ölitiehistorie in Soester museum 119, J.H. Isings in museum Oud Soest Historische ruilbeurs/markt zaterdag in Gildehuis ƒ43.964 k1 Motors Soest ^Dogterom PERMANENT Inspiratie opdoen in 't Handwerkhuis (2) Soest 50 jaar geleden] 7 OP SOEST! JAN SLUYTER WOENSDAG 10 OKTOBER 2001 SOESTER COURANT SPSV-vlag, plaquette Schreuder, glas-in-lood-raam, maquette PAGINA 19 iUTEN Museum brengt 'Oud Soest' tot leven l'M'Jl.l.fiflfll.iaNEKlJ de beste, de lekkerste Creatieve avond Kath. Vrouwengilde Autokrakers opgepakt specialist in All Wheel Drive AWD Soest Wisselexpositie van Soester schilder/illustrator Eurocollecte bij Nijhof PVO-blaaskapel in Honsbergen in hoogte verstel en dat alles voor a en Euroservice. u klaar bij de I DAEWOO •ent is het Museum Oud \&t (Steenhoffstraat) verrijkt met een aantal historische rokken die afkomstig zijn van het politiebureau te Soest. Uit handen van Bert Revier, voor zitter van de Politie Sport Ver- eniging Eemland Noord (PS- VEN), nam Anton van den Dijssel, een van de vrijwilligers ^beheerder van het museum, met veel plezier de officiële vlag in ontvangst van de voor malige Soester Politie Sport Vereniging (SPSV). De vlag zal worden gevoegd bij de vele vlaggen en vaandels die het museum inmiddels rijk is. De Soester Politie Sport Vereni ging werd opgericht op 3 septem ber 1945. Het doel van de vereni ging was het bieden van sport en ontspanning aan de leden. Door de wisselende diensten waren de toenmalige politiemensen bijna niet in staat om lid te zijn van een plaatselijke vereniging. Vanaf de oprichting is de vereniging actief geweest in het organiseren van sportactiviteiten voor de eigen le- demdanwel leden van andere po- Kmsportverenigingen in den lande. Ook in het organiseren van ont- inraningsactiviteiten is de vereni ging voor haar leden zeer actief g&jjyeest. De SPSV heeft in haar lange bestaan talloze donateurs gekend die de vereniging een warm hart toedroegen. Ook voor I iMB ^onateurs heeft de vereniging J*™Bigmaal activiteiten ontplooid; [pingoavonden voor donateurs leden, laatstelijk georganiseerd P de Brandweerkazerne van ^Ist, waren bekend tot in de wij de'omtrek. $ïa de reorganisatie van de politie in Nederland en de totstandko ming van het korps van de Politie Regio Utrecht is de SPSV voortge zet onder de naam Politie Sport Vereniging Eemland Noord; een vereniging met leden uit het dis trict Eemland Noord, waartoe Soest ging behoren samen met Baarn, Bunschoten en Eemnes. De voormalige Politie Sport Vere niging Baarn en de vereniging van het Rijkspolitiekorps van Bun schoten en Eemnes werden parti cipant in de nieuwe vereniging. De voortzetting onder de naam Poli tie Sport Vereniging Eemland Noord heeft kort na de reorganisa tie in 1993 plaatsgehad. De voor malige korpschefs van de gemeen tepolitie Soest hebben de activitei ten van de vereniging van harte ondersteund, zo ook thans de dis trictschef van het politiedistrict Conservator Anton van den Dijs sel geeft de bronzen plaquette van inspecteur Schreuder een plek in het Museum Oud Soest. Foto: Soester Courant Eemland Noord. Het eerste bestuur van de SPSV bestond uit de volgende leden: J. Voerman - voorzitter; A.W. Voet - secretaris, H.Ch.L. Meijer - pen ningmeester; P.J. Bergman - 2e penningmeester; W.G. Le Clercq - algemeen adjunct. Het laatste be stuur van de SPSV bestond uit de Foto: Soester Courant Het glas- in-lood-raam met Vrou we Justitia heeft nu ook een defi nitieve plek gekregen in het mu seum. 23 gr/km. Transit Cool Edition lubbele cabine korte wielbasis) f74 kW) 16V TDdi motor 'bekrachtiging inditioning netalen velgen >/cd-speler lallak >ele. extra zware accu rale dubbele portiervergrendeling afstandsbediening nsch bedienbare voorportier en en spiegels it privac yglas jrs bekleding arbank met armleuningen en jntsgordels oags üiteitsgarantie (Ford Assistance) 19,950.-) I lease vanaf 722,. per maand. Historische Vereniging Soest organiseert komende za terdag (13 oktober) een unieke activiteit voor en door de le den. Het gaat om een ruil beurs/markt van allerlei voor werpen die betrekking hebben op oud Soest. Daarbij kan men denken aan boeken, topografi sche kaarten, bidprentjes, club bladen, ansichtkaarten, ge bruiksvoorwerpen, boeken, schilderijen, enz. *'iMn?).nocOjSr*m«n2 2. Soest (hoek Dalweg^ Tel.: 03^50307b1 I Voor iedereen die misschien van plan is de zolder op te ruimen of voor verzamelaars die op zoek zijn naar 'die ene ontbrekende foto' is dit wellicht een buitengewone ns. De ruilbeurs/markt wordt houden van 13:30 tot 17:00 uur m het Gildehuis, Steenhoffstraat 46. Leden van de Historische Ver- liging en Vrienden van het Mu- tum kunnen daar een tafel reser- ren als ze veel te verhandelen of le ruilen hebben. Belangstellenden (ie slechts enkele exemplaren wil- n aanbieden of ruilen hebben [een reservering nodig: zij kunnen lie middag op elk gewenst mo- ent binnenlopen, r is onder meer een tafel ten be- loeve van de actie voor de her- •ouw van 'De Windhond' en het Museum verkoopt overtollige boe ien uit ^ijn bibliqjheek. Voor leden van de Historische Vereniging en Vrienden van het Museum is de toegang gratis. Introducés zijn ook welkom; zij betalen f 2,50 per per soon voor de ruilbeurs/markt en f 5,00 per persoon voor een gecom bineerd bezoek aan de ruilbeurs en het museum. In en rond het ge bouw zullen twee accordeonisten de sfeer verhogen. De organisatoren hopen dat de belangstelling zaterdag groot zal zijn. Het belooft in ieder geval een interessante en gezellige middag te worden. Museum Oud Soest Natuurlijk bruist ook het museum die dag van de activiteiten: op zo veel mogelijk plaatsen - door alle ruimten heen - zullen oude Soes- ters ter plekke tekst en uitleg ge ven. Indien mogelijk zijn deze 'ver tellers' gekleed in oude Soester klederdracht. Die middag is er en kele malen een les in het oude schoollokaal. Onderwijzer en leer lingen zijn geheel in stijl gekleed. In de oude mannenzaal zullen her inneringen aan Soest in vroeger tij den worden opgehaald en op de eerste etage kan men een vergade ring van het College van Burge meester en Wethouders volgen. Een van de laatste imkers uit Soest vertelt over zijn beroep, een riet dekker geeft uitleg en de wagen leden: Bert Revier - voorzitter, Bert de Goeij - secretaris; Jan van Eijden *- penningmeester; Ed de Ridder - algemeen adjunct; Carel v.d. Coterlett - algemeen adjunct; Paul Huizinga - algemeen adjunct. Van de laatste zijn de bestuursle den ook thans nog actief in het bestuur van de PSVEN, waar zij de lange traditie van de voormali ge sportverenigingen - met name die van de SPSV - in stand trach ten te houden. Plaquette Vanwege de rijke historie van de SPSV werd de vlag, die door de PSVEN niet meer wordt gebruikt, overgedragen aan het museum Oud Soest. Naast de vlag werden nog twee andere belangrijke aan winsten in ontvangst genomen, namelijk een bronzen plaquette en een glas-in-lood-raam. Het gaat om de bronzen plaquette van oud inspecteur A. Schreuder, die af komstig is uit het oude bureau van de gemeentepolitie Soest (Van Weedestraat); de plaquette werd daar na de Tweede Wereldoorlog opgehangen ter herinnering aan de in het concentratiekamp Neuen- gamme omgekomen inspecteur Schreuder. In het recent versche nen boek 'Soest onder vuur' wordt de geschiedenis van deze inspec teur belicht. Ruim vijftig jaar had de plaquette een vaste plek in het bureau. Jaarlijks op 4 mei werden bloemen gelegd door de zoon van inspecteur Schreuder, die dan het bureau kwam bezoeken. Ook van de kant van het korps werd dit eer betoon in stand gehouden. Vrouwe Justitia Het glas-in-lood-raam, voorstel lende Vrouwe Justitia, is eveneens afkomstig van het oude bureau van de gemeentepolitie Soest. Het vond daar na de Tweede Wereld oorlog een plek boven de entree en was een geschenk van de burgerij van Soest. Het raam is gemaakt door de bekende Soester glazenier Stokhof de Jong. Na verloop van tijd werd het raam 'beschermd' door een extra ruit met het oog op het voorkomen van ingooien door de jeugd. Gedurende de laatste ja ren dat het bureau aan de Van Weedestraat in gebruik was, vond het glas-in-lood-raam een plek op de kamer van de korpschef. Het risico van beschadiging en de vele aanpassingen van het oude bureau leidden daartoe. Zowel de plaquette als het glas-in- lood-raam hebben na de verhui zing naar het nieuwe bureau van politie in 1987 een nieuwe plek gekregen. Ook na de reorganisatie zijn de objecten meeverhuisd bin nen het district Eemland Noord. Uit vrees voor beschadiging tijdens een nieuwe verbouwing van het politiebureau Soest, of omdat ze mogelijk niet meer terug kunnen komen op de nieuwe werkplekken, werd de tijd rijp geacht ze over te dragen aan het museum Oud Soest, opdat de geschiedenis op de enige juiste plek - het historisch museum Soest - levendig kan blij ven. De objecten gaan, samen met de maquette van het nieuwe poli tiebureau die destijds gemaakt werd door politieman C. Kerens, deel uitmaken van de vaste expo sitie van het museum. 'De spullen van de wasvrouw' in Museum Oud Soest. Foto: Kim Kuijer. maker vertelt alles over de wagen makers in vroeger tijden. En in zijn 'Boutique Malle Piet' staat Piet Ekel ieder te woord! Tientallen mensen zijn die middag aanwezig om te vertellen over hun beroep in het Soest van de vorige eeuw: wasvrouw en leidekker, bakker, slijter, drogist, schoenma ker, enz. Ook de ouderling en de kostersdochter zijn van de partij. Kortom: een unieke kans om veel te weten te komen van mensen die in Soest gewerkt hebben en hun ervaringen met en in ons oude dorp graag met de bezoekers wil len delen. Evenals bij de ruilbeurs kan men deze middag van 13:30 tot 17:00 uur een bezoek brengen aan het museum om bovenstaande activi teiten mee te maken. De toegangs prijs bedraagt f 4,00 per persoon en f 5,00 per persoon voor een gecombineerd bezoek aan de ruil beurs en het museum. Vanzelf sprekend is daar ook de dan net geopende tentoonstelling over de Soester historieschilder en illustra tor J.H. Isings te Jpezoeken. BANKETBAKKERIJ Soesterbergsesfraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Het Katholiek Vrouwengilde Soest organiseert morgen, donderdag 11 oktober, een creatieve avond on der leiding van Thea de Kruijf. Dat gebeurt in 'Vogelzang', Parallelweg 7B, aanvang 20:00 uur. De deel neemsters gaan een etagère ma ken. Diverse benodigdheden (o.a. groen) zelf meenemen; voor het overige materiaal zijn de kosten 10,00. de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 87,- (incl.) Rademakerstraat31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351530 Drie jongens van 17 en een jongen van 19 jaar uit Soest zijn in de nacht van zaterdag op zondag aan gehouden op de Noorderweg in Soest. Getuigen hadden gezien dat de auto waarin de jongens reden kort daarvoor betrokken was bij een auto-inbraak aan de Vlierberg in Eemnes. Naar aanleiding van de opgegeven kenmerken van de auto kon deze worden achtervolgd en tot stilstand worden gebracht. De vier inzittenden werden aangehou den en ingesloten. De ouders van de minderjarige verdachten wer den ingelicht. j Tegen inlevering van deze advertentie Normaal 158,40 nu Geldig t/m 31 oktober 2001 Zuidpromenade 2a Soest Tel. 601 59 62 De breifans onder ons kunnen bij 'f Handwerkhuis hun hart ophalen. Van het soms mis schien wat stoffige imago rond deze bezigheid is absoluut geen sprake meer. Moderne, creatieve, oude, maar zeker ook jonge mensen kunnen zich helemaal uitleven in de nieu we vormen. Met naalden van tien tot vijftien millimeter dikte en gro te wolstructuren brei je op onge compliceerde wijze een fraaie spencer in een weekend. Fraai zijn eveneens de effect- en fantasiega rens. Getuige de motieven wordt het een vrolijke winter. Wat te denken van de hippielook? Aan schouw de grote hoeveelheid aan mogelijkheden met eigen ogen in 't Handwerkhuis, Broerswetering 5, Spakenburg, ©033-2982437. Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42 Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 60234 31 Uit de Soester Courant van Dinsdag 9 Oktober 1951 TELEVISIE. Zoals men heeft gestaan bij het eerste petroleumlampje, het eerste gaslicht, de eerste locomotief, de eerste auto en de eerste radio, zo staan we thans verwonderd te kij ken bij het televisie-apparaat. Het is de zoveelste uitvinding in deze eeuw, na de radio en de atoom splitsing, doch de moderne mens staat niet lang stil bij een uitvin ding als deze. De moderne mens beheerst en ontleedt de natuur. Hij verbaast zich niet meer over het vliegtuig, dat met de snelheid van het geluid over hem heen vliegt, noch over het feit, dat gefotografeerde beel den door de luöht worden gezon den en op hetzelfde moment in de huiskamer worden opgevangen: de televisie. Ook Soest had televisie. Vrijdagavond heeft Soest op drie plaatsen in de gemeente kennis kunnen maken met deze wonder lijke uitvinding. De firma Schoe- maker, Van Weedestraat, had een toestel in de etalage geplaatst, ter wijl de firma R.&S. twee toestellen in café "Zonneheuvel" en 2 toe stellen in haar showroom en win kel aan de Kerkstraat demonstreer de. Voor deze drie uitzendingen was de belangstelling buitengewoon groot, terwijl de ontvangst, zowel van beeld als geluid, uitstekend was. Hedenavond geeft de Firma Schoemaker een demonstratie in hotel Eemland, terwijl de fa. R.&S., eveneens hedenavond, nogmaals op verzoek, demon streert in café "Zonneheuvel". AUTO DUWDE WIELRIJD- STERIN DE SLOOT. Vrijdagavond reed een automobi list op de P. v.d. Breemerweg, zon der dat zijn auto voorzien was van verlichting. Een fietsende dame uit Amersfoort werd het slachtoffer van dit onveilig verkeer. Zij werd van achteren aangereden en in de sloot geworpen, waardoor zij licht werd gewond. De bestuurder be kommerde zich nergens om en reed door. WITTE LIJSTER. Sinds enige maanden wordt een witte lijster gesignaleerd in ver schillende tuinen op Soestdijk. Het witte dier is volgens deskundigen niet zeldzaam doch wel vreemd en mooi om te zien. KNOLLENPLUKKERS. Naast het muziekgezelschap "De Soester Knollenplukkers" is er nog een gezelschap Knollenplukkers, hetwelk elk jaar in deze maand optreedt. Het zijn de schooljon gens, die de knollenvelden afstro pen en de gestolen exemplaren in hun grage magen laten verdwijnen. De politie heeft reeds verschillen de leden van dit gezelschap bij hun nekvelletje gepakt. R.K.T.T.V. 'SHOT'. Donderdagavond speelt de R.K.T.T.V. "Shot", in het St. Lud- gardisgebouw, een vriendschappe lijke wedstrijd tegen 't sterke team van de R.K.T.T.V. "Vitus" uit Bla- ricum. Bij deze wedstrijd zal de nieuwe verlichting in gebruik wor den genomen. Vanaf komende zaterdag, 13 oktober, start een nieuwe wis seltentoonstelling in Museum Oud Soest. Er is lang op ge wacht, maar eindelijk krijgt ook J.H. Isings een grote ten toonstelling in het Museum Oud Soest. De expositie wordt vrijdagavond officieel geopend door zijn dochter, mevrouw Ina Isings. Isings (1884-1977) is een van de belangrijkste historieschilders van Nederland en een illustrator met een indrukwekkende staat van dienst. Hij heeft een groot deel van zijn arbeidzaam en creatieve leven in Soest doorgebracht. Het ge bouw van Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat 46, dat door Isings geschilderd zou kunnen zijn, herbergt tot en met zondag 27 fe bruari 2002 een unieke tentoon stelling van ruim 100 ontwerpen, voorwerpen, boeken en grote wandplaten. Johan Herman Isings is wellicht het meest bekend geworden door zijn historische aquarellen, waarin hoogtepunten van de vaderlandse geschiedenis kleurig en uiterst ge detailleerd zijn weergegeven. Wie kent niet zijn wandplaten zoals 'Een stad in de Middeleeuwen', 'De Noormannen voor Dorestad', 'Luther op de Rijksdag te Worms' en 'Behouden Huys op Nova Zembla'? Toch is dit nog maar een deel van zijn indrukwekkende oeuvre. In het museum zijn echter niet alleen de schoolplaten van Isings te bekijken, maar ook veel originele voorstudies kunnen met de eindresultaten vergeleken wor den. Er zijn ook voorwerpen te zien die Isings als voorbeeld ge bruikte voor zijn werk. Olieverven Verder zijn er vijf olieverven op doek te zien, met de namen 'De Zaaier', 'De onrechtvaardige rech ter', 'Jezus met de Samaritaanse vrouw', 'De schat in de akker' en 'De Hoogepriester'. Het laatste doek, geschilderd in 1942, werd in de oorlog in maart 1944 door de SD geroofd en in juni 1945 in Utrecht zwaar beschadigd terugge vonden. Dat het nu in Soest ge toond kan worden komt omdat het in juli/augustus 1965 is gerestau reerd. Daarnaast worden uit de privécollectie van mevrouw Ina Isings en de familie Isings een aan tal werken getoond, die nog nooit eerder zijn geëxposeerd. Isings maakte ook honderden boekillustraties. Ouderen zullen zich nog herinneren de bestsellers 'Ouwe Bram', 'Ben Hur', 'Jaap Holm en zijn vrienden' en andere klassiekers, boeken die door de kunstenaar/illustrator op een voortreffelijke manier voorzien werden van levendige pentekenin- Woonwarenhuis Nijhof in Baarn zal meedoen met de actie Coins for Care. Al het muntgeld, ook uit landen buiten Europa, kunnen in de daarvoor bestemde bak bij de uitgang van het woonwarenhuis op de Minervaweg worden gedepo neerd. Het geld gaat naar honderd verschillende doelen. Mensen kun nen meebeslissen over de bestem ming van het goede doel. Informa tie hierover is te vinden op www.nederlandvoorhetjfoededoel.nl. gen. Zijn gezamenlijke werk is zo veelomvattend dat vrijwel niemand zich er nog een volledig beeld van heeft kunnen vormen. Inwoner van Soest Voor Soest is deze expositie zeker iets heel bijzonders omdat Isings vele jaren in Soest heeft gewerkt en gewoond. Zijn huis aan de Ko- lonieweg, met de naam 'In d'Opgang', is door de gemeente Soest op de monumentenlijst ge plaatst en wordt nog steeds door een van de dochters van de mees ter bewoond. De dagbladjournalist Jan. A. Nie- meijer, auteur van een reeks docu mentaire boeken en biograaf van die andere schoolplatenillustrator Cornelis Jetses, schreef met uiter ste precisie de biografie van J.H. Isings. Niemeijer heeft Isings ver schillende malen ontmoet en geïn terviewd, waardoor hij in staat was een zeer boeiende biografie te schrijven. Behalve het levensver haal van Isings en een uitgebreide bibliografie zijn in dit boek ook veel bijzondere tekeningen, schet sen, aquarellen enz. opgenomen. Het boek, een historische uitgave, is tijdens de tentoonstelling in het museum verkrijgbaar. Opening De opening van deze bijzondere wisseltentoonstelling zal op vrijdag 12 oktober om 15:00 uur in het museum geschieden door me vrouw Ina Isings. Bij deze opening zullen vele prominente Isings-ken- ners aanwezig zijn. Plaats van han deling is het Museum Oud Soest, Steenhoffstraat 46. De tentoonstel ling is voor bezoekers opengesteld van 13 oktober 2001 t/m 27 fe bruari 2002. Het museum is geo pend iedere zaterdag en zondag van 13:30 tot 17:00 uur en op aan vraag. De tentoonstelling kwam tot stand door de medewerking en adviezen van Gemeentearchief Zeist; Ad Hörst, Isingskenner en verzame laar te Ermelo; mevrouw Ina Isings te Soest, dochter van J.H. Isings; David Isings, kleinzoon van J.H. Isings; Jan Niemeijer te Gronin gen; C. van Tricht, schilder en res taurateur te Huizen; de nalaten schap van de heer Callenbach; Uitgeverij Wolters Noordhof te Vooral de bekende wandplaten van Isings' hand - sommige in tweevoud, en dan net iets verschil lend - trekken in het Soester mu seum volop de aandacht. Foto: Soester Courant Groningen; Uitgeverij Voorhoeve te Kampen; Veenman drukkers te Ede; de medewerkers Anton v.d. Dijssel, Gijs Hilhorst, Henny Koenders en Peter van der Weij van het museum Oud Soest o.l.v. medesamensteller van de tentoon stelling Ad Hörst. Op zaterdagavond 13 oktober zal de Eemlander Blaaskapel van PVO een gevarieerd optreden ver zorgen in het bejaardentehuis Honsbergen aan de W. Beekman- straat. Het optreden vindt plaats van 20:00 uur tot 22:00 uur en is gratis toegankelijk voor belangstel lenden. Tevens wordt daar ook de cd te koop aangeboden die de Eemlander Blaaskapel onlangs heeft gemaakt. g Soesterbergsestraat 32A, 3768 EJ Soest Tel. 035 -60131 82

Soester Courant | 2001 | | pagina 18