H egio 1 WD 2 CDA 3 GGS 4 PvdA 5 GL-PS 6 7 D66 Christenunie SGP RONDJE RAADHUIS Burgemeester Janssen over verantwoordelijkheid Openbare orde en leefbaarheid in wijken centraal NVM en De Schaal der dingen Samen werken in Soest, samen leven in Soest Naar een groen en leefbaar Soest Van droom naar werkelijkheid De toekomst is voor iedereen (2) Mag moreel besef? Omdat Soest een "juweeltje" is en moet blijven Gemeente streeft naar flexibele organisatie Gemeente werkt al aan een plaatselijk gezondheidsbeleid 12 E JAARGANG N O. 2 PAGINA 26 tdlaan 'DO,-k.k; m mee gapgge i op het zuiden :a55m2: üwde hoekwvoning e praktijkruimte adijk gelegen" aapkamers t ten die de overheid is de overdrachtsbe- et opmaken van de :gisters. Als de ag te verkopen, dan ior deze dienst /erkoop vooral het Het kan daarom en makelaar in te 50Q- k.k. Ineen tijd dat wereldwijd wordt ge sproken over de gevolgen van terro ristische aanslagen en de gevolgen daarvan voor miljoenen en een schade van miljarden, praten wij in Soest over een gemeentebegroting van 130 miljoen gulden. Het is goed even stil te staan bij de betrekkelijk heid der dingen. Vanuit de welva rende situatie in Soest en de margi nale (5 procent=inflatiecorrectie) kostenstijgingen voor de gemeente lijke organisatie. Maar binnen die begroting is het voor ons weer belangrijk de be schikbare middelen zo eerlijk moge lijk te verdelen tussen de noodza kelijke taken die wij zelf doen en datgene wat instellingen en vereni gingen voor ons doen. En hoewel Soest voor het jaar 2002 geen ba lans heeft kunnen vinden in inkom sten en uitgaven, is het zicht op de langere termijn toch zodanig dat een tekort op de begroting voor de kor te termijn niet bepalend mag zijn voor diegenen in onze dorpen die werken aan een goed leef- en woon klimaat. Om dan toch de noodzake lijke middelen voor extra inzet op veiligheid en onderwijs mogelijk te maken maakt de 2 procent (WOZ) verhoging daar bovenop het voor ons mogelijk de verantwoordelijk heid te nemen voor kwaliteit op onze schaal. Ons hebben en houden stort daar van niet in elkaar. Er is al veel bereikt in de gemeente Soest, maar dat wil niet zeggen dat het werk nu af is. Neen, het CDA vraagt in ieder ge val aandacht voor: - "nieuw voor oud" - beleid - plan voor bodemsanering - lift in het Sint Jozefgebouw - terugdringen van de wachtlijsten in de zorg - realiseren van een zorghotel en een hospice - vrijwilligers - beschermen van het karakter van De Eng - minder geluidshinder A28 - goede sportvoorzieningen (groot en klein) - beschermen buitengebied - creatieve bouwplannen, zoals Spoordal. Ons motto van vorig jaar geldt nog steeds. Kwaliteit kun je alleen bereiken door samen te werken. In een samenleving die zich richt op verbondenheid tussen mensen, voor vrijheid, eigen verantwoorde lijkheid, zorg en respect. Met mensen samen verantwoord voortbouwen aan onze mooie gemeente. De verschrikkelijke aanslagen in de Verenigde Staten van Amerika zor gen in snel tempo voor drastische aanpassingen van onze beelden van de wereld. In de zin van veiligheid en economische ontwikkelingen zul len de komende jaren totaal ver schillen van de voorgaande. Ont wikkelingen in onze maatschappij betekenen aanpassingen voor het gemeentebestuur. Voor Gemeentebelangen Groen Soest staat daarbij centraal dat de gemeente moet werken aan een groen en leefbaar Soest. Een Soest waarin natuur en milieu duurzaam worden ontwikkeld. Een Soest waarin burgers actief een bijdrage kunnen leveren aan het gemeente bestuur. Een Soest waarin met zorg en aandacht wordt gewerkt aan on derwijs en andere belangrijke voor zieningen, zoals eindelijk weer een mogelijkheid om buiten te zwem men. Een Soest waarin door de overheid actief en zonodig streng wordt gewerkt aan veiligheid in re gels en handhaving. De laatste begroting van de raadspe riode 1998-2002 is aan de orde. Dit is dan ook het moment om na te gaan welke zaken uit het verkie zingsprogramma "Soest in samen hang" inmiddels gerealiseerd zijn, welke niet en waar de puntjes op de "i" gezet moeten worden. In de afgelopen jaren heeft de PvdA zich sterk gemaakt voor het vergro ten van de invloed en betrokkenheid van de burgers. Ook bij de bespre king van deze begroting willen wij daar de nadruk op leggen. Wij wil len onder meer voorstellen de inwo ners van Soest wijkaandelen te ge ven waarmee projecten in buurten en wijken gefinancierd kunnen wor den. IVIil 21MJ11 Ik h Pi I i IiïJIJXtDöïiJQff ora wijKaanaee en beslis over tiwffiiBSH wo o nnmfae.vi n?j Vorig jaar schreef GroenLinks/Pro gressief Soest in de begrotingskrant: 'De toekomst is voor iedereen'. Na de terroristische aanslagen en de daarop volgende gebeurtenissen is dat meer dan ooit van kracht. Idea len zijn door de twee paarse kabi netten aan de kant geschoven en alle heil werd verwacht van de marktwerking. Die verwachting is slechts ten dele of helemaal niet uit gekomen voor vooral zorg, onder wijs, openbaar vervoer en publieke dienstverlening op vele terreinen. Daarbij komt nog de economische teruggang, die al was begonnen voor de terreurdaden, maar die nu in een ernstige stroomversnelling dreigt te geraken. GroenLinks/PS bepleit in het nu nog geldende verkiezingsprogram ma met de titel 'Het onpersoonlijke bestrijden' al jaren het voorkomen van vervreemding en het ontstaan van gevoelens van onveiligheid. Prioriteit van het beleid is de veilig heid voor de burgers op alle fronten. Voor die veiligheid zijn ook de bur gers medeverantwoordelijk, want het begint heel eenvoudig met res pect voor elkaar en bereidheid tot integratie over en weer. GroenLinks/PS vraagt andermaal aan het college van B W open te staan voor de vragen uit de hele sa menleving en echte steun te geven aan vooral die groepen die extra- steun nodig hebben, want de toe komst is voor iedereen. De ChristenUnie-SGP levert u een wat beschouwende reactie op filoso fieën van B en W: B en W zegt 'De tijd van grote ver halen is definitief voorbij'. Dit betekent zoveel als: 'Er bestaat geen absolute waarheid meer. Er is geen absoluut goed en kwaad meer'. De ChristenUnie-SGP vindt het schokkend ais u dit meent. We we ten gelukkig dat de meeste mensen nog geloven in een paar absolute waarheden. Vb.1 De meeste men sen vinden moord nog zeer ernstig. Vb. 2 De meeste mensen vinden dat we zuinig op ons milieu moeten zijn. Vb. 3 Een aantal burgers weet dat God bestaat en regeert over deze aarde (Het grootste 'verhaal' dat bestaat, omdat het geen verhaaltje is). Gevaarlijk in de uitspraak van B en W vindt de ChristenUnie-SGP vooral het woord 'definitief'. Dat betekent dat u het voor een voldon gen gegeven houdt. Dus dat je om iets te bereiken alleen nog maar vriendelijk kunt overtui gen of dreigen met sancties. De ChristenUnie-SGP zal u duidelijk maken dat de overheid ook nog de taak heeft zichzelf serieus te nemen. Ze kan daar waar het nodig is, men sen tot een moreel besef brengen. Bij de politie is men reeds zover dat men heeft ontdekt, dat de softe dienstverleningstaak alleen niet werkt! Nu u nog! Besturen: eerst denken, dan doen. Politie: wanneer krijgt de gemeen teraad écht iets te zeggen? Regels: het handhaven van regels kan in Soest veel beter. Kwaliteit van diensten: laat inwo ners meepraten over een kwaliteits handvest. Beeldkwaliteit: graag een beeld kwaliteitsplan van de openbare ruimte. Afvalstoffenheffing: uitstel tariefdif ferentiatie is niet meer te verkopen. Hoofdwegenstructuur: doorstro ming i.p.v. afsluiten en blokkeren! Cultuurbeleid: mag het een onsje meer zijn? Brede school: geen confectiepak maar een maatpak. Integratie in het onderwijs: een taak voor alle scholen! Ziekenhuis: hou de vingers scherp aan de pols. Jongeren: geef ze speelruimte maar handhaaf de spelregels. Buitenbad: beloofd is beloofd? Wijkbudget: wanneer mogen inwo ners daarover stemmen? Bibliotheek/C3: wat een wanbeleid bij deze belangrijke kerntaak! Sport: sportvelden en sportzalen kunnen we beter benutten. rheen: uwendaal elaardij EST 33 27 38 SFOORT 22 80 51 Hl Openingstijden gemeente Soest. De gemeentelijke afdelingen zijn voor het publiek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie Publiekszaken is geopend tot 16.30 uur. Het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis en het informatiepunt aan de Publiekszaken zijn eveneens geopend tot 16.30 uur. Bij Publiekszaken kunt terecht voor onder meer: de Gemeentelijke Basis Administratie personen, de burgerlij ke stand, rijbewijzen, identiteitskaar ten, uittreksels uit geboorteregister, woonruimteverdeling, huursubsidie, voorzieningén voor gehandicapten, vergunningen voor markt en stand plaatsen en zaken met betrekking tot de winkelsluitingswet. Op donderdagavond zijn het infor matiecentrum en Publiekszaken ge opend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt dan geen zaken regelen die de burgerlijke stand betreffen. Aanvra gen voor reisdocumenten en rijbewijs kunnen op donderdagavond wel worden ingediend. Tot 1 oktober geldt, klaar terwijl u wacht. Het gemeentehuis is telefonisch be reikbaar onder nummer (035) 609 34 11. De dependance van Publiekszaken in het Dorpshuis Burgstede te Soester- berg is voor het publiek geopend ie- i dere donderdag van 9.30 tot 12.30 uur. De afdeling Sociale Dienstverlening houdt in het Dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein zitting elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch bereik baar onder nummer (0346) 35 14 12. SPREEKUREN COLLEGE B. EN W. Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefonische afspraak.. Burgemeester J.J.L.M. Janssen of wethouder H.L. Witte kunt u spre ken, na telefonische afspraak via se cretaresse mevrouw Van der Marei, telefoon (035) 609 34 43. Een af spraak met de wethouders N. Blom- mers-Biezeno of R.W. Krol kunt u regelen via secretaresse mevrouw Daselaar, telefoon (035) 609 35 11. TELEFOONNUMMERS 112 Algemeen alarmnummer (po litie, brandweer en ambulance). (035) 609 34 50Meldpunt klachten. Voor klachten over door de gemeen te niet of te laat beantwoorde brieven of het niet nakomen van toezeggin gen. (035) 609 36 65 Informatietele foon. Op dit nummer is een bandje aangesloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen en dergelijke, maar ook over opgebro ken wegen in de gemeente. 0800 7662000 gratis nummer voor degenen die grof vuil aanbieden of klachten hebben over de vuilinzame- ling. Bereikbaar op werkdagen tus sen 8.00 en 16.00 uur. (035) 609 36 66 of per e'mail: meldpunt@soest.nl. Meldpunt Woonomgeving. Voor vragen en meldingen over het onderhoud van de woonomgeving. Bedoeld wordt de woonomgeving in ruime zin: groenvoorzieningen, vijvers, wegen, rijwielpaden, trottoirs, straatverlich ting, verkeersborden, hondenpoep, zwerfvuil enz. (035) 609 35 39 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu. Voor noodgevallen telefoon 0900-8844 (politie). RAADS- EN COMMIS SIEVERGADERIN GEN OKTOBER/NO VEMBER 2001 15 oktober: begrotingsbehandeling gemeenteraad (aanvang 19.00 uur); 17 oktober: vervolg begrotingsbe handeling gemeenteraad (aanvang 14.00 uur); 18 oktober: eventueel vervolg be grotingsbehandeling gemeenteraad (aanvang 19.30 uur); 18 oktober:gemeenteraadsverga-de- ring; 29 oktober:commissie algemene be stuurszaken, volksgezondheid en maatschappelijke dienstverlening; 30 oktober: commissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, openba re werken en recreatie; 31 oktober: commissie sport, onder wijs, welzijnszaken en milieu; 1 november: commissie financiën, economische zaken, sociale zaken en cultuur; 15 november: gemeenteraadsverga dering. Alle vergaderingen beginnen om 19.30 uur (tenzij anders vermeld), zijn openbaar en vinden plaats in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein te Soest. De agen da en vergaderstukken liggen ter in zage in het Informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. Het thema van de begroting 2002: veiligheid, handhaving en verantwoor delijkheid krijgt tegen de achtergrond van de gebeurtenissen in Amerika een extra dimensie, zegt burgemeester drs. J. J. L. M. Janssen. 'De leidraad in het thematisch deel van de begroting is dat de overheid op die punten een speciale taak heeft. Maar dat is altijd in relatie tot de verantwoordelijk heid van anderen. Die kan op kleine schaal zijn, maar ook op grote schaal.' Op kleine schaal gaat het om dicht in de buurt: in de woonstraat, op het werk, in de leefomgeving. Als het gaat om grootschaliger veiligheid is er een relatie tot verantwoordelijk van anderen: het beperken van de veiligheidsrisico's. 'Denk bijvoor beeld aan risicovolle bedrijven en activiteiten; het voorkomen en be strijden, maar ook altijd in relatie tot de verantwoordelijkheid van ande ren. Want bijvoorbeeld een bedrijf heeft naar de samenleving toe ook een eigen verantwoordelijkheid.' Een thema dat bij de eigen verant woordelijkheid hoort, is bestuurlij ke vernieuwing. 'Wij proberen in toenemende mate open te staan WD-wethouder Neks Blommers beheert onder meer de portefeuille personeel en organisatie en dat geeft haar de gelegenheid erop te wijzen 'dat er rond de 250 mensen bij de gemeente werken. We zijn een gro te werkgever die werkt voor het al gemeen belang. Dat spreekt geluk kig veel mensen aan. Voor ons be tekent dit een personeelsbeleid waarbij we iedereen de kans geven zich te ontwikkelen. We willen een flexibele organisatie die kan reage ren op een nieuwe manier van be sturen met een grote eigen verant woordelijkheid voor de medewer kers. Dat eist een constante aan dacht en middelen, maar maakt het ook mogelijk om met een ralatief klein ambtenarenapparaat adequaat in te spelen op een aantal zaken. 'Ook hier geldt: kwaliteit kost geld,' zo bqsluit de wethouder. voor de samenleving en deze uit te nodigen om mee te doen; een beetje afhankelijk van eigen interesse, ei gen betrokkenheid en eigen deskun digheid. Zowel bij de Toekomst Oriëntatie Soest- Soesterberg (TOSS) als in klankbordgroepen willen we steeds verder gaan om de inwoners van Soest en Soesterberg zo snel mogelijk te betrekken bij beleidsvoornemens. Dat duidt ook weer op die verant woordelijkheidsverdeling: wij kun nen als overheid niet zomaar alles uitmaken of bepalen. Dat moeten we niet denken, dat moeten we ook niet willen en we kunnen het ook niet. Daar hebben we altijd de sa menleving voor nodig,' zegt de bur gemeester. Vanuit algemene bestuurszaken be keken zijn zowel TOSS als het on derwerp bestuurlijke vernieuwing in de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart volgend jaar belangrij ke onderwerpen voor het jaar 2002. Voor de maand maart van dat jaar heeft de burgemeester een stemda- dvies: 'Laat iedereen gaan stem men!' Burgemeester Janssen In samenspraak met en inspraak van iedereen in Soest die werkzaam is op het gebied van gezondheid: huisartsen, instellingen, organisa ties en doelgroepen zoals ouderen, gaat de gemeente een lokaal ge zondheidsbeleid formuleren. Burgemeester drs. J. J. L. M. Jans sen zegt 'dat het erom gaat in een nota aan te geven wat de vraag is naar gezondheidszorgsvormen en wat het aanbod is, zowel regionaal als lokaal. Zo'n onderzoek is er nog niet eerder geweest. Na volgend jaar wordt een lokaal gezondheidsbeleid een wettelijke verplichting en Soest wil er op tijd aan beginnen. Er is over dit onderwerp inmiddels een startnotitie geschreven. Die ligt al bij de betrokkenen. Het komend jaar zal het plaatselijk te voeren beleid op het gebied van volksgezond heidszorg een belangrijk thema zijn. Nieuw is de jeugdgezondheidszorg De gemeente krijgt de wettelijke plicht voor de jeugdgezondheids zorg van 0 tot 19 jaar. Dit betekent dus dat ook de consultatiebureaus voor 0- tot 4-jarigen onder verant woordelijkheid van de gemeente komen. Momenteel vinden gesprek ken plaats met thuiszorg en de GGD om te zorgen dat die wettelij ke verandering zo goed mogelijk verloopt. 'De consultatiebureaus en de vaders en moeders die daar met hun kinderen komen, mogen er in feite niets van merken,' zegt burge meester Janssen. Het is de bedoe ling van de wetgever dat op termijn alle typen zorg voor de jeugd in één hand terechtkomen. Mede met het oog op de jeugd- en overlastproblematiek op sommige plekken in de samenleving zal in het komende jaar in het kader van de openbare orde de leefbaarheid van de wijken centraal staan. 'Daar zul len we op investeren,' zegt burge meester drs. J. J. L. M. Janssen, die onder meer openbare orde en vei ligheid in zijn portefeuille heeft. Er is inmiddels een stuurgroep ge vormd, waarvan verwacht wordt dat ze een goed plan ontwikkelt 'om de anonimiteit te doorbreken', zoals de burgemeester het uitdrukt. 'Mensen moeten elkaar kennen, jong en oud, jongeren onderling, ouderen onder ling, maar ook ouderen en jongeren samen. Ieder van hen zal een stuk verantwoordelijkheid moeten dra-j gen. Dit geldt bijvoorbeeld ook voor de winkeliers. Net als anderen hebben zij eveneens een eigen verantwoor delijkheid. Het kan niet zo zijn dat er gezegd wordt: we doen de deur dicht en kijken morgenochtend wel hoe het ervoor staat. Met bewoners is het net zo, en ouders van kinde ren ook. Een klein deel van de jeugd is grensoverschrijdend bezig. Dat kan niet geaccepteerd worden. Dus met heldere hand en met hel dere afspraken moeten we de situa tie verbeteren. Dit moet steeds ge beuren in samenwerking met de be trokkenen. Want de overheid alleen of de politie alleen lukt het natuur lijk nooit,' aldus burgemeester Jans sen.

Soester Courant | 2001 | | pagina 26