Meer kans voor jongeren op woning; starterssubsidie sociale koopwoning Soest kiest voor kwaliteit 'Werkaanbieders' onder één dak in gemeentehuis Soest Extra aandacht aan handhaving regels bestemmingsplannen In wijl houdei Soest werkt aan opstellen Brandweerveiligheidsplan Eigen systeem subsidie Soest VVD-wethouder Blommers financiën Burgemeester: uitbreiding brandweer nodig WOENSDAG 10 OKTOBER 2001 OP 'T HOOGT PAGINA 2 Behandeling van begroting 2002 Burgemeester Janssen: Vluchtelingenwerk: nood breekt soms wet, en genade voor recht Nieuwe wet: College van b. en w. hoogste bestuurlijke orgaan gemeente Wethouder R. W. Krol (ruimtelijke ordening): Woensdag 10 oktc Uithouder Witte: \atuurontwikkelin li laatste open stuk anhetSoesterveer Vergadering raad en commissies Te weinig opvang voor allerjongsten Bestuurlijke verni Als de inspraakreacties op de net gereed gekomen nota 'Wonen' positief zijn en de gemeenteraad ermee instemt, gaat in de tweede helft van volgend jaar het verdeelsysteem voor de volkshuisvesting 'op de schop'. Volgens wethouder Bart Krol (CDA), die onder meer volkshuisvesting in zijn portefeuille heeft, krijgen bij uitvoering van de nota jongeren meer kans op een woning dan in het bestaande toewijzingssysteem. Nieuw is ook de toekomst van de so ciale koopwoning in Soest. Het nu toegepaste systeem van loting vervalt. Het is de bedoeling om in plaats hier van ook de .sociale koopwoningen voortaan voor de marktprijs te verko pen, maar door er een starterslening aan te verbinden hebben nieuwko mers op de woningmarkt dezelfde kansen als ieder ander. In de nota 'Wonen', die binnenkort de inspraak in gaat, stapt de gemeen te af van het systeem dat startende woningzoekenden een woning hoofd zakelijk toegewezen krijgen op basis van leeftijd. Wethouder Krol: 'De leeftijd van de categorie starters wordt steeds hoger. Op basis van hun leeftijd krijgen ze eerder een wo ning. Iedereen die jonger is dan hen, verliest het dan. Dat is een zorg. In de nota 'Wonen' staat dan ook dat dit systeem een aantal 'gaten' heeft, dingen die niet goed bevallen. Het voorbeeld is gegeven: hoe jonger je bent, hoe slechter je af bent. Daar om vinden we dat daaraan wat ver anderd moet worden. De schaarste lossen we daarmee niet op. Daar be doel ik mee dat Soest nooit voldoen de goedkope woningen zal hebben om iedereen die daarin wil wonen te kunnen huisvesten. Daarvoor bou wen we te weinig en dat zal de ko mende jaren zo blijven. De schaars te blijft dus, maar we kunnen wel zoeken naar een beter verdeelmodel van de schaarste; waarbij je -en daar zijn we al een beetje mee begonnen- woningen meer gaat 'labelen'. Nu is het al zo dat we de kleinste flatwonin gen, de tweekamer-splitsflats, gaan reserveren voor de leeftijdsgroep van af 23 jaar. Als je die leeftijd hebt, kom je er dus ook sneller in.' Een andere speciale groep die volgens Krol aandacht verdient, is de groep van jonge inwonende gezinnen, ouders die op jonge leeftijd kinderen gekregen hebben en vaak nog bij va der of moeder inwonen. Zij komen ook niet aan de bak. Ook daar moet in het nieuwe systeem meer over ne- gedacht worden. Sociale koopwoning Een tweede grote punt in de nota 'Wonen' is de toekomst van de socia le koopwoning. 'Nu is het zo dat je bij een nieuwbouwproject een goed kope koopwoning kunt krijgen door erop te loten. Daar doen een paar honderd mensen aan mee. Eén van hen is erg gelukkig en krijgt een wo ning die met gemeenschapsgeld goed koop gemaakt is. Hij heeft bij wijze van spreken de Staatsloterij gewon nen. Daar willen we nu van af. We willen naar een systeem waarin wo ningen niet meer onder de marktprijs worden verkocht.' Dit is mogelijk door de introductie van de starterslening. 'Het betekent dat alle woningen voor de marktprijs worden verkocht. Dan kijken we naar de inkomenspositie van dé gega digden. Als die onvoldoende is, kunnen ze een beroep doen op de zogenaamde starterslening. Dit houdt in dat de gemeente mede bijdraagt aan een lening tegen een lage rente, waardoor de mensen die sprong naar dat koophuis wel kunnen maken.' De Wet Bevordering Eigen Woning- bezit maakt de verstrekking van een starterssubsidie mogelijk. Hierin is echter als beperking opgenomen dat men voor niet meer dan 278.000 gul den een woning mag kopen. 'Die hebben we in Soest niet. Daarom is afgesproken dat wij een eigen systeem gaan bedenken, waarbij we zowel voor nieuwbouw als bestaande bouw de mogelijkheid scheppen om star ters op de woningmarkt te helpen. Dat kost geld, maar de woningen worden voor de marktprijs verkocht, dus er komt iets meer geld binnen voor de grond en de woning. Door daarnaast middelen beschikbaar te stellen, krijgen meer starters een kans. Dit is toch wel vrij revolutio nair.' Over invoering van een Soester sys teem voor de starterslening is, en Krol onderstreept dit duidelijk, nog geen besluit genomen: 'De gemeen teraad moet zich ook over dit punt in de nota nog uitspreken.' Deze gaat nu het inspraakcircuit in. Krol ver wacht dat de nota midden volgend jaar definitief kan worden vastgesteld. 'Kwaliteit kost geld'. Volgens WD- wethouder Neks Blommers, die on der meer de financiële portefeuille beheert, heeft de gemeenteraad van Soest hiervoor gekozen 'en dat heeft mijn volledige instemming.' Zij gaat ervan uit dat de inwoners liever beta len 'voor bijvoorbeeld goed verlichte straten dan het geld hiervoor in de zak houden maar zich niet veilig te voelen in hun woonbuurt' Kwaliteit kost geld. Dat geldt ook voor de ontwikkeling van het indus- triegebioed Oostergracht. Ook hier heeft de gemeente kwaliteit hier hoog in het vaandel staan. 'Het kost de gemeente en ook degenen die hier gaan bouwen meer geld dan vroeger. Zo mag er niet meer op straat wor den geparkeerd. Er moet onder gronds worden gebouwd om parke ren mogelijk te maken of er moeten parkeerdaken komen. Dat kost alle maal extra geld. Daar stelt de ge meente een korting op de grondprijs tegenover en er mag er ook méér gebouwd worden. Grond kan im mers maar een keer worden gebruikt dus dat moeten we zo economisch mogelijk doen. Wel moet er een re delijke balans zijn tussen watje kunt vragen van de economisch kracht van de ondernemers en het gebruik van de grond.' Voor de revitalisering van het oude bedrijventerrein Soestdijk is met sub sidie van rijk en provincie een forse investering gedaan om te proberen het oude terrein beter te benutten: 'Een moderner aanzien te geven, er weer kwaliteit in te brengen.' Grondverkopen De uitgaven hiervoor zijn mogelijk doordat de opbrengst van grondver kopen aan bedrijven of ten behoeve van woningbouw naar twee fondsen Wethouder Blommers (VVD) gaat: het fonds infrastructurele voor zieningen en het fonds reserve revita lisering bestaande bebouwde omge ving (BBO). Mede dankzij rijks- en provinciale subsidie is er nu een be drag van 2,4 miljoen gulden beschik baar in de komende jaren. 'Daardoor is het mogelijk een goede impuls aan de kwaliteitsverbetering van het oude bedrijventerrein te geven,' zegt wet houder Blommers. Overigens wordt uit het fonds BBO ook bijvoorbeeld de uitbreiding gefi nancierd van het Griftland College aan de Noorderweg. Dit betreft wel iswaar de onderwijsportefeuille, 'maar we moeten ons wel realiseren dat ook de onderwijsvoorzieningen moeten worden uitgebreid als er grond verkocht wordt voor woning bouw. Het is een goed voorbeeld van het reugsluizen van de grond naar de samenleving.' Met betrekking tot haar portefeuille economische zaken zegt wethouder Blommers 'dat we in. goed overleg van de Federatie Midden- en Klein bedrijf (MKB) in Soest bezig zijn een Liever dan van een 'bedrijfsverzamel gebouw' spreekt WD-wethouder Neks Blommers (o.a. sociale zaken) van een 'werkwinkel': de samenwer king tussen instanties op het gebied van werk en inkomen. Deze krijgt ge stalte door in het gemeentehuis van Soest een aantal Sverkmakelaars' sa men te brengen: het GAK, Cadans, het arbeidsbureau en het nu nog in de hal van het gemeentehuis gevestigde Centrum Werk en Inkomen. Het doel hiervan is dat deze 'werkwinkel' een groter aanbod heeft, zowel aan werk zoekenden als aan werkgevers, dan de daarin samenwerkende instanties nu afzonderlijk hebben. Hoewel Soest relatief weinig inwoners telt die een beroep doen op de socia le dienst, juicht wethouder Blom mers de voorbereiding van een nau were samenwerking tussen de socia le diensten van de gemeenten Soest, Baarn en Bunschoten toe. 'De sociale dienst krijgt van het rijk een steeds zwaardere taak Ze is verantwoorde lijk voor reintegratie, voor sociale ac tivering. De gedachte is: als je een beroep doet op een uitkering, dan is het verplicht dat je hoe dan ook iets terugdoet. Hiervoor moet een per soonlijk actieplan worden opgesteld. Daarmee hopen we eind volgend jaar zover te zijn dat er voor iedereen een pad is uitgestippeld om iets te gaan doen. Dat kan scholing of een cursus zijn. Maar ook vrijwilligerswerk is in sommige gevallen een alternatief.' Toch zal er altiju een groep blijven die werkelijk niet aan het werk kan. Om goed op de hoogte te blijven van de ervaringen van onze cliënten, willen we volgend jaar op een wat andere manier gaan werken. Er is al regel matig overleg met het comité Vrou wen in de Bijstand. We hebben ook al eens een enquete gehouden. Dat willen we vaker doen. Het overleg met het comité willen we uitbreiden met vertegenwoordigers van de doel groepen, bijvoorbeeld alleenstaande vrouwen, oudere echtparen en al lochtonen, zodat ook zij kunnen aan geven waar de knelpunten zitten. Daarnaast krijgen we ook signalen van de seniorenvoorlichters.' Wethouder Blommers wijst erop dat het belangrijk is -'en dat wil de so ciale dienst ook- om de mensen vaardigheden mee te geven die hen in staat stellen vakdiploma's te halen. Het gaat er dus niet alleen om hen aan het werk te helpen, maar ook om ervoor te zorgen dat iemand niet bij de sociale dienst terugkomt wan neer de arbeidsmarkt wat minder riant is. Het moet ook duidelijk zijn dat mensen die uit de bijstand ko men, weer aan het werk gaan en be hoefte hebben aan een nadere be roepssscholing, bij de sociale dienst terechtkunnen omdat voor die scho ling in een aantal gevallen een fonds beschikbaar is'. De gemeenteraad begint volgende week maandag met de openbare behandeling van de begroting 2002 in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. De eerste bijeenkomst is op maandag 15 ok tober, aanvang 19.00 uur. Op woensdag 17 oktober wordt de behandeling 's middags voortgezet. Ook deze vergadering is open baar, aanvang 14.00 uur. Afhankelijk van het verloop van de vergaderingen op maan dag en woensdag, is er mogelijk een vervolg van de begrotingsvergadering op donder dag 18 oktober, aanvang 19.30 uur. Zijn er geen agendapunten meer overgebleven, dan begint op dat tijdstip de gewone maan delijkse vergadering van de gemeenteraad. visie te ontwikkelen over de toekomst van de winkelcentra. 'Er is weinig ruimte en er zijn problemen met par keren en bevoorrading. Dat zijn on derwerpen die goed bekeken moeten worden, want het is van het grootste belang voor de consument dat we hier een goed winkelaanbod hebben.' Een belangrijk gegeven voor het op stellen van de begroting is de rijkssys- tematiek. Wethouder Blommers ver wacht dat volgend jaar, wanneer er na de verkiezingen van maart een nieuw kabinet komt, 'ook duchtig gekeken wordt naar de manier waar op begrotingen geraamd moeten worden. Gemeenten moeten ramen op basis van de zogenaamde juni-cir- culaire van het rijk, maar dit jaar blijkt opnieuw dat de daaropvolgen de gebruikelijke september-circulaire al aanzienlijke wijzigingen bevat. Uit de septembercirculaire 2001 blijkt dat de algemene uitkering uit het Ge meentefonds voor dit jaar en ook de volgende jaren hoger zal uitvallen dan waarmee in de begroting rekening is gehouden.Voor de jaren 2002 en 2003 gaat het om ruim 300.000 euro (ruim 650.000 gulden), voor de ja ren daarna wat minder. Dit betekent dat het begrotingstekort voor 2002 beperkt zal blijven tot ruim onder de 1 miljoen gulden, terwijl voor de ja ren daarna bescheiden overschotten worden verwacht. Ook het lopende begrotingsjaar, 2001, zal door de meevallende alge mene uitkering van het Rijk in finan cieel opzicht aanzienlijk beter uitpak ken dan eerder gedacht. Hoewel het beeld nog niet compleet is, verwach ten we nu een positief begrotingsre sultaat over 2001, terwijl we in het begin van het jaar nog uitgingen van een aanzienlijk tekort,' zo besluit wet houder Blommers. Hoewel Soest geen asielzoekerscen trum meer heeft sinds de sluiting van het voormalige bejaardentehuis Mo lenschot aan de Albert Cuyplaan, betekent dit niet dat er geen aandacht meer is voor vluchtelingen, zegt bur gemeester drs. J. J. L. M. Janssen. Hij is onder meer verantwoordelijk voor de opvang van vluchtelingen. De burgemeester wijst erop, 'dat er nog steeds mensen zijn die wachten op een status. De wetgeving is veranderd en daardoor is er voor de vluchtelin gen meer onzekereid ontstaan. Zo mogen ze niet meer onder alle om standigheden in Nederland de proce dure afwachten. Het gevolg is soms dat mensen buiten de voorzieningen vallen, eigenlijk weg moeten maar toch hier willen blijven. Nu gaat het erom: moetje de nieuwe Vreemde lingenwet, wat wel een goede wet is, strikt toepassen. Moet je, met het oog op de maatschappelijke pijn die daaruit voortvloeit, niet met de wet in de hand zeggen: dit is weliswaar de wet, maar dit is zo'n klemmende si tuatie dat je eigenlijk moet kunnen zeggen: nood breekt wet en genade gaat voor recht. Het maatwerk, het menselijk werk, blijft ook als het gaat om vluchtelingenwerk belangrijk in mijn verantwoordelijkheid als burge- i Wethouder Krol CDA) Het ziet ernaar uit dat volgend jaai na de verkiezingen van 6 maart nie langer de gemeenteraad maar he college van burgemeester en wethou ders het hoogste bestuurlijke orgaan van de gemeente is. Bij het parle ment ligt momenteel het wetsontwei dat inhoudt dat leden van het collegi van burgemeester en wethouders fei telijk geen lid meer zijn van de ge meenteraad. Het is de bedoeling dat deze wet o[ 7 maart 2002 van kracht wordt. Bur gemeester drs. J. J. L. M. Janssei zegt dat de belangrijkste wijziging tej opzichte van de bestaande situatie i dat de nieuwe wet de verantwoorde lijkheid van het college en de w meenteraad uit elkaar trekt. 'De ge meenteraad moet meer volksverte genwoordiger zijn, meer controle rend, en meer de kaders, het speel veld aangeven. Bij burgemeester ei wethouders komen, meer dan in he verleden, allerlei bestuurslijke verant woordelijkheden te liggen. Daar zul len wij -het college, de gemeenteraac en de politieke partijen- maar ook de inwoners best aan moeten wen nen.' Rij het opstellen van het wijkpersp jefplan voor het Smitsveen en de 1 él het gemeentebestuur zoveel mc jjltde bewoners van deze wijken ,ikken bij het ontwikklen van bel .„or de komende vijf tot tien jj Het is spannend wat daar uit g [omen,' zegt wethouder Harry W GGS), die onder meer wijk- ourtbeheer in zijn portefeuille he Het gemeentebestuur wil in het ko mende jaar extra aandacht besteden aan handhaving. Dit is dan ook de 'rode draad' in de Nota van Aanbie ding bij de begroting 2002. Aan het begrip 'handhaving' zit ook een ruim telijke ordeningsaspect, zegt wethou der R. W. Krol (CDA) van onder meer ruimtelijke ordening, 'name lijk: hoe ga je om met je bestem mingsplannen als inwoners zich niet helemaal aan de regels houden, en hoe ga je om met inwoners die 'on deugend' geweest zijn'. In het kader van extra inzet op handhaving is de raad om financiële medewerking gevraagd. Extra geld is nodig, vindt Krol, 'want het kan niet zo zijn dat de ene inwoner volgens de regels aan de balie een bouwvergun ning aanvraagt, een lastig traject moet doorlopen en daar behoorlijk voor moet betalen, terwijl een ander dat zelfde traject overslaat en iets zonder vergunning gaat realiseren. Dat is een vorm van omnrechtvaardigheid die niet kan: de regels zijn voor iedereen gelijk. Je hebt in deze gemeente voor een aantal bouwwerken nu eenmaal ver gunning nodig. Die krijg je niet zo maar, die moet je aanvragen. Laatje dat na, dan heb je een probleem. We stellen in onze gemeente op behoor lijk veel plekken vast dat er mensen zijn die blijkbaar gedacht hebben dat aÜes zonder vergunning gerealiseerd kan worden. Daar gaan we het ko mende jaar wat meer aan doen. Dat wil niet zeggen dat de gemeente met grote kracht achter elke schutting en elke vergrote dakkapel aan gaat, maar we willen wel naar een grotere rechtsgelijkheid als het gaat om een grotere klus die je zonder vergunning uitvoert.' Volgens Krol 'is niet iedereen in de raad hier even enthousiast over. Men is bevreesd dat dit leidt tot allerlei las tige juridische trajecten die men juist wil voorkomen.' Krol wijst er overi gens op 'dat zowat elke beslissing van de gemeente een bezwaar- of be roepsprocedure oplevert. Als je een vergunning weigert, krijg je een pro cedure van degene die de vergunning aanvraagt, en als je een vergunning toestaat, krijg je bezwaar van de buur man. We zitten dus al heel vaak in juridische trajecten. Die moeten we zoveel mogelijk zien te voorkomen. Daarom hebben we in de Nota van Aanbieding gezegd dat in geval van conflicten burger en overheid eerst moeten kijken of ze daar met elkaar op een goede manier uit kunnen ko men door rond de tafel te gaan zitten en naar een oplossing te zoeken. Dat doen we trouwens al heel veel.' Krol kondigt aan dat met name het buitengebied extra aandacht zal krij gen en houden, omdat dit het meest kwestbare gebied is. 'We zijn het eens met de minister die wil dat er meer aan handhaving gedaan wordt; hij controleert ons daar ook op. We zul len aan die hanhaving inderdaad een extra impuls geven. De prioriteiten van handhaving worden met de raad doorgesproken. Er is al een door de raad vastgestelde volgorde van wat het strengst en meest intensief beke ken moet worden. Nu is er de af spraak dat we op korte termijn nog eens tegen het licht gaan houden wel ke overtreding van de regels in dat gebied de meeste aandacht moet krij gen.' tfe hebben in het college duide ilgesproken dat we zoveel moge lening houden met de wensen bewoners. Dat gebeurt nu ooi iet de wijkbeheerteams waarin emeente, politie, onderwijs de Sti Dg Balans en de bewoners met let alleen de gemeente, ook de pi ncie, het waterschap Vallei en Et ode Vereniging Natuurmonume nzien in de resultaten van een c :rzoek grote mogelijkheden om laatste open stuk van het Soesti en een vorm van natuurontwikl ng te realiseren die tegelijk een I ngrijke bijdrage levert aan het i ngaan van een verdere verdrogi in het gebied. :t gaat om het gebied tussen de 1 sngerstraat, Wieksloterweg, de b bouwing van Soest en de Biltsewt Volgens GGS-wethouder Harry W te, die onder meer de portefeui milieu beheert, is het streven geric op de bevordering van de bio-divi siteit. Daarnaast moet dit deel v iet Soesterveen een gebied word de mensen kunnen wandelt 'We willen graag dat de bewoners v de Boerenstreek en Overhees o van de natuur in eigen gemeente ki nen genieten.' In het kader van de natuurontwikl in het gebied wordt onder me acht aan het aanleggen van pk sen. Mede hierdoor creeert men e natuurgebied dat lijkt op de situa zoals die vroeger in het Soesterve pias-dras. Er wordt momenteel gewerkt aan het opstellen van een Brandweerveilig heidsplan In samenspraak met bur gemeester drs. J. J. L. M. Jansen als hoofd van de vrijwillige brandweer Soest en als verantwoordelijk porte feuillehouder zal de politiek in het najaar of begin volgend jaar een keus moeten bepalen waar de priori teiten op het gebied van (brandvei ligheid liggen. Hiervoor is het nood zakelijk de beroepskern van de brandweer uit te breiden. Er zijn drie categorieën te onder scheiden, geeft de burgemeester aan. Daarbij gaat het om de volgende vragen: 'Gaan we ons met name richten op bijvoorbeeld de horeca, waar veel mensen samenkomen, vaak op bij zondere tijdstippen; gaan we ons met name richten op accommodaties, gebouwen, plekken waar mensen samenkomen en wonen, verzorgings- en verpleeghuizen bijvoorbeeld, het zwembad, sportaccommodaties; of gaan we ons met name richten op de tweede fase van de het onder zoek naar risicovolle bedrijven.' Wat dit laatste betreft wijst de burge meester erop 'dat we de eerste twin tig meest risicovol geachte bedrijven inmiddels onder de loep hebben ge legd. Dit onderzoek is nagenoeg af gerond. De regels zijn weer aange scherpt en de bedrijven houden zich daaraan. Van de in totaal zestig be drijven zijn er dus nog veertig over. Daarvan zouden we nu de volgende twintig kunnen nemen en vervolgens in de derde fase de resterende twin tig bedrijven, zodat we in de komen de tijd de meest risicovolle bedrijven qua veiligheid in feite geregeld heb ben. Uiteindelijk komt elk bedrijf wel aan bod, maar eerst moet de volgorde van prioriteitsstelling worden geko zen,' vindt burgemeester Janssen. In het Brandweerveiligheidsplan wordt geschetst op basis waarvan die keuze gemaakt zou moeten worden. Uiteindelijk moet de gemeenteraad dit vaststellen. Daar is onder andere uitbreiding van de brandweer voor nodig. In de begroting 2002 is dan ook een bedrag beschikbaar voor uit breiding met anderhalve formatie plaats. 'We kunnen dan nog niet zeg- De gewone maandelijke vergadering van de gemeenteraad wordt gehouden op donderdag 18 oktober, aanvang 19.30 uur. Het kan zijn dat dan eerst nog een restant van de begrotingsverga dering wordt afgewerkt. De commissievergaderingen zijn: 29 oktober: commissie algemene be stuurszaken, volksgezondheid en maat schappelijke dienstverlening; 30 oktober: commissie ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting, openbare werken en recreatie; 31 oktober: commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en milieu; 1 november: commissie financiën, eco nomische zaken, sociale zaken en cul tuur; 15 november: gemeenteraadsvergade ring. Alle vergaderingen beginnen om 19.30 uur,zijn openbaar en vinden plaats in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein te Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in het Informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. gen: hiermee zijn we er qua sterkte. We zullen in de loop van de tijd de beroepskern van de brandweer toch steeds meer moeten uitbreiden. Het zal mondjesmaat gaan. Het voldoen aan de wens tot uitbreiding wordt immers beperkt door financiële mo gelijkheden en andere wensen die er in de samenleving zijn. Ook daarin moeten we realistisch zijn,' zegt de burgemeester. Een belangrijke reden om verder te werken aan de veiligheid zijn de ge beurtenissen in Volendam (café brand) en Enschede (vuurwerk ramp). 'Er is nog heel veel te doen. Met het aantal gebruiksvergunningen dat we moeten verstrekken zijn we redelijk op peil, maar wat betreft de controle en de handhaving van de voorzieningen is echt een inhaalslag noodzakelijk,' zegt de burgemeester. Er is nog steeds te weinig kinderopvang voor 0- tot 2-jarigen. Dat baart wethou der Neks Blommers zorgen. Dit neemt niet weg dat de gemeente Soest met kin deropvang 'een eind op weg is. Maar we moeten nu even pas op de plaats maken om te kijken hoe de rijksregelingen zich gaan ontwikkelen. We hebben nu vier organisaties voor kinderdagopvang in de gemeente en twee voor de naschool se en/of buitenschoolse opvang.' De vraag naar buitenschoolse opvang in Soest is in ontwikkeling. Er zijn volgens de wethouder nog veel ouders die er voor kiezen om voor de periode na school zelf iets te regelen voor hun kin deren, zoals afwisselend gastouder schap, in plaats van gebruik te maken van buitenschoolse opvang. 'Het is af; ..UCii meer warmen waditen hoe de vraag hiernaar zich za op deze ontwikkeling is ontwikkelen. Ook de brede school zakelijk nm c 1 speelt hiering een rol,' aldus wethouder 1L- J ni als Soest dee Blommers. Je kunt haast geen krant of tijds< üjke vernieuwing' staan er in. De College van B en W krijgt een an hijgen. Prachtige doelstellingei waken dat het een bestuurlijk sp Daadwerkelijk moet blijken dat bestuurlijke vernieuwing bij de huurders en raadsleden ook 'tus de oren' zal komen te zitten. Dat monisme dat vroeger de verhoud tussen wethouders en raadsfrac ialde, wordt omgezet in ^nheid tussen burgers en raadsfr bes. Raad en burgers controlerei en W en zullen voor een groot d de agenda van de politiek bepal Dat betekent voor de WD-fra< beel concreet dat naast het recht reactie voor de burgers (onderv Pen in een raadscommissie aan °rde stellen), onderwerpen c schriftelijk door (plm. 25) burg direct bij de raad op tafel won gelegd. Dat is veel meer dan Vragenhalfuurtje. Het zal de n '°egankelijker maken voor idei Van inwoners. Over deze werkw zullen wij een voorstel doen en de Raad moeten beslissen, dus i Ben W. De WD-fractie vindt dat die ni J'e rol door de politieke partijen j|e burgers uitgelegd moet word aarom vindt de WD dat de r Jng over actuele zaken door ncties in Op 't Hoogt weergege' ^°et worden. Ook vragen van b jers over actuele zaken kunnen 'scussie worden gesteld. Het g !f immers niet alleen om via de a'e snelweg (internet) te comn niceren, ook het geschreven wo< tooet blijven. WD-fractie heeft ook v waardering voor het TOSS-initiat aadwerkelijke communicatie, °nd-tot-mond argumenten ki en standpunten verduidelijken. 'nrichlin. Het 'g woonomgeving tp a8rarische gebruik in het b ngebied loopt terug. Nadrukke 'nat de WD dat er een passé antwoord/beleid moet komen eze Afwikkeling. Dat mag g< aanden meer wachten. Een v o ook noi -j- om als Soest deel te kuni 11160 aan (regionale) discus:

Soester Courant | 2001 | | pagina 27