NAAR EEN GROEN EN LEEFBAAR SOEST GGS SAMEN WERKEN IN SOEST, SAMEN LEVEN IN SOEST CDA MAX/MA VAfJ HAK WELfcop^ WOENSDAG 10 OKTOBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA i bgNSDAG 10 Juist in een tijd waarin veel zaken niet meer vanzelfsprekend zijn en er met zorg naar de toekomst gekeken wordt, is het van belang elkaar vast te houden en over verschillen heen te stappen. "Kom, zo ver als je bij machte bent om te komen. Elke stap die jou te veel is, treed ik je tegemoet." Juist in een tijd waarin grenzen vervagen en de wereld via de media praktisch in de huiskamer komt, maar het er niet van komt om de buurman op te zoeken, kiest het CDA voor een samenleving waarin op grond van gedeelde waarden en normen iedereen telt. Een samenleving kan niet functio neren als optelsom van individuen die vooral op zichzelf gericht zijn. Waar individualisering doorslaat naar anonimiteit, verslonzing en ver ruwing, ontstaat isolement en uit sluiting, oftewel een 'niemandsland' waar het recht van de sterkste geldt. Langzamerhand ontstaat er een steeds meer toenemende veront waardiging over de negatieve effecten van individualisering. Deze veront waardiging moet omgezet worden in een nieuw verantwoordelijkheidsbe sef en in maatschappelijke actiebe reidheid. Het CDA is van mening dat het ge meentebestuur zich ervoor moet inzetten dat burgers hun verant woordelijkheid waar kunnen ma ken. Dat er samengewerkt wordt met vrijwilligersorganisaties, actie groepen, ouderraden, milieugroepe ringen, woongroepen, culturele ver enigingen, gespreksgroepen binnen kerken en wijk- of dorpscomités om gemeenschappen van mensen te versterken, zodat waarden en nor men weer een breed draagvlak ver werven. Het gemeentebestuur moet daarbij niet alleen partner zijn van de traditionele middenveldorganisa ties, maar evenzeer van nieuwe (actie)groepen die gegrepen zijn door een onderwerp in hun ge meente en daarin tijd en energie willen steken. Ook met hen moet de dialoog aan gegaan worden. Dit betekent niet besturen onder het motto 'u vraagt wij draaien'. Juist uit respect voor de Verantwoordelijke burgers en hun organisaties moet uiteindelijk het gemeentebestuur op grond van het algemeen belang een open en dui delijke afweging maken en een be sluit nemen. "Open-eind" financiering Wanneer gemeentelijke taken aan anderen overgedragen worden, leidt dat vaak tot "open-eind" financie ring. Vaak blijkt plotseling dat er ergens geld bij moet, de gemeente staat dan met de rug tegen de muur. Begrotingsdiscipline is het minste wat wij kunnen eisen. Is de begro ting bv. niet op tijd, dan wordt het bedrag van het voorgaande jaar ge volgd. Einde verhaaal Het CDA verzoekt het college maatregelen te nemen waardoor er geen sprake meer is van "open-eind" financie ringen. "Nieuw voor oud" Het is gebruikelijk dat de fracties zich in het voorjaar mogen uitspre ken over de verzamelde "nieuwe beleidsvoornemens" binnen de fi nanciële mogelijkheden van de ge meente. De CDA-fractie verzoekt het college ook jaarlijks een uit spraak aan de fracties te vragen m.b.t. "bestaand beleid" dat zou kunnen vervallen, voor een even groot bedrag als het totaal van de nieuwe beleidsvoornemens. Een zelfde benadering moet, wat het CDA betreft, van de gesubsidieerde instellingen worden verlangd. Ook daar gaat het vaak om (steeds) "meer". Kan het college hiermee instemmen? Bodemsanering Het CDA is voorstander van een gemeentelijk bodemsaneringsplan. Er dient duidelijkheid te zijn over saneringsoplossingen, prioriteitstel ling, verantwoordelijkheden, ge raamde kosten en financiering. Het geheel dient uit te monden in een meerjarenplanning. Veel informatie is inmiddels be kend, maar een inzichtelijke plan ning is ons nog niet aangeboden. Wij verzoeken het college dit alsnog te doen. Lift in het Sint Jozefgebouw Het CDA staat sympathiek tegen over de initiatieven om het gehele Museum toegankelijk te maken voor minder-validen. De totaal ver wachte investering bedraagt 90.000,— Het bestuur probeert Van links naar rechts staand: Els de Waard-Fransooijs, Besseline Gerritse-van Ee, Bart Krol (wethouder), Henk Koning (fractie voorzitter). Zittend van links naar rechts: Martin Oostveen, Margreet van Roomen. Pierre Storimans ontbreekt op de foto. via verschillende activiteiten dit be drag bij elkaar te brengen. Aan de gemeente wordt een eenma lige bijdrage van 30.000,— ge vraagd. Wij vinden dat de gemeen te niet achter kan blijven, dus stel len wij voor het verzoek te honore- Wachtlijsten Door het toenemend aantal ouderen wordt de druk op de al bestaande verpleeg- en zorgvoorzieningen steeds groter. De wachtlijsten in de zorg blijven onacceptabel lang. Het aantal bedden in de verpleeg- en verzorgingshuizen zal voor Soest hoe dan ook moeten groeien. Wij verzoeken nogmaals het colle- Vrijwilligers ge hiertoe de nodige initiatieven te nemen. Zo mogelijk in Gewestelijk verband. woordelijke om dit te realiseren, maar het college kan wel de nodige initiatieven nemen om de realisatie dichterbij te brengen. Hospice Ditzelfde geldt voor de realisatie van een hospice. De wens van veel zie ken/ouderen om in een veilige, rus tige omgeving te kunnen sterven neemt toe. Een hospice biedt die omgeving. Familieleden zijn er 24 uur per dag welkom en kunnen zorg en aandacht bieden. Het CDA zal alle initiatieven voor aanvullende vormen van zorg dan ook van har te ondersteunen heren en te bewaren. Het CDA is voorstander van andere gewassen (dan maïs) op de Eng. Het is een goede zaak dat dit door middel van subsidies mogelijk is geworden. A28 Het CDA is een sterk voorstander van snelheidsbeperking op de A28. Minder geluidshinder draagt o.a. bij aan de leefbaarheid van Soester- berg. Bovendien is deze maatregel op korte termijn te realiseren. Het CDA verzoekt het college, in sa menwerking met anderen, daartoe het initiatief te nemen richting Rijkswaterstaat. Zo tel De veranderingen in de maatschap pij (meer alleenstaanden en minder kinderen) vragen ook om na te den ken over aanvullende vormen van zorg. Het CDA is van mening dat er binnen onze gemeente zeker be hoefte is aan een Zorghotel (ZO- TEL), een plaats waar mensen na bijv. een behandeling in het zieken huis nog verder kunnen herstellen en waar zieken, die niet de intensie ve dure zorg van een ziekenhuis nodig hebben, kunnen verblijven. De gemeente is niet de eerstverant- In dit jaar van de vrijwilliger worden elke maand vrijwilligers in het zon netje gezet. Vrijwilligers zijn onmis baar. Wij nodigen het college uit ook na dit jaar een vorm van vrijwil- ligersprijs in het leven te roepen. Het is een goede zaak ook jongeren te activeren voor het vrijwilligers werk, denk aan maatschappelijke "snuffelstages". Het college zou dit kunnen stimuleren. Waar blijft ove rigens de verdere invulling van het vrijwilligersbeleid? De Eng De Eng is een beeldbepalend stuk landschap in Soest. Het is zeer de moeite waard dit gebied goed te be- Sportvoorzieningen Op initiatief van het CDA is in 1999 is een fonds kleine sportvoorzienin- gen in het leven geroepen. Ondanks de positieve evaluaties heeft het col lege gemeend het fonds niet meer te vullen. Wij vinden dit niet juist. Het CDA stelt voor ook in 2002 hieraan 50.000,te besteden. Sportaccommodaties De gemeente is op de goede weg om de sportverenigingen van een passende accommodatie te voor zien. Met WZ'49 loopt nog een discussie over het aantal velden, 3 of 4. Uit de financiële onderbouwing van de stichtingskosten blijkt dat de vereniging meer dan een derde deel van de kosten zelf op tafel legt via "bouwheerschap", sponsoring, zelf werkzaamheid, enz. In dat licht ge zien kan het CDA zich niet vinden in de terughoudende opstelling van het college, stop de normdiscussie. Het CDA pleit voor groen licht voor de bouwplannen van WZ'49 en verzoekt het college dit ook te doen. Bouwbegrenzing Soest kent een duidelijke contour rondom bestaande bebouwing. Uit breiding "naar buiten" is niet aan de orde. Dat wil niet zeggen dat er niet gebouwd kan worden. Met creativi teit en visie is er nog veel mogelijk. Het plan "Spoordal" is daar een voorbeeld van. Is het college "op zoek" naar meer van dit soort creatieve plannen? Zo ja, welke? Zo nee, waarom niet? Buitengebied Volgens het CDA moet Soest zuinig zijn op het buitengebied. Het vormt een natuurlijke buffer tegen verde re verstedelijking. Het CDA hoopt dat de ontwikkeling van deze visie in overleg met alle belanghebben den tot resultaat mag leiden. Wonen Het CDA beseft dat het moeilijk is om in Soest huisvesting te krijgen. De bouwmogelijkheden zijn be perkt. Het CDA dringt er bij het college op aan om in de aangekon digde nota "Wonen" met ideeën te komen, hoe met die schaarste om gegaan kan worden. Bijvoorbeeld jongeren meer mogelijkheden ge ven via de woonruimteverdeling en meer aandacht geven aan de woon wensen van ouderen. Tenslotte De zittingsperiode van deze Raad is bijna teneinde. Dit zijn de laatste Algemene Beschouwingen voor de verkiezingen. Wij constateren met dankbaarheid dat veel onderwerpen waar het CDA voor staat gereali seerd zijn. In de Raad en het colle ge hebben wij daar een bijdrage aan mogen leveren. Natuurlijk blijft er altijd nog wat te wensenIn hl college is er voortreffelijk samenga werkt. De verschillende wisselingd in samenstelling hebben niet tl stagnatie geleid. Ook constaterd wij met voldoening dat de samen werking in de Raad de laatste jard sterk verbeterd is. Ons motto vg vorig jaar geldt nog steeds. Kwalite kun je alleen bereiken door same te werken. Een goede samenwerking is de bi sis om tot weloverwogen besluite te komen. Dit betekent niet dat het over alle zaken met elkaar eei moeten zijn, gelukkig niet. Maar wel dat er naar elkaar geluil terd wordt, dat er uitwisseling plaal vindt van argumenten. Mensen (oc bestuurders) dienen een boodschc aan elkaar te hebben. Dit dient zie te vertalen in een samenleving dl zich richt op verbondenheid tussel mensen, voor vrijheid, eigel verantwoordelijkheid, zorg en res peet. Met mensen samen verant woord voortbouwen aan de2[ mooie gemeente. Op die wijze wi het CDA inhoud geven aan Goc opdracht. De goede relatie met de ambtenarel wordt door de CDA-fractie zeer w waardeerd. Wij wensen een iedej die werkzaam is binnen de ambtej lijke organisatie, het college en da raad veel wijsheid, maar bovene Gods zegen toe. Namens de CDA-fractie Henk H. Koning, voorzittei CDA Soest/Soesterberg vindt u ook op internet: www.cda.nl/soest reacties: e-mail: konih@soest.nl. post CDA Fractie Dokter Rupertlaan 28, 3761 XT Soest ,n het verkiezingsprogra i lpvdA Soest aangegeven l/ouden moeten worden. I r(je is, is het moment ■uitgekomen, welke niet e IL aarbij wij ons realiserei leer uitmaakt van het co ■de afgelopen Weken een lan het begin van de peri ■verstoord worden. e begroting voor 2002 he [a "de zorg van de overhei jgheid en handhaving in re verantwoordelijkheid voor ,2 fractie van de PvdA is1 jat wij ons gezamenlijk tc §,e moeten inspannen om Invloed zich uitstrekt hiera te leveren. ■Veiligheid Bet thema veiligheid en [van veiligheid had en he< VdA hoge prioriteit. [Veiligheid is een gemeens (verantwoordelijkheid van Jende overheden, maats ■partijen en de individuele Idereen heeft daarin een be Ie vervullen. Zo ook de 1 Iheid. Wij waren en zijn bei Ie nodige financiële mie name voor de brandweer, ie stellen, zodat de geme 1 zijn haar taken naar be voeren. Politie De fractie van de PvdA i college met de politie d heid te onderzoeken voor van junior-agenten in So< Tevens vragen wij met pc zijnswerk de mogelijkh. gaan om te komen tot ouders in die buurten w< tig jongeren overlast ven Onze droom van het inz politiesurveillanten in d< gaat nu ook werkelijkh Hiermee zal het gevoel v versterkt worden. Betrokkenheid burgers Het contact tussen de g overheid en burgers lijkt sief te worden bij menin De inwoners van Soest blijk van veel kennis en b te hebben. Het is zaak sloterweg en Insingerstraat en de be bouwing van Soest. Daar moeten de na tuurwaarden van het Soesterveen her steld worden in combinatie met wandel- route's voor de bewoners van Boeren- streek en Overhees. In relatie daarmee moet het stroomgebied van de Praam gracht worden ingericht als verbindings zone met de Eempolder. Samenwerking met het waterschap, provincie en na tuurmonumenten biedt daartoe de beste kansen. - In de Eempolder moeten de agrarische bedrijven natuurontwikkeling meer aan dacht geven. Dat sluit aan bij de ontwik keling in de EU: subsidies voor de pro ductie van melk worden omgezet in subsidies voor landschapsbeheer. - Het nieuwe bosbeleidsplan van Soest is gericht op natuurontwikkeling in relatie met recreatie. Houtproductie is daar on dergeschikt aan. Voor een goede ont wikkeling van de natuur is het belang rijk dat meer dood hout in de bossen achterblijft. - Het beleid van de gemeente om gron den aan te kopen op de Zuidelijke Eng steunen wij van harte. Op die gronden kunnen in samenwerking met de Soes- ter boeren de oorspronkelijke gewassen worden verbouwd, zoals rogge en gerst. Als de actie voor de herbouw van de Windhond een succes wordt zou dat graan zelfs in Soest gemalen kunnen worden! Sport Gemeentebelangen Groen Soest vindt sport en beweging belangrijk. In het ko mende jaar wordt weer veel geld besteed aan nieuwbouw en verbetering van een aantal sportaccommodaties, zoals van SO Soest, VVZ, SEC en AV Pijnenburg. Ge meentebelangen Groen Soest is daar voor, maar wil dat de kosten in de hand worden gehouden. Het sportcomplex aan de Dalweg krijgt een nieuwe exploitant. Gemeentebelangen Groen Soest verwacht van het college dat zij een exploitant voordraagt die de ambi tie heeft om van het sportcomplex een bruisende voorziening voor alle Soesters te maken. Bij het zwembad moeten voorzie ningen komen zodat bij warm weer in de open lucht kan worden gezwommen. Een duidelijk contract moet bijdragen aan een goede relatie met de exploitant. Gemeentebelangen Groen Soest is voor een extra stimulans om de sportdeelname van allochtone jongeren en de ouderen te bevorderen. Daarbij moeten sportvereni gingen ondersteund worden en samenwer king ontwikkeld met het onderwijs en wel- zijnsinstellingen. Onderwijs Gemeentebelangen Groen Soest is blij dat het onderwijs tegenwoordig hoog op de agenda staat van de gemeenteraad. Er moet veel gebeuren. In het basisonderwijs heeft de gemeente een grote verantwoor delijkheid om het openbaar onderwijs meer af te stemmen op nieuwe ontwikke lingen, zoals brede educatieve centra, ge richt op de wensen van buurt en ouders en samenwerkend met welzijnsinstellingen en de sport. De problematiek van de scheiding tussen leerlingen van buitenlandse afkomst en de "witte" kinderen vraagt om ingrijpen. Sa menwerking tussen de verschillende scho len is noodzakelijk. Gemeentebelangen Groen Soest wil dat het College initiatie ven neemt om die samenwerking met de bijzondere scholen nog meer te bevorde ren. Soest heeft te kampen met een grotere toeloop naar het basisonderwijs dan voor zien. Dat leidt tot ruimtegebrek op een aantal scholen. Bovendien vergt de indivi duele aanpak van de leerling en het ge bruik van computers een andere indeling van schoolgebouwen. Daarnaast is de staat van een aantal schoolgebouwen dusdanig dat dringende aanpassing noodzakelijk is. Gemeentebelangen Groen Soest verwacht van het College voorstellen voor de oplos sing van deze problemen in de komende jaren. Verkeer Door de toename van het autoverkeer krij gen we in Soest ook steeds meer te kam pen met de bedreiging van het leefmilieu in de woonbuurten. Hierdoor ontstaat onveiligheid voor de zwakkeren, zoals kin deren en ouderen, op straat. Gemeentebe langen Groen Soest wil dat in de woonwij ken dertig kilometer de standaard snelheid wordt. De noodzaak tot handhaving is duidelijk. Wat betreft een betere doorstro ming van het verkeer in de spitsuren wil Gemeentebelangen Groen Soest dat de verkeerslichten zo worden afgesteld dat het verkeer dat 's morgens Soest uit wil voorrang krijgt ten opzichte van het bin nenkomende verkeer en 's avonds anders om. Met de bedrijven in Soest moeten af spraken gemaakt worden over vervoers management. Alle andere uitbreiding van de capaciteit van de hoofdwegen in Soest leidt tot het aantrekken van meer verkeer zonder be stemming in Soest en maakt de problemen voor de plaatselijke situatie groter. Het Soester bussysteem heeft het door te weinig gebruik niet gered. Vanwege bezui nigingen zal met name buiten de spitsuren de bediening minder worden. Gemeente belangen Groen Soest wil dat bij de invoe ring van de regiotaxi bekeken wordt of er voorzieningen mogelijk zijn voor inwoners van Soesterberg die afhankelijk zijn van het openbaar vervoer. Voor de korte ritten van minder dan 7 ki- De verschrikkelijke aanslagen in de Verenigde Staten van Amerika zorgen in snel tempo voor drastische aanpassingen van onze beelden van de wereld. In de zin van veiligheid en economische ontwikkelingen zullen de komende jaren totaal verschillen van de voorgaande. Ontwikkelingen in onze maatschappij betekenen aanpassingen voor het gemeentebestuur. Hans van Wuyckhuyse (fractievoorzitter) steun. De financiële lasten daarvan kun nen niet alleen door de gemeente worden gedragen. Gemeentebelangen Groen Soest wil daarom dat het College steun zoekt bij andere overheden en natuurbe- herende instanties. Gemeentebelangen Groen Soest vindt het belangrijk dat er verbindingen worden aangelegd tussen de versnipperde natuur gebieden. Bij Soesterberg moeten robuuste ecoducten over de A28 en de Amersfoort- se straatweg zorgen dat uitwisseling van dieren tussen de Leusderhei en het Noor delijke deel van de heuvelrug en de Eem- vallei mogelijk wordt. Daarom moeten de plannen van het Utrechts landschap se rieus worden bekeken. Andere delen in het buitengebied die de komende jaren aandacht moeien krijgen zijn: - Het gebied tussen de Biltseweg, Wiek- lometer is de fiets een voortreffelijk ver voermiddel. Gemeentebelangen Groen Soest wil dat er plannen komen om het fietsgebruik aantrekkelijker te maken. Een snelle fietsverbinding over de Eem tussen Soest en Hoogland is zowel van belang voor het woon-werkverkeer als voor de recreatie. De geluidshinder van de A28 voor de in woners van Soesterberg is groot. Dat kan verminderen door een maximumsnelheid van 100 km/uur, een geluidsarm wegdek en verbetering van het geluidsscherm. Gemeentebelangen Groen Soest dringt erop aan dat het College zorgt dat deze maatregelen op de investeringslijst van rijkswaterstaat komen te staan. Wijkperspectief Smitsveen Gemeentebelangen Groen Soest wil dat het wijkperspectief voor het Smitsveen verder gaat dan het plaatsen van extra lichtmasten. Het slechte imago van de wijk en de problematiek van jongeren op straat moeten worden aangepakt. De brede school plus op de wijk gerichte voorzienin gen op gebied van ontmoeting en sport moeten zorgen dat de kwaliteit wordt ver hoogd. Gemeentebelangen Groen Soest is zeer benieuwd naar de mening van de wijkbewoners. Veiligheid en handhaving De rampen in Volendam en Enschede hebben gemeenten geleerd dat besturen niet ophoudt bij het stellen van regels. Ge meentebelangen Groen Soest wil een ge richt actieplan waarmee de risico's worden aangepakt, en strenge handhaving is ge waarborgd. Vrijblijvendheid t.o.v. van vei ligheid op gebieden van brand, openbare orde en milieu kan niet getollereerd wor den. Tegen gevaren, zoals de chloortrein en het toenemende vliegverkeer boven onze gemeente, moet het College krach tiger actie ondernemen bij de verantwoor delijke overheden. Bij een gevoel van veiligheid horen ook ziekenhuisvoorzieningen die goed bereik baar zijn. De manier waarop nu deze voor zieningen uit Soest en Baarn dreigen te verdwijnen baart ons grote zorg en vraagt een meer actieve opstelling van het Col lege. Financiën Êen sluitende begroting blijft uitgangspunt voor Gemeentebelangen Groen Soest, de recente meevallers vanuit het rijk maken dit gelukkig mogelijk. Wel blijkt de finan ciële ruimte krap en zal gewaakt moeten worden voor een aanvaardbaar belasting niveau voor de Soester burgers. Burgers en bestuur Van een gemeentebestuur mag niet alleen een actieve houding richting de burgers worden verwacht, maar moeten burgers kunnen participeren in besluitvormingstra jecten. Voor Gemeentebelangen Groen Soest betekent dit: - de gemeente Soest zal meer vraagge richt moeten gaan werken, bijvoorbeeld bij de op te stellen wijkperspectieven; - concrete experimenten met wijkgebon- den budgetten moeten worden opge start; - bij bestemmingsplannen moet de bevol king al bij startnotitie worden betrok ken; en - ook alternatieve geschillenbeslechting moet een uitzondering worden voor een gemeentebestuur dat de dialoog met burgers hanteert voor het vinden van oplossingen. Personeel eri organisatie Bij dit soort grote veranderingen hoort een organisatie die zich meeontwikkelt en daarin door het College en ambtelijke top actief wordt gestuurd. Bekwaam, betrok ken en integer zijn daarin kernwoorden voor de organisatie en de medewerkers. Met een gefaseerde verschuiving van ex tern ingehuurd personeel naar vaste for matie wil Gemeentebelangen Groen Soest een impuls geven aan de ontwikkeling van de ambtelijke organisatie door duidelijke doelstellingen op het gebied van perso neelsbeleid en het gebruik van een deel van de vrijvallende gelden voor het oplos sen van knelpunten in de formatie. Duurzaam groen Gemeentebelangen Groen Soest ziet met vreugde dat de gemeenteraad tegenwoor dig het buitengebied van Soest groen wil houden. Plannen om defensieterreinen te rug te geven aan de natuur hebben onze GroenLinks/Progressi vervreemding en het oi het beleid is de veili veiligheid zijn ook de eenvoudig met respect Veiligheid Het thematische deel van Aanbieding gaat c De aanpak van onveil alleen worden afgev klassieke diensten al apparaat, de politie weer, al vervullen zi functie. Een uitspraa schappij dat ben jij' heel veel factoren nu ook welzijn te make GroenLinks/PS wil men die wij ook als de samenleving zier de sterk toenemend) ring. Het lijkt er langzar iedereen vanuit et 'managen' in plaats vloer daadwerkelijl ken. Zo maar mee geen oplossing zijn meer respect en bet de mensen die daac basis bezig zijn. Stc en te makkelijk vaak dure en onpei bureaus en interii menigmaal voorbi; wezige bekwaamh heden van de mei vloer en bijdragen en bureaucratiseri

Soester Courant | 2001 | | pagina 29