Jubileumboek beschrijft veertig jaar Kontakt der Kontinenten Uitvaartverzorging Smorenburg: terug naar waar het ooit begon NVM 40 Jaar werken aan bevorderen van respect tussen culturen Velke a olitiek BEZORGERS/-STERS man y aandacht besteedt aan Soesterberg? Badmintonners te water pagImTT: ^Pr WOENSDAG 17 OKTOBER 2001 Uctftódüjifuj MEDISCHE DIENST KERKDIENSTEN F.P. Prause is afwezig Soesterbergse onderneming verhuisd Jubileum Kontakt der Kontinenten Snelheidscontrole HULPVERLENING aard van de 'gebruikers' bevestigt de ontwikkeling in periodes. In de jWelke aandi meenteraad berg? Welke avond K SOESTERBERGSE^COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Op 1 oktober a.s. zal de heer G. Stekelenburg van zijn (vervroegd) pensioen gaan genieten. Ter gelegenheid hiervan biedt het gemeentebestuur van Soest hem een afscheidsreceptie aan op donderdag 18 oktober vanaf 19.00 uur in het Dorpshuis Burgstede, Dorpsplein 17, Soesterberg. Sinds 1968 is de heer Stekelenburg werkzaam geweest, eerst als onderwijzer en vanaf 1974 als schoolhoofd/directeur van de Openbare Wethouder De Haanschool in Soesterberg. Daarnaast is hij mede vanuit zijn werk, maar ook naast zijn werk, zeer betrokken (geweest) bij het wel en wee in Soesterberg. Een ieder, maar m.n. ouders en (oud)leerlingen, stellen wij graag in de gelegenheid tijdens deze receptie met hem herinneringen op te halen en bij te praten. Op zijn verzoek zal de receptie een informeel karakter hebben. Hoogachtend, Burgemeester en wethouders van Soest, de secretaris, de burgemeester, drs. W.P. de Kam drs. J.J.L.M. Janssen Zaterdag 20 oktober zondag 21 oktober Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 gebeds/communieviering; cantores Zondag 10:30 gebeds/communieviering; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M. Na wijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. Z. Hageman-Vos World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, 880346-351517. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Toninc-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. de ontwikkeling in periodes. In de eerste periode waren de deelne mers ondanks de doorbraakge dachte die het centrum propageer de voornamelijk katholieken. In de jaren zeventig kwamen er ook an dere groepen, zoals vrouwen. Mis sionarissen werden aangevuld met ontwikkelingswerkers. In de jaren tachtig steeg het aan deel van het kostendekkende werk, bijvoorbeeld met ambtenaren. Opvallend was dat met hen veel cursussen werden gedaan in de mondiale sfeer, zoals omgang met migranten en 'gemeenten en ont wikkelingssamenwerking'. In de jaren negentig kwamen hierbij de managerscursussen, werk dat af dreef van de oorspronkelijke doel stellingen. Toch is volgens Gillhaus in zijn boek 'Wereldwijd Wereldwijs' in elke cursus van KdK een duidelij ke constante terug te vinden. 'De grote gemene deler in Soesterberg, al vanaf 1924, is eigenlijk een voor de hand liggende. Mensen komen naar de Amersfoortsestraat 20 om te leren, om er wijzer van te wor den. Dat gold al voor de jongens op het seminarie, daarna voor de 'missievrienden', later voor bij standsvrouwen en al die duizenden conferentiegangers. Beeld van de achtergevel van het uit het midden van de jaren twintig daterende missiehuis Sint Jan sinds 1961 Kontakt der Kontinen ten. Oorspronkelijk was het 'mis siehuis van de missionarissen van het Goddelijk Woord tot opleiding van missionarissen voor Neder- landsch Oost-Indië'. In de zich snel ontwikkelende glo bale maatschappij zal voortdurend behoefte zijn aan wetenschap van het nieuwe. Welke kant het ook opgaat: KdK zal genoeg kansen krijgen zich verder te ontwikkelen langs die constante factor. Het zal door die kansen, samen met die constante, het centrum blijven dat het altijd was: een plaats waar iets geleerd kan worden - of er nu een mentaliteit, kennis of handeling in de hoofden van de gasten gedre ven wordt.' HUISARTS maandag 5 november t/m zondag 11 november Voor spoedgevallen: Dr. Creutzberg Dorpsplein 10 tel. 0346 - 351 700 Dr. Galjart Prof. Lorentzlaan 21 tel. 0346 - 351" 200 voor de Soester Courant in Soesterberg, omgeving Apollo/Wostok Tel. 035 - 602 18 41. de kisten zelf uit eigen voorraad. Voor het rouwvervoer hebben we de beschikking over twee rouwau- to's, waarvan een als staatsiewagen wordt gebruikt. Het aanzeggen bestaat allang niet meer. Hiervoor in de plaats zijn de rouwcirculaires en rouwadvertenties gekomen.' Wat de grondlegger van het bedrijf destijds in z'n eentje kon, is in deze tijd niet meer mogelijk. Daarom heeft Uitvaartverzorging Smoren- burg nu enkele vaste medewerkers in dienst, die ieder een eigen werk plek nodig hebben. Omdat de ruimte hiervoor ontbrak op het oude adres, besloot men te verhui zen. De nieuwe ruimte werd ge vonden in een bedrijfsverzamelge bouw aan de Postweg 55 c, waar het bedrijf de beschikking heeft over een modern kantoor. 'Er is dus veel veranderd bij Uit vaartverzorging Smorenburg, maar niet veranderd is ons uitgangspunt dat de wensen van degenen die een beroep op ons doen altijd cen- Een beeld dat vroeger heel ge woon was, maar nu nog zelden voorkomt: Een uitvaart met paar den. Ook Smorenburg in Soester berg heeft die tijd nog meegemaakt. traal staan. Juist in deze tijd zijn zij het die bepalen hoe zij een af scheid geregeld willen hebben. Wij kunnen hen daarin adviseren en bijstaan.' Het adres van Uitvaartverzorging Smorenburg mag dan veranderd zijn, het telefoonnummer is onge wijzigd gebleven: 0346 - 351223. In 1938 legde J.A. Smorenburg (links) de basis voor de gelijknami ge uitvaartverzorging in Soester berg. Later volgde F.C. Otten (rechts) hem op. Sinds 1996 zet de kleinzoon van de oprichter, Jos Ot ten (midden), samen met zijn echt genote Lisette het bedrijf voort. De in 1938 door de heer J.A. Smorenburg (89) in Soester berg opgerichte Uitvaartver zorging Smorenburg is ver huisd van de Generaal Winkel manstraat 142 naar de Postweg 55 c in Soesterberg. Daarmee keert het familiebedrijf terug naar de straat waar het ooit be gon: op nummer 5. Later ver huisde het bedrijf naar de Gen. Winkelmanstraat, waar sinds 1996 kleinzoon Jos Otten en zijn echtgenote Lisette het fa miliebedrijf voortzetten. Daar was het echter uit z'n jasje ge groeid. Nu terug aan de Post weg heeft het de beschikking over een nieuw, modern inge richt kantoor. 'Wij verzorgen weliswaar ook uit vaarten in Wijk bij Duurstede en Cothen, waar we vorig jaar het rouwcentrum Smorenburg hebben geopend, maar we vonden het toch belangrijk dat de hoofdvestiging van ons bedrijf in Soesterberg zou blijven,' zegt Jos Otten. 'Niet al leen op grond van de naamsbe kendheid, maar vooral ook door de goede bereikbaarheid waardoor we degenen die een beroep op ons doen snel van dienst kunnen zijn. We zijn van mening dat ons nieu we kantoor een goede plek is waar alle facetten die bij een afscheid komen kijken op een goede manier gecoördineerd en uitgevoerd kun nen worden.' Het bedrijf is sinds de oprichting in 1938 gevestigd geweest in Soester berg. Grondlegger J.A. Smoren burg had in die tijd genoeg aan een bureau en een telefoon achter in de woonkamer. Hij ging te voet naar de mensen die hem hadden ingeschakeld voor het regelen en verzorgen van de uitvaart. Dat was nog in de tijd dat hij in de buurt als 'aanzegger' de mensen inlichtte dat er iemand was overleden en wan neer de uitvaart was. Ook op de dag van de uitvaart gebeurde alles te voet. Later werden paard en wagen gebruikt. 'Mijn opa hield een agenda bij voor wie hij de uitvaart verzorgde. Dat kon toen nog prima, maar te genwoordig is het allemaal wat ge compliceerder. Daarom staan er nu drie computers op kantoor. Hiermee maken wij zelf het rouw- drukwerk, houden dossiers bij van uitvaarten, voorbesprekingen en verzekeringen,' vertelt Jos Otten. 'Als opa een kist en een rouwau- to nodig had, moest hij een beroep op anderen doen. Dat kwam niet altijd even goed uit. Nu leveren wij ING Prijs op 109 kunt beleven en toch centraal op circa 4000 m2 eigen grond Vuursche (o.a. ideaal voor paard, idhuis met loggia, dubbele garagér houtloods en rondom vrije té iters. Indeling: entree, royale M, iet open haard en openslaande uken, toilet met douche, 3 (sl lilet, bergvliering. rs Gooise Makelaars 3743 EH Baarn oon 035-5415000 oen in maart 1961 de provin- iaie raad van de missiecongre- i-atie SVD (Societas Verbi Di- ini) tot de conclusie gekomen tas dat het missiehuis Sint Jan ian de Amersfoortsestraat in lesterberg als gymnasium oorlopig' gesloten moest orden, werd tegelijk besloten en commissie te benoemen 01 de mogelijkheden voor het ebouvv na te gaan. Ze stelde oor het tot vormingsinstituut .bestemmen. ■e nieuwe functie kreeg het als der Kontinenten' (KdK) 1961. Hoewel het na ruim tien iar door bezuinigingen op het oenmalige ministerie van Cultuur, ecreatie en Maatschappelijk ferk (CRM) volledig van de kaart •erd geveegd, kon het door de in- lanningen van velen in stand ge- juden worden. Wel was een for- reorganisatie nodig en moest het ies in tal van activiteiten worden ïzet. Van de oorspronkelijke 52 stellingen voor vormingswerk in itemaatsverband die er eindjaren iventig nog waren, zijn er nu nog :ven (grote) over, waaronder dus dK. e geschiedenis, het ontstaan en ontwikkeling van KdK staan te zen in het jubileumboek 'Wereld- jd Wereldwijs' van de hand van ml Gillhaus. Het werd vrijdag- iddag officieel gepresenteerd jor mevrouw drs. Wil Bus, die al 7 jaar aan KdK verbonden is. rillhaus schrijft over 'veertig roe- en bewogen jaren'. De ge- :hiedenis van KdK weerspiegelt iet alleen haar lotgevallen, maar ok die van de samenleving sinds e jaren zestig. Het provincialis- en verzuild Nederland werd imgeturnd', ook door Kontakt er Kontinenten en haar grondves- naar moderne en toch spiri- opvattingen. Nog steeds is "dK, concludeert Gillhaus, 'een lek om wijzer (van) te worden. dK zal blijven wat het altijd was: i plaats waar iets geleerd kan worden - of er nu een mentaliteit, kennis of handeling in de hoofden van de gasten gedreven wordt.' Het boek schetst een boeiend beeld van de nieuwe functie van het vroegere missiehuis Sint Jan van de paters SVD van kleinsemi narie naar vormingsinstituut. Het heeft het lang niet altijd gemakke lijk gehad. Er waren vooral ook fi nanciële perikelen, in hoofdzaak ontstaan door het steeds verder dichtdraaien van de subsidiekraan. De subsidiesanering leidde ertoe dat het instituut steeds meer op eigen benen kwam te staan. Parallellen Volgens de auteur vertoont KdK wel enige overeenkomsten met de algemene lijn van de Derde-We reldbeweging, maar kent ze in haar verloop ook parallellen met de ker kelijke geschiedenis en met de ont wikkeling in het vormingswerk. De Op 19 mei 1968 werd het gebouw Kontakt der Kontinenten getroffen door een brand, die grote schade aanrichtte en onder meer de karak teristieke toren verwoestte. N E N l aandacht besteden de politieke partijen in de ge in hun verkiezingsprogramma aan Soester- Welke zaken die in dit deel van de gemeente spelen in het programma? Welke punten zouden daar in ieder geval opgenomen moeten zijn? vragen staan centraal tijdens een bijeenkomst op maandag- 5 november, 's avonds om half acht in het Dorpshuis Burg stede aan het Dorpsplein in Soesterberg. De bijeenkomst is geor ganiseerd door de Vereniging Soesterbergs Belang. Hiervoor zijn het college van burgemeester en wethouders, raadsleden en frac tieassistenten uitgenodigd. Van hen wordt verwacht dat zij in het kort vertellen over de Soesterbergse zaken die hen bezig houden. Omdat de Vereniging Soesterbergs Belang een heel lijstje heeft van onderwerpen die volgens haar politieke aandacht verdienen en daarnaast bovendien inwoners vragen, opmerkingen en wensen hebben (getuige de enquête die de vereniging onlangs hield tijdens de jaarlijkse Seizoenmarkt) verwacht Soesterbergs Belang een gro te opkomst op 5 november. 'Op de dag van vandaag zijn dialoog, het naar elkaar luiste ren, en samenwerking meer dan ooit nodig. De actualiteit van vandaag gebiedt ons eens te meer om na te denken over de vraag hoe wij in de wereld met elkaar kunnen samenleven en hoe we met elkaar om moe ten gaan. Hoe we wederzijds respect kunnen opbrengen en behouden tussen mensen uit verschillende culturen. Hoe we elkaar kunnen ontmoeten, ver staan en in eikaars waarde kun nen laten.' 'Hoe we cultuurverschillen kunnen accepteren zonder de ander te ver oordelen omdat hij of zij tot een andere cultuur behoort. Er is nog nooit zoveel aandacht besteed aan cultuurverschillen als in de afgelo pen maand.' Dit zei Wico Bunskoek, directeur van het internationaal ontmoe tingscentrum en conferentieoord Kontakt der Kontinenten (KdK) aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg vrijdagmiddag bij de viering van het veertigjarig be staan. De feestelijke bijeenkomst werd onder anderen bijgewoond door de drie oprichters, de SVD- paters Ben Sanders, Jan Simmers en Frans Verstralen; de provinciaal overste, pater Cees Maas; de over ste van het district Soesterberg, pater Gerard Claassens, en na mens het gemeentebestuur van Soest loco-burgemeester Nek s Blommers en wethouder Bart Krol. Bunskoek zei, dat in de beste tra ditie van KdK bij een veijaqrdag een feest hoort. Een tweede reden voor de bijeenkomst was ontmoe ting: volgens de oorspronkelijke doelstellingen van KdK is het cen trum opgericht om vooral ook de ontmoeting tussen mensen te be werkstelligen en van daaruit ken nismaking en dialoog op gang te brengen. Ten derde gaat het om de uitdaging aan mensen om zich be zig te houden met belangrijke maatschappelijke thema's als on derontwikkeling, duurzaamheid, Van de 2352 voertuigen die maan dag op de Amersfoortsestraat op snelheid werden gecontroleerd, re den er 35 te hard. De bestuurders krijgen een bekeuring thuisge stuurd. De controle vond plaats tussen kwart over acht en kwart voor elf 's morgens. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 880900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. vrede en gerechtigheid. In dit ver band was de bijeenkomst ook be doeld om samenwerking op gang te brengen tussen verschillende partijen door samen aan deze the ma's te werken. 'Elke dag opnieuw blijkt hoe moeilijk het is om culturen, en met name de waarde van culturen, met elkaar te vergelijken. Zeker wan neer het gaat om normen en waar den, systemen en instituties zoals individuele autonomie en persoon lijke vrijheid: individualisme versus collectivisme. Scheiding -of niet scheiding- tussen kerk en staat, Democratie of dictatuur. Christen dom versus Islam, of de tegenstel ling tussen de cultuur van de ver lichting en de orthodoxie. Hoe moet een op tolerantie en plurifor miteit gerichte cultuur reageren op intolerantie in andere culturen? Er zijn veel vragen te beantwoorden,' aldus Bunskoek. 'Er wordt al ge sproken over een nieuwe vorm van koude oorlog: die tussen de cultu ren. En intussen zijn we direct of indirect al betrokken bij een echte oorlog.' Steentje bijdragen Kontakt der Kontinenten probeert ai veertig jaar een steentje bij te dragen aan het bevorderen van vrede en veiligheid, aan het behoe den van mensenrechten, aan men selijkheid, aan wereldburgerschap in een modiale samenleving. KdK werkt al veertig jaar aan het bevor deren van respect tussen culturen, van wereldburgerschap, aan het meer bewust deel hebben van de cursisten aan de totaliteit van de wereldgemeenschap, zoals in de statuten is vastgelegd. KdK doet dat in meer concrete zin door van af het begin missionarissen toe te rusten voor hun werk in de wereld en hen bij te scholen over de rol van het Christendom en andere wereldreligies in de huidige samen leving. Ze doet dit nu al veertig jaar, door ontwikkelingswerkers voor te bereiden op het werken in andere culturen. meerdere uitvoeringen taf f2.850,-. ende eetkamertafel Terra amerfauteuil is uitgevoerd in leer. jezeept eiken met een grijs natuur- 2,998,-. In hetzelfde programma iressoir en salontafel. In plaats van badmintonnen was de jeugd van BC Badso zaterdag op een andere manier actief. In Flevoland kregen ze een gevarieerd, sportief programma voorgeschoteld met onder meer een speurtocht, vlotten bou wen, varen op die vlotten en boogschieten. De jeugdcommissie van de Soesterbergse club, die ook in sportzaal De Bunt trainingen geeft, stond garant voor de organisatie.

Soester Courant | 2001 | | pagina 15