Met z'n allen even terug in de ti* Soest 50 jaar geleden 'Van heidehut tot residence' Isings tekende alsof hij erbij was geweest Paarden van stal gehaald Goed gezien in woord en beeld (10) Uit de historie van Soest(erberg) PAGINA 9 VBO MAKELAAR Bel ook voor een vrijblijvend hypotheekadvies! Lambertus v.d. Kooy VAN GOYENLAAN 76 SOEST WILLEM SPEELMANHOF 19 SOEST NACHTEGAALWEG 16 SOEST PAGINA 8 Vraagprijs: 785.000,= 356.217,47 k.k. BREITNERSTRAAT14 BAARN VAN GOYENLAAN 50 SOEST ELKE WEEK EEN IA/OENSDAG 17 OKTOBER 2001 Eerste historische ruilbeurs voor herhaling vatbaar SOESTER COURANT Mierenhoop in het bos GEEN VERKOOP OP WOENSDAGMIDDAG. Diabetes Fonds op zoek naar collectanten Erwtensoep smaakt ook tijdens warm weer ONROEREND GOED HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN Soesterbergsestraat 61, 3768 EB Soest Tel. 035-602 9061, fax 035-602 9085 www.huisenzekerheid.nl soest@huisenzekerheid.nl Te koop Het verbouwen, opknappen en schilderen is alvast voor u gedaan. Dit op de vierde verdie ping gelegen 2 kamer apparte ment (voorheen 4) met berging in de onderbouw is precies wat u zoekt. Aan deze woning met moderne uitstraling hoeft wei nig te gebeuren. Indeling: entree/hal, vernieuwd toilet, opgeknapte badkamer, ver nieuwde keuken, zeer grote slaapkamer (voorheen 2) en ruime woonkamer (voorheen 2 kamers). Bijzonderheden: De woning is grotendeels voorzien van een sierparket vloer en grotendeels van dubbe le beglazing.U heeft een prachtige uitzicht aan de galerijkant en een heerlijk vrij uitzicht vanaf het op het zuid-westen gelegen balkon. Servicekosten: f 325,= per maand inclu sief voorschot c.v. Aanvaarding: in overleg. Vraagprijs: 274.500,= 124.562,67 k.k. Met een vnj uitzicht aan de voor zijde en een heerlijke achtertuin op het zuiden is nog niet alles gezegd. De ruimte binnen deze uitstekend onderhouden woning, de ligging in een kindvriendelijke wijk en de korte oplevertermijn maken dit pand bijzonder aan trekkelijk. Indeling: entree/hal, MK, vernieuwd toilet, l-vormige woonkamer v.v. plavuizen en tn de zithoek v.v. vloerbedekking. Gezellige keuken v.v, plavuizen vloer en inbouwapp. Vanuit de keuken is er toegang tot de achtertuin alwaar de toegang tot de inpandige berging/schuur. El.zonnewenng aan achterzijde van de woning met garantie. Via vaste open trap komt u op de 1e verd: ruime ingebouwde kast. Badkamer v.v. 2e toilet, wastafelmeubel, spiegelwand, douche en wasm.aansluiting. Ruime slaapk. (voorheen 2) en 2e ruime slaapkamer met grote schuif- wandkast. Via afgesloten vaste trap komt u op de 2e verd: overloop met bergkamertje met CV (Vaillant HR1998) en droger aansluiting. Een ruime zolderkamer v.v. dakkapel en vaste inbouw/bergkast over de gehele lengte van de kamer. Deze woning is gedeeltelijk v.v. van dubbele beglazing.Neem eens een kijkje binnen deze ideale gezinswoning die bovendien erg gunstig ligt t.o. winkels, scholen en openbaar vervoer. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: 479.500,= 225.755,66 k.k. 7\ bent u een starter, mbon jvulde woonbonnen en wordt gecontro- aarden voldoet. De t, wordt in volgorde de leeftijd en de 3 of economische id* j periode dat men adres. snaan de kandidaten- nlijke gegevens zoals en woonduur gecon- uit de Gemeentelijke ïsgegevens. Zijn de de woning door de iboden. Accepteert u a de gemeente een e leges ad 93,50 stingsvergunning kunt 3n woning, dan wordt u it verstrijken van de door de verhuurder, ief is het niet mogelijk 3kijken. Het heeft geen n naar uw kansen. ALS IG BENT GEKOMEN 5NTVANGT U GEEN U bent op zoek naar een ruime woning in een rustige wijk met een tuin die u veel privacy biedt en ook nog een grote garage en/of hobbyruimte prefereert, dan zou u beslist eens een kijkje moeten gaan nemen in deze karakteristieke helft van dubbe le woning met uitbouw. Indeling: Hal v.v. plavuizen vloer, zeer ruim toilet met fon tein, Meterkast, L-vormige woonkamer v.v. planken vloer en schuifpui. Open keuken v.v. diverse inbouwappara- tuur. en plavuizen vloer. Ruime kelder (stahoogte), bijkeuken v.v. wasmachine- en dro- geraansluiting. 1e verd.: overloop v.v, planken vloer, ruime ouderslaapkamer, (voorheen 2) met inbouwkasten. 2e slaapkamer v.v. vloerbedekking, met toegang tot platte dak (mogelijkheid voor een dakterras en/of uitbouw). Badkamer v.v. ligbad, dubbele wasta fel, 2e toilet en apart douchegedeelte. Via vaste trap naar2e verd.: zeer ruime zol der (mogelijkheid 2 slaapk.) v.v. nieuwe vloerbedekking, 2 x dakkapel en velux dakraam. CV (radson 1992) Aanvaarding in overleg. Deze leuke woning staat in een gezellige kindvriendelijke buurt en heeft een prachtig en vrij uit zicht over een park. Vanuit de aangebouwde serre aan de ach terzijde kijkt u uit op een heerlij ke tuin op het zuiden met waterpartij en vrijstaande stenen schuur. Deze woning met karak teristieke uitstraling is geheel voorzien is van kunststofkozij nen met dubbele beglazing en biedt verrassend veel ruimte. Indeling: begane grond, hal/entree, toilet in hoekopstel- ling, Kelderruimte, Trapkast/garderoberuimte, ruime woonkamer met serre, vooFzien van gevelkachel en gaskachel naar ontwerp van Jan des Bouvrie (ter overname). Halfopen standaard keuken met geiser. 1e verdieping: overloop, badkamer met 2e (ver maal) toilet, douchecabine, wastafel en deur naar plat dak. 2 Slaapkamers met draai- kiepramen en inbouwkasten. 2e verdieping: via vaste trap bereikbare zolderkamer met 2 dakramen. D.m.v. verlaagd plafond is via vlizotrap bereikbare bergzolder gecreëerd. Bijzonderheden: elektrische bedrading volledig vernieuwd nieuwe gasleidingen nieu we rioleringsbuizen vrijstaande stenen berging/schuur v.v. elektra. Deze, van zowel binnen als buiten goed onderhouden jaren dertig woning is vooral voor jonge gezinnen een ideale woning en beslist een kijkje van binnen waard. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: 439.000,= 199.209,51 k.k. Neem eens kijkje in dit 3-kamer appartement (voorheen 4) op de 2e verdieping met berging in de onderbouw en balkon op het zuid-westen. De verassende indeling, de vernieuwde badka mer en keuken met inbouwap- paratuur maken dit apparte ment zeer aantrekkelijk, Bovendien is deze woning geheel voorzien van dubbele beglazing en gunstig gelegen t.o.v. winkels, scholen en openbaar vervoer. Indeling: Entree/ hal, toilet, woonkamer voor zien van laminaatvloer, MK (6 groepen), vernieuwde keuken voorzien van inbouwappa- ratuur (koel/vnes kast, electrische oven, keramische kookplaat en afzuigkap) inbouwkast. Inpandige berging. Vanuit een overloop/garderoberuimte met inbouwkast is er een toe gang naar een ruime ouder slaapkamer met deur naar het balkon. Vanuit een ruime 2e slaapkamer aan de voorzijde is er een toegang naar de vernieuwde badkamer met dou che en vaste wastafel. Bijzonderheden: De woning is geheel voorzien van dubbele begla zing. De woonkamer en keuken zijn voorzien van een houten schroten plafond (lichte kleur) en de overige plafonds zijn voorzien van een kunststof schroten plafond. Servicekosten: Fl. 325,= per maand inclusief voorschot c.v Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: 269.000,= 122.066,88 k.k. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over De Warmbloed Paardenfok- vereniging Eemland (WPE) heeft zaterdag het seizoen afge sloten met de traditionele snerttocht. Met 35 aanspan ningen werd een tocht gemaakt door Soest en omgeving. Op de nazomerdag werd een totaal van 55 liter snert geconsu meerd door de 110 deelnemers aan de rit. Na een aantal afgelaste evenemen ten vanwege slecht weer, konden de deelnemers het zaterdag niet beter treffen. Er was dan ook vol op ingeschreven en alle plaatsen in de wagens waren bezet. Na de komst van de bereden politie kon gestart worden met de tocht naar de bossen van Soest. De ochtend- rit ging kriskras door de Soester natuur, waarbij allerlei mooie plek jes aangedaan werden. Bij de boerderij van de familie Van de Grift maakten de aanwezigen dankbaar gebruik van de welkome ontvangst met hapjes en drankjes. Ook de paarden konden even uit gespannen worden. De middag werd doorgebracht met een tocht door de straten van Soest. Aan het rit van het sei zoen, waarbij 35 aanspanningen door Soest en omgeving reden. Foto: Herman van Dam einde van de dag werd een prijs uitgereikt voor de meest herfstach tige aanspanning. De daarvoor be stemde picknickmand kwam te recht bij de familie Huisman uit Soest. Met de snerttocht is het einde van het seizoen ingeluid. De Warm bloed Paardenfokvereniging zal ook voor volgend jaar weer ver schillende activiteiten in petto heb ben. IN DE BUS? Neem een abonnement: f 17,50/€ 7,94 per half jaar! tel.(035)6014152 Het werd een reünie voor veel Uit de Soester Courant van Dinsdag 16 Oktober 1951 Het lijkt precies een piramide niet zo groot en niet zo deftig maar zeker niet zo solide Dan zijn het net een stel soldaten zij verdedigen hun grond en zijn zeker niet van plan om mensen toe te laten Soms lijken het net huizenbouwers niet zo modem maar wel vakkundig en zeker even harde sjouwers Of zijn het dwangarbeiders die heel hard moeten werken velen lopen er omheen maar het voornaamste zijn hun leiders Soesters; Herinneringen kwa men bovendrijven; Attributen werden geruild of verkocht. Honderden mensen gingen za terdag met z'n allen even terug in de tijd tijdens de eerste histo rische ruilbeurs, waarop ook alvast in de toekomst werd ge blikt: de beurs is voor herha ling vatbaar. 'Als je op een verzamelbeurs een ansichtkaart ziet met een afbeel ding van vlak bij jouw huis, dan zal dat de verkoper niets uitmaken. Hier kwamen de verhalen los', al dus Juul van de Poll die op het idee was gekomen om de beurs, annex markt op te zetten. Ze had destijds geen idee hoeveel impact die zou hebben. De organisatrice kreeg niets dan positieve reacties te horen. Lo gisch, oude bekenden ontmoetten elkaar in en rond Museum Oud Soest. Bezoekers konden op zoek naar bidprentjes, prenten, boeken en wat er allemaal niet bijeen was gebracht door de mensen. Opval lend waren de jubileumspeldjes van verschillende bedrijven en de jubileumkoppen van diverse scho len. Maar het bleef niet bij het ruilen of (ver) kopen van spulletjes met een historische achtergrond. Er was van alles te zien en te doen, dank zij de medewerking van onder meer de Soester Boerendansgroep, school hadden zich voor de gele genheid nogmaals in oude kleder dracht gestoken) en vrijwilligers die oude beroepen uitbeelden en er alles over vertelden. Ook Piet Ekel was in de hoedanigheid van Malle Pietje aanwezig en zo waren er veel meer activiteiten en de monstraties die een link naar het verleden legden. Accordeonisten zorgden voor vrolijke deuntjes en de Montessorischool (leerlingen en leerkrachten van de honderdjarige de Stichting Windhond mocht pro beren 'zieltjes' en geld te verdienen voor de herbouw van de gelijkna mige stellingkorenmolen. Het mu seum was toegankelijk. Behalve dat de (wissel)exposities (van on der anderen Isings) bekeken kon den worden, was er in elke kamer wel iets speciaals aan de gang om de bezoekers nog meer op hun wenken te bedienen. Het enthousiasme bij de honder den gasten kende geen grenzen. De organisatoren en medewerkers van de Historische Vereniging Soest (HVS) zullen daarom geen spijt hebben van de tijd en energie Aandacht voor oude boeken in het Gildehuis. Foto: Aldo Allessie die ze in de beurs, annex markt hebben gestoken. Volgens Juul van der Poll geeft het succes van de middag inderdaad voldoende aan knopingspunten om de beurs nog eens te organiseren. Met haar me debestuursleden van de Histori sche Vereniging Soest zal ze bekij ken op welke termijn dat gaat ge beuren. Het is de politie gebleken, dat op Woensdagmiddagen verkocht wordt in groente-, fruit- en aardap pelzaken. Op de Woensdagmidda gen moeten deze zaken gesloten zijn en deze winkeliers zijn straf baar als zij dan artikelen verkopen. De klant brengt, door op die mid dagen te willen kopen, zijn winke lier in grote moeilijkheden Deze winkeliers mogen ook niet op Woensdagmiddagen bestellin gen bij hun klanten noteren. Bij overtreding wordt proces-verbaal opgemaakt. Voor Soesterberg geldt deze Woensdagmiddagslui ting niet. TOCH IS DE OPHAAL DIENST GOEDKOPER. Er blijken nog steeds inwoners te zijn, die menen, dat vuil storten langs de openbare weg goedkoper is, dan een abonnement op de ge meentelijke vuilnisophaaldienst. Een bewoonster van het Kerkpad, die vuil had gestort nabij het via duct van de Spoorwegen, kreeg hiervoor een bekeuring, hetwelk betekent, dat zij een bedrag aan de Kantonrechter kwijt is, hetwelk gelijk is aan de abonnementskos ten van de vuilnisdienst geduren de een. tweetal jaren. VOLLEYBAL. Gezien het grote enthousiasme voor Volleybal in Soest heeft "Olympia" thans 't initiatief geno men tot oprichting van een Volley balafdeling. Ongetwijfeld zullen velen in Soest dit plan toejuichen, daar reeds tij dens de zomertournooien de be langstelling voor deze tak van sport zee'r groot was. Zij heeft be slag weten te leggen op een zeer goede en deskundige trainer en hoopt dit met plan in de behoefte voor vele volleyballiefheb- bers(sters) te voorzien. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. VUILNISEMMER GESTOLEN. Een vuilnisemmer, die ook hier het eigendom van de gemeente is, is ontvreemd van het erf van een in woner. De politie tracht deze em mer, waarvan het nummer bekend is, op te sporen. jzing ngtoewijzingen worden 'erzicht. Daarbij wordt :ties er op een woning oning aan een starter of m. Ook wordt de leeftijd, 3le maatschappelijke of het daarbij behorende die manier kunt u een kansen op een dergelijk ueel uw woonwensen te brengen dat zijn werk niet alleen voortkwam uit een artistieke, maar vooral ook uit een geestelijke aan drift. De belangstelling voor het werk van de in 1977 op 93-jarige leef tijd overleden Isings lijkt nog geenszins verflauwd. In 1984, hon derd jaar na zijn geboorte, werd in Soest een grote tentoonstelling ge houden van werk van Isings. Het televisieportret dat de Evangeli sche Omroep van hem maakte, is een uniek document dat de herin nering aan hem levend houdt. In Soest doet dat het J. H. Isingserf, terwijl in het Drentse Empe een school de naam Isingsschool kreeg. Inmiddels is een schitterend boek over het leven en het werk van de Soester kunstenaar verschenen. Er bestaat veel belangstelling voor. Niet zo verwonderlijk. Want wie van de oudere generatie heeft vroeger in de schoolbanken niet uren naar de platen van Isings ge keken? En wie zou het plezier daaraan de huidige en toekomsti ge generatie willen ontzeggen? Voor de jaarlijkse inzamelingsactie zoekt het Diabetes Fonds Neder land vrijwilligers die in Soest met een collectebus langs de huisdeu ren willen gaan. De collecte vindt plaats van 28 oktober tot en met 3 november. De opbrengst zal ten goede komen aan onder meer wetenschappelijk onderzoek. Daarmee poogt men te achterhalen wat de exacte oorza ken van diabetes zijn. In ons land lijden ruim 500.000 mensen aan deze ziekte. Jaarlijks ontwikkelt diabetes zich bij nog eens zo'n 50 tot 60 mensen. Onderzoek naar diabetes kost veel geld en omdat het fonds geen sub sidies krijgt, zijn giften van parti culieren en bedrijven de voor naamste inkomstenbron. Wie in Soest wil collecteren of daar meer informatie over wil heb ben, kan zich aanmelden bij Els van Hensbergen, 6017519 of: den i het mogelijk om op jronden een urgentie- Slechts in een zeer :n zal een dergelijke n toepassing is voor een (rekt. Informatie hierover afdeling Publiekszaken deel huisvesting. n serieuze klacht mocht toewijzing, dan kunt u die ij de gemeente Soest, iruimteverdeling, Postbus 3eft over het toewijzings- rvoor terecht bij Achtgoed Dij SCW of de afdeling gemeente Soest. Ook zijn leschikbaar. kunt u ook vinden op I, bouwen en wonen, bestaat uit de gemeenten inschoten, Eemnes, Leus- loor de desbe- ulde bonnen of te rhuurder. ikken verhuurder. atum:_ atum:_ <nderde 18 jaar woning:/. ;ner/. jm invullen) 'stromer zie spelregels) iland. aten periode van idraagt uw enkele e* tel: oeve van een gehandi- en behorende persoon Een kunstenaar wordt niet zel den pas na zijn dood geëerd. Wordt tijdens zijn leven zijn werk vaak onderschat, tiental len zo niet honderden jaren la ter ziet men er de werkelijke waarde van in. Zo is het in feite ook met het werk van de Soes ter kunstenaar J.H. Isings (1884-1977). Zijn beroemde historische school platen werden meestal als 'een ro mantische blik op de werkelijk heid' beschouwd. Maar vandaag de dag zijn wetenschappers het er over eens, dat Isings een grondige studie van zijn onderwerpen had gemaakt en dat de werkelijkheid er inderdaad moet hebben uitgezien zoals hij die tekende. Voor wie dat met eigen ogen wil zien, biedt de wisselexpositie die vorige week vrijdag officieel werd geopend in Museum Oud Soest een uitstekende gelegenheid. De tentoonstelling van onder meer bij zondere tekeningen, schetsen en aquarellen duurt tot en met fe bruari 2002. De erkenning door wetenschap pers van het werk van deze kunste naar, wiens liefde voor de historie op de lagere school werd bijge bracht, zou hem goed hebben ge daan. Zelf was hij er altijd van overtuigd dat alles wat hij tekende historisch verantwoord was. Die overtuiging putte hij uit de kennis die hij opdeed met bronnenonder zoek. Avond aan avond bracht hij door in de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam, waar hij vond wat bij zocht. Kunstgeschiedenis, kos tuumgeschiedenis, architectuur, archeologie en meubelgeschiede nis. Hij was een regelmatige be zoeker van het Prentenkabinet van het Rijksmuseum. Kortom, Isings doorzocht alle terreinen van het grote gebied der geschiedenis tot dat hij zich er thuisvoelde. Ieder boek dat hij ter illustratie kreeg aangeboden, opende voor hem nieuwe gebieden van onderzoek. Isings wist al van het begin af dat zijn werk wetenschappelijk verant woord was. Alles wat hij tekende moest precies kloppen. Hij kon over elke onderwerp waatwan hij een tekening maakte alles vertel len, boeiend, alsof hij er zelf bij geweest was. Of het nu ging om ontmoetingen van ridderschappen, gildeoptochten, hunebedbouwers, over buitenplaatsen die rijke koop lieden aan de Vecht lieten bouwen of om plekjes of gebeurtenissen in Amsterdam, aan alle tekeningen lag een uitgebreide historische kennis ten grondslag. Honderden werken heeft hij nage laten. Zijn nauwelijks geëvenaarde historische kennis inspireerde hem tot het maken van zijn platen, waarvoor hij vaak zelf in de spie gel poseerde! Bij elke plaat schreef hij een toelichting. Hoewel menige scholier geboeid naar de platen heeft gekeken en geluisterd naar de verhalen die erbij hoorden, vond Isings dat er op de scholen veel te weinig gebruik werd ge maakt van die toelichting. Afkerig als hij ervan was om op de voor grond te treden, vroeg hij zich niet temin wel eens af waarom nooit een onderwijzer op het idee was gekomen hem te vragen zélf in de klas zijn platen te komen toelich ten. Misschien dat de onderwijzers vreesden dat door zijn bekende enthousiasme, het zich volledig kunnen inleven in de situaties die h» tekende, het vol vuur kunnen vertellen, de les wel eens zou kun nen uitlopen... Isings werd op 31 juli 1884 als elf de van dertien kinderen geboren in een streng gereformeerd en arm bakkersgezin in Amsterdam. Teke nen trok hem van kinds af, al be gon hij als decoratieschilder. Zijn eerste tekeningen maakte hij voor een wijkkrant en een jongensboek. In 1908 verhuisde Isings naar het vrijstaande, hooggelegen huis 'In d'Opgang' dat hij aan de Kolonie- weg had laten bouwen. Een jaar later trouwde hij. In hetzelfde jaar had hij een ontmoeting met een man die van grote betekenis in zijn leven en zijn beste vriend is ge weest, de baanbreker van de illus tratie van het Nederlandse kinder boek, Cornelis Jetses. Wie kent niet diens beroemde plaatjes van Ot en Sien? Voor Isings was van belang dat hij via hem in contact kwam met mr. F. ter Horst. Hij bepaalde het be leid van de uitgeverij J.B. Wolters in Groningen. Deze gaf Isings in 1911 de eerste opdracht: een aqua rel van het volksleven op de Dam in 1665. De tekening die hij hier van maakte, legde de basis voor een lange reeks historische school platen, die inmiddels nog meer gewaardeerd worden dan vroeger. Wie nu werk van Isings bezit, staat dit niet gemakkelijk meer af. Er zijn zelfs verzamelaars die uitslui tend in zijn werk zijn geïnteres seerd. Zij moeten over een aanzienlijke ruimte beschikken om alles te kun nen bergen wat Isings aan fraais heeft nagelaten. Hij maakte im mers niet alleen schoolplaten, maar illustreerde ook talloze boe ken, waaronder vaderlandse ge schiedenisboeken, een uitgave van Ben Hur, bijbelse geschiedenissen en -vertellingen. Gelovig als hij was, liet hij niet na tot uitdrukking (Bron: Eemland Pers). J.H. Isings (1884-1977) in een karakteristieke houding aan het werk

Soester Courant | 2001 | | pagina 9