98,5 VERBOUWINGS OPRUIMING Wilgenknotters weer aan de slag Meeste Soesters voelen zich veilig Gehandicaptenbeleid Soest scoort redelijk tot goed VE=t(ERC Visser ERS amekrant Soest raakt polikliniek tot 2008 zeker niet kwijt NQVEMBER-AANBÉEDÏN6 Werkstraf voor stelen pas ass>4' I.99 BRASSERIE KEUZEMENU SOESTER KALENDER Getuigen gezocht van straatroof Brand in woning Speciale Dr. Spiller-behandeling Jongen pinde geld van grootmoeder ZONDAG 4 NOVEMBER van 11.00-17.00 uur Man moet zitten na lastigvallen van ex-vrouw Te hard rijden en hondenpoep grootste ergernis Service leveranciers prima, wachttijden te lang Witgoed specialis Service voor alle merken Toss-spektakel Blauwe schijf Biënnale hnnilziE ook de advertentie 3AGINA 2 apsverlof 1 zijn vrijdag. en zijn ïsdag en iling erkrijgen. WOENSDAG 31 OKTOBER 2001 -SOESTER COURANT PAGINA 3 Nederlands' grootste ;le haarcosmetica in een ultra-modern worden haarverzor- Je kappersbranche d, die naast de eigen :derland, Frankrijk en meer dan 50 landen orteerd. Zie ook onze organisatie Daarom eze afdeling komen oducten samengesteld deling zoeken wij: m/v •nfroleren van de uctieactiviteiten. m/v jlgens diverse I (mengerij en m/v t je je sollicitatie richten Jacqueline Holtslag. Of GREVE AVANG ECCO LLOYD MEPHISTO BERKELMANS 39,9918,15 Spaanse salade met chorizo, tappenade en tomatendressing Gekookte verse mosselen met knoflook en room Lichtgebonden soep met padde stoelen van het seizoen Lasagne van zalm en geitenkaas Wahoosteak (stevige vissoort) gegrild met knoflook Gebakken eendenborst met bessensaus en crème fraiche Bladerdeeg gebak met amandelspijs, gepocheerde peer en gele room Sinaasappelijs met rijstepudding Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief wijn en koffie (niet op feestdagen) 'Brasserie '"ester 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl Maandag 5 november 14:00 Rode-Kruisverkoop, 'Klaarwater', Wiardi Beekman- straat 475. 20:30 Film 'The House of My- rth', Artishock, Steenhoffstraat 46,/7,00/10,00. Dinsdag 6 november 19:30 TOSS-discussieavond: kunst, cultuur, sport en recreatie, gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 20:00 Thema-avond over pel grimage, Gilde en r.k./sow-ker- ken, Gildehuis, Steenhoffstraat 46. Woensdag 7 november 10:00 Muziek en poëzie, Soes- ter Kring, NPB-kerk (Pieter de Hooghlaan), 5,00. 14:00 Film 'Jurassic Park 3', C-drie, Willaertstraat 49, 7,50/ 10,00. 14:00 Kinderbingo O verhees, De Klarinet, Klarinet 39, 2,50/ 5,00. 20:00 Thema-avond, Kath. Vrouwengilde, Vogelzang, Paral lelweg 7B. Een 73-jarige vrouw uit Soest is vrijdagmiddag op het Nassau- plantsoen beroofd van haar tas. De vrouw werd voorbijgereden door een man op een fiets. Even later keerde deze man om, reed langs de vrouw en greep haar tas. De Soes- terse was hier niet op bedacht en kon niet voldoende weerstand bie den. Wel heeft zij de achtervolging ingezet, maar de man was al met de noorderzon vertrokken. De po litie heeft de man niet kunnen pak ken. De dader is een negroïde man van rond de twintig jaar met don kere, vermoedelijk donkerblauwe kleding. Getuigen of mensen die menen de dader te herkennen wor den verzocht contact op te nemen met de politie van district Eem- land Noord, tel. 0900-8844. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant Een brand in een woning bij De Meent heeft afgelopen zaterdag flinke schade aangericht. De brandweer vermoedt dat er opzet in het spel is. Bij de brand zijn geen gewonden gevallen. De scha de bedraagt 40.000 gulden. De bewoonster merkte bij thuis komst rond kwart voor negen 's avond dat een brandend voorwerp naar beneden was gevallen en dat er zwarte rook aanwezig was. Door zuurstofgebrek is het vuur uit zich zelf gedoofd. Alle ramen en deu ren waren namelijk gesloten. De brand was waarschijnlijk al een paar uur eerder begonnen. Door de grote hoeveelheid rook is aan zienlijke schade aangericht. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. t> Vervolg van pagina 1 erop dat het recente vertrek van de gynaecologen - in feite een 'cen tenkwestie' - juist symptomatisch was voor de problemen van een klein ziekenhuis. 'Dit was al jaren te voorspellen.' Het concept van het 'brede basisziekenhuis' was daardoor in Baarn al versmald. Dat ook de 'spoedeisende hulp' gaat verdwijnen staat volgens Brinkman los van de fusie, maar is een gevolg van autonome ontwik kelingen. in een straal van 25 ki lometer heb je hier zeven zieken huizen met allemaal een eigen af deling spoedeisende hulp. Dat is zinloos, een economische verspil ling.' Door de bocht Hij maakte verder duidelijk dat het fusieproces inmiddels al weer een fase verder is door de vorming van één maatschap voor zowel chirur gie als interne geneeskunde, elk zo'n 10 tot 15 specialisten omvat tend. 'De kritische massa van de fusie is door de bocht' stelde hij beeldend vast. Over het naleven van de oude afspraken hoefde Soest zich verder geen zorgen te maken, meende hij. Garanties voor na 2008 gaf hij niet, al was dat jaartal volgens hem ook niet meer dan een 'plangetal' en zou het ook wel 2009 of 2010 kunnen worden voordat het nieuwe zie kenhuis er staat. En vooralsnog is de poliklinische capaciteit in Soest broodnodig, dus die staat ook nog niet op de tocht. Wel zal er bin nenkort een besluit genomen moe ten worden over de operatiecapa citeit in Soest, waar nu één opera tiekamer is. 'Daar maken we er twee van, óf of we vergeten het he lemaal.' De afweging is voorname lijk een zaak van efficiency-over- wegingen: 'Van dure specialisten als anesthesisten moet je de capa citeit maximaal benutten,' aldus Brinkman. Het voortbestaan van het dagzie kenhuis in Soest was volgens hem 'dus niet echt een issue'. Het over leg met de Soester huisartsen liep volgens hem goed, in elk geval aanzienlijk beter dan in Baarn, waar de artsen volgens hem een soort toneelstukje hadden opge voerd. De plannen om patiënten naar andere ziekenhuizen te ver wijzen waren volgens hem 'buiten gewoon desastreus' voor Molen- dael. 'Hopelijk breekt het gezond verstand door.' Hij onderstreepte verder dat een zorgfabriek wel het laatste is dat het ziekenhuisbestuur voor ogen staat. 'Maar als puntje bij paaltje komt willen mensen toch de best mogelijke behande ling, ook al gebeurt dat dan wat verder weg. Ze hebben ook geen moeite om het academisch zieken huis te vinden...' Tussenstation Opmerkelijk was tenslotte zijn voorspelling dat de nu voorgeno men fusie binnen tien of vijftien jaar waarschijnlijk gevolgd zal wor den door een volgende 'fusieslag' naar nog grotere conglomeraties. 'Dan wordt Eemland waarschijn lijk ook weer deel van een groter geheel.' Uiteindelijk zullen er vol gens hem zo'n 40 grotere zieken huizen overblijven. 'Deze fusie is maar een tussenstation; Soest voert dus een achterhoedege vecht', stelde Roest daarop wat bitter vast. Hij voorspelde dat de ontwikkelingen, net als in het on derwijs, op den duur wel weer in de richting van kleinschaligheid zouden gaan. 'Small is straks weer beautiful...' Volgens Brinkman is er met de fu sie nog een aanzienlijke efficiency winst te behalen. In dat verband sprak hij over 'miljoenen', met name op het gebied van de facili taire dienstverlening. Ook streeft het bestuur naar een zo 'plat' mo gelijke organisatiestructuur. Hij beloofde dat hij in de toekomst vaker naar Soest zou komen om tekst en uitleg te geven over de voortgang van het fusieproces. Dat alles nam niet weg dat burgemees ter Janssen kon vaststellen dat de gemeente Soest in haar reactie ste vig zou blijven pleiten voor hand having van de voorzieningen in Soest. 'We krijgen in de definitie ve plannen in ieder geval een na drukkelijker plek dan in het con cept,' stelde hij hoopvol vast. normaal 80,- Nu incl. oogproduct (t.w.v. 35,-) p, q Samen voor Ossendamweg 28A - Soest - Tel. (035) 6024492 Het ging zo makkelijk. Een 20- jarige Soester stal in juni het gi ropasje van zijn oma en pinde daar in totaal 4375 gulden mee. Vrijdag werd hij hiervoor door de Utrechtse politierech ter veroordeeld tot een werk straf van 120 uur, waarvan 24 uur voorwaardelijk. Van de straf moet de Soester in ieder geval een budgetteringscur sus van 36 uur volgen. Dat kan de 20-jarige volgens justitie wel ge bruiken. De ruim vierduizend gul den die hij pinde met zijn oma's pasje, maakte hij voornamelijk op aan uitgaan, kleding en eten. 'Leu ke en domme dingen', noemde de verdachte het zelf. Op een avond je stappen gaf hij soms vijfhonderd gulden uit. De jongeman stal het pasje uit een la in zijn ouderlijk huis, waar ook de pincode lag. De vader van de verdachte beheerde het giropasje. Hij ontdekte de diefstal toen zijn zwager hem er op wees dat er gro te bedragen van de rekening wer- Soester Courant elke woensdag een belevenis! den gepind. De jongeman beken de schuld aan zijn oma en beloof de het bedrag terug te betalen. Daar is intussen nog niet veel van terechtgekomen. Dat de Soester nog steeds niet met afbetalen is begonnen, noemde de officier van justitie 'buitengewoon slecht'. Zij vond dat de 20-jarige maar eens goed met zijn neus op de feiten gedrukt moest worden. Zij eiste 120 uur werkstraf tegen hem, waarvan 36 uur wordt omge zet in een leerstraf. Ook de rechter was er niet hele maal van overtuigd dat de Soester goed door had, hoezeer hij het ver trouwen van de mensen die naast hem staan, heeft beschaamd. Zij ging akkoord met de eis van de officier, maar zette 24 van de 120 uur werkstraf om in een voorwaar delijke straf. De voorwaarde daar voor, is dat de 20-jarige contact houdt met de reclassering. Wan neer hij niet het hele bedrag terug betaalt aan zijn oma, krijgt hij bo vendien een gevangenisstraf van 45 dagen. De 4375 gulden moet hij dan alsnog betalen. MEUBELEN 3 etages meubelen Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM 'N BEGRIP VOOR KWALITEIT, SERVICE ER PRIJS SOEST - STEENHOFFSTRAAT 61 - TEL 035 - 601 32 80 Een 41-jarige man uit Soest die zijn ex-vrouw het afgelopen jaar ondanks een straatverbod regelma tig heeft lastiggevallen, is vrijdag door de rechtbank in Utrecht ver oordeeld tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, en een werkstraf van 240 uur. De rechtbank achtte bewezen dat de Soester het straatverbod her haaldelijk heeft geschonden. De verdachte heeft bovendien zijn ex bedreigd en vernielingen gepleegd aan haar auto. Ook de strafrechter legde de man een straatverbod op. Als de Soester opnieuw bij de vrouw in de straat verschijnt, moet hij alsnog zijn voorwaardelijke straf gaan uitzitten. De eis was een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaar delijk. li" FS- v® -- De IVN-werkgroep Vrijwillig Natuurbeheer heeft afgelopen zaterdag het knotseizoen geo pend met de 'bewerking' van een aantal wilgen langs de Stadhouderslaan. Bosbaas Jan Tupker zaagde, als prominente Soester, de eerste tak af. De verstandhouding tussen de wil genknotters en Tlipker is uitste kend, zo bleek. Hij attendeert de vrijwilligers nogal eens op exem plaren die aan een 'knipbeurtje' toe zijn. Bovendien ontfermt hij zich over het transport van de af gezaagd takken, die vroeger nog wel eens in de snippermachine ver dwenen. En hij heeft een zeer warm hart voor de natuur in het algemene en de knotwilgen in het bijzonder. Vandaar, aldus werk groep-voorzitter Ben Hoekstra, dat Tupker nu als 'hotemetoot' was uitgenodigd, in plaats van de traditionele burgemeesters, wet houders of andere plaatselijke hoogwaardigheidsbekleders. De werkgroep is nog altijd van ta melijk bescheiden omvang, maar kreeg ditmaal versterking van een ploeg Rotarians (de Rotaryclub Baarn/Soest, wel te verstaan) on der leiding van Joop van Tol. Zij kregen eerst een uitvoerige instruc tie over de beste manier van zagen, met het oog op hun veiligheid en de voorschriften van de arbowet. Ook de vrijwillige wilgenknotters moeten zich daaraan tegenwoordig het nodige gelegen laten liggen. Jan Tupker 'oogst' de eerste wil- gentak; het knotseizoen is geopend. Foto: Soester Courant Het geboomte langs de Stadhou derslaan - door velen wel het 'vi sitekaartje' van Soest genoemd - werd om-en-om van de pruik af geholpen. Volgens de werkgroep is het wel jammer dat dit stukje na tuur gedeeltelijk zal worden aange tast door de voorgenomen door trekking van de Beek en Daalse- laan (vanaf de parkeerplaats bij Albert Heijn naar de Stadhouders laan). Wie vergelijkt leest de Soester Courant Van de Soesters voelt 68 pro cent zich nooit onveilig in zijn woonplaats. Tien procent heeft zelden een onveilig gevoel, twintig procent soms en twee procent vaak. Opvallend is dat blauw op straat (politie) niet of nauwelijks van invloed is op de gevoelens omtrent leefbaar heid en veiligheid. Dat blijkt uit een enquête die Intomart in opdracht van de gemeente heeft uitgevoerd. Daarbij werden 1367 inwoners, verdeeld over zes wijken, onder vraagd. Drie jaar geleden vond ook een onderzoek plaats onder de noemer Gebiedsmonitor Leefbaar heid en Veiligheid. Te hard rijden is 'koploper' in de top vijf van problemen die volgens de ondervraagden met voorrang moet worden aangepakt. Bijna 50 procent van de bevolking vindt dat de snelheid van de auto's omlaag moet. Op twee staat hondenpoep op straat (41 procent), dan rommel op straat (31 procent), parkeer overlast (28) en vernieling open baar bezit (27). Drie jaar geleden stond geluidsoverlast door verkeer nog op de derde plaats. Deze vorm van overlast is nu alleen in de Soesterbergse top 5 terug te vin den. Als het gaat om de woonbuurt, scoort Soest gemiddeld een 7,5. Dat is drietiende punt hoger dan in 1998. Bij de leefbaarheid van de buurt kwam Soest uit op 7,8. De bewoners van Soest-Midden zijn het minst tevreden, maar gaven gemiddeld toch nog een 7,3. In Soest-Zuid ligt het rapportcijfer op 8,3. Ook als het gaat om de eigen woning, scoort Soest-Zuid ook het hoogst (8,1 tegen een gemiddelde van 7,7). Op het punt verloedering scoren Soest-West en Soesterberg het slechtst, in Zuid en ook wel Oost en Noord zijn de mensen op dat punt niet bijster ontevreden over hun wijk. Meest bepalend voor de leefbaar heid zijn de sociale kwaliteit van de buurt, de waardering voor de eigen woning en de mate van over last die men ervaart. Gevoelens van (on)veiligheid worden gevoed door voornamelijk de dreiging in de buurt, het feit of men slachtof fer is geweest van een geweldsde lict en de verkeersoverlast. Door de politie worden nooit meer gegevens verstrekt over auto-in braken. Uit de enquête wordt dui delijk dat veel mensen daar het slachtoffer van zijn geworden, van daar dat Intomart de gemeente adviseert de bestrijding ervan hoge prioriteit te geven. Omdat - in tegenstelling tot in an dere wijken - in Soest-Noord het aantal geweldsdelicten niet is afge nomen sinds 1998, zou daar in deze wijk meer tegen gedaan moe ten worden, stelt Intomart. Als het gaat om inbraken, verdient Soest- Noord ook al meer aandacht, evenals Soest-Midden en in min dere mate Soest-Zuid. Verder vindt Intomart dat de bestrijding van autocriminaliteit hoge priori teit zou moeten krijgen. Wat betreft verbetering van de so ciale kwaliteit adviseren de onder zoekers dat de bewoners in een buurt elkaar beter moeten leren kennen. Niet aangegeven wordt hoe dat kan worden gerealiseerd. Verkeer Het verkeer veroorzaakt veel over last, vinden de meeste Soesters die aan de enquête deelnamen, drie jaar terug was dat niet anders. Het belangrijkste probleem dat moet worden getackeld, is de doorstro ming, zo blijkt uit hun reacties. Voorzetten van burgers op dit punt betreffen een rondweg om Soest, een tunnel onder de spoorlijn bij station Soest-Zuid, het verwijde ren van een aantal afsluitingen en meer rotondes. Verder is opvallend dat nogal wat Soesters vinden dat de politie (nog) meer moet controleren op snelheid. Damaast stellen veel bur gers dat er meertn betere parkeer plaatsen moeten komen als gevolg van de toegenomen mobiliteit. Meningsverschillen blijven er na tuurlijk ook. Waar de één pleit voor het weghalen van drempels, breekt de ander een lans voor meer snelheidsremmende voorzie ningen. De Gebiedsmonitor Leefbaarheid en Veiligheid werd gisteravond besproken door de commissie ruimtelijke ordening, volkshuisves ting en openbare weren. Dat ge beurde nadat de pagina's van deze krant naar de drukkerij waren ge bracht. VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Nieuwegracht 1A, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl Open: ma t/m vrij van 7.30 - 17.00 uur. Voor de derde maal sinds in de 1994 de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) werd ingevoerd, heeft de Advies groep Gehandicaptenbeleid Soest een enquête gehouden onder de 'gebruikers' van deze wet. Over het algemeen heerst er tevredenheid. Meest ge hoorde klacht is de lange wachttijd voor een voorzie ning. De WVG is ingesteld om minder validen te helpen bij de aanschaf van materiaal en om op financieel gebied een handje te helpen. De enquête is gehouden om een beeld te krijgen van de uitvoering van de wet, en of de gehandicapten obsta kels tegenkomen in het beleid. Zo'n 200 mensen hebben een vra genformulier in de bus gekregen, waarvan er bijna 100 ingevuld re tour-kwamen. Uit de enquête blijkt dat de klach ten aan het adres van de gemeen te Soest minimaal zijn. De ge meente is goed te bereiken, zowel telefonisch als de locatie zelf, en de mensen worden correct behandeld door medewerkers van de ge meente. De klachten worden goed afgehandeld. Wel wordt aangege ven dat de gemeente onvoldoende voorlichting geeft over de WVG. Het aantal klachten daarover is ten opzichte van drie jaar geleden ge stegen met 61 procent. De woonvoorzieningen (waar ver bouwingen, douchestoelen en ver huiskostenvergoedingen onder val len) worden veel aangevraagd. In de meeste gevallen vragen de men sen om bouwkundige voorzienin gen. Tussen de aanvraag en de daadwerkelijke realisering van de voorziening zit een behoorlijke tijd. Gemiddeld moet men 33 we ken wachten, terwijl dat in 1998 nog 17 weken was. Dat geldt ook voor de wachttijd voor een aange vraagde rolstoel (in 1998 13 we ken, nu 21 weken). De geënquêteerden hebben over het algemeen dezelfde wensen: wachttijden verkorten, snellere be slissingen nemen als het gaat om toekenning van een voorziening, informatie op het internet zetten en meer patkeerplaatsen voor in validen waren enkele opmerkin gen. Nog steeds houden mensen het heft liever in eigen hand, zeker als het te lang duurt. Dat kost meer geld, maar dat weegt op te gen de lange wachttijden. 'Je moet te lang wachten op antwoord. We hebben nu zelf het vervoer gere geld en we betalen zelf en 'We hadden gevraagd om een alarmin stallatie. We kregen een telefoon tje, maar met de verkeerde infor matie. Toen hebben we zelf maar gezorgd dat er een kwam', viel er op de formulieren te lezen. De enquête zal vandaag tijdens de maandelijkse ledenvergadering aangeboden worden aan de wet houder van Welzijnszaken, Harry Witte. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Een act door kunstenaar Oscar Prinsen, jazzmuziek, Turks volks dansen en oefeningen op de brug (in het kader van de sport): de toss avond over kunst, cultuur, recrea tie en sport belooft een groot spek takel te worden. 'Het gemeente huis gaat op z'n kop, op een toss manier', aldus burgemeester Koos Janssen. De avond (dinsdag 6 november) zal gepresenteerd worden door Ria Bremer, journalist. Ook zal zij de gesprekken leiden. Deze tossbij eenkomst is door het ruime thema breed van opzet. Discussiepunt zal zijn de ruimte voor sport en spel. Door het vele verkeer is het vaak niet meer mogelijk voor een kind om op straat te spelen. De vraag is dan ook of het toekomstbeeld zal zijn dat kinderen hun vrije tijd doorbrengen achter de computer of dat ze op een fysieke manier nog bezig zullen zijn met sport en spel. Ook zal gekeken worden naar de verhouding tussen cultuur en sport. De gemeente steekt meer geld in sport dan in culturele uit spattingen. Over het algemeen doen mensen meer aan sport dan dat ze zich bezighouden met de kunsten. Is deze onbalans te recht vaardigen of juist niet? Dat er ge noeg stof tot discussie zal zijn op deze tossavond is duidelijk. Maar de aanwezigen zullen ook genoeg te zien krijgen. 'Het schouwspel alleen al is de moeite waard', aldus burgemeester Janssen. Een uitgebreid overzicht van de avond zie de speciale editie van Op 't Hoogt in deze krant. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKl's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! idomweg 2a Soest oon 035 -60136 82 Op dinsdagmiddag werd er van half vier tot half vijf een verkeers controle gehouden op de Van Weedestraat en Dillenburglaan. In totaal kregen tien automobilisten een bekeuring omdat ze in de par- keerschijfzone geen of een ver keerd ingestelde parkeerschijf had den. Venetië is op zich al de moeite waard te bezoeken om zijn leven dige tentoonstelling van vergane glorie, vol toeristen en heel veel 'vliegende ratten' op het mooiste plein van Europa. Daarnaast laat de Biennaie elk jaar weer een zeer gevarieerde keuze zien aan inter nationale kunstwerken. In drie dagen is het niet te doen alle pavil joens te bezoeken. Je zou wel een hele week over de uitgebreide ter reinen kunnen zwerven en door de oude gebouwen willen dwalen waar talrijke landen hun moderne kunst exposeren. Niet elk paviljoen op de Biennaie van Venetië is de moeite waard, en zeker niet de Nederlandse inzen ding. Soms loop je verveeld langs de vele videobeelden met de meest vreemde scènes, dan weer sta je in bewondering stil voor veelzeggen de schilderijen, ingenieuze objec ten en krankzinnige creaties uit verschillende werelden waar kun stenaars proberen hun ideeën vast te leggen in materie. Zo schiepen ooit grote kunstenaars Venetië. Geschokt werd ik in het Russische paviljoen door een project van Sergei Shutov met een geheel nieuwe benadering. In een helde re, internationale taal van vormen, bewegingen, geluid en kleur. Stel je voor, je stapt onbevangen een zoveelste zaal binnen, waar op de vloer tientallen in zwarte textiel gehulde 'figuren' eerbiedig op en neer buigen: knielende mechanie ken die op hun knieën gebeden prevelen in verschillende talen. Je ziet geen gezichten, geen licha men. Ze bidden tot Christus, Boeddha, Allah of Krishna in het Russisch, Arabisch, Latijn, Ja pans, Italiaans en Engels. Alle wereldreligies samengevat op enkele vierkante meters. Multidi- mensionaal, maar o zo simpel. Hoewel er een consensus is dat re ligies over dezelfde spirituele on derwerpen gaan, de meest univer sele dingen met elkaar delen, voel je tegelijkertijd hoe religie mensen verdeelt. De paradox waarmee mensen door de geschiedenis ge confronteerd zijn. 'Een zeker geloof geeft een mense lijk wezen het gevoel van identiteit en het behoren tot een God en een gemeenschap, wat hem/haar tege lijkertijd isoleert met iemand niet een ander geloof,' licht de auteur toe in de catalogus van de Bienna ie. 'Het is onbelangrijk hoe toler rant de religieuze doctrines zijn of hoe eender het begrip over de ba sisideeën is van geluk en verlos sing, goed en kwaad, leven en dood,' schrijft de kunstenaar. Verbijsterd staar ja naar dit tafe reel. Je knieën knikken. Door de biddende figuren in gelijke rijen te zetten, verkondigt Sergei Shutov een positieve boodschap. Hij brengt vervreemde en zelfs tegen gestelde bekentenissen samen met eik woord wat ze zeggen, elke ademtocht die ze doen en elke be weging die ze maken. 'Dit Russische kunstwerk mag controversieel schijnen of provoca tief, maar de bedoeling is verzoe nend', verklaart een begeleidende tekst. 'Het is meer dan slechts een sociaal geïnspireerde oecumeni sche visie van vreedzame coëxi stentie van religies. Het is het beeld van de mensheid, terugge bracht tot waar het thuis hoort - geconfronteerd met het Absolute.' Ware Kunst shockeert. Zeker in een tijd waarin culturen, talen en religies op eikaar botsen. BONI DAGAANBIEDINGEN VOLGENDE WEEK MAANDAG 5 NOVEMBER GROENTEDAG GROTE HAGELWITTE BLOEMKOOL DINSDAG 6 NOVEMBER BROODDAG BOERENWIT OF BOERENBRUIN €2.26 ELKE WOENSDAG GEHAKTDAG RUNDER GEHAKT .99 GEHAKT HALF OM HALF €3.17 ELKE DONDERDAG PIEKENDAG SCHOUDERHAM GEBRADEN GEHAKT FIJNE SNIJWORST LEVERKAAS BLIK BOTERHAMWORST €0.45 supermarkt! IN DEZE KRANT!

Soester Courant | 2001 | | pagina 3