20 JAAR DIA/IA 'Van heidehut tot residence' Koffie in plaats van treinkaartjes Soest 50 jaar geledënj Modeshow Spullenhulp blikt al vooruit naar feestdagen DEMONSTRATIE "FISSLER" Prinsenbal Narre Knollen Activiteitenagenda Carnavalsseizoen2001-2002 bestaan elf jaar Uit de historie van Soest(erberg) expert SCHOEMAKER Thema-avond Pelgrimage in het Gildehuis LauraStar i I I I A.S. ZATERDAG VANAF 11.00 UUR KOOKPANNEN, KOEKENPANNEN EN SNELKOOKPANNEN Tijdens de demonstratie: 20,- KORTING OP ALLE KOEKENPANNEN kook-en tafelcultuur kado en design WOENSDAG 31 OKTOBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 rier 22 Zaterdagmiddag 10 november Kom zaterdag 3 november 10.00 -17.00 uur Zaterdag bekendmaking nieuwe prins naar de grote LauraStar demonstratie bij expert (it) SCHOEMAKER en ontdek dat het strijken sneller en beter kan! specialist in All Wheel Drive AWD Zonder licht BESTE SERVICE RUIME KEUS LAAGSTE PRIJS n heeft over het toewijzing* I daarvoor terecht bij Achtgoefl n, bij SCW of de afdeling de gemeente Soest. Ook zijr rs beschikbaar. atie kunt u ook vinden opjjj st.nl, bouwen en wonen, ing). and bestaat uit de gemeenten Bunschoten, Eemnes, Leus- denberg. door de desbe- evulde bonnen of te verhuurder, trokken verhuurder .datum datum onder de 18 jaar werk: De Plattelandsgenotsknotsen bestaan elf (11) jaar; gekker en knotser kan het niet voor een carnavalsvereniging. Wie als prins door dit jubileumjaar zal stappen, wordt zaterdagavond om elf over elf bekend ge laakt. Jet eerste feest van de Platte- idsgenotsknotsen van dit seizoen jordt 3 november gevierd in de itine van WZ'49 aan de Eem- ;g en begint om 20:30 uur. Nu al is bekend dat de vereniging in juni >Jgend jaar met een meerdaags 'eest nog eens uitgebreid zal stil- lan bij het elfjarig bestaan. Alle voorgaande jaren nam de club irnavalvierders met veel plezier deel aan diverse optochten en niet zonder succes. Twee jaar geleden nam ze uit Hoogland de hoofdprijs mee naar huis met een imitatie van de koninklijke familie en Maxima. In Soest zelf sleepten de Platte landsgenotsknotsen de ene na de andere prijs in de wacht, vorig jaar nog met het swingende thema 'Rock around the Clock'. Ook in 2002 rekenen de 'knotsen' erop dat ze succes boeken tijdens de carnavalsoptocht(en). Eerst wordt er zaterdag flink gefeest en kunnen de aanwezigen de nieuwe prins toejuichen. De Plattelandsgenotsknotsen kre gen de afgelopen jaren gezelschap en ondersteuning van de jonge carnavalsvereniging 'Geen Prijs Toch Schik, wat leidde tot een fu- 3e woning: irtner turn invullen) Drstromer zie spelregels) mland. loten periode van i edraagt uw enkele 3e* tel: toeve van een gehandi- 'en behorende persoon Van Weedestraat 48 - Soest Kijk ook op www.dimadesign.nl Zaterdag 10 november: EXPERT, DAAR WORD JE WIJZER VAN m dan bent u een iw woonbon ist ingevulde 'woonb„ lovendien wordt g6 J voorwaarden voldoel rs klopt, wordt in vO|0„ geldt de leeftijd l ppelijke of economi =emland.* .'Idt de periode huidig adres. ia bovenaan de kai,ulla persoonlijke gegevensi stelling en woonduur ge» wens uit de Gemeentel;, ersoonsgegevens. Zijn' wordt de woning door aangeboden. Accepteer! lt u via de gemeente u de leges ad g luisvestingsvergunning 'oor een woning, dan worfi;B ia het verstrijken van J jerd door de verhuurd?! ngsbrief is het niet moge1^ - n te bekijken. Het heeft geef rmeren naar uw kansen Al] ERKING BENT GEK0MB MG ONTVANGT U GEEl Op zaterdag 10 november, aan vang 12:30 uur, organiseert het kringloopcentrum Spullen- hulp de jaarlijkse feestkleding- modeshow. Mannequins en idressmen, uit eigen kring, laten een fraaie collectie zien en blik ken daarmee alvast vooruit op de komende feestdagen. Volgens de medewerkers van Spullenhulp is er in de afgelopen maanden een schitterende collec tie feestkleding binnengekomen. Het lijkt misschien een beetje aan de vroege kant om die nu al in de verkoop te brengen, 'maar de mensen willen hun feestjurkje of pak meestal op tijd aanschaffen,' zegt Claire van de kledingafdeling Spullenhulp-mannequin Thea Prinsen in een feestelijke combina tie. Foto: Soester Courant van Spullenhulp. Er is ook dit jaar van alles te koop, en dat - zoals gebruikelijk - voor uiterst 'zachte' prijzen. 'Die variëren zo van een tientje tot honderd gulden,' schat Claire. Op zaterdag 10 november, één dag voor de fameuze 11e van de 11e, geeft burgemeester drs. J. J.L.M. Janssen of zijn plaats vervanger om 23 uur 11 (elf over elf) in partycentrum Bos en Duin aan de Bosstraat het startsein voor het Carnavals seizoen 2001-2002. Dat ge beurt door de installatie van de nieuwe Prins(es) van de Soes ter Carnavalsvereniging De Narre Knollen. Voorafgaande aan de installatie zullen de Raadsleden, Raadsdames en Jeugdraadsleden door de voor zitter, Berend Sieben, worden geïnstalleerd en zal Prinses Loes haar Hofhouding uit hun functie ontheffen, waarna zij door voorzit ter Sieben op waardige wijze zal worden ontmanteld en toe zal tre den tot de Vorstengarde der Nar re Knollen. Het Prinsenbal wordt muzikaal opgeluisterd door blaaskapel de Deurbloazers uit Deventer, terwijl de disco ook dit jaar verzorgd wordt door 'Disco Sunway'. De toegang tot het Prinsenbal is voor leden van bevriende carnavalsver enigingen gratis; niet-leden kun nen de avond voor het luttele be drag van f 5,00 2,30) mee ma ken. Op deze avond kan men zich natuurlijk ook als lid van de vere niging aanmelden bij de penning meester. De kosten zijn 47,50 21,60) per jaar voor het hele gezin, inclusief inwonende kinderen tot 18 jaar. Na hun 18e betalen deze kinderen evenals alleenstaande le den f 25,00 11,40) per jaar. De carnavalsvereniging hoopt dat, net als voorgaande jaren, de ruimte in de Knollenburcht in partycen trum Bos en Duin op 10 november weer geheel gevuld zal zijn met Leden, Ereleden, Gastverenigin- gen en talloze Soester belangstel lenden, 'want daar doen we het tenslotte allemaal voor,' aldus de Narre Knollen. De zaal is open vanaf 20:30 uur. 10-11-01: Prinsenbal, 21.00 uur, Bos en Duin 06-01-02: Nieuwjaarsreceptie, 16.00 uur, Willem 1 19-01-02: Kleintje Karnaval, 21.00 uur, Bos en Duin 01-02-02: Kleintje Karnaval Willem 1, 21.00 uur, Willem 1 08-02-02: Jeugdkarnaval/Disco, 21.00 uur, Bos en Duin 09-02-02: Optocht, 13.00 uur, Aanvang Willem 1 09-02-02: Knolienbal, 21.00 uur, Bos en Duin 10-02-02: Kinderkarnaval, 14.00 uur, Bos en Duin 10-02-02: Hollands Karnaval, 21.00 uur, Bos en Duin 11-02-02: Seniorenbal, 14.00 uur, Bos en Duin 12-02-02: Sluitingsavond, 21.00 uur Bos en Duin Ook kunnen belangstellenden mee maakt worden. De kosten voor de naar een bezoek aan bevriende bus bedragen f 17,50 8,00) p.p. verenigingen. Deze bezoeken zul- exclusief eventuele entreekosten: len per bus of eigen vervoer ge- meestal f 11,00 5,00). Op dinsdagavond 6 november vindt vanaf 20:00 uur in het Gildehuis aan de Steenhoff- straat 46 een thema-avond plaats. Initiatiefnemers zijn de gezamenlijke RK-parochies en Samen-Op-Weg kerken in Soest in samenwerking met het Groot Gaesbeeker Gilde. Op deze avond wordt uitgebreid ingegaan op de pelgrimage aan de hand van beeldmateriaal en per soonlijke ervaringen. Verder wordt informatie gegeven over de pelgri mage naar Fatima en Santiago de Compostela, die tussen 28 septem ber en 9 oktober 2002 plaatsvindt. De pelgrimagè 2002 is een 12- daagse busreis naar de beide plaat sen, waarbij veel activiteiten geor ganiseerd worden. Waarom namen en nemen nog steeds duizenden mensen deel aan pelgrimtochten, wat zoeken zij, past dat nog in de huidige tijd? Wat betekenen de tochten voor de verschillende geloofsrichtingen? Aliemaai vragen die op deze avond aan bod zullen komen. De bijeenkomst zal dan ook een afwis selende invulling krijgen van erva ringsuitwisseling tot informatiever strekking. Bij de organisatie van pelgrimages door het gilde wordt een even wicht gezocht tussen een pelgrim- reis met een christelijke grondslag en een cultuurreis waarin mooie plekjes van de schepping worden bezocht. Ook de sfeer tussen de deelnemers is belangrijk: respect, geborgenheid maar ook gezellig heid, waarin naast gezamenlijke activiteiten plaats is voor een eigen beleving van de reis. Het is een ei gentijdse invulling, want in de ge schiedenis waren pelgrimages vaak langdurige tochten naar de graven van de heiligen, naar plaatsen waar wonderen waren gebeurd, waar Maria was verschenen. De avond is bedoeld voor mensen die zich tot het onderwerp aange trokken voelen en interesse hebben om in 2002 mee te gaan met de pelgrimage. De toegang is gratis. Uit de Soester Courant van Dinsdag 30 Oktober 1951 Profetische visie. "Een moeder, die niet voor haar kinderen opkomt, is geen echte moeder". "Met deze ietwat apodictische uit spraak trachtte de gehuwde vrouw S. de B. alhier voor de Utrechtse Politierechter haar optreden tegen v.d. M. alhier te verdedigen, met wien zij op 26 Juni j.1. een zuur appeltje te schillen had gehad. Toen zij die dag bemerkte, dat v.d. M. haar zoontje, dat wederrechte lijk diens werkplaats had betreden, had weggejaagd, vloog zij op de man af en begon hem met haar beide handen in het gezicht te slaan. "Zij sloeg er als een dolle op los", verklaarde v.d. M. en zijn le zing werd door een ander persoon bevestigd. De verdachte verklaar de niet geslagen te hebben, inte gendeel zou zij volgens haar zeg gen door v.d. M. zijn beetgepakt en door hem zo geknauwd zijn ge worden, dat zij blauwe striemen in haar hals had en gedurende twee dagen niet had kunnen spreken. Op die bewuste Juni-dag had ze alleen tegen de aanrander van haar zoontje gezegd, dat zij er wel voor zou zorgen, dat hij een boete van f 25,- zou oplopen voor het ge recht. "Dan hebt U een profetische visie gehad", zei de Officier van Justitie, "want ik ben juist van plan f 25,- boete te eisen, maar niet te gen de getuige doch tegen U!". Die eis kwam inderdaad en de Po- üriftrechtfr vonniste oopfonrj Fancy fair S.E.C. Vrijdag, Zaterdag en Zondag orga niseerde de Jeugdcommissie van S.E.C. een Fancy fair in het St. Ludgardisgebouw. De heer O. Zimmerman, voorzitter van S.E.C. opende Vrijdagavond deze Fancy fair en bracht in zijn openings woord dank aan de Jeugdcommis sie voor het vele werk door hen verricht. De opvoeding van de jeugd op sportgebied wist spr. in goede han den bij deze commissie en daar de opbrengst van deze Fancy fair ten goede kwam aan het trainings fonds van de S.E.C.-jeugd beval hij het bezoek en de steun aan deze fancy fair bijzonder aan. Aan de leden van de voetbalvereniging "Baarn", alsmede de heer v.d. Linden, donteurs en begunstigers, werd voor hun grote medewerking hartelijk dank gebracht. Hierna werd een druk bezoek ge bracht aan de verschillende spelen en stands en al spoedig rolde de eerste dubbeltjes en kwartjes in de kas van het trainingsfonds. Ook Zaterdag en Zondag heeft een zeer groot bezoek tot het welslagen van deze Fancy fair bijgedragen. Alweer steunfraude Weer is een geval van steunfraude ontdekt. Een 31-jarige inwoner genoot een dubbel inkomen, dank zij de ontvangen steun en zijn loon uit dienstbetrekking. Procesverbaal wpf-ri ontmaak* De spoorlijn Den Dolder-Utrecht werd aan het eind van de negen tiende eeuw aangelegd. De arbei ders die eraan werkten, zochten in de middagpauze, en vaak ook na afloop even ontspanning in café De Vergulde Valk aan de Middel wijkstraat. De werklui waren blijk baar zo overtuigd van hun vak manschap, dat ze zichzelf een 'gouden ploeg' noemden. Dat her haalden ze waarschijnlijk zo vaak en met zoveel overtuiging, dat de oorspronkelijke naam van het café verdween en veranderd werd in De Gouden Ploeg. De naam is dus, in tegenstelling tot wat sommigen veronderstellen en misschien ook wel voor de hand ligt, niet geba seerd op het boerenwerktuig zoals dat in het gemeentewapen van Soest voorkomt. Er is lang geijverd voor de aanleg van de lijn Den Dolder-Baarn (het gedeelte Den Dolder-Utrecht was al eerder aangelegd). Vooral ko ningin Emma heeft veel voor de totstandkoming van de lijn gedaan. Ze stond bijvoorbeeld gratis de grond af voor het gedeelte van de Naald tot Baarn. Dit gebaar miste z'n uitwerking niet en uiteindelijk kreeg de exploitant, de Nederland se Centraal Spoorweg (NCS) ook in Soest de beschikking over alle grond die voor de aanleg van de spoorlijn nodig was. Uit waarde ring voor de medewerking van de koningin werd speciaal voor haar de halte Soestdijk ingericht, een voor die tijd flink stationsgebouw met een fraaie en ruime koninklij ke wachtkamer. De koninpin en haar oevojp bob ben er vaak gebruik van gemaakt. Als ze vanaf paleis Soestdijk op reis wilde, nam ze meestal de trein. In afwachting daarvan verbleef ze in de wachtkamer. Daar wachtte ze ook meer dan eens voor de ont vangst van buitenlandse vorsten en andere hooggeplaatsten, die op Soestdijk een bezoek kwamen brengen. Een bijzonder welkom viel bijvoorbeeld de toenmalige luitenant-generaal J. B. van Heutz ten deel, civiel en militair bevel hebber in Atjeh 'en Onderhoorig- heden'. Toen hij met verlof naar Nederland kwam, werd hij op sta tion Soestdijk ontvangen door twee koninginnen tegelijk; Wilhel- mina en koningin-moeder Emma. Ook burgemeester Loten van Doelen Grothe was daarbij aanwe zig. Zou op het station van de inge bruikname af een gastenboek heb ben gelegen -waarover de ge meente Soest pas sinds 1990 be schikt- dan zouden er de handte keningen van heel wat vooraan staande figuren in hebben gestaan! Toen het autoverkeer toenam en de koningin nog slechts sporadisch per trein reisde, verleende zij toe stemming om de koninklijke wachtkamer ter beschikking te stellen van de reizigers tweede klasse. Voor de toen nog bestaan de derde klasse waren de ruimte en inrichting kennelijk te luxe! Een enkele keer nog, wanneer de koninklijke familie in Baarn in- of lijKtrmtp Won men tf»t de jaren dertig het koninklijke sa lonrijtuig op de lijn Baarn-Utrecht zien rijden. Het was een groot rij tuig, voorzien van spiegelruiten en gemeubileerd met onder meer comfortabele fauteuils, bekleed met rood pluche. Woning en wachtlokaal Terug nog even naar station Soest dijk, gebouwd naar een ontwerp van de Amsterdamse architect-in genieur Jacob F. Klinkhamer. Hij ontwierp ook het stationsgebouw Soest alsmede het oorspronkelijke stationsgebouw aan de Generaal Van Heutzlaan in Baarn (thans eetcafé De Generaal). Het sta tionsgebouw Soestdijk, gebouwd in chalêtstijl, diende aanvankelijk als woning en wachtlokaal. Het werd voorzien van een luifel om de koninklijke familie en de gasten bij het in- en uitstappen tegen regen en ander ongeriefelijk weer be schutting te bieden. Evenals het stationsgebouw zelf staat de luifel op de monumentenlijst. Het ver zoek dat de Nederlandse Spoor wegen destijds deden om de luifel te mogen inkorten, werd dan ook afgewezen. Op 19 juni 1898 werd de lijn Utrecht-Baarn officieel in gebruik genomen. Tientallen jaren waren de vier stationsgebouwen voor ie dere reiziger het eerste contact met de trein. Uiteindelijk werden ze, op Soest-Zuid na dat nog enkele uren per dag open is, voor kaart- nocWtPi ny nokoydo Station Soestdijk werd voorzien van een luifel om de koninklijke fami lie en de gasten bij het in- en uit stappen tegen regen en ander onge riefelijk weer beschutting te bieden. (Bron: Eemland Pers). ook met Soestdijk, het station dat in het begin een voor die tijd bij zondere chef had: een vrouw. Me vrouw de weduwe Rutel verkocht de plaatsbewijzen, was verant woordelijk voor het (met de hand) bedienen van de overwegbomen, en deed verder alle werkzaamhe den die op een station gebruikelijk waren. Ze had daarbij flinke steun aan haar dochters Jet en Mien. Met uitzondering van de koninklij ke wachtkamer was er aanvanke lijk geen wachtkamer (derde klas se) voor het publiek. De ruimte die daarvoor in aanmerking kwam, was woning voor het bedienend personeel, later de chef. Boven waren enige slaapkamers. Pas veel later, nadat de koninklijke wacht kamer voor reizigers tweede klas se was opengesteld, werd de huis kamer van de chef wachtkamer derde klasse en verviel de woon ruimte. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. oewijzing woningtoewijzingen word >n overzicht. Daarbij I reacties er op een vvonir de woning aan een startere wezen. Ook wordt de lee% entuele maatschappelijke^ g en het daarbij behorend- d. Op die manier kunt u e m uw kansen op een dergetrjk ïventueel uw woonwenstr jkenden :n is het mogelijk om op ile gronden een urgentie- ijgen. Slechts in een zeer wallen zal een dergelijke ts van toepassing is vooreer verstrekt. Informatie hierovei ij de afdeling Publiekszaker nderdeel huisvesting. t een serieuze klacht moer: lingtoewijzing, dan kunt u de i bij de gemeente Soest /oonruimteverdeling, Postbus :ST. BURG. GROTHESTRAAT 9 - SOEST/ TEL. 035 - 601 03 44 De ondernemers die in het voormalige stationsgebouw Soestdijk een koffiehuis willen vestigen, hebben er op voor hand al de status 'luxe' en 'ex clusief aan gegeven. Dat is in ieder geval op grond van de his torie en de naam, waarover ooit met de gemeente Baarn een conflict ontstond, terecht. Het uit 1898 daterende ge bouw staat op de Monumen tenlijst en heeft een belangrijke rol gespeeld in de bijzondere spoorweghistorie van Soest met z'n vier stations. Daarvan is er nog maar een bemand, en dat nog slechts een paar uur per dag. Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42 Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 60234 31 De collectie is afgestemd op een gemengd publiek: dames en heren, jong en oud. Veel bezoekers ko men gericht op de feestkleding af. Overigens: ook de 'vollere vrouw' komt aan haar trekken, aldus Clai re. 'En het is allemaal heel leuk - soms een beetje chique, soms een beetje gek. Zwart voert duidelijk de boventoon, maar we hebben ook mooie gekleurde dingetjes.' De show wordt verzorgd door de medewerkers van Spullenhulp zelf: zes dames, twee heren. Na afloop van de modeshow zijn de getoon de stukken allemaal te koop. De totale collectie is trouwens groter dan wat er tijdens de show wordt getoond. 'We hebben een aardige voorraad,' aldus Claire. Op de kruising van de Dalweg met de Beukenlaan hield de politie donderdagavond tussen kwart over acht en negen uur een controle op de fietsverlichting. In totaal zijn dertig fietsers aangehouden. Drie fietsers hebben een bekeuring ge kregen.

Soester Courant | 2001 | | pagina 9