1 Soesterberg port de politiek op ifD® J 'Letteren a Ia carte' met Marjoleine de Vos Week van de Vrouw in Apotheek Soesterberg ■Veel variatie op 'Mirakel lvan de Schoonheid' NVM Jeugdvoetbal Soesterberg: verzoek om eigen terrein Koor Apollo bij Odeon gast in najaarsconcert Bericht uit India' Duo geeft concert in kapel van het Cenakel WOENSDAG 7 NOVEMBER 2001 v ^an Marleen Vernhout en Ellen Kwantes Pedicure Mea Kriek Nu ook in Soesterberg bij u aan Kuis. Tevens diabeti- sche voet. Tel. 035-6022493 Controles Grootouders en kleinkinderen spelen bingo Muziek in Utrecht KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Zondag 18 november in Cenakel HULPVERLENING Geen nieuwe onderwerpen op ontmoetingsavond IsoesterbergseIILcourant Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 aars ;pad □Q.-k.k. jning metcarport e buurt gelegen 'aai massief parket geheel vrij gelegen iferpad Oa,-k.k, waring mee garage ge woonkamer nbauwapparatajup jpervlak 243 ms 50 5D E8J lerhandeling erhandeling af te i biedprocedure te :eraard dient hij eerst gedane toezeggingen De makelaar kiest ijvootbeeld voor een procedure. Alle bieders een gelijke kans om bod uit te brengen. en: endaal ardij 27 38 )ORT 80 51 Radio en televisie hebben in iet weekend en ook verder in deze week veel aandacht be leed aan KRO's 'Mirakel van Ie Schoonheid' dat op zater- en zondag werd gehouden n Kontakt der Kontinenten in oesterberg. Voor ieder van de talrijke belang stellenden was er in de zalen van, :n in een tent op het terrein (ontakt der Kontinenten iets van zijn gading te beleven. Op het pro gramma stonden onder meer een alkshow onder leiding van Leo Fijen, een show met 'heilige' kle ding, een demonstratie ikonen schilderen, gregoriaans zingen, een discussie a la 'Vurige Tongen' on der leiding van Karin de Groot, :en masterclass voor jongerenko- en onder leiding van Louis van Dijk, een gesprek met abten en iriorinnen, films met discussie, :en informatiemarkt, een meezing- :oncert, 'humor en geloof, een :ucharistieviering, cabaret, muziek, en lezing over pelgrimstochten, en workshops over verhalen vertel len, mediteren en mandala teke nen. Ook voor kinderen waren er activiteiten; Een van de mogelijkheden dieNde bezoekers geboden werd, was het laten taxeren van religieuze voor werpen. Daarbij kregen de taxa teurs onder meer beelden, ikonen, boeken, schilderijen, edelmetalen en devotionalia voorgelegd, waar onder enkele kostbare exemplaren. Voor andere waardevolle voorwer pen kon men terecht in de re liekwagen van het Museum Catha- rijneconvent. In deze 'schatkamer op wielen' waren reliekdoosjes van Utrechtse scholieren te bewonde ren. De verhaaltjes die erbij hoor den waren in de wagen te beluis teren. De reliekwagen diende ook als inspiratiebron voor kinderen die meededen aan de workshop 'reliekdoosjes maken.' Wie binnen alles had gezien wat hij wilde zien, kon als een soort pel grimstocht een wandeling maken door het bos achter het Kontakt der Kontinenten. Jeugdvoetbal Soesterberg heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om in het sportpark aan de Kerk- laan een voetbalveld aan te leggen met bijbehorende voorzieningen. De ruim veertig leden maken nu al gebruik van deze accommo datie, zij het dat die officieel in gebruik is bij de korfbal vereniging KVO. Het gedeelte waar nu nog het noodgebouw van de Carolus- school staat, is volgens de orga nisatoren van het jeugdvoetbal een ideale gelegenheid om bui tensport mogelijk te maken. Tijdens de gisteravond in het dorpshuis Burgstede gehouden ontmoetingsavond van Soester berg, met name de Vereniging Soesterbergs Belang (VSB), met de politiek, deed de heer J. Timmerman namens de voet ballers een beroep op de verte genwoordigers van de raads fracties om positief op het ver zoek te reageren. Hij vindt dat na vijf jaar jeugdvoetbal in •Soesterberg, sinds twee jaar door de gemeente gesubsidi eerd, de tijd rijp is voor de aan leg van een blijvende accom modatie. Bert van 't Holt (Gemeentebe langen Groen Soest) reageerde hierop met de mededeling een groot voorstander te zijn van een herinrichting van het sport park. 'De korfbalvelden zijn vreselijk groot en ik zie af en toe in een hoekje wel eens ie mand korfballen. Wat mij be treft kunnen de kinderen daar zeer goed aan hun trekken ko men. Het is een terrein waar ook kinderen uit de buurt voet ballen. Het is bovendien een van de laatste open terreintjes in de buurt, een soort parkje. Het is ook voor de buurt belang rijk om dit zo te handhaven.' Namens de VSB zei secretaris Arie Treur het jammer te vin den dat de voetbalvereniging destijds ter ziele gegaan is, doorom wat voor reden dan ook. Het zou goed zijn als er weer een acceptabel voetbalter rein kwam, waar ook buurt- voetballertjes een uitlaatklep kunnen vinden, is ook het standpunt van de VSB. Zoals ieder jaar is muziekvere niging Odeon uit Soesterberg er ook dit jaar in geslaagd een bijzondere gast uit te nodigen voor het opluisteren van baar jaarlijkse najaarsconcert. Dit keer is het 105 leden tellende mannenkoor Apollo uit Soest te gast. Het najaarsconcert vindt plaats op zaterdagavond 10 november in de Vredekerk aan de Generaal Winkelman straat in Soesterberg, aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Mannenkoor Apollo, dat onder leiding staat van dirigent Gerard van Dolder, neemt in de Soester gemeenschap een belangrijke plaats in en geeft jaarlijks vele con certen. Medewerking aan de jaar lijkse dodenherdenking en de kerstconcerten behoren tot het vaste optreden. Ook voor Odeon heeft dit concert een bijzonder karakter, aangezien dit tevens een try-out is van het concoursprogramma. Het orkest onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd, is op dit moment name lijk druk aan het repeteren voor het concours van 24 november a.s. in Veldhoven. Odeon zal op die dag trachten haar plaats in de ere- afdeling te behouden en mogelijk te promoveren. Een aantal con coursstukken zoals het verplichte werk 'Reminiscencia Gitana' van André Waignein en het vrije werk 'Third Suite for Band' van Alfred Reed die tijdens het najaarsconcert ten gehore gebracht worden, zijn al volop in studie. De donateurs van muziekvereni ging Odeon zijn, als dank voor hun financiële steun dit jaar, uitgeno digd om dit concert (op vertoon van het ontvangen bewijs) gratis bij te wonen. Voor alle andere toe hoorders zijn kaarten a tien gulden te koop aan de zaal 3 tSL SK «SS a: X' x V ölj5 S3I x Eind augustus zijn Marleen Ver nhout en Ellen Kwantes uit ooesr °P het vliegtuig naar India gestapr. De vriendinnen - alle bei 18 - hadden zich opgegeven om als vrijwilliger Engelse les te geven aan een school in Leh Kashmir). Daarna gaan ze naar Nepal, waar ze tot het voorjaar blijven. In april komen ze weer terug. Ze stuurden vori- \e week per e-mail de volgende brief: :ste Soesters, a maanden India is het de oogste tijd om weer eens wat te 'ten horen uit het verre oosten, nze tijd in India zit er nu bijna P. vrijdag a.s. vliegen wij naar ^athmandu, op naar nieuwe avon- uren. Gelukkig zijn we beiden nog goede gezondheid, elaas hebben we geen Engelse s gegeven in Leh. Er is deze zo- er een nieuwe school gebouwd daarom waren er nu geen Eng- h Improvement Courses. Desal- ettemin hebben we een fantas tische maand gehad in Leh. De mensen van de Child Welfare So ciety hebben ons liefdevol ontvan gen. De laatste 3 weken (van de 5) hebben we bij een echte Ladakhi familie doorgebracht. Dit was een echte ervaring. Het was eerst wel even wennen, geen douche, geen toilet, maar een gat in de grond, haar en kleren wassen in de kou de rivier, maar het wende al snel, net als het heerlijke hete eten. Het is een geweldige familie, die Ellen al van vorig jaar kende. Gelukkig konden we volop in huis helpen met koken, afwassen en ja, zelfs aardappels rooien. We hebben ook verschillende fes tivals meegemaakt, waar iedereen in traditionele klederdracht een dans opvoerde. Ook zijn we nog getuige geweest van een waar voetbaltoernooi op ongelijke zand grond, erg leuk om naar te kijken, vooral als je de enige vrouwelijke en buitenlandse toeschouwer bent. Op 3 oktober verlieten we Leh met veel tegenzin en gingen we op weg naar Delhi. Dit was niet ons oorspronkelijke plan, maar aange zien er in Leh geen werk voor ons was, besloten we om nog een maandje rond te reizen. Delhi is een totaal andere wereld dan Leh. Waar Delhi druk, bewolkt, heet en smerig is, is Leh rustig, blauwe lucht, koel en schoon. Eerst 1 week in Delhi om het ticket Kath- mandu te regelen en verder de toe rist uit te hangen. 2 stadstouren gemaakt, Old New Delhi en nog een uitstapje gemaakt naar de Taj Mahal in Agra, want als je er zo dichtbij bent dan mag je hem niet missen natuurlijk. Verder genoten van de airco in onze hotelkamer en erg van de warme douche (die we een maand hadden moeten mis sen) en heerlijk iedere avond en middag uit eten in de gezellige res taurantjes van Paharganj (wijk in New Delhi waar veel toeristen zit ten). Op 11 oktober vertrokken we met de trein naar Chandigarh. In Chandigarh (plaats in Noord-In- dia) studeert een vriend van ons. We zijn hier een paar dagen geble ven, waarna we naar Dharamsala gegaan zijn. Hier hebben we de tempel van de Dalai Lama be zocht, die hier in ballingschap woont, maar die er helaas niet was. Dharamsala is erg toeristisch, maar er heerst wel een lekkere, relaxte sfeer. De omgeving was ook prachtig groen, heel anders dan Leh waar het voornamelijk bruin/ grijs is. Na een week Dharamsala zijn we nu weer in Chandigarh, waar we ons laatste weekje India hebben doorgebracht. Marleen Vernhout Ellen k'* antes Op de Rademakerstraat in Soesterberg zijn zéven bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten die bij het parkeren de blauwe schijf onjuist hebben gebruikt. Zowel het niet aanbrengen van de schijf, het buiten de vakken parkeren als te lang staan werd door de politie met een bekeuring bestraft. Op zondag 11 november wordt in het ontmoetingscentrum van De Drie Eiken aan de Rademaker straat een speciale bingomiddag gehouden. Deze is bestemd voor grootouders en hun kleinkinderen. De eerste bingoronde wordt om twee uur gespeeld. Het is aan te raden om op tijd te komen. Bij voorgaande gelegenhedeh was het al vroeg erg druk. De prijzen die beschikbaar zijn gesteld, bieden zowel aan de ouderen als aan de kinderen voldoende keus. Zaterdag 10 november, Domkerk: Martinusmis van Jacob Obrecht, door koor en instrumentaal en semble van de Domcantorij o.l.v. Remco de Graas. De mis wordt omgeven met het 'Officie van Sint Maarten'. De bezoekers kunnen de verschillende 'getijden' meemaken: 08:00 uur metten en lauden; 11:45 uur sext; 14:45 uur noon; 15:30 uur. Martinusmis; 17:30 uur ves pers. Het Officie wordt uitgevoerd door het Gregoriaans Koor Utrecht o.l.v. Anthony Zielhorst. Toegang: vrij. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Zaterdag 10 november/zondag 11 november Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 gebeds/communieviering; cantores Zondag 10:30 pr. P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra; ZWO-dienst Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds, H, Henstra; H.A. World Outreach Church (info locatie: ©0346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: R.M.P. v.d. Wijgerd, Paltzerweg 227 (Den Dolder), ©030- 2280626. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Op zondagmiddag 18 novem ber vindt in de kapel van het Cenakel in Soesterberg weer een literaire lunch' plaats on der de titel 'Letteren a la carte', georganiseerd door de SLAS (Stichting Literaire Activitei ten Soest) en de Stichting Ce nakel Cultuur. Hoofdgast is de dichteres Marjoleine de Vos. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: ©0900-8844; alarmnummer: ©1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grofvuil, ©035-6093666. Van maandag 12 tot en met vrijdag 16 november houdt Apotheek Soesterberg aan de Rademakerstraat 25 de Week van de Vrouw. Tijdens deze week wordt in de apotheek extra aandacht gegeven aan voorlichting over geneesmid delen tegen overgangsklachten, middelen ter voorkoming van osteoporose en het gebruik van de anticonceptiepil. Op dit moment zijn er in Neder land meer dan een miljoen vrou wen in de overgang. Zo'n 80 pro cent van hen heeft last van één of meer klachten die met de overgang te maken hebben. Uit onderzoek blijkt dat één op de drie vrouwen daar zelfs zodanig last van heeft dat zij zich ziek voelt. Een goede voorlichting over de overgang en bijbehorende klachten is daarom heel belangrijk. De overgang is een onderwerp waar niet iedereen even gemakke lijk over praat. Om toch antwoord te krijgen op vragen over de over gang, nodigt apotheker mevrouw Theunen van apotheek Soester berg inwoonsters van Soesterberg graag uit voor een persoonlijk ge sprek. Zij kunnen dan terecht met alieriei vragen over de overgang, osteoporose, pilgebruik enzovoort. Neem hiervoor telefonisch contact op met Apotheek Soesterberg of kom even langs om een afspraak te maken. Belangstellenden die geen tijd heb ben voor een persoonlijk gesprek, of wanneer zij die na het gesprek met de apotheker nog eens rustig informatie over de overgang wilt nalezen, kunnen in de apotheek een aantal folders meenemen. Zo is er de folder 'Wie is er bang voor de overgang' met daarin informa tie over de overgang en tips wat je zelf kunt doen om de overgangs klachten zoveel mogelijk te beper ken. Verder is er de folder 'Oste oporose'. Deze folder informeert over wat osteoporose precies is, hoe je het kunt voorkomen en wel ke geneesmiddelen er tegen be staan. De folders dienen als alge mene achtergrondinformatie en zijn uiteraard niet exact op uw per soonlijke situatie van toepassing. Loop voor meer informatie over de 'Week van de Vrouw' eens bin nen bij uw apotheek of bel 0346- 334000. Uiteraard kan men ook buiten de Week van de Vrouw in de apotheek terecht met vragen over de overgang. Lezers van NRC Handelsblad ken nen Marjoleine de Vos (1957) van de boekbesprekingen en columns die zij schrijft als redacteur van deze krant. Met de bundel 'Zee hond graag' (derde druk 2001) presenteert zij zich als dichter. Haar bundel, die bestaat uit ee nendertig gedichten, is van een verrassende kracht en oorspronke lijkheid. De Vos schrijft rijpe en rijke poëzie waarin klassieke my then, bijbelse verhalen en het werk van andere dichters meeklinken, maar die een onmiskenbaar eigen karakter heeft: licht, beeldend en beweeglijk. Het is persoonlijke en onsentimentele poëzie, die getuigt van het talent om het pijnlijke on der ogen te zien en toch oog te houden voor wat het leven de moeite waard maakt. Er worden in deze gedichten gro te vragen gesteld: vragen over le ven, tijd en toekomst. De toonzet ting is echter nooit zwaar. In veel gedichten gaat het over onvervuld verlangen en schrijnend gemis, maar het verdriet en de woede om wat onherroepelijk is - de trouwe leegte - gaan altijd vergezeld van een hardnekkige liefde voor het hier en nu. Voor goudgele blade ren in de herfst, uitdagende mod der, verijsde rietpluimen, plakjes rookworst op een zonnige boter ham. 'Zeehond graag' werd geno mineerd voor de C. Buddingh-prijs en de VSB-poëzieprijs 2001. Het in de bundel opgenomen gedicht 'Kooklust' was een van de drie ge dichten die uitverkoren waren voor de Gedichtendagprijs 2000. Verder heeft Marjoleine de Vos onder de titel 'Nu en Altijd' bij uit geverij Prometheus een bundel es says gepubliceerd waarin een ant woord wordt gezocht op vragen als: Waarom herdenken we de Tweede Wereldoorlog nog? Hoe weet je of iemand die dement is dood wil? Is uiterlijk dat wat ande ren zien, los van wie erachter zit? Of weerspiegelt het ook wie we denken te zijn? En waarom praten mensen eigenlijk? De bijeenkomst begint om 12:00 uur met een kop je koffie. Om 12:30 uur begint de lunch, waarvan de gangen worden onderbroken door de voordracht van Marjoleine de Vos. De kosten voor deze literaire lunch bedragen 45,00 per persoon, drankjes niet inbegrepen 3,00 per consumptie). Reserveren: Stichting Cenakel Cultuur, Peter Ensdorff, 0346-332518 (fax 0346-354735), of bij de Biblio theek Soest, Lenora Crom, 035-6095811. De kapel van het Cenakel, on derdeel van Kontakt der Kont inenten aan de Amersfoort- sestraat 18 in Soesterberg, is de plaats waar zaterdag 10 no vember de violiste Frederieke Saeys (22) en de pianist Mauri- ce Lammerts van Bueren (29) concerteren. Zij spelen werken van J. S. Bach, W. A. Mozart en F. Schubert. Het concert begint om 20:15 uur. Frederieke Saeys begon al op ze venjarige leeftijd met vioollessen. Op haar twaalfde werd zij toegela ten tot de Jong Talentklas van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Daar begon zij in 1998 aan de eerste fase van de beroepsoplei ding. Zij heeft momenteel les van Peter Brunt. Saeys volgde master- classes bij onder anderen Theo Olof en Herman Krebbers, ontving een aantal beurzen en speelde bij een aantal gerenommeerde orkes ten, waarmee zij ook op toernee ging naar het buitenland. Sinds zij behoort tot de groep 'execelleren- de jonge musici' is zij in staat les sen te volgen bij bekende buiten landse muziekpedagogen. Pianist Maurice Lammerts van Bueren slaagde in 1997 aan het Sweelinck Conservatorium in Am sterdam voor het examen uitvoe rend musicus. In 1999 behaalde hij de aantekening Kamermuziek. Hij won een aantal prijzen, waaronder de eerste prijs op het Steinway Concours en het Prinses Christina Concours. Lammerts van Bueren heeft zich met name toegelegd op het spelen van kamermuziek en het (lied)begeleiden. Hij is de vas te begeleider van de violiste Sonja van Beek. Verder maakt hij deel uit van ensembles en heeft hij een vast samenwerkingsverband met het Euterpe BI aaskwintet. Hij con certeerde met onder anderen Theo Olof en Herman Krebbers. De pianist is vaste liedbegeleider van de sopraan Henriette Feith en bariton Hans Pieter Herman, volg de masterclasses bij onder anderen Elle Ameling en is bovendien ac tief als arrangeur. Momenteel is hij aan het Koninklijk Conservato rium verbonden als conrepetitor. Het concert is een initiatief van de Stichting Cenakel Cultuur. Wie maandag op de door de Vereniging Soesterbergs Be lang (VSB) belegde ontmoe tingsavond met de politiek op vuurwerk of veel emotie had gerekend, is bedrogen uitgeko men. Het enige vuurwerk en de enige emotie kwamen uit een zaal ernaast waar de toneelver eniging aan 't repeteren was. Bij de VSB kwamen slechts onder werpen aan de orde die zowat bij elke gelegenheid op de agenda staan: de overlast door de rijksweg A 28, de herziening van grenzen van het gebied waarbinnen niet gebouwd mag worden in verband met de geluidsoverlast door de vliegbasis; de herbestemming van defensieterreinen Richelleweg en Kamp van Zeist, en de verbetering van de brengplaatsen voor glas, papier en textiel. Bij in ieder geval drie van de vier onderwerpen werd nogmaals dui delijk dat besluitvorming hierover niet alleen een zaak van de Soes ter politiek is, maar dat er hogere bestuursoganen en instanties bij betrokken zijn, streker nog: de ste vigste vinger in de pap hebben. Dat geldt dus ook voor de vermin dering van de geluidsoverlast door het verkeer op de rijksweg A 28. Soest kan dat wel willen, maar zo als Bert Krijger (WD) opmerkte, is er wellicht tegenstand bij ande re overheden om de weg echt op te knappen. Hij noemde met name defensie. Misschien dat actiepartij achtige middelen of vervanging van het - alleen bij Soesterberg betonnen - wegdek door zeer open asfaltbeton (zoab) een oplossing kan betekenen. Bart Krol (CDA) wees erop dat alle politieke partijen in Soest op dit punt wel dezelfde visie hebben, maar dat het een illusie is te den ken dat Soest alleen een oplossing kan forceren. Deze mogelijkheid zou er alleen zijn in samenwerking met andere gemeenten. Wil Steke lenburg (PvdA) viel hem hierin bij. Bert van 't Holt (GGS) zei eraan te twijfelen of er politiek iets be reikt kan worden. Hij zag meer heil in het zoeken van landelijke publi citeit hierover of het bewandelen van de juridische weg. Ans Mann (GroenLinks) noemde de situatie rampzalig. Zij vindt dat er zo krachtig bij landelijke partijen ge lobbyd moet worden, 'net zolang tot ze het zo zat worden dat ze graag van dit probleem in Soester berg af willen.' Er werd nog gewe zen op de tegenstrijdige belangen van de gemeenten die aan de rijks weg liggen en op de kosten (zo'n 136 miljoen) die maatregelen tot het verminderen van de geluids overlast vergen. Wat de politieke partijen betreft mogen de geluidsgrenzen (Kosten Eenheden KE) waarbinnen wo ningbouw niet is toegestaan, inge krompen worden. De motieven hiervoor verschillen echter. De meeste partijen willen hierdoor woningbouw mogelijk maken, GGS wil hiervoor in ieder geval 'geen boom kappen' en het vrijko mende gebied dan teruggeven aan de natuur. Volgens Krol is duide lijk dat Soesterberg nog wat wil bouwen en dat zou dan best, naast andere plekken, ook binnen dat voormalige KE-gebied kunnen. Het CDA is hier voorstander van. Stekelenburg voelde meer voor bouwen op het terrein Kampweg- Banningstraat. Het door verlegging van de KE-grenzen vrijkomende gebied niet anders benut worden dan voor het verbeteren van de leefbaarheid in Soesterberg. Karei van Geet (WD) wees erop dat Soesterberg in het kader van de NAVO-verpIichtingen nog steeds uitvalbasis is. Op dit moment zou het bouwbeperkingsgebied mis schien verkleind kunnen worden, maar in tijden dat de basis weer door straaljagers gebruikt moet worden, geeft bebouwing binnen het KE-gebied problemen. Het inrichten van 5 ha. defensie terrein aan de Richelleweg als be drijfsterrein en de toekomst van het Kamp van Zeist zijn ook pun ten waar Soest geen zeggenschap over heeft. Bert Krijger maakte dit nog eens duidelijk door te stellen dat het om andermans grond gaat. Hij wees er ook op dat het draag vlak in de gemeenteraad niet hon derd procent is voor het plan om naar de Richelleweg (transport)bedrijven te verplaatsen die nu nog in woongebieden in Soest en in mindere mate in Soesterberg gevestigd zijn. Van 't Holt was duidelijk: als defensie het terrein afstoot, moet het terugge geven worden aan de natuur. Krol wees hem er fijntjes op dat alle partijen het collegeprogramma hebben ondertekend om het ter rein als bedrijfsterrein in te rich ten. Aan het adres van Van 't Holt zei hij: 'Niet staan voor de eigen handtekening, maakt de politiek ongeloofwaardig'. Overigens zou hij het sterk betreuren als defensie, en later in het nieuwe Streekplan ook de provincie en het Utrechts Landschap, niet zouden meewer ken. 'In dat geval mag het nooit zo zijn dat andere gemeenten de "grote rode plus" krijgen (dus geld gaan verdienen met nieuwe bedrij venterreinen) en dat Soest en Soesterberg samen de grote, dure, maar wel waardevolle "groene plus" gaan krijgen, want die moe ten we dan zelf betalen'. Overigens valt een nieuw bedrijventerrein aan de Richelleweg bij degenen die er het dichtst bij wonen, niet in goe de aarde, constateerde Arie Treur als voorzitter van de bijeenkomst. Met het Kamp van Zeist heeft men wat minder moeite. Het grootste deel ligt op Zeister grondgebied. Het Militaire Luchtvaart Museum mag er wat Soest betreft blijven. Ook de toekomst van het Dorps plein en omgeving kwam uitvoerig aan de orde. In onze volgende edi tie zullen we hieraan nadere aan dacht besteden, omdat dit een on derwerp is, waar in eerste instan tie geen hogere overheid over moet beslissen, maar Soesterberg zelf. Bert Krijger zei hierover: 'Komt Soesterberg tot een keuze voor bouwen of niet, anders moe ten we het mondjesmaat doen met de herstructurering van het Dorps plein. Als de rest niet wil, kunnen we wel een visie neerleggen, maar die is dan niet uitvoerbaar. Als er geen draagvlak gebonden wordt voor bouwen, blijft dat een droom. Als u waarmaakt dat meer bouwen gedragen wordt door de meerder heid van de bevolking, dan is het logisch dat de meerderheid van de raad steunt geeft.'

Soester Courant | 2001 | | pagina 15