goed ■stel... Vee krijgt meer stalruimte 'Van heidehut tot residence' p ■■H DEMONSTRATIE Bs Soest 50 jaar geleden! Vredesplatform Soest: 'Stop bombarderen voor ramadan' BOEKHANDEL JONGERIUS WIJNPROEFAVOND Bijna honderd jaar straatverlichting in Soest mekrant "MAGIMIX SAPCENTRIFUGE" facqueline de Harder in 'Ready Steady Cook' Fakkeldraagsters halen flessen op voor clubhuis Uit de historie van Soest(erberg) fAGINAj6 WOENSDAG 14 NOVEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 17 >nderhoud specialist e merken leulen ONTDEK EN PROEF HOE LEKKER EN GEZOND HET MAKEN VAN VERS SAP IS. DEMONSTRATIE VAN 11,00 TOT 16.30 TIJDENS DE DEMONSTRA TIE 6 LEUKE SAPCLAZEN CADEAU BIJ AANKOOP VAN SAPCENTRIFUGE ideorecorder */€2S' rc WENSKAARTEN 2002 Met gratis envelop KALENDER 2002^ Slecht* VAN OOSTEN 1 uur Cervir^e- Joop Wantenaar: 'Biologisch boeren spreekt me aan' Statiegeldactie op 17 november Brief aan ambassadeur V.S. Byzantium zoekt nieuwe leden woensdagavond 21 november i.s.m. Wijnimport Gommere Van Weedestraat 29 Aanvang 20.00 uur. Entree 5,-. tel (035) 588 01 22 55 - 601 29 98 /ant alleen als uw <undig is hersteld, rtrouwen op weg. jespecialiseerd in jhadeherstel. Een vaardoor uw auto als voorheen en u ir kunt. Dit laatste weg bent graag... p:acht 29 3763iP Soest 127-M Fax 035-6027456 lil iDfo@stalenhoef.lll Incl afstandibtdienjog kook- en tafelcultuur kado en design Van Weedestraat 48 - Soest WWW.DIMADEiEilGN.NL enders showview-pro- i begint later, de video ook) tapecapaciteit, hyperband ^enreiniging bij bandinvoer Ie €181.06 100 netwerkkaart ■Sr poort nfrarood poort m Li-Ion Woensdag 21 november zal Jacqueline de Harder uit Soest te zien zijn in de BBC kook- show 'Ready Steady Cook'. De uitzending is om 17:30 uur op BBC 2. Jacqueline die drie dagen later 40 wordt, is een grote liefhebber van I alles wat met lifestyle te maken heeft, met name koken en tuinie ren. Wat dat betreft is de BBC bij uitstek een omroep die veel laat I zien. Een van Jacqueline's favorie- I te programma's is 'Ready Steady I Cook'. Haar echtgenoot had daar- 1 om het idee opgevat om haar, spe- Iciaal voor haar 40e, op te geven I voor deze show. I 'Ready Steady Cook' is een kook- I duel tussen twee bekende Engelse Vln.r.: Ainsley Harriot (presen tator), chef-kok Ross Burden, Jac queline en 'tegenstanderchef-kok Anthony Warrell Thomson na af loop van de opname. chef-koks. Deze chef-koks worden bijgestaan door iemand die hier voor is geselecteerd uit duizenden personen die zich hiervoor opge ven. Het is de bedoeling dat de kandidaat een tasje met ingrediën ten meeneemt en samen met de chef-kok in 20 minuten een kant en klare (eetbare) maaltijd bereidt. Jacqueline is dus een van de geluk kigen geworden eri 2 november hadden de opnamen plaats in Lon den, waar zij samen met chef-kok Ross Burden gekookt heeft dat het een lieve lust was. Volgende week is te zien wat. f lx Type III ïiliging. lengte kabel incl. 'stuk Rietzangerstraat 1 mersveldseweg 22 eedestraat 141 ;nenweg 151-153 Adv./46_G1 m 'Dta wtlelw verkopen wij tijdelijk. É8 J Moéten tij ondanki lorgvokfige plo»i»9 te nel lijn eitverkodrt, don vrojea kietvoor begrip. De verpakking vai de afgebeelde artike len kennen afwgkee. Prettige Kerstdagen en een Gelukkig 2002 WENSKAARTEN KERST/NIEUWJAAR Wij printen uw eigen foto met tekst vanal 69 ct per kaart. Ook voor APS! UIT EIGEN LAB, DUS SNEL KLAAR i Geplastificeerde lender van I I met de comple favoriete 12002 ™aa'°PU^aa,Afgebeeld. I V foto o£ artiest staat ag ke lu hoeft alleen maar eennemen I foto of afbeelth g 30 cm 1 I (niet groter dan 21 x o I liefst op liggend-. I formaat). n= i'm jj]j njfjyfji WILLE/A Plein van Zuid 32/34 Tel. 035 6013109 fax 035 6027269 www.willem van oosten.nl s Het college van B en W heeft de plaatsing van een nieuwe stal voor melkvee en jongvee aan de Birkstraat 125 goedge keurd. Eigenaar Joop Wanten aar wil deze uitbreiding, zodat zijn vee vrij kan bewegen in de stal. Op dit moment staan de koeien nog vast. Als biologi sche boer is Wantenaar ge noodzaakt de veestapel meer ruimte te geven. In 1998 schakelde Wantenaar over naar de biologische veehouderij. 'De biologische manier sprak me aan. Hierdoor heb ik er weer zin in gekregen', aldus Wantenaar. Voor heen was de lol er een beetje af en werkte hij nog maar parttime als veehouder. Behalve de extra vrij heid die de koeien hebben, is de toediening van penicilline minder en wordt er geen gebruik gemaakt van bestrijdingsmiddelen en kunst mest. Penicilline wordt in de bio logische veehouderij alleen ge bruikt wanneer het echt noodzake lijk is. Wantenaar: 'Begrijp me niet verkeerd, het is een goed middel, maar wanneer het te vaak wordt gebruikt, bestaat het gevaar dat de koeien er immuun voor worden. Ze krijgen dan minder weerstand tegen ziektes.' De oude stal is te klein voor de 54 koeien die hij huisvest, omdat ze niet vrij rond kunnen lopen. Dat betekent dat de koeien aan een touw vast moeten staan, want an ders wordt het volgens hem een 'zooitje'. Nadat de nieuwe lig- boxenstal is geplaatst, zal de oude stal hoogstwaarschijnlijk gebruikt worden als onderkomen voor de machinerie de tractor staat nu nog onder een afdakje). De nieu we stal zal een oppervlakte krijgen van 750 vierkante meter. Wanten aar hoopt in het voorjaar te kun nen beginnen met de bouw. Het is dan de bedoeling dat de stal in augustus gereed is. Aan uitbreiding De plek waar de nieuwe stal van 750 vierkante meter wordt ge bouwd. De kleine gebouwtjes wor den weggehaald om plaats te ma ken. Foto: Soester Courant van de veestapel denkt hij voorlo pig niet. 'Pas als er onvoldoende melkproductie zal zijn, dan ga ik de veestapel uitbreiden', vertelt Wantenaar. Ammoniak Gemeente Soest heeft de bouw van de nieuwe stal goedgekeurd, mede omdat het een biologische veehouderij betreft. De nieuwe wetgeving die hoogstwaarschijnlijk per 1 januari 2002 ingaat, stelt dat biologische boeren vrijgesteld zijn van een emissieplafond (de hoe veelheid aan ammoniakuitstoot). De belasting voor het milieu is in de biologische sector lager. Omdat de aanvraag van een milieuvergun ning zes maanden in beslag neemt, is besloten de vergunning in de aanloop naar de nieuwe wet nu al te verlenen. Op zaterdag 17 november gaan leden van Scoutinggroep De Fakkeldraagsters langs de deu ren om lege statiegeldflessen op te halen. Van 10:00 tot 16:30 uur kunnen bewoners van de wijken Overhees en Klein Engendaal bezoek ver wachten van de jeugdleden van deze Scoutinggroep. Samen met de leidinggevenden gaan ze door de straten van die wijken om zoveel mogelijk flessen te verzamelen. De opbrengst van de actie is bestemd voor de her bouw van het clubhuis dat in april 2000 door brand getroffen werd. Met bakfietsen, auto's, bolderkar ren en andere vervoermiddelen rij den ze door de straten, 's Middags zijn de oudere jeugdleden aan de beurt. Tot 16:30 uur kunnen scouts aanbellen. Ze hopen dan ook dat de bewoners van de ge noemde wijken hun statiegeldfles sen tot die tijd willen bewaren. Als er tijd genoeg is, proberen De Fakkeldraagsters ook nog bij be woners van andere wijken aan te bellen. Inwoners van Soest kunnen op 17 november hun lege flessen voor dit goede doel ook inleveren bij het clubgebouw van De Fakkel- draagsters aan de Den Blieklaan 16. Van 10:00 tot 16:30 zijn daar leden aanwezig om flessen in ont vangst te nemen. Met Supermarkt Hoogvliet is ae Scoutinggroep overeengekomen dat de flessen nog dezelfde dag ingeleverd mogen worden en wel tegen de oude prijs. De halvering van het statiegeld die op maandag 19 november ingaat, heeft zodoen de geen negatieve invloed op het resultaat van de actie. Offensief Dit najaar is Scoutinggroep De Fakkeldraagsters bezig aan haar tweede actieoffensief. Toen vorig jaar april een brand het clubhuis voor een groot deel verwoestte, kwamen de leden voor het eerst in actie. In korte tijd haalden ze vijf tienduizend gulden bij elkaar. In middels is aannemer Bodewes be zig aan de herbouw van de bescha digde delen van het clubhuis. Er is ook sprake van enige uitbrei ding. De groep heeft meer geld nodig dan zij uit fondsen, acties en van de verzekeringsmaatschappij ontving. Daarom zette zij een tweede golf van acties in. Die startte in oktober met een succes volle braderie die 1600 gulden op leverde. Verder verkopen de leden chocoladerepen en obligaties. De oliebollenactie van eind december sluit de actieperiode af. Wie geïn teresseerd is in een obligatie en op die manier de groep wil steunen, kan contact opnemen met stich tingsvoorzitter Bert ten Brinke, SS 602 44 36. Uit de Soester Courant van Vrijdag 16 November 1951 WE KUNNEN NIET BIJ DE BRAND KOMEN. "Wij kunnen niet bij de brand ko men", zo klonk het Zaterdagmid dag door de telefoon, toen een politieman op het politiebureau de hoorn van de haak nam. De politieman vroeg waar die brand dan wel was. "In onze schuur" klonk het terug en als adres werd de Wieksloterweg ge noemd. Een halve seconde daarna loeide de brandweersirene en enkele mi nuten later joeg de nevelspuit door de straten, gevolgd door de auto- en motorspuit. Op de Wieksloot bleek echter geen brand te zijn, wel ruzie en gekrakeel over een schuurdeur, die door een nieï-bewoner van het perceel was dichtgespijkerd. In die schuur lagen kolen, door sommigen ook wel "brand" ge noemd. Men kon nu niet bij die kolen komen, waarom de politie werd gealarmeerd met: "Wij kun nen niet bij de brand komen". De taal is gans een volk. AUTO-BOTSING. Dinsdagavond, te ongeveer 8 uur, wilde de bestuurder van een vrachtauto, rijdende op de Birk- k' straat en gaande in de richting Amsterdam, linksaf de Gallen- kamp-pelsweg inslaan. Zijn auto stond dwars over de weg toen een personenauto eveneens uit de rich ting Amersfoort naderde. De bestuurder van deze auto, de heer D. uit Hilversum, zag het rode achterlicht van de vrachtauto niet en botste tegen de achterzijde van deze wagen. Toen de heer D. uitstapte om met zijn tegenpartij kennis te gaan maken, reed deze snel weg en tot op heden is deze nog niet opgespoord. AUTO VLOOGDOOR HEK. In de nacht van Dinsdag op Woensdag, te ongeveer 12.30 uur, wilde Mevr. E. alhier, na een visi te gebracht te hebben bij een fami lie op de Van Weedestraat, met haar auto wegrijden. Zij stak van links naar rechts de rijweg over, ondanks het feit, dat een tegenligger, een Citroën-auto bestuurd door de heer H. uit Wormerveer, met grote snelheid naderde. De heer H. week naar links uit, remde en slipte, om daar na tegen een ijzeren hek van een woning te botsen. De auto boorde zich de weg door de ijzeren spijlen en kwam tot stilstand. Woensdag morgen werd de auto weggesleept. Het Vredesplatform Soest - o.a. bekend van de actie voor het kinderdagverblijf Pinokkio in Bosnië - heeft vorige week een brief verstuurd aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland. Daarin is een op roep te lezen om de bombarde menten op Afghanistan stop te zetten voordat de ramadan be gint (17 november). Aanleiding voor de brief is de gro te zorg onder de tientallen Afgha- nen in Soest, die al eerder voor het geweld in hun land zijn gevlucht en, zowel van de kant van de Ta- liban als van de Noordelijke Alli antie, en zich maar al te goed kun nen inleven in het lot van de nieu we vluchtelingenstromen. Ze kun nen hun familie niet bereiken en hebben geen idee hoe het hun ver gaat. De brief luidt als volgt: 'Excellentie, Het Vredesplatform Soest ver zoekt u met klem al het uwe er aan te doen om aan de bombardemen ten op Afghanistan vóór het begin van de ramadan een einde te ma ken. Dit platform is een in de gemeen te Soest breed gedragen samen werkingsverband van de Raad van Kerken Soest, van de Derde We- reldgroep Soest, en van Soester afdelingen van de volgende lande lijke organisaties: Amnesty Inter national, Vluchtelingenwerk, Vrouwen voor Vrede. Groen Links en de Partij van de Arbeid. In Soest wonen al jarenlang enke le tientallen vluchtelingen uit Af ghanistan. Zij maken zich ernstige zorgen over wat er in hun land ge beurt. Ze verkeren bovendien in grote onzekerheid over hun fami lie. Op de tv zien ze de beelden van vernieling en van nieuwe stro men vluchtelingen. Ze zijn on schuldig, machteloos en bang. Hun angstige ervaring is voor het Vre desplatform de eerste reden voor zijn klemmende verzoek. We leggen tevens enkele verdere overwegingen aan u voor: De in zwaarte toenemende bom bardementen leiden tot groeiende nood onder mensen die al lang lij den onder de Taliban: honderden doden, duizenden vluchtelingen, hulporganisaties verwachten onbe heersbare chaos. Is er echt geen beter antwoord op de verschrikke lijke misdaad van 11 september dan deze bombardementen? Is het niet tijd voor heroverweging? Het is voor de strijd tegen interna tionaal terrorisme van groot belang dat de op initiatief van uw land gevormde coalitie intact blijft. Uw moslimse coalitiegenoten zouden het inwilligen van het bovenbe doelde verzoek zeker welkom he ten. Ze kunnen dat aan hun ach terban immers uitleggen als con creet bewijs van uw respect voor hun cultuur en geloofsvisie. U kiest er vooralsnog voor de lei ding van de coalitie niet aan de VN over te dragen, maar in eigen handen te houden. Dit maakt uw land echter extra kwetsbaar, want elke vergissing kan nu anti-Ame rikaanse gevoelens aanwakkeren. Als u deze keuze handhaaft, is daarom extra grote terughoudend heid nodig. Om terrorisme te be strijden moeten uiteraard terroris ten voor het gerecht gebracht wor den, maar dat helpt niet, als tege lijkertijd nieuwe anti-westerse ge voelens, die de voedingsbodem voor terrorisme vormen, worden versterkt. Vertrouwend dat u dit verzoek en deze overwegingen wilt voorleggen aan uw regering, u hoogachtend,' (w.g. Eit Algra, voorzitter Vredes platform, en J.J. Verdönk, secreta ris Vredesplatform). Byzantium verleent zondag 25 no vember medewerking aan een eu charistieviering in de rk parochie kerk St. Jozef aan de Hamersveld- seweg in Leusden. De dienst be gint om 11:00 uur. Het Slavisch koor bestaat uit ongeveer 30 zan gers uit de regio Gooi en Eemland en kan nog nieuwe leden gebrui ken, onder meer voor het concert dat het in maart volgend jaar in het Cenakel geeft. Voor meer informa tie, 88 6014029. 3761 CB Soest fax (035) 588 01 21 Keeerveren gewenst. boekhandeijongerius@wxs.ni Het was best een origineel ge schenk, een gietijzeren driear- mige lantaarn, dat de bevol king van Soest in 1906 aan bur gemeester Loten van Doelen Grothe aanbood ter gelegen heid van diens zilveren ambts jubileum. De gemeente had toen immers pas drie jaar elek trische verlichting. Het onderhoud van de inmiddels gerestaureerde lantaarn, die eerst in het voormalige rosarium (nu de parkeerplaats naast het postkan toor aan de Steenhoffstraat) heeft gestaan en later naar de parkeer plaats naast de Oude Kerk in de Kerkebuurt werd verplaatst, wordt binnenkort in een feestelijke bij eenkomst overgedragen aan Lumi neus, de afdeling van Remu die in Soest de openbare verlichting ver zorgt. Het is dus nog geen honderd jaar geleden dat Soest elektrische straatverlichting kreeg. In 1847 liet maire (voorloper van de burge meester) Gerrit van Steijn van Hensbroek de eerste twee (olie)lichtpunten in Soest plaatsen: op Nieuwerhoek en in de Kerke buurt. De lampen moesten regel matig worden gevuld en in de win termaanden (van 1 augustus tot 1 mei daaraan volgend) dagelijks worden aangestoken en 'geblust' en bovendien ook schoongehou- den. In het najaar van 1869 kwa men er in de gemeente zestien (petroleum)lantaarns op ijzeren standaard bij. Dit betekende een belangrijke verbetering, waarvoor Soest zelfs een regionale prijs kreeg. Het was de eerste gemeen te in de omgeving die op een nieuw soort lamp overging. Uit die tijd dateert het beroep lantaarnop steker. Blijkbaar was dat geen ge makkelijke baan. Er deden zich tenminste regelmatig problemen voor. Menig straatlantaarnopsteker werd dan ook beboet als er weer eens iets niet klopte. Overigens was van hen de Nieuwjaarswens bekend, vooral die van Antonius van Wessem. Hij gaf de mensen een prentje waarop uit de richting van de Eng de torens van de Oude Kerk en de Petrus en Pauluskerk te zien waren. Landelijke pers In 1902 n^m de gemeente de straatverlichting (nog steeds olie lantaarns) in eigen beheer. Op 1 april van hetzelfde jaar besloot de gemeenteraad tot het bouwen van een 'electrische fabriek voor licht en beweegkracht' aan de Lange Brinkwèg, op de plaats waar het voormalige slachthuis was geves- tigd en nu de Stichting Handwerk. Op 17 december 1903 brandde voor het eerst in Soest elektrische straatverlichting: 75 straatlan taarns. Het was een bijzonder mo ment, waarmee Soest in Nederland aardig voorop liep. De landelijke pers besteedde er dan ook aan dacht aan. In het Nieuws van de Dag van 21 december 1903 bij voorbeeld is hierover een redactio neel bericht opgenomen. Van het elektriciteitsnet profiteerden ook dertig particulieren, die zich erop lieten aansluiten. De stichting van de 'electrische fa briek voor licht en beweegkracht' betekende dat voortaan alle elek trische straatlantaarns in de ge meente tegelijkertijd werden ont stoken. In de loop der jaren breid de het aantal zich steeds verder uit. Het donkere Soest 'by night' be stond niet meer, verleden tijd door de straatlantaarns die 's nachts op 'nachtverlichting' bleven branden. De Gemeentelijke Electriciteits Centrale hield het 25 jaar vol. Daarna maakte het pand, waarvan de hoge schoorsteen een markant punt in de omgeving vol boerderij en was, plaats voor de 'centrale slachtplaats', een instelling van de Soester Slachtvereeniging. Op 26 augustus 1929 verrichtte burge meester C. A. Deketh de officiële opening. Terug naar het lichtnet. In 1927 moesten er door de uitbreiding van Soest lichtpunten bij komen. De financiële positie van de gemeen te was echter niet van dien aard dat de raad hier zomaar toe wilde besluiten. In de gemeenteraad werd een voorstel gedaan om te bezuinigen 'door onze straatver lichting te dooven bij lichte maan'. Want 'heeft men er wel eens op gelet wat zoo'n armzalig gloei lampje beduidt als de maan goed schijnt? Dan is -zonder overdrij ving- zo'n lampje een nietswaar dig ding en niemand zou het mis sen als het gedoofd werd, hetgeen uit de aard der zaak het meeste spreekt in den winter, wanneer de boomen hun bladertooi missen. Maar juist die winteravonden zijn het langst en leggen dus als bespa- ringstijd het meeste gewicht in de schaal, en ongetwijfeld zal men hierdoor een bezuiniging van 10 of wellicht 15 procent kunnen verkrij gen'. Concurrentie Begin jaren dertig kreeg de PUEM (de voorloper van Remu) die de lantaarns had geplaatst, plotseling 'concurrentie' van het gemeentelijk gasbedrijf. Toen de Vredehofstraat aan weerszijden werd bebouwd, plaatste het gasbedrijf 'eenige fraaie gaslantaarns aan deze straat, tegenover de electrische lantaarns'. Het gevolg was dat de straat met zowel elektriciteit als gas overvloe dig werd verlicht, 'waarbij de licht bronnen elkander beijverden om het mooiste licht te geven. Het ge meenteraadslid v. d. Ven drong erop aan het elektrische licht uit te schakelen om de 'gasverlichting' volledig tot z'n recht te laten ko men. De raad stemde ermee in, waarna alleen nog het gaslicht de scepter zwaaide op de Vredehof- Toen in 1903 Soest elektrische straatverlichting kreeg, werd ook een lantaarn geplaatst op het perron van station Soestdijk. Foto Eemland Pers. straat. In de 'triomphantelijk schij nende lichtstralen van de gaslan taarns tooverden de palen van het electrische net nog slechts hun contouren op de straat'. Er moest echter een definitieve keuze worden gemaakt. Die viel uit in het voordeel van de electri sche verlichting. Voordat het zover was, heerste er enige tijd een ware Egyptische duisternis doordat noch het elektrische, noch het gas licht brandde. 'Nadat de betrokken instanties telefonisch waren ge waarschuwd voor den hoogst ge vaarlijken toestand die er zonder licht op deze opengebroken straat heerschte, kwamen binnen enkele minuten de vertegenwoordigers van PUEM en gasbedrijf ter plaat se, waarna zoowel het gas als de electriciteit wederom broederlijk deden wat gewenscht werd, alsof er nimmer eenige animositeit had bestaan'. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 6017065.

Soester Courant | 2001 | | pagina 17