De Ervaring van Zorg ANja [unie kbq \PCOB >e huisartsenzorg loopt gevaar! urott laSS1 «SS iSSÏÏlÊ*. Soest en cultuur 7^oP%f Schaalvergroting... fusies... individu de dupe... Meningen van lezers Jip Janneke-schilderij voor Zoë Jane Lub Samenwerkende Bonden van Ouderen iprovisatie iner EEN NS opent 66 agentschappen Hoveniersbedrijf Dick Lam nu 2 jaar zelfstandig GAK 'Extra Large' in twee galeries Te hard Informatie over longfysiotherapie ^11/ Wéé/' 'Zonsondergang' Prijsuitreiking bij jarige Hema Ruim 500 vogels op tentoonstelling Marathon voor klaverjassers op 17 november Reacties van lezers Kluchtig blijspel van Karakter PAGINA 20 WOENSDAG 14 NOVEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 21 Veile in de Duitse :lingen van het lot ■en, zo lijkt de 35. tok met zijn vierde :r und die Kaiserin' 1. Toch staat de fi|m i cwer omschrijft het sgeschiedenis over ie voorbestemd zij„ aar die eerst de ob- zelf moeten oprui- v toont multi-talent ied hij met zijn sug- broeierige beelden- an laten denken wat irdt bijgestaan door ,ter Franka Potente, tnen als de onver- tende Lola. Tykwer imeurs dit keer om maken, maar toch aar dromerige blik al 'an de kijkers, november, aanvang rtree 10,00; CJP/ eserveren: maandag 9:00-13:00 uut JStichting Welzijn Ouderen Soest loalplein 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SOEST EN iOESTERBERC NIEUWS 12E JAARGANG NR.7 Der Krieger und die 5 november ;eleden is Artishock et Jazz sessies op de g van de maand. De •ben inmiddels een ei- gevonden en zijn zeer p vrijdag 16 november uwe sessie. Het is ver ft te zien dat steeds n deze avonden bijwo- al meedoen. Enthou- ;urs kunnen zich met ven in hun favoriete ereen die blaast, zingt isectie bespeelt en mi- i ervaring heeft is wei- vil de liefhebber meer pelen en improviseren noten? De leiding van s wisselend in handen neerde musici. Zij zor- dat iedereen aan zijn nt. De deelnemers spe- end samen en in solo. ;k is welkom. Hoewel n in de eerste plaats s lijken te zijn kan ook I nieten van de sfeer en satie activiteiten van de Hoe ontstaat muziek, il jazz, hoe wordt een ie opgebouwd? 20:30 uur. Toegang: ïrste keer is zonder bij- vrijblijvend). Publiek 1 s toegang. Een mooie I d om kennis te maken z-activiteiten van Artis- I is nog steeds extra be- g voor deelnemers aan :ctie. ig 17 november de hoogtepunten in de 1 november in Artishock diner. Het maandelijkse Dr leden is deze keer :ld voor iedereen. On- uitbreiding tot 50 plaat- iet diner binnen enkele :verkocht. Een geweldig tor Ignas en Rob. Deze ordt een Cajun keuken d. Het Job Helmers sep- t het geheel met live mu- lorsprong van dit eten en <l wordt gevonden in New waar de meeslepende imuziek wereldberoemd iropese instrumenten en se ritmen vormden samen 1 de keuken en de muziek ivisatie basis voor succes, heeft een speciale binding :ulturele vereniging door ssions in Artishock. Men :en uitdaging in om eigen tenten te schrijven en e componeren. De indivi- elers komen hierdoor zo elijk aan hun trekken. Dit is het jazzdiner het nodi- ikel geven. fhebbers die geen plaats :unnen reserveren is er ge- d om in ieder geval te ge in het Job Helmers septet. 0 uur is het concert gratis dijk voor iedereen die wil van de muziek en de na- van Cajun van Ignas en lelmersSeptet. D door Anna Wagemakers liMevrouw Cor van Dorrestein woont met parkiet Coco al bijna 1 vier jaar in het verzorgingshuis [van Mariënburg en eigenlijk is |zij één van de weinigen die géén lechte zorg behoeft; zij doet nog ■alles zelf. Wel komt Jeanette I eens per week haar kamer doen, Idaar heeft ze qua tijd 40 minu- I ten voor, zegt mevrouw van ■Dorrestein maar dan heb ik al ■afgestoft I's Morgens koffiedrinken met ■de anderen doet zij niet: ook in leen verzorgingshuis kun je vrij lzijn mits je gezondheid dat toe laat. In dit huis voelt zij zich vei lig en heel tevreden. Kijkend ■naar de hoge bomen buiten zegt Ize dat dit een natuurlijke omge- Iving voor haar is; vroeger woon- |de ze bij het bos en bovendien, ■hier in Mariënburg heeft ze ooit |in het koor gezongen. Zingen ■doe ik nog hoor.... maar nu met leen basstem zegt ze met een ■ondeugende twinkeling in haar logen. Ondeugende streken heeft Ize altijd gehad.... en humor. En ■dat merk ik gedurende de bijna Idrie uur dat ik haar gast mag lzijn. Mevrouw Van Dorrestein is bijna 83, moeder van 5 kinde ken, oma van 8 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen. Ze is vro- llijk, voelt zich jong, lacht graag Jen aanstekelijk en Marënburg was een bewuste keuze na ja renlang in Hondsbergen ge woond te hebben. Op een dag wist ze dat het niet zo goed Imeer ging, dat ze de zoveelste {rationele keuze in haar leven noest maken. Drie generatiewoningen? vraag ik haar. Ze schudt haar hoofd. Daarover heeft ze onlangs in de Libelle gelezen. Nee, je gaat [toch dingen zien als je zo dicht op elkaar zit; mijn dochter heb ik anders opgevoed als dat mijn dochter haar dochter opvoedt. Vroeger mocht je niet alles zeg gen. Als u uw leven mocht over doen wil ik weten; mevrouw van Dorrestein denkt ernstig na maar dan zegt ze met overtui ging: Alles hetzelfde; dezelfde man, dezelfde kinderen.... maar ik had er een andere draai aan gegevenik bedoel, ik zou meer voor mijn eigen gevoelens opgekomen zijn. Bij dit stellige antwoord rijzen bij mij als inter viewster nogal wat vragen want gedurende deze uren kon mij niet ontgaan dat het leven voor deze oude dame lang niet altijd lief was; veel ziekte viel haar ge zin ten deel en dus veel verdiet. Mevrouw Van Dorrestein kniktja! opstandig was ze best wel: ze keek ook wel eens omhoog en riep: waarom steeds hier God?! maar haar geloof is ze nooit echt kwijtgeraakt. Wordt hier ook wel eens over de dood gesproken, want dit is toch de laatste fase, vraag ik voor zichtig. Er wordt hief veel over ziektes gesproken zegt ze fel en daar wil ik niets van weten, maar over de doodnee, eigenlijk niet. Er wordt alleen genoemd dat er iemand dood is. En wat vindt ze hier niet goed wil ik weten. Het eten. Als sa lade wordt er veel geraspte wor tel gegeven en dat is te hard en, ze mist de gewone sla. Boven dien, er staan zo wie zo te wei nig vitamines op tafel, vindt ze en de kok werkt met te weinig kruiden. Zelf maakt ze nog ge stoofde peertjes met wijn, zegt ze met een ondeugende blik in haar ogen en dat is voor velen een aanleiding om te komen snoepen bij haar! Hoe ziet haar dag er verder uit? Voor de warme lunch welke de 'it is te lezen op een pamflet, s u een bezoek brengt aan de 'achtkamer van uw huisarts, 'unt voor punt worden de knel- mnten opgesomd, waardoor we et binnen niet al te lange tijd, :onder de zorg van een huisarts loeten stellen. et eerste punt dat onze aan lacht vraagt is het grote aantal misartsen met een leeftijd tus- len de 50 en 60 jaar; deze zul len hun praktijk niet lang meer litoefenen. Als er op korte ter- ij n geen maatregelen worden lenomen, komen er, tussen 3 it 5 miljoen patiënten over vijf lar zonder eigen huisarts. ,en kritische kanttekening hier- (ij is dat onze doktoren langza- lerhand ook iets teveel com- lercieel zijn gaan denken. Dit laakt het voor de jonge huisarts spe moeilijk het bedrag aan SSoodwill te betalen voor de tijk die ze graag willen over- rnen. [et volgende punt van aandacht is de huidige opleidingscapaci teit. Deze is volstrekt onvoldoen de, om het tekort in de toe- »mst op te vangen. Het oplei- 17,94 per halfjaar! 52 In 1999 werd door de NS een afspraak gemaakt met het LO- COV (Landelijk Overleg Con sumentenbelangen Openbaar Vervoer) om in plaatsen met een klein station, waar het sta tionsloket gesloten of nog maar enkele uren per dag open is agentschappen te openen. Vanaf 12 juli is de NS begonnen geleidelijk agentschappen te ope nen ter vervanging van gesloten en deels nog open stationsloket- i. Hier worden treinkaartjes kocht en informatie verstrekt •er treinreizen. De agent- lappen zullen gevestigd wor- in postkantoren en post- ;entschappen. i den duur zal de opening van :ntschappen er toe leiden, dat k daar, waar nu nog enkele :en per dag een loket geopend het loket geheel zal worden sloten. Alvorens echter tot al- ;hele sluiting over te gaan moet NS eerst nog andere afspra- :n na komen. Deze houden in, :t waarborgen van de veiligheid |p de perrons door het plaatsen 'an camera's en het installeren [an noodknoppen, waarmee rei- agers in geval van gevaar direct :ontact met een meldkamer jcunnen opnemen. T.D. hoofdmaaltijd is, gaat ze naar beneden. Ze scrabbelt graag met twee vriendinnen Mien en Too; vroeger gingen ze nog het dorp in maar dat gebeurt nu veel minder. Ze lopen wel in het mooie park en haar kinderen komen bij haar op de koffie of ze komen haar halen. Vanaf 1700 uur is ze op haar kamer, gezellig met Coco, de radio, de tv, een blad of een boek. Ze heeft het goed. Vroeger, wat deed u? Kostuum naaister, geleerd bij de nonne tjes. In 1965 is ze naar Soest gekomen. Ze ging werken als conciërge in het Wijk-Centrum aan de Molenstraat, intern. En omdat ze blijkbaar een binnen pretje heeft vraag ik haar: heeft u daar soms iets beleefd dat u nooit meer vergeten bent? Nu begint ze echt te lachen. Ja! 's Nachts werd er om 2 uur gebeld en er stonden twee jongens op de stoep die om de stoomketel vroegen. Ik zei nog, een beetje slaperig, dat ze een paraplu over het wiegje moesten doen want dan blijft de stoom langer han gen. Enfin de jongens gingen weg.... de stoomketel echter kwam maar niet terug. Op een dag komt er een bekende aan met de betreffende stoomketel in de hand en ze zegt; mevrouw van Dorresteindeze heeft mijn papegaai het leven gered! Wat zou u mevrouw Lamé wil len zeggen? Ik babbel wel veel zegt ze maar toch heb ik ook een soort drempelvrees en daar om praat ik wellicht nooit met haar. Maar, ik neem mijn petje voor haar af want ze helpt waar dat nodig is. Commanderen als directrice kan iedereen maar saamhorigheid kweek je zoals zij dat doet. Volgende keer praat ik dan met deze mevrouw Lamé. Tot dan. den van een huisarts kost ge middeld 10 jaar. Nu al is er een tekort van 244 opleidingsplaat sen Niemand zal het tegenspre ken, "het beroep huisarts is een zwaar beroep". Al kan men veronderstellen dat bij de keuze van dit beroep, ook roeping een van de drijfveren zal zijn en niet alleen het veronderstelde "goede" inkomen. Als er in de nacht hulp is geboden, moet de volgende dag normaal het spreekuur worden gehouden. Wat een tekort aan slaap met zich meebrengt. U zult begrij pen dat de kwaliteit van de te bieden hulp hieronder wellicht heeft te leiden. Ook stijgen de kosten een prak tijk te voeren enorm, denk hier bij aan huisvesting, personeel, automatisering enz. Deze kos ten komen niet tot uiting in het tarief van uw huisarts. De werkdruk is groot, de vraag naar avond-, nacht-, en week enddiensten nemen hand over hand toe. Ook de wachtlijsten bij RIAGG, thuiszorg, zieken huis, verzorgingshuis, en ver pleeghuis zijn hier debet aan. Emotioneel staat uw huisarts onder grote druk, b.v. door de vergrijzing, de psychiatrie en de begeleiding bij euthanasie. Om huisarts te kunnen blijven of worden, vragen zij: uitbrei ding van opleidingsplaatsen van huisartsen; hulp bij de financie ring; een hogere vergoeding voor praktijkkosten. Alles bij elkaar, een grote zorg, niet alleen voor de huisartsen, maar ook voor ons als patiënten of toekomstige patiënten. E.A. Drijver-Pina Enige weken geleden stond in deze krant vermeld dat Hoveniers bedrijf Spijker (in goed overleg) uit Asbo is gestapt en dat Frank Spij ker en Dirk Lam zelfstandig verder zijn gegaan. Dat hoveniersbedrijf mag niet wor den verwisseld met Hoveniersbe drijf Dick Lam. Dick Lam is wel iswaar een neef van Dirk Lam, maar runt sinds 1 januari 2000 zijn eigen hoveniersbedrijf dat is geves tigd aan de Ereprijsstraat. In deze tijd varf het jaar, krijgt men als men via het GAK b.v. WAO ontvangt formulieren toe gestuurd. Deze zijn er om de gegevens betreffende de uitke ring, plus de adressering te veri fiëren. Tot nu toe heel goed te begrijpen. Maar wat enige vraagtekens oproept is, dat wan neer men nog een andere bron van inkomen heeft, b.v. een pen sioen, een aanvullend formulier moet invullen. Dit dient men dan bij een kantoor van het GAK in de regio aan te vragen. Niet moeilijk zult u zeggen. Nee, maar waarom noodzakelijk? De gegevens zijn al in het bezit van het GAK kantoor. Nu moet men telefonisch dit formulier aanvragen. Ook eenvoudig, maar niets is minder waar. Het is erg druk, velen vragen het bewuste formulier aan. Dege nen die geen extra formulier nodig hebben sturen het eerste gedeelte zo snel mogelijk terug. Wat een toevloed! En vergeet niet het is vakantietijd. Wat be tekent dat er minder personeel aanwezig zal zijn. Om nu toch wat rustiger te kun nen werkenwordt er gebruik gemaakt van een ingesproken band die de beller vraagt toch vooral aan de telefoon te blijven. Zo komt het meerdere malen voor, dat na plusminus 15 mi nuten, het oor wat rood, er nog steeds niet naar uw verzoek is geluisterd. Dit kan u meerdere malen overkomen. Echter u mag de instuurdatum niet uit het oog verliezen, want straf, kor ting uitkering, geen uitkering etc. volgt dan. Is het niet simpeler alle formu lieren ineens toe te zenden? Op deze manier wordt er min der gebeld, wat het makkelijker maakt, om de stroom van bin nen komende formulieren te ver werken. Tevens wordt er zo op de portikosten bespaard. We sturen e-mail, we faxen, is dit dan niet eenvoudiger te rege len? Het GAK is een sociale instel ling, laat het dan ook een ieder ervaren! E.A. Drijver-Pina. In de Soester galeries 'Wind' (Steenhoffstraat 6) en 'Anna Pau- lownahuis' (Burg. Grothestraat 51) zijn tot en met 16 december schil derijen te zien op groot formaat. Dat gebeurt onder de titel 'Extra Large'. Er is werk bij van o.a. Duijsens, Van Lokhorst, Ménager (F.), Mendez (Sp.), Nicolas, Slin- genberg, Tebben (D.), Thiry en Van der Vaeren (F.). Openingstij den: donderdag t/m zondag 13:00-17:00 uur. De politie heeft vorige week een snelheidscontrole gehouden op de Middelwijkstraat. Zes automobilis ten kregen een bekeuring, omdat zij met een te hoge snelheid door de straat reden. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 67 kilometer per uur. Op dinsdag 20 november (20:00 uur) is in er ziekenhuis Eemland (kapel de Lichtenberg) een voor lichtingsavond, georganiseerd door het Astmafonds afdeling Eem land, over fysiotherapie bij astma/ copd (voorheen cara) met behulp van de 'flutter'. De flutter is een eenvoudig en handzaam apparaat je dat zonder extra medicijnen slijm losmaakt, waardoor het op hoesten gemakkelijker wordt en de kans op ontstekingen afneemt. Het is geschikt voor zowel kinderen als volwassenen met luchtwegproble men'als chronische bronchitis, em fyseem (copd), cystic fybrosis en astmatische bronchitis. Presentatie en demonstratie wor den geleid door de medisch advi seur, dr. H. Thiadens, en een long- verpleegkundige. Vanaf 19:45 uur zijn belangstellenden welkom in de kapel van De Lichtenberg, Utrechtseweg 160 in Amersfoort. De toegang is gratis. Er man van zelfsprekend niet worden gerookt en bezoekers wordt verzocht geen geurtjes te gebruiken. Inlichtingen: 88033-4940088. Timmerfabriek Frans Zwanikken Voor al uw Kozijnen Ramen Deuren Lijstwerk h-- in diverse houtsoorten op moderne wijze gefabriceerd N Industrieweg 4b Soest 3762 EK Tel. 035-6010811 MME... G* WI/ WUP&J 02WÉL ZICHT X OP,VOOf&OP/G rggmoQsv WI&JIVS V*, 'L yVI&JWe /S y/]LLpS AjO0f\no6&Tisep6-, {BÏZANoI ORDER &E >0 W/B 7.El EP. eCHAAL VEPGHOT1N& pppy "vg-. Het toverwoord van deze tijd "Efficiënter en economischer werken en dus fuseren en dus aan schaalvergroting doen". Wordt het er echter allemaal beter van en heb ik er als ouder individu wel baat bij? Als we zo om ons heen kijken moeten wij daar toch wel vraagtekens plaatsen. Gemeenten en dorpen moeten fuseren, ook tegen de wil van bewoners in. Gevolg is, dat het bestuur steeds verder van de burger af komt te staan de men sen het wel geloven om te stem men en dan de overheid maar klagen over de desinteresse. Ziekenhuizen zijn te klein, ze moeten samengaan, want dat is voordeliger. De patiënt wordt een nummer op een ponskaartje en de wachtlijsten voor bezoek aan specialist, of voor een be handeling worden langer en cliënt wordt niet meer gezien, de dienstverlening wordt minder en voor de senioren wordt het steeds moeilijker van bankdien sten gebruik te maken. Ze wor den van het loket naar de pin automaat gestuurd en mogen onder de duizend gulden geen geld meer opnemen. Thuiszorg is voor het plaatselij ke werk te kleinschalig en dus vinden de gemeenten het beter om tot schaalvergroting over te gaan. Het werk gebeurt nu re gionaal, is efficiënter en in de praktijk blijkt dat er minder hulp wordt geboden, daar waar het nodig is. Kleine bus-maatschappijen kun nen het niet meer bolwerken, het openbaar vervoer moet be ter en dus... is samengaan het to verwoord. Gevolg een mooie naam "Connexxion" en schrap pen van buslijnen in de gemeen te Soest. Zo worden plaatselijke scholen met ongeveer 400 leerlingen, leerfabrieken, waar het individu om zich te laten gelden tussen de 1500 a 2000 medestuderen den, zich agressief moeten op stellen om er bij te horen. Ja en zo efficiënt is het schep pen van grotere eenheden, het schaalvergroten, dat het eigenlijk economisch onverantwoord is al het geld uit te geven om de mis standen welke hierdoor zijn ont staan op te lossen. Zou de interesse en de aandacht voor het individu niet veel beter zijn voor een leefbare samenle ving? LoukNachbahr Banken zijn te klein en de ene slokt de andere op. Hierdoor verdwijnen buurtkantoren, de S Steek de klaroenen, horens en trompetten O ons dorp draagt in zijn schoot latent talent; E een sluimerstede is het vol vedetten, S steeds minder komt het voor dat men hen kent. T Toon toch hoe goed u op uw saeck wilt letten, E eerzame eerste burger zo regent; N navelstaar niet, ga kloek de klok verzetten....: C College, zet een culturele trend! U Uit moet het zijn met snoeien en beknotten, L leen de cultuur in Soest royaal uw oor; T toe nou bestuur, leeg niet slechts kermispotten, U u kunt toch wel iets meer doen? Ga ervoor! U «Uitstekend! Bingo! Dat is van de vlotte!» R roept al wat schept, hoop ik, aanstonds in koor. Kond le Bisck 6 november 2001 We liepen nóg eenmaal op de vertrouwde grond Waar eens voorheen ons geliefde ziekenhuis stond. Onze hoop was hier nog iets terug te vinden van de oude story Maar alles was weg, het was totaal vergane glorie. Het was erg vreemd om daar te dwalen in het rond Tijdens de wandeling dacht ik, 't is haast heilige grond. Ook het Godshuis ontkwam niet aan het bruut geweld De toren werd met klok en al geveld. Dit bedehuis met zijn herinneringen Waar wij zo vaak in diensten mochten zingen. De tijden van pastor de Ru met uitverkochte zalen Waarom zijn die helaas nooit meer terug te halen. De royale hal waar iedereen werd ontvangen Met links en rechts de eindeloze gangen. En in het midden de lange lange trap Als je ontboden was om een prik te halen in het lab. De ziekenpastoor was innig met ons allen begaan Ik zie hem nog aan het voeteneinde staan. Dr. Dandrieu met ontferming bewogen Keek ons diep in onze gekwetste ogen. Maar wat mij veel vreugde heeft gegeven Van Glerum heeft al deze ellende mogen overleven. 'k Zie hem nog gaan met zijn rijzige gestalte en zijn diagnoses waren van een hoog gehalte. Dan de zusters in hun witte gewaden Gaven bemoedigende woorden en blonken uit door hun daden. En hoe overstelpend mooi ons Zonnegloren was Wanneer je mocht kuren achter het vensterglas. Dan zag je daar het hele spul verschijnen. Eerst kwamen springend de nodige konijnen Daarachter snellend op hun hazenpad De hazen met hun witte gat. De eekhoorntjes op hun staart gezeten Zaten hoog op een tak beukennootjes te eten. De patiënten keken geboeid naar dit prachtig tafereel En een snelle genezing was al spoedig hun deel. Zo mijmerde ik op een boomstam gezeten Ach als we alles vooruit hadden geweten. Dan was het wellicht anders gegaan. Waarom kon dit paradijsje niet blijven staan. Of, zat ik me verwonderd af te vragen, Waarom is er net als in Jeruzalem niet een muurtje waar we kunnen klagen? Kees van der Flier 3» Zoë Jane Lub (6) uit Soest heeft vorige week een prachtig schilderij van Jip Janneke gewonnen. Dat was een van de vele prijzen in de fotowedstrijd ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de Hema. Zoë werd woensdagmiddag met zo'n beetje de hele familie ontvan gen in de feestelijk versierde per- soneelskantine van de Hema aan de Burgemeester Grothestraat. Fi liaalmanager F. van Rooijen ver strekte persoonlijk Jip Janneke- sap en ander lekkers om de prijs uitreiking nog vrolijker te maken. Zoë was best in haar nopjes met het schilderij, dat natuurlijk een mooi plaatsje aan de muur van haar kamer in het huis aan de Ere prijsstraat krijgt. Het schilderij is gemaakt door Hugo Kaagman. De tweeling Jip Janneke (geesteskinderen van An- nie M.G. Schmidt) is door de Hema min of meer geadopteerd. In het hele land deden 55 mensen mee aan de fotowedstrijd. Zoë won, omdat ze zelf op de bekroon de foto staat waarop kinderen de weg oversteken met een Hema- tasje in de hand. Het Hema-jubileum wordt gevierd met diverse acties. Er is ook een 'echt Hema-boekje' (te koop voor 7,50 met waardebonnen) en in de Amsterdamse Beurs van Berla- ge is tot medio januari een ten toonstelling te zien, "Rissen trend en tompouce', over het 'verhaal' van de 'Hollandsche Eenheidsprij zen Maatschappij Amsterdam', zoals de Hema oorspronkelijk heette. De Soester Vogelvrienden houden van donderdag 15 tot en met zon dag 18 november een tentoonstel ling in Vogelzang aan de Parallel weg. Er zijn ruim 500 verschillen de vogels te zien. De officiële ope ning is morgen om 20:00 uur, wanneer tevens de prijswinnaars bekend worden gemaakt. Vrijdag kunnen belangstellenden er terecht van 14:00 tot 22:00 uur, zaterdag van tien tot tien en zondag van twee tot drie uur. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant De volgende editie verschijnt op 12 december 2001. Kopij graag vóór 26 no vember 2001 inleveren bij de werkgroep "Senioren- nieuws", p/a Dalplein 6, 3762 SP Soest of dhr. A. de Vries, Klaarwaterweg 22, 3762 XW Soest. In ontmoetingscentrum De Klari net kunnen klaveijassers zaterdag 17 november aanschuiven voor een marathon. Die is van elf uur 's morgens tot elf uur 's avonds. Er wordt Amsterdams gekaart. De deur gaat om 10:15 uur open en in verband met de tafelindeling moet men uiterlijk om kwart voor elf aanwezig zijn. Deelname staat open voor inwo ners van Soest en Soesterberg van 16 jaar en ouder. De kosten bedra gen 8,50 gulden voor leden en do nateurs van de organiserende wijk- vereniging Overhees en 11 gulden voor anderen. Vooraf inschrijven kan bij Koos Frans, 88 6033244. "Geld uit de muur" (1) Opnames aan de balie moeten minstens 1.000,00 bedragen. M.i.v. 1 januari a.s. Euro 500,00. De te storten bedragen kennen geen limiet. Dus: neem rustig 1.000,00 op en stort daarna het teveel weer terug. Dat de bank daarmee twee han delingen in plaats van één heeft te verrichten is duidelijk haar ei gen verkiezing. Met de vermin derde flexibiliteit van de meeste ouderen kan kennelijk geen re kening worden gehouden. Sweet memories: in mijn jeugd jaren kwam men bij mij aan huis maandelijks m'n spaargeld van ƒ25,00 halen!!!!!! X) "Geld uit de muur (2)" Pas werd ik door een mede werkster van een bank in Soest zeer onheus en bits behandeld. Vragen van haar kant waren o.a. "waarom pint u niet?" en "wat vindt u van de euro?" en dat op een toon en met com mentaar wat voor mijn gevoel niet door de beugel kon. Deze juffrouw mag wel een cursus "klantvriendelijk bezig zijn" gaan volgen. "Geld uit de muur" (3) Een lezeres schrijft o.a. dat zij het geheel met het stukje eens is, al heeft zij niet direct met het probleem te maken. Maar zij vertikt het om geld uit de muur te halen. x) Red: bij veel supermarkten kan men bij het boodschappen pin nen extra geld opnemen, zodat men minder naar de bank hoeft. "Zelfstandig wonen tot elke prijs". Wij, mijn man en ik, resp. 74 en 79 jaar oud, wonen in een rui me flat met fraai uitzicht in de Veenbesstraat met de bedoeling er oud in te worden en zelfstan dig te blijven. Intussen zijn veel medebewoners van gelijke leeftijd of ouder over leden of verhuisd en zijn de flats bewoond door jongeren, die wij nauwelijks kennen (want voor stellen is er vaak niet meer bij) en een beroep op enige hulp is er haast niet meer bij. De afge lopen maanden voel ik mij ang stig en eenzaam en zien wij nu uit naar een service-flat met voldoende hulp en enige recrea tiemogelijkheden. Informatie in gewonnen: huur 3-kamer-appar- tement 1.500,00 plus plm. 590,00 servicekosten (alarm systeem, dag- en nachtbewaking en onderhoud openbare ruim ten), een recreatieruimte met een ijzeren Annie (koffiezetap paraat) plus 50,00 voor par keren op eigen terrein. Alles per maand zonder verdere huishou delijke hulp en maaltijden. Zelf standig wonen is heerlijk, maar je moet wel gezond en mobiel zijn. Maar als je wat gaat man keren word je kwetsbaar en is een zorgcentrum of serviceflat met goede voorzieningen toch een goede optie. Rest mij nog te vermelden dat mantelzorg (door familie of bu ren) uiterst belastend kan wor den voor de zorggevers, zeker wanneer deze langer gaat duren dan was voorzien. Red: Om langer zelfstandig te kunnen blijven wonen zoals de regering voor ogen heeft, zijn betaalbare seniorenwoningen met enige basisvoorzieningen hard nodig. Lang niet iedereen kan bovengenoemde prijzen be talen en kan dan eigenlijk geen kant uit. x) Naam en adres bij redactie bekend. Op de zaterdagen 17 en 24 no vember geeft toneelgroep Karakter een voorstelling van het kluchtige blijspel 'Drie maal twee is zes te veel'. Dat gebeurt in De Speeldoos in Baarn, beide keren vanaf 20:15 uur. Het blijspel is geschreven door Ray Coony en John Chap- man en wordt geregisseerd door Bob Lowestein. Kaarten (15 gulden) kunnen wor den besteld bij onder anderen Kees Manten aan de Koekoeksweg 9, S8 6022972, en tijdens kantooruren bij De Speeldoos, 885418050.

Soester Courant | 2001 | | pagina 21