Soest geeft hoge prioriteit aan veiligheid in bedrijven Ouderen in Soest niet slecht af Campagne '30 km ook voor ons Hoe veilig zijn de Soester bedrijven? Snelle vergrijzing in Soest binnen tien jaar Meest risicovolle bedrijven in kaart gebracht Wonen, mobiliteit, zorg, activiteiten Herinrichting Beukenlaan: ja of nee? Voorlichting en handhaving i jtfÓENSDAG 1 WOENSDAG 14 NOVEMBER 2001 PAGINA 2 OP 'T HOOGT Soest, dankzij de extra financien dia beschikbaar zijn voor de aanpak vanl de meest risicovolle bedrijven, exterl ne hulp ingeroepen van de regional J brandweer om per bedrijf voor del brandweer een aanvalsplan en aan-j valskaart te maken. Deze keus is mefl opzet gemaakt om eenduidigheid te krijgen met de andere korpsen en] aan te sluiten bij de regionale risicol inventarisatie. Het project moet voofl het eind van het jaar afgerond zijnl Doel ervan is dat bij brand de bevel-l voerder en officier van dienst een in-l zetplan kunnen maken op grond van] de kennis van de 'zwaartepunten' inj het bedrijf. is voor de brandweer en dat ook be ter ingespeeld kan worden op de pro blemen voor de omgeving en omwo nenden. De ervaringen van de brandweer met betrekking tot de veiligheid in de zeven tien meest risicovolle bedrijven met gevaarlijke stoffen in Soest zijn positief. Dit zeggen Harry Tolboom en Gerrit Schuurs, preventiemedewerkers bij de brandweer Soest, op grond van de huidige stand van zaken bij de risico-in ventarisatie bij bedrijven. 'Negentig procent van de adviezen is zonder meer overgenomen. Een bewijs dat het onderwerp veiligheid serieus wordt behan deld', zegt Tolboom. De vuurwerkramp in Enschede is aanleiding geweest tot het opzetten van een plan om de meest risicovol le bedrijven in kaart te brengen en aan te passen. Zodra dit is gebeurd, is het de bedoeling jaarlijks dezelfde procedure toe te passen voor twintig risico-bedrijven in de gemeente. 'Niet alleen de meest risicovolle bedrijven moeten in veiligheid investeren, ook de andere bedrijven moeten allemaal aan de beurt komen. Het is dus noodzakelijk een goed handhavings beleid te voeren. Het is een continu proces dat in een bepaalde frequen tie moet worden uitgevoerd,' zegt Tolboom. De brandweer heeft de risico-inven tarisatie uitgevoerd met de gemeente lijke afdelingen milieu en bouw- en woningtoezicht, 'waarmee een goede samenwerking is. De inventarisatie heeft voor alle betrokkenen veel leer momenten opgeleverd. We zijn inten siever gaan overleggen en we hebben geleerd om samen problemen op te lossen.' 'We streven samen naar een zo groot stallatie-technische aspecten, zowel milieu- als brandweertechnisch. Ook was er aandacht voor de informatie voorziening aan de brandweer voor het geval deze bij een incident zou moeten worden ingeschakeld. De bevindingen werden vastgelegd in een rapport dat aan burgemeester en wethouders werd aangeboden. Zij gaven de brandweer en de afdeling milieu (omdat de meeste risico's hun gebied betrof) opdracht uitvoering te geven aan de adviezen in de bij het rapport behorende adviesnota. Tol boom: 'Onze bevindingen leiden soms tot andere adviezen dan de wet voorschrijft. Deze adviezen waren ui teraard niet strijdig met de wet. Naast de gebruikelijke bouwkundige toet sing hebben wij ook een relatie gelegd tussen het gebouw en het gebruik. In een aantal gevallen kon deze combi natie verbeterd worden. We hebben bijvoorbeeld een bedrijf geadviseerd de brandmeldinstallatie aan te pas sen, en een ander bedrijf om brand- scheidingen in het gebouw te optima liseren. Dit heeft ook als belangrijk voordeel dat de medewerkers van het In het kader van de inventarisatie het college van burgemeester en wet- bedrijf meer tijd hebben om te han- stelde de gemeentelijke afdeling mi- houders aangeschreven met de be- delen en zich in veiligheid te brengen.' lieu op basis van de aanwezige ge- vindingen van de controle door Over het algemeen gaat het om het vaarlijke stoffen een lijst samen van brandweer, milieu en bouw- en wo- opwaarderen van bouwkundige voor de meest-risicovolle bedrijven. Alle ningtoezicht. Bij die controle is vooral zieningen, die ertoe leiden dat in ge- zeventien werden begin dit jaar door gekeken naar bouwkundige- en in- val van brand deze beter beheersbaar Stappenplan Voor het oplossen van de geconsta teerde problemen kregen de bedrij ven de gelegenheid aan te geven wat zij daar zelf aan konden doen. Dit heeft ertoe geleid, dat het merendeel van de bedrijven de aanbevelingen direct heeft overgenomen en tot uit voering van maatregelen is overge gaan. Met een aantal bedrijven is men nog in overleg met als doel de meesl gewenste oplossingen te zoeken. 'Soms liggen ze erg voor de hand. maar als je dan uitvoerings-technisch gaat kijken, duiken er ineens proble men op. Een bedrijf kan niet zomaai een paar ton op tafel leggen om de veiligheid te vergroten. Door voor het vervolgtraject een stappenplan te ma ken, kunnen de aanpassingen naai volgorde van belangrijkheid worden uitgevoerd,' zegt Schuurs. Er is nu een duidelijk beeld over zo goed als alle bedrijven waar een stappenplan vereist is. Hoe staat het met de veiligheid van de inwoners van Soest? Kan een calamiteit zoals de vuurwerk ramp in Enschede op 13 mei 2000 ook in Soest gebeuren? Deze vragen hebben ertoe geleid dat de brandweer en de gemeentelijke af delingen milieu en bouw- en wo ningtoezicht een bedrijveninventa- risatie hebben gehouden. Op grond hiervan is een lijst sa mengesteld van de zeventien meest-risicovolle bedrijven in de gemeente. Belangrijkste criteria voor de aanwijzing hiervan waren de aanwezigheid en wijze van op slag van gevaarlijke stoffen en de bouwkundige- en installatie-tech nische aspecten. Bij de inventarisatie is men niet al leen uitgegaan van de veiligheid van de werknemers in het bedrijf zelf en de bedrijven eromheen, maar vooral ook van de omwo nenden, en zeker niet in de laatste plaats ook van de hulpverleners indien bij een calamiteit een be roep op hen wordt gedaan. 'Dus niet alleen de interne veiligheid van de bedrijven zelf, maar ook de ex terne veiligheid van de omgeving van de bedrijven is onder de loep genomen,' zeggen Harry Tolboom en Gerrit Schuurs, preventiemede werkers van de brandweer Soest. In bijgaand artikel geven zij een overzicht van de gang van zaken bij de risico-inventarisatie en de resultaten tot nu toe. mogelijke mate van veiligheid. Positief is vooral dat eigenaren daarbij niet alleen aan het eigen bedrijf denken, maar ook aan de externe veiligheid: van hulpverleners, van de omgeving en van de omwonenden.' Daarnaast, zegt Schuurs, komt het steeds vaker voor dat afnemers kijken naar de continuiteit van een toeleveringsbe drijf. 'Als er bijvoorbeeld door onvol doende (brand)veiligheidsmaatregelen productierisico's kunnen ontstaan, kan het best zo zijn dat een potent- iele afnemer niet met dat bedrijf in zee wil. Op deze manier wordt een toeleverancier ook nog eens afgere kend.' 'Het is nog niet' zover gekomen, maar wanneer een bedrijf weigert in veiligheidsvoorzieningen te investe ren, dan wordt er druk uitgeoefend. Het college van burgemeester (als eindverantwoordelijke) en wethou ders geeft hoge prioriteit aan de vei ligheid in de bedrijven,' zegt Tol boom. Indien nodig zullen ook juri dische en wettelijke instrumenten worden ingezet. Dit zegt Ed Glas, Joke van Ernst en Sa gemeentelijk meldpi ving bemenst. Op d komen uiteenlopend inwoners binnen, so ken die in feite niet thuishoren. Glas: "1 bedoeld voor het r voorbeeld achterst* en/of vernielingen a gendommen en zv mensen die graag ee pel voor hun deur v taarnpaal, kunnen recht. Zij moeten ei ven naar burgemeest met een officieel vei Volgens Glas heeft teem, waarbij meldii Terugkoppelen Momenteel onderzoekt de brandweer! of het mogelijk is van tevoren perl bedrijf een scenario te maken voorl brandweerinzet als er in het bedrijf iets gebeurt, zodat men hierover niet eerst ter plaatse moet nadenken. Tol boom: 'Dit moet natuurlijk goed te ruggekoppeld worden naar de vrijwil-1 ligers, zodat ook zij op de hoogte zijn van de problemen en de risico's, al betekent dit niet dat zich dan nooit meer risico's voordoen. Een veilig heidsvoorziening kan bijvoorbeeld haperen of het laten afweten.' Omdat er sprake is van een capaci teitsprobleem, heeft brandweei Net als alle anden genomineerden, h van Hensbergen d werd toegekend al: maand (septembe degenen die zich i inzetten als zijzelf voor mevrouw L winnares van augi Het gemeentebes gerswerk belangi alleen uit de steur gebied geeft, maai ning van de prijs van de maand. B aan de vrijwilliger tember wees t J.J.L.M. Janssen combineerde zorgaccommodatie; het realiseren van betaalbare seniorenwo ningen en het promoten van anders wonen waardoor een betere doorstro ming mogelijk is. Meer winkelvoor zieningen in de buurt zijn gewenst, evenals een vergroting van de ver keersveiligheid en het geschikt maken van de trottoirs voor rollators, en het verbeteren van de bereikbaarheid van de tehuizen in de weekends. Het blijkt vaak dat de telefooncentrales dan onvoldoende bezet zijn. Mobiliteit De groep mobiliteit stelde onder meer vast dat in feite onbekend is aan welke vorm(en) van vervoer behoefte bestaat. Ze pleit daarom voor een grootschalige enquête hierover. On voldoende vervoersmogelijkheden zouden bijvoorbeeld een reden kun nen zijn voor het niet deelnemen aan activiteiten. De groep stelde een slechte openbaarvervoerverbinding Soest-Soesterberg vast. Daar staat weliswaar ingaande 1 januari 2002 het collectief vraagafhankelijk vervoer te genover, maar dat is duur. Dan is er nog de mogelijkheid gebruik te ma ken van de ouderenbus, maar deze blijft bijvoorbeeld bij het ziekenhuis Molendael in Baarn niet wachten, met als gevolg soms een lange wacht tijd op vervoer terug naar huis. De mogelijkheid om gebruik te maken van deze bus is met name 's avonds en in het weekeinde beperkt. Er zou een proef moeten worden gedaan om, als een soort mantelzorg voor mobiliteit, een netwerk op te zetten van mensen die bereid zijn voor el kaar te rijden. Dat is ook nodig om dat de seniorenbus de vraag niet aan kan. Het collectief vraagafhankelijk vervoer geeft in tegenstelling tot an der openbaar vervoer, geen korting voor 65-plussers. Overigens ont breekt het antwoord op de vraag Om ouderen en mensen met een func tiebeperking nu en in de toekomst zo lang mogelijk in hun eigen omgeving te kunnen laten wonen en aan het maatschappelijk leven te laten deel nemen, zijn er voorzieningen nodig. Om te bepalen welke dat zijn, is een regiovisie ouderenbeleid 2001-2006 ontwikkeld door de provincie Utrecht, het Zorgkantoor, de gemeenten, Stichtingen Welzijn Ouderen, zorg aanbieders, en vertegenwoordigers van patiënten en consumenten, mede namens de Samenwerkende Bonden van Ouderen. Eén aspect van de re giovisie, preventieve voorzieningen, stond centraal tijdens een discussie met 70 senioren in het gemeentehuis. Dat wil niet zeggen dat de ouderen in Soest slecht af zijn. "Integendeel. We willen ook niet afgeschilderd worden als zeurkousen. Maar we blijven naar de toekomst kijken en dan blijven er altijd wensen en dingen die beter kun nen", zegt voorzitter Giel Wester van het Centraal Overleg Samenwerken de Bonden van Ouderen (Cosbo) in Soest. Eén van de grootste kritiek punten betreft volgens Wester "de permanente regionalisering en het in tergemeentelijk maken. Schaalver groting levert lang niet altijd de ge wenste betere effectiviteit en kwaliteit op, maar wel vaak bureaucratie. Bo vendien worden voorzieningen op af stand gezet, waardoor we straks niet meer weten wie waarvoor is aan te spreken. Waar de regionalisering te ver is doorgeschoten, moet deze te ruggedraaid worden. De gemeente, toch eigenlijk de eerstverantwoorde lijke voor het welzijn van haar bur gers, heeft ook weinig mogelijkheden meer om bij miskleunen op haar poot te spelen. Regionalisering leidt volgens mij tot demotivatie en mis schien zelfs wel weglopen van het ge lukkig nog grote korps fantastische ANBO, PCOB en KBO. Zij waren uiteraard present bij de openbare ge- dachtenwisseling. Voorzitter Giel Wester en secretaris Ariën de Vries komen tot de conclusie dat ondanks de inspanningen van velen nog wel een en ander kan worden verbeterd. Voor de gedachtenwisseling in de raadszaal van het gemeentehuis wer den de belangstellenden in vier groe pen verdeeld. Zij behandelden de onderwerpen wonen, mobiliteit, zorg en activiteiten. Wonen De groep wonen sprak zich uit voor het promoten van zelfstandige of ge- vrijwilligers in Soest. Regionalisering is alleen goed als die meerwaarde in kwaliteit heeft of tot meer efficiëntie leidt. Maar daarbij moeten de bijver schijnselen worden meegewogen." Het is de bedoeling dat een werk groep Eemland de regiovisie verder uitwerkt voor de eigen regio. Daarom had het Cosbo het initiatief genomen om in goed samenspel met de ge meente deze werkgroep van informa tie te voorzien uit 'het veld' in Soest ten behoeve van een zo realistisch mogelijke regiovisie. Het Cosbo be staat uit de voorzitters van de vijf (twee in Soesterberg) plaatselijke af delingen van de ouderenbonden 9 Napraten over de bijeenkomst. Arien de Vries van het Cosbo licht de belangrijkste opmerkingen ever de regiovisi ouderenbeleid toe, Cosbo-collega Giel Wester en Cora van Visvliet namens de eemeente kijken aandachtig toe. Ook Soest krijgt in de komende jaren te maken met een groeiend aantal ouderen. Uitgaande van de 44.250 inwoners van Soest in 2001, zal dit aantal in 2010 slechts licht gestegen zijn tot 44.450, nog geen half procent. De stijging van het aantal inwoners ouder dan 55 jaar is veel groter. Het aantal 55 plussers stijgt in die periode voor het eerst boven de 50 procent: van 48 procent in 2001 naar 56 procent in 2010. Soest telt momenteel 11.395 inwo ners die ouder zijn dan 55 jaar (26 procent van de bevolking); 6.734 inwoners (15 procent) zijn ouder dan 65 jaar, en 3.085 inwoners (7 procent) ouder dan 75 jaar. Volgens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn in 2010 in Soest 14.062 inwoners (31 procent) ouder dan 55 jaar, 7.652 (17 procent) ouder dan 65 jaar en 3.539 (8 procent) ouder dan 75 jaar. In elke leef tijdsgroep is dus sprake van een stijging. Omdat het aantal ouderen lande lijk gezien toeneemt en daarop te kunnen inspelen, is in de provincie Utrecht een Regiovisie Ouderen beleid ontwikkeld. Deze staat mo menteel ter discussie. Over één aspect, preventieve voorzieningen, heeft in Soest een openbare ge dachtenwisseling plaatsgevonden. In het bijgaande artikel kijken twee deelnemers hieraan, verte genwoordigers van het Centraal Overleg Samenwerkende Oude renbonden (Cosbo) in Soest, te rug op die bijeenkomst. gebracht moet worden in plaats van verder weg, zoals nu in Amersfoort. Men is bovendien ontevreden de diensten van de thuiszorg. Dit betreft met name de toegankelijkheid, de kwaliteit en de snelheid. De route van het zorgloket via het indicatieorgaan naar de zorg is te lang. Er is sprake van een te grote bureaucratie. Ove rigens zou meer ingespeeld moeten worden op mantelzorg, de zorg die het dichtst bij is: door bijvoorbeeld familie, buren, vrienden en kennis sen. Wester: "We moeten erop be dacht zijn dat steeds minder mensen door andere bezigheden beschikbaar zijn voor mantelzorg. De thuiszorg moet hier in de toekomst op inspe len. Vastgesteld werd dat er een te kort is aan verpleeghuisbedden (al waaraan de grootste vervoerbehoefte bestaat. 1 Met betrekking tot de activiteiten voor ouderen stelde men vast dat tal van voorzieningen onbekend zijn. Meer voorlichting hierover op plaat sen waar veel ouderen zijn en daar naast wijkgericht op radio en kabel, is gewenst. Er zijn te weinig ontmoe tingscentra en de bestaande zijn on voldoende gespreid. Ook in Soestdijk en Soest-Zuid zou een dergelijk tref punt moeten komen. Een wens is ook om ouderen en jongeren samen be paalde projecten te laten ontwikke len. Het Cosbo heeft dit al enige tijd geleden aangekaart bij de middelba re scholen. Ten aanzien van de thuiszorg is men van mening dat deze dichter bij huis dan niet als noodvoorziening) en de handen aan het bed.Een ander punt is dat, bij voorkeur binnen de ge meente door de aanstelling van een coördinator, gekeken moet worden naar het coördineren van de voorzie ningen. Deze vallen nu onder ver schillende diensten. 'Er zijn talloze voorzieningen, maar de onbekend heid ermee blijkt erg groot te zijn." Al deze punten zijn vastgelegd in een verslag. Dit wordt met een begelei dende brief aangeboden aan de sub regionale werkgroep en aan alle deel nemers. Gepoogd wordt de werk groep te inspireren om concrete op lossingen te bedenken voor de ge noemde knelpunten. Uiteindelijk moet de rapportage de komende ja ren leiden tot verbeteringsprojecten. Els van Her daan, dat het t sorteer- en tel Maandelijks 1 Natuur en I meente Soest ge over een oi terrein. Voldoet het huidige tracé van de Nieuweweg aan de verwach tingen of moet het vervolgtraject Beukenlaan, Laanstraat en Beckeringhstraat op een andere manier worden uitgevoerd? Deze vraag staat centraal op de bijeenkomst op woensdag 19 december over de wijze waarop de herinrichting van Beukenlaan, Laanstraat en Becke ringhstraat moet worden aangepakt. "Maar we willen graag al voor die tijd informatie hebben over de ervaringen met de in 1999 uitgevoerde herinrich ting van de Nieuweweg", zegt Ad van Wanroij, verkeerskundige van de gemeen telijke afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer. "Het voordeel is dat we dan voor de informatieavond al over een deel van de gegevens kunnen beschik ken." We vinden het belangrijk te weten richting is geweest.In het begin wa- wat ook anderen dan de direct aan- ren er volgens Van Wanroij veel wonenden van het huidige tracé vin- klachten van weggebruikers die ban den. Wat vinden bijvoorbeeld de re- den kapotreden op de uitsteeksels gelmatige of incidentele weggebrui- van de wegverspringingen. Blijkbaar is kers? Met hun ervaringen kunnen we men snel aan de situatie gewend ge- ook rekening houden voor het ver- raakt, want die klachten komen niet volgtraject", aldus Van Wanroij. De meer voor. herinrichting van de Nieuweweg ge beurde destijds op basis van het ont- Hetzelfde aanzien werp dat was opgesteld door een klankbordgroep van bewoners. Het is De belangrijkste veranderingen als de bedoeling om ook voor het ver- gevolg van de reconstructie van de volgtracé een klankbordgroep samen Nieuweweg waren de andere wijze te stellen. Van Wanroij"Samen met van parkeren (vroeger uitsluitend een- het advies van deze groep, de onge- zijdig, nu door het aanbrengen van vallenstatistieken en de resultaten van wegverspringingen om en om); het de tellingen en snelheidsmetingen die verleggen van de zebrapaden en de momenteel op het traject worden uit- aanleg van een nieuwe oversteek- gevoerd, krijgen we een beeld van hoe plaats, en het enigszins verleggen van geslaagd het eerste deel van de herin- de weg nabij de Koningsweg. Daar was aanvankelijk alleen een fietspad en geen trottoir. Door het fietspad op te schuiven, kon het oorspronke lijke pad de bestemming trottoir krij gen, zodat degenen die naar het sta tion liepen niet langer gedwongen waren van het fietspad gebruik te maken. De gemeente vindt het belangrijk dat de vervolgroute Beukenlaan, Laan straat, Beckeringhstraat zoveel mo gelijk hetzelfde aanzien krijgt als het traject van de Nieuweweg. Toch valt hier en daar niet aan afwijkingen te ontkomen als gevolg van het grote aantal inritten langs deze wegen. Hierdoor is het niet mogelijk op die plekken parkeergelegenheid te schep pen. twee kanten: de boodschap op de kaart wordt gelezen, verstuurt en weer gelezen. Deze zogenaamde free cards worden ook verspreid door vrijwilligers die zich tijdens de infor matieavond hebben aangemeld. In januari gaat de gemeente samen met wijkbewoners en verenigingen om tafel om de wijken onder de loep te nemen. Verbeteringen zijn mis schien wenselijk door herziening van de huidige inrichting van de gebieden en vooral ook door gerichte extra voorlichting. Dat de 30 km-limiet in de wijken be staat, is ruimschoots (bij 70 procent) bekend bij de Soester bevolking. Dit bleek uit een telefonische enquête en straatinterviews. Er is echter ook dui delijk geworden dat niet iedereen zich hiervan iets aantrekt. Dit betekent dat aan de houding ten opzichte van de zin van 30 km-gebieden nog ge werkt moet worden door intensieve voorlichting. In dit verband is het ook nodig dat de politie de regels hand haaft. Daarbij is het niet noodzakelijk om meteen over te gaan tot het uit schrijven van een boete. Een verma ning (en bij scholen contact met kin deren die potentieel slachtoffer zijn) maakt vaak veel meer indruk. De begin oktober gehouden informa tiebijeenkomst over de nieuwe cam pagne leverde veel reacties op. Enke le van de daarin voorgestelde oplos singen voor de problemen die er nu nog zijn met de 30 km-gebieden wor den serieus overwogen. De gemeen te bekijkt bijvoorbeeld of een sticker actie (stickers plakken op vuilcontai ners) kan worden gerealiseerd. Het door een inwoner opgestuurde logo wordt gebruikt voor de ansichtkaar tenactie. Hierbij snijdt het mes aan We hebben prachtige ma heeft weinig ratuur was Door deze c herfstperiod nen daar vee name de he veranderen mooie herfs in het bos.1 natuurterrei laten zich v lettende na de overtrel weg naar kunnen we ter periode Deze perit diersoortei soorten pr laten zich leen de e< hun sporei ook de vra kunnen a! kleinere di pen. Het maar vaat I hele hulp I een beetje Nu het plaatsen van de aanduidingen voor de maximumsnelheid van 30 kilometer per uur in alle woongebie den is afgerond, zet de gemeente de volgende stap: 30 kilometer per uur moet bij iedereen tussen de oren ko men. De weggebruiker moet zich ook écht aan de snelheidslimiet houden. Onder het motto '30 km ook voor ons' is een actie begonnen. Op dit moment hangen bij de ingangen van de 30 kilometer per uur gebieden posters. Verder gaat de politie ver- keersovertreders aanhouden en ver spreidt de gemeente ansichtkaarten. Robert Klerks van de afdeling We gen, Grondzaken en Verkeer (WGV) herinnert eraan dat de gemeente al enkele jaren geleden heeft besloten om de woongebieden verkeersveiliger te maken door deze als 30 km/u. gebied in te richten. Dit is gebeurd door de aanleg van drempels en pla teaus, het plaatsen van verkeersbor den en het op het wegdek aanbren gen van twee groene strepen. Hier mee is uitvoering gegeven aan het in 'Duurzaam Veilig' vastgelegde beleid dat erop gericht is het aantal verkeers slachtoffers in de komende jaren met zo'n 30 procent te verminderen. Wilt u reageren? Dat kan. e-mail: www.Dostbus2000@soest.nl schriftelijk: Gemeente Soest afd. Wegen, Grondzaken en Ver keer Postbus 2000 3760 CA Soest telefonisch: (035) 609 36 48 S0 kilometer per uur moet bij ieder een tussen de oren zitten. A. Postma

Soester Courant | 2001 | | pagina 30