Winnaars vrijwilligersprijs: ook door anderen verdiend! Meldpunt woonomgeving: wanneer wel en wanneer niet bellen? Dieren en hun winterschuilplaatsen TOSS-avond op 22 november fnee? Werken aan wegen in Soest en Soesterberg Let op: foutje in de afvalkaïender Scouts zamelen lege statiegeldflessen in PAGINA 2 jjÉNSDAG 14 NOVEMBER 20ÖÏ~ OP 'T HOOGT PAGINA 3 l k De afva (kalender, die afie huishou dens in Soest eind vorig jaar hebben ontvangen, bevat een foutje. Wie de kalender raadpleegt, zal zien dat men de laatste week van november de groene container (voor restafval) buiten moet zetten, en dat vervolgens in de eerste week van december die zelfde bak wéér naar buiten zou moe ten. Dat is natuurlijk niet de bedoe ling. December begint dus met de bruine bak buiten, daarna weer groen etc. Het ritme van de ene week de groene bak, de andere week de brui ne bak, blijft dus gewoon gehand haafd, óók in de laatste maand van het jaar. Wie ondanks dit berichtje nog vra gen heeft over de afvalinzameling kan daarvoor terecht bij het Reini- gingsbedrijf Midden Nederland, tel 035-6039222. De volgende wegwerkzaamheden zijn gepland en kunnen tot enige overlast aanleiding geven. Soest Irenelaan 1 december tot en met 24 december 2001 Soesterberg: Koppenlaan tot en met 20 november 2001 kringloopcentrum SPULLENHÜLP De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035)60187 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Alle bruikbare kleding, tex tiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 uur. Zie ook: Www.spullenhulp.nl Betje Wolfflaan 20 november tot en met 24 december 2001 Birkstraat (fietspad) 5 november tot en met 20 november 2001 Kerkstraat (fietspad) 20 november tot en met 24 december 2001 Afsluiting spoorwegovergangen Aanpassing van de overwegbeveili ging en eventueel aanpassing toelei- dende infrastructuur leidt tot de vol gende overwegafsluitingen Overweg Talmalaan 12 november tot en met 30 november 2001 Overweg Steenhoffstraat 15 novem ber 2001 tussen 9.00 - 15.00 uur De Scoutinggroep de Fakkeldraag sters zamelt op zaterdag 17 novem ber huis-aan-huis lege statiegeldfles sen in. De opbrengst is bestemd voor het fonds voor de herbouw van het door brand grotendeels ver woeste gebouw van de scouting groep aan de Den Blieklaan.. Het telefoonnummer van het meldpunt woonomgeving is (035) 609 36 66. Iedere werkdag tussen 9.00 en 13.00 uur krijgt u een medewerker aan de telefoon. Belt u op een andere tijd, dan kunt u een bandje inspreken op hetzelfde nummer. Wel graag altijd naam, postcode huisnummer en telefoon nummer vermelden. Via meldpunt@soest.nl en de website van de gemeente - www.soest.nl - kunt u uw meldingen eveneens kwijt. jk alleen een fietspad r. Door het fietspad kon het oorspronke- temming trottoir krij- inen die naar het sta- t langer gedwongen fietspad gebruik te ndt het belangrijk dat 2 Beukenlaan, Laan- aghstraat zoveel mo- aanzien krijgt als het Jieuweweg. Toch valt et aan afwijkingen te gevolg van het grote langs deze wegen. niet mogelijk op die ["gelegenheid te schep en? Dat kan. !000@soest nl Gemeente Soest Grondzaken en Ver- Maandelijks levert de beheerder Bos, Natuur en Landschap van de ge meente Soest, Jan Tupker, een bijdra ge over een onderwerp van zijn werk terrein. We hebben wat het weer betreft een prachtige maand oktober gehad. Het heeft weinig geregend en de tempe ratuur was hoger dan gemiddeld. Door deze omstandigheden valt de herfstperiode langzaam in. Wij kun nen rfaaT veel plezier aan beleven, met name de herfstkleuren zijn mooi en veranderen met de dag. Door deze mooie herfst is er nog veel activiteit in het bos. Veel dieren in de bos- en natuurterreinen zijn nog erg actief en laten zich veelvuldig zien aan de op lettende natuurliefhebber. Maar aan de overtrekkende ganzen, die hun weg naar warmere oorden zoeken, kunnen we toch merken dat de win ter periode er aankomt Deze periode is voor veel kleinere diersoorten moeilijk. Veel van deze soorten proberen weg te kruipen en laten zich zo min mogelijk zien. Al leen de echte buitenmens ziet aan hun sporen en uitwerpselen en soms ook de vraatresten waar ze zitten. We kunnen als mensen bijdragen deze kleinere dieren door de winter te hel pen. Het klinkt misschien vreemd, maar vaak is niets doen voor hen een hele hulp. Op plaatsen waar wij het I een beetje rommelig laten, is er vaak blijven min of meer actief. Met name de zoogdieren kunnen we in de win ter door hun sporen en uitwerpselen traceren. Een voorbeeld is de egel. Deze maakt z'n winternest van gras, droog blad en mos in de dichte dek king van struikgewas of in een konij nenhol onder een houtstapel. Ook kan men ze tegenkomen onder een houten vloer van een schuur. Dwerg spitsmuizen gebruiken gangen in de grond die andere beesten, zoals mol- fen, gegraven hebben. Ook zijn er waterspitsmuizen die een bolvormig nest maken in verborgen holten van gras, wortels en mossen. Vleermuizen houden een winterslaap. Dan zijn vleermuizen koudbloedig: alle lichaamfuncties zijn op een laag pitje gezet om het energieverlies zo veel mogelijk te beperken. Ze moe ten dus eigenlijk niet gestoord wor den. Als winterslaapplaats kiezen ze vaak bunkers en kelders. Ook zijn er vleermuissoorten die hun winterslaap houden in holle bomen en in spouw muren van huizen. Dan zijn er natuurlijk nog de iets gro tere zoogdieren, waarvan veel men sen denken dat die in onze omgeving niet voorkomen, zoals de boommar ter en de steenmarter. Deze zoeken in de winter een veilige een droge schuilplaats in een oüde schuur of op een zolder waar hooi en stro ligt, het liefst in de buurt van een open ter rein met een gevarieerd landschap met bosjes en ruigten. Ook de wezel is een beestje dat graag zijn nest maakt in terreinen met voldoende beschutting, zoals takken- en steen hopen of in droge slootbodems. Dit zijn zomaar een paar voorbeelden van dieren die bij ons in buurt leven. Er zijn er natuurlijk veel meer en al lemaal zijn ze zeer belangrijk voor ons totale leefmilieu. In het verleden waren er mogelijkheden te over voor deze diersoorten om te overleven. Door een groot aantal redenen zijn deze mogelijkheden echter danig in geperkt. Toch is het voor een groot deel van de fauna goed mogelijk om met een klein beetje hulp van de mens te overleven en uit te breiden. Dus als u tijdens een wandeling er gens in uw directe omgeving, in de polder of in de bos- en natuurterrei nen van Soest, een plek ziet die er wat onverzorgd uitziet, dan heeft dit vaak een bedoeling. Zo proberen wij zo veel mogelijk diersoorten een overlevingskans te bieden, zodat we er in de komende zomers weer veel plezier aan kunnen beleven. Jan Tupker, Beheerder Bos, Natuur en Landschap Afdeling Groen en Milieu bij de gemeente Soest. Spitsmuizen gebruiken voor bun owrwintering gangen in de grond die andere dieren, zoals mollengegrawn hebben. een goede mogelijkheid voor deze dieren om een schuil- en/of slaap plaats te vinden. Dat hoeft niet alleen in grote bosgebieden te zijn, dat kan ook in een ruig hoekje in een plant soen of in een houtsingel langs bui tenwegen en in poldergebieden; zelfs bij u achter in de tuin, of voor koud bloedige dieren zoals insecten, kik kers, padden, slangen en dergelijke in een poel of een vijver die diep genoeg is. Deze koudbloedige dieren kunnen zich bij lage temperaturen niet meer gemakkelijk bewegen. Soms verstij ven ze helemaal. Dus voor deze die ren is het van groot belang dat ze ongestoord de winter doorkomen. De warmbloedige vogels en zoogdieren De egel is een zoogdier dat we 's win - ters kunnen traceren door z'n sporen en uitwerpselen. „v Ie extra financien die l voor de aanpak van 'olie bedrijven, exter- pen van de regionale per bedrijf voor de aanvalsplan en aan- :en. Deze keus is met om eenduidigheid te andere korpsen en ij de regionale risico let project moet voor :t jaar afgerond zijn. it bij brand de bevel ier van dienst een in maken op grond van e 'zwaartepunten' in in erzoekt de brandweer is van tevoren per ïario te maken voor als er in het bedrijf lat men hierover niet moet nadenken. Tol- :t natuurlijk goed te- orden naar de vrijwil- zij op de hoogte zijn len en de risico's, al 't dat zich dan nooit >ordoen. Een veilig- ïg kan bijvoorbeeld aten afweten.' 'K, probeer voor de mensen, mijn Uanten, op te komen. Als ik de in druk heb dat ze tussen wal en schip duigen te vallen of van het kastje naar de muur gestuurd worden als het om een wat meer gecompliceerde jaakgaat, dan probeer ik, hoewel ik niet beleidsmatig kan ingrijpen, toch een oplossing te zoeken. De mensen moeten absoluut niet het gevoel heb- ben dat ze niet serieus genomen wor den." Dit zegt Ed Glas, die samen met Joke van Ernst en Sabine de Coo het gemeentelijk meldpunt woonomge ving bemenst. Op dit centrale punt komen uiteenlopende meldingen van inwoners binnen, soms ook over za ken die in feite niet bij de gemeente thuishoren. Glas: "Het meldpunt is tiedoeld voor het melden van bij voorbeeld achterstallig onderhoud en, of vernielingen aan gemeente-ei gendommen en zwerfvuil. "Maar mensen die graag een verkeersdrem pel voor hun deur willen of een lan taarnpaal, kunnen niet bij ons te recht. Zij moeten een briefje schrij ven naar burgemeester en wethouders met een officieel verzoek." Volgens Glas heeft het Soester sys teem, waarbij meldingen op een cen traal punt terechtkomen, grote voor delen, omdat de melder altijd door één en de zelfde persoon te woord wordt ge staan; alle meldingen zwart op wit wor den gezet. Er is dus altijd te ach terhalen wanneer is gebeld en waarover en wat is toegezegd. Dit voorkomt dat bij een later contact de mensen zeggen "ik heb toen gesproken met iemand, maar ik weet niet meer met wie"; de melders later ook kunnen na vragen wat er met de melding is gebeurd. In principe krijgen de mensen dat altijd te horen; er een systeem van melden en te rugkoppelen in zit, waardoor bijna niets meer mis kan gaan. Niet anoniem Van iedereen die belt, wordt de naam gevraagd, de postcode, het huisnum mer en het telefoonnummer. Dit om meldingen later gemakkelijk terug te kunnen vinden. "Anonieme meldin gen worden niet in behandeling geno men", zegt Glas. "In de loop van de dag worden alle meldingen van die dag doorgestuurd naar de afdelingen of naar de bedrijven die bij ons aan gesloten zijn, zoals Remu, politie en provincie. Die gaan daar dan mee aan de slag en bekijken wat ze ermee kunnen. Gaat het om werkzaamhe den die niet langer dan een uur in beslag nemen, dan is het uitgangs punt dat het probleem binnen 24 uur opgelost en afgehandeld moet zijn. In alle andere gevallen behoort de mel der bericht van de uitvoerder te krij gen wat er met de melding gaat ge beuren. Mijn taak is alleen maar een koppeling te zijn tussen de inwoners van Soest en Soesterberg en de me dewerkers in de binnen- of de bui tendienst." Glas wijst erop dat het niet vanzelf sprekend is dat een melding direct wordt uitgevoerd. "Soms is bijvoor beeld een wegverbetering al opgeno men in het wegenplan. Dan krijgt de melder een telefoontje met de mede deling voor wanneer de werkzaamhe den zijn gepland. Ook komt het voor dat de reactie op een melding nega tief moet zijn. Aan het verzoek om het snoeien van een boom bijvoor beeld. omdat men onvoldoende of geen licht meer in huis heeft, wordt meestal niet voldaan. Dan wordt de mensen duidelijk gemaakt dat dit niet kan. Een melding kan positief voor de mensen uitvallen, maar het ge beurt dus ook wel eens dat deze ne gatief uitvalt." Maandelijks Het is de bedoeling dat de medewer kers van het meldpunt woonomge ving met ingang van 1 januari 2002 maandelijks aan Op 't Hoogt een bij drage leveren over onderwerpen die op dat moment actueel zijn, zoals gladheidbestrijding in de wintermaan den, herstellen van schade door na jaarsstorm en wateroverlast in regen periode. Glas: "Zo hopen we de mensen nog meer bij gemeentelijke zaken te betrekken. Een beeld van de goed bezochte (4e) TOSS-avond (TOSS staat voor Toekomst Oriëntatie Soest /Soester berg) over 'kunst en cultuur, recreatie en sport'op 6 november. Gesprekslei der was journaliste Ria Bremer, die al 30 jaar in Soest woont. De 5e bijeenkomst gaat over 'leef baarheid, veiligheid en zorg'en vindt plaats op 22 november in het ge meentehuis, aanvang 19.30 uur. (zie ook elders in deze krant). en ever de regiovisie aandachtig toe. >dvoorziening) en de bed.Een ander punt 'keur binnen de ge- 2 aanstelling van een keken moet worden ïeren van de voorzie- 'allen nu onder ver sten. 'Er zijn talloze maar de onbekend st erg groot te zijn." zijn vastgelegd in een •rdt met een begelei- igeboden aan de sub- Toep en aan alle deel- agd wordt de werk ten om concrete op- :denken voor de ge- >unten. Uiteindelijk rtage de komende ja- srbeteringsprojecten. Net als alle andere prijswinnaars en genomineerden, hoopt mevrouw Eis van Hensbergen dat de prijs die haar werd toegekend als vrijwilliger van de maand (september) uitstraalt naar al degenen die zich voor hetzelfde doel inzetten als zijzelf. Dat geldt dus ook voor mevrouw Liesje van Dijk, de winnares van augustus. Het gemeentebestuur vindt vrijwilli gerswerk belangrijk. Dat blijkt niet alleen uit de steun die het op velerlei gebied geeft, maar ook uit de toeken ning van de prijs voor de vrijwilliger van de maand. Bij de prijsuitreiking aan-dewrijwüigeT van de maand sep tember wees burgemeester drs. J J.L.M. Janssen erop, dat de verkie zing niet is bedoeld om de beste of hardst werkende vrijwilliger op te spo ren maar om in hem of haar alle vrij willigers in het zonnetje te zetten. In de maand augustus werd de prijs in de categorie 'ouderen' toegekend aan mevrouw Van Dijk. Zij is als vrij willigster actief in het grand café De Gouden Ploeg in het verpleegcen- rnim Daelhoven. Tot vrijwilligster van de maand in de sector volksgezond heid en zorg werd in september uit de genomineerden Els van Hensber gen aangewezen door het lot, getrok ken door notaris J. de Jager. Beiden kregen het beeldje met de opgesto ken duim, een bedrag in envelop en, evenals voor alle andere genomineer den, bloemen. Els van Hensbergen heeft in de loop der jaren aan zoveel collectes meege- daan, dat het lellen van geld gewoon is geworden, hier met hulp van een geld sorteer- en telmachine. Voor iedereen gekregen Wethouder Harry Witte reikte de prijs uit aan mevrouw Liesje van Dijk voor haar werk in Daelhoven. "Ik heb het gevoel dat ik de duim voor iedereen heb gekregen", zegt ze. Ze was "verbaasd over de nominatie en nog verbaasder dat mijn lootje getrok ken werd." Mevrouw Van Dijk is sinds begin 1998 actief in het grand café nadat zij met het werk in haar eigen schoonheidssalon moest stop pen. Ze zag toen in de krant een op roep van Daelhoven voor vrijwilligers, ging naar een informatieavond en gaf zich samen met haar mankop. Na eerst ander werk gedaan te hebben, kwamen ze later achter de bar van De Gouden Ploeg terecht. Het bevalt haar en haar man prima. "Het is erg gezellig. Het is net of je een klein beetje je eigen cafeetje hebt. Je bent echt gastvrouw en gastheer." De zeventien andere genomineerden waren van De Gouden Ploeg/Dael- hoven de dames Y. Daselaar, L. Klis sen, A. Foekens, L. de Gier, W. Jonckers, I. Kramer, M. v.d. Ree, M. P. Schuchmann, R. Schijf en J. Til- ma en de heren J. van Dijk en L. Varikat. Verder mevrouw E. Leer touwer (seniorenbus) en de heren H. J. Bunnik (KB O en SWOS-klusjes- dienst), G. ten Hulscher (senioren- voorlichter en VOS-project), en drs. A. v.d. Burgh (ANBO). Pitbull Mevrouw Van Hensbergen was blij verrast en moest een traantje wegpin ken toen bleek dat zij de vrijwilliger Liesje van Dijk tijdens een bezigheid die routine is geworden in het grand cafe De Gouden Ploeg van verpleeghuis Daelhoven: het inschenken van koffie voor de bezoekers. van de maand september was gewor den. Waar ze de prijs precies voor heeft gewonnen, weet ze niet: ze heeft met collectes voor nog zeven andere fondsen te maken. "Ik weet hoe moeilijk het is collectanten te krijgen, dus als ik een oproep zie staan, meld ik me aan." De hoofd moot is het Diabetes Fonds. Zij is niet alleen collecteleidster in Soest, maar ook regiocoördinator (in het gebied tussen Uddel en Groenekan) en zit in een adviescommissie over de collecte. Zelf diabeet, begon zij twin tig jaar geleden in haar toenmalige woonplaats Bunschoten als collec tant-collecteleidster. Toen ze negen jaar geleden naar Soest verhuisde, nam ze de taak van haar zus over die hier leidster was. Deze functie wil ze nu opgeven omdat die niet langer sa mengaat met het werk als regiocoör dinator. Het betekent dat Soest een 'pitbull' (zoals zij zichzelf noemt) gaat missen, maar gelukkig is er een opvolgster. Collecteren blijft ze wel doen: "Het is leuk. Als iedereen het eens zou proberen, voor welk goed doel dan ook, dan waren een heleboel fondsen van het probleem af hoe ze aan voldoende collectanten moeten komen. Het "duimpje" dat ik heb gekregen, verdienen alle collectan ten!" Andere genomineerden waren me vrouw R. Wiemans (EHBO, Hart stichting en bejaarden); D. van Ame- ringen (PCOB en reumapatienten); E. Leertouwer, R. Kerkum, T. van Baaien, R. Roeten en C, Breedijk (seniorenbus); het echtpaar A. Bar net (winkeltje in Groot Engendaal) en de .91-jarige mevrouw C. D. van der Beek-van Dok, die zeer actief is binnen verzorgingshuis Marienburg.

Soester Courant | 2001 | | pagina 31