De Goudreinet QI S°3.s°2.,4." 2J. HAFEZ I I 9 Sint-Nicolaas komt zaterdag naar Soest Sinterklaas, een nationaal feest I H -- \V ?ÏT* li Boontjes comaten ntje 500 4 50Meel 9 99 Qr. kilo Walnoten Qrape fruit Cox oranae v*rh CW.C&. cMattje/ rZuid/ 'tPiamenade/18 Soest/. Grote garageverkoop Verkoop bij openbare inschrijving PERZISCHE TAPIJTEN sr KORTING OP ALLE GROOTVERPAKKIHGIH KATTEN- EN HONDENVOER VAN 0.4. Wij bezorgen GRATIS thuis in Soest en Soesterberg vanaf 75,- DIERENSPECIAALZAAK OOFDSTAD B.V. Gr MCC van 21 Üttikd SOESTER COURANT-RECLAMEKRANT W*ii uemlooLitLe KALENDER Alcohol VAH KooitH HOOGVUElf l( JL nwmiHHHtn Nooit m< kwijt me BECKER nu voor WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINAlf WOENSDAt fr&sfv Sc fricity Malse Vd /au smaal- TROS De echte Dal^raische W0SNSVA6 T/M 2ATERDAS. De echte i/'t ^'orda RODE Vd aro/ua Handappels Drukfouten voorbehouden WEEK 47. zaterdag 24 november2001, van Reenen- Iaan 3a te Baam van 14.00 -17.00 uur. Kinderbedjes, kinderstoelen, box, kinder kleding van mt. 56 t/m 116, schoenen, ski kleding en nog veeeeeeeeeeel meer. Alles in zeer goede staat, tegen elk aan nemelijk bod! Verkoop bij Openbare Inschrijving, ten verzoeke van de erfgenamen van v/ijlen de heer J.C. Brouwer, van: Omschrijving: Een perceel weiland, gelegen nabij de Soesterbergsestraat te Soest, kadastraal bekend Gemeente Soest sectie D nummer 4467, groot vijfennegentig are en vijftig centiare, hierna ook te noemen: "het registergoed"; welk registergoed voor vrat betreft het achterste gedeelte van het perceel en v/el uitsluitend voor dat gedeelte zoals dat in de aan de akte houdende vaststelling van de Algemene- en de Bijzondere Voorwaarden, op 5 november 2001 verleden voor de te Soest gevestigde notaris mr. J. Jager, gehechte tekening met enkelvoudige arcering is aangegeven, is belast met een persoonlijk recht van gebruik ten behoeve van een derde, inhoudende het recht voor deze derde om de pony's (te v/eten: Ballerina, geboren 13-02-1972 en Silverboy, geboren 13-07-1976) welke ten sterfdage eigendom waren van de erflater op dat gedeelte te laten lopen zulks in verband met de door de erflater en deze derde gesloten overeenkomst en welk recht is geëindigd zodra de laatste van deze pony's is overleden, alsmede deels is belast met een persoonlijk recht van pad ter breedte van 2 meter. Verkoop: Ten overstaan van een der notarissen van het kantoor Jager Bokdam De Visser Netwerk Notarissen te Soest, zal op donderdag 6 december 2001 om 15.00 uur te Soest, in gebouw: De Rank, adres: Soesterbergsestraat 18 te Soest, de verkoop bij inschrijving plaatsvinden. Voorwaarden: Op de Openbare verkoop bij inschrijving zijn van toepassing de Algemene en de Bijzondere Voorwaarden. Bezichtiging: Het perceel weiland is vrij te bezichtigen. Gunning: leder der verkopers heeft, gedurende de periode van het recht van beraad, het recht om het registergoed niet te gunnen aan de hoogste bieder, zulks onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat diegene(n) die het registergoed niet wenst te gunnen aan de hoogste bieder, gedurende deze periode aan de notaris heeft te kennen gegeven dat hij/zij persoonlijke toedeling van het registergoed wenst voor het hoogst uitgebrachte bod. Inschrijfbiljetten: De inschrijvingsformulieren, de Algemene- en de Bijzondere Voorwaarden en een tekening van het perceel zijn te verkrijgen bij: Jager Bokdam De Visser Netwerk Notarissen Van Weedestraat 2 3761 CE Soest Tel.: 035-603 98 39 Fax:035-602 14 60 E-mail: j.jager@jbv.knb.nl Onze nieuwe collectie is onderweg en Hafez moet woekeren metde ruimte. Daarom is de gehele collectie nu sterk afgeprijsd. Daar kunt u van profiteren met een KORTING TOT 40% op de gehele collectie. Modern of klassiek, heel groot of heel klein: Bij ons vindt u altijd het juiste tapijt. Vergeetu de maatniet Inruil mogelijk Openingstijden: ma. 13.00 -18.00 uur. di. t/m vr. van 10.00-18.00 uur. Zat. van 10.00 -1 7.00 uur. Vrijdag koopavond. Steenhoffstraat 64 - Soest - tel. 035 - 603 07 52 Eukanuba, Royal Canin, Hills, Cavon Huismerk Bio Brok (15 kg)39,95 Bio Diner (2 balen a 10 kg)5 Of« Getest door voedingsdeskundigen tegen o.a. huidallergie REZA Euro kattenbakgrit2 balen35,. «N* V Soesterbergsestraat 59, Soest-Tel. 035 - 601 80 80 Bij aanl krijgt M'Gre) ter wat Kerst/Nieuwja Antiquariaat "Pandora's Box", Torenstraat 21, Soest is uit de "Box" gegroeid! Nog twee weken open, maar dan helaas v.a. 1 dec. 2 maanden dicht wegens Kom nog even de gezellige sfeer van de Box proeven en profiteer nu van de AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN vanwege al het ongemak! Ons nieuwe adres per begin februari 2002 is Veldweg 4, 3764 LP Soest, 035-601 20 57 (zijstraat van de Antonio van den Hengel Birkstraat 7 - Soest Albert Heijn Smitshof Albert Heijn Soestdijk Rabobank -Baam C1000 van de Graaf Zuidpromenade Een overlevering van het verhaal van een legen darische bisschop uit Myra in Klein Azië die in de vierde eeuw n.C. leefde, in de Griekse kerke lijke geschiedschrijving wordt hier in de zesde eeuw n.C. al melding gedaan van Sint-Nicolaas als beschermheilige van de gevangenen, de huw bare maagden, de kinderen en de zeelieden. In de en 8" eeuw verbreidde zijn roem zich ook over Italië en tegen het eind van de tiende eeuw wist men ook in het Westen van Europa zo langzamerhand wie deze zuidelijke heilige was. In de Middeleeuwen breidde de verering van de Sint zich sterk en over tal van landen uit, mede door het besluit dat Sint-Nicolaasdag tot een voor naam kerkelijk feest werd (concilie 1222). Op 6 decem ber herdacht de kerk zoals bij alle heiligen de sterfdag van Sint Nicolaas, en 5 december werd in de viering betrokken als zijnde de vooravond. Op kloosterscholen werd de naamdag van Nicolaas op een bijzondere wijze gevierd: een leraar of kloosterling verkleedde zich als de bisschop van Myra, informeerde naar het gedrag van de kinderen, prees de zoete en tuchtigde de stoute kinde ren. Dit gebruik breidde zich van de 13* tot de 15^ eeuw van N oord west-Frankrijk uit over geheel West en Mid den Europa en deed zo de figuur van de hedendaagse Sinterklaas ontstaan. Als wij in de Nederlandse geschiedenis teruggaan, ont dekken wij al vroeg sporen van een Sinterklaasfeest. Uit de archieven van Dordrecht komen gegevens die aanto nen dat in 1360 koorknapen op 6 december vrijaf kre gen en wat geld om feest te vieren. Een van hen werd tot 'bisschop' gekozen, kreeg een mijter op het hoofd en een kromstaf in de hand en liep voorop als de jongelui door de straten trokken en geld ophaalden, waarvoor zij kaarsen en lekkernijen kochten. Het zetten van de schoen werd al in 1427 met betrekking tot de Sint-Ni- colaaskerk in Utrecht vermeld. In dat jaar werd een post uitgetrokken voor vier paren kinderschoentjes met enig geld erin, die dan op 6 december aan de armen werden geschonken. Toen de Hervorming de overhand kreeg, verdwenen dit soort gebruiken. Tot ver in de 17^ eeuw zijn verboden bekend betreffende het houden van St.-Nicolaasmark- ten, het zetten van de schoen, het bakken van taaipop pen en speculaas. Rond 1850 schrijft een Amsterdamse onderwijzer in een prentenboek over Sinterklaas een ge dicht over de aankomst met de stoomboot uit Spanje. Geen enkele legende tot dusver had Sint-Nicolaas in Spanje domicilie laten kiezen of hem per stoomboot la ten reizen. Met dit ruim 150 jaar oude gedicht en lied, Zie ginds komt de stoomboot, wordt aan de Sint ook een knecht en een schimmel toebedeeld. Latere schrijvers zouden het beeld van deze Amsterdamse onderwijzer blijven gebruiken en uitbreiden. Dat Sint-Nicolaas ook Sinterklaas genoemd mag wor den, is in de jaren dertig gemeengoed geworden. Dit vooral door de toen ontstane nieuwe liedjes: Sinterklaas, die goeie heer - Sinterklaas, kapoentje - etc. Voor zo ver bekend is er voor de Tweede Wereldoorlog nooit meer dan een knecht geweest. Het verhaal gaat dat pas in 1945 Sinterklaas een plechtige intocht in Amsterdam kreeg, mede georganiseerd door de Canadese bevrijders, die gedacht moeten hebben dat vele Zwarte Pieten leu ker zou zijn dan slechts een Piet. De eerste tv-uitzending van de aankomst van Sint Nicolaas is in 1967. De hedendaagse Sinterklaas is een legende, een overle vering van een bisschop uit Myra aangevuld met veler lei symbolieken en veelal heidense gebruiken. Het is geworden tot een oer-Hollands feest waarbij de Sint ge zeten op zijn paard over de daken rijdt, en kijkt of er bij de schoorsteen een schoen staat met een wortel en wat hooi voor het paard. Zoals de vele verhalen via overle vering en tot sprookjes opgetekend zijn, zo is het verhaal van een bisschop uit Myra geworden tot het verhaal van de Nederlandse kindervriend van 5 december. Sint-Nicolaas komt zaterdag 24 november naar Soest Omdat het paard een snipperdag heeft, komt Sint in een snelle auto om vervolgens over te stappen in de mooi ste koets van de heer V.d. Grift. Bij de rotonde van de Burg. Grothestraat zal Sinterklaas in optocht door de winkelstraat rijden en via de Pr.Berahardlaan, P. de Hooghlaan, Talmalaan, Pr. Hendriklaan en Daïweg naar het gemeentehuis rijden. Op het gemeentehuis zal Sint- Nicolaas welkom worden geheten door burgemeester Janssen. Speciaal voor de kinderen uit Soest zullen de Pieten een heel speciaal lied zingen, misschien wel met een feeste lijk dansje. Omstreeks 13.00 uur wordt Sinterklaas in de winkelstraat verwacht en rond de klok van twee uur zal de stoet op het plein van het gemeentehuis aankomen. Via de basisscholen zijn tekeningen uitgedeeld die als vlaggetjes gebruikt kunnen worden om naar Sint-Nico laas te zwaaien. Een speciale Geld-Piet loopt in de op tocht mee om chocolade euromunten uit te delen. Maar natuurlijk zijn er ook voldoende andere Pieten die zak ken vol pepernoten hebben om uit te delen. Ook dit jaar belooft het weer een feestelijke stoet te worden om Sint-Nicolaas welkom te heten in Soest. Met het harmonieorkest en de drumband van PVO voorop, daarachter de zeer fraaie klassieke auto waarmee Sint- Nicolaas zich naar Soest zal laten rijden: een semi-klas- siek voertuig als rijdende keuken, want ook Sint en zijn Pieten moeten eten, de pakjesauto en een gekke duo- fiets. Natuurlijk zal het originele Pieten-orkest niet ont breken evenals een tweetal rijtuigen uit de stal van Van de Grift, begeleid door Ruiter-Pieten. De slotauto is voor de Pieten die niet meer kunnen lopen. De stoet zal wor den begeleid door de Hopman M.groep, de Politie en de EHBO, want veiligheid voor alles. Bisschop Nicolaas Van Myra, vermaard volksheilige over wie be trouwbare historische gegevens ontbreken. Hij zou in de eerste helft van de 4de eeuw bisschop van Myra in Klein Azië zijn geweest. De kern van de legende rond zijn fi guur wordt gevormd door de verhalen over zijn goede daden, zijn geschenken die uitkomst brachten en won deren die hij verrichtte. Spanje werd in de Nederlanden beschouwd als zijn land van herkomst Vandaar ook het optreden van zijn Moorse knecht. De Sinterklaasviering, op 5 december -de vooravond van de feestdag van Ni colaas van Myra- is in Nederland het populairste gezins- feest van het jaar. Euromunten Op de euromunten hebben de diverse landen een eigen afbeelding. De grote directeur van de Europese Bank heeft gevraagd welke afbeelding op het geld van Sint Ni colaas moet komen. Alle kinderen worden gevraagd om mee te helpen. Het Sint-Nicolaas Comité Soest heeft samen met de Rabobank tekeningen laten maken die door de kinderen ingekleurd en versierd kunnen worden. De tekeningen zijn al op stokjes geplakt waardoor ze als vlaggetjes gebruikt kunnen worden. Tijdens de intocht loopt een speciale Geld-Piet mee die de mooiste vlag getjes zal belonen met echte chocolade euromunten. Ruim vijftig Pieten Sint-Nicolaas laat zich dit jaar vergezellen van wel heel veel Pieten. Elke Piet heeft zo zijn eigen naam: ruiter- Piet, geldPiet, wegwijsPiet, pakjesPiet, regelPiet, strooi- Piet, hoofdPiet en ga zo maar door. Zwarte Pieten zijn eigenlijk een soort lakeien of hovelingen die vroeger bij belangrijke Koningen en Edellieden in de huishouding hielpen. Echt zwart zijn zwarte Pieten ook weer niet. eigenlijk meer donkerbruin zoals veel mensen die in het zuiden wonen. Soms als een Piet door de schoorsteen moet wordt hij een beetje zwart Dat Sint-Nicolaas niet bruin is komt omdat de Sint nooit veel in de zon zit, want Sint werkt heel veel 's nachts en in Spanje blijft Sint altijd binnen in zijn huis. Beschermheilige Ook in de Franse Eizas brengt Sint-Nicolaas jaarlijks zakken vol cadeautjes. De traditie bestaat daar al vanaf de 12^ eeuw. De Sint rijdt hier niet op een wit paard maar op een ezel en zijn knecht heet Ruppelz. In Italië is Befena de pakjesbrenger en in Rusland Baboesjka. Uit verhalen rond de bisschop van Myra en Nicolaas san Pinora is door de eeuwen heen onze Sint- Nicolaas ont staan. Een echt kinderfeest werd het in ons land rond 1300. Sint-Nicolaas is een beschermheilige van kinde ren en zeelieden. Daarom is het niet zo gek dat er zo vele kerken zijn naam dragen, vooral in havensteden. In Friesland is zelfs een plaats naar hem genoemd Sint Nicolaasga, waarbij 'ga' de weg is die langs de Sint Ni- colaaskerk ligt. Ook in België kennen wij een stad ver noemd naar de gothische kerk van de heilige: Sint Ni klaas (op zijn Belgisch), maar ook in Frankrijk komen wij vele dorpen tegen die de naam van de bisschop uit Myra dragen. Het Sint-Nicolaas Comité Soest dankt voor hun inzet en bijdrage: Albert Heijn Burg. Grothestraat Albert Heijn Smitshof ASBO groep Broodje van Toontje C-1000 v/d Graaf EHBO Soest Federatie MKB Soest Foodmaster Nieuweweg Rijk v. Gardingen Gemeente Soest G.W. v/d Grift Griftland College Soest bouwbedr. V/d Hengel Hoogvliet supermarkt Hopman Masselmangroep PJ.W. Kant Klomp Taxi bv Koninklijke Landmacht van Kooten brood en banket Megapool v. Weedestraat Politie Eemland Noord PVO harmonieorkest en drumband Rabobank Soest-Baam de RuiterPieten Showbandorkest '75 Soester Courant Soester 2Lakenkring Stichting Vrienden van Sint-Nicolaas Tingelijn de kinderwinkel Rein Tupker Wasiel Steitner Ben van Veen Winkelkring van Weedestraat woonzorgcentrum Mariënburg de Wiekslag - Daelhoven centrum voor Verpleeg-Thuiszorg en alle andere Pedro's. o\\ 9" KLEURENFOTC Wij printen uw eigen f( vanaf 69 ct per kaart. UIT EIGEN LAB, DUS Uw eigen kleurenfol met kalendarium en q 1 wr s&kv Plein van Zuid Tel. 035 6013109 fax 0 www.willemvanoo De politie heeft in d< vrijdag op zaterdag alc les uitgevoerd in distric Noord. Rond kwart ovi troleerden agenten op ringhstraat in Soest, een 24-jarige man aar bruik van alcohol. Hij drie keer de toegestai heid gedronken te h Soester is zijn rijbewijs Birkstraat 93 van Weedestraat 46c Beukenlaan 46 Hoogvliet Supermarkt Honsbergen Nieuweweg 70 Soest 0

Soester Courant | 2001 | | pagina 10