'In Soest wordt gruwelijk lelijk én gruwelijk mooi gebouwd...' KRJE Prins Chris I leidt Knollen Soest 50 jaar geleden) Verdwenen Soest lOPSOESTl iE5 Wie vergelijkt leest de Soester Courant WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 13 Welstandsdiscussie maakt de tongen los Uit de Soester Courant van Dinsdag 20 November 1951 Voor al uw Verzekeringen, Vk Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen vakkundigej Volledige"' montages van A tot Z. AL 33 JAAR MEERWAARDE !H WON BH 20 JAAR DIA/IA 'Niets is te mal met Carnaval' Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest mess# Muziek in beweging expert schoemaker stacaravans, trekkershutten en ver in samenwerking met Fotoservice Willem Van Oosten Wijnman. Vraag een willekeurige Neder lander wat hij van Soest vindt en hij zal vermoedelijk ant woorden dat het hier toch maar 'mooi wonen' is. De meeste Soesters zullen dat trouwens zeker met hem eens zijn. Waar uit maar blijkt dat mooi een rekbaar begrip is, want er man keert - volgens de mensen die er verstand van (zeggen te) heb ben - nog heel wat aan de 'ge bouwde' schoonheid van i Soest. Dat viel in elk geval te vernemen tijdens de experimentele en onge dwongen discussiemiddag over de 'welstand' in Soest die afgelopen vrijdagmiddag plaatsvond in de Soester Duinen. Aanwezig de lo kale professionals, dat wil zeggen: een stuk of wat architecten - al dan niet actief in de gemeentelijke Welstandscommissie - een paar aannemers, wat ambtenaren en I een handvol plaatselijke politici, plus nog een of twee andere be langstellenden. Ze mochten alle maal meepraten over de 'ruimtelij ke kwaliteit' van Soest, aan de hand van prikkelende vragen als: 'Is Soest rijp voor een experiment op het gebied van 'het wilde wo nen', of heeft Soest een 'landmark' nodig: een kenmerkend hoog ge bouw op een prominente locatie?' Maar vooral bleek het te gaan over de rol van de Welstandscommissie en de vraag of dat illustere gezel schap van architecten en andere deskundigen 'breed' naar de kwa liteit van een bouwplan moet kij ken - en zich dus wat soepeitjes zou moeten opstellen - of zich juist sterk aan de 'regeltjes' moet houden. De commissie - vroeger 'schoonheidscommissie' genoemd - heeft een grote vinger in de pap bij de goedkeuring van allerlei bouwplannen en -plannetjes. Het moet al buitengewoon gek gaan als het gemeentebestuur zich niets van de 'adviezen' van de welstands commissie aantrekt. Het woord van de commissie is vrijwel altijd wet, ook voor de collega-architec ten, die dat niet altijd leuk vinden. Om de discussie op gang te helpen werd er eerst 'zomaar een inwoon ster van Soest' geïnterviewd door Welstandscommissievoorzitter Kees Oosterwijk, een van de initia tiefnemers van de 'conferentie'. Ze vond Soest fijn om te wonen, miste het Natuurbad, stoorde zich aan de (inmiddels opgeruimde) hangplek en vond dat al te kolossale gebou wen in het dorp eigenlijk niet eens ondergronds een disco, kroeg of congrescentrum, maar boven gronds twee nieuwe hoogbouwto- rens (8 a 10 verdiepingen) als 'landmarks' en niet te vergeten de historische korenmolen de Wind hond, terug op zijn oude stek. Dit alles voor 2016 te realiseren. Zijn collega Messnig vond dat Soest helemaal geen landmark no dig had: 'We hebben de Eng al', waarmee hij het onbebouwde res tant van de (Zuider)eng bedoelde. Hij pleitte voor het 'open maken' van de randen van de Eng, zodat die meer 'zichtbaar' zou worden tussen de nieuwe 'urban villa's (zeg maar: chique flatgebouwen) door. Het gebied zelf mocht wat hem ook goed toegankelijk worden gemaakt. Een gebouw dat volgens hem absoluut 'fout' stond was Advisie in de oksel van de Ko ningsweg: veel te prominent in het zicht, maar geen 'uitstraling'. Zijn collega Jos Eras zou Visserstaete (Steenhoffstraat) het liefst naar de Noordpool verplaatsen. Hij vond dat de oude watertoren (Oranje laan) net als de Windhond op de Eng thuishoorde, evenals heggen, wallen, korenbloemen en graan, dat dan in de Windhond gemalen zou kunnen worden. De drie bijdragen leveren uiteraard de nodige reacties op, en zeker niet van een algemeen instemmend karakter. Soest hééft toch een 'landmark' - wat dacht men van de toren van de Oude Kerk? En de Eng zichtbaar maken? Waarom thuishoorden. Over de welstands commissie was ze niet erg te spre ken sinds die een nieuwe dakkapel had 'verboden', al vond ze het wel een veilig idee dat de commissie eventuele 'gekke' plannen van de buren ook kon tegenhouden. Vol gens wethouder Bart Krol gaf dat het dilemma duidelijk weer: 'Als de buren iets lelijks willen is ieder een blij dat er een welstandscom missie is...' Fantasie De hoofdrol in de discussie was vervolgens duidelijk weggelegd voor de architecten. Drie van hen - Jan Peters, Dolf Messnig en Jos Eras - hadden de handschoen op genomen en hun fantasie laten gaan over o.a. een nieuwe invulling van de Eng. Peters had zelfs een schets getekend voor een nieuw (winkel)centrum in de woonwijk de Eng, ongeveer op de plek van de Albert Cuyplaan en omgeving, aangevuld met o.a. ondergronds parkeren in twee lagen en even- dan ook niet de Lazarusberg, die helemaal niet meer als een deel van de oude Eng wordt ervaren? En hoogbouw op het hoogste punt van Soest - wordt dat niet een soort Manhattan-aan-de-Eem...? Rampen In de discussie na de pauze ging het vooral over de rol van de Wel standscommissie en het kwaliteits verschil in het werk van al dan niet 'geregistreerde' architecten, waarover de collega's in de com missie soms geen vleiend oordeel vellen. Dat het doel van de com missie is 'rampen' te voorkomen mag in het algemeen dan wel waar zijn, alleen: wie zal bepalen wat een ramp is en wat niet? 'Wat van daag een ramp is, is morgen schoonheid', vond een van de deelnemers. De meeste aanwezi gen meenden dat de commissie - in individuele gevallen - maar niet te streng moest zijn en ook eens van de regeltjes (van het bestem mingsplan) moest durven afwijken. Daarbij kunnen zich overigens nog merkwaardige dilemma's voor doen. Oosterwijk gaf het voor beeld van een Soester die, op ba sis van het bestemmingsplan, geen toestemming krijgt om zijn oude fraaie huis een beetje te verbou wen, waarna hij wél gemakkelijk vergunning krijgt om het huis plat te gooien en een nieuw te bouwen dat aanzienlijk minder mooi is. Bestemmingsplannen blijken ook maar 'tijdsbeelden' te zijn, was een van de reacties, en moeten van tijd tot tijd dringend 'ge-updated' wor den. Dat een boer in de polder ongestraft kolossale billboards, veevoersilo's, tientallen meters zeil en honderden autobanden op zijn land mag plaatsen, maar voor een half dakkapelletje de gemeente achter zich aankrijgt, is natuurlijk ook zeer merkwaardig, stelde een van de deelnemers vast. Er zou meer aandacht voor het één en minder aandacht voor het ander moeten zijn! Volgorde Dat de Welstandscommissie de bouwplannen doorgaans pas op kwaliteit beoordeelt (hoe subjectief ook) als al vaststaat dat ze voldoen aan de gemeentelijke voorschrif ten, is eigenlijk een onlogische volgorde, vonden sommigen. Bur gers (en hun architecten) zouden eerst langs de 'Welstand' moeten gaan en pas als die - globaal - groen licht geeft naar de gemeen te moeten stappen voor een bouw vergunning. De commissie zou zich volgens anderen ook best K.P.S. VIERDE FEESTT. De Voetbalvereniging "Koninklijk Paleis Soestdijk" besloot Zater dagavond 'n succesvol voetbal-sei zoen, waarin drie kampioenschap pen werden behaald, met een even succesrijke feestavond, waarvan, de gewoonte getrouw, 't batig sal do bestemd was voor een liefdadig doel. De zaal van restaurant "Eemland" »vas vol toen de heer J. Paans, oorzitter van de feestcommissie, et welkom toeriep aan een "uit- erkocht stadion", hetwelk ook ditmaal niet alle liefhebbers kon ergen. Onder hen bevonden zich rins Bernhard en de Prinsessen eatrix, Irene en Margriet; dr. EA.K. de Graaf, secretaris van de rins: Jkvr. C.E.B. Roëll, dame du alais; Mevr. Verbrugge van 's ravendeel, dame du Palais; Jhr. M.C. Dedel; Ritmeester W.F.K. Bischoff van Heemskerck, oppers- almeester; Lt. Ter Zee le klas F. Eibers, adjudant van de Prins; de Burgemeester van onze gemeente; dr. Schutte; de hoofd-inspecteur van politie. De voorzitter van K.P.S., de heer B. Hoogeveen, sprak hierna de anwezigen toe. "ij dankte de Prins voor zijn omst, als "hoogste chef, die bij eze avond van het personeel oort en verzocht de Prins de er- entelijkheid van K.P.S. over te rengen aan H.M. Koningin Julia- a, die deze avond verhinderd was anwezig te zijn. Spr. verzocht de alrijke supporters van deze avond ~ok de wedstrijden van K.P.S. te ezoeken. De heer J. Paans vestigde hierna de aandacht op de stichting "Steun aan het gebrekkige kind", een in stelling, welke het batig saldo van deze avond zal ontvangen, aan welke instelling door H.M. de Ko ningin 200 poppen waren ge schonken. Spr. propageerde de aankoop van loten, welke deze stichting in Ne derland in circulatie heeft gebracht ten bate van de gebrekkige jeugd van alle gezindten. Voorts bracht hij een bijzonder woord van dank aan de heer W. v.d. Heuvel, lid van het feestcomi té, die zeer veel werk had verricht voor de grote tombola. Hierna werd met de afwerking van het feestprogramma begonnen, waarvoor 'n keur van artiesten zich beschikbaar had gesteld. Sylvain Poons trad op als confe rencier en praatte op zijn bekende vlotte wijze de nummers aaneen. Het accordeon-duo The Hodlers trokken uit hun instrumenten goe de muziek en met een florerend pierement op de achtergrond be reikten zij een groots effect. Jan Oradi ontpopte zich als een imitator met een zeer eigen karak ter. Op weergaloze wijze bootste hij verschillende radio-omroepers na, alsmede Prins Bernhard. Charles Aerts en Elly Rexon lieten zich horen in zangnummers en Jan Vogel bespeelde op uitnemende wijze de solo-vox. Ook de Drie J's uit Spakenburg waren present met zang en jodel, terwijl Mr. Doodle, de droog-komiek, met zijn ver haaltje van sneeuwwitje en andere nummers een lachorkaan ontke tende. Aan de vleugel speelde Le- sly Davis en dit onderdeel van het programma bleek bij hem in zeer goed handen. Na de pauze, waarin Prinses Mar griet naar huis werd gebracht we gens het gevorderde uur, bracht de heer Kranenburg dank namens de gebrekkige jeugd, die in de feest vreugde van deze avond mocht delen. De tombola, welke na afloop werd gehouden, bracht bovendien een belangrijk bedrag op, hetwelk eveneens aan de gebrekkige jeugd ten goede komt. Prins Bernhard en Prinses Irene verkregen uit deze tombola ook een prijsje, respectievelijk een fles wijn en een boek. Heel laat eindig de deze daverende feestavond. Fancy Fair "P.V.O.". De Soester Harmonie "Patiëntia Vincit Omnia" houdt op de avon den van 22, 23 en 24 November een grote bazar in de zaal van "Eemland". Het belooft een prachtige bazar te worden, waar voor door de leden dan ook gewel dig veel werk is verzet. Door bur gerij zijn enorm veel artikel be schikbaar gesteld. "P.V.O." bekleedt een onmisbaar grote plaats in ons dorpsleven, maar de zorgen van haar Bestuur zijn groot. De instrumenten behoeven uitbrei ding en verbetering, terwijl de zo vurig begeerde en bij de standing van een muziekcorps behorende uniformen nog steeds tot de vrome wensen gerekend worden. Medeburgers, blijft niet achterwe ge. Bezoek de Bazar - Helpt mede onze Harmonie op de been te hou den. mogen bezighouden met 'schuttin gen van de Gamma' en 'foute plantenbakken', en met de open bare ruimte als geheel, en dan bij voorkeur zoals 'een gemiddelde fietser die met zijn ogen op 1,50 meter hoogte en een vaartje van 10 a 20 kilometer per uur door Soest rijdt' het ziet. Het gezelschap gaf zich ook nog even over aan het spelletje 'Noem het lelijkste bouwsel van Soest', waarbij opnieuw Advisie werd ge noemd, maar ook het woonwijkje Darthuizen, de AH-super in Soestdijk ('met dat vreselijke hek'), 'de hele Dalweg', maar ook een 'High Chapparal'-blokhut in een tuin aan de Ereprijsstraat ('Wie vindt dat nou toch mooi?' - 'De eigenaar natuurlijk!'), de groe ne daken van de Boerenstreek en nog zo het een en ander. Betutteld Sommige architecten onderschre ven met opvallende gretigheid de stelling dat de Welstandscommis sie alle door (geregistreerde) vak broeders ingediende plannen on middellijk en zonder discussie zou moeten goedkeuren. Volgens en kelen is het bijzonder onprettig om door collega's beoordeeld te wor den, wat in geen enkel ander be roep voorkomt. 'Je wordt betutteld en je krijgt het gevoel dat je je vak niet goed uitoefent...' Aan de an dere kant verschaft de commissie sommige architecten ook een wel kom alibi tegen mogelijk al te drieste plannen van hun opdracht gevers. Sommige Soester buurten zouden misschien wel 'welstandsvrij' ver klaard kunnen worden. 'Er zijn wel kwetsbare plekken waar je heel streng moet zijn maar ook buur ten waar een blind paard toch geen schade kan aanrichten.' Maar ex perimenten in die richting, zoals in Klein Engendaal, hebben laten zien dat elk gebied 'zorg' nodig heeft, was de tegenwerping. Dat de Welstandscommissie eigenlijk wel kan worden afgeschaft - 'er wordt in Soest zowel gruwelijk le lijk als gruwelijk mooi gebouwd, dus veel uitmaken doet het niet' - werd uiteindelijk zeker niet alge meen onderschreven. De commis sie wil, aldus voorzitter Kees Oos terwijk, zelfs graag 'de boer op' om met de bezorgde omwonenden van omstreden bouwplannen in debat te gaan. ELKE WEEREEN SOCSTERËCOURAWT IN DE BUS? www.soesteronderlinge.nlinfo@soesteronderlinge.nl SO©St©r Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Ond©Hiïlfl© KEUKENCENTRUM BADKAMERS SANITAIR WAND-en VLOERTEGELS Showroom: Veldweg 4, Soest. Tel. 601 48 78 Geopend: dinsdag t/m zaterdag Demonstratie agenda 20 jaar Dima elke dag feest Niet alleen leuke demonstraties op de zaterdag maar een keur van exclusieve aanbiedingen die alleen bij Dima verkrijgbaar zijn. Een aantal van deze aanbiedingen vindt u in de aanbiedingsrubriek. Om alle aanbiedingen te zien nodi gen wij u uit om in een van onze zaken te komen kijken. De specia le jubileumaanbiedingen worden geleverd zolang de voorraad strekt. Slimme klanten kopen nu Met de feestdagen voor de deur is het niet onverstandig om nu al een deel van uw Sint- en kerstinkopen te doen en te profiteren van onze lage jubileumprijzen. Bovendien hebben we nu veel meer tijd voor u en kunnen we de kado's mooi voor u inpakken (zoals u dat van ons gewend bent). Zaterdag 24 november Grillen en wijnproeven: in beide vestigingen geven wij een demonstratie met de grill- pan van "Le Creuset". Verder vindt er van 14.00 tot 17.00 uur een wijnproeverij plaats. Hierbij demonstreren we de snelste kurkentrekker van screwpull. Natuurlijk hebben we dan ook weer speciale aanbiedingen in petto. zaterdag 1 december GRATIS popcorn voor de jeugd, wantvandaag demonstreren wij de POPCORN-automaten waarmee u in een handom draai de lekkerste popcorn maakt voor de ouderen schenken wij een lekker glaasje bisschopswijn. zaterdag 8 december Nespresso espresso machines: Nespresso is bij ons te gast en schenkt u de lekkerste espresso uit een van de Nespresso machines. Bij aankoop van een Nespresso machine krijgt u f 100,-korting en exclusief bij DIMA ontvangt u GRATIS een cupjeslade of tastingbox. Zaterdag 15 december Quickmill espresso machines: De top onder de espresso, voor sachets en losse koffie. Een "echte Italiaan". JUBILEUMAANBIEDINGEN POPCORNAUTOMAAT van 129,00 voor99,00 LE CREUSET GRILLPLAAT van 99,00 voor75,00 FISSLER "GENOVIS" PANNENSET 5-delig, van 1.368,00 voor899,00 DREIZACK KOKS/MES 20 CM 20 jaar DIMA 20,- korting 5CHOTT ZWIESEL doos a 6 wijnglazen van 75,00 voor49,95 SAP-/WATERGLAASJES in leuke kleurtjes per stuk van 4,95 voor 1,95 6 voor10,00 ONDERZETTER "CLOVERLEAF" doosje d 6 stuks diverse motieven van 29,95 voor15,00 WEDGWOOD KERST KOP EN SCHOTEL van 39,95 voor 24,95 4 voor79,95 WEDGWOOD KERSTBORDJE van 25,00 voor 14,95 4 voor49,95 Aanbiedingen geldig zolang de voorraad strekt. (Er komen iedere week aanbiedingen bij) kook-entafelcultuur kado en design Van Weedestraat 48 - Soest Kijk ook op www.dimadesign.nl Wie vergelijkt leest de Soester Courant Op zaterdag 10 november heeft burgemeester J.J.L.M. Janssen in een goed gevuld partycen trum Bos en Duin te Soest de nieuwe Prins van de Narre Knollen geïnstalleerd: Chris I. Na het aftreden van Prinses Loes, heerseres der Narre Knollen sei zoen 2000-2001, en het toetreden van haar en haar Adjudant, ex- Prins Frans de Eerste, tot de Vor- stengarde, werd om 23:11 uur prins Chris de Eerste, Chris Ken ter, bekendgemaakt. Prins Chris de Eerste zal dit seizoen bijgestaan worden door zijn Adjudant Hans (van Remmerden) en zijn Hofda mes Brenda Kenter en Joke van Remmerden. Het komende Carna val zal in het teken staan van de ieuze: 'Niets is te mal met Carna val'. Na de installatie werd traditie getrouw de showdans van de Dansgarde uitgevoerd, waarna heel Bos en Duin één hossende en feestende massa werd op een feest dat tot in de kleine uurtjes duurde. Voorafgaande aan het geheel wer den nog enige personen onder scheiden met de Jaaronderschei ding van de Federatie Europese Narren Nederland, te weten Leroy de Groot, Remco Thijssen en di recteur Henk Kroon van partycen trum Bos en Duin. Toen daarna Betty de Vries de draagspeld Lid van Verdienste kreeg opgespeld door voorzitter Berend Sieben stond niets een geweldig Prinsen- bal meer in de weg. Burgemeester Janssen installeer de de nieuwe prins. Foto Herman van Dam Op de foto een schilderij, 'Het hoge bos' te Slenaken (Lim burg), van de bekende Soester kunstschilder Wim Wijnman. Hij woonde twintig jaar aan de Kolonieweg en daarvoor aan de Birkstraat, recht tegenover de Van Lenneplaan. Wim Wijnman overleed in 1984. Hij is 86 jaar geworden Hij was veertig jaar een pointilist, een wij ze van schilderen waarbij men de verf met puntjes op het doek zet, in navolging van de beroemde Franse schilder Seurat. Maar an ders dan bij Seurat met tussento- nen bij de primaire tinten. En honderden aan elkaar geschakelde vlakjes als een legpuzzel. En die bezaaid met kleurconfetti. De vrouw van Wim Wijnman over leed in 1976 en zijn dochter Anne Marie werkt en woont al jaren in Frankrijk. We weten dat allemaal, omdat de eigenaar van het schilde rij op de achterkant een in memo- riam van de schilder heeft geplakt, geschreven door Jan Visser in de Soester Courant van 23 januari 1984. Deze zomer vonden we een stuk je 'Verdwenen Soest' in Frankrijk terug. We waren op bezoek bij dochter Anne Marie Wijnman. Zij is nu eigenaresse van camping 'Chocot' in het kleine dorpje St. Sauves nabij La Bourboule in de Auvergne. Zij vertelde ons haar herinneringen aan Soest en hoe zij in Frankrijk is terechtgekomen. Anne Marie Wijnman is geboren aan de Birkstraat. Zij ging naar de openbare school in de Kerkebuurt. Zij herinnert zich meester Van Iep eren (Rooie Teus). Van hem kre gen zij Franse les. Daarna naar het Corderius College in Amersfoort en vandaar naar de Kweekschool. Anne Marie kreeg in 1959 een baan als onderwijzeres in de Kruis- kamp Amersfoort; 48 kinderen van 6 jaar in de klas, weinig disci pline en veel vieze woorden, maar ik laat mij niet op mijn kop zitten, dacht ze. Dat heeft ze ruim 16 jaar volgehouden. Met een collega trok zij in de vakanties Europa in, naar Spanje en Frankrijk. In 1973 kwam zij voor het eerst bij toeval op de camping van Marie Chacot terecht. Anne Marie en Marie Chacot konden het goed met el kaar vinden, en in 1975 besloot Anne Marie ondanks een leeftijd verschil van 40 jaar bij Marie Cha cot op de camping te blijven wo nen. Samen beheerden zij de cam ping, een mooie tijd. Na 23 jaren samen is Marie Chacot in 1998, bijna honderd jaar oud, gestorven en is de camping naar Anne Ma rie overgegaan. Ze heeft nu de camping wat gemo derniseerd. Anne Marie voelt zich grootgrondbezitster. Het terrein is twee hectaren groot. Zij verhuurt aan de rand van de camping 4- en 5-persoonsappartementen, twee Anne Marie Wijnman. hanteert billijke prijzen. U bent van harte welkom. Soms zet zij voor haar gasten een kleine expo sitie op met schilderijen van haar vader. Zo hervonden wij deze zo mer in het mooiste deel van Frank rijk een stukje 'Verdwenen Soest' met schilderijen van de Soester kunstenaar Wim Wijnman. Bang Olufsen haalt het beste uit uw muziek. De magie van glazen deurtjes die soepel openglijden en de cd-speler die zich opent. CD's afspelen is vanaf nu niet slechts luistergenot, maar ook een fascinerend schouwspel. De BeoSound Ouverture is een compleet muzieksysteem met AM/FM-radio met RDS, cd-speler en cassettedeck. U heeft uw muziek nog nooit zo mooi beleefd. De BeoSound Ouverture kan gecombineerd worden met elke Bang Olufsen luidspreker. Hier afgebeeld met BeoLab 2500 luidsprekers Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 BANG 6. OLUFSEN der zijn er vele mooie plekjes voor uw eigen caravan of tent. Anne Marie spreekt Nederlands en zij wim wijnmun. .soester kunstschilder Wim Wynnmn is overleden. Vorige week woensdag orn kwart over vier it» hij gestorven van ouderdom. Maandag x..«rd Mi eeeremeerd. In zijn annleunwonlnkje van Molenschot v aar hij

Soester Courant | 2001 | | pagina 13