O 3 D D A Veel voedsel ongebruikt in de vuilnisbak Jubilarissen bij Sint Caecilia Het sprookje van Bang& Olufsen an DEMONSTRA T/E WIJNPROEVER Indrukwekkend concert van Janine Jansen \et iwe»fc°°* „aB 0*e«* ,da* Goed gezien in woord en beeld (15) Milieu Centraal en het NIBUD informeren consument over verspilling van voedsel Als u het handig aanpakt, valt er veel te besparen! r Courant Verspilling van voedsel PAGINA 14 WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 15 1,49 4,99 7,99 'MUI 1,00 >akker >akker ZATERDAG AS. VAN 14.00 TOT 17.00 UUR GEVEN WIJ IN SAMENWERKING MET WIJN HANDEL GOMMERS EEN PROEVERIJ. OOK DEMONSTREREN WIJ DE "GRILLPAN EN DE "SCREWPULL KURKENTREKKER. NATUURLIJK OOK WEER SPECIALE PRIJZEN GRILLPLAAT "LE CREUSET" van 99,00 voor75.00 KURKENTREKKER "LEVER /MODEL" IN LUXE HOUTEN KISTJE soes* ïjifSl» Lambertus v.d. Kooy Telecommunicatie Maatschappelijk werk Thuiszorg Praktische tips over kopen en koken op maat voeding •mik. Voedsel- verspilling Groente eten in de winter ooo oo- 4.617,- 2.095,.), i actieprijs leverbaar als v- tijdelijk 6.695,- jdelijk 6.995,- 3.174,-). E N J COREN KT HOUDERHAM 1,00 JWORST 1,00 terhamworst 1,00 erkaas 1,00 HAKT GEHAKT HALF-OM-HALF PISANG AMBON FLES 0,7 LITER van 335,00 voor299.00 kook- en tafelcwltuur kado en design Van Weedestraat 48 - Soest www.dimadesign.nl I Voor het derde concert in de serie 'Concerten op de Zon dagmiddag' van de Muziek- kring Eemland was een optre den gepland met de Franse vio list David Grimla. Deze liet echter op het laatste moment weten niet te kunnen komen. Gelukkig bleek Janine Jansen be reid in te vallen en zo kregen de toehoorders onverwacht de gele genheid dit grote viooltalent in een sonatenprogramma te beluisteren, in samenwerking met pianist Da vid Kuyken. Het programma in het Beatrix-auditorium van Holiday Inn-Soestduinen werd geopend met de 'Sonatensatz' van Brahms, een deel uit een sonate waarvoor Schumann, Brahms en de nu ver geten componist Dietrich ieder een gedeelte hebben geschreven. Het was bedoeld als surprise voor de toen beroemd violist Joseph Joachim, die moest raden wie welk deel had geschreven, iets wat hij moeiteloos deed. Dit deel, een scherzo, is eigeniijk het enige ge deelte van de sonate dat nog veel gespeeld wordt, en terecht; het is een boeiend en sprankelend stuk en het werd navenant gespeeld. Aansluitend werd de eerste sona te voor viool en piano van Schu mann gespeeld. Dit romantische werk kreeg een gloedvolle, fanta sievolle vertolking waarbij vooral het innig gespeelde tweede deel opviel. Tot slot de beroemde sonate van Cesar Franck, die schitterend werd gespeeld in vlekkeloos samenspel. Een muzikaal en technisch zeer in drukwekkende prestatie! Na een ovationeel applaus van de tot de laatste plaats bezette zaal volgde nog een toegift: van Tsjaikovsky de ■I V.l.n.r. Sint Caqcilia-secretaris Henk v.d. Wielen, Aart van Doorn, An Willemse, Ton Kortekaas en pastor Sabine Nijland. Foto Herman van Dam. Afgelopen zondag vierde het paro chieel zangkoor Sint Caecilia van de Petrus en Pauluskerk het jaar lijkse Sint Caeciliafeest. Zoals ge woonlijk werd de dag geopend met het opluisteren van de eucha ristieviering. Het feest werd voort gezet met een broodmaaltijd in het Gildehuis. Daar werden ook drie jubilarissen gehuldigd. Mevrouw An Willemse ontving de zilveren medaille van de Grego- riusvereniging wegens haar 25-ja- rig lidmaatschap van het koor. De heren Ton Kortekaas en Aart van Doorn kregen resp. de gouden medaille voor het 40-jarig lidmaat schap en de zilveren dasspeld om dat hij al 60 jaar actief is in een kerkkoor. Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant 'Melodie' uit 'Souvenir d'un lieu cher', natuurlijk ook weer prachtig gespeeld, en toen was deze ge denkwaardig muzikale middag weer voorbij en kon men nog een uurtje napraten onder het genot van een glas wijn of ander drank je. J.W. Wanneer een land een sprook jesverteller heeft als Hans Christian Andersen, dan is het niet zo gek te veronderstellen dat daar ook wonderbaarlijke dingen te beleven zijn. Zo bevat de geschiedenis van radio- en videofabrikant Bang Oluf sen zeker elementen van 'het lelijke jonge eendje', dat tot zijn eigen verbazing uitgroeide tot een trotse zwaan. Het sprookje begint in 1925 toen twee jonge ingenieurs, Svend Oluf sen en Peter Bang de heilige over tuiging hadden dat er brood zat in de commerciële toekomst van de draadloze communicatie. Ze be gonnen een bedrijf op de zolder van het landhuis van de familie Olufsen. Daar groeiden ze al snel uit en zo zetten ze een fabriek neer. In 1929 vestigde de inge nieurs zich op de Deense radio- markt met de 5-buizen radio. Idee, vormgeving en kwaliteit waren hun troeven. Vervolgens ging alles in een stroomversnelling. De radio grammofoons, geluidsinstallaties voor bioscopen en mobiele om roepsystemen rolden van de band. Peter en Svend onderhielden de illegale verbindingen met het bui tenland tijdens de Tweede Wereld oorlog. In 1945 werd de fabriek opgeblazen op bevel van de Gesta po. Maar dat weerhield de jongens er niet van verder te gaan. Ze openden een nieuwe fabriek die zelfs beter was. De ene primeur volgde de ander op: de eerste draadrecorder, de eerste pick-up en een prototype televisie in 1950. De producten van de firma zijn van beeldschone vormgeving, maar het is meer dan dat. Het gaat vooral om het concept. De pro ducten zijn een unieke combinatie van vorm en materialen. Voor meer informatie over de producten van Bang Olufsen, het sprook je dat goed afliep, kunnen mensen binnen lopen bij Expert Schoema- ker aan de Burgemeester Gro- thestraat 9 in Soest. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Zeg het voort, zeg het voort en schreeuw het van de daken het is nog wel een beetje vroeg de mensen moeten nog ontwaken Zonder hulp van bladmuziek van instrument, of van geluid maar voor een eigen podium maken wij gebruik van de techniek Zonder klacht en zonder zucht zingen wij het hoogste lied zij doen het steeds met veel plezier en altijd in de open lucht Hij speelt wel voor de dirigent jij bent sopraan, en jij de bas en zingen saam het schone lied "ik wou dat ik een vogel was". Stichting Thuiszorg Eeniland Bureau Soest: Burg. Grothestraat 74, 3761 CN Soest, 6036800, fax 6036888. Spreekuur maatschappelijk werk: - Soest: werkdagen van 9:00- 10:00 uur, Burg. Grothestraat 74, ©6036800. - Soesterberg: van 9:30-10:30 uur, (alleen op woensdag) kerke lijk centrum, Gen. Winkelman straat 103, ©0346-352606. - Soest-Zuid: woensdag 9:00- 11:00 uur, ©6030014, Gezond heidscentrum de Bundeling, Schoutenkampweg 4. Buiten kantooruren kan men, voor uitsluitend telefonische hulp, bellen met de THD te Hil versum, ©6245555. Zo nodig kan de THD één van de maat schappelijk werkers bereiken. - Christelijk maatschappelijk werk: donderdagmiddag 14:00- 15:00 uur, Burg. Grothestraat 74, ©6036800. Stichting Thuiszorg Eemland, veelzijdig in zorg; hoofdkantoor: Van Asch van Wijkstraat 1-9, Amersfoort, ©033-4220500. Voor: huishoudelijke verzorging verzorging en begeleiding verpleging maatschappelijk werk vrijwilligershulpverlening bellen: ©033-4220500. Voor: voedingsvoorlichting en dieet- advisering ouder- en kindzorg (consultatie bureaus) aanvullende diensten en lid maatschap (Gezondheidsservice Eemland) bellen: ©033-4600046. Voor: het uitlenen van hulpmiddelen en verpleeg-artikelen (Uitleenser vice/ Thuiszorgwinkel) bellen: ©033-4619191. Hoewel Nederlanders bekend staan om hun zuinigheid, zijn de uitgaven van voeding vaak onnodig hoog. Per jaar gooit een ge middeld huishouden namelijk 725 gulden aan voedsel weg. Dit is behalve een verspilling van geld ook een verspilling van energie. Door op maat boodschappen te doen, kunt u flink besparen op uw uitgaven voor voeding en bent u tegelijkertijd goed bezig voor het milieu. Milieu Centraal en het NIBUD besteden in een cam pagne aandacht aan zeven vuistregels voor een milieu- en energie- bewust eetpatroon. Voordat een product in het schap van de supermarkt ligt, is er al heel wat energie 'ingestopt'. Het verbou wen van landbouwproducten kost energie. Daarnaast gaat ook ener gie zitten in de bewerking, het ver voer. de verpakking en het bewa ren van landbouwproducten. Voor beelden zijn brandstof voor de vrachtwagen, elektriciteit voor de koeling, energie om verpakkings materiaal te maken, enzovoorts. Door het kopen van producten 'ver bruikt' een huishouden dus energie. Het is weliswaar een onzichtbare vorm van energieverbruik, maar wel één om u bewust van te zijn. Zo kost het telen van een kilo kastomaten in de winter evenveel energie als de energie die geleverd wordt door ruim een liter benzine; hiermee kunt u 18 kilometer met een personen- I Met een bewust eetpatroon kunt u veel energie besparen. Dit kan door verspilling van eten te voorkomen en door te letten op het soort voedingsmiddelen dat u koopt. Milieu Centraal heeft samen met het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) zeven vuistregels voor een milieu- en energiebewust eetpatroon geformuleerd. Koop niet meer dan u nodig heeft. Bewaar voedingsmiddelen zorg vuldig. Kook uw maaltijden op maat. Wees matig met dierlijke eiwitten (vlees, kaas, vis). I Koop niet te vaak producten die vervoerd zijn met het vliegtuig. Eet regelmatig groenten van het seizoen. Koop biologische of milieubewust geteelde producten. In de brochure 'Voeding, milieu en I budget' lichten Milieu Centraal en het NIBUD deze vuistregels toe. Aan de hand van uitgebreide achtergrond informatie en praktische tips wordt u een helpende hand geboden bij de keuze voor een energie- en kostenbesparend eetpatroon. De brochure (40 pagina's) is te bestellen bij Milieu Centraal, tel. 0900-1719 (30 cpm) of via www.milieucentraal.nl. De brochure kost 4,50 9,92), exclusief verzendkosten. In de gra tis folder - ook te bestellen bij Milieu Centraal - staat een korte uitleg van de zeven vuistregels. auto met benzinemotor rijden. Een kilo vlees is vergelijkbaar met twee liter benzine en een kilo sperzie boontjes ingevlogen uit Kenia staat gelijk aan ruim twee liter benzine. Een bewust eetpatroon Iedere kilo voedsel die onnodig in de vuilnisbak verdwijnt, is een verspilling van energie en geld. Door verstandig in te kopen, voedsel op de juiste ma nier te bewaren en maaltijden op maat te bereiden is deze verspilling te voor komen. In een bewust eetpatroon kunt u ook letten op het soort voedingsmid delen dat u koopt. Door vaker groen ten van het seizoen te eten en door wat minder vlees, kaas en vis te eten wordt uw eetpatroon energiezuiniger en goedkoper. De financiële ruimte die hierdoor ontstaat maakt de aanschaf van biologische of milieubewust ge teelde producten makkelijker. Deze producten zijn over het algemeen na melijk wat duurder dan de gangbaar geteelde producten. Brochure Milieu Centraal en het NIBUD heb ben samen de brochure Voeding milieu en budget' samengesteld. Hierin zijn zeven vuistregels voor een milieu- en energiebewust eet patroon opgenomen en toegelicht. Veel mensen doen hun boodschappen voor de hele week. Er is im mers wel wat anders te doen en te beleven dan een dagelijkse gang naar de winkel. Grote voorraden van verse voedingsmiddelen zijn het gevolg. De kans op bederf is dan groot. Voorkom verspilling, en koop voedsel op maat. Enkele praktische tips: milieu en budget €8.62 •Leg van bederfelijke voedings middelen (brood, zuivel, vleeswa ren, zachte groenten, zacht fruit) geen grote voorraden aan. Koop deze etenswaren voor hooguit twee dagen. Ga wat vaker per week naar de winkel. Haal alleen de 'grote boodschap pen' (bijvoorbeeld frisdrank, rijst, geconserveerde producten, aard appelen, uien, hard fruit) voor meerdere dagen tegelijk. Schrijf gedurende twee weken in een dagboekje eens op wat u al lemaal aan eten weggooit en waarom. Dat zal u helpen nauw keuriger in te kopen en bewus ter maaltijden te plannen. •Kijk voordat u boodschappen gaat doen in de koelkast en de voorraadkast. Het resultaat van een analyse van huisvuil in Amsterdam. Veel voedingsmiddelen verdwijnen ongebruikt in de vuilnisbak. (Foto: milieu-adviesbureau CREM) 11 Een groot deel van onze etenswaren verdwijnt - vaak ongebruikt - in de afval bak. Weggegooide voedselresten zijn voor een deel onvermijdbaar, zoals snij- afval. Voor een groot deel gaat het ech ter om verspilling doordat we meer ko pen dan we gebruiken. Deze voedsel resten bederven al voordat we er iets mee hebben kunnen doen. Het schema hieronder geeft aan wat een huishouden gemiddeld per jaar aan voeding koopt en welk deel daarvan wordt weggegooid. Dat levert misschien ideeën voor een recept. Met restjes en een beetje fantasie kunt u vaak ook een heerlijke maaltijd klaar maken. •Koop aanbiedingen alleen als u Wat gebeurt er met het eten dat een gemiddeld gezin in één jaar koopt? Algcn-ccn Dagblad zeker weet dat u grotere hoeveel heden van het product langere tijd kunt bewaren. Ga sowieso na of u het product wel nodig heeft. •Wees voorzichtig bij het inpak ken en vervoeren van kwetsbare voedingsmiddelen. Zo voorkomt u kneuzingen en beschadigin gen, die bederf versnellen. Leg bij thuiskomst producten die in de koeling horen direct in koel kast of vriezer. De meeste groentesoorten groeien in Nederland alleen in bepaalde perioden op het land. Toch is er het hele jaar door vraag naar. Om in die vraag te kunnen voorzien, is er naar verschillende oplossingen gezocht. Groenten worden gecon serveerd, zodat we ze langer kunnen bewaren. Er zijn kas sen gebouwd, waar in de winter met de verwarming aan verse groenten kunnen groeien. En tot slot laten we verse groen ten van andere continenten invliegen. Al deze oplossingen kosten extra energie. Seizoens- en bewaargroente Als u in de winter verse groenten wilt eten, zijn er dus verschil lende mogelijkheden. De meest energiebewuste keus is het eten van Nederlandse wintergroenten, zoals prei, spruiten, schorsen eren en boerenkool, en bewaargroenten, als aardappels, kool, winterpeen en witlof. De tweede keus is het eten van groenten uit blik of pot, of Zuid- Europese groenten van het land, ook wel vollegrondsgroenten ge noemd. Voorbeelden zijn bloemkool, ijsbergsla, broccoli en peen. Zuid-Europese vollegrondsgroenten komen per vrachtwagen naar Nederland. De energiekosten van dit transport zijn relatief laag. Voeding van ver weg Niet bederfelijke voedingsmiddelen van andere continenten, zoals rijst, komen veelal per boot naar Nederland. Het energieverbruik voor dit transport is per kilo product relatief klein. Anders is dit bij bederfelijke voedingsmiddelen die van ver komen, zoals boontjes en zacht fruit. Voordat een kilo sperziebonen uit Kenia op ons bord ligt is - als gevolg van het vervoer - veel meer energie verbruikt dan wanneer diezelfde boontjes van de Hollandse volle grond afkom stig zijn. Logisch dat sperziebonen in de winter zo duur zijn. Winterkas kost extra energie Niet alleen groenten die met het vliegtuig zijn vervoerd kosten veel energie. In de winter is het ook beter om wat minder vaak Neder landse kasgroenten te eten, vanwege het extra energiegebruik. Het telen van een kilo vollegrondsgroente kost aanzienlijk minder energie dan het telen van een kilo groente in de winter in een ver warmde kas. pgegeien weggegooid BL' Bro onvermijdbaar afval y over na eten '5kJ| i-20kg onaangeroerd weggegooid Milieu Centraal Milieu Centraal is een onafhan kelijke organisatie die prakti sche en betrouwbare Informatie biedt over milieuvriendelijk ge drag In het dagelijks leven. De informatie is getoetst door een forum van onafhankelijke des kundigen. Voor een antwoord op milieuvragen kunnen consu menten bellen met de Infor matielijn 0900-1719 (30 cpm) of kijken op www.milieucentraal.nl. Milieu Centraal Pausdam 2 3512 HN Utrecht nibud Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) is een onafhankelijke stichting die consumenten adviseert over hun inkomsten en uitgaven. Op basis van de informatie van het NIBUD kunnen consumenten beslissingen nemen en keuzes maken, die van invloed zijn op hun budget. Meer informatie over het NIBUD vindt u op www.nibud.nl. NIBUD Postbus 19250 3501 DG Utrecht

Soester Courant | 2001 | | pagina 15