Jeugd haalt Sint enthousiast in Nieuwe prins in Zotteklapland IJsvereniging start voorverkoop houdt schaatsruilbeurs 1 Krakers na brand weg uit oud pand rijkswaterstaat Chirurg zelf 'onder 't mes' F-16's oefenen vanaf vliegbasis Soesterberg Kinderopvang 'De Linde' start met twee groepen Verzetsstrijders herdacht op vliegbasis Soesterberg WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 - BRI V Op vrijdag 30 november in Dorpshuis Cenakel-viering op televisie Kinderactiviteiten De Dubbeldekker Bloembollenactie Postiljonschool levert 2 mille op Lichtjes kijken vanaf Domtoren Sinterklaasverkoop Utrechts Archief KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Ook brandje in Scottish Court SOESTERBERGSEÜLCOURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 pat Soesterberg een echt vlieg dorp is, werd zaterdag nog eens ulerstreept door Sint Nico- laas en zijn gevolg. Direct na- dal hij in Maastricht officieel l0et op Nederlandse bodem had gezet, reisde de Sint door Soesterberg. Daar werd hijbij het Dorpshuis Burgstede 0p enthousiaste wijze verwel- toind door de jeugd van Soesterberg, meestal in gezel- ^ap van ouders. Hoewel het financieel steeds moei- •0 wordt om de intocht op touw li zetten, was de organiserende SDchting Balans (vestiging De Dubbeldekker) samen met het Bij zondere Activiteiten Comité Soes- lerberg er dankzij sponsoring van kinkels en bedrijven opnieuw in teslaagd er een echt kinderfeest Ja te maken. Nadat de Sirit van- al het dak van De Dubbeldekker trap naar het Dorpsplein af was stomen, werd hij bestormd door je jeugd en moest hij tientallen janden schudden. Veel kinderen hadden een tekening of een ge dichtje voor de Sint gemaakt. Op- tallend was trouwens het aantal ma Sinterklazen en mini Pieten dat zich voor deze gelegenheid had verkleed. Onder begeleiding van de politie en met medewerking van de Ver eniging Vrijwillige Brandweer van Soöterberg die met een oude brandweerwagen present was, de Drumband 'Elkander Getrouw' en mini majorettes kon een aardige stoet door de straten van Soester berg trekken. De Sint zat in een open koetsje, zijn dertig Pieten deelden kwistig pepernoten uit. Ma de intocht werd de Sint offici- el verwelkomd door Nell Ruis. Kinderen tot en met 8 jaar en hun ouders werden daarna uitgenodigd in de sportzaal van het Dorpshuis, waar clown Benno een leuk optre den verzorgde. Tot slot van het kinderfeest maakte de Sint de win naars van de kleurwedstrijd be kend. De meesten van hen waren echter niet aanwezig. De volgende winnaars kunnen de prijs op de eerstvolgende twee woensdagmid dagen afhalen in De Dubbeldek ker: Sophie Coenen (7 jaar); Carolien Huijbregtse (3); Eva v.d. Linden (6); Raymond Campuzano (5); Margot v.d. Zijde (8); Wendy Jaarsma (7); Yvo Coljee (5); Dan iël van Vliet (8), Tom Regien (7) De Sint moest ook in Soesterberg tal van kinderhanden schudden. Foto: Eemland Pers. en Rochea Klinkenberg (5). Aan het slot van zijn bezoek aan Soesterberg bezocht de Sint nog enkele instellingen. De jeugd was toen al naar huis vertrokken, waar schijnlijk om de schoen te zetten. Soesterberg heeft een nieuwe carnavalsprins. De Zotteklappers hebben Stephan Hoekstra tot dat hoge imbt geroepen. Onder begeleiding van boerenkapel be Amerblazers betrad prins Zotteklap XI met zijn adjudant Giliam en prinses Esmiralda allen geheel in W nieuw gestoken) zijn residentie. De prins wordt ook Ut jaar vergezeld door de Prinsengarde, de Raad van -'jf en de Zotte Wijven. Is voor de Zotteklappers een camavalslustrum. Ze bestaan namelijk elf jaar. De receptie en het lustrumfeest vinden op 15 december plaats in de residentie van de prins, café De Gouden Leeuw in Soesterberg. Prins Zotteklap XI is in het dagelijks leven Stephan Hoekstra, adjudant Giliam is bekend als Giliam Dok ter en prinses Esmiralda als Esmiralda O uwer kerk. Foto: Eemland Pers fet bestuur van de ijs- en keelervereniging Soesterberg eeft besloten af te stappen van et systeem van de knipkaart 'oor het bezoek aan de ijsbaan n de periode dat er geschaatst '3n worden. Het valt weer te- ug °P het oude systeem van jewone kaart(voor)verkoop. let systeem van de knipkaart eeft niet voldaan,' zegt voorzitter Blokzijl. Daarom wordt de °oryerkoop van abonnementen reer ingevoerd. Schaatsliefhebbers "nnen op vrijdag 30 november 3fi 19:30 tot 21:30 uur in de hal het Dorpshuis Burgstede te- cht voor de voorverkoop. Dan is ook gelegenheid om schaatsen ruilen tijdens de ruilbeurs, ijsvereniging krijgt geen ge- neentelijke subsidie. Ze is dus he emaal aangewezen op inkomsten ■iit voorverkoop, entreegeld en de verkoop van koek-en-zopie. Blok zijl: 'We hebben altijd voorverkoop gehouden, maar doordat we jaren- ang geen ijs hebben gehad, kon den we de mensen daar niets voor bieden. Toen hebben we bedacht om knipkaarten in te voeren. Die kon men voor een tientje kopen en die kon men twaalf keer gebruiken als er ijs was en er geschaatst kon worden. We dachten dat we daar goed aan deden, maar het was al gauw duidelijk dat we van de en treegelden niet konden bestaan. Dat systeem voldeed dus niet.' Omdat de accommodatie bij de ijs- en skeelerbaan dringend aan een verbouwing toe was, waarmee inmiddels een begin is gemaakt, moet de ijsvereniging over vol doende financiële middelen be schikken om die te kunnen beta len. Daarom heeft het bestuur be sloten opnieuw voorverkoop te houden, in de hoop dat er weer ijs komt. 'Gelet op het weer van de laatste tijd denk ik dat we een goe de kans maken,' zegt Blokzijl. Verbouwing Na jarenlang tot tevredenheid ge bruik te hebben gemaakt van het dorpshuis als vergaderruimte, vond het bestuur de tijd rijp voor een eigen vergaderruimte. Die wordt nu met veel creativiteit in de bestaande accommodatie bij de baan gerealiseerd. Verder is men bezig met het maken van een schuilgelegenheid voor de bezoe kers en wordt langs de baan een tegelrand aangelegd. Blokzijl: 'Dat gebeurt allemaal op de zaterdagen door vrijwilligers die daar erg druk mee zijn. Het is een leuke groep mannen en vrouwen, maar we zouden graag willen dat meer mensen ons kwamen helpen want er is altijd van alles te doen.' Tarieven Een gezinsabonnement voor ouders kost in de voorverkoop, dus uitsluitend op vrijdagavond 30 november, 25 gulden, daarna 35 gulden. Kinderen van 4 tot en met 15 jaar betalen voor een (bij)kaart fl. 7,50 in de voorverkoop, daarna fl. 12,50. Voor 16 jaar en ouder zijn deze bedragen resp. 15 en 20 gulden. Een individuele kaart kost een 4- tot 16-jarige 15 gulden, vanaf 1 december 20 gulden; voor 16 jaar en ouder bedraagt de prijs resp. 20 en 25 gulden. Donateurs betalen zowel vóór als na 1 de cember 25 gulden. In de losse ver koop kost een kaartje tot 17:00 uur fl. 2,75 en vanaf 18:00 uur fl. 3,30. E XCLUSIEVE Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 Vanuit het Cenakel te Soesterberg wordt komende zondag 25 novem ber een eucharistieviering op tele visie uitgezonden om 10:00 uur (Nederland 1). Voorgangers zijn pastor Peter Denneman en Sjef Broekmans. De zang wordt ver zorgd door het koor Mixtuur o.l.v. Piet Hein v.d. Ven. In De Dubbeldekker worden de komende weken weer verschillen de activiteiten voor kinderen ge houden door de Stichting Balans. Op woensdag 28 november zijn er tal van spelletjes te doep, een week later (5 december) worden er pe pernoten gebakken en op 12 de cember kunnen de kinderen kerst stukjes maken. Op 19 december wordt in het welzijnsgebouw aan het Dorpsplein een kerstfilm ver toond. De activiteiten zijn telkens op woensdagmiddag, voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar van 14:00 tot 15:30 uur en voor kinderen van 11 tot en met 15 jaar van 16:00 tot 17:30 uur. Deelname kost 1,50 gulden per keer. De bloembollenactie van de Postil jon heeft dit jaar ruim tweeduizend gulden opgeleverd. Van het geld kan de protestants-christelijke ba sisschool een televisie en een vi deorecorder aanschaffen. Dat was ook de opzet van de actie die jaar lijks wordt gehouden. Leerlingen van de school bezoch ten de afgelopen weken familie, vrienden, kennissen en buurtgeno ten om de bloembollen aan de man te brengen. In het assortiment zaten verschillende soorten, voor binnen en buiten. De bestellingen zijn inmiddels allemaal afgeleverd. Wanneer de donkere wintertijd aanbreekt, wordt Utrecht weer met allerlei lampjes en lichtjes versierd. Je denkt een Zwarte Piet op het dak te zien en de belletjes van een arrenslee te horen. Het feeëriek verlichte Utrecht van boven af, is helemaal een feest! Daarom geeft RonDom, bezoekerscentrum voor Cultuurhistorie Utrecht, bezoekers ook dit jaar weer gelegenheid de Domtoren te beklimmen na het in vallen van de duisternis. Deze 'lichtjes kijken' rondleidingen onder begeleiding van een gids vinden plaats op vrijdag 7 decem ber, woensdag 12 december en vrijdag 28 december om 17:00, 18:00,19:00, 20:00 en 21:00 uur. Voor deze gelegenheid zal Ron Dom tot 19:00 uur open zijn. De toegangskaartjes voor 'lichtjes bekijken' kosten f 12,50 voor vol wassenen en f 7,50 voor kinderen. Informatie en reserveren bij RonDom, Domplein 9, @030- 2333036; maandag t/m zaterdag 10:00- 17:00, zondag 12:00 - 17:00 en op 7, 12, en 28 decem ber tot 19:00 uur. Op woensdag 28 november houdt Het Utrechts Archief haar jaarlijk se Sinterklaasverkoop. Van 19:00 tot 20:30 uur is het archief geo pend voor kooplustigen op zoek naar een cadeau met een histori sche uitstraling. De Fotodienst van Het Utrechts Archief verkoopt zo als gebruikelijk dubbele afdrukken van oude en nieuwe foto's, waar onder een aantal grote formaten. In de stand van het archief worden onder andere reproducties van oude kaarten ep gidsjes voor ar chiefonderzoek verkocht. Er zijn ook weer dubbele affiches. De Stichting Vrienden van het utrecht archief Presenteert zich in een aparte stand. Verder zijn er stands van de vereniging Oud-Utrecht, de Stichting Publicaties Oud-Utrecht (SPOU) en de Nederlandse Ge nealogische Vereniging. In 2000 werd de Sinterklaasver koop door 220 personen bezocht. Bezoekers wordt verzocht zo mo gelijk gebruik te maken van open baar vervoer: buslijn 8 stopt aan de Blauwekapelsevveg. De parkeer plaats bij Het Utrechts Archief telt slechts 22 parkeerplekken, waar van twee gereserveerd zijn voor invaliden. In de straten rond het archief moet voor het parkeren worden betaald. Zaterdag 24 november zondag 25 november Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 aalm. R. v.d. Vring; cantores Zondag 10:30 aalm. R. v.d. Vring; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkeimanstraat 101 10:00 geen opgave Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Paltzerweg 299, 88030-2284555. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, @352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, @033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 880900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, @035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, @351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, @352391. Grof vuil, @035-6093666. De brandweer van Soesterberg heeft het de afgelopen week druk gehad met het bestrijden van een brand in het dak van een kraakpand aan de Richel- leweg, een containerbrand bij Abrona (De Sterrenberg), een wasmachinebrand in het Scot tish Court aan de Kampweg en met een brandmelding in een woning in Apollo. De brand aan de Richelleweg woedde in een houten gebouw dat als opslagruimte in gebruik was geweest bij rijkswaterstaat. Het was gekraakt. Er woonden vier volwassenen en een kind. Voor hun eigen veiligheid moesten zij het pand verlaten. Hun spullen laadden ze in een vrachtwagen, waarna ze met onbekende bestem ming vertrokken. De brand was ontstaan in de dakbedekking bij de afvoer van de geiser. Omdat de gastoevoer was afgesneden, had den de krakers zelf een systeem ontwikkeld om aan warm water voor de zelf aangelegde douche te komen door een gasfles op de gei ser aan te sluiten. De afvoer was echter in de loop van de tijd zo heet geworden, dat deze spontaan in brand vloog. De bewoners ontdekten zelf de brand door de rookontwikkeling in het pand. In afwachting van de komst van de brandweer gingen ze het vuur met een straal op de wa terleiding te lijf. De brandweer zet te daarna twee stralen in. Met in zet van de ladderwagen van Soest werd een deel van het dak ge sloopt om er zeker van te zijn dat geen vuurresten in de houtbouw en de isolatie waren achtergebleven. Medewerkers van de Remu sloten, na langdurige inzet van de brand weer, de elektriciteit af. Kaarsen In Apollo hoorde een bewoner het brandalarm afgaan bij de buren. Hij waarschuwde direct de brand weer. Deze kon zich beperken tot het uitblazen van enkele kaarsen die de bewoners hadden laten branden toen ze de woning verlie ten. In dit verband wijst de brand weer op het gevaar van het laten branden van kaarsen zonder toe zicht. Ook het te lang laten bran den van kaarsen in kerststukjes is bijna elk jaar oorzaak van binnen brandjes. Reden voor de brand weer om iedereen erop te attende ren dat men geen kaarsen moet laten branden in ruimtes waarin niet constant iemand aanwezig is. Bij Abrona bluste de brandweer een containerbrandje. In het Scot tish Court kon de brandweer zich beperken tot een nacontrole. In het gevangenisgedeelte was in een wasmachine door sluiting brand ontstaan. Dit werd ontdekt door de rookontwikkeling. Bij aankomst van de brandweer had personeel de wasmachine al naar buiten ge werkt. Hij vroeg 'een dappere man, iemand die nergens bang voor is. Een vrij williger die weet wat het is om met scherp gereedschap om te gaan, maar die niet weet wat het is om zelf onder het mes te liggen. Iemand die ver stand heeft van snijden Zo begon illusionist Mike Shera uit Amsterdam zijn act als inleiding van de presentatie van een nieuw medisch instrument. Chirurg Willem van Erp wierp zich na enig aarzelen op als de dappere man en hij ging dus 'onder het mesBeter gezegd: onder de elektrische zaag. Hij k wam er heelhuids af. Hoewel het plankje dat boven op hem lag dwars door midden ging, bleek hij na zijn horizontale avontuur op de zaagtafel geen schrammetje te hebben. Mike Shera f'zagen doe ik alleen in m 'n vrije tijd; deze zaagtafel staat niet bij mij thuis') was door Johnson en Johnson gevraagd in hotel Holiday Inn Royal Pare voor een ludieke presentatie te zorgen van het nieuwe in strument dat ervoor zorgt dat bij een chirurgische ingreep minimale weef- selschade ontstaat. Twaalf F-16's en circa 500 per soneelsleden van de vliegbasis Twenthe oefenen in de periode van 22 november tot en met 29 november hun 'Reaction Force'-taak vanaf de vliegbasis Soesterberg. De F-16's arriveren op donderdag 22 november op Soesterberg. Op vrijdag zullen er overdag trainings- vluchten plaatsvinden. De daad werkelijke Reaction Force-oefe- ning begint maandag 26 november na het middaguur en duurt tot 17:00 uur op de woensdag. Tijdens de oefening zal op maandag en dinsdag van 08:00 uur tot 23:00 uur worden gevlogen. De F-16's keren op 29 november terug naar de vliegbasis Twenthe. De oefening is de eerste van twee gelijke oefeningen die gelden als voorbereiding op een grote NAVO-evaluatie. De tweede oefe ning wordt volgend najaar in het buitenland gehouden. Na het af ronden van de beide oefeningen zullen vertegenwoordigers van NAVO-lidstaten de vliegbasis Twenthe controleren op haar in zetbaarheid. Tijdens de oefening worden onder meer de crisisbeheersingstaken (o.a. luchtverdediging, grondver- dediging en fotoverkenningsvluch ten) beoefend. Een aantal van deze taken werden tijdens opera tie Allied Force (de Kosovo-oor- log) uitgevoerd. De F-16 is een multi-role vliegtuig dat zowel overdag als ook 's nachts zijn taken moet kunnen uitvoeren. Na de ingrijpende modernisering van de F-16 zijn de mogelijkheden om bij duisternis te opereren aan merkelijk verbeterd. De operaties boven Kosovo hebben het belang van deze modernisering duidelijk aangetoond. In het oefenprogram ma voor de vliegers is het aantal uren 'vliegen bij duisternis' toege nomen. De F-16 vlieger oefent met de helderheidsversterker (night vision goggles) en om deze kijker goed te kunnen gebruiken moet de zon al anderhalf uur voor vertrek zijn ondergegaan. Het oefenen van F-16's op de vliegbasis Soesterberg zal voor de omwonenden van de vliegbasis, met name tijdens het avöndvlie- gen, niet onopgemerkt voorbij gaan. Omwonenden kunnen hun eventuele vragen over het oefenen van de F-16's neerleggen bij staf voorlichting vliegbasis Soesterberg, tijdens de oefening van 08:00 uur tot 17:00 uur bereikbaar op 38 0346-336101 of 0346-336102 of 0346-336104. Tijdens het avond- vliegen is staf voorlichting bereik baar tot 23:15 uur. Uitgerekend op de nationale actiedag waarop zo'n vijfhon derd kinderdagverblijven dicht waren door de staking van me dewerkers die meer loon eisen, opende een nieuwe kinderop vang voor bedrijven en particu lieren in Soesterberg haar deu ren. Op de plaats aan de Christiaan Huijgenslaan waar oorspronkelijk de Titus Brandsmaschooi stond, later gefuseerd met de Sint Caro- lusschool, zijn niet alleen de nieu we Carolusschool, zes twee-onder- een-kap-woningen en een aantal eengezinswoningen gerealiseerd, maar ook het dagverblijf De Lin de voor kinderen van 0 tot 4 jaar. De Linde is opgezet door Janny en Dirk Lammertse, die het pand - 'gespiegeld' ten opzichte van de naastgelegen St. Carolusschool- huren van de gemeente. Zij heb ben, samen met regiomanager Loek Smit, inmiddels zeven jaar ervaring met het kinderopvang- werk. Eind 1994 zetten ze in Amersfoort het kinderdagverblijf De Lariks op, net als in Soester berg met 46 kindplaatsen. Hoewel De Linde pas open is, zijn Wat is er nu fijner dan lekker met verf kliederen en dat nog wel op de ruiten! Deze kunstenaars in de dop hebben er duidelijk plezier in. Foto: Eemland Pers al twee van de uiteindelijk vier groepen vol. Er zijn acht mede werksters, twee leidsters per groep. Omdat het kinderdagverblijf met verruimde openingstijden kent, hebben zij de kinderen van zeven uur 's morgens tot half zeven 's avonds onder hun hoede. Janny en Dirk Lammertse twijfelen er niet aan of het kinderdagverblijf is al ruim voor de officiële opening be gin volgend jaar volledig bezet. 'Er komen nu al aanmeldingen van mensen die zeggen: "U hebt een goede naam, we hebben van ande ren gehoord dat u goed bent." En mond-tot-mondreclame is altijd de beste,' zegt Janny Lammertse. Vanzelfsprekend zijn in het nieuwe gebouw alle basisvoorzieningen voor kinderopvang aanwezig. Op vallend zijn bijvoorbeeld de ruime lokalen met veel licht en de grote binnenspeelplaats. Evenals de nieuwe St. Carolusschool is De Linde zeker een aanwinst voor Soesterberg! Op de fusilladeplaats van de vliegbasis Soesterberg werden maandag 33 verzetsstrijders uit de Tweede Wereldoorlog her dacht. Deze groep staat bekend als 'de 33 van Soesterberg'. De herdenking werd bijgewoond door familieleden, oud-ver zetsstrijders en andere belang stellenden. Kinderen van groep 8 van de Desmond Tutuschool uit Soest verzorgden samen met de vliegbasis de herden- king. De 33 Nederlanders die jaarlijks bij het eenvoudige monument op de fusilladeplaats op de vliegbasis worden herdacht, verzetten zich tijdens de Tweede Wereldoorlog vanaf het begin van de Duitse be zetting van Nederland tegen de schending van vrijheid en ver draagzaamheid. Zij waren in hoofdzaak afkomstig uit Amster dam, Hengelo en Deventer. De meesten waren mannen met beroepen als metaalbewerker, stu kadoor, los arbeider, schilder, monteur, elektricien, landarbeider, stratenmaker, banketbakker en ge meentewerkman. Op 19 november 1942 betaalden zij met hun leven voor hun idealen, toen zij op de vliegbasis door de bezetters wer den doodgeschoten. Op verzoek van de Stichting fe bruari 1941 schenken de leerlingen van de Desmond Tutuschool uit Soest elk jaar aandacht aan de fu silladeplaats en de gruwelijke ge beurtenissen die daar hebben plaatsgevonden. De kinderen die uiteraard de Tweede Wereldoorlog niet hebben meegemaakt en van wie de ouders veelal niet in Neder land zijn geboren, voorkomen hier door dat een deel van de historie verloren gaat. Een deel dat bewijst dat zelfs onder de moeilijkste om standigheden mensen zich hebben verzet tegen onrecht. De plechtigheid begon in de on derofficiersmess op de vliegbasis, waar de schoolkinderen en de commandant van de vliegbasis, kolonel-vlieger C.J. Lorraine, de belangstellenden ontvingen. Met bussen reed men vervolgens naar de fusil ladeplaats. Na een korte tocht door het bos kwam men aan bij het ruwhouten kruis, waar een geestelijke van de vliegbasis en de kinderen de plechtigheid verzorg den. Na de kranslegging klonk 'The Last Post' en werd een mi nuut stilte in acht genomen. De herdenking werd afgesloten met een samenzijn in de onderofficiers mess.

Soester Courant | 2001 | | pagina 17