IJHOf D D A 20 JAAR Dl MA Soest 50 jaar geleden Groot Soester Dictee 2001: pittig, maar geen cataclysme DEMONSTRATIE POPCORNMACHINE fl| VAlËkóvttH 'Van heidehut tot residence' lerste bus was niet meer dan een houten krat "on Majoor wint Soester Dictee! Het ('t) Soester Dictee Van initiatierite tot breakdance Uit de historie van Soest(erberg) /an Keulen PAGINA 10 ANG MOGELIJK DIG GRATIS POPCORN DEZE MACHINE KOST NORMAAL 129,- NU BIJ Dl MA EN GRA TIS ZAKJE POPCORN PAGINA 11 Nabeschouwing van de samensteller ZATERDAGA.S. VAN 77.00 TOT 17.00 VOOR ALLE KINDEREN SOESTER COURANT Groot Soester Dictee 2001 Het adres voor de lekkerste AMAH DELSTAVEN, AMANDELLETTERS, SPECULAASPOPPEN, MARSEPEIN, BORSTPLAAT etc. etc. )NEN! UIS WOENSDAG 28 NOVEMBER 2001 pud-samensteller maakt reputatie waar •estelijke aanbiedingen voor u nkei van Nederland', zit S1 jaar ijhof biedt u verder... ?ukens Sanitair Meubels <et Verf en behang Deuren ?rlichting Ijzerwaren Tuin Hout en bouwmaterialen *ederi*t en woonwaren. baarn weg 3 3741 gr baarn tel 035 548 61 u kook-en tafelcultuur kado en design Van Weedestraat 48 - Soest www.dimadesign.nl Uit de Soester Courant van Dinsdag 27 November 1951 delijk bleken al die concurrenten niet meer te zijn dan eendagsvlie gen en konden ze het tegen de on derneming van de Soester broers niet bolwerken. Links van de weg De wegen waren toentertijd slecht. De paardentram naar Baarn had daar geen last van. Bovendien was de rails gelegd in een goed bestraat weggedeelte. De buschauffeurs maakten daar zoveel mogelijk ge bruik van. Heen was daar geen bezwaar tegen, maar terug reden ze, dan altijd links van de weg. Hetgeen de speurende Baarnse wetsdienaars niet ontging en Van Geerestein bekeuring nummer zo veel opleverde. De bussen werden ieder jaar gro ter. Toen er op de drukste lijn een nieuwe kwam met plaats voor 23 passagiers, vroeg het publiek zich bezorgd af of 'je nou zonder onge lukken te maken met dat ding van Baarn naar Amersfoort kunt ko men'. In het begin was er geen sprake van wisseldiensten; beide broers reden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Eerst alleen van Soest naar Baarn, later van Amersfoort naar Baarn. Nog weer later werd Soesterberg in het lij- nennet opgenomen en moesten er bussen en chauffeurs bijkomen. Het reizend publiek was maar ma tig met de nieuwe chauffeurs inge nomen. Ze reden zo hard... Evenals nu was ook in die tijd het busvervoer geen vetpot. De onder neming van Van Geerestein had zich weliswaar steeds verder uitge breid, maar het geld raakte op, ter wijl er eigenlijk geïnvesteerd moest worden. Donkere wolken pakten zich boven het bedrijf samen. Er moest geld komen om het hoofd boven water te houden, maar Jo- han van Geerestein kon het ner gens lenen. In 1930 was de finan ciële nood zo hoog gestegen, dat de oprichter besloot zijn bedrijf van de hand te doen. Op dat mo ment dook Willem Cornelis Ten- sen op in Soest. Hij nam het be drijf over. Johan van Geerestein vertrok naar Apeldoorn, waar hij met succes een toeringcarbedrijf opzette, broer Cees trad in dienst bij de nieuwe busonderneming W.C. Tensen. Over de verdere ontwikkeling van het busvervoer in Soest gaat de volgende aflevering. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 32 6017065. VREEMD VERWEER. Een wel zonderling verweer voer de H.-IJ. uit onze gemeente, toen zij zich j.1. Woensdagmiddag voor de Utrechtse Politierechter moest verantwoorden voor het feit, dat zij in Augustus j.1. tot tweemaal toe bij de groenteboer J.W. een paar bloemkolen en een paar perziken had weggenomen. Ze deelde n.1. mede in die perio de de dupe te zijn geworden van enige pensiongasten, die haar voor 130,- hadden opgelicht. Een soort van weerwraak dus. De Officier van Justitie kon even min als de Politierechter een der gelijke wraakneming op een on- schuldigen handelaar billijken. "Juist als U zelf de dupe bent ge worden van oneerlijkheid en ge voeld hebt wat het betekent door anderen te worden benadeeld, moet U er voor terugschrikken Uw evenmensen te benadelen", merk te de Politierechter op. De officier vond het geval te ern stig om het met geldboete af te doen, te meer daar de verdachte enkele jaren geleden ook al eens wegens oneerlijkheid is veroor deeld. Derhalve eiste hij één week gevan genisstraf. Rekening houdend met het feit, dat de verdachte onder 't gebeurde zeer heeft geleden en erg zenuwachtig van aard is, wilde de Politierechter haar nog een laatste kans geven en veroordeelde de verdachte tot 2 weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. PAS VOOR DE HOND. In de drie afgelopen nachten heeft een roofzuchtige hond huisgehou den in kippen- en konijnenhokken, terwijl ook een schaap ontijdig het leven moest laten. De hoofdinspecteur van politie heeft naar aanleiding van deze voorvallen bevel gegeven de veror dening, welke het loslopen van honden verbiedt tussen 23 en 7 uur, alsmede van 7 tot 23 uur in het gebied rondom de Eng en langs de hoofdweg, met alle ge strengheid toe te passen. BEWAAK UW KONIJNEN. De roofzuchtige hond, waarover wij in ons vorig nummer schreven, heeft zijn tocht langs de konijnen hokken voortgezet. Maandag- en Dinsdag- en Woensdagnacht sneu velden niet minder dan 26 konij nen, waarvan op de Prins Bern- hardlaan 9, op de Paulus Potter- laan 1, op de Steenhoffstraat 6, op het Kerkpad 2 en op de Klaarwa- terweg 8. Verschillende inwoners vonden hun dieren doodgebeten terug. Het zesde Groot Soester Dic tee is inmiddels een herinne ring. Een plezierige herinne ring, wat mij, de samensteller, betreft. Maar ook de deelne mers van het dictee dachten er voor het grootste deel zo over, als ik althans de geluiden daar omtrent in de nazit geuit goed weet te duiden. Wat mij betreft genoeg stimulans om me nü al vast te prepareren op de zeven de versie. Maar nu eerst nog enkele woorden gewijd aan de zesde, het op deze pagina afgedrukte 'Van initiatieri te tot breakdance'. De twintig deelnemers maakten daarin in to taal 423 fouten, wat neerkomt op gemiddeld iets meer dan 21 rode strepen per deelnemer. Een gun stig resultaat als je dat vergelijkt met het gemiddelde aantal fouten dat de deelnemers aan 'Het Groot Dictee der Nederlandse Taal' ver ledenjaar maakten: 37! Van twee ën een: óf het Soester dictee was (erg) gemakkelijk, of de spelvaar- digheid van de Soesters is aanmer kelijk groter dan die van de gemid delde Nederlander. Dan nu een adstructie van de meest gemaakte fouten: de meest bizarre spellingen le verde het woord 'cataclysmen' op. Niet verwonderlijk, aangezien de meeste deelnemers het woord - tegen mijn verwachting in - niet bleken te kennen. Enfin, nu is zo wel de spelling als de betekenis ('calamiteit') bekend; verwarrend waren 'Dionysische' (bovenkast) en 'bacchantische' (onderkast). Het Groene Boekje houdt het er dus op dat in het tweede geval de persoonsnaam (Bacchus) niet meer als zodanig fungeert; 'modetendensen' werd in zeer veel gevallen met een 'z' geschre ven. Kennelijk heeft het Duitse equivalent zich vastgezet in het collectieve spellinggeheugen; 'revérences' was een wel heel gemene 'instinker'. Hoewel het woord zeer Frans klinkt, heeft het zich tóch aangepast aan de Neder landse spellingregel die voorschrijft dat de eerste lettergreep geen ac cent aigu krijgt (etage, etalage, be arnaisesaus); 'bossanova' (Portugees voor 'nieuwe stroming') wordt, in tegen stelling tot 'paso doble' (Spaans voor 'dubbele pas'), aaneenge schreven. De schrijfwijze in het land van herkomst' is hier maatge vend; 'écossaise', de Schotse dans, is een van de weinige uitzonderingen waar de eerste syllabe een accent aigu krijgt (samen met 'dédain', 'dégénéré' en 'mépris'); 'bakkebaard' krijgt geen tussen- n; het Groene Boekje houdt het erop dat de argeloze taalgebruiker het eerste deel niet herkent als het aan het Duits ontleende 'Backe' (wang); 'hiphopcultuur' is een zogeheten driedelige samenstelling en die worden aaneengeschreven, als al thans het eerste deel bij het twee de deel hoort. Net als 'oudeman nenhuis', 'kortetermijndenken' en uit racentri fugeproj eet 'jaegerondergoed' werd nogal eens met een hoofdletter geschre ven. Vrijwel elke woordcombinatie die met een naam begint, krijgt echter een kleine letter ('hawai- hemd, 'dieselmotor', enzovoort); de 'ei' in 'keiltje' is etymologisch te verklaren: het woord is afgeleid van het Hebreeuwse 'keli', dat 'borrel' betekent en is in de 'onder wereld' zeer courant. Of diegenen die het correct gespeld hebben daar dus blij mee moeten zijn... en 'protestants-christelijke' wordt écht met kleine letters ge schreven, in weerwil van dominee De Wildes kerkblad... Tot slot: mochten er nog kwesties onbeantwoord zijn gebleven, dan kunt u uw vragen sturen naar de redactie van de Soester Courant. Deze krant wil platform zijn voor al uw taalvragen, al dan niet direct ontsproten aan het Soester dictee. Ik zal ze met plezier en naar beste vermogen beantwoorden, persoon lijk of in de krant, als het probleem interessant genoeg is om publieke lijk te behandelen. Bert Jansen 't Twintig gedreven taalbeoefenaren S streken vol strijdlust in de raadzaal neer; 0 ontspannen oogden zij, evenwel waren E er tekens van nerveusheid keer op keer. S Snel moest het peentjes zwetend team ervaren: T taalkunst op zich leidt niet tot roem en eer! E Een schrikreactie schoot soms door de schare, R ra, ra, o wee, hoe spel ik dit nu weer?! D Dansend, van bronstijd tot heden ten dage, 1 informeerde Bert Jansen zijn gehoor; C choreografisch wist hij speels te slagen, T tactisch trok hij een onheil spellend spoor. E Een keiltje dronk men graag en vol behagen; E en d'écossaise? Daar ging niemand voor! Kond le Bisck 26 november 2001 1. Al in de vroegste bronstijd - zo blijkt uit, onder andere, West- Europese rotstekeningen en konterfeitsels in reliëf - uitte de pri mitieve mens zijn emoties door middel van de dans. 2. Veel van de dansen wortelen in de religieuze beleving, maar niet alle: de oudste Griekse dansen zijn de Dionysische en de bacchan tische, waar de wijn en de erotiek centraal staan. 3. In hoeverre Cicero's adagium 'een nuchter mens danst niet' er toe heeft bijgedragen, is discutabel, maar feit is dat in de Romein se tijd de dans geen cruciale rol speelde. 4. De opkomst van het monotheïsme beroofde de dans van het sa crale element en in de veertiende eeuw ziet men een opleving van de extatische dans, veelal als uiting van euforie na epidemische ziekten of, voor de middeleeuwse mens niet te duiden, cata clysmen. 5. Gedurende de Renaissance werd aan de mondaine en exuberante Italiaanse hoven de dans al spoedig gecombineerd met aan de my thologie ontleende allegorische voorstellingen ter opluistering van feesten of als intermezzo in komedies. 6. De wals, een niet-protocollaire dans in driekwartsmaat, beli chaamt de nieuwe vrijheid: voor het eerst dansen de partners in eikaars armen; sedertdien is de ontwikkeling van de gezelschaps dans sterk afhankelijk van modetendensen. 7. Hoewel de dans in het naoorlogse Nederland incidenteel nog als zondig werd beschouwd (meer in protestants-christelijke dan in rooms-katholieke kringen), achtte het verlichte deel der natie eni ge kennis van de dans een onontbeerlijk onderdeel van de eti quette. 8. Heden ten dage kijken wij met nostalgie terug op de epoque van de 'buigingen en revérences', waaraan Bordewijk meer dan een halve eeuw geleden refereerde, en waarin de bossanova, de paso doble en de écossaise alom beoefend werden. 9. Nü prediken branieachtige veejays met bakkebaarden de hiphop cultuur en pogoën gepiercete tieners in transparante negligeetjes tezamen met zestigplussers (60+'ers) in jaegerondergoed (jaeger ondergoed). 10. Mocht u na dit choreo- en orthografisch geweld aan vertwijfe ling en droge strot ten prooi zijn, zoek dan vergetelheid bij Ko ning Alcohol; de SLAS offreert u graag het eerste keiltje in een lokaal etablissement. BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 gen schade. De ondernemer moet voldoende reserve-materieel in voorraad hebben, zoodat het ver voer geregeld kan plaats hebben. Op 12 april 1927 kreeg de auto busdienst Baarn-Soest-Amersfoort en omgekeerd de officiële status. Van Geerestein had inmiddels al de nodige ervaring opgedaan; eerst op de lijn Soest-Amersfoort, sinds 1924, bij de opheffing van de paar dentram, ook met een lijndienst op Baarn. Van enige regelmaat in het vervoer kon in die dagen echter geen sprake zijn, want soms moest er wel twee dagen gesleuteld wor den om één dag met de bus te kunnen rijden! Nou ja, rijden... De bus mocht niet harder gaan dan vijftien kilometer per uur. De chauffeurs, Johan en zijn broer Cees van Geerestein, zondigden wel eens tegen die regel. Dat kwam hen op een flink aantal be keuringen en als gevolg daarvan een regelmatig bezoek aan de kan tonrechter te staan. Zij waren 'goe de bekenden' van hem geworden. Meestal bleef de boete beperkt tot twee kwartjes. Vooral de Baarnse politie maakte het de Soester onderneming lastig. Een paardentram in het villadorp Baarn kon er nog net mee door, maar bussen werden er beschouwd als ordinaire vervoermiddelen. De inwoners van Baarn klaagden er regelmatig over bij de politie. Dëze zag blijkbaar geen andere moge lijkheden de klagers tegemoet te jkomen dan door de Soester pio niers het leven zo zuur mogelijk te maken. Bij het minste of geringste 'vergrijp' kwam het bonnenboekje |weer tevoorschijn. Het was de tijd dat het publiek de halte bepaalde. Een caféhouder aan de Birkstraat bijvoorbeeld hing een vlaggetje buiten wanneer hij of een klant van de bus gebruik wenste te maken. Maar het simpe le handopsteken was al teken vol doende voor de buschauffeur om te stoppen. Al naar gelang de be langstelling onderweg duurde de zelfde rit nu eens tien minuten, dan weer een kwartier of zelfs twintig minuten! In de eerste bus, een T-Ford, wa ren maar twaalf zitplaatsen. Er re den echter wel eens dertig passa giers mee. Dit was mogelijk door dat de bus van brede spatborden was voorzien en bovendien een plat dak had. Ofschoon zo'n groot aantal passagiers natuurlijk niet was toegestaan, kneep de chauf feur meestal een oogje dicht, voor al omdat de concurrentie zeer groot was. Ook in Soest woedden af en toe concurrentie-oorlogen. De busondernemingen schoten in het begin van de jaren twintig als paddestoelen uit de grond. Ande re lijnbussen dan die van Van Gee restein vertrokken vijf minuten eer der of blokkeerden de weg. Uitein- n het onderhoud te bezwaarlijk en :nlijk u net iets te veel. egen SERVICEFLAT in de een uitstekende oplossing. in de Amaliagaarde betekent: ach direct nabij het busstation; ppartementengebouw t en niet te klein); rekking warme maaltijden ing, verlening kleine ■personeel; landelijkse kofïïe-ochtend, loemenleverancier komen msfeer, die alom wordt a driekamerappartementen te koop; 395.000,- kosten koper. graag laten kennismaken met het i de Amalialaan 24 te Baarn. iir houden wij il serviceflats bezichtigen. :n broodje kunt u de bewoners ten in Amaliagaarde verkrijgen. atie: 'an Berkum Makelaars Nieuw Baarnstraat 93 3743 BP Baarn 035-5418445 ot 12.00 uur, telefoon: 035-5412145 >aratie/onderhoud merken rcedes-specialist koop alle merken van o.a. oud-winnaar Jacques Bet- telheim, Christl Kop en de SLAS bestuursleden Trees Nelissen, Le- nora Crom, Idelette de Nooij en Peter Ensdorff. Tegen tien uur kon Nelleke Streef kerk het 'omgekeerde' rijtje van de tien besten afwerken. De einduit slag was als volgt (enkele deelne mers eindigden 'ex aequo' op de zelfde plaats). le plaats: Ton Majoor, 6 fout; 2e plaats: Bob Boersema/mevr. Nieuwenhuijs: 8 fout; 3e plaats. Netta van Hulzen, 11 fout; 4e plaats: Marijke Hofhuis, 15 fout; 5e plaats: Willem v.d. Broek, 16 fout; 6e plaats: E.J. Harmsen, 17 fout; 7e plaats: A. van Veen/mevr. S. Lievaart, 18 fout; 8e plaats: Dick Koblens, 20 fout. 'Ik ben sprakeloos,' liet Ton Ma joor na de bekendmaking van de uitslag weten. Volgens SLAS-voor- zitter Nelleke Streefkerk verdiende hij extra lof omdat hij, als oud-sa mensteller, zijn nek had durven uitsteken. Hij had daarmee het ri sico van een 'slechte' klassering bewust genomen maar nu 'cracks' als oud-winnaar Bob Boersema achter zich gelaten. Majoor kreeg bloemen en de wisseltrofee mee naar huis. t - Tel. 035 - 601 29 98 Het busvervoer is de laatste ja ren een steeds terugkerend on derwerp geweest in de Soester politiek. Het lijkt erop dat met het verdwijnen van de opval lend rode bussen van buson derneming Tensen uit het straatbeeld ook de zekerheid van het busvervoer is verdwe nen. Nu herinneren alleen nog foto's aan die Tensen-tijd, en een enkel miniatuurtje. Zoals de bus die de Soesterberger J. J. Daniëls heeft nagebouwd aan de hand van een foto en zo als die zaterdag te zien was op de creatiefmarkt in Soester berg. Misschien dat hij ooit fook nog eens een schaalmodel maakt van de allereerste bus l die in Soest reed, al zal hij hier leveneens een foto als voor beeld voor nodig hebben. Aan de tijd van Tensen ging de I periode van de paardentram in Soest vooraf. Deze behoort al ruim vijfenzeventig jaar tot het ver leden. Sindsdien staan ons steeds modernere en vooral snellere mid delen van openbaar vervoer ter beschikking. Weliswaar zwaar ge- subsidieerd, want wat dat betreft is er geen onderscheid met vroeger. Eén van de meest sprekende voor beelden van tegenwoordig is het busvervoer. Ook nu nog moet de gemeente er flink op toeleggen om het volgens haar wensen in stand te houden, vooral teneinde het au togebruik terug te dringen. In het begin van de jaren twintig was er in de regio tussen Amers foort en Hilversum nog geen spra ke van openbaar vervoer per bus. Tussen Baarn en Soest onderhield de Soester paardentram de verbin ding. Dat was alles. Wie naar de stad wilde, was aangewezen op de benen- of boerenwagen, of op de vélocipède, zoals de fiets toen nog heette. Terwijl Europa zich langzaam her stelde van de gevolgen van de Eer ste Wereldoorlog, moest de paar dentram die door de gemeente Soest in stand werd gehouden, het opnemen tegen de trein. 'Bello' op de in 1898 geopende spoorlijn Utrecht-Baarn werd een steeds groter concurrent van de paarden tram. De tram verloor. Een uiter ste poging tot instandhouding van de tramlijn, het vervangen van de twee paarden die de tram trokken door een vrachtauto (waardoor in feite de eerste gelede bus ont- -•>*" i jrtf -• -#.ï> 'C„ I. stond), had ook niets uitgehaald. In 1924, nog geen dertig jaar na de eerste rit op 1 juli 1895, werd hij opgeheven. Al het materieel werd geveild. Op de bonnefooi Toch raakte Soest daarmee niet het personenvervoer over de weg kwijt. Johan van Geerestein zag bij het dreigende verdwijnen van de tram mogelijkheden voor een ren dabele exploitatie van een buslijn. Aanvankelijk alleen van Soest naar Amersfoort, waarmee hij in 1921 •begon, korte tijd later ook naar Baarn. Hij schafte een autobus aan, in feite niets anders dan een houten krat op wielen, die hij on derbracht in een garage aan de Nieuwstraat. Garage is overigens een overdreven aanduiding voor de houten schuur die als stalling en werkplaats diende. Later verhuis de Van Geerestein naar de Lange Brinkweg en nog weer later, in 1927, vestigde het busbedrijf (dat op 1 mei 1930 overging in handen van de heer W.C. Tensen) zich in het garagecomplex aan de Birk straat. Dit werd in 1980 afgebro ken. Nu staat er het kantorencom plex Birkstaete. In de beginperiode reed Van Gee restein op de bonnefooi, maar zo- Kort nadat Tensen in 1930 de busonderneming van de broers Van Geerestein had overgenomen, be stond het wagenpark al uit vijf bus sen, hier voor de garage aan de Birkstraat waar nu op de hoek met de Van Lenneplaan Birkstaete staat. Foto Eemland Pers. als met alles moest er een officieel besluit worden genomen 'inzake vergunning tot het in werking hou den van een autobusdienst'. Op 29 december 1926 hielden gedepu teerde staten van Utrecht een hoorzitting over de aanvraag van Van Geerestein. Er was geen enkel bezwaar ingediend, zodat GS niets in de weg stond om groen licht te geven, 'overwegende dat het hun College evenwel gewenscht voor komt de vergunning voorloopig tot 1 maart 1932 te verleenen'. Er waren vanzelfsprekend voor waarden aan de vergunning ver bonden. Het rijdende materieel moest 'wat getalsterkte en inrich ting betreft zijn ten genoegen van het College. De tarieven en de dienstregeling moeten aan de goedkeuring van het College wor den onderworpen. De ondernemer is verplicht zich te verzekeren te- |elf was hij er niet zo zeker van feweest, vertelde Ton Majoor na afloop van het Soester Dic tee 2001, waarvan hij vorige week woensdag de winnaar werd. De man die vijf jaar lang nderen had 'gekweld' met al- lei spelling-spitsvondighe- n, maakte nu zijn veronder stelde reputatie volledig waar. lij spelt zelf het best! De twintig deelnemers aan het zes de Soester Dictee, dit jaar voor het jerst samengesteld door oud-win- r Bert Jansen, oordeelden nog al verschillend over de moeilijk heidsgraad van de tekst, die vrijwel [geheel was gewijd aan het feno meen van de dans. Sommigen von- de opgave makkelijker dan in iet tijdperk-Majoor; anderen stuit- i toch op allerlei voetangels en Idemmen die hun meer hoofdbre- bezorgden. Bij het bekend naken van de uitslag stelde Jansen Öan ook laconiek vast dat er geen [enkele reden tot vrolijkheid was, ómdat de twintig 'schrijvers' geza menlijk niet minder dan 423 fou- hadden gemaakt: een gemid delde van ruim 21! Vooral bij woorden als 'écossaise' (een Schot se dans), 'pogoën' (een vorm van lichaamsbeweging) en 'cata clysmen' (grote rampen) was er volgens hem een slagveld ontstaan. Met de mededeling 'U betreedt dai Atos Spirit 7.255,- (f 15.987,-) 'Ccent, maakt Auto Smeeing het u 1BL<®> H YUriDHI een orthografisch mijnenveld' had Jansen de deelnemers van tevoren alvast een hart onder de riem ge stoken, hoewel hij daarbij direct aantekende dat het 'maar een spel letje' was. Ook nu weer schreven op de tribune aardig wat 'belang stellenden (buiten mededinging) mee met het Dictee, dat op wellui dende toon werd gepresenteerd door Christl Kop, de echtgenote van Bert Jansen en zelf ook oud deelneemster. Omdat een van de geselecteerden op het laatste mo ment uitviel werd iemand van de tribune uitgenodigd haar plaats in te nemen. Henk Gerth, een niet onbekende Soester, was daartoe bereid en werd bij voorbaat be loond met een applaus, al mopper de hij tijdens het Dictee nogal eens dat het hem te snel ging. Nadat de tekst diverse malen - ge heel of in stukjes - was voorgele zen mochten de deelnemers hun werk laten controleren door een lotgenoot twee plaatsen verderop. Ondanks het kleinere aantal deel nemers - volgens SLAS-voorzitter Nelleke Streefkerk wellicht het ge volg van een wat moeilijker proef- dictee, dat sommigen niet durfden in te sturen - duurde het toch nog een behoorlijke tijd voordat de jury vervolgens nauwlettend had uitgemaakt wie tot de beste tien spellers behoorden. Het correctie- team stond onder aanvoering van Bert Jansen zelf, met assistentie i

Soester Courant | 2001 | | pagina 11