Visser KRJE KERSTSHOW, Sint Nicolaas is weer in Soest VE=ÏCE=X KERSTPRACHT Niet iedereen tevreden met nieuw plan 'Braamduin' Mavo Soest stapt met reünie voorgoed de geschiedenis in Nominaties Oliebol WOENSDAG 28 NOVEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 3 vakkundige Volledige 'montagesvanAtotZ. AL 33 JAAR MEERWAARDE !H WONEN Ontsluiting blijft omstreden Kaartverkoop Peter's Baan 1 december Stofzuigeractie voor eurocollecte Gratis tanken Illegale garage Emmy Eerdmans Service voor alle merken Enthousiaste ontvangst voor Kindervriend BRASSERIE KEUZEMENU a (Brasserie ^YOOtr f4, ■VY^J De inzichten en ervaringen, die ik de afgelopen jaren op het gebied van aankopen en verkopen van onroerend goed en van taxaties heb opgedaan, vormen - samen met mijn intentie om dit soort werkzaamheden snel, zakelijk en met oog voor het menselijk aspect af te ronden - de basis voor menige succesvolle transactie. Caroline Jagtenberg, makeloar/toxateur o.g. Als u nader geïnformeerd wilt worden over de verkoop van uw woning, de aankoop van een andere woning of een taxatie van de betreffende woningen, dan neem ik graag de tijd voor u. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 ft'fll RVT Fax 035 6037491 |(J| c.jagtenberg@wxs.nl VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Nieuwegracht 1A, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl E> Vervolg van pagina 1 boven zal komen. Niets is te veel en een veelheid van acties zijn al de revue gepasseerd, waardoor De Fakkeldraagsters naam hebben ge maakt bij de inwoners van Soest Vredesplatform Soest. Het Vredesplatform Soest is een samenwerkingsverband van enke le niet-gouvernementele organisa ties en twee politieke partijen. Het platform ontwikkelt vredesactivi- teiten en draagt elementen aan voor het gemeentelijke vredesbe leid en daarnaast voert het een vredesproject uit. Momenteel is dat het kinderdagverblijf in Miha- tovi?e in Bosnië-Herzogowina. Joop Verdonk is hierbij een van de belangrijkste pijlers. 1 Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS). Onder leiding van voorzitter Nel- leke Streefkerk is SLAS inspire rend en actief. Enkele voorbeelden zijn de laatstelijk gehouden poëzie- wandelingen in het bos, de organi satie van het Soester dictee, de Rinke Tolman-prijs of activiteiten rond de boekenweek. Steeds weer andere ideeën worden gepresen teerd, zodat Soest nu al kan uitzien naar een nieuwe uitdaging: een column-wedstrijd met als thema de liefde. Uiteraard kunnen de Soesters nog veel meer van SLAS verwachten. Vrijwilligers W 't Vliegdorp, Soesterberg. Voetbalvereniging in oprichting "t Vliegdorp' vindt dat de Soester- bergse samenleving erbij gebaat is dat de jeugd vanaf jonge leeftijd de kans krijgt om een teamsport te bedrijven. De vereniging strijdt voor een voetbalaccommodatie in hun Soesterberg met zijn ruim 6000 inwoners. Een grote meer derheid met o.a. de middenstand, de scholen en de verenigingen steunt hun initiatief. KEUKENCENTRUM BADKAMERS SANITAIR WAND-en VLOERTEGELS Showroom: Veldweg 4, Soest. Tel. 601 48 78 Geopend: dinsdag t/m zaterdag Zo niet heel, dan toch op z'n minst half Soest was afgelopen zaterdagmiddag uitgelopen voor Sint Nicolaas, die met een groot Pietengevolg in ons dorp arriveerde. De Kindervriend maakte dan ook een grootse entree niet met de trein of een helikopter, maar 'ouder wets': met een koets. Buiten het zicht van het grote pu bliek arriveerde Sint Nicolaas za terdag eerst per Bentley (uit 1920) van de heer P. Kant, oud-directeur van Yves Rocher. Als overstap- AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZÜKI's grote showroom punt was gekozen voor het verzor gingshuis Mariënburg aan het Nieuwerhoekplein. Dat Sint Nico laas daar 'toevallig' zijn opwach ting maakte kwam uitstekend van pas, want de heer A. Hederik vier de daar juist die dag zijn 92e ver jaardag. Toen dat de sint ter ore kwam aarzelde hij niet en onthaal de de heer Hederik op een smake lijke taaipop en chocoladesigaren. Waarmee maar weer eens bewezen is dat Sint Nicolaas niet alleen van brave kinderen, maar van alle bra ve mensen houdt, ongeacht hun leeftijd. Van Marënburg ging het vervol gens per koets van de heer G.W. van de Grift naar de rotonde aan de Burgemeester Grothestraat, waar de menigte zich al verzameld had om de sint toe te zwaaien. Met PVO voorop en ook een muzika le Pietenband werd het een groot feest, al schoot de stoet niet erg op omdat de Goedheiligman niet kon blijven zitten en voortdurend uit stapte om kinderen de hand te drukken en vlaggetjes in ontvangst te nemen. Het verkeer in de Van Weedestraat stond zeker twintig minuten stil toen de stoet daar pas seerde, maar dat deerde niemand. Van gemopper of afkeurend getoe ter was geen sprake. Sint Nicolaas had bij zijn aan komst op het Raadhuisplein niet te klagen over belangstelling. Via de Soestdijkse straten arriveer de de optocht - waarin o.a. nog een ponykoets van dhr. Hilhorst, een duofiets van de Wiekslag, de Bentley van dhr. Kant en een fraaie historische Kwekkeboom- bus meereden - bij het Raadhuis plein, waar het zwart zag van de kinderen en heel veel ouders. De Pietenband ging voor in een nieu we versie van 'Zie de maan schijnt door de bomen' en natuurlijk wer den er ook traditionele Sinter klaasversjes gespeeld en gezongen. Na de begroeting door burgemees ter Janssen ging Sint Nicolaas het gemeentehuisplein op, waar hij volgens een van de organisatoren het nationaal kampioenschap kin derhandjes schudden probeerde te verbeteren. De Pieten verdeelden in korte tijd wel zo'n 500 kilo strooigoed, en reken maar dat er 's avonds heel wat schoenen bij de kachel zijn gezet. In elk geval moet de Goedheiligman zich in Soest weer helemaal thuis hebben gevoeld. De heer Hederik (92) was zeer verrast toen de Sint hem in Mariën burg kwam feliciteren. SUZUKI in SoestVerkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 Trekt U er maar flink wat tijd voor uit, want de Vaarderhoogt Kerstshow 2001 staat bol van de oogverblindend mooie kerstartikelen. Van bal tot boom, van taM tot verlichting, van decoratie tot opgemaakte stukken. Alles wat korst zo mooi en sfeervol kan maken in een enorm groot assortiment en talloze variaties. AGENDA: 14 DECEMBER 15 DECEMBER 16 DECEMBER KERSTMARKT Het aantal woningen is inmid dels teruggebracht tot acht, maar nog lang niet alle buurt bewoners zijn te spreken over de nieuwe opzet van 'Braam duin', het woningbouwplan tussen de Braamweg en de Duinweg. Vooral de geprojec teerde ontsluiting zowel in als uit via de Braamweg - is menigeen een doorn in het oog. Dat bleek vorige week dinsdag tij dens de behoorlijk bezochte 'hoor zitting', waar de buurtbewoners zich over het nieuwste plan moch ten uitspreken. Eerder had een soortgelijke bijeenkomst ertoe ge leid dat het oude plan (16 wonin gen) van tafel ging, waarna de be oogde bouwer (Van de Grift) zich uit het project terugtrok. Voor het nieuwe plan - in samenspraak met de gemeente opgezet - tekende architect Beterams, in opdracht van grondeigenaar A. Bosman, acht woningen in drie typen, waar van met name de goothoogten ver schillen. Op het smalle binnenter rein zijn meer huizen niet te reali seren, vond stedenbouwkundige J. Kuyk. Volgens de architect was het gelukt een 'sfeertje' te creëren dat aansluit bij de 'jaren-dertigstijl' van de buurt, met o.a. karakteristieke overstekken. De Welstandscom missie was ook al akkoord. 'Ze vonden het heel aardig,' beaamde wethouder Bart Krol. De bewoners van de Braamweg hadden niet zoveel moeite met het plan als zodanig, maar wel met het feit dat de nieuwe woningen per auto alleen via de Braamweg te bereiken zijn. Middenin het plan is een keerlus voorzien (een 'roton de', volgens sommige omwonen den). Naar de Duinweg is er alleen een fiets/ wandelpad geprojec teerd, hoewel in diverse adviezen toch de Duinweg als 'uitweg' voor het autoverkeer genoemd wordt. 'Nu kunnen we weer van voren af aan beginnen,' aldus een van de Braamweg-bewoners, die naar vo ren bracht dat aan de Braamweg de meeste kinderen wonen. Bo vendien moet dan al het autover keer ook langs de school op de Oud Utrechtseweg. Hij 'eiste' voor het autoverkeer van het nieuwe wijkje dan ook een uitweg via de Duinweg. Dan zou de keerlus ook niet nodig zijn, wat weer ten goe de zou kunnen komen aan de ruimte rondom de huizen zelf en de parkeermogelijkheden. Ande ren vonden sommige van de nieu we woningen te hoog; ze vreesden straks tegen 'kolossale dingen' te moeten aankijken. 'De nieuwe hui zen zijn anderhalf keer zo hoog als wat er omheen staat.' Ook de af stand tot de erfafscheiding van de bestaande woningen - vijf meter - vonden sommigen aan de krappe kant. Beetje schaven Desondanks waren er ook compli menten van buurtbewoners, die vaststelden dat er goed naar de eerdere bezwaren geluisterd was. Wethouder Krol onderstreepte nog eens dat het gemeentebestuur se rieus naar de bedenkingen had ge keken. 'Een plan is nu eenmaal nooit honderd procent perfect, maar met een beetje schaven hier en daar moet het lukken dat ieder een aan het eind van de rit tevre den is.' Of dat ook zal gelden voor de ont sluiting van het nieuwe wijkje is nog de vraag. De gemeente lijkt zowel het ingaande als het uitgaan de autoverkeer via de Braamweg te willen afwikkelen. Wethouder Krol: 'Het maakt echt niet zo veel uit, en wat we per se niet willen is het creëren van 'doorsteekjes', want die trekken altijd verkeerd verkeer aan. Nu ga je er alleen in als je er echt moet zijn.' SOEST: VAN WEEDESTRAAT 46c SOEST-ZUID ZUIDPROMENADE 2 Zaterdag 1 december kunnen schaatsliefhebbers een leden- kaart afhalen bij de Peter's Baan. De ijsvereniging opent daarvoor de kassa bij het club gebouw aan de Eemweg van 10:00 tot 12:00 uur. Wie zaterdag toeslaat, betaalt 5,00 (t/m 14 jaar) of 10,00 gul den voor een lidmaatschaps kaart. Daarmee krijgt men on beperkt toegang tot de ijsbaan, als die is geopend. Na 1 decem ber worden de tarieven verdub beld. Overigens houdt de Peter's Baan op donderdag 13 decem ber de jaarlijkse algemene le denvergadering. Die begint om 20:00 uur in het clubgebouw. Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Open: ma t/m vrij van 7.30 - 17.00 uur. I Nederland maakt zich klaar voor de komst van de euro. Onder het motto 'doe iets groots met uw kleingeld' is in september gestart met het inzamelen van Nederlands en buitenlands kleingeld. Het geld komt terecht bij ruim honderd goe de doelen. Van 14 tot en met 26 januari 2002 vind de finale plaats. Dan wordt de grootste huis-aan- huis collecte aller tijden gehouden. Ook in Soest vindt deze stofzuiger actie plaats en daar zijn collectan ten voor nodig, veel collectanten. Het organiserend comité in Soest roept alle belangstellenden op om zich op te geven. Dat kan bij Ger- rit van Delden,SB6013728. Een 17-jarige en een 20-jarige in woner uit Soest zijn zaterdagavond aangehouden. Zij hadden getankt zonder te betalen en reden zonder rijbewijs en verzekering rond. De twee mannen hadden getankt bij een tankstation in Soest zonder af te rekenen. Een medewerker van het tankstation belde de politie die al snel de achtervolging inzette. Op de kruising Leusderweg-Doden- weg werd het duo staande gehou den. Het voertuig is in beslag ge nomen en de twee Soesters kregen een procesverbaal. Daarnaast moeten zij het openstaande tank bedrag nog betalen. Een blokhut (soort tuinhuisje) aan de Birkstraat moet weg. Doet de eigenaar dat niet dan zal hij ook genoodzaakt zijn de garage weg te halen. Hij bouwde de garage nog voordat hij de blokhut had verwij derd. De hut was in strijd met het bestemmingsplan. De eigenaar deed de toezegging dat de chalet weggehaald zou worden, maar deed dat evenwel niet. De man heeft zich hiermee wel erg in de nesten gestoken aangezien de pas gebouwde garage moet wijken als hij zijn koppigheid doorzet. De bewoner zal geen bouwvergun ning krijgen voor de blokhut. Dat betekent dat hij deze af moet bre ken. Gebeurt dat niet dan zal hij tevens de garage kwijtraken. Wan neer de bewoner de hut verwijderd dan zal hij een nieuwe bouwaan- vraag moeten indienen voor de aanwezige garage. Dit akkefietje op de Birkstraat duurt inmiddels zeven maanden, waarbij protesten van de buurt uiteindelijk de door slag hebben gegeven. Het einde nadert voor de Mavo Soest. Steeds meer lokalen zijn leeg komen te staan, een toene mend aantal leerkrachten is neg, alleen de vierde klas volgt nog de lessen, de laatste kerst vakantie staat voor de deur van de thuiswerkvrije school aan de Valeriaanstraat. Over ruim zes maanden stapt de Mavo Soest voorgoed de geschiede nis in, niet dan nadat een grote reünie is gehouden. Oud-scholieren en -medewerkers kunnen zaterdag 8 juni 2002 alvast in hun agenda reserveren. Dan kan iedereen elkaar nog één keer ont moeten in het gebouw dat sinds 1974 het onderkomen was voor de toenmalige Openbare School voor Mavo en de Van der Hucht IVO- Mavo. De scholen waren daarvoor afzonderlijk gevestigd aan respec tievelijk de Middelwijkstraat (sinds de jaren dertig) en de Paulus Pot- terlaan (sinds 1956). Na twaalf jaar voordeurdeler te zijn, fuseerden ze in 1986 en werd het thuiswerkvrije systeem ingevoerd. Dagelijks werkten de scholieren na de laat ste les hun opdrachten op school en onder begeleiding af. Zodra ze naar huis gingen, hadden ze dus geen (leer)verplichtingen meer. Zoals voor veel andere scholen viel uiteindelijk het doek voor de Mavo Soest. 'Net als voor de buurtwin- kel op de hoek van de straat wordt het voor kleine scholen niet ge makkelijk gemaakt zelfstandig voort te bestaan', zegt de huidige directeur J. de Gruyl die sinds 1976 verbonden is aan de school. De huishoudschool, de lts en de Kardinaal Alfrink Mavo waren al verdwenen, de voormalige christe lijke mavo was reeds gefuseerd met het Griftland College dat van af volgende zomer nog de enige middelbare school in Soest zal zijn. Opheffingsnorm Nadat het ministerie van onderwijs in 1993 de opheffingsnorm ver dubbelde naar 240 leerlingen, werd de situatie voor de Mavo Soest nijpender toen het aantal leerlingen van de Mavo Soest on der de norm dook, was er geen redden meer aan. De schooldirec tie ging in onderhandeling met grote scholengemeenschappen met de bedoeling dat de Mavo Soest verder kon gaan als nevenvesti ging. Gesprekken met onder ande re de praktische en gemengde leer weg voor VMBO liepen evenwel op niets uit. Van het ministerie kreeg MAVO Soest wel groen licht om de brug klassers van dat jaar de mogelijk heid te bieden hun mavo-opleiding aan de Valeriaanstraat af te ron den. Nieuwe brugklassers mochten niet meer worden aangenomen, zodat de laatste jaren iedere zomer een jaargang afviel. Nu krijgt alleen nog de vierde klas onderricht in de school, maar ie dereen die bij de school betrokken is geweest, kan volgend jaar op 8 juni nog een keertje bijeenkomen. De Gruyl: 'Zowel de Openbare School voor Mavo als de Van der Hucht IVO-Mavo heeft een rijke historie opgebouwd. Zonder twij fel hebben veel oud-leerlingen en ex-medewerkers goede herinnerin gen aan Mavo Soest öf één van de voorgangers. Daarom vinden be stuur en team het een goed idee een reünie te organiseren. Het is een prima gelegenheid om herin neringen op te halen en oud-klas- genoten en -leraren te ontmoeten.' De procedure voor de aanmelding van de reünie zal binnenkort in onder meer deze krant bekend worden gemaakt. Op de Mavo Soest wordt nu aan nog slechts 32 leerlingen van de vierde klas les gegeven. Nadat enkele leden van de kunste naarsvereniging Artishock in de zestiger jaren vanuit de Gouden Ploeg het St. Jozefgesticht hadden 'gekraakt', ging Emmy Eerdmans, één van de beste portrettisten van Nederland, in het vervallen kloos ter tentoonstellingen organiseren in de mooiste expositiezaal van Soest. De eerste van een lange reeks betrof een expositie van Wessel Couzijn en Maurits Es- scher. Hierop volgden tentoonstel lingen met werk van Gooitzen de Jong, Jan Spiering, Ek van Zanten, Otto Prinsen en vele andere zeer bekende kunstenaars. In 1971 was er onder de titel 'Ver zameling van Vrienden' een keuze te zien uit de collectie van Barba- ra en Bart Linssen, waaronder be halve tekeningen van Emmy zelf werken waren opgenomen van o.a. Jan van Luyn, Loeki Metz, Ron Rooymans en Sierk Schröder. Eén van deze exposities werd geopend door Beatrix van Oranje uit de Lage Vuursche, die regelmatig beeldhouwles kreeg van Emmy in de bronsgieterij van Ben Joosten aan de Smitsweg, één van grootste beeldengieterijen in West Europa. Het gemeentebestuur was in rep en roer en liet hals over kop de ver wilderde tuin vóór het ruïneach tige Artishock-gebouw aan de Steenhoffstraat aanharken door de plantsoenendienst. Ben Joosten, met wie Emmy Eerd mans trouwde in 1963, was voor zitter van Artishock van 1967 tot 1970. Hij zat ook nog een periode in de gemeenteraad voor D66. Zelf noemt Emmy haar Soester periode 'het bronzen tijdperk', dat eindigde met de sloop van de bronsgieterij en de aanstelling van Ben als directeur van een centrum voor kunstzinnige vorming in Wa- geningen. Ben, Emmy en de tien jarige Egbert verhuisden naar Do- dewaard aan de Waalbandijk. Vorige week zondag werd in Mu seum Henriette Polak in Zutphen een prachtige overzichtstentoon stelling (tot 17 februari 2002) ge opend van de 70-jarige oud-Soes- terse. Over een periode van een halve eeuw kwamen van haar hand duizenden tekeningen en tiental len schilderijen tot stand. Een keu ze hieruit is blijvend te bewonde ren in het rijk geïllustreerde boek over haar leven en werk 'Tussen oog en hand', een uitgave van SUN in Nijmegen. Met bijdragen van Hans van der Grinten, Feico Hoekstra, Willem den Ouden en Felix Villanueva. In haar schilde rijen en tekeningen laat Emmy Eerdmans zich inspireren door onderwerpen uit haar directe om geving. De portretten, havenge zichten en interieurs worden ge kenmerkt door een losse schilder- trant, een stemmig coloriet en vor men die het beeld eerder oproe pen dan natuurgetrouw weerge ven. De laatste jaren legt de kun stenares zich vooral toe op het te kenen van orkesten en taferelen uit het dagelijks leven van Zim babwe (Tengenenge). In een aparte presentatie in Mu seum Henriette Polak zijn gedu rende de tentoonstelling werken te bewonderen van haar tijdgenoten, onder wie Ruth Brouwer, Theo- door Heynes, Cor Hund, Gooit zen de Jong, Nic Jonk, Frank Let- terie, Willem den Ouden, Jan Spiering en Sonja Toebes. 'Het kunstenaarschap is voor haar geen keuze, zelfs niet voor het le ven: het is het leven zelf,' schrijft Hoekstra in 'Tussen oog en hand'. Ga kijken en geniet. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 39,9918,15 Pastrami op linzensalade met mosterd vinaigrettedressing Salade met gebakken bospaddestoelen, spek en geconfijte paprika Pompoensoep met peperroom Gebakken sliptong met citroenboter Gegrilde rumpsteak met dragonsaus Hertengoulash met wildgarnituur Warme apfelstrudel met vanille-ijs Geglaceerde verse ananas met koffiemousse Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief wijn en koffie (niet op feestdagen) 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl

Soester Courant | 2001 | | pagina 3