OPRUIING 'Van heidehut tot residence' Tensen kon eerst niet eens rijden, alleen paard... Oud-prinses Loes maakt carrière Soest 50 jaar geledenj Verdwenen Soest hervonden Nooit meer de weg kwijt met de BECKÉfc TRAFFIC PRO Uit de historie van Soest(erberg) lotors Soest nu voor Nu stadsprinses Joris XXVI [20JAARDÏ/WA Met 'n NVM-makelaar koop je zonder zorgen. 2002 3.964'" plaatwerkqaran «ivocr op basis ardcchcquc. CAR AUDIO, ALARM, NAVIGATIE en TELECOM inclusief inbouw O inclusief navigatie cd met 13 Europese landen. O Verkrijgbaar met rood/amber en blauw display. O 4x30 Watt O Dubbele beveiliging (code afneembaar front) O Telefoon mute Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 - Fax: 035-6029995 PAGINA 1Q 1 WOENSDAG 5 DECEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 11 :usubsidie. nuari 2002 at is samen showroom modellen. jr 1.6 16V 30 euro 75 euro 00 euro 75 euro In Amersfoort - in carnavals- tijd bekend als 'Trekkersgat' - is vorige week zaterdag oud prinses Loes I van de Soester carnavalsvereniging De Narre Knollen benoemd tot 'stads prinses' Joris XXVI. Dat ge beurde tijdens een 'grootstede lijk' prinsenbal. Prinses Loes Elshout was vorig jaar nog vorstin van Knollendam (Soest), maar is hier onlangs - per de elfde van de elfde - opgevolgd door prins Chris I. Ze mag zich naast stadsprinses Joris XXVI van Amersfoort ook 'beschermvrouwe van Draakstekersland' noemen, wat neerkomt op zo'n beetje de hele regio Eemland. Haar adju danten zijn Frans Elshout (haar echtgenoot) en Nico van den Berg; diens vrouw, Elize van den Berg, is haar hofdame. Het blijft dus alle maal een beetje in de familie. Stadsprinses Loes/Joris had naar eigen zeggen nooit verwacht dat ze ooit gevraagd zou worden voor deze eervolle functie. 'Ik ben geen v Stadsprinses Joris XXVI met haar beide adjudanten en haar hof dame. geëmancipeerde vrouw. Ik vind het wel bijzonder gezellig om alles met je man te kunnen doen.' 'Samen één met carnaval' is dan ook haar motto. De nieuwe stadsprinses en haar gevolg zijn in Soest bekend als de beheerders van de kantine van de handbalclub Smeeing/ BDC. Demonstratie agenda 20 jaar Dima elke dag feest Niet alleen leuke demonstraties op de zaterdag maar een keur van exclusieve aanbiedingen die alleen bij Dima verkrijgbaar zijn. Een aantal van deze aanbiedingen vindt u in de aanbiedingsrubriek. Om alle aanbiedingen te zien nodi gen wij u uit om in een van onze zaken te komen kijken. De specia le jubileumaanbiedingen worden geleverd zolang de voorraad strekt, Slimme klanten kopen nu Met de feestdagen voor de deur is het niet onverstandig om nu al een deel van uw Sint- en kerstinkopen te doen en te profiteren van onze lage jubileumprijzen. Bovendien hebben we nu veel meer tijd voor u en kunnen we de kado's mooi voor u inpakken (zoals u dat van ons gewend bent), Zaterdag 8 december Nespresso espresso machines: Nespresso is bij ons te gast en schenkt u de lekkerste espresso uit een van de Nespresso machines. Bij aankoop van een Nespresso machine krijgt u f 100,- korting en exclusief bij DIMA ontvangt u GRATIS een cupjeslade of tastingbox. zaterdag 15 december Quickmill espresso machines: De top onder de espresso. Voor sachets en losse koffie. Een "echte Italiaan". JUBILEUA/1 AANBIEDINGEN POPCORNAUTOMAAT voor12.9..0.0.99,00 Uit de Soester Courant van Dinsdag 4 December 1951 75 konijnen doodgebeten. De roofzuchtige hond, waarover wij Vrijdag schreven, gaat onver stoorbaar door met het afslachten van konijnen. Thans is het totaal aantal dieren, hetwelk hij heeft doodgebeten, gestegen tot 75. Zondagmorgen meldde een bewo ner van de Smitsweg het signale ment van een hond, die hij zag weglopen met één van zijn konij nen in zijn bek. De politie spoor de de hond op en bracht hem naar het abattoir. Daar werd de z.g. braakproef toegepast, doch uit de maaginhoud van het dier kon niet worden vastgesteld of het aanspra kelijk kon worden gesteld voor de dood van veie konijnen. De hond was nog geen half uur 'arrestant of er kwamen steeds meer meldingen binnen van konijnen doodgebeten. Op de Molenstraat waren 6 konij nen-slachtingen, op de Smitsweg 3, op de Nieuweweg 1 enz. waar door 't totaal aantal steeg tot 75 stuks. De politie houdt zich aanbevolen voor iedere aanwijzing, welke kan leiden tot opsporing, van eventuele andere viervoetige daders. Verder houde men er rekening mede, dat de hondenverordening met kracht wordt uitgevoerd en iedere loslo pende hond wordt meegenomen. De eigenaars wacht een procesver baal. Enige bekeuringen werden reeds gemaakt. De konijnenslachting gaat door. De afslachting van konijnen gaat nog steeds door. Het aantal konij nen, dat met afgebeten hals is ge vonden is thans gestegen tot 81. Dinsdagnacht zijn weer 6 konijnen gedood op de Prins Bernhardlaan en Lindenlaan. Houders van konij nen worden aangeraden hun hok ken afdoende te beveiligen of des nachts in schuren op te bergen. Zware tralies zijn voor de vraat zuchtige hond geen bezwaar, even min een hok, dat hoog is opge steld. De jacht op deze hond, of mogelijk vos, wordt voortgezet. De hond welke men Zondagmorgen opspoorde, heeft waarschijnlijk een konijn gevonden en kan niet als de dader worden gebrand merkt. Kinderen speelden op de spoorrails. De electrische trein, welke Woens dagmiddag te 2:15 uur, vanaf Baarn in de richting Utrecht reed heeft nabij de Molenstraat enig oponthoud gehad. De bestuurder zag aldaar n.1. een drietal kinderen op de rails spelen en heeft voor hen zijn treinstel stil gezet. De kin deren waren zich van het gevaar kennelijk niet bewust. Körte. lange, of achtervytGlaan- aat© enéltes wat »perkt. Kijk eens R&B AUTOTRONIC B.V. Weteringpad 66, 3762 EN Soest Tel. (035) 629 45 46, Fax. (035) 629 45 47 E-mail info@autotronic.nl, www.autotronic.nl LE CREUSET GRILLPLAAT Van",°0 voor/d.uu FISSLER "GENOVIS" PANNENSET 899,00 SCHOTT ZWIESEL doos a 6 wijnglazen van 75,00 voor4y,y3 ONDERZETTER "CLOVERLEAF" doosje d 6 stuks diverse motieven icon van 29,95 voor15,UU WEDGWOOD KERST KOP EN SCHOTEL van 39,95 voor 24,95 4 voor/y,y d WEDGWOOD KERSTBORDJE van 25,00 voor 14,95 4 voor49,95 VILLEROY EN BOCH KARAF van 185,-voor ZWIESEL DECANTEERSET met trechter en 2 prachtige glazen van 151,50 voorWr Aanbiedingen geldig zolang de voorraad strekt. (Er komen iedere week aanbiedingen bij) specialist in All Wheel Drive AWD Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42 Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 60234 31 VAN WEEDESTRAAT 61 SOEST 0356012424 NVM MAKELAAR BESTELAUTO VAN HET JAAR Cool Edition bine korte wielbasis) iV TDdi motor portiervergrendeling Jiening bare voorportier- els ie (Ford Assistance) 19.950.-) f 722,- per maand. kook-en tafelcultuur kado en design Van Weedestraat 48 - Soest Kijk ook op www.dimadesign.nl :>•?;"-(™V- ''•W***''. f Slechts een enkeling wist de foto °P de kruiwagen naar de Kerke^ van de oude ansichtkaart 'Boeren huisje aan de Enghrand' te trace ren. We plaatsten de foto op 26 september in Verdwenen Soest. Zouden we een foto van de achter kant van de boerderij hebben laten zien, dan had elke echte Soester buurt, bij Gijs Hilhorst (Gijs Broodje) om af te bakken. Toen de dames kort na de oorlog voor AOW in aanmerking kwamen wis ten ze er geen raad mee. Veel te ingewikkeld. Tante Riek, zo vertel de neef Jan Jaap, zorgde dat het Dolwegj. Tel. 035-7501820 zien, dan had elke ecnte soester T °7 j ,n direct geweten dat deze boerderij geld werd afgehaald. Zo we ta aan de Ferdinand Huycklaan 10 de dames maar ouder en ouder en heeft gestaan. De voorkant was gericht naar de Kerkstraat en van- daaruit was in die jaren ook een ingang. Nu staan op dit stuk grond appartementen. De man op het erf is Anthonius Plekkepoel, geboren in 1886 op die boerderij. Zijn vader was ver moedelijk de eerste Plekkepoel in Soest en al eigenaar van het boer derijtje. In de boerenstand van Soest behoorden zij tot de arme keuterboertjes. Toen Anthonius kort voor de oorlog overleed ble- onverzorgder en de boerderij werd een rommeltje. Er kwam niemand meer over de vloer, alleen de ouwe dokter Rupert mocht binnenko men en zuster Antonia van Ma- riënburg kwam de dames op ge zette tijden wassen. Op het laatst zijn ze naar een tehuis gebracht en overleed de een na de ander, oud en der dagen zat. De boerderij kwam leeg te staan en verdween een beetje uit het zicht achter strui ken en onkruid. In juni 1970 kwam de boerderij van de dames weer een keer in het kort voor de oorlog overieea dic- vau u««v.* ven drie ongetrouwde zusters van nieuws. Leegstaande boerderij uit hem op de boerderij wonen. De gebrand' meldde de Soester Cou HClil wp uw uuv.— .j dames Plekkepoel, zoals ze in Soest bekend waren, beheerden de boerderij zo goed mogelijk: een paar koeien en wat varkens en kip pen. Van de opbrengst moesten ze leven. Een heel eenvoudig be staan: zonder elektriciteit en gas, en met water uit de pomp. Ze lieten vroeger de rogge malen bij de maalderij aan de Toren straat, kneedden zelf hun eigen roggebrooddeeg en brachten dat rant. 'Op vrijdagavond 26 juni pre cies om twaalf uur werd de brand weer gewaarschuwd voor een grote uitslaande brand. Toen men met twee wagens arriveerde, stond de boerderij, waarin een hoeveelheid hooi, stro, oude huisraad en rom mel was opgeslagen, al te branden als een fakkel. Binnen een half uur was de boerderij tot op de grond toe afgebrand. Omtrent de oor zaak van de brand is niets bekend, maar de kans is groot dat het vuur is aangestoken. Kort tevoren kon men in de onmiddellijke omgeving van het afgebrande perceel een bordje aantreffen met tegen de commandant van de brandweer gericht opschrift. De jeugd had hem al eerder laten weten dat nog wel meer onbewoonbare gebou wen in brand zouden worden ge stoken'. Jaren heeft de kavel grond braak gelegen, totdat neef Jan Jaap Plek kepoel, garagehouder in Soester- berg en erfgenaam, samen met een andere neef de grond kocht om er het huis van zijn dromen te bou wen. De andere neef verkocht zijn helft. De opbrengst van de kavel werd onder circa zesendertig mede-erfgenamen verdeeld. Jan Jaap, erg blij met zijn helft, kreeg na veel gezeur met gemeente een bouwvergunning om er in 1986 een huis over de breedte van de smalle kavel te bouwen. Een land huis met een rieten dak en uitzicht op de polder en Amersfoort. Zo is er op de plek waar zijn vader en voorvaderen zijn geboren weer een echte Plekkepoel komen wonen. De huidige eigenaar Jan Jaap heeft nog maar één wens. Bij de boerde rij van zijn tantes stonden twee hooibergen. Een laatste droom is om op het erf ook een hooiberg te mogen bouwen, dan is alles com pleet, er is voldoende ruimte en niemand heeft er last van, vindt hij. Gert Beijen Geboren Soester 1943, raadservaring van 1978 tot 1990, met ontwerpen, ruimtelijke ordening, bouwadviesen als raadsman in juridische procedures, wenst de WDSoest-Soesterberg een overrompelend verkiezingsresultaat. Kiezers maak gebruik van uw democratische rechten en ga NAAR DE STEMBUS! Na de periode Van Geerestein brak het tijdperk Tensen aan. Op 1 mei 1930 nam W.C. Ten sen het inmiddels in een nieuw gebouwde garage aan de Birk- straat gevestigde bedrijf over. Hoe dat precies is gegaan, is niet bekend. Waarschijnlijk zo min mogelijk officieel, want van Tensen was bekend dat hij nu en dan impulsief handelde, avonturier die hij was. Daaruit is ook zijn vertrek naar Amerika te verklaren. Zijn boerde rij in Andijk was hem kennelijk te benauwd geworden. Hij wilde de wijde wereld in. Amerika leek hem wel wat. Hij kwam in Oregon te recht, waar hij opnieuw een boer derij opzette. Met succes, want z'n bedrijf bloeide in korte tijd op. Zelfs in Amerika was dat in die tijd heel wat en de naam Tensen raakte dan ook al snel in de hele staat bekend, niet het minst door zijn manier van paardrijden. Hij was nergens bang voor, zelfs niet voor het wildste paard waar nie mand mee overweg kon. Alleen W.C. (Bill in Amerika) Tensen (die inmiddels de Amerikaanse nationaliteit had aangenomen) kon het in bedwang houden. In de loop der jaren kwam W.C. Tensen een paar keer over naar Nederland, zoals ook in 1930. In dat jaar nam hij per 1 mei de bus onderneming van Van Geerestein over. Voor wie zijn avontuurlijke inslag en impulsieve handelen ken de, zou het geen verbazing hebben gewekt als dat onder een borrel in een café was gebeurd. Een veron derstelling die aan juistheid wint voor wie bedenkt dat W.C. Tensen niet eens kon rijden; behalve paard dan. Later heeft W.C. Tensen toch au torijden geleerd, maar op een bus zou hij nooit hebben kunnen rij den, want hij heeft zelfs niet het niveau van een gemiddelde auto mobilist gehaald. In zijn Ford pres teerde hij het een keer onder het rijden de versnelling in de achter uit te schakelen. Resultaat: de hele versnellingsbak naar de knoppen. Historisch is ook het verhaal dat hij met de auto naar de kapper ging om zich te later scheren. Bij het weggaan vergat hij dat hij met de auto was gekomen. Hij zag hem ook niet staan en miste hem pas ('m'n auto is gestolen') toen hij in de garage terugkwam waar hij ook niet stónd- Geen gemor Het bedrijf Tensen kwam in de loop der jaren tot grote bloei. De houten carrosserieën van de bus sen werden langzamerhand alle maal vervangen door metalen. De bussen werden steeds groter en comfortabeler, al bleef één euvel hardnekkig bestaan: dat van de lekke banden. Er reden nog steeds veel paardenspanne^ op de weg. De beslagen paarden verloren nog wel eens een nagel uit een hoefij zer. Het leek wel of de rubber ban den die aantrokken, dus dan was het weer bandje wisselen. De pas sagiers waren daar zo aan gewend geraakt, dat niemand erover mor de. Tijd was toen nog geen geld en stress was een woord dat niet be stond. Intussen was Piet Tensen in de zaak gekomen. Hij had moeilijkhe den gehad op school en werd daar om voorgoed weggestuurd. Vele jaren later kreeg zijn zoon Rob Tensen op dezelfde school proble men. Hij werd ook van school ge stuurd en kwam daardoor even eens in de zaak terecht. In 1936 kwamen de eerste Volvo's in dienst, het merk waarmee Ten sen tot aan de opheffing als zelf standig bedrijf in 1980 is blijven rijden. Voor die tijd reden er Mi- nerva's, Diamonds, Ford's, en En gelse Guys. Alle bussen werden in de loop van de oorlog gevorderd. Voor de enkele bus die kon blijven rijden, werd het steeds moeilijker voldoende benzine te krijgen. Uit eindelijk werd de leverantie hele maal gestaakt. De oplossing werd gevonden door achter de ene bus een aanhangwagen te koppelen waarin een gashouder was gemon teerd, terwijl op de andere bus over de hele lengte van het dak een soort kist werd gemonteerd met een gasbel erin. Met de gas voorraad kon net de afstand Amersfoort-Baam worden over brugd, waarna de gastanks bij de gasfabriek in Amersfoort weer moesten worden gevuld. In 1944 moest ook de laatste bus eraan ge loven en was er geen openbaar busvervoer meer in Sosst. Rijklaar Direct na de oorlog doken hier en daar de Tensen-bussen in de be kende rode kleur - destijds uitge zocht door W.C. Tensen - weer op en kon het openbaar vervoer, eerst met één bus, korte tijd later met zeven bussen weer van start gaan. Soms was een bus niet rijklaar. Op een weilandje van Labor aan de Van Lenneplaan stond bijvoor beeld een bus zonder wielen op blokken. De monteurs slaagden erin ook deze rijklaar te maken. Ze hadden hem na weken zwoegen net op de wielen staan en de mo tor een beetje aan 't draaien gekre gen (de hele buurt stond blauw van de rook), toen er een vrouw aan kwam lopen die informeerde: 'Is dit de bus naar Amersfoort?' De eerste nieuwe naoorlogse bus werd in 1946 in gebruik genomen. Daarna volgden er tot 1980 nog tientallen. Tensen - inmiddels was Piet Tensen zijn in 1948 overleden voorganger W.C. opgevolgd - groeide, en daarmee ook het lij- nennet. Nadat al voor de oorlog Soesterberg erbij was gekomen, werden na de oorlog ook Hees, Pijnenburg en Lage Vuursche (overigens niet voor lang) bediend, gevolgd door Hilversum, Utrecht en Bunschoten-Spakenburg. Deze laatste route kwam erbij door de overname in 1959 van het busver voerbedrijf Dijkhuizen in Spaken burg. Hoeveel bussen Tensen in de bijna vijftig jaar van zijn bestaan heeft ingezet, is niet meer te achterhalen. Wél dat er gedurende het hoogte punt van de onderneming 49 bus sen tegelijk in gebruik waren. Niet alleen voor de lijndiensten, maar ook voor binnen- en buitenlandse toerritten die daardoor een dusda- De garage van het autobus- en la ter ook touringcarbedrijf Tensen aan de Birkstraat hoek Van Lenne plaan was het centrale punt van de Tensen-activiteiten. Nu staat hier het gebouw Birkstaete. Foto: Eemland Pers. nig belangrijke plaats waren gaan innemen in de activiteiten van de onderneming, dat er zelfs een ei gen reisbureau werd opgezet. Net geen vijftig Door de verbetering van het tota le openbaar vervoer, maar vooral het toenemend autogebruik kreeg Tensen, één van de laatst overge bleven particuliere vervoerbedrij ven in Nederland, het in de jaren zeventig steeds moeilijker. Nadat andere maatschappijen eerdere pogingen tot overname van het Soester bedrijf zagen stranden, werd besloten het aandelenpakket Tensen per 1 januari 1980, vier maanden voordat het vijftigjarig bestaan zou kunnen worden ge vierd, over te doen aan de Neder landse Spoorwegen. De NS paste Tensen in de dochteronderneming Centraal Nederland (nu Con- nexxion) in. Daarmee behoorden de karakteristieke rode autobussen èn in dit verband de naam Tensen tot het verleden! Geïnteresseerden in verhalen en gegevens o\>er oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, *8%6017065.

Soester Courant | 2001 | | pagina 11