Verkeersproblemen onoplosbaar Is dit wat u wenst? Boete voor dumpen van grof vuil Dumpen afval kost 100 piek Gemeente Soest winnaar 'Duurzaam Inkopen Prijs' (!afé Klinkhamer tentopening: 1 I jor alle iniek Wijkkrant voor Smitsveen en de Eng gaat van start Winnaar fiets: 4Ik zie nog versnellingen ook' Aanbevelingen passeren 13 december de revue SirJÈl PAGINA 4 aarn WOENSDAG 5 DECEMBER 2001 SOESTER COURANT tACTUEEL r PAGINA 5 Speciale borden geplaatst bij milieueilanden Praktijk voor fysiotherapie afgewezen Nieuwe website D66 Soest Veroorzaker van verkeersongeval rijdt gewoon door Wie wat te zeggen heeftdoet dat in de Soester Courant Nieuwjaars receptie vieren? TOSS-avond: kettingbotsing van meningen en ideeën Wegwerk Boerenstreek krijgt stemlokaal Verkeerscontrole Burgemeester aan Ramadan-tafel met moslim-groepen Service bij Schoemaker TOSS >2015 25 AANBEVELINGEN AAN DE TOEKOMST ZONDAG 9, 16 en 23 DECEMBER GEOPEND Zondag 9 december alle kerstbomen HALVE PRIJS!! Tuincentrum DE BOSRAND onvaarden aanwezig re situatie zal Molen - :en 'kantoorziekenhuis' tekent dat er in de drie al planbare operaties gevoerd, zeg maar tus- Hetgeen niet betekent na geen zorg meer is tiënten die in het zie- teten blijven. Voor een Dnele invulling voor de re in Baarn voeren de 1 momenteel overleg In Baarn blijft overdag voor eventuele acute vaarbij geldt dat com- allen naar ziekenhuis ;aan. Hurkens zegt dat itoortijden urgente ge il al naar Amersfoort ïdat het ziekenhuis daar specialisten en appara- ikt. se ziekenhuis blijft even- ig voor alle vakgroepen iniek. De maatschappen adael en Eemland gaan i dat is volgens Hurkens ir in het voordeel van de lankzij de grotere maat- heb je binnen zo'n vak er gespecialiseerde spe- Zij zijn allemaal bereid :e draaien in Baarn. g Communicatie onderdag 6 december om gde datum) om 19.30 uur natiecentrum hal gemeen- dering kunnen sprekers uit ellen van vragen of het ge- ers uit het publiek de gele aar te maken. jtaal niet langer dan 30 mi- spreken over alle onderwer- voorzitter of secretaris aan- iet langer dan 30 minuten. ;eren op het door de spreker ia de vergadering een reactie ld worden in een van boven- entelijk INFOrmatiecentrum rs van plan zijn de volgende ide voorschriften: 0 lid 4 van de Woningwet) nnelaan 47; an 135; verdieping), Smitsweg 23. ieder bevoegd binnen een ter- li tot en met woensdag 2 ja- n wethouders in te dienen, gedurende diezelfde termijn, planologie en bouwen (balie Dependance Publiekszaken, l2.30 uur. in der Horst, Van Weedestraat lgemene Plaatselijke Verorde- ïd Van Weedestraat te Soest. van dit besluit (27 november jders van Soest. Tevens kan er Bewoners van Smitsveen en de Eng kunnen 15 december de eerste wijkkrant van de deur mat rapen. Het nieuwe blad is een idee van de wijkbeheer- teams van beide woonwijken en wordt financieel gesteund door de gemeente die de druk kosten voor haar rekening neemt. De redactie van de krant wordt gevormd door inwoners van beide wijken, terwijl Frans Bos en Paul van der Hammen de hoofdredac teuren zijn. Ook de verspreiding in Smitsveen en de Eng wordt ver zorgd door bewoners. Dat het een wijkkrant door en voor bewoners is, blijkt uit het feit dat alle inwoners van beide wijken kopij en ideeën kunnen aandragen. Dat kan door een e-mail te sturen naar: dfm@wanadoo.nl of een brief te sturen naar Wijkcentrum Smitsveen, t.a.v. P. Henke, Smits- weg 311-313, 3765 CJ Soest. Een bewoonster van de Smits- weg heeft op woensdagavond 7 november overtollig huisraad (grof vuil) bij de verzamelcon- tainers voor restafval gedumpt. De overtreding is beboet met 300 gulden. De gemeente wil deze strafmaat aanhouden voor soortgelijke overtredin gen in het Smitsveen. De vrouw verzuimde om het vuil op de aangewezen dag voor de re guliere grofvuilronde van de RMN aan te bieden. De bewoonster zette het vuil de volgende dag bij de ver- zamelcontainers. Zij sloeg hiermee de informatie van de huismeester in de wind die de week daarvoor de vrouw had ingelicht over de manier waarop het grof vuil moet worden aangeboden (één telefoon tje naar de RMN is voldoende). Hij heeft vervolgens de politie in geschakeld. De politie kon de vrouw niet strafrechtelijk aanpak ken, omdat zij niet op heterdaad werd betrapt. Pas wanneer iemand de overtreder op het moment van het dumpen ziet en de politie belt, is er sprake van 'heterdaad'. Wel zullen de gemaakte kosten van 300 gulden voor het extra voorrijden van de RMN betaald moeten wor den door de bewoonster. De ge meente zal de vrouw een brief stu ren in verband met het illegaal dumpen. In vergelijkbare gevallen wil de gemeente op dezelfde ma nier optreden om zodoende het il legaal dumpen van afval in Smits veen een halt toe te roepen. Hij heeft een rijbewijs, maar geen auto. Hij pakt zo veel mogelijk de fiets en voor langere afstanden maakt hij gebruik van het openbaar vervoer. Een betere winnaar van de vouwfiets was niet denkbaar geweest. Philip Kessels, die voor de TOSS-avond over mobiliteit naar het gemeentehuis was ko men lopen, had in de pauze lot nummer 125 gekregen en dat was het getal dat notaris B. Bokdam als eerste trok. Kessels dolblij ('prachtig, fantastisch'), de zaal enthousiast (welge meend applaus). Wethouder Harry Witte, zelf in het bezit van een vouwfiets, demon streerde hoe de hoofdprijs bin nen 45 seconden in elkaar kan worden gezet. 'O, ik zie nog versnellingen ook', aldus Kes sels die vervolgens drie ere rondjes door de raadzaal reed. De gemeente verlootte de fiets in een poging inwoners naar de discussieavond te lokken. Er kwamen 55 burgers, van wie er vijf een waardebon ter waarde van 100 gulden wonnen. Alle aanbevelingen die de inwoners van Soest tijdens de zes TOSS-avonden heb ben gedaan, worden door de gemeente gebundeld in een document. Dat wordt in de komende week huis-aan- huis verspreid. Iedereen kan er dus notie van nemen. Belangstellenden krij gen zo de gelegenheid zich voor te bereiden op de slotavond die donderdag 13 december wordt gehouden in het gemeentehuis. Dan worden tussen 19:30 en 22:30 uur alle aanbevelingen met de burgers doorgenomen. Vervolgens wordt dit document vastgesteld en overgedragen aan de lokale politici die er des gewenst hun voordeel mee kun nen doen in hun verkiezings programma, maar vooral in de toekomst wanneer ze politieke standpunten en besluiten moe ten nemen over zaken in Soest. 'Zodat u de partijen er dan op kunt aanspreken', aldus burge meester Koos Janssen maan dagavond tegen de bezoekers van de TOSS-avond over mobi liteit. Honderd gulden (euro 45,38) riskeert voortaan degene die papier-, glas- en ander afval neerzet bij milieueilanden, zonder het in de daarvoor be stemde containers te depone ren. Volgens de gemeente komt het steeds vaker voor dat bij voorbeeld lege flessen en do zen met kranten achteloos wor den achtergelaten. Het verzoek om een praktijk voor fysiotherapie aan de Den Blieklaan te mogen vestigen is door de ge meente afgewezen. De eigenares se wilde het bijgebouw in haar tuin gebruiken voor dat doeleinde. Als argumenten gaf zij aan dat het bij gebouw in uitstekende staat ver keert en dat er geen sprake zou zijn van verkeersoverlast in de straat. In het bestemmingsplan van de gemeente staat vermeld dat een praktijkruimte mogelijk is, maar dat er dan wel een verbinding moet bestaan tussen het hoofdge bouw en het bijgebouw. Deze is niet aanwezig. Ook vindt de ge meente dat de functie van bedrijfs ruimte niet past binnen een woon omgeving, waar geen bedrijven gevestigd zijn. De omgeving zou dan teveel belast worden. Dat soort situaties roept steeds meer ergernis op bij omwonenden en op het gemeentehuis kwamen de laatste tijd steeds meer klachten binnen van mensen die zich storen aan de troep op straat. Vandaar dat de algemene plaatse lijke verordening is aangepast. Wie betrapt wordt, moet rekening hou den met een boete van honderd gulden. Om de burger hierop at tent te maken zijn vanaf vandaag bij de diverse papier- en glascon tainers speciale borden geplaatst. 'Afval hoort in de containers en dozen ook' valt er af te lezen. Van morgen onthulde wethouder Har ry Witte van milieu het eerste bord bij het milieueiland in winkelcen trum Soest-Zuid. Als de politie een overtreding con stateert, zal ze pen en papier uit de zak tevoorschijn halen. Van het ex cuus/ smoesje 'ik wist niet dat het afval in de container moest' zal de Zo hoort het: netjes in de contai ner. Foto: Soester Courant politie niet meer onder de indruk raken. 'Het opruimen van de omgeving van de containers heeft soms erg veel weg van dweilen met de kraan open', zegt een woordvoerder van de gemeente. 'Binnen een halve dag is de bende vaak al weer even groot als ervoor.' De gemeente hoopt dat de burgers het nut van het schoonhouden van hun eigen woonomgeving zullen inzien en het afval in de containers deponeren. Het komt evenwel ook voor dat de containers reeds over vol zijn en het meegenomen afval er niet meer in past. Dan nog mo gen flessen, papier en ander afval niet naast de containers worden gedumpt. De afdeling D66 Soest/Soester- berg heeft haar website geheel ver nieuwd; hij is overzichtelijker ge worden en is ook gemakkelijker te vinden: www.d66soest.nl. Op de website staat onder andere welke standpunten de D66-fractie on langs in de gemeenteraad heeft in genomen - bijvoorbeeld over de toekomst van ziekenhuis Molen- dael en van C-drie/de bibliotheek. Door middel van buttons zijn ook andere gegevens over de afdeling 'aan te clicken' en kan men direct reageren. Ook kan men op die manier worden doorverbonden met een aantal andere interessan te websites, zoals van de gemeen te Soest en van drie andere par tijen in Soest. Ter voorbereiding van de gemeenteraadsverkiezingen is zo vergelijking mogelijk. Ook is er een directe verbinding met lan delijk D66. Piet Floor en Nicolette Versloot - Makelaars/Taxateurs O.G. Van Weedestraat 3 - Soest - Telefoon (035) 6016 824 www.deylijtmakel33nJij.nl - devlijtmaJrelaardjjShetnet Vrijdagmiddag omstreeks tien over vijf vond een verkeersongeval plaats op de Steenhoffstraat. Tij dens het uitstappen werd een 42- jarige inzittende van een personen auto uit Soest aangereden door een passerende auto. Hierdoor kreeg het slachtoffer het portier met kracht tegen zijn hoofd, waar door hij een hoofdwond opliep. De man werd door de ambulance voor behandeling overgebracht naar ziekenhuis Molendael in Baarn. De veroorzaker van de aan rijding is doorgereden. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Amsterdams café uit de jaren'50. Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 Vorige week donderdag, 29 november, ontving directeur Jaap van Gent van de gemeen te Soest in Diergaarde Blijdorp te Rotterdam de Duurzaam In kopen Prijs. Onder het motto 'Geen woorden maar daden!' reikte prof. dr. J. Telgen van de Universiteit Twente de prijs uit. De prijs bestaat uit een geldbe drag van 12.500 gulden. De prijsuitreiking was onderdeel van de landelijke netwerkdag van het programma bureau Duurzaam Inkopen. De andere prijzen gingen naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat en Waterschap de Uit- waterende Sluizen (Noord-Hol land). De 12.500 gulden gaat de gemeente Soest besteden aan pro jecten waarbij duurzaamheid hoog in het vaandel staat. De gemeente ontvangt de prijs vanwege de wij ze waarop in de organisatie draag vlak is gecreëerd voor het begrip duurzaam inkopen. Vorig jaar ondertekende Soest een deelnameverklaring aan het pro ject Duurzaam Inkopen. De conse quenties hiervan waren dat de ge meentelijke inkopers milieuaspec ten moeten laten meewegen in de uiteindelijke keuze bij de aankoop van een product of dienst. Daar naast verplichtte de gemeente zich tot het rapporteren van gegevens- informatie om de voortgang van het project Duurzaam Inkopen te volgen. Om bij inkopers het begrip duurzaam inkopen te vergroten, is in samenwerking met de gemeen te Houten een training gegeven om de kennis rond het begrip inkopen te verbreden. Hergebruik De gemeente Soest besteedt al ja ren grote aandacht aan milieu en duurzaamheid. Om dat beleid handen en voeten te geven is een gemeentelijk duurzaamheidplan opgesteld. Dit duurzaamheidplan is telkens voor een vastgestelde periode de kapstok voor het uit te voeren beleid. Een aantal opval lende voorbeelden van de afgelo pen perioden zijn de bouw van het kringloopcentrum Spullenhulp, dat voornamelijk is opgebouwd uit hergebruikte materialen. De sloop van het voormalig ziekenhuis Zon negloren is eveneens een school voorbeeld. Nagenoeg alle bouw en sloopmaterialen die vrijkwamen tijdens de sloop zijn voor het grootste gedeelte afgevoerd voor hergebruik. Een klein percentage bouw- en sloopafval is gestort als niet-bruikbaar afval. Naast dit her gebruik is de grootste winst dat het ziekenhuisterrein is teruggegeven aan de natuur. Overige opmerke lijke activiteiten zijn het gebruik van FSC gekeurd hardhout dat wordt toegepast bij beschoeiingen van vijvers en bruggen. Hierdoor worden bossen op legale wijze be heerd en gekapt. De ecologische wijk de Boerenstreek en de brand weerkazerne Soest zijn zeker het noemen waard, omdat een hoog gehalte aan duurzaamheid is toe gepast. Groene stroom Verder wordt voor alle gemeente lijke gebouwen, inclusief het ge meentehuis, groene stroom gele verd. Dit is in het kader van duur zaamheid een grote stap geweest. Veel gemeenten zijn hiermee nog bezig of gebruiken een percentage groene stroom. Met het gebruik van groene stroom heeft de ge meente Soest een voorbeeldfunc tie. Dat we niet denken dat we het verkeersprobleem kunnen op lossen. Nu rijden en staan er ruim 5 miljoen auto's in ons land, dat worden er volgens on derzoekers en deskundigen 6 tot 8 miljoen. In Soest is het autobezit hoger en het fietsge bruik lager dan het landelijk gemiddelde. De meningen ver schillen per straat, soms zelfs per perceel. De Toekomst Oriëntatie Soest/ Soesterberg (TOSS) over mobili teit, maandagavond in het ge meentehuis, heeft weinig weg van een discussiebijeenkomst. Af en toe lokt een suggestie een reactie op, maar het 'tossen' is vooral een aaneenschakeling van losse, goed bedoelde opmerkingen met een sterk wisselend realiteitsgehalte. Dat geeft niet, want er mag ge droomd worden tijdens de TOSS- avonden. Burgemeester Koos Janssen stelt na drie uur vast dat vooral sympathisanten van fietsers en voetgangers aan het woord zijn gekomen. Dat klopt, de burgers die de laatste tijd veel praten over de verkeersproblemen op bijvoor beeld de Ossendamweg, zijn in geen velden of wegen te zien. Maar, het liedje van Marco Borsa- to over dromen komt bovendrij ven: in de raadzaal zitten 85 men sen, buiten staan twintig fietsen, de parkeerplaats staat vol met blik. Het was maandagavond niet koud, er stond geen wind en het was droog. Meer asfalt, desnoods door bebou wing ervoor op te offeren? Ja, dat zorgt voor een betere doorstro- Margrietlaan De weg is t/m 7 december a.s. af gesloten in verband met herbestra ting. Betje Wolflaan De weg (incl. trottoirs) wordt van 10 december t/m 15 januari her- bestraat. Inwoners van de Boerenstreek kunnen volgend jaar tijdens de ver kiezingen gebruik maken van een eigen stemlokaal. Door de toena me van het aantal inwoners in de nieuwbouwwijk is het aantal kies gerechtigden van 33.950 in 1998 na^r 35.l42 in 2002 gestegen. In de huidige situatie zouden de in woners van de Boerenstreek hun stem moeten uitbrengen in Dien stencentrum De Vijverhof. Het sterndistrict wordt dan te groot en daarom is een nieuw stemlokaal noodzakelijk. Gekozen is voor het gebouw van de Postduivenvereni ging De Zwaluw aan de Konings weg 23. Dit stemlokaal (nr. 22 op de lijst) ligt achter het BP-station en heeft als voordelen, dat er vol doende parkeerplaatsen zijn en toegankelijk is voor mindervaliden. Het aantal stemdistricten wordt hiermee verhoogd van 22 naar 23. Zaterdagmiddag werd van half twee tot half drie een controle uit gevoerd op het negeren van de ge sloten verklaring op de A.P. Hil- horstweg. Twaalf automobilisten liepen tegen de lamp en kregen een bekeuring. Een automobilist reed zonder rijbewijs. Ook hier voor werd hij bekeurd. Burgemeester Janssen heeft afge lopen zondagmiddag bij de stich ting Huzur (Dalweg) namens het College van B. en W. deelgenomen aan een maaltijd. De ontmoeting stond in het teken van de Rama dan (de islamitische vastenmaand). Hij werd er verwelkomd door Hu- zur-voorzitter A. Kurt en sprak tij dens de maaltijd o.a. met verte genwoordigers van diverse islami tische groepen en organjsaties in Soest, zoals de Fatih-moskee, de Stichting Islamitisch Centrum, het Turks Culturele Centrum en de jongerenfederatie van Huzur. Ook mevrouw G. Acton, districtschef politie Eemland-Noord, was uitge nodigd. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! smiert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 ming. Nee, extra wegen slibben na verloop van tijd ook dicht, omdat ze meer verkeer aantrekken. Autoverhuur dan? Ja, maar de ver huurbedrijven zijn er mee gestopt, omdat er te weinig animo voor is. Nee, dat is te duur en bovendien moet je de wagen voor minimaal een dag huren, terwijl je hem mis schien maar een uurtje nodig hebt. Collectief autobezit. Autobezit ontmoedigen of aan banden leg gen. Dichter bij huis werken. Kan toren niet aan de rand van een stad bouwen, maar in de buurt van sta tions. Bedrijven die hun klanten kring alleen in de eigen regio zou den moeten zoeken. 'Laat alles maar dichtslibben, dan moeten de mensen wel naar alternatieven zoe ken', vindt iemand. 'Als we de knelpunten niet oplossen, zal de economie daardoor stagneren', roept een ander. Het feit dat voor zieningen grootschaliger worden en daardoor verder van huis ko men te liggen, draagt er ook niet toe bij dat de burger sneller de fiets pakt. Niet alleen de economie is een vij and van de verkeersveiligheid en het milieu. Sommige deelnemers vinden dat menige autorijder op nieuw moet worden opgevoed. Sociale controle in de wijk, de een is er voor of doet het al, de ander houdt zijn mond, bang voor een klap in het gezicht. Er zijn fietsers die niet meer door de polder naar Amersfoort dur ven, omdat ze anders op de Peter van den Breemerweg van hun sok ken worden gereden. Een vrouw verbaast zich erover dat zoveel jon geren de bus naar Amersfoort ne men, terwijl ze op de fiets sneller op hun bestemming zouden zijn. En dan is er nog zoiets als de 'ach terbankgeneratie'. Vandaag de dag brengen onnoemelijk veel ouders hun kind(eren) met de auto naar school. Wat dat betreft zijn veel vaders en moeders ook toe aan een heropvoeding. 'Laat ze hun kind op de fiets naar school bren gen', is een kreet die vaker wordt gehoord. 'Je moet volwassenen via hun kinderen op de fiets krijgen.' Betaald parkeren? Nee, daarvoor laat niemand de auto staan. Bert van Wee, onderzoeker bij het RIVM en hoogleraar verkeer, mi lieu en ruimte wijst de zaal voor afgaande aan de discussie erop, dat de reclamespotjes op televisie evenmin invloed hebben op het autogebruik. Verkeersproblemen kun je niet geïsoleerd oplossen, maar moeten in groter verband worden aangepakt, doceert hij. Gratis openbaar vervoer in het Belgische Hasselt leidde ook al niet tot minder autorijden. Een rondweg dan, om de proble men op bijvoorbeeld de Van Weedestraat op te lossen. 'Pas op', zegt Van Wee die de Soester situa tie weliswaar niet heeft bestudeerd, maar aangeeft dat het aandeel van het doorgaand verkeer meestal kleiner is dan men denkt. Wat dus betekent dat de burgers vooral rondrijden in hun eigen dorp of stad. Dat moet wel, meent een Soester, als je alle boodschappen wilt halen. 'De tijd dat de groenteboer of melkman naar je toe kwam, is voorbij. 'Minder doorgaande we gen, zorg maar dat je heel Soest door moet rijden', is zijn idee om het autogebruik te ontmoedigen. Parkeerplaatsen aan de rand van de woonwijken misschien, zodat de kinderen weer op straat kunnen spelen? De mensen zouden dan in ieder geval voor hun deur moeten kunnen laden en lossen, zegt een voorstander, maar veel tegenstan ders willen hun auto gewoon voor de deur hebben staan. Het pro bleem is dat veel huishoudens over twee auto's beschikken en sommi ge zelfs al een derde hebben aan geschaft. 'Het gaat gewoon te goed met ons', realiseert iemand zich. Een ander: 'Iedereen droomt van minder autogebruik, maar we moeten eerlijk zijn, we zullen de auto altijd blijven benutten.' Dat klopt, zegt een derde die vindt dat het een taak van de overheid is er paal en perk aan te stellen. Van Wee denkt dat een kilometerhef fing een mogelijkheid is om op den duur invloed uit te oefenen op het gedrag van de burger. Alle spoorbomen continue naar beneden laten. Ondergronds par keren. Alle drempels vervangen door zebra's. Meer respect voor elkaar, minder volgens de regels, meer op gevoel; rechts heeft voor rang, maar het hoeft niet, dat is ideaal. En zo wordt er nog veel meer ge roepen. De leden van het Gezel schap Fietshistorie Soest, die de aftrap van de TOSS-avond ver richten met een demonstratie met replica's van fietsen uit de negen tiende eeuw, zijn dan al naar huis. Heel spannend hoe de gemeente alle aanbevelingen straks gaat bun delen in het document dat een handvat moet worden voor de plaatselijke politici. Voor welke maatregelen ze de komende jaren ook kiezen, de meningen erover in Soest zullen altijd blijven botsen. Misschien moeten ze er maar om gaan tossen. Toekomst Oriëntatie Soest/ Soesterberg j Inlichtingen: (035) 6093512 haafl@soest.nl GEMEENTE SOEST Geadresseerde: Iedere Soester/Soesterberger Afzender: Gemeente Soest In uw brievenbus: vr. 7 of zo. 8 december a.s. Slotavond TOSS: do. 13 december, 19.30 uur Plaats: Gemeentehuis BENT VAN HARTE WELKOM! PRAAT MEE! VANAF 9.00 UUR GEOPEND Wieksloterweg 37, Soest - Telefoon 035 - 601 67 76

Soester Courant | 2001 | | pagina 5