KORTING was/ter KRJE m Demonstratie Philips stoomsystemen: strijken met superstoom PHILIPS SCHOEMAKER Schitterend najaarsconcert Soester Orkestvereniging Benefiet-kerstconcert 'Songs of Innocence' in C-drie rvM Volkskerstzang 2001 Mag uw kerstgroep ook gezien worden? Ldéwwhêuyiktlwf IéT^IS OP DE GEHELE COLLECTIE 1 CULTUUR WELZIJN VOS organiseert Kerst Inn voor senioren Soest(erberg) Kerstconcert kamerkoor 'Logos Cantat' MODE WOENSDAG 5 DECEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 NVM Opgeven vóór 14 december iL<a>HYunani Nadia Wijzenbeek in Bruchs le vioolconcert Voor kinderen van o.a. de Molukken vakkundige^ Volledige montages van A tot Z. AL 33 JAAR MEERWAARDE !H W0H£N eutische leiding. ;ooling-down. expert SCHOEMAKER KEUKENCENTRUM fheid doe je bij: ESTDIJK Zaterdag 8 december van 11.00 tot 17.00 uur. Zondag 16 december, Julianakerk i (max. 10 pers.). lepsverband. trainen. Expositie in Emmakerk Zaterdag 15 december, Cenakel Kerstconcert van Gr. Nicolaaskoor Kerstconcert van Muziekschool ram ma Tijdelijke demonstratie-aanbieding: Als u tijdens de demonstratie een stoomsysteem koopt, ontvangt u gratis een Brabantia strijkplank. 25% Zuidpromenade 12 - 3768 EM Soest Telefoon 035 - 602 35 30 MAKELAAR ti), samen met haar man zich het lot aangetrokken van gevluchte kinderen uit o.a. het eiland Am- bon. Zo heeft ze ervoor gezorgd dat een aantal kinderen Ambon per boot, een reis van twee dagen, kon ontvluchten. Twee kinderen heeft ze in haar eigen huis opgeno men; zij delen hun kamer met haar eigen kinderen. Voor zo'n twaalf anderen heeft ze in Denpasar (Bali) een huis gehuurd, waar een ook gevluchte Ambonese vrouw hen liefdevol verzorgt. De kinde ren zijn in Bali aangekomen met niets anders dan hun trauma's. Dede heeft echter overal voor ge zorgd; iedereen heeft ze ingescha keld. Zo krijgen de kinderen psy chologische begeleiding, ze gaan naar school, krijgen muziekles en de meisjes krijgen Balinese dans les! In februari is Sonja zelf op Bali geweest. Ze was verrast te zien hoe blij de kinderen leken. Het huis waar ze in wonen is ruim, schoon en vriendelijk. Ook hebben ze nog een tuintje. Dede en haar man rij den af en aan, naar les, van les, etc. Uiteraard kan zij dit allemaal niet zelf bekostigen, vooral ook omdat niemand weet hoe lang de ongere geldheden nog kunnen duren. Als vriendin van Dede geeft Son ja ook graag gehoor aan het ver zoek om haar een klein beetje te Voor de vierde keer in suc cessie organiseert het pro ject VOS, werkgroep van de SWOS, weer haar Kerst-Inn oip eerste kerstdag, dinsdag 25 december. Senioren die met Kerstmis geen bezoek ontvangen of zelf niet op be zoek gaan, zijn van harte welkom. Dankzij de sponsor, die ook dit jaar net als in de voorafgaande jaren de Kerst-Inn volledig voor haar rekening neemt, wordt er van de deelnemers geen enke le financiële bijdrage verwacht. Men kan rekenen op een ambi ance die past bij Kerstmis: fees telijke drankjes, een smaakvol kerstbuffet en een sfeervol mu zikaal optreden. De aanvang van de Kerst-Inn is om 13:30 uur en eindigt om streeks 19:00 uur. De locatie is een verrassing. Voor vervoer wordt gezorgd, ook voor rol stoelgebruikers. De gasten worden op de vol gende opstappunten opgehaald: Molenschot, Groot Engendaal, Mariënburg, Honsbergen, Kla rinet, bibliotheek Overhees, postkantoor Van Weedestraat, bushalte winkelcentrum Soest- Zuid, bushalte Veenbesstraat/ hoek Smitsweg, de Gouden Ploeg, Dorpsplein Soesterberg/ Drie Eiken. Belangrijk is dat men zich vóór 14 december opgeeft bij de VOS, 88035-5880404, (bereik baar op kantoordagen tussen 10:00 en 12:00 uur). Atos Spirit 255,- (f 15.987,-) t, maakt Auto Smeeing het u '"'«ÏUMSt ,ÜJ,UJS(, nUstutattvM «OMHOUW» vr u'td'«9e auto De bekende Soester sopraan Sonja van Lier geeft op zater dag 22 december een benefiet- irstconcert in cultureel cen- Jim C-drie. Zij wordt daar bij- JËstaan door de pianiste Man ken Zandvliet, Gert Muts uit Eest (orgel), haar man Erik van Lier (trombone) en het kinderkoor Songs of Innocen- Showroom: Veldweg 4, Soest. Tel. 601 48 78 Geopend: dinsdag l/m zaterdag is Natuurlijk worden er internationa- :erstliederen gezongen, maar er ieer. Zo zal er ook gedanst [rden: de Balinese kinderdans- •ep Purnama o.l.v. Ni Ketut jrjati zal van de partij zijn, ge- led in prachtige sarongs en met temen in het haar, en een Mo- ;se kinderdansgroep zal de kaar- dans uitvoeren. Verder treedt er een Indonesische slagwerkgroep pt tifa's op. De tifa is een oud 'itrument; het werd als dorps- im gebruikt om boodschappen fee aan te kondigen. Het geheel ilooft een multicultureel spekta- fèl te worden, ings of Innocence' is een kerst- igramma met kinderen, voor ideren en hun ouders, waarvan dè opbrengst bestemd is voor kin a-en. De bekende pianiste Mari- kln Zandvliet zal de kinderzang- >ep op de piano begeleiden, die reer door de sopraan Sonja van Lier gedirigeerd wordt. De tifag- ;p, een Molukse familie uit Hui zen o.l.v. Arnold Wattilete, zal ge- irende de hele avond alle liede ren of gebeurtenissen aankondigen iet tromgeroffel. Ook de Baline- j, hier woonachtige danseres Ni :tut Wirjati treedt in het pro- op met haar kinderen uit Dansgroep Purnama (volle van Lier heeft gedurende haar vele buitenlandse optredens vrienden gemaakt. Zo ook op eiland Bali, Daar heeft de Ba- vrouw Dede (zus van de danseres Ni Ketut Wirja- Expert Schoemaker Burg. Grothestraat9, 3761 CJ Soest Telefoon 035- 6010344 Fax 035 - 602 68 78 BADKAMERS SANITAIR WAND-en VLOERTEGELS Ni Ketut Wirjati treedt op tijdens het benefietconcert DA Soest 601 38 14 Met een Philips stoomsysteem strijkt u sneller en gemakkelijker. Zelfs de meest kwetsbare stoffen strijkt u moeiteloos glad. Concert: Soester Orkest Vereniging o.l.v. Stephan Pas. Soliste: Nadia Wij zenbeek (viool). Programma: Anton Bruckner. Ouverture in g; Mars in d en 3 orkeststukken. Max Bruch: Viool concert nr 1 in g opus 26. Jean Sibe- lius: Karelia-Suite opus 11 en Sinfo- nisch Gedicht Finlandia opus 26. Ge hoord op donderdag 29 november in de Petrus en Pauluskerk te Soest. Hoewel Max Bruch zich er in de tweede helft van de 19e eeuw bij zijn uitgever over beklaagde dat hij het componeren van vioolconcer ten erg moeilijk vond schreef hij er niettemin drie, stuk voor stuk van grote kwaliteit en met een diepe geladenheid, zoals dat in de late romantiek gebruikelijk was. Het le vioolconcert schreef Bruch voor (en samen met) Joseph Joachim, een in die tijd groot violist. Het concert werd zo populair dat Bruch vond dat zijn andere werk verwaarloosd werd, hetgeen voor hem aanleiding was een bericht in de vorm van een Algemene Poli tie Verordening op te stellen met als (vrij vertaalde) tekst: 'Het hoogst merkwaardige feit dat vio len automatisch mijn eerste con cert spelen brengt mij ertoe om voornoemd concert bij deze te ver bieden'. Gelukkig dat Nadia Wijzenbeek zich vorige week niets heeft aange trokken van Bruchs verordening, zodat het publiek volop kon genie ten van dit meeslepende meester werk. De jeugdige violiste vertolk te het werk technisch zeer be kwaam en met ingetogen allure. Wijzenbeek studeert en volgt mas- terclasses in binnen- en buitenland bij violisten van naam, onder wie Herman Krebbers, excelleerde in vele concoursen en soleert op in ternationale concertpodia. Als pri marius van het Quartetto Sabato is zij tevens actief binnen de kamer muziek. De jubilerende Soester Orkest Vereniging, onder de gede cideerde leiding van Stephan van der Pas, begeleidde de soliste op een wijze waarop dit amateuror kest met recht trots mag zijn. Eerder die avond opende de SOV haar najaarsconcert met de Ouver- of ver weg? Of het nu is tussen landen onderling, of gewoon bij je thuis in de straat. Gewoon van mens tot mens. Of is het gewoon geen tijd hebben? Om een aanzet te geven voor het vinden van Vrede in onze naaste omgeving wordt er ook in 2001 weer een volkskerstzang georgani seerd. Dit jaar al op zondag 16 december, ruim een week voor de kerstdagen. Een week om na te denken: hoe geef ik inhoud aan mijn feest voor de Vrede. Dus niet snel, snel, snel vanuit ons dagelijks werk even kerstsfeer proeven en dan is het jaar voorbij, maar even wat langer stil staan: wat is er be langrijk in mijn bestaan voordat het jaar 2001 geheel ten einde is?. De Raad van Kerken Soest nodigt iedereen van harte uit voor de volkskerstzang 2001 op zondag 16 december om 19:00 uur in de Julianakerk, Julianalaan 19. Het mannenkoor Apollo zal zijn mede werking verlenen, burgemeester Janssen leest het kerstverhaal en pastor José Kodden zal de verbin dende teksten spreken. De boodschap van het kerstverhaal is voor ons allemaal. Het maakt niet uit wat voor een achtergrond we hebben, of we nu hindoe ol moslim zijn, gekleurd of blank, Soester Knol of import. Als we als Soesters samen aan vrede willen werken is Vrede van en voor ons allemaal. steunen in de vorm van benetiet- concerten: 'Want kinderen horen te kunnen spelen en op te groeien zonder angst!' Aanvang: 19:00 uur. Toegang f 25,00; kinderen tot zes jaar vrij toegang; tot 12 jaar 15,00. De opbrengst komt ten goede aan kinderen in oorlog, uit o.a. de Molukken. Reserveren en kaart verkoop aan de theaterkassa, ^6095829 (maandag t/m vrijdag 10:00-18:00 uur). r' r\ v Sonja van Lier. Sneller strijken. Gemakkelijker strijken. Verticaal strijken. Strijkijzer met supergladde en krasbestendige Anodilium® zooiplaat. Geen kalkvorming in strijkijzer. ture in g van Bruckner, een tijdge noot van Bruch. Het leuke van een ouverture als deze is dat alle or- kestregisters aan bod komen zoals dat anderhalve eeuw daarvoor in de tijd van de barok ook het geval was bij het concerto grosso. Dat aan bod komen gold zeker ook voor het schitterende koor van ko perblazers (trombones, trompetten en hoorns), die grotendeels geen deel uitmaken van de vaste bezet ting van het orkest. Na de pauze stond er orkestrale sfeermuziek, eveneens uit de late romantiek, op het programma. Anton Bruckner kwam weer aan bod met onbekend werk als een Mars in d en Drei Satze für Or- chester, stemmingsmuziek met ver rassend wisselende klankkleur en dynamiek. De bekende en door Jean Sibelius meesterlijk georchestreerde Kare lia-Suite schildert ons het afwisse lende landschap en de mythologie van de gelijknamige provincie in het zuidoosten van Finland. De suite vergt een zware orchestrale bezetting met veel koper maar Op zondag 9 december verzorgt het Groot Nicolaaskoor een kerst concert in de Nicolaaskerk aan de Kerkstraat te Baarn. Uitgevoerd worden het Magnificat in D-dur BWV 243, de Orkestsuite in a- klein van J.S. Bach en het Gloria van Antonio Vivaldi. Medewerking verlenen: Elma van den Dool, sopraan; Karin van der Poel, alt; Michiel ten Houte de Lange, tenor; Kees de Bruijn, bas; en Michiel Mirck, orgel. Begelei ding: Baarns Begeleidingsensem ble. Algehele leiding: Paul Mirck. Kaarten a 27, 50 en 25,00 (Pas 65 en CJP) zijn verkrijgbaar bij het VW-kantoor, boekhandel Den Boer, cd-zaak Prelude, bij de leden en aan de kerk op de dag van het concert. Aanvang van het concert: 14:30 uur. Nadia Wijzenbeek tijdens het concert in de Oude Kerk. Foto: Herman van Dam waarin ook het slagwerk (het ge degen werk van de pauken, van avond uitgebreid met onder meer bekkens en zelfs een grote trom) zich niet onbetuigd laat. De avond werd waardig afgesloten met het Synfonisch Gedicht Fin landia waarmee Sibelius wereldbe roemd werd. Het op volksmuziek gebaseerde stuk combineert hefti ge dramatiek en turbulente alle gro's met de door de violen ver tolkte glinstering van stille Finse meren. Geweldig, zoals de SOV er in slaagde de werken van Sibelius tot hun recht te laten komen. De voor tweederde gevulde zaal hoort voller te zitten, voor de solisten van klasse die de SOV traditioneel weet te engageren, vanavond de veelbelovende Wijzenbeek, maar zeker ook voor het orkest zelf. Het vooijaarsconcert van 2002 op woensdag 22 mei behoort reeds nu in ieders agenda. JanSlagt Op dinsdag 11 december 2001 vindt in de Oude Kerk het kerst concert van de Muziekschool Soest plaats. Diverse leerlingen, zowel de allerjongsten als meer gevorderden, zullen verschillende werken ten gehore brengen. Op het programma staan o.a. het we- reldmuziekensemble Soest onder leiding van docent gitaar Susana Opanski, de allerjongste dwars- fluittisten onder leiding van docent Cynthia Beydorff, een baroktrio waarbij de traverso bespeeld zal worden en een klein koor, bestaan de uit zangleerlingen van de mu ziekschool, dat Scarborough Carol, The most wonderful Time of the Year en Merry Merry Christmas zal uitvoeren. Aanvang: 19:30 uur. Toegang: f 7,50. Snel, snel, snel. Nog even dit doen en nog even dat. Voordat het jaar ten einde is moet er nog zoveel gebeuren. En het kerstfeest komt er ook nog aan. Hebben wij daar vandaag de dag nog tijd voor? Voor de derde keer wordt van uit het vormings- en toerus- tingswerk van de Samen op Wegkerk Soest-Noord een ex positie van kerstgroepen geor ganiseerd. Wereldwijd wordt vanuit de grote diversiteit aan culturen de geboorte van Jezus weergegeven. Inwoners van Soest worden opgeroepen hun kerstgroep ter beschikking te stellen voor deze expositie bij die van verzamelaars. Wellicht zijn er in Soest liefhebbers die hun interesse richten op de ver beelding van het kerstverhaal en meer kerstgroepen bezitten. Mis schien heeft u er zelf een gemaakt. In deze expositie gaat het niet al leen om de mooiste of de grootste, maar om de intentie die het uit straalt. Zelfs de kleinste kan groots zijn in zijn soort. De expositie is op zaterdag 22 en zondag 23 december in de ver nieuwde Emmakerk. De SoW- kerk hoopt dat deze oproep een stimulans zal zijn om een grote expositie te kunnen samenstellen. Inleveren kerstgroepen op vrijdag 21 december, 10:00-12:00 uur, in de Emmakerk, Park Vredehof/ hoek Regentesselaan. Reacties graag voor 15 december naar de beraadsgroep vorming en toerus ting SoW-kerk Soest-Noord, p/a Annie Donker, Rembrandtlaan 12, 3761 AH Soest, ^035-6012531 (bellen tussen 18:00 en 19:00 uur). Erika Waardenburg. Foto Camilla van Zuylen. handel Carla Baars te Baarn en bij de leden. Ze zijn ook telefonisch te bestellen bij het Cenakel, 880346- 332518. Het Cenakel is gelegen aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg, naast het Kontakt der Kontinenten. Het Kerstfeest is voor de één de geboorte van Christus, voor de ander een paar vrije dagen en lek ker eten. Voor velen heeft het ook te maken met Vrede. Vrede tussen landen, vrede tussen de bewoners van die landen, maar vooral vrede om ons heen. In het jaar 2001 lijkt deze wens naar Vrede verder weg dan ooit. Wereldwijd neemt de agressie toe. Was een aantal jaren geleden de Balkan de brandhaard van de we reld, nu is het Afghanistan, en morgen... Na 11 september heeft Amerika een moderne kruistocht ingezet tegen het terrorisme. Toch zijn dit twee abstracte eenheden. Want wat is Amerika, de presi dent, de regering of haar inwo ners? En wie is het terrorisme? Is dat de Taliban of een voorman uit deze groepering, en morgen? Het zijn allemaal mensen die zich af zetten tegen elkaar. Komt dit afzetten tegen elkaar voort uit te weinig begrip hebben voor elkaar, of te weinig luisteren naar elkaar? Je niet kunnen of wil len verdiepen in de ai^er, dichtbij Op zaterdag 15 december, aan vang 20:00 uur, geeft het Soes ter kamerkoor 'Logos Cantat' een kerstconcert in de St. Ceci- liakapel van het voormalige klooster Cenakel te Soester berg. Het programma vermeldt prachtige kerstmuziek, van ba rok tot hoog-romantiek en mu ziek van deze tijd. 'Logos Cantat' heeft voor dit con cert werk op het programma gezet van componisten als Bach, Ham- merschmidt, Reger, Rheinberger, Distrler (o.a. 'In dulci jubilo', arr. John Rutter) en Darke, maar ook carols om mee te zingen van Da- vid Willcocks. Aan het concert verlenen mede werking het Soester koor 'Ama- zing Grace' onder leiding van Gert Muts, met enkele aria's van Han del; de sopraan Christine van Dus- seldorp; de mezzo-sopraan Berna Kousemaker; Johan Haaksma en Gert Muts op orgel/piano en de beroemde Nederlandse harpiste Erika Waardenburg, die enkele solowerken ten gehoren brengt maar ook het koor zal begeleiden. Kaarten a 17,50 (CJP/65+ en jeugd f 15,00; kinderen tot 12 jaar gratis) zijn verkrijgbaar bij De Gouden Snaar, Steenhoffstraat; evangelische boekhandel De Fak kel, Soesterbergsestraat, chr. boek-

Soester Courant | 2001 | | pagina 9