6? ecians 'Van heidehut tot residence' 'Postduif na crashes telkens weer opgelapt 9 ysioprakticuin Overhees breidt specialisaties uit Kenteken graveren en gratis ruit repareren Soest 50 jaar geleden! 'Windhond Actiejaar 2001' Uit de historie van Soest(erberg) OP OP Middelman Dagboek december Laatste winnaar van de Windhond-stickeractie PAGiKui?hWOENSDAG 12 DECEMBER 200? SOESTER COURANT PAGINA 21 10,79 13,49 ,Q 28,49 l - Soest pform lepworld Volksuniversiteit Soest/Soesterberg «U Levensbeschouwing en ethiek Zaterdag in Soest: ALLEEN OP ZATERDAG 15 DECEMBER: 99,- 149,- Publieksprijs fotowedstrijd Nominatie voor Gouden Oliebol Wenskaarten 't Vaarderhoogt kerstmarkt Prettige feestdagen en tot 2002 e de familie Ducourt. Het is igl in Entre-Deux-Mere, hei leren Dordqgne en Garonne 3gc witte wijnen. e technieken gemaakt en zeer edaille bekroond. Het Ls een in citroen, kruisbes en gras. lijk vol. Door deze verfijnde het kerstdiner te schenken. geen bewaarwijn. iten en bij gerechten el 7e eeuw, een tijd dat de ït het een aantal eigenaren gehad 11e. Zij hebben behoorlijk geinves- ven en apparatuur. Cru Cante- et dorp Saint-Gervais. Het gebied Dordogne. Het is een karakteris- n in de complexe geur elementen De smaak is vol en vrij stevig met van de wijn vergroten, nk, houdbaar tot 2005. Ikan hij met gemak ook de kazen begeleiden. tnie Walker .abel led Scotch Whisky 70 cl d beroemde scotch met een n kleur, een geur van turf- ;n granen en een stevig, afgerond smaakkarakter. :r in een tumbler met ijs of laakmaker in de mix. dag koopavond. mnen.nl Di Lassostaat 65", tel. 6022195 Fjsioprakticum Overhees, ge- jestigd in het medisch centrum pverhees aan de Klarinet, telt jeven fysiotherapeuten. Daar- an hebben er twee zich on langs verder gespecialiseerd: Kinderfysiotherapeute Isabelle jj/erlinde en fysio/manueelthe- •apeut Richard van Delft, ïieter Bade, samen met Els van ider Graaf de 'grondlegger' van de psiopraktijk in Overhees, is blij Saet de aanwinsten. 'Isabelle werkt ■1 vier jaar in de praktijk, maar is linds september officieel geregis- reerd als kinderfysiotherapeute. fco'n opleiding duurt drie jaar, met verschillende stageperiodes. Naast haar werk als 'gewone' fysiothera peute gaat ze zich nog meer rich ten op kinderen die voor fysiothe rapie worden aangemeld.' Kinderfysiotherapie is een nieuw specialisme voor de praktijk. Dat geldt niet voor manuele therapie, waarin Pieter Bade zich al sinds 1990 heeft bekwaamd. Richard van Delft, die sinds september in de praktijk werkt en sindsdien ook geregistreerd fysio/manueelthera- peut is, gaat intensief met hem sa menwerken. Aardig om te weten: Richard is als fysiotherapeut ver bonden aan het Nederlands IJs- hockeyteam. V.l.n.r. Pieter Bade, Isabelle Ver linde, Els van der Graaf en Richard van Delft. Foto: Soester Courant. de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 87,- (incl.) Rademakerstraat31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351 530 Hoe wij denken over het leven, de natuur, hoe wij onze vreugde en verdriet verwerken, welke beslis singen we nemen inzake grote ge beurtenissen, hangt nauw samen met onze levensovertuiging en ethiek (onze normen en waarden). Bij de Volksuniversiteit Soest start in januari een cursus Levensbe schouwing en ethiek. In zes avon den wordt ingegaan op de vragen: Wat is levensbeschouwing? Welk terrein bestrijkt de wetenschap en welk de levensbeschouwing? Ver schillende levensbeschouwingen o.a. Humanisme, Christendom, Is lam, Boeddhisme. Wat is ethiek? Welke normen' en waarden zijn voor u belangrijk? Hoe komt u tot een goede ethische afweging in vragen als: euthanasie, omgaan met dieren, liegen, stelen, reclame en nog veel meer. Aanvang en tijd van de cursus: dinsdag 15 januari, 20:00-22:00 uur. Duur: zes lessen. Cursusprijs: 94,75 43,-). Het. cursusprogramma van de Volksuniversiteit Soest voor de winter en het voorjaar is versche nen. Dit programma is af te halen bij de bibliotheken en VW-kanto- ren in de regio, bij verschillende boekhandels, gezondheidscentra en supermarkten. Uiteraard kan men voor informatie, inschrijving en aanvragen van het cursuspro gramma terecht bij Volksuniversi teit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, ©6022195, e-mail: vu- soesl@csnet.nl; openingstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dins dag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. 'ijdens de oefening op esterberg van twaalf F-16's sn 500 personeelsleden van de liegbasis Twenlhe in de laat- te week van november werd in [et kader hiervan ook een cras- larm gegeven. De hulpdien- ten hoefden niet daadwerke lijk in actie te komen. Het alarm moest enkel de paraat heid van de hulpdiensten tes- De reactie maakte duidelijk dat aan de snelle inzet van bijvoor- :eld ambulances en brandweer liet hoeft te worden getwijfeld. Vroeger zal daarover evenmin re den voor twijfel hebben bestaan, maar de hulpverlening toen is nau- ïlijks te vergelijken met die van Indaag de dag. feem alleen al de communicatie- iddelen, die vaak zeer gebrekkig :n. Ook het vervoer van slacht- fers, of die nu op straat vielen of j andere ongelukken zoals het :erstorten van een vliegtuig, was :rre van ideaal. Niet zeiden over- het slachtoffer dan ook aan ;rwondingen die verergerd waren het vervoer per (fiets)bran- ird. Van veel dingen die nu heel ge- fcvoon zijn, kunnen we ons bijna geen voorstelling meer maken hoe nie ooit anders zijn geweest. Hoe verliep de hulpverlening bij ernsti ge ongelukken? Hoelang duurde het voordat slachtoffers geholpen konden worden en hoelang voor dat ze 'bij een buurtbewoner' wer den binnengedragen in afwachting [van de komst van een dokter? Om j maar niet te denken aan de Itijd die verstreek voordat een ■slachtoffer naar een ziekenhuis kon I worden vervoerd. I Toch zat aan ongelukken ook een I kant die wij eigenlijk niet meer [kennen. De technici van vroeger af deden er alles aan om schade, hoe groot die soms ook was, te herstel len. Het technisch personeel op de vliegbasis Soesterberg muntte uit in het weer vliegklaar maken van gecrashte toestellen. Een voorbeeld daarvan was de driemotorige militaire Fokker F 7A-3M met het registratienummer 803. Dit toestel, 'De Postduif van luitenant George Alexander Kop pen (1890-1970), werd bij een on geluk in Soesterberg zo zwaar be schadigd, dat het normaal gespro ken afgeschreven was. De mede werkers van de technische dienst van de Luchtvaart Afdeling op Soesterberg stonden echter voor niets. Zij wisten het legendarische toestel van de KLM, dat in 1927 de eerste officiële postvlucht tus sen Amsterdam en Batavia (Ja karta) verzorgde, weer vliegklaar te maken. Later liep 'De Postduif door een crash bij Oldebroek op nieuw schade op. Ook deze werd hersteld. Herstel was niet meer mogelijk nadat het toestel bij het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog op 10 mei 1940 als gevolg van een bombardement op het vliegveld Haamstede volledig werd vernield. Op cellencomplex Het op 10 april 1929 in Soester berg neerstorten van 'De Postduif met H. van Weerden Poelman als gezagvoerder, was een gevolg van het uitvallen van één van de mo toren. Vliegend boven de Rijks straatweg in de richting van de openbare lagere school, probeerde kapitein Van Weerden Poelman op de heide bij de Stompert te landen. Dat mislukte doordat het toestel naar rechts trok en dus niet een bocht naar links kon maken. Het toestel scheerde over enige bomen achter het hulppostkantoor en kwam tenslotte met een daverende klap terecht op een schuurtje bij de woning van de agent van politie G. van Hummel aan de Verlengde Schoolweg. Het schuurtje deed dienst als 'cellencomplex'. Wonder boven wonder kwam Van Weerden Poelman met de schrik vrij. De passagiers, de luitenants Briett en Boromey, kapitein Jansen en ser geant Verzijden liepen lichte ver wondingen op. De zesde inzitten de, luitenant Sissingh, moest uit het -naar onze begrippen- totaal vernielde toestel worden gehaald, maar bleek slechts een gebroken arm te hebben. Volgens een kran tenbericht uit die tijd lag het vlieg tuig slechts op zes meter afstand van de politiepost. 'Het lokte veel kijkers, persmenschen en zelfs een fotograaf. Men begrijpt nooit waar de menschen zoo gauw vandaan komen.' Het was de eer van de technici op Soesterberg te na om de beroem de Postduif op deze manier kwijt te raken. Het toestel was een be grip geworden doordat het in 1927 als eerste vliegtuig een postvlucht naar Indië maakte. Daarmee kwam de grootste wens uit van de initiatiefnemer, de luitenant G.A. Koppen. De kosten van de vlucht, bijna 40.000 gulden, werden ge dekt door bijdragen van de rege ring van zowel Nederland als Ne- derlands-Indië, maar uiteindelijk waren particuliere bijdragen door slaggevend om de vlucht te kun nen realiseren. De postvlucht (brieven moesten met tien gulden gefrankeerd worden, briefkaarten met een rijksdaalder) werd een succes. Koppen deed er negen da gen heen en tien dagen terug over. Bij zijn intocht op Soesterberg werd hij op grootse wijze gehul digd. De inwoners van Soest en Soesterberg boden hem een zilve ren blad aan met het motief van een postduif en de tekst 'Ter her innering aan de Postvlucht Neder- land-Indië'. Overigens was 'De Postduif niet de enige 'kist' die na een crash in Na een crash als deze in 1929 in Soesterberg zou een vliegtuig on herroepelijk total loss worden ver klaard. Vroeger was het echter voor technici de grootste uitdaging om ervoor te zorgen dat een gecrasht toestel weer kon vliegen. Dat was dus, ongelooflijk maar waar, ook het geval met 'De Postduif' nadat deze was neergestort op het 'cellen complex' bij het politiebureau in Soesterberg. Links de commandant van het vliegkamp, de kolonel J.H. Hardenberg. Bron: Eeinland Pers. nieuwe staat werd gebracht. Met tal van andere vliegtuigen gebeur de hetzelfde, ondanks de enorme werkdruk op de technische dienst van het vliegkamp. Het aantal vliegtuigongelukken was immers voor de oorlog tamelijk hoog. Niet zozeer doordat ze neerstortten, maar vooral als gevolg van nood landingen op ruig terrein. Of door merkwaardige ongelukken, zoals bij de landing van een toestel dat zo laag was gedaald dat het onder stel in aanraking kwam met de schoorsteen van een woning nabij het vliegkamp. De schoorsteen 'overleefde' de klap niet, het toe stel kwam zwaar beschadigd aan de grond. Het was niet 'De Post duif maar de technici werkten met niet minder enthousiasme aan het herstel ervan. Het vliegend houden van de 'luchtvloot' was immers hun grootste uitdaging. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 6017065. Komende zaterdag komt de Mobiele Service van Auto mark in Soest voor een actie Ruit repareren Kenteken gra veren. Op verzoek van de klant wordt de voorruit ter plekke gratis geïnspecteerd en krijgt men een deskundig advies m.b.t. eventuele beschadigin gen. Een afspraak is niet nodig. Repa ratie van de voorruit is voor WA- Plus, Casco en AllRisk-verzeker- den zonder kosten. Voor de juiste verzekeringsgegevens moet bij re paratie wel de laatste groene kaart worden meegenomen. Klaar terwijl u wacht/winkelt! Let op: deze aanbieding geldt niet voor verze kerden van Centraal Beheer. Graveren van het kenteken met NL in alle ruiten kost slechts f 35,00 per auto, inclusief twee waarschuwingsstickers. Voor f 10,00 extra wordt een speciale re- flectielaag over de gravures aange bracht, waardoor ze bij regen en 's avonds goed zichtbaar blijven. Graveren helpt tegen diefstal: wil een dief een gestolen auto verko pen, dan moet hij alle ruiten met het oorspronkelijke kenteken ver vangen! Zaterdag 15 december kan men bij Automark terecht van 09:00 tot 16:00 uur op de parkeerplaats bij het postkantoor aan de Steenhoff- straat. Bij regen kan men in de auto blijven zitten. Let op de gele tent. 16.00- 18.00 uur Bij aanschaf van een friteuse4 liter frituurolie GRATIS 18.00-20.00 uur Stofzuiger 1200 watt elektronisch regelbaar van/149,- voor 19.00-21.00 uur Magnetron 800 watt, 19 liter inhoud van/219,-voor Soesterbergsestraat 35a - Soest - tel. 035 60 29 360 Uit de Soester Courant van Dinsdag 11 December 1951 Auping Comfortabel Royal: superieur comfort Slaapcomfort op maatDat is Hét Bed van Auping. Perfect design, duur zame materialen en superieure techniek zorgen vooreen ongekend comfort. 'Comfortabel Royal' noemt Auping dat. Bij Sieepworid staan ze testklaar. Tot ziens bij Sieepworid, de slaapkamerafdeling van... auping WONEN Birkstraat 99 (hoek van Lenneplaan) Soest, tel. 035-6011004 Konijnenslachting gaat door De hond, die konijnen afslacht, gaat, ondanks de intensieve jacht van politie en particulieren, rustig voort konijnenhouders te beroven van hun dieren. Gedurende vrij dag, zaterdag en zondag zijn weer een 10-tal konijnen doodgebeten, op de Schoutenkampweg, Middel wijkstraat, Anna Paulownalaan, Kerkstraat en Rembrandtlaan. De politie zet haar strijd tegen deze hond voort en maakt proces- senverbaal op tegen de honden houders, die, in strijd met de ver ordening hun dieren los laten lo pen. Enige bewoners hebben hier mede reeds kennis gemaakt. Men ziet verder de officiële mededelin gen in dit nummer. Vrouw lastig gevallen. Een 28-jarige vrouw die zaterdag middag op 't rijwielpad Soestdui- nen-Amersfoort reed, werd lastig gevallen door een onbekend geble ven manspersoon. Zij herinnerde zich blijkbaar de roemruchte da den van Kenau Simon Hasselaar te Haarlem en sloeg er meteen maar op los. Het gevolg was, dat ue as pirant-aanrander op de vlucht sloeg, achtervolgd door de vrouw. Hij wist in de bossen te ontkomen. Vrachtauto geraakte klem. Op de Kerkstraat nabij het Kerk- pad geraakte Zaterdag een vracht auto, beladen met takkenbossen, beklemd tussen enige woonhuizen, toen de bestuurder aan het ma noeuvreren was. De politie moest een half uur het verkeer regelen, vóór de autobestuurder zijn weg kon vervolgen. Inentingskaart voor kinderen. De door de Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid gevormde Commissie ter besturing van de immunisatie tegen infectieziekten bij kinderen, dringt er in haar rap port o.a. op aan, dat alle bij kinde ren verrichte inentingen (pokken, difterie, kinkhoest enz.) zo nauw keurig mogelijk worden geregis treerd op een daartoe ontworpen inentingskaart. Deze inentingskaart zal met ingang van 1 Januari 1952 bij elke geboor teaangifte aan de ouders worden uitgereikt. Behalve ruimte voor het aantekenen van de verrichte inen tingen, bevat de inentingskaart nog een aantal op inenting betrekking hebben de wenken. Het formaat is zodanig, dat de kaart gemakkelijk in het trouwboekje kan worden bewaard. Het is van het grootste belang voor de Nederlandse jeugd, dat de ouders er aan medewerken om de inentingskaart bij elke ineh- ting door de behandelende arts te doen invullen. De winnaar van de laatste sticker actie van dit actiejaar is de heer Ruud ten Kleij: 'Ik kreeg een sticker tijdens het Carnaval in fe bruari. Plak hem op je scooter, zei de jongeman. Nou, dat heb ik ge daan, want ik sta er wel achter - de molen moet terug.' Ruud ten Kleij was heel blij met de dinerbon, die werd aangeboden door Brasserie 'De Soester Dui nen'. Tijdens de expositie van alle inzen dingen in C-drie werd bezoekers aan de foto-expositie gevraagd een stem uit te brengen op de foto die hij of zij het mooist of meest pas send bij het thema vond. De Soes ter fotohandelaren Fotografie Van Oosten, Foto Video Combi Soest, Fotografie Loek van Walsem, Foto Video Swager en Foto Astra stel den vijf publieksprijzen beschik baar. De gelukkige winnaars zijn Jike Hemming, Annemarie van Huiten, H. Jaanus, N. Bussaard v. 't Zelfde en Sandy Smits. Voor de Gouden Oliebol 2001 een vrijwilligersprijs van Groen- Links/Progressief Soest) zijn 7 groepen genomineerd. Eén ervan is de Stichting tot herbouw Stel lingkorenmolen 'De Windhond'. De ereprijs werd 16 jaar geleden ingesteld onder het vrij vertaalde motto 'je moet eigenlijk wel een oliebol zijn als je dit werk belange loos wilt doen'. Kunstenares Ali van den Berg (van de Hazelaar) heeft het beeldje van een goud kleurige oliebol op grote, stevige voeten ontworpen. Het kunstwerk zal de winnaar tijdens een feeste lijke nieuwjaarsreceptie in januari worden uitgereikt. Óp dinsdag 18 december wordt bekend wie van de genomineerden winnaar zal zijn. Aan de stemming kunnen alle in woners van de gemeente Soest deelnemen tot uiterlijk 15 decem ber bij de contactpersonen Olga Duijm, ©6025369, e-mail: duijo@soest.nl, of Jos Tak, ©6015612, e-mail takjg@soest.nl, en bij Ans Mann, ©6011511, e- mail mannj@soest.nl. Ook kan er worden gestemd via de website www.groenlinkssoest.nl. Begin 2001 is er een Windhond kunstwedstrijd onder de Soester basisscholen gehouden. Acht van de inzendingen zijn uitgekozen voor wenskaarten. Sets van deze wenskaarten zijn te bekijken en te kopen bij Provak Ceelen, Soester- bergsestraat 4, en De Bereklauw, Steenhoffstraat 63. Een set bestaat uit acht kaarten met enveloppen en kost f 16,00 7,26). U kunt ook Windhond wenskaar ten (en steentjes) kopen tijdens de kerstmarkt van Tuincentrum 't Vaarderhoogt op 14, 15 en 16 de cember. Kijk uit naar onze ambu lante verko(o)p(st)ers. In januari 2002 zal het laatste Windhond Actiejaar Dagboek ver schijnen. Met een terugblik op de activiteiten in 2001 en de vele mensen en instanties die De Wind hond hebben gesteund tijdens het actiejaar. Bovendien een vooruit blik op hoe het verder zal gaan met De Windhond. Vindt U ook dat4 de Windhond' rond moet? Wilt u donateur of begunstiger worden Of op andere wijze hel pen, bijvoorbeeld als vrijwilli ger? Neem dan contact met ons op. Bel 035-6014841, of schrijf (zonder postzegel) naar Stich ting 'De Windhond', Antwoord nummer 7006, 3760 TA Soest, of kijk op www.windhond.nl Ruud ten Kleij.

Soester Courant | 2001 | | pagina 21