22 IPCO ;ic ïlijk SëSpSr Het klantvriendelijke bestaan geïntroduceerd door de banken ttnZiïgÜl rekker akker h 0RDEEL! De ervaring van Zorg Tafeltje-dek-je-heeft u nodig! Courant Ouderen vallen dikwijls Zorgpas wat is dit? Een ongewone Kerstgedachte Of wordt er een spelletje met ons gespeeld...? r9'°—os^- 15 31.23) 19.279,- 4,99 .99 Samenwerkende Bonden van Ouderen ANBO trampoline Stimulans voor vrijwilligers Belang Nederlandse Ouderen bij Europa neemt toe Klusjesdienst Kerst-Inn (VOS) is volgeboekt! Seniorenbingo Dc SWOS-werkgroep Seniorennieuws wenst alle lezers prettige feestdagen en een voorspoedig en gezond 2002 NS opent 66 agentschappen Molendael.Wie beduvelt wie. PAGINA 'or 2005. Auto?8?"0-*! rdJ rechtstreeks a'^' Het ^autouitg eke^Z* a' Bureau VOor °0r F 26.035,- f 6.Q4Q,- F 19.995,- F 716,- mhalf gehakt 6,99 'GEHAKT 7,99 houderham 1,00 IJWORST 1,00 terhamworst1,00 /erkaas 1,00 hakt 1,00 WOENSDAG 12^ËCEMBËR2mT" IDE SLAVINKEN BOKMA JONGE JENEVER LITERFLES SOESTER COURANT PAGINA 25 Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 OF-BRUIN door Anna Wagemakers Tussen het groen van Mariën- burg zijn herfsttinten gekomen maar de uitbundige zon van deze middag beklemtoont eigen lijk het einde van de zomer en het begin van de herfst. In de grote werkkamer van mevrouw Ria Lamé begin ik het interview met de directeur van dit verzor gingshuis, (annex 151 aanleun woningen) "en toch géén conglo meraat" beklemtoont zij. Het vroegere "Nieuw Mariënburg", sinds 1926 op deze plek gewor teld, is haar thuis geworden sinds zij in 1994 uit de vele sollicitan ten gekozen werd. "Iets beters had me niet kunnen overko men" zegt ze met een blijde glimlach. Wie is Ria Lamé wil ik weten. Dochter van een Rot terdamse bouwvakker, 5de van acht kinderen. Thuis was een warm, gelovig nest, waar gepraat werd en waarden belangrijk wa ren. "En ik bén een betrokken directeur, aanspreekbaar en be naderbaar. Wij hebben hier een de woon- en werksfeer in huis mede misschien omdat er aan het einde van iedere dag tij dens de rapportage van een half uur stoom wordt afgeblazen; met of zonder humor. Dat is van wezenlijk belang", zegt ze, want dan krijg je ook de brood nodige feedback. Want wie an ders vangt je op, wie anders weet wat zorg inhoudt? Wat is dat, directeur zijn? Vroeger was een directeur de leider van een team en had hij een toonaange vende status, c.q. functie binnen het huis. Nu is een directeur in feite een planner van beleid; van korte en lange termijnen. Ook een strateeg als je het zo wilt noemen. Maar ik zie het zeker als mijn taak visie aan dit huis geven; een visie bijvoorbeeld, hoe men hier ouderen bejegent, een visie over de mate van zorg vuldigheid die er moet zijn hoe je met mensen moet omgaan: zo'n visie een structuur te ge ven, daaraan werk je jaren. Hoe groot is de plek die Ma riënburg in jouw leven heeft? Ze denkt even na en zegt dan bedachtzaam."Een grote plaats die eigenlijk niet groter mag wor den. Toen ik 23 was haalde ik, na wat omzwervingen, mijn di ploma verpleegkundige en dat eigenlijk tegen de zin van mijn moeder die bang was dat mijn betrokkenheid mij zou schaden in dit beroep. Ze had gelijk en ongelijk; betrokkenheid mag niet te dicht bij komen, heb ik onderhand geleerd: deze is abso luut noodzakelijk maar moet wel genuanceerd blijven.Het klinkt bijna verontschuldigend. Waarom een zorggevend beroep? Zij lacht. Met zoveel kinderen was er altijd wel wat aan de hand, al waren het maar de ba kers, én er was een ziekenhuis SOESTERBERG SENIORENCtNIEUWS UNIE KBO vlakbij; die mutsjes en die schortjes, het had wel wat. Ze peinst even en voegt eraan toe; mijn moeder was veel ziek. Ze knikt bevestigend; gewoon het zorgen voor mensen, dat wilde ik uiteindelijk toch. Er komt koffie en een kan water. We drinken allebei even in stilte. Ik kijk naar buiten; het is er druk met dit mooie weer. Is de werk druk hoog Ria? Ja enorm zegt ze met een frons. Op de werk vloer is er de toenemende zorg zwaarte en voor het manage ment de wet- en regeldichtheid. De toenemende bureaucratie dwingt je meer achter het bu reau dan wenselijk en werkt ook als een verzakelijking, helaas. Deze interviews gaan over de er varing van zorg. Wat zeg jij tegen een nieuwe bewoner die met dit gegeven van verzorging gecon fronteerd wordt, want het lijkt mij een harde confrontatie: "Blijf jezelf!" zegt ze stellig, dat zeg ik tegen iedere nieuwe be woner want de stap te zetten om naar een verzorgingshuis te gaan is heel ingrijpend. Je merkt dat men angst heeft zijn of haar identiteit hier kwijt te raken want: ze zullen het hier wel zo en zo willen en dit of dat moet dan voortaan zus of zo. En het is natuurlijk ook zo dat de eigen woning wordt ingeleverd voor een kamer maar, die kamer zeg ik dan, is wel uw eigen domein. Weetje Anna, naar een verzor gingshuis gaan is eigenlijk; niet moeten of hoeven veranderen van eigen levenspatroon maar toch een hogere levenskwaliteit krijgen door verzorging. Een verzorging die thuis niet meer aanwezig is. En heel belangrijk is, voegt ze eraan toe, dat moet worden voorkomen dat mensen in een isolement raken: hier hoef je de deur niet uit om andere mensen te ontmoeten, om bij voorbeeld naar de kapper te gaan, of, als je wilt, in ons koor tje te zingen. Er kan dus veel maar niets hoeft en dat zegt ze, wil ik graag benadrukken. Wan neer zou je voor deze keuze moeten beslissen? Ik gebruik met opzet het woord moeten en het is de laatste vraag. De directeur van Mariënburg glimlacht erom. Achteroverleu nend zegt ze gedecideerd: "Kom niet te snel maar wacht ook niet te lang want hoe langer je wacht hoe hoger de drempel wordt." Ik neem afscheid van Ria; het is laat geworden en ongemerkt is er een stilte neergedaald over Mariënburg. De buitenste deur schuift achter mij dicht en ik betrap mijzelf op de vraag wat juiste keuzes zijn. Dat vragen we in een laatste in terview aan mevrouw Truus Budde. Meer dan 120 vrijwilligers van de Werkgroep Maaltijdvoorzie ning van de SWOS zorgen dat 65.000 warme en 15.000 vriesversmaaltijden per jaar in Soest en Soesterberg hun weg vinden naar senioren voor wie het zelf bereiden van een maal tijd om de een of andere reden bezwaarlijk is. Dat gaat zo al vele jaren, elke dag, zeven dagen per week. Door vergrijzing van het vrijwil ligerscorps zijn er van tijd tot tijd problemen om de maaltijden bij de mensen te bezorgen. De continuïteit van deze prachtige voorziening komt in gevaar. Versterking van de vrijwilligers- groep is daarom dringend nodig, op doordeweekse dagen, maar vooral in het weekend. Gezocht wordt naar mensen voor verschillende activiteiten: voor het bezorgen van warme maaltijden met de eigen auto voor diverse routes in Soest en Soesterberg. Elke keer dat u rijdt bezorgt u een uitstekende maaltijd op tien tot twaalf adres sen. De maaltijden voor de mensen in Soesterberg worden eerst per bestelauto (normaal rijbewijs!) vanaf de keuken van Molen schot naar een centraal punt in Soesterberg gebracht alvorens ze verder worden gedistribu eerd. Voor deze activiteit heeft u geen eigen auto nodig. Vindt u het leuk om de maaltijden per bestelauto naar Soesterberg te brengen dan bent u van harte welkom! Veel bewoners van het senioren complex De Vijverhof of Hons- bergen gebruiken de warme maaltijden van de SWOS. Deze worden centraal aangevoerd, maar moeten binnen de beide complexen worden gedistribu eerd. Hiervoor zijn dringend enkele mensen nodig. Voor dit werk is geen auto nodig! Hoe vaak moet u meedoen? Dat kunt u zelf bepalen. Een keer per week'komt het meeste voor, maar minder of meer kan na tuurlijk altijd. Als de maaltijd- gasten maar op u kunnen reke nen, vrijwilligerswerk is vrij, maar zeker niet vrijblijvend! En als u dan toch eens niet kunt dan wordt altijd voor vervanging zorg gedragen. De tijd die nodig is voor dit werk varieert met het werk dat u wilt gaan doen. Om het eenvou dig te houden: beginnen om 11.15 uur, route in ontvangst nemen, een praatje met de col lega bezorgers, koffie of soep, op weg om te bezorgen-, terug bij Molenschot om ongeveer 12.30 Zeker als u uw eigen auto ge bruikt heeft u wat kosten. Daar is op gerekend, een bescheiden vergoeding komt u in uw kosten tegemoet. Natuurlijk wilt u zich aanmelden voor dit fijne werk, of misschien heeft u nog vragen! Wiel Coenen, telefoon (035) - 6031538, Gerra Husmann, tele foon (035) 6018010 of Jan van Dijk voor Soesterberg, telefoon (0346) 352389 zijn tot uw dienst! 12e JAARGANG NR.8 OOK EEK MEtUODE OMVALANGSf TÉrOVET^WIWNEN? Duizend gulden of meer opha len bij de bank van je eigen re kening kan nog aan het loket van de bank, lagere bedragen kosten de bank teveel dus stuurt ze je hiervoor naar buiten naar de pinautomaat. Toch verdienen banken miljoenen guldens per jaar. Deze klantvriendelijke regeling van de banken heeft mij aan het fantaseren gezet Stel u voor, u gaat bij de bakker twee kadetjes halen en u krijgt als antwoord: "t Spijt ons, u kunt alleen een heel brood krij gen, kadetjes bij het luikje naast de winkeldeur." Bij de slager, wil ik graag vier ons gehakt. Dat kan niet hoor, daar verdienen we te weinig aan. U kunt alleen een hele os senhaas krijgen, gehakt uit de automaat aan de overkant van de straat. In het restaurant wil ik bij het hoofdgerecht graag een glas rode wijn. "Nee", zegt de ober, "dat is teveel moeite. U kunt wijn alleen per fles krijgen. Een glas wijn moet u buiten uit het tapje halen naast de voordeur. Bij de dokter wil ik graag mijn jaarlijkse griepprik halen. Nee hoor, dat gaat niet meer, daar zijn teveel kosten aan verbon den. Wij doen alleen nog maar een totaal onderzoek, vanaf uw kruin tot aan uw grote teen en alles wat daar tussen zit. Voor een griepprik en het opnemen van uw bloeddruk kunt u bij de verpleegster buiten op de stoep terecht. Bij de groenteman graag vijf kilo aardappels en een krop sla, had ik gedacht, 'dat kan alleen nog per kist. Kleinere hoeveelheden ga je maar bij de boer zelf ha len'. Benzine tanken voor de auto is voor de garagehouder geen han del, daar verdient de Staat al leen maar aan door de op brengst van accijns. We vullen uw tank alleen nog maar bij de grote onderhoudsbeurt van uw auto. Ook ons liefdadigheidsgevoel wordt onderworpen aan de klantvriendelijke regeling van de banken. In de collectebus mag je alleen nog maar honderd gul den of meer stoppen, lagere be dragen zijn uit den boze. Daar zijn teveel kosten aan verbonden en kunnen we de lijdende mensheid niet mee helpen. Ja de machtige banken met hun miljoenen winsten zijn maar erg zielige instellinkjes geworden, die doodvallen op een dubbeltje onkosten. "Rekening houden" met ouderen en minder valide mensen is er niet meer bij! Louk Nachbahr Redactielid Senioren Nieuws Nederlandse ouderenzo is on derzocht - vallen een miljoen keer per jaar. Dat betekent dat één op de drie thuiswonende se nioren en vijftig procent van de bewoners in een verpleeghuis of een verzorgingshuis minimaal een keer per jaar vallen. Veelal zijn de gevolgen van een val niet ernstig maar soms is opname in een ziekenhuis noodzakelijk. In dit geval gaat het dikwijls om een heupfractuur en nog meer om andere breuken dan wel let sel aan weke delen. Al met al is vallen een belangrij ke oorzaak van overlijden van 65-plussers. Uit onderzoek is gebleken dat mannen twintig procent minder vallen dan vrou wen. De vraag dient zich aan wat de oorzaak is van de verontrusten- de valpartijen. Het is wel duide lijk dat de spierkracht bij het ouder worden afneemt en mede daardoor de valtechniek ver slechterd. Laatst las ik in het Utrechts Nieuwsblad dat in de Sint Maar tenskliniek in Nijmegen een fy- sio-therapeute een valcursus voor ouderen is begonnen. Zij hoopt hiermee te bereiken dat senioren meer wendbaar en weerbaar worden. Deskundigen noemen het een uniek experi ment dat zijn nut nog moet be wijzen. Al zou maar bereikt kunnen worden dat ouderen niet van steunpunt naar steun punt hoeven te gaan. Want juist zij die aan een stoel of een los staand kastje moeten grijpen, lopen een groot risico en heb- De Zorgpas is een pas die dienst zal gaan doen als sleutel tot het Zorg Informatie Netwerk. Met deze pas kunt u in de toekomst uw zorgaanbieders en zorgver zekeraars toegang verlenen tot uw persoonlijke gegevens. In mei 2001 is men als proef gestart met deze pas in de regio Eemland. Tot de regio (met bij behorende plaatsen) behoren: Amersfoort, Baarn, Barneveld, Bunschoten, Hoevelaken, Leus den, Maarn, Nijkerk, Putten, Renswoude, Scherpenzeel, SOEST en Woudenberg. Alle zorgverzekeraars maken - in plaats van het verzekeringsbe wijs - al gebruik van de pas voor de gegevens zoals adres, woonplaats, hoe u bent verze kerd, particulier of via het zie kenfonds. Het nieuwe van deze pas is, dat men gebruik maakt van een chip. De informatie op deze chip is nog erg beperkt. De bedoeling is echter in de toe komst hier meer specifieke ge gevens in op te slaan. Enige voorbeelden zijn: allergieën, medicijngebruik, enz. Natuurlijk worden - alleen met uw goedkeuring - gegevens op geslagen. Gebruik uw pas bij ieder bezoek aan uw huisarts, fysiotherapeut, podotherapeut of enig andere zorg-aanbieder. Alleen u geeft toestemming uw persoonlijke gegevens te raadplegen. De afge lopen periode is gebleken dat plm. 5% van de passen niet goed functioneerden. Dit ongemak is inmiddels ver holpen. Een ander probleem is de koppeling aan de bestaande computersystemen van de zorg aanbieders. Via informatiezuilen, waarvan de adressen zijn vermeld op de aan u gezonden informatie, kunt u in de chip SOS-waarschuwings- adressen laten opnemen of wij zigen. Draag de pas dus altijd bij u. Bij ongeval kan men zo altijd de juiste persoon vinden die op de hoogte moet worden gebracht. De pas is persoonsgebonden. Iedere verzekerde krijgt zijn ei gen pas. Alle leden van een ge zin krijgen dus een persoonsge bonden pas. De zorgverlener moet uiteraard beschikken over een kaartlezer. Zo wordt via de chip de toe stemming gegeven tot uitwisse ling van uw gegevens. Als er bij u nog enige onduide lijkheid is over het gebruik van deze pas, kunt u zich altijd voor nadere inlichtingen of eventuele opmerkingen wenden tot uw zorgverzekeraar. Ook is er een intemet-site www.zorgpas.nl met alle informatie over het Zorg Informatie Netwerk. Het zal nog wel enige tijd duren voor alles landelijk en vlekkeloos verloopt. Zodra dit is gerea-li- seerd zal het zeker bijdragen tot een sneller communiceren tus sen de verschillende zorgaan bieders. E.A. Drijver-Pina Redactie Senioren Nieuws ben kans zich bij een val ernsti ger te verwonden. Misschien dat deze valcursus voor ouderen navolging krijgt en de valpartijen kunnen wor den verminderd. In elk geval is meer aandacht voor dit grote probleem dringend noodzake lijk. Henk Koster Redactielid Senioren Nieuws Ter gelegenheid van de Dag van de Vrij willigers waren alle vrijwilligers van de SWOS vrijdag jl. uit genodigd voor een hapje en een drankje in de recrea tieruimte van Molenschot. De prij zende woorden die werden gespro ken door wethouder Harry Witte en SWOS-voorzitter Jan van Bom mel, zijn een sterke stimulans voor alle medewerkers om op de inge slagen weg verder te gaan. Ook de plm. 60 vrijwilligers van de Senio renbus voelen zich weer extra ge motiveerd om de 5 5-plussers in Soest zo goed mogelijk van dienst te zijn. Iedere werkdag van 9:00 tot 17:00 uur zijn zij beschikbaar om binnen Soest iedereen naar elk gewenst adres te brengen. Drie maal per week wordt er bovendien gereden naar de verpleeghuizen in Amers foort. Dagelijks kan een rit ge boekt worden voor het bezoekuur van ziekenhuis Molendael in Baarn. Voor inlichtingen en reser veren kan men dagelijks bellen van 9:00 tot 16:00 uur naar de Senio renbus, 826019190. De ouderenorganisaties gaan hun belangenbehartiging op in ternationaal niveau versterken. Deze gezamenlijke inspanning zal worden gecoördineerd door het Coördinatieorgaan Samen werkende Ouderenorganisaties (CSO). Dit besluit is recent genomen door de ANBO, NISBO, NVOG, KBO en PCOB op de Algemene Vergadering van het CSO. De CSO-statuten zijn ge wijzigd en met algemene stem men aanvaard. Het begin van dit jaar in Brus sel, opgerichte Europese Oude renplatform AGE, zal een be langrijk forum zijn waar de ouderenorganisaties aandacht zullen vragen voor de thema's, die de Nederlandse senioren ra ken. A» de Vries. door Anna Wagemakers Over 11 september is al genoeg gezegd en geschreven denk ik en ik was ook niet van plan daar iets aan toe te voegen ware het niet dat iemand mij vroeg: Misschien wil je toch iets schrijven?" "Thuiskomend van een wande ling met de hond zette ik mijn favoriete programma aan: Jake and the Fatman: in plaats van de Hawaïaanse zon en luchtigheid drong een irreëel beeld mijn huiska-mer binnen; een moder ne toren die in brand stond.... een scène uit een Hollywood rampenfilm. Wat daarna kwam weten we allemaal. De herden kingsdienst in de Dom van Utrecht leek voor mij toen mijn enige optie om iets van mijn ont reddering kwijt te raken; al reis- klaar belde een vriendin met de waarschuwing: "dat is eigenlijk alleen voor genodigden en ver der, wil jij tussen dat journalis tencircus op het Domplein staan met Maxima en Alexander?" Nee, dat wilde ik dus niet; wat ik wilde was met zielsverwanten simpel rouwen om onschuldige burgerslachtoffers, een kaarsje aansteken, een soort van ge meenschappelijk verdriet maar ook troost om me heen voelen. Die gemeenschapzin voelde ik mij ontnomen. U misschien ook? Van de totale ontreddering van toen is langzamerhand een totale boosheid bij mij gegroeid: 11 september heeft niets anders opgeleverd dan het gooien van bommen op een toch al ontred derd land en behalve de filoso fen - die gewend zijn na te den ken - schijnt geen enke-le rege ringsleider in staat te zijn een genuanceerde gedachte op te brengen anders dan dat we niet in oorlog zijn met een specifiek geloof en dat we terroristen moeten bestrijden: oog om oog, tand. om tand. Terroristen- waar komt toch die verschrikke lijke haat vandaan. Dat vroeg ik mijzelf steeds af. Hoe ontstaat zoiets. Wij zijn geen van allen Jezus die ons zijn andere wang toekeerde en ons onze zonden vergaf: wij zijn allen stervelingen en herbergen zonde en geweld in ons. Zijn wij, zijn zij verge ven? En wij, wij met elkaar, creëren wij niet de monsters, zoals regeringen mensen mis bruiken als pionnen: oeps! zo sta je, oeps! zo val je: middel tot doel. Eigenlijk zijn wij een maat schappij van toeschouwers ge worden: het leed van mens noch dier schijnt onze aandacht lang vast te kunnen houden want voort reppen wij ons al weer naar de volgende overwin ning. En toch moet het ergens knagen: het overvloedige kerst diner, de volgehangen kerst boom of welke luxe dan ook die wij, die dat kunnen, nemen, of juist daardoor nemen? Diep in ons hart weten wij dat welvaart nog lang geen welbevinden is. Ook in deze kerstnacht zullen er baby's worden geboren, nog steeds gewikkeld in stro of vod den, in de kou van een Af ghaanse nacht, in de hitte van zomaar een derdewereld land, in een achterstandwijk, ergens. En, via ergens een tv zullen deze baby's eens die luxe zien én we ten dat zij deze nooit zullen proeven. Hoe lang kan een mens geminacht worden en ont beren voordat hem de afgunst pakt en hij voor zich, en wel licht de zijnen, zijn stam of volk, tenminste wil delen in een deel van wat hij wéét dat bestaat? Als je dan geen Jezus bent, word je dan wellicht een mon ster? Als straks de klokken in de kerstnacht weer luiden gaan wij misschien deze ene nacht naar de kerk om naar het kerstver haal te luisteren, om de sfeer van een bepaalde saamhorigheid te proeven. Dit jaar gaan mis schien wel meer mensen. Ik hoop dat veel mensen juist in deze nacht een kaarsje zullen aansteken om te reflecteren: be denken dat de kenmerken van democratie op zichzelf géén ga rantie zijn voor menselijke waar digheid, vrijheid en verantwoor delijkheid: uit politiek oogpunt echter is de democratie de eni ge hoop voor de mensheid: de mocratie echter kan alleen wel dadig zijn als zij met de diepste innerlijke natuur harmonieert. Deze reflectie wens ik u in deze donkere maand als lichtje toe." De volgende editie verschijnt op 30 januari 2002. Kopij graag vóór 14 januari 2002 inleveren bij de werk groep "Senioren-nieuws", p/a Dalplein 6, 3762 SP Soest of Dhr. J Schreuders, Veenbes straat 630, 3765 BT Soest. Ook de klusjesdienst voor de ouderen in Soest ontkomt niet aan de invoering van de EURO. Daarom menen wij er goed aan te doen u van ons eu rotarief in kennis te stellen. De al jaren gebruikelijke rijksdaal der (knaak) wordt per 1 janua ri 2002 1,15. Op zich geen probleem voor de klusaanvra- gers en onze vrijwilligers. Wij vragen u dringend vanaf 1 januari 2002 uitsluitend en al leen te betalen in Euro's en bij voorkeur gepast omdat onze vrijwilligers zeer beperkt over wisselgeld beschikken. De regels zijn op dat moment: voor elke klus 1,15, dus ook voor het 2e en/of 3e klusje, plus eventueel de bijkomende mate riaalkosten. Opzet van de klusjesdienst is se nioren bij te staan in het verhel pen van kleine ongemakken in huis zoals vervangen van tl-bui- zen of lampen, herstellen van stopcontacten, gangbaar maken van rolgordijnen, verhelpen van kleine lekkages, enz. De Kerst-Inn voor senioren die het project VOS op eerste kerstdag organiseert, is in één week tijd helemaal volgeboekt. De belangstelling blijkt bijzon der groot te zijn. 'Het loopt storm,' aldus de medewerkers van de VOS. Er zijn echter slechts 130 plaatsen beschik baar, en die zijn inmiddels alle maal al 'vergeven'. Aanmelden heeft dan ook geen zin meer, laten de organisatoren weten. Komende vrijdagmiddag, 14 de cember, is er weer een Senioren bingo (voor 55-plussers) in ont moetingscentrum 'De Klarinet', Klarinet 39. Aanvang 14:00 uur. Hr. T. Beek Hr. T. Duhen Mw. L. Drijver-Pina Hr. H. Koster (Illustrator); (PCOB): (KBO); (PCOB-Soesterberg); Hr. A. Nachbahr Hr. J. Schreuders Hr. A. de Vries Mw. H.A.A. Wagemakers (KBO); (ANBO); (PCOB); (ANBO). In 1999 werd door de NS een afspraak gemaakt met het LO- COV (Landelijk Overleg Consu mentenbelangen Openbaar Ver voer) om in plaatsen met een klein station, waar het stations loket gesloten of nog maar en kele uren per dag open is agent schappen te openen. Vanaf 12 juli is de NS begonnen geleidelijk agentschappen te ope nen ter vervanging van gesloten en deels nog open stationsloket ten. Hier worden treinkaartjes verkocht en wordt informatie verstrekt over treinreizen. De agentschappen zullen gevestigd worden in postkantoren en postagentschappen. Op den duur zal de opening van agentschappen er toe leiden, dat ook daar, waar nu nog enkele uren per dag een loket geopend is, het loket geheel zal worden gesloten. Alvorens echter tot al gehele sluiting over te gaan moet de NS eerst nog andere afspra ken na komen. Deze houden in het waarborgen van de veiligheid op de perrons door het plaatsen van camera's en het installeren van noodknoppen, waarmee rei zigers in geval van gevaar direct contact met een meldkamer kunnen opnemen. T.D. In de Soester Courant is je gulden al bijna een euro waard "Zonnegloren fuseert met Mo lendael Baarn. Er komt een dagziekenhuis met polikliniek in Soest. De Minister opent het nieuwe Medisch Centrum de cember 1996 in Baarn. Het werk in de polikliniek Soest wordt ingeperkt. Afdeling Gy naecologie Molendael Baarn wordt verplaatst naar zieken huis Eemland in Amersfoort. Oprichting 'Stichting Behoud Molendael', Instelling werk groep 'Houdt Molendael Ge zond'. Achtduizend Soesters te kenden voor het behoud van Molendael. Minister Borst wil de spanning rond Molendael weghalen". Bovenstaande kreten zijn alle maal koppen van artikelen wel ke in de diverse kranten in de regio Soest zijn verschenen in de laatste vier jaar. Het laatste nieuws in de Soester Courant van 21 november jl. le zen we dan: "fusie Molendael met "Eemland" Amersfoort gaat door, polikliniek in Soest wordt afgeslankt en operatieaf deling wordt opgeheven." Wij ouderen in Soest moeten dan maar gissen hoe en waar we dadelijk onze medische zorg mogen ontvangen of waar wij naar toe moeten om ons even tueel te laten onderzoeken. Ook hier wordt op geen enkele ma nier met ons als individu reke ning gehouden. Hoe wij in Amersfoort moeten komen wordt niet gevraagd. Hoe wij eventueel naar een bezoekuur moeten gaan interesseert de plannen-makers helemaal niet. Eerste Hulp, waarbij minuten van levensbelang kunnen zijn, zowel in Baarn als in Soest schijnt niemand belangrijk te vinden. En de politiek die voor de belangen van de burgers moet opkomen staat er bij en kijkt er naar! En wat doen wij ouderen, die qua leeftijd en gezondheid steeds afhankelijker worden van medi sche zorg? Blijven wij er ook maar bij staan te kijken? Laten we ons nu eens echt kwaad maken en laat ieder zich nu eens inspannen op dat ge bied en de kennis waar hij of zij goed in is benutten om te zor gen dat de gemeente Soest ein delijk eens doet wat wij willen: BEHOUD VAN GOEDE EN ADEQUATE GEZOND HEIDSZORG. Ook binnen de gemeente Soest. En laat dan de overheid, de be sturen van ziekenhuizen, artsen, specialisten, beleidsmakers en fusieregelaars eens ophouden met de goegemeente te beduve len. Louk Nachbahr Redactielid Senioren Nieuws

Soester Courant | 2001 | | pagina 25