f Veilig omgaan met vuurwerk: tips van de brandweer **et is weer de tijd van gezelligheid en sfeer, maar ook van brandgevaar! Voorkom brand(stichting) en vernieling rond de feestdagen: MKB Wij wensen u veilige feestdagen! n Tips van de brandweer voor Verknal je toekomst niet! Kom naar de nieuwjaarsreceptie NVM Soest wint prijs Duurzaam Inkopen >2015 Afronding euro gebeurt in uw voordeel vT"— pi' lassos 12 E JAARG&NR I PAGINA Aan vaardt u de dans met de samenleving? Uitreiking Cultuurprijs 2001 Kom naar de slotavond van TOSS 2015 SOESTER ZAKENKRING y ^Xrjoa^cno ?ara T^fBccacoo <jv_ Jaa03:co -^«3n-B«co \J.naaanB3G0 ï^nnoansono isnnnnoEca !3DC0DD0CQD AGENDA aan jekwaning ijknuimte buurc )e feestdagen staan voor de deur, de ijd van gezelligheid en sfeer. Een Jistboom, kleurrijke versieringen en (eervolle verlichting... Maar, ga er grgvuldig mee om. Voorkom brand ji andere ongelukken. •Het klinkt zo simpel", zegt Gerrit jhuurs van de afdeling preventie van !e brandweer Soest. "Een kerst- som, of het nu een echte of een jinstboom is, moet stevig staan. De som mag niet bij de minste of ge- ingste aanraking omvallen. Hij mag sok niet te dicht bij brandende spots lorden gezet. Deze geven zo'n gro- hitte af, dat dit in het verleden neer dan eens tot brand leidde. Let ook op of de boom niet in de weg iaat, voor het geval u in nood uw [luis halsoverkop moet verlaten. Zet de boom dus niet naast of achter een deur. Kies dus eerst de juiste plek en zet de kerstboom dan stevig neer." Versiering Het meeste veilige is de kerstversie ring zo dicht mogelijk tegen de muur te bevestigen. Vliegt de versiering on verhoopt in brand, dan valt deze langs de wand naar beneden. Hangen ze kriskras door de kamer, dan kun nen ze naar beneden vallen op plek ken waar (veel) mensen zijn. De brandweer raadt aan in de winkel speciale brandvertragende versiering te kopen. Deze is weliswaar iets duurder dan de traditionele versie ring, maar een stuk veiliger. Het gebruik van echte kaarsen is erg aandevilla j 3ntuinzuid J s415ma i45m^ n in Soest Na een knallende jaarwisseling en een nieuwjaarsdag waarop u mis schien wel honderd keer "Gelukkig Nieuwjaar" hebt gezegd, is het tijd voor de nieuwjaarsreceptie van de gemeente. Denk nu niet: "Pfff... saai...daar zit ik niet op te wachten". Kom en aan vaard de dans met de samenleving. Laat u leiden aan de zachte hand van ons cabaret Vrouwen Aan De Macht. Burgemeester Janssen ontvangt u met een welkomstwoord en nieuw jaarswensen. Het hele college van burgemeester en wethouders is er om u de hand te schudden. Uiteraard onder het genot van een kopje kof fie of thee en later een drankje en een hapje. U bent van harte welkom op woensdag 2 januari om half acht 's avonds in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1 te Soest. bied? Eind november ontving directeur Jaap van Gent van de gemeente Soest in Diergaarde Blijdorp te Rotterdam de Duurzaam Inkopen Prijs. Onder het motto 'Geen woorden maar da den!' reikte prof.dr. J. Telgen van de Universiteit Twente de prijs uit. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 12.500 gulden. De gemeente Soest ontvangt de prijs voor de wijze waarop in de organisa tie draagvlak is gecreëerd voor het begrip duurzaam inkopen. Vorig jaar ondertekende Soest een deelname- verklaring aan het project Duurzaam Inkopen. De consequenties hiervan waren dat de gemeentelijke inkopers milieuaspecten moeten laten meewe- j gen in de uiteindelijke keuze bij de aankoop van een product of dienst. j Daarnaast verplichtte de gemeente J zich tot het rapporteren van gege- vensinformatie om de voortgang van bet project Duurzaam Inkopen te volgen. Om bij inkopers het begrip duurzaam inkopen te vergroten, is in samenwerking met de gemeente Houten een training gegeven om de kennis rond het begrip inkopen te verbreden. Hergebruik De gemeente Soest besteedt al jaren grote aandacht aan milieu en duur zaamheid. Om dat beleid handen en voeten te geven, is een gemeentelijk duurzaamheidplan opgesteld. Dit duurzaamheidplan is telkens voor een vastgestelde periode de kapstok voor het uit te voeren beleid. Een opvallend voorbeeld uit de afgelopen perioden is de bouw van het kring loopcentrum Spullenhulp, dat voor namelijk is opgebouwd uit herge bruikte materialen. De sloop van het voormalig ziekenhuis Zonnegloren is eveneens een schoolvoorbeeld. Nage noeg alle bouw- en sloopmaterialen die vrijkwamen tijdens de sloop zijn voor het grootste gedeelte afgevoerd voor hergebruik. Een klein percenta ge bouw- en sloopafval is gestort als niet-bruikbaar afval. Naast dit herge bruik is de grootste winst dat het zie kenhuisterrein is teruggegeven aan de natuur. Overige opmerkelijke activiteiten zijn bet gebruik van FSC gekeurd hard hout dat wordt toegepast bij be schoeiingen van vijvers en bruggen. Hierdoor worden bossen op legale wijze beheerd en gekapt. De ecologi sche wijk de Boerenstreek en de brandweerkazerne Soest zijn zeker het noemen waard, omdat een hoog gehalte aan duurzaamheid is toege past. Groene stroom Verder wordt voor alle gemeentelijke gebouwen, inclusief het gemeente huis, groene stroom geleverd. Dit is in het kader van duurzaamheid een grote stap geweest. Veel gemeenten zijn hiermee nog bezig of gebruiken een percentage groene stroom. Met het gebruik van groene stroom heeft de gemeente Soest een voorbeeld functie. Containers tijdens de jaarwisseling tijdelijk afgesloten De papier-, textiel-, en glascontainers die verspreid in de gemeente staan, worden maandag 31 december 's middags om uiterlijk 16.00 uur ge leegd en afgesloten. Op woensdag 2 januari kunt u papier, textiel en glas weer in de containers kwijt. Raads- en commissievergaderin gen tot 30 januari 20 december: gemeenteraadsvergadering; 7 januari: commissie algemene bestuurs zaken, volksgezondheid en 8 januari: commissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en recreatie; 9 januari: commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en milieu; 10 januari: commissie financiën, economi sche zaken, sociale zaken en cul tuur; 17 januari: Alle commissie- en raadsverga deringen beginnen om 19.30 uur (tenzij anders aangegeven), zijn openbaar en vinden plaats in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein te Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. Volgende Op 't Hoogt: 30 januari Opruimtips Voor het opruimen van vuurwerkres- ten geeft de brandweer de volgende tips: zorg voor een grote emmer water in de buurt. Vuurwerk dat niet of maar gedeeltelijk afgaat, kan direct nat gemaakt worden. Dit voor komt later ongelukken met deze 'blindgangers'; betrek uw kind(eren) op nieuw jaarsdag bij het opruimen van af gestoken vuurwerk. Zo kunt u daadwerkelijk laten zien wat er moet gebeuren met vuurwerkres- ten om ongelukken te voorkomen. Steek nooit vuurwerk af met een te korte of beschadigde lont; Houd altijd afstand. Zes meter is een veilige afstand; Let bij het afsteken ook op mens en dier; Koud vuurwerk bestaat niet; Ook sterretjes kunnen brandwon den veroorzaken; Gaat het mis, houd brandwonden minstens 10 minuten onder koel, zacht stromend water. Knalvuurwerk Knalvuurwerk moet u nooit in de richting van mensen of dieren gooien. De veiligste manier is: leg of zet het vuurwerk op de grond, steek de lont aan met een aanmaaklont of sigaret en neem vervolgens veilige af stand. Wilt u vuurpijlen veilig afsteken? Zet ze in een lege fles. Let er vooral op dat de pijl recht overeind blijft staan. Als deze dreigt om te vallen, graaf dan de fles in de grond of plaats een pijp of buis zodanig in de grond dat een lanceerinrichting ontstaat. Voor mortieren en Romeinse kaar sen geldt dat de vuurmond ervan recht omhoog moet wijzen. Graaf de mortierpijp voor ongeveer de helft in de grond of maak voor het afsteken van dit vuurwerk een constructie waardoor het niet kan omvallen of Indien sierpotten en bloembedden hoger zijn dan de diameter, moet deze voor de helft in de grond wor den gegraven. De vuuropening moet in alle gevallen recht omhoog wijzen. Watervallen en Chinese wielen moe ten op zodanige wijze worden gemon teerd dat geen nabijgelegen objecten (denk vooral om rieten daken!) vlam kunnen vatten. Vuurwerk, zoals hier in Klein Engendaal, is vaak fascinerend om naar te kijken en spannend om zelf af te ste ken, maar het kan gevaarlijk zijn als men zich niet aan de regels houdt. De brandweer geeft tips. Als men deze op volgt, heeft men de minste kans op ongelukken. Noteer alvast in uw agenda: vrijdag 25 januari 2002, feestelijke uitreiking Cultuurprijs 2001 Toekomst Oriëntatie Soest/Soesterberg donderdag 13 december 19.30 uur in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1 te Soest. Vul de TOP 5 in en neem de folder mee! sfeervol, maar ze vereisen voortdu rend toezicht. In ruimten waar kaar sen branden, moet dan ook steeds iemand aanwezig zijn. Vorige maand in Soesterberg hadden bewoners kaarsen aangestoken en verlieten de woning zonder ze te doven. Een at tente buurman reageerde direct op het brandalarm in de woning, waar door erger kon worden voorkomen. Dit voorbeeld bewijst eens temeer dat u brandende kaarsen niet uit het oog mag verliezen. Wat de brandweer betreft is het aan steken van kaarsen in kerststukjes helemaal uit den boze. Schuurs wijst erop dat dit brandoorzaak nummer 1 is. "Kerststukjes staan meestal in de vensterbank. Als er iets mis gaat en het kerststukje in brand raakt, vatten vaak ook de gordijnen vlam en ver- Stop het vuurwerk nooit in jas- of broekzakken; Lees voor het gebruik goed de Ne derlandse gebruiksaanwijzing. Doe dit bij voldoende licht; Draag katoenen kleding en nooit het zeer brandbare nylon. Zet geen capuchon op; Gebruik een aansteeklont of siga ret om het vuurwerk aan te ste ken; Weigert het vuurwerk, steek het dan nooit voor de tweede keer aan. Het kan dan direct ontplof fen; Steek vuurwerk nooit uit de hand af. Hierdoor gebeuren de meeste ongelukken; Zet vuurpijlen voor het afsteken in een fles die is verzwaard met een laag zand of water; Maak lontjes vrij; 1. Sluit de brievenbus af, zodat er geen brandend materiaal of vuurwerk ingestopt kan worden; 2. Verwijder (brandbaar) materiaal uit de omgeving van het gebouw, denk hierbij ook aan de inhoud van afvalcontainers en prullenbakken. Voorkom hierdoor brandoverslag naar het gebouw; 3. Ontsteek de verlichting in en om het gebouw, waardoor ongewenste personen kunnen worden gezien; 4. Als er regelmatig mensen in het gebouw en in de omgeving van het gebouw zijn, wordt de kans op brand stichting en ander vandalisme kleiner; 5. Controleer regelmatig het gebouw en de directe omgeving, zodat u snel aangifte kunt doen van eventuele vernielingen; 6. Voor de aangifte van vernielingen rond de feestdagen zijn concept aangifteformulieren verkrijgbaar bij de receptie van het politiebureau van zowel Soest als Baam. federatie I Achtgoed Het is bijna zover. Vanaf 1 januari 2002 gaan we met de euro betalen. Als gevolg van de invoering van de euro, is het gemeentehuis van Soest op maandag 31 december de hele dag gesloten. De gemeente Soest ge bruikt bij de omrekening van guldens naar euro's de officiële omrekenkoers. In alle gevallen wordt het bedrag in uw voordeel afgerond. Dit komt niet altijd tot uitdrukking in een lagere prijs, omdat in sommige gevallen per 1 januari de jaarlijkse tariefaanpas sing wordt doorgevoerd. Uw uitkeringsspecificaties, rekenin gen en dergelijke worden met ingang van 1 januari 2002 in euro's aangege ven. De gemeente voert eventuele berekeningen over 2001 (of eerder) zodanig uit dat het resultaat duidelijk is en de afronding in uw voordeel is. Indien u gegevens (loonstrookjes en dergelijke) van vóór 1 januari 2002 aan de gemeente moet overleggen dan voeren wij de eventuele omreke ning naar de euro uit. Geef in al uw communicatie met de gemeente altijd nadrukkelijk aan of het gaat om eu ro's of guldens. U kunt (zoals overal in Nederland) vanaf 1 januari 2002 tot en met 28 januari 2002 de gemeentelijke pro ducten (zoals rijbewijzen, paspoor ten) zowel in guldens als in euro's betalen. Na 28 januari 2002 worden alleen euro's geaccepteerd. U wordt verzocht zoveel mogelijk via de pinautomaat of gepast te betalen. Het is niet mogelijk guldens in te wis selen voor euro's anders dan voor de aanschaf van een gemeentelijk pro duct. Voor het wisselen kunt u te recht bij alle banken. Omdat in de dependance te Soester berg een pinautomaat ontbreekt, ver zoeken wij u om daar altijd in heb ben aldaar beperkte voorzieningen uw betalingen in guldens te accepteren. Vanaf 1 juli 2001 accepteert de ge meente Soest geen biljetten van 1.000 gulden meer. spreidt het vuur zich snel. Wat be treft losstaande kaarsen is het van belang geen brandbare standaards te gebruiken. Omdat u vaak meerdere kaarsen in het huis laat branden, moet u voor voldoende ventilatie zorgen. Door brandende kaarsen kan een gebrek aan zuurstof ontstaan, waardoor mensen onwel kunnen worden. Neem deze tips ter harte. Dan is de kans op brand zo klein mogelijk." Vuurwerk is gevaarlijk. Ondanks alle waarschuwingen vallen jaarlijks vele vuurwerkslachtoffers. Vuurwerk is ook gevaarlijk als Oud en Nieuw voorbij is. Landelijke cijfers tonen aan dat 40 procent van de gewonden op nieuwjaarsdag valt. Dit overkomt jongelui die 'stunten' met overgeble ven vuurwerk en kinderen die zwerf- vuurwerk -de zogenaamde blindgan gers- oprapen en opnieuw proberen af te steken. Vuurwerk is pas echt onveilig als er van op een onveilige manier gebruik wordt gemaakt. Onder het motto 'Verknal je toekomst niet' geeft de brandweer tips voor het veilig afste ken van vuurwerk. Bewaar vuurwerk op een droge en koele plaats, bijvoorbeeld in een blikken trommel;

Soester Courant | 2001 | | pagina 33