KORTING AMds RTMANNj Constanze Eindelijk weer Soester knollen mmm Eerste paal voor nieuwe TOF Museum in de lift met lift in museum Verdwenen Soest hervonden Soest 50 jaar geledenjj I/Ah kfi tot OP SOEST! 'OENSDAG 19 DECEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 13 fijne feestdagen en een uitstekend 2002 Soester auteur houdt dagboek bij op internet Eerste oogst dankzij subsidie van gemeente f'Grafisch centrum' in wording aan Oostergracht R VAT. NI -4- -4 Ti -- ft'- a tójaAj&AT ëMÊê *5,00 )6,02 "/- 58,98 78,93 01,86 36,02/ STREET ONE, QS, XX by MEXX CECIL, COTTON CLUB en nog veel meer. EXCLUSIEVE DAMES- EN HERENMODE KERSTAANBIEDING Stralend de feestdagen in!! Gemeenteraadsverslag J Service B.V. service en wasautomaten afwassers e.d. 3)2988524 29951 69 [o@zonnetnl Wij wensen al onze klanten Directie en medewerkers De Soester schrijfster Anita Ver kerk schrijft elke week een nieuwe 'bladzijde' in haar schrijversdag boek op het internet. Haar romans - de laatste was 'Rowena' - spe len zich vooral in Soest af en ook de dingen die ze in haar dagboek noteert zijn voor Soesters heel her kenbaar. In haar dagboek be schrijft ze momenteel haar verken ningstocht (voor een nieuw boek) door de duistere bossen rondom Soest, wat met het oog op de Utrechtse serieverkrachter een ij zingwekkend avontuur wordt... Op dezelfde 'site' zijn ook reacties van lezers te zien. Het dagboek van Anita Verkerk is te vinden via www.vitaal.nl. vervolgens 'dagboek van een schrijver' aanklikken. RECHT VAN KOM BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 www.hooijervuurwerk.nl tAVAN GROEP iSS®®' /eg 17 6716 AA Ede »fdvesHqinq R'dam c ifdvestiging R'dam ook 30 december SJS... i,.3LfS een aantal i van onze Edition en sidie. Kom :w"^lsw «5 -*Ï" "A SB**. 2+&Ï 1.798,34) •ndeo Met feestelijk vertoon is vrij- dagmiddag jl. de eerste paal ge- jslagen (letterlijk!) voor de nieuwe behuizing van Spe- ciaaldrukkerij TOF, nu nog ze- :elend aan de Industrieweg in $oest. Een markant moment oor een volop Soester bedrijf, dat inmiddels veertien jaar be staat. f OF werd opgericht door de Soes ters Joop Verhoef en Evert van frummelen. Ze waren ook toen al - bevriende collega's, zij het in een totaal andere 'branche', name lijk als postbode bij de PTT. Ze (adden het daar echter niet altijd Jaar hun zin en tijdens een geza menlijk avondje barbecuen werd het besluit genomen om de stap te setten naar een eigen bedrijf. Met »eleend geld kochten ze een pers, ze huurden een schuurtje op een iperenerf en in 1988 ging Spe- ïaaldrukkerij TOF van start. Om gisverstanden te voorkomen: pF drükt niet, althans niet met tlLJkt maar voert zowat alle grafi sche werkzaamheden uit die na het 1 eigenlijke drukproces komen. De Opdrachtgevers daarvan - de klan ten dus - zijn drukkerijen. Bij TOF wordt gestanst, gerild, geperforeerd, genummerd, geslit en/ of gepreegd, maar gedrukt ^%rdt er dus in het geheel niet. 'Wij zijn eigenlijk een soort gra fisch afwerkcentrum,' aldus Ver hoef en Van Brummelen. Al spoe dig na de start van het bedrijf stroomden de klanten toe en het bedrijf beschikt tegenwoordig over een vaste staf van zes mensen, die de kneepjes van het vak allemaal uitstekend verstaan, en een aantal oproepkrachten. De nieuwbouw aan de Ooster gracht, na tien jaar Industrieweg, geeft TOF aanzienlijk meer ruim te, en daar is - mede gezien de toegepaste formaten van het druk werk - ook langzamerhand wel behoefte aan. 'Hier moeten we bij wijze van spreken voortdurend over de pallets heen springen.' Het aantal vierkante meters gaat van ca. 500 naar in totaal 750. Wat Joop Verhoef en Evert van Brummelen betreft verrijst er straks aan de Oostergracht (het nieuwe industrieterrein op de voormalige hockeyvelden) een soort 'drukkerswijkje'. Ook branche-verwante bedrijven wor den er directe buren: de firma's Briljant (lamineerbedrijf), Mak (binderij) en ook drukkerij Esed komt daar vlakbij te zitten. Feite lijk wordt het dus een volledig gra fisch 'knooppunt', daar aan de Oostergracht. Voor de klanten is dat logistiek gezien ook een zeer belangrijk voordeel. Bovendien biedt TOF straks ook zelf nog on- De beide schoonmoeders deelden vrijdag rake klappen uit op de (symbolische) eerste paal. Foto: Soester Courant. 3761 CJ Soestdijk Burgemeester Grothestraat 7 (035)6014488 "I 5lgen nden) m) 0 pk: dies 71,05 20.770,-) www.ford.nl eifce 2 par een nieuwe Ford. 3743 BB Baarn Laanstraat 65 (035) 541 5418 derdak aan een producent van stansmessen, veel gebruikt in de grafische afwerking, zodat er ei genlijk een grafische supermarkt gaat ontstaan. Afgelopen vrijdag zou de eerste paal van het door architect H. van Zeeland ontworpen bedrijfspand de grond in gaan. De installatie was echter niet op tijd, zodat er even geïmproviseerd moest wor den met een simpel houten paaltje. Dat werd door de beide schoon moeders de dames Riet van der Kemp (van Evert) en Annie van der Kemp (van Joop) - met ver eende kracht en een enorme hou ten hamer vakkundig de grond in gemept. 'Lieve wijfies, we zijn sta pelgek met ze,' verklaart het TOF- duo de keuze voor de schoonmoe ders. Na deze symbolische handeling op het nog kale terrein aan de Ooster gracht was het uiteraard tijd voor champagne. Als de bouw voor spoedig verloopt zal de oplevering vermoedelijk medio juli - nog voor de bouwvak, hopen Verhoef en Van Brummelen - plaatsvin den. Tientallen jaren is het geleden dat in Soest een knol uit de grond werd geplukt, maar don derdagmiddag was het einde lijk weer zover. Al was het maar om er publiciteit aan te geven, wethouder Bart Krol was er als de kippen bij om Pieter Kuyer en zijn medewerkers tussen de zakelijke beslommeringen door eventjes een helpende hand toe te reiken. Vijf maanden geleden, toen het zo'n dertig graden warmer was, had Krol iets verderop met een combine de eerste rogge geoogst. Beide gewassen worden sinds dit jaar weer geteeld op de Eng. De gemeente verstrekt de grondeige naren daarvoor subsidie, zodat er afwisseling kan worden aange bracht aan de agrarische bult van Soest, waar tot voor kort alleen maar maïs werd verbouwd. Zodra de rogge, of haver, of aard appelen uit de grond zijn gehaald, kan het raapzaad worden gezaaid. Het is van belang dat de knollen vóór Kerst worden geplukt, zoals het spreekwoord 'Als het kindje Jezus is geboren, hebben de knol len hun smaak verloren' zegt. Mede gelet op de naderende vorst gingen Kuyer en co woensdag al aan de gang om de knollen van het land te halen. Hij was niet bepaald ontevreden over de eerste oogst en bood de knollen afgelopen week einde tijdens de kerstmarkt bij A.P. van Doorn te koop aan. Vroeger werden op de Eng ook al rogge en knollen verbouwd. Aan knollen danken de Soesters zelfs hun bijnaam en allerlei wetens waardigheden en anekdotes heeft Engelbert Heupers uitgebreid be schreven in 'SOEST bij kaarslicht en tuitlamp'. Zo zouden knollen het lievelingsgerecht zijn geweest van koning Willem I. Destijds ver schenen ze op de royale dis naast de gebraden schapenbout. De plaatselijke bevolking, bekend om haar knollen, at ze met schil en al in een stamppot met aardappe len en vet. Van belang was dat de knollen lichtelijk waren aange brand en nog heet waren bij het opdienen. Een afgekoelde knol had zijn smaak verloren. Kuyer had nog een ander recept voor de knollen: Schil de knollen Héééél eventjes verliet wethouder Bart Krol het gemeentehuis om te helpen bij het plukken van de eer ste oogst Soester knollen. als aardappel; kook ze met wat bouillon in 15 minuten niet te gaar; snijd ze in blokjes van een centimeter; bak spekblokjes in een pan; doe de blokjes erbij; op smaak brengen met kruiden. Krol maakte het donderdag nog wat eenvoudiger door een rauw stukje knol te proeven. 'Niet echt lekker, maar ook niet slecht. Hij smaakt een beetje naar koolraap', aldus de wethouder. 30% VRIJETIJDSKLEDING Van Weedestraat 59, Soest Tel. 602 45 96 Allereerst wensen wij u fijne kerstdagen en een prachtig 2002! Maar éérst bieden wij u voordelige kerstdagen! Want onze opruiming begint vandaag! Op onze najaarscoUectie ontvangt u tenminste 10% korting. Maar de kortingen kunnen oplopen tot soms wel 70 /o! Een paar voorbeelden: VOOR DAMES: «Diverse rokken en blouses Diverse pullovers Restanten mantelpakjes en blazers I Geselecteerde collectie mantels Fraaie selectie coats en jacks VOOR HEREN: j Speciale selectie kostuums en colberts Diverse winterjacks 'Wortmann' shirts Diverse pullovers 'Schiesser' tricot pyjama's 'Stylemaster' ankiets 'Schiesser' slips of hemden 30 tot 70% korting 30 tot 70% korting 30 tot 50% korting tenminste 20% korting tenminste 20% korting 30 tot 70% korting tenminste 20% korting 2 stuks nü 125,- nü 30 tot 50% korting nü 60,- nü 3 paar 30,- nü 2 stuks 27,55 ZONNEBANKKUUR(Bx) JWBf nu 110,- EXTRA LUXE GE2CHTSBEHANDEUNG .135f nu 99,- PEDICURE OF MANICURE nu 39,- Bij aankoop van een cadeaubon ligt er voor u een presentje klaar. Koninginnelaan 24b - Soest Tel: 60 10 717 Nieuw Baarnstraat 25 - Baarn Tel.: 035 - 647 15 55 Het bestuur van Museum Oud Soest streeft ernaar om in fe bruari 2002 te starten met de aanleg van een personenlift in het museum aan de Steenhoff- straat. Door de actie 'het mu seum in de lift met een lift in het museum' is tot nog toe door het bedrijfsleven en andere sponsors een bedrag van f. 22.600,00 10.255,00) bij eengebracht. De gemeente Soest heeft voor 2002 f 30.000,00 13.613,00) beschikbaar gesteld, terwijl ook van de provincie een bijdrage te verwachten is. Toegankelijkheid voor mensen die slecht ter been zijn en rolstoelgebruikers is eigen lijk voor elk museum onontbeerlijk en het doet het bestuur dan ook goed dat er bij het bedrijfsleven zo veel aandacht voor is. Er is echter nog altijd een financieel gat van f40.000,00 18.151,00), dus kan het museum nog sponsors gebrui ken, misschien een goed voorne men voor het jaar 2002. Door drukbezochte tentoonstellin gen als die van Isings, die nog loopt t/m 27 januari 2002, wordt het bestuur regelmatig geconfron teerd met een tekort aan medewer kers, waardoor er wel eens roof bouw gepleegd wordt op de vaste vrijwilligers. Het museumbestuur heeft voor 2002 het plan om er voor te zorgen dat het aantal vrij willigers met 20 wordt uitgebreid en belangstellenden kunnen zich dus aanmelden. Er zijn mensen nodig die de collectie inventarise ren en inbrengen in een computer bestand, bezoekers rondleiden als suppoost of meewerken aan de restauratie van ons culturele erf goed. Tentoonstelling In 2002 of 2003 zal een grote ten toonstelling worden gehouden on der dè titel 'Soesters en hun hob by's'. Het gaat daarbij om Soesters die met eigen hand bijzondere din gen maken, zoals kleinplastieken, modelbouw, maquettes, poppen of andere zaken die op zolders en in knutselruimtes ontstaan. Omdat het museum regelmatig schilders en tekenaars een kans geeft om te exposeren worden dezen uitgeslo ten bij deze tentoonstelling; het gaat dus om producten van hand vaardigheid. Hen die bereid zijn hun hobbywerk voor een periode van ongeveer vier maanden te ex poseren wordt verzocht contact op te nemen met Peter van der Weij, P.C. Hooftlaan 34 te Soest, §26015779. Het museum is op beide kerstda gen en nieuwjaarsdag gesloten, maar wel open op zaterdag en zondag 22 en 23 december en za terdag en zondag 29 en 30 decem ber. Op zondag 30 december krij gen alle bezoekers een glas glüh wein aangeboden en de kinderen een frisdrankje. J vindt ons ook op www.wortmannmode.nl 4 Uit de Soester Courant van Dinsdag 18 December 1951 Welke boerenfamilie staat hier geposeerd en bij welke boerde rij, vroegen wij u in 'Verdwe nen Soest' van 12 september jl. en daar zijn we nu achter geko men. Het is nu de boerderij van G.W. van de Grift aan de Kerk straat 19. Niets geen Verdwe nen Soest. De bekende Soester aannemer heeft er jaren terug zijn oog op laten vallen en de boerderij in zijn oude luister herstelt en is er zelf gaan wo nen. Het is een monument ge worden. De boerenfamilie die er vroeger woonde en op de foto te zien is, is van Aart Hofslot. Hij behoorde in dertijd tot de rijke boeren van Soest. Hij werkte niet in de stal of op het land, want daar had hij zijn arbeiders voor. Een trotse boer, vertelt kleindochter Riet Hamers- veld. Op de foto zien we helemaal links Aart Hofslot; daarnaast va der Aart Hofslot met voor hem zoontje Willem; de grote vrouw achter de tafel is Maria van Hof slot (het enige kind uit het eerste huwelijk van Aart). In de deurope ning een soldaat of passant; het meisje met de ketting is Kee of Giepje Grift, dienstmeisje, daar- naast Aarts tweede vrouw, (wa& eerst zijn huishoudster), Hendrika Eek, geb. 30 dec. 1880 in Eemnes, en voor haar moeder Cornelia van Hofslot en rechts Bep of Gijsbert- ha van Hofslot. De vier jonge kin deren zijn allen uit het tweede hu welijk van Aart Hofslot en Hendri ka Eek. Maria Hofslot werd als kind, toen haar eigen moeder Maria Kuijer nog leefde, erg verwend. Zij moest met haar Heilige Communie de mooiste jurk van alle kinderen aan, maar zelf wilde ze er gewoon net als de andere meisjes uitzien. Moe der Maria Kuijer overleed jong 51 jaar oud op 1 maart 1903. Aart Hofslot bleef alleen met zijn doch ter Maria achter. Toen Aart later met zijn huishoudster trouwde moest Maria als oudste in het ge zin hard werken op de boerderij. Als jonge vrouw kreeg ze later kennis aan Willem van Hamers- veld uit Nijkerk. Willem werkte als boerenknecht bij de weduwe Hart man in de Birkt en ze ontmoetten elkaar voor het eerst op de Laren- se Kermis. Toen Aart Hofslot overleed erfde Maria de hele boer derij in de Kerkebuurt, met alles erop en eraan. Maria trouwde met Willem Hamersveld en zij boerden verder. Vader was een goeie man en te goed van vertrouwen, vertelt doch ter Riet Hamersveld. In de jaren rond 1930 liet hij zich door make laars overhalen de boerderij te ver kopen en het geld in een Amster dams winkel- en woonproject te steken. 'Hamersveld, dan kan je iedere dag op bruine schoenen lo pen en hoef je niet meer te wer ken,' zeiden ze, en dat leek de fa milie wel wat. Maar helaas, het werd een sof, de huizen werden niet verhuurd in die crisisjaren en het kapitaal verdampte. Van het geld werd om te wonen nog wel een nieuw huis gebouwd aan de Koninginnelaan maar na een jaar verlangde moeder Maria toch weer naar de Kerkebuurt en zo werd een nieuw huis aan de Olijkeweg ge bouwd en betrokken. Het zat de familie niet mee. Van het kapitaal bleef op het laatst niets meer over en Hamersveld werd tenslotte fail liet verklaard. Het huis aan de Olijkeweg werd net voor de oorlog op een veiling in de Gouden Ploeg verkocht. Jaap van Isselt, schoen- winkelier in de Torenstraat, kocht het voor vierduizend gulden. Voor de volledigheid: na Hamersveld zijn Bertus en Heintje Hagen er komen wonen en daarna Van de Grift. Grondbedrijf. Bij de behandeling van de begro ting van het grondbedrijf wijst de heer SCHAAFSMA op de cijfers van deze begroting. Tegenover de uitgaven ad. f 16.000,- staan geen inkomsten. Hij vraagt of het grondbedrijf geen strop voor de gemeente wordt. Wethouder "VAN ZADELHOFF zegt, dat het grondbedrijf geen winstobject is, want dan zou de gemeente grond- exploitant zijn. De gemeente moet tijdig de beschikking hebben over gronden, om bepaalde plannen te kunnen uitvoeren. Dit jaar zou één terrein (Vredehof) worden ver kocht, doch de bebouwing hierop kon niet doorgaan. Thans zullen de daarop geprojecteerde flats worden vervangen door villa's. De begroting wordt goedgekeurd. Gasbedrijf. De heer SCHAAFSMA vraagt naar de juistheid van 't begroot bedrag voor inkoop van gas. Dit cijfer steeg van f 202.879.34 in 1950 tot f 275.000,- in 1952. Wethouder VAN DE AREND zegt, dat in het begin van het jaar door de gasleveranciers een richt prijs wordt gesteld en dat later bij betaling volgt. De begroting wordt goedgekeurd. Gemeentewerken. Mevrouw LANDWEER vraagt verbetering van de Laanstraat, in zake verlichting en trottoirs. Me vrouw VAN DER SWAN vraagt aandacht voor het dek van de veerpont. De heer CLEMENS vestigt de aandacht op de onhoud bare toestand van de Postweg. De heer BURGWAL informeert naar de gevraagde telefoonaanslui ting op het kampeerterrein en naar de verbetering van de toegangswe gen naar de Algemene Begraaf plaats, terwijl de heer VAN WIN DEN om zinkputten op de Schou tenkampweg verzoekt en Me vrouw LANDWEER naar de klok nabij het station Soestdijk vraagt. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat de toestand op de Laan straat zal worden bezien, zoals ook de toestand van de veerpont niet aan zijn aandacht zal ontsnappen. De telefoonaansluiting op het kampeerterrein is niet urgent ge noeg, daar er telefoon-aansluitin gen in de buurt zijn. Indien de N.S. geen klok bij het station Soestdijk wil plaatsen, dan zal de plaatsing van een klok in het autobushuisje worden overwogen, indien hiervoor gelden beschikbaar zijn. Voor het onderhoud van stra ten en wegen is f 12.000.- beschik baar. Thans komt eerst aan de orde de verbetering van de Dorres- teinweg, welke f 24.000.- vergt. DE GLADDE BIRKSTRAAT. - Vrijdagavond en zaterdagmorgen was de Birkstraat weer spiegelglad. Vele automobilisten kozen het rij wielpad als rijweg, om alle slipna- righeid te vermijden. Zaterdagmorgen, te elf uur, haal de de bestuurder van een vracht auto uit Duiven nabij "Kamplust" een stilstaande melktank-auto in. Toen hij wilde passeren vervolgde de bestuurder van de melkauto zijn weg en reed daartoe eerst naar links. De bestuurder van een per sonenauto, komende uit de rich ting Amsterdam, voorzag moeilijk heden, remde krachtig en gleed door tegen de vrachtauto. De per sonenauto van de heer V. uit Scherpenzeel werd zodanig be schadigd, dat een kraanwagen de auto moest wegslepen. LOSLOPENDE HONDEN WORDENDUUR. Weer zijn twee inwoners geverba liseerd wegens het laten loslopen van hun hond. DE STER VAN BETHLEHEM. Der traditie getrouw zullen de Vrijzinnig Chr. Jongeren ook dit jaar een kerstspel opvoeren. Dit maal is hiervoor gekozen het be kende spel van de dichter Nijhoff "De Ster van Bethlehem". Op bui tengewoon verantwoorde en kunstzinnige wijze wordt hierin het Kerstgebeuren uitgebeeld, waarbij de handeling zich beurtelings af speelt te Bethlehem en in het pa leis van Herodes. Moge vele a.s. Zondag hun schre den richten naar het kerkgebouw van de Ned.Prot.Bond aan de Rembrandtlaan om dit kerstspel mede te beleven. Men zie voor verdere bijzonderhe den de advertentie in ons blad van Vrijdag a.s.

Soester Courant | 2001 | | pagina 13