1 MKZ J Cultuur Verkeer SoesterbergT7 7 H Busplan Jongeren OnderM te huur VRIJDAG 28 DECEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 10 VRIJDAG 28 DE TERUGBLIK AQUAINDOORfj MOLENDAELfl ECONOMIE H 1 reclanet O800 - 022,15.16 Jaaroverzicht 2001 Een van de kenmerken van een jaaroverzicht is, dat het niet vol ledig is. Daarom op deze twee pagina's een incomplete terug blik op 2001. Het jaar waarin het inwonersaantal van Soest groeide van 44.655 naar 44.695. Een lichte stijging, maar dat komt deels doordat de asielzoekers vertrokken. De ver wachting is dat Soest over een jaar voor het eerst meer dan 45 duizend zielen telt. Er kwamen mensen bij, ande ren vertrokken of ontvielen ons. Zoals dr B.C.A. Nicolas, de nestor van de huisartsen die nog maar net gepensioneerd was; of Amold Strous die meer dan 1500 huwelijken voltrok; of Joop Ebbers, meer dan 28 jaar raadslid voor de VAD; en René Eijbersen, onder meer oud eindredacteur van Hier en Nu. De oudste inwoner van Soest blijft mevrouw W. Dievenbach- Meyboom (105). Het jaar is 365 dagen oud en aan zijn eind. Achter u liggen 1044 pagina's Soester Courant De foto's in het jaaroverzicht zijn gemaakt door Aldo Alles- sie, Johan van Beek, Herman van Dam en Aad Post. Op de ochtend van vrijdag 20 april dringen drie mannen met een bivakmuts over hun hoofd het postkantoor aan de Steen- hoffstraat binnen. Onder be dreiging van een wapen eisen ze geld van de drie aanwezige me dewerkers, van wie er één een klap in zijn gezicht krijgt. Nog voor dat het postkantoor zou zijn opengegaan, vluchten de overvallers in een (fel)blauwe Volkswagen Polo via onder meer de Oude Raadhuisstraat in de richting van Soest-Zuid. Volgens een getuige rijden ze het Kerkpad op, maar maken ze rechtsomkeert en vervolgen ze hun weg via de Lange Brink- weg. Op een parkeerplaats aan de Kerkstraat stappen ze, de Polo achterlatend, over in een ande re wagen. Vanaf daar ontbreekt ieder spoor. Buurtonderzoek en een reconstructie en een oproep aan getuigen in Opsporing Ver zocht leveren niets op. De po litie noch Postkantoren BV wil mededelingen doen over de hoogte van de buit. Het laatste postagentschap (bij De Beer aan de Tamboerijn) dreigt te moeten verdwijnen. Het loket is vooral voor oude ren een uitkomst en er vindt veel betalingsverkeer plaats. Dankzij een handtekeningenac tie werd vijf jaar geleden slui ting voorkomen en een nieuw contract afgedwongen dat bin nenkort verstrijkt. Nu stuurt Soest in november - bij wijze van laatste redmiddel - een brief aan Postkantoren BV, waarin ze op het belang van het agentschap wijst. Het wachten is op een reactie van het hoofd kantoor. De kogel is door de kerk. Soest raakt eindelijk van Aqua Indoor BV af, al moet het daarvoor 655.000 gulden op tafel leggen. De gemeente koopt de exploi tant van het sport- en recreatie centrum uit om een slepende juridische procedure (met alle kosten van dien) uit de weg te gaan. Eerder probeert Soest het via de kantonrechter, maar die bepaalt dat de gemeente zich moet houden aan het optierecht waar Aqua Indoor gebruik van heeft gemaakt. Na jaren van geruzie over on derhoudskosten en allerlei an dere wel en niet ter zake doen de kwesties kan Soest op zoek naar een nieuwe exploitant. Die wordt gevonden in SRO dat in de regio Amersfoort meer dan 200 objecten beheert en/of ex ploiteert. Eind december trek ken Geurt Vermeulen en Anja van Raam na 10,5 jaar de deur voor het laatst achter zich dicht. Ze gaan naar Ede, waar Aqua Indoor bv ook een zwembad exploiteert. Het zwembad en de sporthal aan de Dalweg blijven dicht tot maandag 7 januari. SRO dat zichzelf presenteert als een ambitieuze onderneming, belooft veel nieuwe activiteiten in de komende jaren. 'Het moet weer een bruisend centrum worden', zegt directeur Leo Steyn van NV SRO. Of SRO, dat over een eigen bouwafdeling beschikt, in de nabije toekomst ook andere Soester sportaccommodaties gaat beheren? Daar is nog niet over gesproken, zeggen Steyn en wethouder Harry Witte. Onrust, vooral in Baarn, ont staat er door de fusie van Me disch Centrum Molendael en Ziekenhuis Eemland te Amers foort. Duidelijk is dat de voor zieningen in het Baarnse zie kenhuis afgeslankt zullen wor den. Door een gebrek aan spe cialisten verdwijnt per 1 okto ber de afdeling gynaecologie/ verloskunde en voor Spoedei sende Hulp kunnen patiënten alleen nog tijdens kantooruren naar Baarn worden gebracht. Krijgen ze iets buiten deze uren, dan zijn ze aangewezen op Amersfoort. In de drie Baarnse operatieka mers zullen hoofdzakelijk 'plan bare' operaties worden uitge voerd en overdag kunnen ze voor noodgevallen worden ge bruikt. In levensbedreigende gevallen gaan de patiënten so wieso naar Amersfoort of een ander ziekenhuis. Gevreesd wordt dat Molendael dichtgaat in 2008, wanneer in Amersfoort het nieuwe zieken huis gereedkomt. Voorzitter J.W. Brinkman van de Raad van Bestuur ontkent dat, maar in Baarn wordt wel de Stichting Behoud Molendael opgericht, die 38.300 handtekeningen (waarvan 8000 uit Soest) verza meld. Soest maakt zich vooral zorgen over het voortbestaan van de polikliniek aan de Dal- weg. Brinkman verklaart dat deze zal openblijven. Binnen het ziekenhuizen blijft het rommelen, zo zou een aan tal specialisten het vertouwen in Brinkman en anderen hebben opgezegd. Omdat te weinig reizigers in stappen, moet de provincie jaarlijks 2,5 miljoen gulden toeleggen op het Soester bus plan. De kostendekkendheid (20 procent) steekt schril af te gen het provinciaal gemiddel de (35) en dus moet het mes Daarmee komt een einde aan het lokale busplan dat in 1993 met veel bombarie (de toenmalige mi nister Maij-Weggen kwam er voor naar Soest) werd geïntroduceerd. Een aantal jaren subsidieerde de gemeente deze openbaar vervoers voorziening, sindsdien hoest de provincie in haar eentje op voor het tekort van het busplan. Utrecht, dat niet meer dan 1 mil joen wil bijleggen, neemt daarom maatregelen. Opvallend is dat de informatieavond over de wijzigin gen zeer matig wordt bezocht. Nog geen tien mensen komen naar De Rank. De meest onrendabele lijnen 73 (Soest-Eemnes) en 74 (Soest- Soesterberg) vervallen van 6 ja nuari a.s. Het traject dat de 74 in Soest aflegde zal worden overge nomen door lijn 72 die overdag niet meer naar Amersfoort gaat en in de weekeinden blijft stilstaan. Lijn 71 rijdt straks alleen nog maar tijdens de spits en lijn 70 gaat 's avonds één keer per uur in plaats van ieder half uur op pad. Alternatieven voor de afgeslankte busregeling zijn wellicht de Regio taxi (op bestelling, maar duurder) en het busje dat Soest en Taxi Klomp op proef drie maanden tij dens de spits inzetten tussen Soest en Soesterberg. Slopers gaan aan het werk op sportpark Koningsweg. Alles wat herinnert aan de sportac commodaties wordt verwijderd, bomen verdwijnen in speciale, genadeloze versnipperaars. De grond wordt bouwrijp gemaakt en algauw verrijzen de eerste bedrijfspanden, precies zoals in de jaren negentig was bedacht en besloten. Het levert de gemeente miljoe nen op en er is weer ruimte voor (nieuwe) bedrijven, maar dat is nog niet genoeg. Dat laat ste zegt Kees Boerkoel op de avond dat hij voorzitter van de Soester Zakenkring wordt. De opvolger van D. van Loon wil er voor waken dat Soest in slaap valt en stelt dat er meer bedrijventerreinen moeten ko men. Volgens de voormalige fractievoorzitter van de PvdA is er ruimte bij de Grachten en achter de Lange Brinkweg. Van het front van winkeliers wordt gepleit voor uitbreiding van de winkelcentra, met name in noord en in zuid. Op het ter rein van De Lindenhof aan de Van Weedestraat zouden win kels kunnen komén, net zoals aan de overkant langs de Stad houderslaan tot en met de krui sing met de Korte Brinkweg. In zuid is er ook nog ruimte, vindt men. Soest en de provincie stellen beide 1,2 miljoen gulden be schikbaar voor het oude indus trieterrein Soestdijk. Het geld is bestemd om het gebied een op knapbeurt te geven. Op het ge meentehuis noemen ze dat revi taliseren. In Soest slaat de mond- en klauw zeer (MKZ) niet toe, maar de in directe gevolgen van de crisis zijn wel merkbaar. Op verschillende terreinen moeten evenhoevige die ren worden geruimd, instellingen als De Vrije Teugel en De Paar denkamp gaan op last van de ge meente tijdelijk dicht, bij boeren erven liggen ontsmettingsbaden, verschillende bossen zijn afgezet met linten, manegepaarden mogen het terrein niet verlaten en veevoe ders kunnen eventjes niet uitleve ren. In navolging van veel collega's in den lande demonstreren Soester boeren voor snelle inenting in plaats van het op grote schaal rui men van vee. Op 2 april zetten zij met behulp van tractoren een poosje de kruising van de Dalweg en de Steenhoffstraat af. Een MKZ-team van de gemeente probeert alles in goede banen te lijden en kondigt maatregelen af. Een protest van boer Lanser, die aan de Soester Engweg 90 stuks vee heeft lopen, wordt afgewezen. Kennelijk is de inmiddels tienjari ge bewonersvereniging met onge veer 200 leden niet de spreekbuis van alle buurtgenoten. Dit jaar la ter pleit de klankbordgroep ineens voor onder meer het opheffen van beide afsluitingen. Het College wijst dat van de hand, maar be looft te gaan kijken of een aange paste regeling van de verkeerslicht installaties bijdraagt aan een bete re doorstroming. Hoewel het zelf niet gelooft in de mogelijkheid er van, laat het College ook onder zoeken of er een groene golf te realiseren is. Welke nieuwe maatregelen er ook getroffen zullen worden, ze zijn al lemaal bestemd voor de korte ter mijn. Een structurele, adequate oplossing is nog niet bedacht en zal er, ais we wethouder Harry Witte mogen geloven, ook wel nooit ko men, gezien de enorme toename van de mobiliteit. Unanimiteit of iets wat daarbij in de buurt komt over verkeersmaatregelen lijkt - overal in Soest overigens - een uto pie, omdat de ervaringen van in Terugkerend beeld op de Ossen- damweg. Tijdens elke spits stroomt dit deel van de hoofdrou te vol. elk geval het laatste decennium le ren, dat (te) veel mensen letterlijk én figuurlijk in hun eigen straatje praten. Schoolspits Bij meer dan een handvol basis scholen worden parkeervrije zones ingesteld. Zoveel ouders, ingepakt in blik, halen hun kind(eren) op van of brengen ze met de auto naar school, dat er onveilige situaties ontstaan. Bij wijze van proef krijgt De Werveling de primeur van de actie Schoolspits. De politie con troleert het verkeersgedrag van de ouders, treedt aanvankelijk waar schuwend op, maar trekt daarna pen en bonnenboekje tevoorschijn. Het experiment slaat aan en de gemeenteraad besluit bij de ingan gen van vijf andere scholen even eens het parkeren te verbieden. Het laatste uur heeft geslagen voor het lokale busplan. Lanser wil de komst van Circus Renz naar Soest laten verbieden, maar de voorstellingen van de ar tiesten, die de evenhoevige dieren in Uden achterlaten, gaan gewoon door op het evenemententerrein de Engh. Het is weer zo laat in Overhees, waar jongeren op straat overlast veroorzaken. Met name in winkel centrum Tamboerijn schoolt de rondhangende jeugd samen en voelen volwassenen zich bedreigd of lastiggevallen. Voor een van de ondernemers is de maat vol, om een voorbeeld te stellen, sluit hij gedurende enkele dagen zijn snackbar, maar de man gaat wel het gesprek aan met de 'lastposten'. De politie controleert steeds vaker en stuurt ieder groepje heen. Som migen jongeren krijgen een proces verbaal aan hun broek. Gevraagd Wandeltochten worden afgelast, maar de avondvierdaagse vindt wel plaats, zij het dat organisator Henk Krops de routes tot tweemaal toe aanpast. Uit voorzorg schrapt de gemeente de Oude Ambachten markt, het grootste eendaagse eve naar wat er mis is, klagen ze dat er in Soest niets te doen is. Ze willen een jeugdhonk, een roep die in het verleden menigmaal klonk, maar evenals toen peinst de gemeente daar niet over. De gemeenteraad stelt wel wat geld beschikbaar voor een jongerenpanel. De bedoeling daarvan is dat welzijnswerkers van Balans begin volgend jaar het ge sprek aanknopen met de tieners, zodat naar aanleiding van de uit komsten de gemeente wellicht voorzieningen (waar nog geen geld voor is gereserveerd) kunnen rea liseren. Bekend is dat de jongeren, behal- Op de Antonie van Leeuwen hoeklaan treft een voorbijgan ger het stoffelijk overschot aan van de 54-jarige Soesterberger Kobus A. Het slachtoffer is 's morgens rond half zeven bezig aan zijn krantenwijk als hij door meerdere messteken om het leven wordt gebracht. Nog dezelfde dag wordt de 23-ja- rige zoon aangehouden, die niet veel later bekent zijn vader om het leven te hebben gebracht. Hij ver klaart dat hij het mes speciaal heeft gekocht om zijn vader te doden. Structurele problemen in het gezin (de zoon was op jonge leeftijd bij pleegouders ondergebracht, na te rugkeer ging het allesbehalve be ter) liggen ten grondslag aan de daad. Tijdens de rechtszitting wordt duidelijk dat de politie in de loop der jaren 25 meldingen van huiselijke ruzie heeft binnengekre gen. De dader draait voor 7 jaar de cel in. Bomalarm "Vijftien dagen na de aanslagen in New York en Washington rinkelt de telefoon in het Kontakt der Kontinenten, terwijl kroonprins Willem-Alexander en zijn aan staande bruid Maxima Sterrenberg bezoeken. Onder een auto op het' terrein ligt een bom, tipt een onbe kende. Het internationaal confe rentieoord wordt ontruimd, even als het Cenakel en omliggende ge bouwen en woningen, de politie evacueert in totaal 400 mensen. De omgeving van het KdK is afge sloten en leidt tot verkeerschaos. Na bijna vijf uur stelt men vast dat het om loos alarm gaat. Carolusschool Kinderen van de Carolusschool volgen een poosje de lessen in noodlokalen vanwege de nieuw bouw die de rooms-katholieke ba sisschool aan de Christiaan Huy- genslaan laat plegen. Mevrouw Van As - weduwe van Bert van As die van 1959 tot 1984 hoofd van de school was - mag in juni de eer ste steen leggen en hoort dat ze is benoemd tot beschermvrouwe. Afier maanden daarna nemen het team en leerlingen het nieuwe schoolpand in gebruik. Op de iets verderop gelegen Wet houder de Haanschool neemt Ger- rit Stekelenburg afscheid. Na ruim 30 jaar les te hebben gegeven, kan hij het niet verkroppen dat de steeds veranderende regels en voorschriften kennelijk belangrij ker zijn geworden dan het kind. Zijn taken als directeur zetten hem gevangen achter zijn bureau, ter wijl hij liever voor de klas staat. Het zijn twee redenen waarom hij sinds 1999 niet meer werkt. In ok tober neemt de openbare basis school afscheid van hem. Groeien In Soesterberg moet meer ruimte beschikbaar komen voor wonin gen, bedrijven en andere voorzie ningen. Dat staat in een rapport dat aan het gemeentebestuur wordt overhandigd. De dorpskern moet de mogelijkheid krijgen te groeien naar 8.000.inwoners, an ders zal het zeer moeilijk worden diverse voorzieningen in stand te houden, aldus het rapport. Tijdens de TOSS-avond over Soesterberg (de best bezochte) doet de bevol king 'over de bult' de aanbeveling dat uitbreiding van wonen en wer- Onzekerheid krijgt vrij sp bericht uitlekt, dat de I TAituschool per 1 augusti jaar zal worden gesloten, antwoordelijke wethoudi Witte blijkt zijn mond te voorbijgepraat. Zelf noer een ideetje dat hij nog nie College had besproken. I: rige tijden die de Openba school Soest (OBS) toch maakt, komt het wel heel kig aan. Immers, de Desn tuschool en de Klimop h< ting boven het hoofd, om weinig leerlingen hebben, Desalniettemin krijgt Wi voor het scholenplan, w; hoorlijk wat geld wordt Zelfs de medezeggensc] stemt ermee in en het wo loop van het jaar uitgewer na ook het ministerie zi keuring geeft. Vermoedelijk in 2003 of aan de Smitsweg een Bre catief Centrum worden j waarnaar de Desmond Ti .Klimop zullen verhuizen t gaan als één school. Ook i kinderopvang, welzijnsac en andere wijkvoorzienii intentieverklaring wordt i ber door de participanten van handtekeningen. De OBS zal daarom ii worden gesplitst. De brei In Soest-Zuid kunnen ze het maar niet met elkaar eens wor den. Jarenlang duurt de discus sie inmiddels over de locaties waar speeltoestellen moeten verschijnen. Op het gemeente huis krijgen ze er de kriebels van, al zeggen ze dat niet hard op. Nog groter zijn de meningsver schillen in zuid over de mogelijke oplossingen voor de verkeerspro blematiek op en rond de Ossen- damweg, de hoofdslagader van het Soeter verkeersnet die tijdens elke spits dichtslibt. Drie jaar geleden voerde de gemeente nagenoeg alle maatregelen uit, die bewonersver eniging Soest-Zuid had aange kaart. Om het sluipverkeer in de wijk een halt toe te roepen, stelde ze onder meer tijdens de spits een afsluiting in van de spoorwegover gang tussen de Foekenlaan en de Den Blieklaan, en de aansluiting van de Bartolottilaan op de Birk- straat werd gereconstrueerd. Gestoken in witte pakken demon streren Soester boeren tegen het beleid van minister Brinkhorst. nement en dé publiekstrekker van Soest, van de agenda. ve een eigen honk, uitkijken naar een bioscoop in Soest. Behalve het Filmhuis Artishock, dat een ander segment van de markt bedient, is er niets, maar de gemeente is af hankelijk van het initiatief van on dernemers en deze zullen er met de concurrentie van Amersfoort en andere steden waarschijnlijk geen brood in zien om hier een filmzaal te beginnen. Op het verlanglijstje van de jeugd staat ook een jongerencafé. Zo'n gelegenheid (The Cardinal) wordt - toevallig in de periode dat de problematiek speelt - in het najaar aan de Stadhouderslaan geopend Oud-bondscoach Jan Zwartkruis geeft een middag training aan 35 kinderen. Verwoede pogingen worden gedaan in Soesterberg een nieuwe voetbalclub op te richten. De initiators vragen de gemeente om medewerking voor een veld op het korfbalterrein aan de Kerklaan, maar het antwoord is 'nee'. Een voorbijganger treft op 2 april het stoffelijk overschot aan var Kobus A. Dezelfde dag wordt zijr. 23-jarige zoon aangehouden, dit de moord bekent. ken mogelijk moet zijn. Deze aan beveling wordt in december over genomen en vastgelegd in het do cument dat de politieke partijen volgen jaar krijgen. Punt van aandacht is ook de ge luidsoverlast op de A28. Op het gemeentehuis wordt geklaagd dat Rijkswaterstaat een trage instantie is, waarop weinig invloed is uit te oefenen. Dan moeten we maar bij de minister aan de bel trekken, luidt de reactie. Voetbal Alsof er een vloek rust o Nog geen twee jaar nadi turele instelling aan de straat is verbouwd en d bibliotheek er is aangebo de scheuren letterlijk en zichtbaar. Een verlies van zend gulden noopt de ni recteur Toon Kort tot c maatregelen. Het theater] ma voor volwassenen w schrapt en voor de bowli andere exploitant gewen; 'C-drie is kaalgeslagen, m middelen moeten we ve Dit tekort kunnen we nie gen, er zit te weinig vet o ben. Bezuinigen of de ka; methode helpen niet rr staan met de rug tegen d concludeert Kort in juni.

Soester Courant | 2001 | | pagina 10