H En verderB "H| Cultuur Hl Kerk Onderwijs NATUUR PAGINA 10 VRIJDAG 28 DECEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 11 AZC TOSS voorbijganger treft op 2 april stoffelijk overschot aan van us A. Dezelfde dag wordt zijn arige zoon aangehouden, die noord bekent. •nzekerheid krijgt vrij spel als het •ericht uitlekt, dat de Desmond 'utuschool per 1 augustus van dit jaar zal worden gesloten. De ver- intwoordelijke wethouder Harry 'itte blijkt zijn mond te hebben oorbijgepraat. Zelf noemt hij het en ideetje dat hij nog niet met het uilege had besproken. In de roe- ge tijden die de Openbare Basis- ichool Soest (OBS) toch al door- laakt, komt het wel heel ongeluk- ig aan. Immers, de Desmond Tu- [uschool en de Klimop hangt slui- ïng boven het hoofd, omdat ze te 'einig leerlingen hebben, esalniettemin krijgt Witte steun 'oor het scholenplan, waarin be- loorlijk wat geld wordt gestoken. )elfs de medezeggenschapsraad itemt ermee in en het wordt in de loop van het jaar uitgewerkt, waar- a ook het ministerie zijn goed- :euring geeft. 'ermoedelijk in 2003 of 2004 zal aan de Smitsweg een Breed Edu catief Centrum worden geopend, waarnaar de Desmond Tutu en de Klimop zullen verhuizen en verder gaan ais één school. Ook komen er kinderopvang, welzijnsactiviteiten en andere wijkvoorzieningen. De intentieverklaring wordt in decem ber door de participanten voorzien van handtekeningen. De OBS zal daarom in tweeën worden gesplitst. De brede school (Desmond en Klimop) krijgen als 'dislocatie' (dependance) De Buut die een kantoorurenschool wordt (met buitenschoolse opvang). De andere hoofdlocatie wordt de Wet houder de Haanschool in Soester- berg met als dislocatie de Prins Willem-Alexanderschool aan de Beetzlaan die vanwege de toe stroom van leerlingen fysiek wordt uitgebreid. De splitsing in twee aparte scholen houdt in dat Soest meer geld krijgt voor het openbaar onderwijs, om dat het rijk zijn bijdrage relateert mede aan het aantal scholen. Daar had Soest in de jaren negentig, bij de fusie.van de vijf openbare ba- Soest geeft graag iets terug aan de natuur. Zoals het voormalige Zon negloren-terrein. In ruil voor 5 miljoen gulden mag projectontwik kelaar Netjes de 96 appartementen (waarvoor hij al jaren een bouw vergunning heeft) permanent laten bewonen. Ook verleent Soest me dewerking aan de uitbreiding van 36 kamers van Royal Pare Holiday Inn. Met het geld koopt Soest het voormalige Zonnegloren-terrein van Amstelland Vastgoed dat weer Misschien wel een schoolvoor beeld van hoe het moet of ook kan, is het asielzoekerscentrum (AZC) in Soest. In alle opzich ten scoort de woonvoorziening voor vluchtelingen hoog, zeker in vergelijking met andere cen tra. De samenwerking met ge meente en instellingen verloopt naar ieders tevredenheid; het brede scala aan activiteiten vindt op andere locaties gevolg; een uit de hand'gelopen inci dent daargelaten, doen zich geen problemen voor en klach ten uit de buurt zijn er niet of nauwelijks. Symbolisch voor de prettige verstandhouding: de slagboom bij de ingang aan de Albert Cuyplaan is voortdurend open. Maar, in juni gaat de deur op slot. Tot spijt van de medewer kers en tientallen vrijwilligers loopt het driejarig contract tus sen gemeente en het Centraal Overleg Orgaan Asielzoekers (COA) af. Voor de 350 bewo ners van het voormalige bejaar dentehuis wordt elders in het land onderdak gevonden. De laatste jaren is er veel veran derd in de opvang en heeft een verschuiving plaatsgevonden van zorg naar dienstverlening. Vlak voor het vertrek zegt loca tiemanager R. Duursema: 'Vroeger mochten de bewoners niet zelf koken en aten ze drie maal per dag in de zaal. Dan zag je ze allemaal, tegenwoordig ken ik lang niet iedereen. Veel bewoners verwachten van ons hetzelfde als wij van de ge meente verwachten: dat het huisvuil wordt opgehaald, dat het licht het doet. Alles heeft zijn gang gekregen. We zijn ge woon een onderdeel van de maatschappij geworden.' De hertaxatie van gebouwen heeft nogal wat voeten in de aarde: de waarde van woningen stijgt gemiddeld 104 procent. Om te voorkomen dat de on roerend zakenbelasting (OZB) voor huishoudens als een ko meet omhoog schiet, halveert het gemeentebestuur het tarief. Per 5 mille van de waarde van een huis gaat Soest voortaan 7 gulden belasting heffen. Niette min krijgen bewoners van vrij staande-, twee-onder-één kap en flatwoningen een hogere aanslag, omdat hun onderko men met meer dan 100 procent in waarde is gestegen. Bewo ners van hoekwoningen (93 procent) en tussenwoningen (83) zijn iets voordeliger uit. Dat geldt niet voor winkels, kantoren en bedrijven, voor wie het tarief op 11 in plaats van 14 gulden wordt bepaald. Zij moe ten honderden guldens meer neertellen aan OZB. Voor de gemeente verandert er qua in komsten niets. Aan OZB int ze - net als in 2000 - 14,2 miljoen gulden. In oktober besluit de gemeente raad dat de OZB voor 2002 met 7 procent omhoog gaat. Vijf procent in verband met hogere salarissen en stijgende kosten én 2 procent extra om geld te genereren (280.000 gul den) voor kwaliteitsverbeterin gen in het onderwijs en bij de brandweer. Opgeschroefd worden volgend jaar ook de afvalstoffenheffing (met 28 gulden) en het riool recht (18 gulden), terwijl de le ges 3 tot 5 procent zullen stij gen. Een brug bouwen naar de toe komst, zo omschrijft burge meester Koos Janssen de Toe komstoriëntatie Soest/Soester- berg (TOSS), een nieuw feno meen. Zes reguliere sessies van drie uur en een slotavond be steedt de gemeente aan ver schillende (hot) items, waarbij de bevolking aan het woord komt. Zij mag meepraten en - denken en dromen over hoe Soest er over pakweg 15 jaar moet uitzien. De voornaamste aanbevelingen van de burgers krijgen een plaatsje in een document, waar mee de lokale politici straks hun voordeel kunnen doen. De opkomst bij deze nieuwe over legvorm valt nogal tegen. Om gerekend laat in totaal ongeveer 1 procent van de Soester inwo ners zijn gezicht zien op de TOSS. De vraag, waarmee de politieke fracties moeten wor stelen, is dan ook of de burger lijke voorzetten representatief zijn voor hetgeen er daadwer kelijk in Soest en Soesterberg leeft, al moet gezegd dat de ani mo in het vliegdorp met ca. 130 bezoekers op de 'Soesterbergse avond' aanzienlijk hoger is dan in Soest. Jaaroverzicht 2001 Sportmomenten van het afgelopen jaar. De VW/ANWB en de We reldwinkel het nieuwe gebouw aan de Steenhoffstraat in gebruik. In het kader van het Jaar van de Vrijwilliger huldigt de gemeente elke maand iemand die zich bin nen een bepaalde sector belange loos heeft ingezet voor de mede mens. Winkelcentrum Hartje-Zuid is regelmatig doelwit van snelkrakers. De tabakszaak van De Beer aan de Zuidpromenade krijgt binnen en kele weken zelfs driemaal bezoek van gasten die met grof geweld binnendringen. De werkgroep personenalarme- ring van de SWOS begroet de 200c abonnee. Op dezelfde Eng worden voor het eerst sinds lange tijd weer rog ge (oogst in de zomer) en Soester knollen (oogst in de winter) ver bouwd. Dat is mogelijk dankzij subsidie van de gemeente die meer variatie nastreeft op het groene hart van Soest. Tom Bakker neemt afscheid van het Soester brandweerkorps, waar van hij 17 jaar commandant was. Hij wordt opgevolgd door Ronald Lettinga. Op het zonovergoten gildeter- rein stijgt luid gejuich op als de vogel valt. De nieuwe schuttersko- ning is de 52-jarige Wim Hilhorst. Iedereen gunt het de man die jaar in jaar uit de geweren laadt. De Paardenkamp geeft bekend heid aan het plan om iets verder op aan de Birkstraat een tweede opvang voor bejaarde paarden te realiseren. Nu is er plaats voor zo'n 70 paarden. Om de wachtlijst van 300 viervoeters in te korten, zou den er in de dependance van het nationale rusthuis 30 paarden van hun oude dag kunnen gaan genie ten. De Stichting heeft een miljoen in kas, maar er is ietsjes meer no dig. Stichting De Windhond roept 2001 uit tot actiejaar. Op allerlei manieren wordt in de publiciteit getreden, vinden activiteiten plaats, maar wordt vooral geld los gepeuterd voor de herbouw van de stellingkorenmolen op de Engh. en in witte pakken demon- Soester boeren tegen het van minister Brinkhorst. Breedtesport is het nieuwe tover woord bij de gemeente. De minis ter zwaait met een buidel geld voor gemeenten die de breedtesport (activiteiten voor sport, welzijn en onderwijs) impulsen geeft. De ge meenteraad schuift de Vereniging Sportraad Soest (als adviesorgaan namens de georganiseerde sport) aan de kant, kondigt als opvolger een Sportplatform aan, wil een sportcoördinator en een bewe gingsconsulent aanstellen en sport activiteiten van welzijnsinstellingen ondersteunen. Het rijk ziet de plannen wel zitten en zegt voor de komende zes jaar een bedrag van 700.000 gulden toe. De bedoeling van dit alles is dat meer mensen gaan sporten. In de sport wordt 2001 geken merkt door nieuwe dan wel ver bouwde accommodaties. MHC Soest en de Knickerbockers krij gen respectievelijk aan de west- en de oostzijde van de Bosstraat een nieuwe thuisbasis, nadat ze ge dwongen zijn sportpark Konings weg te verlaten om plaats te maken voor bedrijven. S.O. Soest kan eindelijk voorberei dingen treffen voor de nieuwbouw van het clubhuis. Boven op de toe zegging van 3,1 miljoen draagt de gemeente 3 ton extra bij, zodat de financiering (na versobering van het tweede bouwplan) rond is. Hetzelfde geldt voor de verbou wing van het clubgebouw van WZ'49. De vereniging krijgt ruim 5 ton, 2 ton meer dan aanvankelijk de bedoeling is, zodat ook zij vol gend jaar aan de slag kan gaan. De extra bijdrage hebben beide clubs te danken aan het 'plotselinge' overschot op de begroting van de gemeente. Ze slokken het meren deel van de 9 ton op, die te verde len is. Op de velden en in de zalen laten sporters al dan niet hun tranen de vrije loop, van vreugde of bittere teleurstelling. Erg blij is de tienja rige Sven Mooij. Hij wint een prijs vraag en mag in mei aan de hand van Eiber het veld van het San Siro stadion in Milaan betreden voor de Champions League finale tussen FC Bayern München en Valencia. t en dé publiekstrekker van van de agenda. eigen honk, uitkijken naar iscoop in Soest. Behalve het lis Artishock, dat een ander ït van de markt bedient, is s, maar de gemeente is af- ijk van het initiatief van on- oers en deze zullen er met ïcurrentie van Amersfoort dere steden waarschijnlijk >rood in zien om hier een al te beginnen, t verlanglijstje van de jeugd >ok een jongerencafé. Zo'n nheid (The Cardinal) wordt /allig in de periode dat de matiek speelt - in het najaar i Stadhouderslaan geopend togelijk moet zijn. Deze aan- ng wordt in december over- nen en vastgelegd in het do lt dat de politieke partijen i jaar krijgen. van aandacht is ook de ge- j >verlast op de A28. Op het 1 entehuis wordt geklaagd dat waterstaat een trage instantie larop weinig invloed is uit te en. Dan moeten we maar bij linister aan de bel trekken, de reactie. tbal ■bondscoach Jan Zwartkruis een middag training aan *25 eren. Verwoede pogingen en gedaan in Soesterberg een we voetbalclub op te richten, nitiators vragen de gemeente nedewerking voor een veld op ;orfbalterrein aan de Kerklaan, r het antwoord is 'nee'. sisscholen, kennelijk onvoldoende of helemaal niet bij stilgestaan. Dat de openbare scholen het moei lijker hebben dan de bijzondere, is geen nieuws meer. Waar de 'zwar te' scholen van de OBS onder de leerlingennorm zijn gedoken, groeien bijvoorbeeld de Werveling, de Ludgerusschool en andere uit hun jasje. Uitbreidingen worden hier en daar gerealiseerd, op ande re plekken worden noodlokalen neergezet, zoals bij de Montesso rischool. Het bestuur van deze rooms-ka- tholieke basisschool heeft met pro jectontwikkelaar Heijlijgers over eenstemming bereikt over nieuw- medewerking Krijg: toegezegd voor woningbouw op de terreinen van Molenschot en de Mavo Soest (en vijf villa's langs de Soester- bergsestraat). Minister Jan Pronk persoonlijk schrapt deze passages in het be stemmingsplan. Soest en de pro vincie Utrecht, die het licht op groen had gezet, gaan in beroep (alleen D66 en GGS zijn tegen). Op hetzelfde moment is Soest al druk doende het Kodak-terrein aan de Beaufortlaan in Soestdui- nen aan te schaffen, zodat een streep kan worden gezet' door de Met tal van activiteiten viert de Montessorischool op passende wijze het 100-jarig bestaan. bouw in Spoordal, zodat op de huidige plek van de school wonin gen gebouwd kunnen worden. Het past allemaal in de plannen van de gemeente. Voor dat het zover is, viert de Montessorischool op de hoek van de Dalweg en de Steenhoffstraat uitgebreid het honderdjarig be staan. Het eeuwfeest vindt in juli plaats en kinderen en leerkrachten trekken voor de gelegenheid ouderwetse kleding aan. bedrijfsbestemming en de 6-8 hec tare kunnen worden teruggegeven aan de natuur. Soest koopt eerst het onbebouwde gedeelte: 3 mil joen cash en de toezegging dat de huidige eigenaar Van Hoogevest in de Boerenstreek 16 extra wonin gen mag bouwen. Binnen vijf jaar zal besloten worden of ook het bebouwde terrein wordt aange schaft. De kosten daarvan bedra gen ca. 12 miljoen gulden. Soest stelt de voorwaarde dat de provin cie en het rijk eraan meebetalen. Daarnaast moet de bodemveront reiniging met zilver nog eens on derzocht worden. Op kerkelijk gebied zijn er veel ontwikkelingen - pastores komen en gaan - maar met name om de kerkgebouwen is het nodige te doen. Zo verandert de Julianakerk van eigenaar. De Evangeliegemeente Soest neemt voor 1,95 miljoen gulden het kolossale gebouw aan de Julianalaan over van de gerefor meerde kerk die, voortaan 'samen op weg' met de hervormde ge meente in Soest-Noord, de - in middels fraai verbouwde - Emma- kerk betrekt. De plannen voor een kerkelijk centrum bij de Oude Kerk komen op een laag pitje te staan, nu de gereformeerden van Soest-Zuid besloten hebben de Wilhelmina- kerk voorlopig nog maar niet van de hand te doen. Het 'samen op weg' in zuid lijkt haast geheel van de baan: hervormden en gerefor meerden houden ook weer aparte kerkdiensten. Alsof er een vloek rust op C-drie. Nog geen twee jaar nadat de cul turele instelling aan de Willaert- straat is verbouwd en de nieuwe bibliotheek er is aangebouwd, zijn de scheuren letterlijk en figuurlijk zichtbaar. Een verlies van 213 dui zend gulden noopt de nieuwe di recteur Toon Kort tot drastische maatregelen. Het theaterprogram ma voor volwassenen wordt ge schrapt en voor de bowling is een andere exploitant gewenst. 'C-drie is kaalgeslagen, met weinig middelen moeten we veel doen. Dit tekort kunnen we niet ombui gen, er zit te weinig vet op de rib ben. Bezuinigen of de kaasschaaf methode helpen niet meer. We staan met de rug tegen de muur', concludeert Kort in juni. De moeilijkheden worden ingege ven door een tegenvallend aantal bezoekers in het theater, maar ook door de onderhoudskosten aan het deels nieuwe pand, die veel hoger uitvallen dan begroot. Aan het cursussenaanbod ('onze ruggengraat') zal niet worden ge morreld. Kort wil dat C-drie en de bibliotheek gaan fuseren en denkt eraan om de theaterzaal tegen aan gepaste tarieven beschikbaar te stellen aan plaatselijke verenigin gen op het gebied van onder meer muziek en toneel. De gemeente houdt C-drie de hand boven het hoofd en pompt voor de zoveelste keer nog maar eens wat geld in het centrum dat in combinatie met de bibliotheek ver der mag gaan. Soest geeft ze een miljoen gulden mee. De jaarlijkse subsidie wordt vastgesteld op 2,9 miljoen gulden en de raad besluit nog eens jaarlijks 2 ton extra te geven voor de onderhoudskosten. Cabrio In het openluchttheater gaan ze uit hun dak. Het begint al in januari wanneer Berna Kousemaker, de motor van de Stichting Cabrio, de Cultuurprijs 2000 krijgt uitgereikt. Later in het jaar kan het open luchttheater zijn artiesten eindelijk een fatsoenlijk dak boven het hoofd bieden, als het voormalige clubhuis van De Knickerbockers aan de Soesterbergsestraat wordt neergezet. Daar blijft het niet bij. Cabrio krijgt namelijk een overkapping, C-drie raakt in de problemen, de rek is er uit. Weer moet de ge meente financieel bijspringen. zodat bij neerslag voorstellingen niet meer afgelast hoeven te wor den. Het 'hangende' ontwerp is van Harmen Werkman die er op de TU Delft zijn afstudeerproject van heeft gemaakt. Het kan vol gend voorjaar voor het eerst wor den opgezet, bedekt dan het po dium en kan in het najaar weer worden ingepakt. De kosten (230 duizend gulden) worden deels ge dekt uit de opbrengsten van de kermis (1 ton). De rest probeert Cabrio van sponsors en fondsen te krijgen. De gemeente stelt zich ga rant voor de financiering. De vrijgemaakt-gereformeerden beëindigen - eindelijk - ook de verbouwing van hun kerk aan de Parallelweg ('De Schuilplaats'). Bij de katholieke Petrus en Paulus- kerk (Kerkplein) verrijst een stilte centrum, dat in januari officieel ge opend zal worden. De dames Van Barncveld, Elshof en Frank Jan Koole leggen de eer ste steen van de Emmakerk.

Soester Courant | 2001 | | pagina 11