m Soest 50 jaar geleden Jcrooge bij Ludgerusschool )ntmoeting tussen Oost en West Royal Pare: waar ijsparadijs 'Kerst-inn' aan de Kornet T)ogtei6m f amóhocK SOESTERiXJUBAKTT Prachtig poëzieconcert verdiende meer publiek BGfla SOESTER COURANT CULTUUR Tt WELZIJNI PAGINA 9 C VASTE BEZORGERS /RIJDAG 28 DECEMBER 2001 ner 26 .eerlingen brengen familie in kerstsfeer enefietconcert 'Songs of Innocence' Blues Tradition 'Le fabuleux destin d'Amélie Poulain' AFD. SOEST EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN KIJKT U TOE OF BIEDT U EERSTE HULP? Taxichauffeur mishandeld Opbrengst 1750 voor Give Kids The World de beste, de lekkerste Raadslid 1974 en 1978-1982. Geboren en getogen Soester. Zet zich in voor de Soester Gemeenschap, voor jong en oud, voor de natuur en zal alles in het werk stellen het programma van de WD, waar bijna alle door de bevolking op de TOSS avonden ingebrachte ideeën in voorkomen, ten uitvoer te laten komen. Laat uw stem niet verloren gaan en stem WD. Een partij waar kwaliteit in zit. Speciaal voor u. iNEO. VERENIGING! Henk Gerth GEVRAAGD in Soest voor de Aanmelden: tel. 60141 52 Uit de Soester Courant van Maandag 31 December 1951 Hieronder een willekeurige greep uit het jaaroverzicht van 1951. 1 JANUARI. - Soest telt 23159 inwoners. De bevolkingsaanwas in 1950 bedroeg bijna 3 procent. 8 JANUARI. - Onze Burgemees ter deelt, in een onderhoud met ons, de plannen voor 1951 mede. Vier scholen zullen er worden ge bouwd, de rijwielpaden en voetpa den langs de Steenhoffstraat zullen worden aangelegd en zestig wonin gen zullen gereed komen. 19 FEBRUARI. - De nieuwe spoorbomen aan de overwegen van de Eikenlaan, Ossendamweg en Kolonieweg worden in gebruik genomen. - De RU.E.M. deelt mede, dat de straatverlichting in Soest bij maanlicht gedeeltelijk zal worden uitgeschakeld. 23 FEBRUARI. - Op de Birk- straat hebben 5 aanrijdingen plaats in 6 minuten. 1 MAART. - De door de gemeen te verstrekte vuilnisemmers wor den in gebruik genomen. 12 MAART. - De agent van poli tie J.W. Kaspers ontvangt de Car- negie medaille voor het tot staan brengen van een op hol geslagen paard. 13 APRIL. - Een comité wordt opgericht tot stichting van een ijs baan. - De gasprijs wordt met 1 ct, per kubieke meter verhoogd. - De Ren- en Toervereniging "Tempo" verkrijgt de Koninklijke goedkeu ring. 30 APRIL. - De verjaardag van H.M. de Koningin wordt op groot se wijze gevierd en staat in het te ken van de Haak-In-Actie voor de kankerbestrijding. 7 MEI. - De Voetbalvereniging S.E.C. neemt een tweede terrein in gebruik aan de Bosstraat. 10 MEI. - Het vernieuwde Na tuurbad wordt weer geopend. 25 MEI. - Rinke Tolman, de Soes ter schrijver van meer dan 30 boe ken en zeer bekend natuurvorser viert zijn 605'6 verjaardag. 28 MEI. - De 6e Christelijke school in Soest, aan de Groen van Prinstererstraat, wordt onder gro te belangstelling geopend. - Aan de vroegere werkers van de Lucht beschermingsdienst wordt een her inneringsmedaille uitgereikt. 9 JUNI. - Ir. Felix Ortt, de Soes ter Natuurfilosoof, wordt 85 jaar. 5 JULI. - De gemeenteraad besluit het openluchttheater over te ne men. In de vergadering, waarin dit besluit wordt genomen, wordt te vens het 100-jarig bestaan van de gemeentewet herdacht. 7 JULI. - De Soester Turnclub houdt een Kringparade in het Openluchttheater, waaraan 800 turners deelnemen. 7 AUGUSTUS. - De gasprijs wordt weer verhoogd. - Drie aan rijdingen op één dag. Bij een er van vindt een plaatsgenoot de dood. 19 AUGUSTUS. - Niet minder dan 17 koeien bevinden zich op de spoorbaan Baarn-Amersfoort, waardoor 5 dieren gedood worden. - Bij een pluimveehouder aan de Eigendomweg breekt pseudo-vo- gelpest uit. 12 SEPTEMBER. - 'Floralia' houdt haar jaarlijkse tentoonstel ling. 15 SEPTEMBER. - De vernieuw de Klaarwaterweg wordt officieel opengesteld. 5 OCTOBER. - mevr. de weduwe N. Klein- Geytenbeek, de tweede 100 jarige inwoonster van onze gemeente, geniet een prachtige verjaardag. 6 OCTOBER. Een bewoonster van een woning aan de Bosstraat steekt haar woning in brand en meldt zich bij de politie te Utrecht. 9 OCTOBER. - Te Soesterberg wordt de garnizoens-ontspan- ningszaal geopend. 16 OCTOBER. - Voor de com missaris der Koningin en leden van Gedeputeerde Staten wordt de nevelspuit gedemonstreerd. - Een amateur-fotografen-vereniging wordt opgericht, alsmede een nieuwe korfbalvereniging. - Het gemeentebestuur constateert steunfraude aan de lopende band. 11 NOVEMBER. - de R.K. Jeugdbeweging Soestdijk opent 'n nieuw groepshuis. 16 NOVEMBER. - Van de hand van dr. W. Vlak verschijnt een ana lyse over de sociaal-geografische en -economische structuur van onze gemeente. - De begroting 1952 sluit met een nadelig saldo van f 215.000.-. De schuld per in woner bedraagt f 220.-. 17 NOVEMBER. - Z.K.H. Prins Bernhard bezoekt met de Prinses sen Beatrix, Irene en Margriet 't jaarfeest van K.P.S. 22 DECEMBER. - Soesterberg krijgt een nieuwe industrie, het Borduur- en Lingeriebedrijf van de firma M. Kaldenberg. - De Buurt vereniging 'Hees' viert haar eerst lustrum. 28 DECEMBER. - Het Gemeen tebestuur van Soest bespreekt uit voerig de toepassing van de bepa lingen der Woonruimtewet met de gemeentebesturen van Amers foort, Hoevelaken, Hoogland, Leusden, Woudenberg en Stouten- burg. Gelijkluidende richtlijnen worden vastgesteld voor bedoelde gemeenten. in dan bent u een sla% jw woonbon ist ingevulde woonbonnen lovendien wordt gecontro. voorwaarden voldoet De es klopt, wordt in volgorde geldt de leeftijd en de ippelijke of economische Eemland.* 3ldt de periode dat men i huidig adres. ria bovenaan de kandidaten-1 persoonlijke gegevens zoals stelling en woonduur gecon- evens uit de Gemeentelijke' 'ersoonsgegevens. Zijn de wordt de woning door de aangeboden. Accepteert u gt u via de gemeente een 3 u de leges ad 93,50 huisvestingsvergunning kun; voor een woning, dan wordt u I na het verstrijken van del iderd door de verhuurder. I iingsbrief is het niet mogelijk I en te bekijken. Het heeft geen jrmeren naar uw kansen. ALS iERKING BENT GEKOMEN ING ONTVANGT U GEEN Itoewijzing e woningtoewijzingen worden en overzicht. Daarbij wordl el reacties er op een woning I f de woning aan een starter ol ewezen. Ook wordt de lee ventuele maatschappelijke ol ng en het daarbij behorende j 3ld. Op die manier kunt u een 'an uw kansen op een dergelijk eventueel uw woonwensen >ekenden len is het mogelijk om op iale gronden een urgentie- (rijgen. Slechts in een zeer jevallen zal een dergelijke hts van toepassing is voor een i verstrekt. Informatie hierover bij de afdeling Publiekszaken onderdeel huisvesting. ipt een serieuze klacht mocht oningtoewijzing, dan kunt u die en bij de gemeente Soest Woonruimteverdeling, Postbus )EST. |en heeft over het toewijzings- u daarvoor terecht bij Achtgoed /en, bij SCW of de afdeling n de gemeente Soest. Ook zijn Iers beschikbaar. matie kunt u ook vinden op iest.nl, bouwen en wonen, eling). nland bestaat uit de gemeenten n, Bunschoten, Eemnes, Leus- >udenberg. lad door de desbe- ïgevulde bonnen of te m. m verhuurder, betrokken verhuurder. ^leerlingen van de Ludger- usschool stapten vorige week "ffi? 'iet beroemde kerstverhaal van Charles Dickens, waarin de legendarische vrek Scrooge tot inkeer komt. Kinderen van de groepen 7 en 8 S»berden de musical met veel inzet ®i passie op en lieten het publiek het verhaal van dichtbij meema ken. Dat gebeurde zowel dinsdag als donderdagavond en vanwege de grote belangstelling waren ze Waarvoor uitgeweken naar het Nieuw Eemland College. De Imersfoortse school stelde de aula klangeloos beschikbaar, omdat het schoolgebouw aan de Vosse- gsldlaan (dat momenteel wordt atgebreid) te klein was om de Fonderden kinderen en familiele- ffibn te herbergen. »e Ludgerusschool en het Nieuw gemland College hebben een Drm van samenwerking die al lan ger loopt, al was het alleen maar om de scholieren die na groep 8 van de Soester basisschool het middelbaar onderwijs op dit insti tuut in de keistad zijn gaan volgen. Op de plek waar vroeger de paters van de Kruisheren hun kerstliede ren zongen, deden nu de trotse kinderen van groep 1 en 2 hun ui terste best dc kerstsfeer over te brengen aan de niet minder trotse De hele 'cast' van de musical die de Ludgerusschool opvoerde. ouders en andere verwanten. Daarna verschenen de oudste kin deren van de Ludgerusschool ten tonele voor een uitvoering van Scrooge. Voor zowel de acteurs in dop als de toeschouwers waren de voorstellingen een mooie aanloop naar Kerst. 9b.datum;_ 3b.datum: ïn) onder de 18 jaar nr: aats: i werk:. dige woning:/., partner/. datum invullen) doorstromer zie spelregels) Hemland. iesloten periode van Bedraagt uw enkele nee* tel: Het was zaterdag een vrolijke avond in C-drie, waar de Soes- tter sopraan Sonja van Lier het benefietconcert 'Songs of In nocence' organiseerde. De bij éénkomst liep uit op een muzi kale ontmoeting tussen Oost en West. Het was een kerstcon- eert, maar dan wel van een heel speciaal soort. Hét evenement werd ingeluid door de Tifa, Molukse slaginstrumenten ipeeld door een familie uit Hui- in. Het publiek werd gelijk bij ivang verrast door de Balinese Jkomstdans door Ni Ketut Wir- jati. Daarna kwamen pas de kerst liederen. Zo kwam Jonas (6 jaar), die eerst zo ijverig zijn Tifa be lde met een kaars op, gevolgd ir het projectkoor Songs of In- nce: kinderen uit Hilversum, lersfoort, Huizen en Soest, die op de tromboneklanken van Erik van Lier het 'Nu sijt wellecome' zongen. De Soester organist Gert Muts en Sonja van Lier brachten de mooie, ten onrechte weinig uit gevoerde adventscantate van Haydn 'Ein Magd ein Dienerin'. Na het 'Klein, klein Jezuke', ge- Zongen door de jongste kinderen van het koortje, volgde een trits •kn Europese kerstliederen door de oudere kinderen van het koor. itussen kwam er sneeuw uit de [lucht, er werden bellen geblazen en er werden bij 'Es ist ein Ros' ent- irungen' rozen uitgedeeld. Het liddeleeuwse kerstlied was het oudste van de avond; het werd met Erik en Sonja van Lier en een so- praantje uit het koor, Nicole den Uyl, uitgevoerd. 'Adeste Fideles' kreeg een bijzondere uitvoering; het begon heel puur, unisono, met de Latijnse tekst, en het eindigde met orgel, piano en sopraan in een bruisend 'O come all ye faithful' waarbij mede door de zang van Patricia Pasman verschillende stij len door elkaar liepen. In de pauze waren er Indische hap jes en na de pauze was er de Le- gongdans (een liefdesdans) door het ballet Purnama. Het vijfjarige danseresje leek speciaal opgesteld voor het vermaak van het publiek. Zo berispte zij hardop tijdens het dansen een mededanseresje dat zij fout was, deze gaf trouwens, heel professioneel, geen krimp... Na de pauze werd het heel vrolijk. De tocht door Europa ging naar Italië en Spanje en nam nog een zeer vrolijk Libanees dansje mee, ge danst door Ellemiek van Vliet uit Soest, en ging zo naar de Baille de Nadal oftewel een geboortedansje uit Spanje, een zeer oud kerstlied waarbij iedereen zichzelf op instru menten begeleidt. Kaarsendans Het 'Stille nacht' op Maleise tekst was het laatste kerstlied die avond en zo werd een zeer bont concert afgesloten, althans dat dacht het publiek, want de avond kreeg nog een klein staartje: een toegift in de vorm van een dans en wel de 'Dansa lilin' oftewel de kaarsen- dans, gedanst door Molukse kin deren uit Huizen. Dit was de ver rassing van de avond en zeer ont roerend. De hele voorstelling werd prachtig uitgelicht door Martin van Vlooten met assistentie van Leon van C- drie. Door de grote hoeveelheid aan dans en muziek bleek het pro gramma flink uit te lopen. Zo blijkt maar weer dat tijd niet alleen in de tropen, maar ook in Europa een relatief begrip is. Al met al was het mede dank zij Theater C-drie en de Joannesparochie een fantas tische avond. Er waren ong. 170 bezoekers. Er is in ieder geval f 2000,00 op gehaald. Na aftrek van de kosten kant daarvan een jaar lang een huis gehuurd worden voor de opvang van kinderen 'van de Molukken. Het bedrag kan meer worden als men een gift overmaakt op bank rekening. nr. 68.12.69.863 ten name van St; Infodoc Malukku met de vermelding 'voor vluchte lingen Bali'. Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Zaterdag 29 december De laatste bluesnight van 2001 zul len de oude bekenden van Blues Tradition - ze traden al een paar keer eerder op in Artishock - het jaar stomend afsluiten. Deze band bestaat sinds oktober 1996 en heeft sinds die tijd niet stil gezeten. Zij kenmerken zich door een di recte benadering van 'the blues'. De band speelt allerlei stijlen, zo als Blues, Folk, Texaanse en En gelse Blues. Door de gedrevenheid van de band komt er veel bijval van het publiek, dat een vorm van covers en improvisatie wel weet te waarderen. Door zowel oudere nummers te coveren als die van de huidige blueslichting kun je zeggen dat deze band een heel gevarieerd repertoire heeft opgebouwd. De band over hun muziek: 'Wij heb ben het over muziek met gevoel, iets wat in deze tijd te weinig naar voren gebracht wordt'. Zij zullen in ieder geval zorgen voor een bluesy oudejaarsfeestje. De bezetting: Louis Simons - Bass, Berry van Ekeris - Drums, Herman Oubou- ter - Zang en Gitaar Aanvang 22:00 uur. Entree ƒ15,00; leden 10,00. Voorver koop zaterdagmiddag 29 decem ber 15:00-16:00 uur. Maandag 31 december Filmhuis Artishock presenteert een film die het afgelopen jaar de har ten van alle Fransen stal! 'Amélie de Montmartre', zoals de film ook wel wordt genoemd, trok maar liefst 7 miljoen Fransen naar de bioscoop. Alleen president Chirac bleef thuis: hij liet in zijn paleis een privé-voorstelling geven. Mont martre wordt nu platgelopen door mensen die de locaties van de film willen opzoeken. De film kon, lang voordat hij klaar was, wereldwijd verkocht worden aan de hand van een fragment van slechts vijf minu ten. Midden in Parijs woont de on schuldige, beetje naïeve, maar vooral prettig gestoorde Amélie. Ze werkt in een café en woont op haar eentje in een appartement. Alles oké, maar toch wel een beet je saai en eenzaam. Maar op een dag verandert alles. Achter de plint van haar badkamer ontdekt Amé lie een koekblik met allemaal schatten van een schooljongen die hij daar zo'n 40 jaar geleden moet hebben verborgen. Zou het geen leuk idee zijn het blik terug te ge ven aan de eigenaar? Amélie doet wat speurwerk en kan anoniem haar goede daad doen. Het effect overtreft haar verwachtingen. De man krijgt een flinke injectie le vensvreugde en Amélie krijgt de smaak te pakken. Ze kijkt om zich heen wie ze nog meer zou kunnen helpen. Daar is in de eerste plaats haar vader, die verpietert in zijn huisje met tuintje met tuinkabou ter. Of haar conciërge, die nooit meer iets van haar man heeft ge hoord. Soms moet er ook gestraft worden: de groenteman bijvoor beeld, die zijn alleraardigste hulp je altijd zo afsnauwt. Van haar werkgeefster hoort Amélie dat je twee willekeurige mensen verliefd op elkaar kunt laten worden als je ze elk maar vertelt dat de ander de ogen niet van hem/haar af kan houden. Dat gaat ze uitproberen met een vaste klant van het café. Maar haar hardste noot om te kra ken is de stille jongen die ze een paar keer op een metroperron be zig ziet met het verzamelen van mislukte, weggegooide pasfoto's bij een fotoautomaat. Amélie voelt meteen: dit is de man die bij haar past. Maar zullen ze elkaar ooit leren kennen? Frankrijk 2001; 120 min. Na afloop van de film is het mogelijk dat bezoekers samen met de vrijwilligers van het Filmhuis op gezellige wijze van het oude jaar het nieuwe jaar ingaan. Aanvang:20:30 uur. Entree 10,00; CJP/65+7,00. Toegang alleen via reservering: donderdag 27 en vrijdag 28 december 10:00- 12:00 uur, @6019577. Dehoeve van een gehandi- »uden behorende persoon I Op dinsdag 8 januari 2002 starten wij weer een EHBO/ Reanimatie cursus, in het EHBO-gebouw aan de Pa- rallelweg 7a te Soest. J Voorinschrijving verzekert u van deelname. J 1 Kosten gehele opleiding(255,-) "ll5,- I Aanmelden bij mevr. W. van Schagen-Radema, tel.: 035 - 603 00 53 na 19.00 uur, of bij mevr. R. Wiemans- Hendriks, tel. 035 - 601 58 84. Gastouderbureau Hilversum - Soest GASTOUDEROPVANG, KINDEROPVANG OP MAAT biedt kleinschalige kinderopvang in een huiselijke omgeving op flexibele tijden; brengt ouders en gastgezinnen met elkaar in contact; verzorgt professionele begeleiding en ondersteuning; bemiddelt ook voor bedrijfsopvang. Bel voor informatie 035 - 628 13 81/602 14 27 bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Cctsoyda^owd 51epF"— Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035-601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 Fluitist Erik Bos graaf tijdens het poëzieconcert in de raadzaal. Foto Soester Courant. Voorlopig staat er nu een punt achter de poëzieconcerten, maar wellicht zien SLAS (Stichting Lite raire Activiteiten Soest) en het ge meentebestuur, dat de concerten mogelijk heeft gemaakt, mogelijk heden om de serie ook in het nieu we jaar voort te zetten. Ze verdie nen dan beslist meer publiek dan de afgelopen keer. Rond drie uur 's nachts in de kerstnacht meldde een taxichauf feur de politie dat hij mishandeld was door een passagier. De 28-ja- rige chauffeur reed vier mensen van Hilversum naar Soest. Tijdens de rit ontstond onenigheid over de hoogte van het geldbedrag. Op de Koninginnelaan in Soest werd de situatie voor de chauffeur zo be dreigend dat hij besloot de passa giers uit te laten stappen. Hierop werd hij door één van de passa giers geslagen. Ook veroorzaakte deze passagier schade aan de auto door er tegenaan te schoppen. De chauffeur deed aangifte bij de po litie: Die heeft een onderzoek in gesteld. Helemaal precies is de op brengst nog niet bekend, maar Monique Dericks van Holiday Inn-Royal Pare schat dat het toch wel 1750 gulden moet zijn. Dat is bij elkaar gebracht met de rijksdaalders die kinde ren zondag als entree moesten betalen. Het hotel in Soestduinen was om getoverd tot een waar ijsparadijs, met o.a. een overdekte ijsbaan, koek zopie-tentjes en een reuze sneeuwpop. De bezoekers - zo'n 700 kinderen/ouders in totaal - konden eventueel ook meedoen met een minirally in het bos met kleine jeeps, of knutselen en ge schminkt worden. De opbrengst gaat in zijn geheel naar Give Kids The World, een internationale ver eniging die zich inzet voor ernstig zieke kinderen. De officiële over handiging zal in januari plaatsvin den. De jeugd kan volop genieten tij dens het schaatsevenement in Soestduinen. Foto: Roland Kersten. BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Muziek- en poëzieminnend Soest heeft vorige week woens dagmiddag een kans voorbij la ten gaan. Het SLAS-poëzie- concert in de raadzaal van het gemeentehuis, werd zeer matig bezocht. De bezoekers die er wél waren - ca. vijftien - konden genieten van de welhaast virtuoze fluitkunst van de jonge musicus Erik Bosgraaf, die nog niet eens klaar is aan het conservatorium maar wel zo'n beetje de sterren van de hemel - of liever gezegd: bijna de lampjes uit de lichtkroon in de raadzaal - floot. Hij speelde o.a. stukken van Strawinsky en gebruikte een aan tal verschillende blokfluiten, ook de basblokfluit en de sopranino. Dat zorgde voor de nodige varia tie in klank. Indrukwekkend was ook de voor lezing door ds. Ruud Bartlema - net predikant geworden van de Oude Kerk in Soest - die gedich ten las van Hans Andreus en daar bij ook het nodige over de achter gronden van de dichter vertelde. Bartlema heeft een mooie stem, waardoor de poëzie van Andreus goed tot haar recht kwam. Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE De bewoners van de Kornet hebben afgelopen zon dagmiddag gezamenlijk een straatfeestje in kerstsfeer gevierd. De 'kerst-inn', ter hoogte van de nummers 40 en 42, had het weer mee: volop zon, terwijl er toch nog genoeg sneeuw lag vooreen ietwat winters sfeertje. Dat werd trouwens ook bevorderd door de verstrekking van winterse gerechten als glühwein, erwtensoep, warme chocolademelk en nog zo het een en ander. De stem ming zat er goed in. De Kornetters vieren wel vaker buurtfeestjes met z 'n allen, maar een kerst-inn was iets nieuws. Het werd zó gezellig dat het ongetwijfeld nog wel eens herhaald zal worden. Foto: Soester Courant.

Soester Courant | 2001 | | pagina 9