t €*.69 f Soest^OJaargeledenj 1WSÖËST] j 2.69//5,| ons matras I Verdwenen Soest 'Van heidehut tot residence' Keuring vliegtuigbemanning al heel oud 6f «#.49 €*.69 «.79 ®.99 0.89 €O.S9 €0.S9 €O.S9 «.79 ¥«779 f.S9 €0.39 *.59 «.79 1.79 «.79 0.7 9 0.7 Kamiel Maase wint Sylvestercross Uitslagen 21s,e Sylvestercross Alle hoeken van Soest gezien? Lidl-I prijs .99 .69 S.*9 Uit de historie van Soest(erberg) Loodgieterswerk Ovale lai«| DONDERDAG 3JANÜAR|2Qn7 SOESTER COURANT PAGINA 11 J Damespantoff] Het Uitbreidingsplan I voor de hoofdweg Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest Afm.: 22 x 11 x 10| In samenwerking met Fotoservice Willem Van Oosten £etcd/e - Centmd Uit de Soester Courant van 4 Januari 1952 Maten: 36 t/m 41 Dp schadelijke stoffen lelijk oor verstelbare 1 In het uitbreidingsplan voor de I hoofdweg en omgeving, omvatten- I de het deel van Nieuwerhoek tot I de Oude Herv. kerk, wordt ook de I toekomstige bebouwing aangege- I ven en zijn ook voor de bestaande I woningen de toekomstige vóór- en I achtergevel rooilijnen getrokken. Wij hebben de kaarten, waarop dit I uitbreidingsplan is uitgewerkt en I waarin de visie van Ir. Van Emb- Iden omtrent de toekomstige be- I bouwing van de hoofdweg is ver- I werkt, bezien en laten hierover het leen en ander volgen. ■De eigenaardige bestaande bebou wing langs onze hoofdweg en de onveilige verkeerstoestanden, wel ke veroorzaakt worden door sterk [vooruitspringende gebouwen, on- idergaan in dit plan 'n rechtzetting, ttr. Van Embden heeft met het rode Jpotlood vóór- en achtergevel-rooi- Bijnen getrokken, welke 'veelal pwars door de bestaande bebou wing lopen. Deze rode lijnen, dus de nieuwe rooilijnen, zullen wij in grote trekken volgen, om 'n indruk te geven van de toestand, welke men in de toekomst wil bereiken. In de Van Weedestraat staat het winkelblok, waarin de Autocentra le is gevestigd, op de rooilijn. Hier uit volgt, dat de rode lijn loopt door alle volgende winkelpanden vanaf de Firma Veenendaal tot en met de Firma Van Doorm. Aan de andere zijde van de weg staan de panden van de heren Van Haar lem, De Vlaming en Buurman te ver vooruit. Bij Hotel "Eemland" buigt de rooilijn naar binnen en valt een gedeelte van de tuin van de heer Zomer, naast hotel "Eem land", alsmede het voorterrein van "Eemland" er buiten. Deze gron den krijgen dus de bestemming van openbaar plein. Door het be staande politiebureau wordt onge veer de rooilijn in beslag genomen, waaruit volgt, dat van Café Ver kerk de biljartzaal wordt afgesne den. De panden van de Firma's Kraal en Zoetelief staan eveneens te ver naar voren. De achtergevel-rooilijnen brengen in verschillende gevallen ook nog wijzigingen in bestaande bebou wing, doch het zou ons te ver voe ren hierop nader in te gaan. Niet alleen de woningen langs de hoofdweg krijgen te maken met de nieuwe rooilijnen. In de Anna Pau- lownalaan b.v. staan de huizen aan de rechterzijde van deze straat (ko mende vanaf de hoofdweg) allen te ver naar voren. In de Talmalaan gaat de rooilijn door de percelen aan de linker zijde van de straat, en ook door verschillende aan het Kerkpad gelegen panden. Niet alleen de rooilijnen vallen in dit plan op. De toekomstige be bouwing van de open liggende ter reinen zijn eveneens in dit plan verwerkt. Door de nieuwe rijks weg, welke binnen niet te lange tijd het grote verkeer vanuit de richting Amsterdam vóór Baarn opvangt, zal de hoofdweg in onze gemeen te in belangrijke mate worden ont last. De ontwerpers van het uit breidingsplan menen dan ook, dat zonder grote bezwaren de hoofd straat als winkelstraat kan worden bestemd. Dit uitbreidingsplan beoogt verder de smalle bebouwde strook langs de hoofdweg, gelegen tussen Dp de foto de Soester politie, po erend met materieel. Indrukwek kend, maar wel 'Verdwenen Soest'. Lo te zien is de foto genomen in een tijd dat de Soesters zich wel veilig moesten voelen: een motor- brigade en speurhonden paraat. We hopen dat de foto duidelijk is en we vragen u in welke periode deze is gemaakt. Verder de vragen: waar is de foto genomen en wie staan er op? We wachten uw reac ties af via de telefoon van deze ru briek S86012158. Bij voorbaat dank. Soest-Noord ('t Hart) en Soest- Zuid, te verbreden, waardoor de vorm van de gemeente Soest een dusdanige verandering ondergaat, dat in de toekomst de vorming van een centrum mogelijk is. In dit plan zijn verder een aantal nieuwe wegen ontworpen. Vanaf de Burg. Gfothestraat, rechts van de Baarnse Banketbakkerij, gaat een nieuwe weg lopen naar de Julianalaan, welke halverwege aan sluit aan een weg, komende van de Emmalaan. Langs deze nieuwe wegen is een bebouwing geprojec teerd van minimaal 2 en maximaal 8 woningen aanéén. Het begin van een dezer nieuwe wegen, n.1. die vanaf de Emmalaan, begint tegen over de Sophialaan. Vanaf de Anna Paulownalaan gaat vervol gens een nieuwe weg naar de bocht in de Sophialaan. Het station Soestdijk wordt in dit plan zeer belangrijk geacht. De smalle toegangsweg nabij de spoorbomen blijft bestendigd, doch het verkeer krijgt een ruime toegang naar dit station. De ach tertuin van het politiebureau moet plaats maken voor een brede toe gangsweg met plantsoen, waardoor de huizen aan de Spoorstraat tus sen 't station en fa. Tolboom moe ten verdwijnen. Vanaf het station Soestdijk is een nieuwe weg gepro jecteerd langs de spoorlijn, welke aansluit aan de Beethovenlaan. Vanaf de Korte Brinkweg is 'n doorbraak ontworpen naar de Van Weedestraat. Daar is een weg ge projecteerd, welke langs "Eem land" loopt en de tuin van de fam. v. d. Kop afsnijdt. Deze straat ver volgt zijn weg over de Van Weede straat, door het perceel van de fam. Spijker in de richting van de Eng. Op de Korte Brinkweg moe ten voor deze weg twee woningen verdwijnen, maar hoe deze weg verder de Eng zal doorkruisen is nog niet te zeggen. De plannen hiervoor zullen worden uitgewerkt in een volgend partieel uitbrei dingsplan. Over de spoorwegovergang aan de Van Weedestraat is ook een nieu we weg gedacht. Achter het ge meentehuis is verder een plein ge projecteerd, hetwelk aansluit aan een nieuwe weg, lopende langs de spoorlijn tot de Molenstraat. Het gedeelte Dalweg langs de R.K. Begraafplaats, nabij de Steenhoff- straat, zal een geweldige verande ring ondergaan. In de plaats van dit weggetje komen twee brede toegangswegen naar de Steenhoff- straat. De gebouwen aan de nu bestaande weg moeten verdwijnen, zo ook dus het pand, waarin de R.K. leesbibliotheek gevestigd is. Het terrein voor de R.K. Kerk aan de Steenhoffstraat zal daarbij over gaan in openbaar terrein en de Korte Kerkstraat wordt rechtge trokken, waardoor twee boerderij en zullen verdwijnen. ls er een vliegtuigongeluk is ;ebeurd, rijst telkens ook de aag of het niet wijten was aan en menselijke fout en zo ja, elke. Altijd staat in het onder- ;oek de vraag centraal: waren ichnische mankementen de •orzaak van het ongeluk of jeelde (ook) de lichamelijke jönditie van (één van de leden m) de cockpitbemanning een 1? Dit laatste is zelden het geval, 0^ 0^ dankzij de uiterst strenge keurin- wMm gen die elke bezitter van een vlieg- brevet moet ondergaan in Soester- berg, variërend van eenmaal per half jaar tot eens in de twee jaar. Daar is aan de Kampweg het Ae- romedisch Instituut (vroeger het Nationaal Luchtvaart Geneeskun dig Centrum) gevestigd om lucht- vaartgeneeskundige activiteiten te bundelen. Hier worden keuringen uitgevoerd voor zowel de burger als de militaire luchtvaart. Het In stituut bestaat dit jaar vijftig jaar. Dat wil piet zeggen dat de keuring van [vliegers ook zo oud is. Deze bestond zelf al voordat er 'echte' vliegtuigen bestonden. Ook toen vliegtuigen bij wijze van spreken met naald en draad en hout en lin nen in elkaar werden gezet, moes ten de kandidaat-vliegers allerlei medische testen ondergaan. Slaag den ze daar niet voor, dan bleven ze, net als nu, onherroepelijk op de ond. ielfs de 'luchthelden' uit de pio- iierstijd van de luchtvaart mochten iet zomaar de lucht in. Ze moes- n eerst medisch gekeurd worden, ■at gebeurde bij de 'Vlieg-Medi- jche Dienst' op Soesterberg die [jarenlang onder leiding stond van Van Wulfften Palthe. Met zijn fstaf had hij 'de zwaarste beproe- ■vingen' uitgedokterd, waardoor Imen bij de dienst met recht kon Izeggen: 'De waarborgen zijn wel I zoo, dat er eenvoudig menschelij- I kerwijs geen sprake van zijn kan dat een vliegtuigbestuurder plotse- I ling door een ongesteldheid of iets I dergelijks zou kunnen worden overvallen'. Proef-schepsel Waaruit bestond eind jaren tien, I beginjaren twintig de keuring toen een cockpit nog niet bekend was en de vlieger gewoon in de open lucht zat? Bijvoorbeeld uit een proef in de evenwichtsstoel. In de toelichting daarbij stond: 'Het proef-schepsel zet zich "water pas", sluit z'n oogen, maar een opkikkerend tukje wordt hem niet gegund, want de arts beweegt de stoel voorover en achterover, naar links en rechts. De proefpersoon geeft aan wanneer hij volgens z'n gevoel denkt horizontaal te zitten'. Opmerkelijk was dat het verticale gevoel (links en rechts) beter ont wikkeld was dan het gevoel van voor- en achterover. Het onderzoek van de aandachts functie bestond uit het zo vlug mogelijk doorstrepen van bepaal de puntfiguurtjes. Ze stonden in vijftig regels verspreid tussen soortgelijke punten, die echter in geringe mate van de gegeven fi guurtjes afweken. Aan de hand van de tijd die men hiervoor nodig had en het aantal fouten kon de keuringsarts sterke aandachts schommelingen vaststellen, vooral bij epilepsie. Het belangrijkste 'keuringsinstru ment' was echter een grote machi nekamer met onderdruk-kamer 'dienende om zich een beeld te vormen van den invloed welke het vliegen op groote hoogte op het menschelijk organisme uitoefent'. 'Een groote marine-stoomketel, tot caisson verheven en allerkeurigst 'ommanteld' en ingericht, biedt vier, vijf personen flinke ruimte, waardoor het mogelijk is dat de medicus den proefpersoon nauw keurig observeert'. Die observatie betrof de invloed van de luchtdruk op de proefpersoon, afwisselend op een hoogte van 3.000, 4.000, 5000 of 6.000 meter. De snelheid van 'dalen en stijgen', in Soester berg een gevoelsbedrog- bedroeg ongeveer 400 meter per minuut. De proefpersoon moest zelf de stijg- en daalsnelheid regelen 'op last van den medicus die met hem in telefonische gemeenschap staat'. Lachbuien Meestal traden op 6.000 meter de 'hoogteverschijnselen op': bewe- gingsdrang, motorische onrust (lachbuien), praatzucht, gebrek aan zelfbeheersing of aan zelfkri tiek, slechte toestandsbeoordeling, overschatting van de eigen capaci teiten, kleven aan bepaalde woor den, wegvallen van ethische rem men (gebruik van ruwe, platte uit drukkingen), kortom, een alge- meene verlaging van het bewust zijnsniveau'. De proefpersoon was zich van dit alles nauwelijks bewust en verkeer de altijd in de veronderstelling dat hij het er prima had afgebracht. Wanneer de dokter hem vertelde van zijn psychische afwijkingen, dan twijfelde de proefpersoon eer der aan de geestestoestand van de arts dan aan z'n eigen gedragingen. De hoogteverschijnselen openbaar den zich ook in het handschrift. Door vorm en inhoud kreeg de onderzoeker een overtuigend beeld van de verlaging van de psy chische capaciteiten als gevolg van zuurstofgebrek. 'Wie de uiterst-strenge keuring doormaakt en doorstaat en dan goedgekeurd wordt om als vlieg tuigbestuurder dienst te doen, is menschelijkerwijs gesproken zoo volmaakt gezond en betrouwbaar mogelijk', zo liet de Vlieg-Medi- sche Dienst weten. Vliegen was dus niet gevaarlijk voor degenen die dit deden, althans niet qua ge zondheid. Alleen aan het materi- 'Waterpasgaat de veel-beproef- de in de evenwichtsstoel zitten. Hij sluit de ogen en de stoel wordt voor- en achterover en van links naar rechts bewogen. De man die de test ondergaat moet op z'n gevoel zeg gen of hij horizontaal denkt te zit ten. Onderdeel van de vliegerstest in de jaren twintig. Bron: Eemland Pers. aal wilde nog wel eens iets niet deugen... In de volgende aflevering een ver slag van de proef die dokter Van Wulfften Palthe op 19 november 1920 uitvoerde met sergeant Bak- kenes (naar hem is in Soesterberg de Bakkeneslaan genoemd) als bestuurder en luitenant Van der Hoop (de beroemde Indië-vlie- ger) als waarnemer. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de- Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, Sf,6017065. De Sylvestercross in Soest heeft een zege opgeleverd voor Kamiel Maase. Hij liep de 10,4 km in 31.18'. Luc Krotwaar eindigde op 0.09' op de tweede plaats, de Keniaan Paul Biwott kwam 0.13' na winnaar Maase over de finish. CROS S Bij de dames waren de bloemen voor de Keniaanse Viola Kibiwott. Zij nam kort voor de finish afstand van Irma Heeren, die de hele race op kop had gelopen. De winnares had een voorsprong van 0.07' op onze landgenote. De Belgische Saskia Deckers eiste op 0.27' de derde plaats voor zich op. Onder uitstekende weersomstan digheden vond op Oudejaarsdag de traditionele Sylvestercross'in de Lange Duinen van Soest plaats. Op de hoofdnummers was de in breng van de Nederlanders groot. Bij de Lange Cross Dames nam Irma Heeren van meet af aan de kop. Zij werd op de voet gevolgd door de wereldkampioene bij de junioren op de cross, de 18-jarige Keniaanse Viola Kibiwott. On danks verwoedde pogingen van Heeren om los te komen van Ki biwott, moest zij in de slotklim de Keniaanse voor laten gaan. On danks het 'zilver' was Heeren zeer tevreden met dit resultaat. In de tussenstand om het DeltaLloyd CrbssCircuit staat zij na twee wed strijden stevig aan kop. Achter de twee koploopsters leverden de Belgische Sonja Deckers en onze eigen Grete Koens strijd voor de laatste plek op het erepodium. Deze strijd werd gewonnen door de frêle Belgische. Lange Cross Bij de Lange Cross Heren was het lopersveld samengesteld rondom Installatiebedrijf |^®2i j. cornelisse bv. IjL-if I Telefoon (035) - 601 30 14 Kamiel Maase. Het was dan ook niet verrassend dat Maase reeds bij aanvang van de wedstrijd werd omringd door James Kipketer, Paul Biwott en Simon Kiprop. Kipketer zat in een week in Brus sel voor Maase. Maase liet in eer ste instantie de Afrikaanse wervel storm uitrazen. De Nederlander Luc Krotwaar, net terug van een trainingsstage in Kenia, vervoegde zich tot verbazing van velen halver wege de wedstrijd bij de kopgroep. Twee ronden voor het einde be sloot Maase het tempo verdei5 op te voeren. Krotwaar kon nog lang volgen, waar de Kenianen Kipke ter en Biwott moesten afhaken. Maase finishte met negen secon den voorsprong op de ijzersterke Krotwaar. Paul Biwott, vorig jaar nog vierde, versloeg zijn landge noot James Kipketer met drie se conden en mocht het erepodium completeren. De bloemen en be kers werden aan de winnaars over handigd door burgemeester Jans sen. Recreatieloop Bij de recreatieloop, om 15:00 uur, zijn ruim duizend sportievelingen van start gegaan voor hun 2, 4, 6 of 8 kilometer. Onder hen de wet houder van Sport, Harry Witte. Onder grote publieke belangstel ling kwam de wethouder in een tijd van 30 minuten en 5 seconden over de finish. Volgens de officieuze cijfers mag de Sylvestercross zich nu definitief de grootste cross van Nederland noemen. In totaal zijn 2330 deel nemers van start gegaan. Iets meer dan 2100 van hen haalden daad werkelijk de finish. De organisa tie kan terugkijken op een geslaagd evenement. Start van de dames in de promi- nentenloop (6000 meter). Foto: Aldo Allessie. Foto: Aldo Allessie. Viola Kibiwott (l.) gaat Irma Heeren inhalen en uiteindelijk de 6 km-titel op haar naam schrijven. Prominenten heren 10,4 kilo meter: 1. Maase, Kamiel 31:18:4 Ne derland; 2. Krotwaar, Luc 31:27:0, Nederland; 3. Biwott, Paul 31:31:9, Kenia; 4. Kipke ter, James 31:34:4, Kenia; 5. Boit, Musa 32:02:9, Kenia; 6. Kiprop, Simon 32:12:7, Kenia; 7. Broek, Stefan van den 32:29:8, België; 8. Svenoy, Jim 32:33:5, Noorwegen; 9. Ntiram- peba, Hilaire 32:44:5 Burundie; 10. Damme, Jeroen van 32:48:2 Nederland. Prominenten dames 6000 me ter: 1. Kibiwott, Viola 21:09:5, Ke nia; 2. Heeren, Irma 21:16:4 Nederland; 3. Deckers, Sonja 21:36:2, België; 4. Koens, Gre te 21:40:4, Nederland; 5. Ruij- ters Vivian 21:59:3, Nederland; 6. Wiertsema, Suzanne 22:01:9, Castricum; 7. Bilt, Erika v.d, 22:10:3, Nederland; 8. Sluys- mans, Isabelle 22:14:2, België; 9. Nijhoving, Inge 22:15:7, Ne derland; 10. Horst, Sandra ter 22:21:2, Nederland. Hydron korte heren 3200 me ten 1. Essaadi, Ridouan 9:37:4, Bel gië; 2. Oetelaar, Rudy van den 9:43:1, PSV; 3. Koning, Johan de 9:46:6, Sprint; 4. Koers, Marko 9:47:4, Nijmegen; 5. Voogt, Eelco de 9:49:6, Ilion. Hydron korte cross dames 3200 meten 1. Kruijer, Silvia 11:29:6, Hellas; 2. Dorp, Carina van 11:31:2, Hellas; 3. Bezemer, Annet 11:35:3, De Keien; 4. Over- beeke, Marlies 11:38:7 Pac; 5. Reijt, Sabine van de 11:47:1, Sprint Vier keer per jaar worden de leden van de Historische Vere niging Soest op een tocht door het verleden van Soest geno men, als zij het tijdschrift 'Van Zoys tot Soest' ontvangen waarin de lokale geschiedenis van alle kanten belicht wordt. In het derde nummer van de 22e jaargang van deze perio diek worden weer nagenoeg alle windstreken van het oude Soest bestreken. De uitgave opent in het zuidwes ten met de merkwaardige geschie denis van het huis de Hoefslag aan de Biltseweg, van de hand van de heer Meerts. De uitgestrekte na tuur aan de zuidzijde van de ge meente is één van de onderwerpen in deel 9 van de door Marcel Vos- sestein verzorgde geschiedenis van ae boester natuurbeschermingsac tiviteiten. De oostzijde van Soest, met name de Lage Birk, komt aan de beurt in een artikel van Ton Hartman, die de openbare verko ping van 'Het Derde Erf en de gevolgen daarvan behandelt. De enige vroedvrouw die Soest een eeuw geleden kende zag uiter aard alle hoeken van Soest en Wim Peters vond een brief aan de toen malige gemeenteraad waarin zij haar reis- en arbeidsomstandighe den beschrijft. Via een reactie op de inmiddels afgesloten serie over de 'Annalen van het St. Jozefge sticht' wordt in deze editie het rondje voltooid in de noordwest hoek met een aflevering over Café Soestdijk, als onderdeel van de reeks Soester monumenten, be schreven door Henk Gerth. Dat de Historische Vereniging geen oogkleppen op heeft maar ook verder om zich heen kijkt, blijkt wel uit het verslag van de jaarlijkse busreis, in dit geval naar Oudenbosch en omgeving, met zelfs een zijstapje naar België. Vindt u het de moeite waard om deze informatie te ontvangen, dan is dit alleen mogelijk via het lid maatschap van de Historische Ver eniging Soest. De contributie be draagt f 40,- per jaar en opgave als lid is mogelijk bij het secretariaat (035-6012769). Dan wordt u ook op de hoogte gehouden van de overige activiteiten en zijn er mo gelijk nog eerdere exemplaren ver krijgbaar! Ook op www.soest.nl/ hvs is het mogelijk u als lid aan te melden. Daar is naast veel infor matie over de vereniging zelf een inhoudsopgave te raadplegen van alle jaargangen van 'Van Zoys tot Soest'. Tel. 601 33 37 Voor uw heerlijke lunch en diner; geopend van woe. t/mza. vanaf 11.30 uur, op zondag vanaf 16.00 uur Tel. 603 33 33 Cafetaria open: woe. t/m zo. van 16.00 tot 20.00 uur. Catering verzorgen wij altijd; salades, luxe hapjes, broodjes en warme buffetten etc. Birkstraat 7

Soester Courant | 2002 | | pagina 11