Middelkoop trekt lijst Soest 2002 En dit zijn de knallers van deze week: Politie rolt Soester jeugdbende op Portaal hoort na fusie bij grote woningcorporaties Nederland 3.85 0.81 3.63 0.90 1.36 0.81 m NEFKENS SOEST ms* SPOED VOOR EEN GEZOND BEGIN VERKOOPPLANNEN? DONDERDAG 3 JANUARI 2002 80e JAARGANG NO. 19 Getuigen gezocht van overval aan Zuidpro menade DEZE WEEK o "-rarwj: fï '//>r t Na reeks inbraken en vernielingen Partijprogramma is voor rondweg, tegen belastingverhoging Voortzetting van o.a. Achtgoed Bromfietser rijdt tegen vrachtwagen Te vroeg afsteken Soester gewond door vuurwerk Vanaf a.s. vrijdag 4 januari E L L E M T J N 4 RESTANTEN WINTERCOLLECTIE 2 HALEN 1 BETALEN 4 (fnaay tol ziens (nj lUfenujn 4 Page toiletpapier Rond wit- of tarwebrood Magere varkens lappen Gebraden kipfilet Navelina hand sinaasappelen Broccoli VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Jongen overvallen op oudejaarsavond OPELO SOESTER KALENDER Gilde Soest viert nieuwjaar RUUD SMIT visspecialiteiten De Soester Courant zoekt met spoed NIEUWE BEZORGERS Heb je op woensdag tijd om een wijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 TOBCOURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 8,25 - Buiten Soest 16,50 - Losse nummers 0,50 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Vrijdagmiddag vond er een overval plaats op een winkel aan de Zuidpromenade. Om streeks tien over vijf kwam er een man binnen met een don kere huidskleur, ongeveer 1.80 lang en gekleed in donkere kle ding. Hij bedreigde het winkel personeel met een vuurwapen. De man kreeg vervolgens een onbekend geldbedrag en rende weg in de richting van het tank station. De politie heeft de zaak in onderzoek. Eventuele getui gen wordt verzocht contact op te nemen met de politie Eem- land noord, 820900-8844. Actueel 'Eenmalige vergunning verblijf asielzoekers' 2001: ups en downs voor regionaal bedrijfsleven Nieuwe gezichten bij de Kamer van Koophandel In de rij voor de euro Column Visser Op 't Hoogt Actueel Weekprogramma bij opening Emmakerk Varia Actie voor doodzieke kinderen in Israël Oudejaarsknollentraditie Niet alleen agrarische functies in het landschap Nieuwjaarsoptreden Knijn Cultuur Welzijn 7 Programma Artishock Programma C-drie Soesterberg Bezwaren tegen Pearle ongegrond verklaard Oranjecomité Soesterberg heeft nieuw bestuur Concourswinnaar geeft concert in Cenakel Op Soest/Sport Soest 50 jaar geleden Van heidehut tot résidence Verdwenen Soest 11 Kamiel Maase winnaar van Sylvestercross Prikbord 13 Zonnescherm in wintertijd Medische dienst Kerkdiensten Informatierubrieken Radio Soest BEDRIJFSSTOFFERING WONINGSTOFFERING MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-602 42 94 Met de aanhouding van twee jongens uit Soest heeft de politie van het district Eemland noord een groot aantal inbraken en vernie lingen kunnen oplossen. De jongens - een van 19 en een van 17 jaar, beiden uit Soest - bekenden kort na hun aanhouding verantwoorde lijk te zijn voor tien inbraken in auto's en vrachtwagens in Baarn, Eemnes en Soest. Tevens bekenden ze inbraken in twee bedrijven in Soest, een openlijke geweldpleging in Soest, een diefstal van een bromfiets in Baarn en een ver nieling van een auto in Soest. Tijdens het onderzoek werd duidelijk dat meer jongeren zich schuldig hadden gemaakt aan strafbare feiten. Uiteindelijk werden 33 jongens en één meis je gaande het onderzoek aange houden en voor verhoor naar het bureau gebracht. Uit de ver horen bleek dat een deel van de jongeren in de periode januari tot medio oktober 2001 vernie lingen had gepleegd aan auto's. De vernielingen bestonden voornamelijk uit het aftrappen van buitenspiegels, het laten leeglopen van autobanden, het ingooien van ruiten en het bek rassen van de voertuigen. Te vens werd een bushokje, een in formatiebord en een ruit van een school vernield. Op de spoorlijn in Soest werd een voorwerp op de rails gelegd. De overweg werd daardoor geslo ten, zodat ook het treinverkeer werd ontregeld. Een groep van 16 verdachten wordt verant woordelijk gehouden voor deze feiten. Van 29 vernielde auto's, negen lekke banden en vijf be kraste auto's werd overigens totaal geen aangifte gedaan. Van de in totaal 34 aangehou den jongeren bleken er zeven niets met de genoemde feiten te maken te hebben. De meeste jongelui zullen voor de kinder rechter moeten verschijnen of komen in aanmerking voor een Halt-afdoening. Het onderzoek is inmiddels afgerond. Teun Middelkoop, ex-fractie voorzitter van het CDA in de Soester gemeenteraad, is de lijsttrekker van de nieuw partij 'Soest 2002', die op 6 maart meedoet aan de verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad. Middelkoop stapte in april 1999 op, nadat hij politiek on der vuur had gelegen wegens vermeende 'belangenverstren geling' bij de nieuwbouw van de Rabobank aan het Kerk plein. Op de achtergrond speelden des tijds, volgens ingewijden, ook de interne tegenstellingen binnen de CDA-fractie een rol, evenals enke le meer persoonlijke achtergron den, maar die werden toen niet aan de grote klok gehangen. De formele aanleiding voor het terug treden van de CDA-aanvoerder was de niet aflatende kritiek die hij met name uit de hoek van Ge meentebelangen Groen Soest - nu coalitiepartner van het CDA - te verduren kreeg, evenals zijn FvdA-collega Kees Boerkoel. Mid delkoop trok zich ook terug uit het bestuur van de bank. Hij consta teerde - na één jaar in de politiek De woningcorporaties Portaal Woonstichting en Genuagroep (waarin opgenomen Acht goed) gaan per 1 januari 2002 samen verder onder de naam Portaal. Bij de fusie is ook de Stichting Bejaardenzorg Nij- kerk betrokken. Met bijna 60.000 'huishoudens onder dak' behoort Portaal tot de gro te corporaties in Nederland. Het fusiebesluit is door de Raad van Commissarissen van de be trokken organisaties goedgekeurd. Het Ministerie van VROM heeft al eerder ingestemd met de fusie. Vorige maand is een akkoord be reikt tussen directies van de fusie partners en de vakbonden FNV Bouw, Hout- en Bouwbond CNV en De Unie over een sociaal plan. De werkgelegenheid van de mede werkers is gegarandeerd. De Raad van Bestuur van de nieu we stichting zal bestaan uit me vrouw M.P. Duijnker (thans be stuurder Genuagroep) en de heer drs. A. van Usen (thans bestuurder Portaal). President commissaris en vice-president commissaris zijn respectievelijk de heer dr. D. Tom mei (thans president commissaris Genuagroep) en de heer drs. H.J. van Essen (thans voorzitter van de Raad van Commissarissen Por taal). In de loop van 2002 zal me vrouw Duijnker het voorzitter schap van de Raad van Bestuur overdragen aan de heer Van Usen. Zij blijft bij Portaal als adviseur van de Raad van Bestuur. In een eerste reactie laat Tommei weten 'heel blij' te zijn met de fu sie. 'Deze fusie is ontstaan uit de wil om sterker en beter te worden en krachtige prestaties te leveren. Portaal wil invulling geven aan een moderne relatie tussen huurder en verhuurder. Niet geredeneerd van uit vastgoed, maar vanuit de wen sen van de klanten. Het gezamen lijk belang staat voorop.' Portaal Eemland Het woningbezit van Portaal is opgedeeld in regio's en wordt be- Zaterdagochtend ontstond er op de Birkstraat een ongeval waarbij een 39-jarige man uit Soest ge wond raakte. Hij man reed op een bromfiets en zag vermoedelijk een geparkeerd staande vrachtwagen over het hoofd. Hij werd met on bekend letsel vervoerd naar het ziekenhuis. Onderzoek wees uit dat de man gedronken had. Hij onderging een bloedproef om vast te stellen of hij te veel alcohol had gedronken. Gistermorgen hees de staf van het rayonkantoor aan de Laanstraat de nieuwe Portaal-banier, waarmee de fusie ook in Soest 'zichtbaar' is ge worden. Foto: Soester Courant. heerd door de regiobedrijven Por taal Leiden, Portaal Arnhem/Nij megen, Portaal Utrecht en Portaal Eemland. De projectontwikke lingsactiviteiten zijn samengebun deld in Portaal Ontwikkeling, dat gehuisvest is in Eist en Utrecht. Het centraal kantoor is gevestigd in Baarn. Tot de belangrijkste activiteiten behoren sociale woningbouw op Vinex-locaties en het herontwikke- len van bestaande stedelijke gebie den. Portaal neemt deel aan Vinex- projecten als Schuytgraaf (Am- hem), Waalsprong (Nijmegen), Leidsche Rijn (Utrecht) en Vat horst (Amersfoort). Een aantal herstructureringsprojecten zijn Rijnboog in Arnhem, Wolfskuil in Nijmegen, Soesterkwartiér in Amersfoort en Kanaleneiland in Utrecht. Voor achterstallig onder houd aan woningen in Leiden is 30 miljoen gulden gereserveerd. Bewaar de Soester Couranten! 27 febr. 2002 komt er weer een Logo puzzel in deze krant. actief te zijn geweest - dat het in Soest niet mogelijk was 'om naast het raadslidmaatschap andere be stuurlijke functies uit te oefenen'. In de wandelgangen was toen al te vernemen dat ér binnen het CDA grote spanningen heersten, die vooral betrekking hadden op het financiële beleid van de gemeente. Middelkoop had daarover, als za kenman (o.a. oud-directeur van de Nederlandse Export Combinatie in Soestduinen), nogal afwijkende ideeën. In de afgelopen maanden werd zijn naam soms genoemd als initiatiefnemer van een nieuwe politieke partij, die hij samen met zijn oud-fractiegenoot Jan Smeeing (later ook opgestapt we gens verschil van mening met de rest van de fractie). De geruchten bleken onlangs op waarheid te be rusten met de presentatie van de nieuwe partij 'Soest 2002'. Speerpunten Daarvan is inmiddels ook het ver kiezingsprogramma bekend gewor den. Het (titelloze) stuk bevat acht speerpunten, die kort weergeven waar de partij voor wenst te staan. Dat 'toezicht op de doelmatigheid en de effectiviteit van de gemeen telijke bestedingen' daarbij voorop staat mag, gezien de opstelling van Middelkoop c.s., geen verbazing wekken. De partij noemt vervol gens: een (adviserend) referendum bij belangrijke beslissingen, 800 woningen erbij in Soesterberg, be perkte woningbouw in Soest; een rondweg ter ontlasting van het centrum; stelselmatig onderhou den aan wegen, paden en plant soenen; geen belastingverhogingen anders dan de inflatie, volgend; en geen teruggave van terreinen 'aan de natuur' als dat leidt tot kapitaal vernietiging. 'Het program van Soest 2002 geldt niet alleen tijdens de verkiezingen, maar ook gedu rende de vier jaar erna', klinkt het, met een impliciet verwijt in de richting van de andere partijen. Het programma zelf biedt niet al te veel verrassingen. De partij pleit o.a. voor speciale aandacht voor groepen als ouderen, jongeren, ge handicapten, minima en allochto nen. Maar 'om een optimaal voor zieningenniveau te kunnen garan deren dient misbruik van gemeen schapsgelden opsporingsprioriteit en strikte regelhandhaving te ge nieten'. Soest 2002 is voor het VOS-project (eenzaamheid oude ren) en een jongerenforum, voor meer voorzieningen voor gehandi capten, voor een 'redelijke leef baarheid' voor de minima en bij allochtonen voor een inspannings verplichting als 'tegenprestatie' voor de inburgeringscursussen. Het dagziekenhuis in Soest moet blijven, vindt Soest 2002 kortweg. De partij is ook voor financiële ondersteuning van Radio Soest en is ook bereid het particulier initia tief op het gebied van sport en cul tuur te steunen. Er moet wel con trole zijn op de juiste besteding van de middelen. Niet 'aan de natuur' Soesterberg mag van de nieuwe Teun Middelkoop. partij groeien met 8000 inwoners, c.q. 800 woningen op locaties die vrij komen door het gewijzigde gebruik van de vliegbasis. In Soest mag er alleen gebouwd worden met behoud van groen en ruimte. Soest 2002 vindt het 'niet gewenst dat opnieuw locaties aan de natuur worden teruggegeven als dat tot kapitaalvernietiging leidt - (in deze uitspraak zijn o.a. de bezwa ren van Jan Smeeing tegen de 'Zonneglorendeal' terug te lezen) - maar het huidige beleid van 'ste nen voor stenen' kan behouden blijven. Jonge inwoners moeten de kans krijgen een eigen woonlocatie te verwerven in Soest(erberg). De partij pleit ook voor een 'helder' toewijzingsbeleid voor woningen. Opmerkelijk is het standpunt dat 'luxe projecten als Spoordal' geen navolging verdienen, omdat de bedrijfsverplaatsing tot onevenre dig hoge kosten kan leiden. Soest 2002 wil 'voldoende' politie, ook 's avonds en 's nachts, en vindt dat aangiften van misdrijven altijd ge volgd moeten worden door een onderzoek naar de daders. 'Een gedoogbeleid vindt geen onder steuning', aldus het programma. Vrijdagmiddag en -avond heeft de politie intensief gecontroleerd op het te vroeg afsteken van vuur werk. Op diverse plaatsen kregen vijf personen, voornamelijk min derjarigen, een bekeuring omdat ze vroegtijdig vuurwerk afstaken. Ze zullen via het bureau HALT een alternatieve straf krijgen. Een 23-jarige Soester raakte kort na één uur op nieuwjaarsmorgen gewond bij het afsteken van vuur werk. De man stond op de Gemshoorn vuurwerk af te steken toen een stuk vanaf de grond in zijn gezicht sprong. Met een bloe dende wond aan zijn neus en vuur- werkresten in zijn oog werd hij door de GGD naar de EHBO van Molendael gebracht. 4 Soesterbergsestraat 13 Soest-Zuid (035 - 603 55 46) 4 pak 18 rollen heel vers van 't mes 100 gram net 2 kilo 500 gram De rondweg moet met de grootst mogelijkw prioriteit op de politie ke agenda gezet worden, omdat het hart van Soest onnodig wordt belast, vindt Soest 2002. Zij pleit voor een 70-kilometerlimiet op wegen met gescheiden rijbanen en vrije fiets/voetpaden; voor 30 km in de woonwijken door infrastruc turele aanpassingen en voor ge luidsarm asfalt op de A28. De ge meente moet zich inspannen voor de oplossing van de parkeerpro blemen bij de winkelcentra. De partij is tegen ontmanteling van het openbaar vervoer en wil dat het 'onkruidbeleid' en het 'grofvuilbe- leid' verbeterd worden, waarbij met name de grofvuilinzameling in Soesterberg in ere moet worden hersteld. Experts Het zwaartepunt van het program ma ligt in het hoofdstukje 'Finan ciën en economie'. Soest 2002 pleit voor zorgvuldige omgang met de gemeentelijke gelden, ook als ze van de centrale overheid afkomstig zijn, en stelt vast dat daarvoor in zicht nodig is in de doelmatigheid en de affectiviteit van de bestedin gen. De partij is voor een lokale 'algemene rekenkamer' - bestaan de uit financiële experts uit de be volking, aangevuld met enkele raadsleden - die toezicht houdt. De partij pleit verder voor een 'open en transparant financieel beleid', een heldere OZB-proce- dure en tijdige inning van alle vor men van belasting. 'Belastingverhogingen zullen met grote terughoudendheid worden doorgevoerd; in principe zal alleen aanpassing aan de inflatie plaats vinden. Een drastische verhoging van de OZB - zoals enkele jaren geleden - mag niet meer voorko men,' aldus Soest 2002, dat zich ten slotte nog uitspreekt voor de invoering van een adviserend refe rendum en voor het voortbestaan van Soest als zelfstandige gemeen te. Op oudejaarsavond is een zeven tienjarige Soester overvallen op de Soesterengweg. Tegen half elf fietste de jongen naar huis toen hij ter hoogte van het tunneltje werd tegengehouden door een jongen die hem om vuurwerk vroeg. Ver volgens kwamen er diverse ande re jongens bij, die de zeventienja rige om de nek klemden en hem dwongen zijn mobiele telefoon af te geven. Ze gingen er met de te lefoon vandoor. Samen met pas santen zocht de politie in de direc te omgeving naar de jongens. Een van de jongens die bij de beroving betrokken zou zijn geweest werd aangesproken, maar verklaarde de telefoon niet te hebben. De politie heeft de zaak in onder zoek en is op zoek naar getuigen. Het zou om circa tien jongeren gaan met Turks of Marokkaans ui terlijk. Eén van de jongens zou cir ca achttien jaar zijn, gekleed in een leren jack, met zwart haar dat met gel strak achterover zat. Deze jon geman was naar een walkman of minidisk aan het luisteren. Een ander zou zo'n vijftien jaar zijn, klein van postuur, met petje en lichte sjaal. Wie meer informatie heeft wordt verzocht de politie in Eemland noord te bellen: 0900 8844. Autobedrijf A. van der Lee Exclusief-Dealcr voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Wie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT IBirkstraat 30 - 3768 HH Soestl Telefoon (035) 601 23 64 De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Zaterdag 5 januari 10:00 Nieuwjaarsbijeenkomst PCOB, 'Credo', Julianalaan 19. 14:30 Film 'Als kat en hond', C-drie, Willaertstraat 49, 3,50/4,50. 20:30 Expositie Lea v.d. Eijn- den, Artishock, Steenhoffstraat 46. 21:00 Jazzconcert Mixed Dou blé, Artishock, Steenhoffstraat 46. Zondag 6 januari 12:00 Nieuwjaarsbijeenkomst Groot Gaesbeeker Gilde, Gil- dehuis, Steenhoffstraat 46. 14:00 Nieuwjaarsbijeenkomst Artishock, Steenhoffstraat 46. 16:00 Nieuwjaarsbijeenkomst WD, Holiday Inn Royal Pare, Van Weerden Poelmanweg. Maandag 7 januari Raadscommissie Algemene Bestuurszaken, gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 20:30 Film 'Girlfight', Arti shock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 8 januari 14:00 Nieuwjaarsbijeenkomst UW, Mariënburg, Burgemees ter Grothestraat 80. 14:00 Nieuwjaarsbijeenkomst 'Huisvrouwen', Klaarwater, Wiardi Beckmanstraat 475. 19:30 Raadscommissie Ruim telijke Ordening e.a., gemeen tehuis, Raadhuisplein 1. 20:00 Nieuwjaarsbijeenkomst Historische Vereniging Soest/ Museum Oud Soest, Gildehuis, Steenhoffstraat 46. Woensdag 9 januari 19:30 Raadscommissie Sport, Onderwijs, Welzijn en Milieu, gemeentehuis, Raadhuisplein Op zondag 6 januari vanaf 12:00 uur zal het Groot Gaesbeeker Gil de of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest zijn inmiddels traditio nele nieuwjaarsbijeenkomst hou den in het Gildehuis, Steenhoff straat 46. De bijeenkomst is be stemd voor alle leden, vrienden en bekenden. Rond de klok van 13:00 uur wordt, na een korte toe spraak door ouderman René van Hal, het glas geheven op de toe komst van het gilde en zijn leden/ vrienden en bekenden. De bijeen komst duurt tot 15:00 uur. Ieder een is van harte welkom. van weedestraat 149 soest 035-6 Voorheen: Van Rouwendaal Makelaardii REGIOMAKELAARS Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl g Soest@Buijsregiomakelaars.nl h> UW MAKELAAR IN DE REGIO!

Soester Courant | 2002 | | pagina 1