ITS: KEN en \|E 'ePP sn/MSm' Visser T)ogteïom 'Eenmalige verblijfsvergunning voor 54 asielzoekers in Soest' Auto ramt boóm op Birkstraat Nieuwe fietsroutes bij Fietsen Eén Twee Drie Allemaal in de rij voor de euro 2001: jaar van ups en downs voor regionaal bedrijfsleven iGER LVO 2002 VcKEK A> e> R SPORT te Soest. n kleurrijk Mieuwjaar 1 ACTUEEL r r NU NOG MEER VOORDEEL. Nieuwe gezichten bij de Kamer van Koophandel PAGINAj DONDERDAG 3 JANUARI 2002 SOESTER COURANT MAK PAGINA 3 BRASSERIE KEUZEMENU Nieuwjaarsreceptie bij Artishock de beste, de lekkerste Open brief van Vluchtelingenwerk ©^stsiOTiiiïyjiï DANSCENTRUM SEPP WENST U Samenwerking met Eem-fietsboot Witgoed specialis Service voor alle merken fgi Winkeldief gepakt PVP'S Mooie vangst Omzet daalt, export neemt af Oliebollenactie Fakkeldraagsters Omdat wij moeten omprijzen in Euro's kunnen wij u nu al laten profiteren van hoge kortingen. WOM ENSWEAR/ Soesterbergsestraat 49A - Soest specialist in All Wheel Drive AWD Intern/extern lig t/m 9 januari 2002 Vrijdag koopavond Gratis parkeren 3 NIDEEËN I 34 03 >est.nl iksoest.nl A1 .Vrijdag koopavond. wenst zijn cliënten, menden en relaties /video *1 uur fotoservice ages ook APS Ttretfotografie JS \AT 85, SOEST, TEL 035-6013917 )nze internetpagina: www.fotoplus.nl ms Zwanikken Industrieweg 4b Soest 3762 EK Tel. 035-6010811 loderne wijze gefabriceerd i I iR GARANTIE en Bovaggarantie en arantie op motor, n aandrijfassen. 100 km, airco, LPG€13.386 15.000 km, airco€13.386 cm. automaat, E.C.C€33.988 wd-met, airco 26.999 fauw-met., E.C.C, RTi€39.705 00 km, airco4.515 000 km, LPG5.853 9.038 km, blauw-met, LPi, airco8.848 -met., airco, LPG, mistl.11.299 n-met, LPG6.307 07-97, Im-vetgen€10.391 5.876 1 000 km, airco26.727 met*. E.C.C€37.618 ve1- E C.C38.525 3 km. airco€21.555 akco22.008 3 km, tuil options€26.092 leer, roofrails, 16.744 lm-velgen11.299 -met., E.C.C€15.836 E.C.C18.105 .000 km, leer, E.C.C. 14.475 9EST, 035-603 70 47 -soest.nl 18,15 I Combinatie van zalm en tonijn met Japanse mosterdsaus Assortiment Spaanse tapas I Soep van rode peper met chorizo Gegrilde tonijnbiefstuk met tartaarsaus I Filet mignon met roquefortsaus I Hazenpeper met wildgarnituur Schuimbakje gevuld met warme kersen Flensjes met appel en caramel Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief wijn en koffie (niet op feestdagen) 'Brasserie tester 'PviV 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl Op zondag 6 januari 2002 houdt de Culturele Vereniging Artishock de nieuwjaarsreceptie. Leden en belangstellenden kunnen bestuur en elkaar ontmoeten om goede wensen uit te spreken, van gedach ten te wisselen over de activiteiten in het nieuwe jaar en waar men erder over wil praten. Het nieu- 'e jaar wordt bijzonder omdat :ishock weer een lustrum te vie- :n heeft. Hierover later meer. 'aarnaast is de bijeenkomst een looie gelegenheid om eens te in- •ormeren naar de diverse vacatures in deze bloeiende vereniging zoals bestuurslid, coördinator werkgroep ixpositie, kandidaat voorzitter, Darmedewerkers, soos coördinator of medewerker bij de werkgroep klassiek. De receptie is aan de Steenhoffstraat om 14:00 uur en natuurlijk is er, volgens de Artis- hocktraditie, muziek. (Denk aan de euro!) BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 De stichting Vluchtelingen- Werk/Opvang Nieuwkomers Soest heeft zich per open brief tot het College van Burgemees ter en Wethouder van Soest ge wend, om aan te dringen op een 'eenmalige bijzondere maatregel'. Daarmee zouden hier 54 asielzoekers aan een verblijfsvergunning geholpen moeten worden. De tekst van de brief luidt als volgt: 'Geacht College, Stichting Vluchtelingenwerk/Op vang Nieuwkomers Soest vraagt uw aandacht voor de groep asiel zoekers die al langer dan driejaar in Nederland verblijft en afkomstig is uit landen waar recent (burger)oorlogen en mensenrech tenschendingen hebben plaatsge vonden. Stichting Vluchtelingen- Werk/ Opvang Nieuwkomers is van mening dat er een eenmalige bijzondere maatregel moet worden getroffen om deze groep (waarvan er 54 in deze gemeente verblijven) een verblijfsvergunning te verle nen. De betreffende groep asielzoekers verkeert al vele jaren in onzeker heid. Onder de oude Vreemdelin genwet zijn de achterstanden in de behandeling van aanvragen en de daaropvolgende juridische proce dures steeds verder opgelopen. Ook het beleid met betrekking tot uitgeprocedeerde asielzoekers functioneerde niet goed. Het ge volg hiervan is dat zo'n 4.000 asielzoekers gemiddeld 7 jaar in ROA woningen zitten en er ca. 15.000 asielzoekers langer dan drie jaar in de centrale opvang verblij ven. In het algemeen vindt Vluchtelin genwerk dat asielzoekers die na een zorgvuldige procedure zijn uit geprocedeerd, Nederland moeten verlaten. Het lukt de overheid tot nu toe echter niet om asielproce dures binnen een redelijke termijn af te wikkelen en ook het terug keerbeleid faalt. Vluchtelingen- Werk vindt dat de overheid het recht verspeeld heeft deze mensen nog terug te sturen. Deze mensen moeten nu de kans krijgen een nieuw bestaan op te bouwen. Lokale situatie In Soest wonen nu 19 asielzoekers al langer dan 6 jaar in ROA wo ningen en 35 asielzoekers langer dan 4 jaar in woningen die vallen onder de zorgwet WTV. Stichting VluchtelingenWerk/Opvang Nieuwkomers vraagt u niet langer de ogen te sluiten voor de gevol gen van dit falende beleid: mensen die al jarenlang in Nederland wo nen, kinderen die hier geboren zijn en inmiddels naar school gaan, een verbroken band met het land van herkomst. Stichting Vluchtelin genwerk/Opvang Nieuwkomers spreekt haar zorg uit over de situa tie waarin de asielzoekers die ho ren tot bovengenoemde groep in onze gemeente zich bevinden: zonder perspectief op status en zonder perspectief op terugkeer. Stichting Vluchtelingenwerk/Op vang Nieuwkomers Soest vraagt het College van B. W. van de gemeente Soest zich uit te spreken dat zij deze zorg deelt; deze brief in de gemeenteraad te agenderen en ook de gemeenteraad een der gelijke uitspraak te vragen; zich uit te spreken dat de gemeente de wens met betrekking tot de voor gestelde eenmalige maatregel voor de betreffende mensen in de ge meente Soest deelt; en deze uit spraak mede te delen aan de lan delijke overheid, c.q. de staatsse cretaris van Justitie, mevrouw E. Kalsbeek.' De brief is ondertekend door be stuurslid L. Hindriks van de stich ting VluchtelingenWerk/Opvang Nieuwkomers Soest. Weegbreestraat205-207* 3765XE Soest*Tel:035-6017954*www.sepp.nl De fietswebsite 'Fietsen Eén Twee Drie' (www.fietsen.123.nl) heeft drie nieuwe fietsroutes in Eemland en rond Leusden op internet gepubliceerd, waar door het aantal fietsroutes in de wijde omstreken van Amersfoort is uitgebreid tot 25. De nieuwste route brengt de fietser vanuit Baarn naar Paleis Soestdijk en daarna naar de bossen en duinen van Soest en Soestduinen. Bij de twee andere fietsroutes wordt samengewerkt met de web site van Achterveld. 'De Kanaal route' van het Waterschap Vallei Eem geeft een mooi beeld van het landschap in de omgeving van het Valleikanaal. De route 'Rond Leusden' loopt door de twee ken merkende landschappen, die Leus den rijk is: het hoevenlandschap in SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 het Oosten en het boslandschap in het Westen. 'Fietsen Eén Twee Drie' bevat naast de 25 routes rond Amers foort inmiddels in totaal 417 vol ledig beschreven fietsroutes, waar van 337 in Nederland, 72 in Bel gië en 8 wereldwijd. Sinds april 2000 hebben meer dan 165.000 bezoekers de website bekeken. Verder gaat de fietswebsite ko mende zomer nauw samenwerken met 'de Eemlijn', de fietsboot over De Eem. Deze fietsboot zal, mits de financiering rond komt, van mei tot november 2002 gaan varen. 'Fietsen Eén Twee Drie' heeft toe gezegd fietsroutes vanaf de aanleg steigers in Soest, Baarn, Eemdijk, Spakenburg en Flevoland te zullen ontwikkelen. Deze routes zullen op de Fietsboot verkrijgbaar zijn. Ook zullen de routes op de website, op een speciale pagina gewijd aan de Eemlijn, worden gepubliceerd. Fietsnieuwsbrief Op de website wordt ook aan veel andere zaken die met fietsen te maken hebben, aandacht besteed. Een voorbeeld hiervan is het (ech te!) rijdende Fietscafé, dat de ge broeders Henk en Zwier van Laar uit Kootwijkerbroek hebben ont wikkeld. In het januari-nummer van de Fietsnieuwsbrief van 'Fiet sen Eén Twee Drie' wordt mel ding gemaakt van zelfs een VIP- fietscafé. In diezelfde Fietsnieuwsbrief (waarop men zich gratis kan abon neren) wordt gewezen op de 'ont hullende' rubriek 'Doortrappers'. Hierin wordt de 'prangende vraag' beantwoord of protestanten meer fietsen dan katholieken. En of pro testanten meer fietsen stelen dan katholieken. Ook bevat de fiets website een 'Actuele Fietsagenda' met vele georganiseerde fietstoch ten in het komende fietsseizoen 1 DIERENSPECIAALZAAK OOFDSTAD B.V. Soesterbergsestraat 59, Soest Telefoon 035 - 601 80 80 Zaterdagmiddag werd een 38-jari- ge man uit Soest aangehouden na dat hij drank had gestolen uit een winkel aan de Burgemeester Gro- thestraat. Hij liep weg zonder twee flessen cognac af te rekenen aan de kassa. De politie werd gewaar schuwd; de man werd aangehou den en voor verhoor overgebracht naar het bureau, waar proces-ver baal werd opgemaakt. De flessen drank bleveij achter in de winkel. VERKOOP UW OVERTOLLIGE NATUURLIJK BIJ: DILLEN BURG LAAN 12, SOEST TEL: 035-6012340 WWW.VOORBIJ.NL Een tot nu toe onbekende auto mobilist kwam op nieuwjaarsoch tend in alle vroegte - omstreeks half vier - in een slip op de gladde Birkstraat. Hij verloor de macht over het stuur. De auto kwam tegen een boom terecht en raakte zo zwaar beschadigd, dat de brand weer de bestuurder uit het wrak moest bevrijden. De politie kon gis termorgen nog niet zeggen wie de onfortuinlijke bestuurder was en hoe het verder met hem is afgelo pen. Foto: Eemland Pers. Vrijdagmiddag werd een 39-jarige man uit Bussum aangehouden na dat hij geprobeerd had een trui te stelen. Personeel van een winkel aan de Van Weedestraat zag dat de man een alarmlabel van een trui aftrok en de vernielde trui achter liet in de winkel. De politie werd gewaarschuwd en die trof de man in de omgeving aan. Hij werd aan gehouden en overgebracht naar het bureau. Daar bleek hij diverse goederen in zijn bezit te hebben die vermoedelijk van diefstal af komstig zijn. Bovendien had hij een nepvuurwapen bij zich. De man werd ingesloten voor verhoor. Net als in de rest van (bijna) heel Europa is ook Soest afgelopen dinsdag (nieuwjaarsdag) het euro-tijdperk ingestapt. Veel inwoners gebruikten de 1' januari om zich via de flappentap' te voorzien van de nieuwe bankbiljetten. Het liep niet echt storm, maar bij de meeste geldautomaten - zoals hier aan de Smitsweg - vormden zich rijtjes van nieuwsgierige mensen. De in voering van de euro is in Soest, voor zover bekend, zonder incidenten verlopen, al moesten velen - en vooral het winkelpersoneel - gisteren wél even wennen aan de nieuwe betaalmiddelen. Foto Soester Courant Een lichte omzetdaling, een daling van de export, een con stant aantal bedrijven met winst en een minder sterke werkgelegenheidsgroei. In een notendop is dat de economi sche ontwikkeling van de regio Gooi en Eemland in 2001. Dat blijkt uit de Enquête Regio nale Bedrijfsontwikkeling (ERBO), de graadmeter van de regionale economie van de Ka mer van Koophandel Gooi en Eemland. De oliebollenactie van Scouting groep De Fakkeldraagsters is afge lopen zaterdag succesvol verlopen. De netto-opbrengst bedroeg f 1309,00. Een resultaat waar ze uiterst tevreden mee zijn. Om vijf uur 's morgens stak Frank Presser, een van de organisatoren, de branders onder de olie aan. In de uren die daarop volgden, kwa men achtereenvolgens de schil- ploeg, de beslagploeg, de bakploeg en de verkoopploeg in actie. Iedere ploeg bestond gelukkig uit enkele lichtingen. De ruimte in het nieuw gebouwde lokaal is meteen in gebruik geno men. Daar stonden de bakken met de hete olie. De schoonmaakploeg rondde de actie af. De hele dag door is gebakken en verkocht, met bovengenoemd resultaat. Behalve Frank Presser verdient ook Marieke Demage een extra vermelding. Deze twee jonge lei dinggevenden 'regisseerden' samen de actie van A tot Z. De Fakkel draagsters zijn blij dat ?e over zul ke energieke en enthousiaste lei dinggevenden kunnen beschikken. Soester Courant elke woensdag een belevenis! Voor het eerst sinds 1993 is er in 2001 een reële omzetdaling ge weest. Eemland boekt nog een lichte toename van de omzet. De dienstverlening en industrie in Gooi en Eemland laten in 2001 als enige branches een lichte stijging van de omzet zien. De lichte afna me van de export in Gooi en Eem land in 2000 zet dit jaar versterkt door. Deze afname is grotendeels terug te voeren op de industrie (zie tabel). Evenals in 2000 maken bijna alle bedrijven in Gooi en Eemland winst. Het aantal ondernemers in de regio dat tevreden is over het rendement neemt in vergelijking met 2000 iets af. In 2001 inves teert 68% van de bedrijven in de regio. Dat is een vermindering ten opzichte van 2000 met 3%. Zowel in de regio als in Nederland wordt in de bouw en de industrie het meest geïnvesteerd en in de detail handel het minst. Werkgelegenheid In 2001 neemt de werkgelegenheid in de regio voor het eerst in vier jaar minder toe dan in Nederland. Ondanks de in 2001 regelmatig voorkomende berichten over per soneelsinkrimping groeit de werk gelegenheid in het algemeen dus nog steeds. In Gooi en Eemland laat de detailhandel de grootste werkgelegenheidsgroei zien. In de industrie is een lichte daling van de werkgelegenheid te zien. Voor 2002 zijn de verwachtingen ten aanzien van de omzet, investe ringen en werkgelegenheid minder positief dan destijds voor 2001. Positief is dat er meer bedrijven zijn die verwachten te exporteren. In Eemland zijn de ondernemers over het algemeen positiever over de toekomst dan in het Gooi. Uit zondering vormt de verwachting over de winst. De positievere ver wachtingen in Eemland kunnen verband hebben met de ontwikke lingen in 2001. Bedrijven in Eem land hebben gemiddeld genomen een beter jaar gehad dan bedrijven in het Gooi. 11 september De voorzichtige houding die de ondernemers aannemen ten aan zien van 2002 is deels terug te voe ren op de aanslagen van 11 sep tember. Een onderzoek van de Vereniging van Kamers van Koop handel heeft uitgewezen dat onge veer eenderde van de daling van het ondernemersvertrouwen wordt veroorzaakt door de aanslagen. De economie is verantwoordelijk voor het overige tweederde deel. Na een reeks jaren van positieve ontwikkeling van het bedrijfsleven in Gooi en Eemland is in 2001 sprake van een minder gunstige ontwikkeling. Toch doet het regio nale bedrijfsleven het in vergelij king met Nederland niet slecht. Op het terrein van omzet, investe ringen en winst scoort de regio zelfs beter dan Nederland. Ontwikkeling omzet - 0.9% -1.0% Ontwikkeling omzet dienstverlening 0.5% 0.1%" Ontwikkeling omzet industrie 0.1% - 0.8% Ontwikkeling export - 3.8% - 1.8% Ontwikkeling export industrie - 14.6% Groei werkgelegenheid 1.9% 2.2% Groei werkgelegenheid detailhandel 2.7% Bedrijven met winst 91% 89% Bedrijven tevreden over rendement 72% 72% Bedrijven dat investeert 68% 67% Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42 Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 60234 31 De Kamer van Koophandel Gooi- en Eemland gaat een pe riode van verandering tege moet. Vier jaar na de fusie tus sen de Hilversumse en Amers- foortse Kamers treedt per 1 ja nuari een nieuw bestuur aan. Het nieuwe bestuur zal worden voorgesteld drs. J.C. van Ek te be noemen tot vice-voorzitter. Medio april zal Van Ek het voorzitter schap van de Kamer op zich ne men. Tot dat moment blijft de hui dige voorzitter, I.J. Vos, deze func tie vervullen. Het algemeen bestuur zal vanaf het nieuwe jaar een groot aantal nieuwe leden krijgen. Veel van de huidige bestuursleden keren niet terug vanwege het bereiken van de maximale zittingstermijn. Verder wordt het algemeen bestuur uitge breid van 42 naar 48 leden. Dat heeft te maken met de forse groei die de Kamer in de afgelopen ja ren heeft doorgemaakt. De Kamer Gooi- en Eemland heeft zich in de afgelopen vier jaar gericht op regionaal- economische stimulering en verbetering van de dienstverlening aan de onderne mers. Uit onderzoeken en kwali teitsmeringen blijkt dat de Kamer daarin geslaagd is en een positie in de top 5 van de Kamers van Koophandel in Nederland heeft verworven. Naast handhaving en versterking van de externe positie van de Ka mer staat voor de komende tijd het bouwen aan de interne Kameror ganisatie centraal. Het algemeen bestuur van de Kamer heeft in zijn vergadering van 18 december be sloten de Kamerorganisatie daar voor te wijzigen. Het organisatie veranderingsproces zal worden ge leid door een nieuwe directeur, die de komende tijd zal worden aange trokken. De huidige directeur, drs. C.A.J. Floor, zal zijn functie op een nader te bepalen moment ter beschikking stellen. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 Tijdens het laatste poëzieconcert, op 19 december in de raadzaal van het gemeentehuis, kreeg ik van de burgemeester de gedichtenbundel 'Hier lonkt een spiegel'. Met de handgeschreven opdracht:aan gezien u in uw column aan 'inte rims' nog wel eens - weliswaar wat overdreven - aandacht hebt be steed...'. De bundel is uitgebracht door 'Het BUREAU interim!' uit Den Haag. Let op die hoofdletters en dat uit roepteken. Een typografie die doet denken aan de Vlaamse dichter Paul van Ostaijen. In de inleiding van dit aardige boekje (ISBN 90 9015 338 1) staat: 'Het Bureau in terim!' hanteert een aantal kern woorden waaraan het haar werk wijze en aanpak toetst: helder, be trokken, eigentijds, doordacht en betrouwbaar. Dit rijtje woorden vormt als het ware het gezicht van het bureau, haar intrinsieke blauwdruk'. Van Ostaijen prikte dergelijk taal gebruik door in zijn bundel 'Mu- sic-hall' met zijn gedicht: SINGERS NAAIMASJIEN IS DE BESTE Ik wil een Singer wij willen een Singer wij eisen een Singer wat wij willen is ons recht ein fester Burg ist unser Gott. Ik wantrouw externe adviseurs (omslachtig, afstandelijk, zakelijk, nonchalant en onbetrouwbaar) vaak als de pest. Neem nou het ex terne rapport over de uitrukme- thode van de Soester brandweer. De externe deskundige adviseerde bij elk brandje een centrale uitruk vanaf de brandweerkazerne en gaat geheel voorbij aan een bijna 80-jarige traditie van een decen trale uitruk, waarbij nog nooit iets verkeerd is gegaan. De vrijwilligers, de brandweer commandant en de portefeuille houder lapten het advies (kosten 70.000 gulden) gelukkig aan hun laars en bedachten een 'compro mis' om de zaak te redden. Dat be tekent dat er niets gaat verande ren. Iedere brandweerman gaat gewoon vanaf zijn woonhuis werkplek naar de brand. Alleen als de wereld vergaat moeten de vrijwilligers vanaf een virtuele plek (armageddon) gezamenlijk opstappen. De geschiedenis herhaalt zich. In 1953 werd de Soester brandweer ook getroffen door een conflict, dat destijds leidde tot een reactie in dichtvorm in de Soester Cou rant: 'Hoor je de sirene gillen? 't Is thans voor een binnenbrand in de boezem van de brandweer. Een commissie kwam tot stand. Die zal 't zaakje onderzoeken Dan verschijnt er een rapport. En ze gaan weer brandjes blussen Of er helemaal niets schort!' Tegenover peperdure externe ad viseurs, interimmanagers en be- leidsprofessionals staan de een voudige, kosteloze interne advi seurs uit de samenleving. Een prachtig voorbeeld in 2001 was Saddy de Koning van 'Kings's Home' aan de Birkstraat. Hij voorkwam dat de gemeente een kostbare toeristenbelasting zou in voeren door spontaan met zijn col lega's van campings, hotels en re- creatiebedrijven elk jaar een aan zienlijk bedrag op tafel te leggen bij de wethouder van financiën - vastgelegd in een convenant - waardoor een toeristenbelasting met al zijn ambtelijke rompslomp niet nodig is. Een uniek initiatief. Hulde! Volgende week de meest succes volle organisatie vorig jaar en de meest geplaagde vereniging in 2001. VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmpchines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Nieuwegracht 1A, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl Open: ma t/m vrij van 7.30 - 17.00 uur.

Soester Courant | 2002 | | pagina 3