KEN I Programma Kampioenen Benelux demonstreren tango fat betekent cultuur Uitreiking vrijdag 25 januari, 20:00 uur \SPORl Het werk van Bert Grotjohann vertelt een verhaal Muziek van Malando °r°unbTn in Soester Raadzaal lakker 3 Hoezo geen Cultuur in Soest? pakker C sr Courant Vrijdag 25 januari, 20:00 uur Groot Gaesbeeker Gilde Muziekkring Eemland Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) Vereniging Artishock De Open Hof: Kerk en cultuur De Soester Kring Muziekvereniging Odeon Soesterberg 0 PAGINA .'WOENSDAG 9 JANUARI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 11 t/m 16januari 2002 VOOfKOOS POSteiTia? O0 >E KOEKEN »AK 6 STUKS i i Uitreiking Cultuurprijs Soest Genomineerd Genomineerd Genomineerd Genomineerd Genomineerd Genomineerd Genomineerd vele leuke de 'Kerstdis', ins voor 100% elijk kwaliteits- delijke manier op school [Koos Postema ontdekte de cultuur Cultuurprijs van de gemeente Soest -y\, Vrijdag koopavond Gratis parkeren Waarom vind je een schrijver als Reve belangrijk en wil je al zijn boeken lezen? Waarom klinken de composities van Vivaldi je als muziek in de oren? Wat is dat toch met die gedichten en verha len van Willem Wilmink of Rut- ger Kopland? Koos Postema weet zich goed te her inneren wanneer en door wie hij die dingen is gaan waarderen. Vrijdag avond vertelt hij zijn belevenissen uit het cultuurlandschap. Verhaalt hij hoe belangrijk het is dat mensen kennis kunnen nemen van cultuur, in allé vrij heid hun keuze kunnen maken. En Koos Postema is, zoals u weet, een goed verteller. Vrijdagavond 25 januari is hij er ook, in de Raadzaal. idt u verder... ianitair Meubels en behang Deuren Ijzerwaren Tuin Douwmaterialen^. In de hal van het gemeentehuis .-„wordt op 25 januari een glas- ;«tÈilastiek onthuld van Bert Grotjo- «Irhann. De Cultuurprijs van de ge- ',%peente Soest. Hij maakte dat *werk in opdracht van de com missie Kunstaankopen. Jaarlijks Wordt een afgeleide van de glas- plastiek uitgereikt aan de win naar van de Cultuurprijs. DeAmsterdammer Bert Grotjohann (1939) volgde opleidingen aan het In stituut voor Kunstnijverheidsonderwijs en aan de Rietveldacademie in Am- jrdam. Aanvankelijk werkte Grotjo- lann als tekenaar en graficus. Vanaf 1978 werkt hij vooral met glas, waar bij de samensmelting van glas tot zeer verrassende objecten leidt. Het werk van Bert Grotjohann ken merkt zich door een eigenzinnige vormtaal en een rijk en overvloedig beeldend vermogen. Zijn glasobjecten zijn wonderlijke composities van lijn, vorm en kleur. De over elkaar ge plaatste en met elkaar vermengde la gen geven aan deze objecten een mysterieuze en sprookjesachtige diep te. Zijn kunstwerken zijn meer dan de coratie, ze vertellen een verhaal. Het glasobject dat in de hal van het ge meentehuis zijn plaats krijgt is daar een lichtend voorbeeld van. i gr baarn tel 035 548 6111 09.00 tot 18 39-00 tOt 21 00 n b c 1- -111 >s e n SSCHN1T2ELS een paar weken speelt het Malando zijn tango's tij- het huwelijksfeest van Wil- lem Alexander en Maxima. De eerste accordeonist van dat or- kest speelt vrijdagavond tijdens de uitreiking van de Soester Cul- tuurprijs. jf Gert Wantenaar is die accordeonist, ■I een geboren Soester, opgegroeid met de trekzak. Vader Wantenaar heeft een boerderij aan de Birkstraat. Gert liet de boerderij voor wat die was en ging naar het conservatorium. Vader - Wantenaar is inmiddels 74 jaar maar Gert Wantenaar tijdens een poëzie- concert in de raadzaal. hij speelt nog dagelijks op de accor deon. Gert slaagde cum laude en werd daar na een veel gevraagd muzikant. Hij begeleidt, naast zijn hoofdrol in het Or kest Malando, vele beroemde Neder landse artiesten zoals Mathilde San- ting en Brigitte Kaandorp op zijn prach tige instrument. Vrijdagavond spelen vader en zoon Wantenaar voor het eerst sinds jaren weer samen, oorzaak en gevolg samen op het podium in de raadzaal. Vrijdagavond staat de tango centraal, de tango van Malando. De Cultuurprijscommissie heeft bijge houden hoeveel culturele activiteiten in Soest in 2001 zijn georganiseerd. Allereerst viel de verscheidenheid op. ;Zang, dans, muziek, toneel, literatuur, Rtehtoonstellingen, alle Muzen kwamen - aan bod. In een verrassende hoeveel- .heid. Meer dan 250 voorstellingen of Jactiviteiten in een jaar. Hoezo geen cultuur in Soest? En de publieke belangstelling, zult u vragen. Die verschilde nogal, de ene voorstel ling was meer dan uitverkocht terwijl er in andere gevallen best nog wat be zoekers bij gekund hadden. De commissie hoopt dat de Culturele Agenda daar dit jaar verandering in brengt. In 2000 nam het College van B W het besluit tot het instellen van een cultuurprijs van de gemeente Soest. De prijs bestaat uit een bedrag van f 2.500 en een kunstwerk. Zij werd voor het eerst op 2 februari 2001 uit gereikt aan de voorzitter van de Stichting Cabrio, mevrouw Berna Kousemaker. Zij kreeg de Cultuur prijs als vertegenwoordiger van Ca brio, de stichting die de activiteiten in 2000 in ons openluchttheater or ganiseerde. Kort na de feestelijke uitreiking werd een commissie benoemd om de toe kenning van de Cultuurprijs 2001 voor te bereiden. Die commissie bestaat uit Werner Paans, oud-directeur van Kas teel Groeneveld, voorzitter: Berna Kousemaker, winnaar Cultuurprijs 2000; en Ton Herstel, oud-voorzitter NCRV. Die commissie volgt de culture le activiteiten in Soest en legt haar oor te luisteren bij de bevolking van Soest. Cultuurprijzen werken zonder enige twijfel stimulerend in verschillende richtingen, naar kunstenaars en cultu rele organisaties of instellingen en naar het publiek. Een gemeenschap zonder cultuur is niet of nauwelijks denkbaar, maar de mate van ontwikke ling van de lokale cultuur is wel mede bepalend voor de vitaliteit ervan. De Cultuurprijs Soest wordt jaarlijks door de gemeente toegekend voor een opmerkelijke cultuurprestatie. Toe kenning vindt plaats op basis van een bindende voordracht van een onafhan kelijke commissie die belast is met de selectie en nominatie van kandidaten. Alleen die personen of organisaties die in of voor Soest een cultuuruiting heb ben gerealiseerd komen in aanmer king voor de prijs. Het begrip cultuur wordt daarbij vrij breed opgevat. Om het in het jargon van de commissie te zeggen: elke menselijke activiteit die door haar originaliteit en/of kunstzin nigheid en/of vernieuwende kracht een bijdrage levert aan de vitaliteit van de Soester gemeenschap. Het hoeft geen betoog dat- activiteiten, die overwe gend commercieel van aard zijn, bui ten beschouwing blijven. Het is van het grootste belang dat de inwoners van Soest nauw bij deze prijs betrokken zijn of worden. Gebruik de mogelijkhe den, om uw mening kenbaar te ma ken. Vul de stemkaart in! Zeven genomineerden Soest kent heel veel verenigingen en stichtingen die een bijdrage leveren aan het culturele klimaat in Soest. De commissie heeft de volgende vereni gingen genomineerd. Vereniging Artishock: film-muziek- tentoonstellingen-literair-tekenclub- sociëteit. Groot Gaesbeeker Gilde: Sint Aeg- ten Schuttersgilde van Soest sinds 1560. Stichting Muziekkring Eemland: or ganisator van klassieke concerten van hoog niveau. BOKMA JONGE JENEVER LITERFLES 19:45 Ontvangst met koffie/thee. 20:00 Welkomstwoord door mevrouw N. Blommers-Biezeno, wethouder van Cultuur. 20:05 Hebben we wel cultuur in Soest? Ton Herstel, oud-voorzitter NCRV. 20:10 Oorzaak en gevolg. Vader en zoon Wantenaar spelen een accordeonmedley. 20:20 Er is zaalruimte genoeg in Soest. Het resultaat van een onderzoek naar de mogelijkheden in Soest, door Berna Kousemaker, voorzitter Cabrio. 20:30 Het gevolg. Gert Wantenaar speelt klassiek. 20:40 Waarom ik Reve ging Jezen.Koos Postema vertelt over cultuur en cultuurbeleving'. 20.55 Oorzaak en gevolg. Vader en zoon Wantenaar. 21:05 Wie is Bert Grotjohann? Een gesprek met de glaskunstenaar, de ontwerper en maker van de Cultuurprijs. 21:15 Onthulling Cultuurprijs Soest, door wethouder N. Blommers-Biezeno. PAUZE 21:45 Het gevolg. Gert Wantenaar speelt muziek uit Argentinië. 21:55 Presentatie genomineerden voor de Cultuurprijs 2001 22:00 De Tango. Gert Wantenaar speelt. Eric en Charlotte Voorn dansen de tango. 22:10 Het Juryrapport, gepresenteerd door de winnaar van 2000: Berna Kousemaker, voorzitter Stich ting Cabrio 22:15 Uitreiking Cultuurprijs 2001, door wethouder Cultuur mevrouw N. Blommers-Biezeno. 22:20 De tango van 02.02.02, gespeeld door Gert Wantenaar, gedanst door Eric en Charlotte Voorn. 22:30 Feestelijke afsluiting met een hapje en een drankje. De toegang is gratis. De Open Hof: bijzondere orgelcon certen, biedt podium aan jonge mu sici. Muziekvereniging Odeon: symfo nisch blaasorkest. Veel aandacht voor de jeugd. Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS): organiseert diverse literaire activiteiten. De Soester Kring: aandacht voor o.a. muziek, literatuur, natuur, poë zie. Inwoners kunnen ook stemmen De commissie heeft deze zeven vere nigingen genomineerd voor de Cul tuurprijs 2001De inwoners van Soest kunnen mee bepalen wie de winnaar wordt door een kaart in te sturen naar de Gemeente Soest. De kaarten zijn gratis verkrijgbaar bij de volgende adressen: VW/ANWB kantoor, Soest De Gouden Snaar, Soest Boekhandel Jongerius, Soestdijk Boekhandel Van de Ven, Soest Zuid Gemeentehuis Soest Bibliotheek Soest/Overhees Boekhandel Marjolein, Soesterberq Gemeentelijke dependance, Dorps huis Soesterberg Bibliotheek, Soesterberg Berna Kou se maker (Cabrio) won vorig jaar de Cultuurprijs. De kaarten moeten uiterlijk 24 januari binnen zijn. Op 25 januari vindt de feestelijke uitreiking plaats in de Raad zaal van het Gemeentehuis in Soest, aanvang 20.00 uur. Culturele Agenda Tijdens de uitreiking van de Cultuur prijs 2000 is de wens geuit om een Culturele Agenda Soest te publiceren. Deze krant heeft daarop gereageerd door wekelijks een Soester Agenda op de voorpagina te publiceren. Daar naast zijn alle verenigingen in Soest door de Cultuurprijscommissie bena derd met het verzoék mee te werken aan een Culturele Agenda. De com missie heeft in samenwerking met de directie van C-drie de gegevens ver werkt en een Culturele Agenda sa mengesteld. Die is te raadplegen op de informatiepagina van de gemeente Soest, te vinden onder www.Soest.nl. Kijk onder het kopje Cultuur. Wekelijks wordt de agenda geactualiseerd door de medewerkers van C-drie. Vereni gingen kunnen gratis gebruik maken van deze mogelijkheid door gegevens tijdig in te sturen naar C-drie. Tijdens de feestelijke uitreiking van de Cultuurprijs 2001 kunnen de bezoekers kennis maken met de tango. Twee leerlingen van Danscentrum Sepp uit Soest zul len in de raadzaal optreden. Eric en Charlotte Voorn dansen op wedstrijden voor de hoogste klasse bij de amateurs. Hun optreden bleef niet zonder resultaat. In 2001 werden zij bij de Nederlandse kampioenschappen tweede. Ze zijn kampioen van de Be nelux en tijdens de Wereldkampioen schappen in Engeland werden zij 13®. Bij het Imperia! Championship even eens in Engeland werden zij kam pioen. Eric en Charlotte worden ge traind door Jan en Gina Sepp. Eric en Charlotte Voorn, tangokam pioenen, treden op tijdens de cultuur- prijsuitreiking. Het Groot Gaesbeeker Gilde is zonder twijfel de oudste vereniging van Soest. Hoe oud is nauwelijks meer na te gaan, maar in 1560 worden de nieuwe reglementen vastgelegd. De oude wa ren verloren gegaan. Het Schuttersgil de wordt maar al te vaak vereenzel vigd met schieten, maar het woord schutten betekent beschutten, be schermen. Uit eeuwenoude bepalin gen vloeit voort dat de leden in Soest De Stichting Muziekkring Eemland is gevestigd in Soest. Zij stelt zich ten doel-in Soest, Soesterberg en de regio concerten te organiseren. Ze maakt deel uit van de "Concertagenda kleine podia". De concerten die door de "Concertagenda" worden georgani seerd zijn te beluisteren in Breukelen, Hilversum, Kortenhoef, Laren, Tienho ven en natuurlijk Soest en Soester berg. De concerten kenmerken zich door het hoge artistieke gehalte. Daar door slaagde de Stichting er ook in de wereldberoemde gitarist Pepe Rome- ro en zijn broer naar Soest te halen. De Stichting kent een aantal (betalen de) vrienden, veelal afkomstig uit Soesterberg en Soest. Janine Jansen trad dit jaar nog op bij de Muziekkring. Ramsey Nasr was een van de gasten van de SLAS. De Stichting Literaire Activiteiten Soest, SLAS, is opgericht in 1989. Hoofddoelstelling van de stichting is het onder de aandacht brengen van li teratuur en poëzie. SLAS organiseert gedurende het jaar tal van bijzondere bijeenkomsten waar schrijvers en dich ters centraal staan. Opvallend in 2001 is dat de SLAS veel bijeenkomsten samen met andere organisaties, zoals o.a. Artishock en de Bibliotheek Soest, organiseert. Tijdens de jaarlijkse Boekenweek or ganiseert SLAS lezingen en voor drachten op diverse plaatsen in Soest. Het poëzieconcert in de raadzaal van de gemeente is ook een van de acti viteiten van de SLAS. Nieuw was de Poëziewandeling door de bossen van Pijnenburg. In de SLAS nemen deel: C-drie, Bibliotheek Soest, Artishock en boekhandel Van de Ven. Artishock is 34 jaar geleden opgericht, vooral door kunstenaars en voor kun stenaars. Naast de vele activiteiten door kunstenaars waren ook de talrij ke cursussen voor scholieren en groe pen belangstellenden zeer goed be zocht en van een hoog niveau. De ver eniging heeft zich in de loop der jaren echter ontwikkeld tot een centrum van cultuur. Nog altijd vol spirit en oor spronkelijke ideeën. Alle muzen ko men in de loop van het jaar ruim schoots aan bod. Of het nu gaat om jazz, poëzie, film of klassieke muziek, regelmatig wordt medewerking ge vraagd van deskundigen die de activi teiten op een nog hoger plan kunnen brengen. Wat in 2001 extra opviel was de intensieve samenwerking met vele De jazz-werkgroep van Artishock: andere culturele organisaties in Soest, altijd zeer actief. CiruChGO De laatste jaren krijgt de relatie 'religie- cultuur' steeds meer aandacht, en te recht. Waar immers komt de mystiek van de spiritualiteit beter tot uiting dan in de kunst. De intense verwondering over de emotie, die kunstuitingen we ten op te wekken, wedijvert met diepe religieuze gevoelens. Het is dan ook geen wonder, dat vele geloofsge meenschappen een open oog hebben voor kunst en cultuur. Dat gebeurt vol op in het kerkelijk centrum De Open Hof, de basis voor de gefedereerde Samen-op-Weg-gemeente in Soest- West. Het kerkgebouw is in 1971 in gebruik genomen. In dat kerkcentrum werd in november 1997 een nieuw orgel ge plaatst. Dit orgel is gebouwd door de ambachtelijke orgelmaker René Nijsse uit Oud-Sabbinge. Hoewel bescheiden van omvang is het een aandachttrek kend instrument, dat inmiddels bekend aan het worden is in orgelminnend Ne derland. Na de komst van dit orgel rees de ge dachte dat een concertproject passend zou zijn in meer opzichten. Het dient, zo meent men, de eerdergenoemde relatie kunst-religie, het werkt samen bindend en het vergroot de culturele aantrekkelijkheid van Soest. Cantor-organist Tjalling Roosjen van de Open Hof. De concerten vallen op door een aan tal kenmerken: geen vaste toegangs prijs-, maar een vrijwillige bijdrage naar draagkracht: aandacht en ruimte voor jonge aankomende musici; inschakeling van gerenommeerde kunstenaars; een zeer breed muzikaal spectrum van oud, naar romantisch tot modem. De cantor-organist van de Open Hof, Tjalling Roosjen, is verant woordelijk voor de inmiddels in ruime kring bekende concertserie. geboren en woonachtig moeten zijn. Het beschutten, beschermen van Soest is inmiddels anders geregeld. In de huidige tijd wordt meer aandacht besteed aan het beschermen van cul turele en maatschappelijke waarden in Soest. Het jaarlijkse Gildefeest is daar een goed voorbeeld van. Het Gilde telt nu bijna duizend leden en 200 begunsti gers. In 1992 werd in Soest het initiatief ge nomen voor een ontmoetingsmogelijk heid voor inwoners van Soest en an deren. Daar zou sandacht worden ge geven aan de maatschappelijke ont wikkelingen in ons land in het alge meen en in Soest in het bijzonder. Tij dens de ontmoetingen komen zaken van zeer diverse aard aan de orde. Geen onderwerp wordt geschuwd, zo lijkt het. De Soester Kring is een onafhankelij ke sociaal-culturele organisatie voor iedereen, een nieuw soort "nut van het algemeen", leder jaar brengt deze or ganisatie, die binnenkort een stichting wordt, een gevarieerd programma met lezingen en voordrachten van zeer verschillende signatuur. Het kan er diepgravend maar ook ontspannen toegaan. Cultuur en kunst, vaak in sa menhang met de Soester gemeen schap, vormen een duidelijk bestand deel van de programmering. Het harmonieorkest van Odeon streeft ernaar om op een zo hoog mogelijk ni veau te musiceren. Het orkest heeft de samenstelling van een symfonisch blaasorkest. In de voorbereiding van concerten en deelname aan concour sen wordt veel extra repetitietijd gesto ken. Er wordt dan in overleg met de or kestleden en de ouders van jeugdle den gekeken naar de haalbaarheid voor individuele leden. Via een eigen jeugdopleiding wordt vooral de Soes- terbergse jeugd de mogelijkheid gebo den naar het niveau van het harmonie- Odeon op volle sterkte tijdens een openlucht-buurtconcert in Soester berg. orkest te groeien. Het hoogtepunt in 2001 was de deelname aan een con certwedstrijd op 24 november. Met twee subliem uitgevoerde werken be haalde het orkest 95 punten (maxi mum is 100), een eerste prijs met lof van de jury. Daardoor promoveerde het orkest naar de Superieure afdeling en mag het deelnemen aan de Neder landse kampioenschappen.

Soester Courant | 2002 | | pagina 11