'Vliegen is toch ook niet alles' Emmakerk heeft samenleving iets te bieden en te vragen 'Van heidehut tot residence' Katholiek Soest neemt zondag afscheid van Sabine Nijland ^Dogterom Soest 50 jaar geleden 10P SOEST! Uit de historie van Soest(erberg) PAGINA imer 1 ^WOENSDAG 9 JANUARI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 9 Weekprogramma Emmakerk 'Mission statement: de kerk is open!' Meningen van Iezersl Gerommel Pastor gaat naar Doetinchems ziekenhuis Afscheidscadeau de bestede lekkerste De Soester Industrie. Een slepende kou of griep? it uw woonbon juist ingevulde woonbonnen Bovendien wordt gecontro- e voorwaarden voldoet De illes klopt, wordt in volgoj irs geldt de leeftijd en de happelijke of economische io Eemland.* geldt de periode dat mee et huidig adres, criteria bovenaan de kandh jrden uw persoonlijke gege- jd, gezinssamenstelling ee Meerd met de gegevens uit de asisadministratie Persoons. gegevens juist dan wordt de genaar/verhuurder aangebo- de woning dan krijgt u via de :eptgiro waarmee u de leges een huisvestingsvergunning at rd voor een woning, dan wordt an na het verstrijken van de naderd door de verhuurden edingsbrief is het niet mogelijk nen te bekijken. Het heeft geer informeren naar uw kansen AANMERKING BENT GEK& N WONING ONTVANGT y ngtoewijzing van de woningtoewijzinger aven in een overzicht. Daarbj in hoeveel reacties er op eer ngen en of de woning aan eer )mer is toegewezen. Ook wora oonduur, de eventuele maal- economische binding en he: e puntenaantal vermeld. Op dis en inschatting maken van u» dergelijk type woning er onwensen aanpassen. izoekenden allen is het mogelijk om o; iciale gronden een urgentie irkrijgen. Slechts in een zee gevallen zal een dergelijk.' echts van toepassing is voor et' an verstrekt. Informatie hierove bij de afdeling Publiekszaker e, onderdeel huisvesting. oopt een serieuze klacht moet: woningtoewijzing, dan kunt u die men bij de gemeente Soes1, e Woonruimteverdeling, Post CA SOEST. agen heeft over het toewijzings- nt u daarvoor terecht bij Portaal :W of de afdeling Publiekszaken :e Soest. Ook zijn hier informatie- baar. ormatie kunt u ook vinden op soest.nl, bouwen en wonen, rdeling). 9mland bestaat uit de gemeenten arn, Bunschoten, Eemnes, Leus- Voudenberg. blad door de desbe- ingevulde bonnen of te ten. ten verhuurder, betrokken verhuurder. 3eb.datum:__ Beb.datum: Maandag 14 januari, 20:00 uur: 'Na 11 september: bot sen, ontwijken of samenwer ken' Discussieavond ovej in tegratie o.l.v. Eddy Vcrrips. 'insdag 15 januari, 20:00 uur: Eerste avond cursus 'De mens die het leven inhoud geeft' (vier avonden). fWocnsdag 16 januari, 20:00 uur: 'Een rabbijn spreekt'. Rabbijn Awraham Soeten- dorp over de betekenis van iodsdienst in de samenle- 'ing. Donderdag 17 januari, 20:00 uur: 'Geschiedenis van de wijk Soestdijk', m.m.v. de Historische Vereniging Soest. Vrijdag 18 januari, 17:00 uur: V (gezamenlijk winterbuffet 8,00 volwassenen; 3,50 kinderen); opgeven via for- p. m'uliercii in de kerk. •Bijdag 18 januari, 21:00 uur: ^wopconcert met Christy N. en haar band en 'Open Up'. •j&aterdag 19 januari, 15:30 uur: officiële opening door burgemeester Janssen met 'aansluitend receptie. •Kondag 20 januari, 10:00 uur: ds. Pieter van Winden, ds. Pieter Goedendorp en p&stor José Kodden, 'De kerk 'is open'. Het liegt er niet om wat de Em makerk of liever: de gemeen te rondom de Emmakerk - in de komende week (14 tot 20 ja nuari) - ter gelegenheid van de opening allemaal organiseert. Een week lang zijn er allerlei activiteiten in het vrijwel ge heel vernieuwde kerkgebouw, en die vinden allemaal plaats onder het motto: 'De kerk is open!'. Er moet meer achter deze dubbel zinnige slagzin zitten dan de mede deling dat de kerkdeuren niet op slot zitten, en dat is ook zo. Dat blijkt wel uit de mededelingen van de beide predikanten: de gerefor meerde Pieter van Winden en zijn hervormde collega Pieter Goeden dorp, die nog maar net uit Harde- garijp in Soest is neergestreken en komende zondagmiddag wordt geïnstalleerd in wat intussen volop de Samen-op-Weg-gemeente Soest-Noord wordt genoemd. (Sommige grappenmakers wilden het gebouw, gezien de voornamen der voorgangers, de naam 'Pieters kerk' geven, maar het is bij 'Emma' gebleven.) 'De kerk is open' wil ook zeggen dat de Emmakerk allerlei mensen wil aanspreken, of ze zich nu wel Foto: Soester Courant Kijk maar, zeggen de Emma- kerk-dominees Goedendorp (l.) en Van Winden. De kerk is open! of niet intensief bij de kerk betrok ken voelen. 'Het draait om de vraag: wat voor gemeente willen we zijn? Eentje die het met zich zelf getroffen heeft, de zuivere leer verkondigt en de wijsheid in pacht heeft? Of een gemeente die uit al lerlei vormen en kleuren bestaat, een pluriforme kerk dus, uitnodi gend naar de samenleving. 'De kerk is open' is dan ook een 'mis sion statement'. Het betekent niet: kom hier en pas je maar aan, maar: kom erbij en laten we elkaar en de samenleving iets bieden cn vragen. De kerk moet open zijn om kritisch en in beweging te blij ven.' 'Product' 'Wat de kerk te bieden heeft is simpelweg: godsdienst, oftewel geloven in God, en dat samen vorm geven,' aldus de beide Pie- ters. 'We gaan graag in gesprek over het geloof - dat is nu eenmaal ons 'product', en daar zijn we goed in. Daarbij komen bijvoorbeeld ook vragen aan de orde als: hoe kun je leven op een goeie, zinvol le manier, maar ook hoe je tegen de maatschappij kunt aankijken. Na 11 september bespeur je hier en daar een soort angst voor de Islam. Autochtonen en allochtonen mijden elkaar wederzijds, lijkt het, uit vrees voor fundamentalisten en extremisten. Maar je kunt moslims ook eens uitnodigen tijdens de ca techisatie, of een gezamenlijke ge spreksgroep voor jongeren organi seren. Geen afstand nemen, maar kijken wat we er samen van kun nen maken. Eigenlijk komt dat neer op Verzoening.' Dat is ook min of meer het achter liggende thema van de gespreks- avond met de politiek op maandag 14 januari over '11 september', maar ook van de cursus 'De mens die het leven inhoud geeft' r- een soort 'Christendom voor begin ners' - omdat sinds de aanslagen in Amerika veel meer mensen lij ken na te denken over hun leven en de rol van het geloof daarin. Verbazend vinden de predikanten het feit dat de website over Nos- tradamus - de middeleeuwse 'zie ner' die allerlei moderne rampen al zou hebben voorspeld - in de af gelopen maanden het meeste gek likte zoekwoord van het Internet was. De cursus (vier avonden) be gint op dinsdag 15 januari. Rabbijn Ook op de bijeenkomst van woensdag 16 januari met rabbijn Soetendorp gaat het in wezen om Openheid en Verzoening, vinden Van Winden en Goedendorp. De rabbijn komt dan net terug uit Is raël, waar hij zich in het bijzonder bezighoudt met projecten voor Is raëlische én Palestijnse jongeren. Hij zal in Soest, speciaal vanuit zijn joodse achtergrond, spreken over de betekenis van godsdienst voor de samenleving. De rest van het weekprogramma graaft misschien wat minder diep, Geachte medebewoners van Soest. Reeds geruime tijd loop ik met een naar gevoel over ons college, dit zijn de mensen die geacht worden de zaken in Soest zo te regelen dat iedere burger een tevreden gevoel heeft de een wat minder dan de ander maar dat blijf je toch altijd houden. Toch krijg ik het idee dat bij dit College het idee bestaat dat zij maar aan kunnen rommelen, dit gerommel kost ons de burgers van Soest veel geld. Is het waar wat de heer Vissers schrijft, dat een onder zoek over de uitruk van de Brand weer ons 70.000 gulden heeft ge kost? Dan begint het weer te bor relen, dan komen weer de oude blunders van 2001 naar boven die ik toch wil noemen. Hoek Dalweg Steenhoffstraat, pand van Roos, wat heeft het ons gekost? Volgens mij 4 tot 5 ton. Wethouder Krol zou hier nog op terug komen. Nu wordt er grof winst gemaakt door een onderne mer. Hier is niets op tegen, maar het gaat wel over de rug Van de burgers. Zebrapaden die niet aan de ver- kccrsregelementen voldoen en la ter vervangen moeten worden; extra kosten 25.000 gulden. Wie is die man die zo knoeien kan? Zonnegloren de deal van het jaar. 'Het bos van Krol'. Wat zijn hier de gevolgen van, wat gaat het ons kosten en wat heeft het al gekost aan procedures? Afkoopsom van een contract be treffende ons zwembad; kosten 750.000 gulden. Ons zwembad, we hebben zelfs een wethouder die er vlinders van in zijn buik krijgt, hij mag een con tract tekenen van 10 jaar. Is deze man nog te stoppen, iemand met vlinders kijkt over de kleine letter tjes hèen, later zitten wij er mee wie tekent cr in deze tijd een con tract van 10 jaar? Dan was er ook nog een wethou der die graag de kassa indeling bij Albert Heijn wilde regelen, want daar stonden de mensen te lang in de rij, men begrijpt nu nog steeds niet dat we blij moeten zijn met bedrijven die in ieder geval de las ten die deze gemeente raad veroor zaken te verlichten. Zelfs de politie wordt geadviseerd in onze winkelstraat (30 km zone) snelheidscontroles te houden. Hoe is het mogelijk, moeten deze men sen daar voor schut gaan staan? En de volgende deal komt er aan de De Beaufortlaan. Terug naar de natuur en daar zijn ook reeds weer afspraken gemaakt, een bouwver gunning in de Boerenstreek een miljoen toe en 1000 m2 terug naar de natuur, en over 6 jaar de ove rige 11000 m2 terug naar de na tuur onder die voorwaarde een bouwvergunning voor een aantal villa's en minimaal 6 miljoen voor de aankoop. Heeft u de aanplanting in ons mooie bos Pijnenburg gezien als vergoeding van de golfbanen aan de Biltseweg, dit beleid moet wor den gestopt. En dan komt daar 'Soest 2002' met een programma waar ieder weldenkend mens zich moet aan sluiten. Ouderen en gehandicapten meer aandacht, 100% zij verdie nen het, nu wordt er bij gladheid zelfs niet gestrooid, er is geen be tere manier om je minachting te laten blijken. Politie, lik op stuk beleid, harder optreden tegen het parkeren op trottoirs, fietspaden, hoeken van zijwegen, loslopende honden, ver nielingen van andermans bezittin gen. Allochtonen een verplichte inbur geringcursus. Prima, wel controle hierop, anders terug betalen of dienstverlening als voorwaarde. Aanbieden van kleinere woon ruimte aan ouderen met gelijk waardige huurkosten of goedkoper hier krijg je ook een betere door stroming mee, betere verdeling of toewijzing van huurhuizen. Jonge renbeleid, hier de ouders in betrek ken ook zij zijn verantwoordelijk, zij zijn de opvoeders. Ik hoop dan ook dat op ons nieu we bedrijventerrein De Grachten de eerste openings rituelen zullen worden gedaan door mensen die inderdaad verstand hebben van fi nanciën en economie, nu worden er bedrijven weggejaagd en niet de kleinste. Kom Soest 2002, trek uw jas uit, er wacht een belangrijke taak op u, ik zal u steunen. M. Bestman ren) onder de 18 jaar nr: Dlaats: 3n werk: uidige woning: n partner (datum invullen) 1 doorstromer zie spelrec Eemland. gesloten periode van d. Bedraagt uw enkele nee* -tel: Het Aeromedisch Instituut aan de Kampweg in Soesterberg Jieeft 2001 afgesloten als jubi leumjaar, waarin het vijftigja rig bestaan werd gevierd. Het werd in 1951 opgericht als Na tionaal Lucht- en Ruimtevaart centrum, maar toen was het in feite al de voortzetting van de Vlieg-Medische Dienst waar sinds het begin van de vorige eeuw vliegers aan een uiterst üige keuring werden onder open. Het centrum keurde aanvankelijk Walleen luchtmachtpiloten, maar I ;heeft z'n werkzaamheden uitge- breid ten behoeve van burgerpilo- I 'ten. Jaarlijks worden in Soester- I ilberg bijna 11.000 piloten gekeurd, I ;zo'n 500 tot 600 militaire vliegers 1 en 10.000 burgerpiloten. Alleen (zweefvliegers en bestuurders van iultra-lighttoestellen zijn van de (her)keuring vrijgesteld. ^Vanzelfsprekend werd de keuring Vroeger anders uitgevoerd dan te genwoordig, nu men de beschik king heeft over de modernste en meest geavanceerde apparatuur. jVan een van de vroegere vluchten, uitgevoerd op 19 november 1920, maakten sergeant J. Bakkenes als bestuurder en luitenant Van der Wijfduizend meter hoog. De me dicus 'met den zuurstofkap op om nde normaal te kunnen blij- yenen proefpersoon J. Bakkenes in de onderdrukkamer. De laatste, die gaandeweg 'de hoogte' krijgt, is 'bezig met de schrijfproef. Foto's: archief Eemland Pers Hoop (de Indië-vlieger) als waar nemer een verslag dat bewaard is gebleven. Het werd toen door de bekende Soesterbergse keurings arts dr. Van Wulfften Pal the ver werkt in een artikel voor vakbla den onder de titel 'Psychische functies gedurende het vliegen op grote hoogte'. De vliegduur be droeg een uur en 21 minuten. In negentien minuten overschreed men de grens van 6.000 meter. Op deze hoogte zou de schrijfproef worden gedaan. Toen Bakkenes deze grens had bereikt, liet hij, zonder het zelf te merken, het toe stel 'automatisch' tot 6.500 meter klimmen. De aantekeningen van Van der Hoop luiden: 'Start: 11.01 uur voormiddag; 11.45 uur: 6.000 meter. Ik begin nu aan te strepen (de proef met het wegstrepen van gelijke stippeltjesfiguren); 11.56 uur: Ik ben nu klaar met aanstre pen. Ik voel mij goed, maar schrijf heel slecht. Ik heb koude handen. Mijn handschoenen heb ik uitge trokken. Ik ben alleen wat licht in het hoofd. Ik geloof dat het aan strepen goed maar langzaam is ge lukt. Ik moet nu en dan diep ademhalen. Ik ga nu naar beneden. 12.04 uur: (het voorgaande werd dus op 6.500 meter hoogte ge schreven) We zijn nu aan het pian- Het interieur van de onderdruk kamer, verlicht door tien 'zonlicht lampen'. Deze werpen hun schijn sel op zodanige wijze door de lucht- gekoelde patrijspoorten, dat de ge bruikers geen hinder ondervinden van slagschaduwen. eren. Op 4.900 meter voel ik mij al veel prettiger. Bakkenes zegt dat wij 6.500 meter hoog zijn geweest en dat het allemachtig koud is. Ik begin nu ook weer beter te schrij ven, ofschoon mijn handen nog even koud zijn. Daaraan lag het dus niet. Ik kan in het noorden Texel zien liggen en in het zuiden de vennen in Brabant. We zijn nu op 3.800 meter. Ik voel mij weer vrijwel normaal, alleen een klein beetje hoofdpijn. 2.800 meter: Ik krijg meer hoofd pijn en begin nu pas te merken dat ik toch vrij beroerd ben geweest. Ik geloof dat ik duizelig zou zijn als ik nu op de grond stond. 1.300 meter: Ik heb het nu niet zoo koud meer. Hoofdpijn hetzelfde. 12.20 uur: bijna op den grond. 12.22 uur: landen.' Nog sprekender is de schrijfproef die de kandidaat onder leiding van Van Wulfften Palthe uitvoerde in de onderdrukkamer bij een con stante temperatuur van tien graden Celsius. 'Deze schrijfproef maakt den invloed welke de verdunde lucht op groote hoogte op den mensch uitoefent duidelijk zicht baar', aldus de keuringsarts. 'Ik voel me zeer beroerd', schreef een openhartige kandidaat. 'Ieder oogenblik ben ik bang het bewust zijn te verliezen, zoodat ik over tuigd ben dat er van die keuring geen syllabe terechtkomt. Enfin, dat is niet zoo erg, want vliegen is toch ook niet alles! Mijn hand trilt als een espenblad'. Dr. Van Wulfften Palthe geloofde dat hij met het publiceren van de uiterst strenge eisen die 'zijn' Vlieg-Medische dienst aan elke vlieger stelde, 'de vraag "is vliegen gevaarlijk" wel zoo duidelijk mo gelijk in ontkennenden zin beant woord heeft. En het sprookje, door ondeskundigen uitgestrooid en waar elke vlieger om lacht, dat 't nodig zou zijn elk vliegtuig met twee vliegers te bemannen -een sprookje dat na elk ongeluk wordt opgewarmd- zal met deze uiteen zetting wel van de baan zijn.' Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soes ter berg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 1&6017065. behoeve van een gehandi- ouden behorende persoon Met een bijzondere viering in de Petrus en Pauluskerk neemt pastor Sabine Nijland komen de zondag (13 januari) af scheid van rooms-katholiek Soest. Na bijna zes jaar 'ge woon' pastoraat in Soest wordt ze binnenkort ziekenhuispas tor in Doetinchem, in de Ach terhoek. 'Mijn hart ligt in de parochie,' al dus de vertrekkende pastor, die in haar Soester jaren heel veel con tacten heeft opgebouwd. Het af scheid valt haar dan ook niet mak kelijk, maar het 'gerichte' zieken huispastoraat spreekt haar ook sterk aan en vormt een nieuwe uit daging. 'Je bent dan heel dicht bij de mensen.' Zo ziet ze zichzelf ook: een pastor is iemand die naast de mensen staat, en de be hoefte aan individuele aandacht en begeleiding is in eën ziekenhuis misschien nog wel groter dan in de dagelijkse pastorale praktijk. Sabine Nijland kwam in april 1996 naar Soest, officieel als opvolgster van de overleden pastor Gerard v.d. Beek, die bijzonder geliefd was. In het begin vond ze het daar om wel eens een beetje moeilijk om 'tegen hem op te boksen', zo als ze het omschrijft, maar ze is die uitdaging aangegaan, en met suc ces. De jaren in Soest (haar eerste werkplek) zijn, zij het niet altijd gemakkelijk, in elk geval bijzonder leerzaam geweest voor Sabine. Ze was, samen met Marie-Jose Bur ger, de eerste vrouwelijke pastor in Soest, en dat moest best even wen nen. Voorlopig gaat ze eerst op vakan tie. Na vijfjaar had ze vorig jaar al recht op een driemaands 'sab- bathsverlof en in het voorjaar zou ze naar Oeganda zijn gegaan, maar het plotselinge overiijden van haar vader haalde toen een streep door dat plan. Maar binnenkort gaat het er dan toch van komen en ze ver heugt zich erop, al gaat de reis niet meer naar Oeganda maar naar Boxmeer, naar het klooster van de Karmelieten, met wie ze zich door hun spiritualiteit sterk verwant voelt. 'Ze staan midden in de we reld en werken volop aan maat schappelijke gerechtigheid en vre de, maar er is ook veel aandacht voor gebed en stilte.' Zingeving Sabine voelde zich van huis uit al thuis in de kerk, al koos ze na de middelbare school aanvankelijk voor de verpleging. 'Theologie was toen een beetje 'uit', maar later heb ik toch gekozen voor wat m'n hart me ingaf. In de verpleging miste ik de aandacht voor zinge- vingsvragen; als een patiënt een slechte boodschap had ontvangen had je vaak nauwelijks tijd en ge legenheid om met hem te praten... In die omstandigheden groeide ook de vraag naar de zingeving in haar eigen leven, en al vindt een mens die niet per se door de theo logiestudie, 'het zet de ramen open en je komt geestverwanten tegen', aldus Sabine. Van het 'categorische' pastoraat in Doetinchem verwacht ze dat het haar straks alle ruimte geeft om met haar eigen geloofsvragen be zig te zijn. Ze volgde daarvoor de opleiding geestelijke begeleiding aan het Titus Brandsma-instituut van de Karmelieten, voor wier spi ritualiteit ze, zoals gezegd, grote bewondering heeft. 'Als zieken huispastor help je mensen vooral door naar hun verhaal te luisteren en de momenten en gebeurtenis sen te benoemen die misschien te maken hebben met God, of met een andere dimensie in het leven. Je treft mensen ook vaak aan in een crisissituatie - ziekte of han dicap, scheiding of werkeloosheid - en dan praat je over wat je daar mee in het leven kunt cn wat het zegt over je relatie met God. Soms maar zegt wel iets over de manier waarop de Emmakcrk-gemeente in de Soester samenleving wil staan. Op donderdag 17 januari is er een bijeenkomst over de wijk Soestdijk, zoals die vroeger was, verzorgd door leden van de Histo rische Vereniging Soest, en op vrij dag 18 januari is er eerst een gezar menlijke maaltijd - met boeren koolstamppot en andere winter- kost - gevolgd door een popcon cert met de bekende Soester zan geres Christy N. en de formatie 'Open Up'. Gedenkboek Zaterdag 19 januari is zo'n beetje het hoogtepunt van de openings week. Dan vindt in elk geval de officiële opening plaats (door de burgemeester), gevolgd door een receptie met allerlei officials en genodigden. Zelfs koningin Emma schijnt persoonlijk acte de présen- ce te geven. Bovendien vindt dan ook de feestelijke presentatie plaats van het gedenkboek 'Leuk voor later, vorstelijk kerken in Soestdijk', dat voor 10 euro ook direct te koop zal zijn. Ten slotte is er zondag 20 januari een 'feestelijke kerkdienst in de Emmakerk, waarin ds. Van Win den zal preken over 'geluk', naar aanleiding van de zaligsprekingen van Mattheüs 5, zoals hij alvast verklapt. Ook ds. Goedendorp en hun (katholieke) collega-pastor José Kodden zullen meewerken aan de viering, die daarmee een onvervalst oecumenisch tintje krijgt. Geen pluim 'Het gaat er niet om dat we onszelf als kerk een pluim op de hoed zet ten, zo van: wat zijn wij toch een gewéldig fijne ke.k,' zeggen Van Winden en Goedendorp, 'maar dat we open staan -oor mensen binnen en buiten de k°.rk, en dat we die openheid hoog in ons vaan del houden. De opening van het kerkgebouw is in die zin eigenlijk niet veel meer dan een aanleiding, maar het is natuurlijk ook een pri ma gelegenheid om de betrokken heid te laten zien van heel veel ge meenteleden die er de afgelopen maanden hun vrije tijd in gestoken hebben. Dat is onvoorstelbaar ge weest: als die pakweg honderd mensen hun handen niet uit de mouwen hadden gestoken was de Emmakerk nog lang niet klaar ge weest...' Als afscheidscadeau voor pas tor Sabine Nijland is er een bankrekening geopend, Daarop zijn giften welkom zijn voor het fonds voor school- en college geld voor jongeren in Oeganda. Het nummer is: 35.99.03.444 'Soester parochies inzake inza- melfonds'. Sabine Nijland. Foto Soester Courant. voel je ook een soort lotsverbon denheid. Als pastor ben je immers heus ook niet altijd zo zeker van je zaak...' 'Mensen-pastor' Haar afscheid betekent (opnieuw) ,een forse aderlating voor het pas torale team van katholiek Soest. De regiovorming - de pastorale samenvoeging van Soest met Soesterberg en een deel van Baarn - brengt met zich mee dat er meer en meer een beroep gedaan zal moeten worden op vrijwilligers. Zelf houdt ze zich niet zo intens bezig met de kerkelijke organisatie: 'Ik ben meer een mensen-pastor dan een manager-pastor, niet ie mand die alle touwtjes in handen wil hebben.' En nu ze weggaat voelt ze eigenlijk pas goed hoezeer ze gehecht is geraakt aan al die mensen in Soest, die ze ontmoet heeft tijdens blije en trieste mo menten. 'Het is niet makkelijk.' Pastoraat is volgens Sabine 'een tijdje optrekken met de ander, een stukje meelopen op de weg van die ander, en daarbij begrip tonen voor de problemen van die ander, vanuit je eigen ervaring, maar zon der je eigen problemen bij de an der neer te leggen, want 't gaat om die ander, niet om jou.' In haar Soester jaren zijn haar persoonlij ke overwegingen op dat gebied ei genlijk steeds 'vragender' gewor den, zegt ze. Stiltecentrum Komende zondag neemt ze af scheid tijdens de viering in de Pet rus en Pauluskerk, die - bij uitzon dering! - om 10:00 uur begint en waarin alle collega-pastores zullen voorgaan. Na afloop is er een re ceptie waarop iedereen haar per soonlijk de hand kan komen druk ken. Ze komt overigens beslist nog wel eens terug, bijvoorbeeld al op 27 januari, als het nieuwe stiltecen trum - toch een beetje haar 'gees- teskindje' - wordt geopend dat aan de Steenhoffstraat tegen de kerk is aangebouwd. i DIERENSPECIAALZAAK OOFDSTAD B.V. Soesterbergsestraat 59, Soest Telefoon 035 - 601 80 80 BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Uit de Soester Courant van Vrijdag 11 Januari 1952 Fabriek voor Gietijzerproducten. Op het nieuwe industrie-terrein aan de Beckeringhstraat zijn in de laatste maanden enige industriege bouwen verrezen, die naast de ves tiging van het Textielbedrijf van de firma Kann, kunnen worden ge zien als het begin van de vestiging van meerdere industriële nijver heid aldaar. Deze week bezochten wij dit nieu we industrieterrein om 'n industrie te bezoeken, welke al langer in onze gemeente is gevestigd, doch thans in een nieuw gebouw haar intrek heeft genomen. Het is het Technisch Bureau voor Gietijzerproducten, voorheen ge vestigd in de Kerkstraat, welke thans de fabricage op de Becke ringhstraat voortzet. Wat men hier fabriceert is niet be paald 'n product, dat in de handen van de massa komt, terwijl het toch voor de massa zeer dienstig is. Hier fabriceert men de putten, waarin het hemelwater naar de rio leringen wordt geleid. De directeur van deze fabriek, de heer O. Zim- merman, heeft enige octrooien ver kregen op de fabricage van putten, of, zoals men deze in technische kringen noemt, kolken. De trottoir- en straatkolken, welke hier worden gemaakt, vinden hun weg naar bijna 600 gemeenten in Nederland en sinds kort ook naar België. Zij worden vervaardigd naar de eisen van de opdrachtgevers en in verschillende maten en soorten geleverd. Het nieuwe gebouw van deze fir ma, bestaat uit een tweetal kan toorruimten, gelegen in het front aan de Beckeringhstraat, waarach ter een fabriekshal van 40 bij 8 meter aansluit. In de afdeling modellen-makerij worden de modellen van de te ver vaardigen producten door timmer lieden vervaardigen en deze mo dellen dienen als grondvorm voor de te maken kolken, welke groten deels van beton zijn. Een betonmolen zorgt voor de be reiding van de beton, waarna dit in de modellen wordt gegoten. In deze betonnen putten wordt ook ijzer verwerkt, terwijl ze met een ijzeren rand en deksel worden af gedekt. In een der zijwanden is te vens een uitlaatpijp aanwezig, waarmede aansluiting op de riole ring plaats heeft. De oorlog verhinderde een voor genomen vestiging in 1939, doch na de oorlog is met grote energie de fabricage aangevangen, waarbij de eerste naoorlogse jaren vele moeilijkheden, brachten wegens schaarste aan ijzer en gebrek aan andere materialen. Thans is de productie tot een belangrijke hoogte opgevoerd en het bedrijf vertoont een grote mate van le vensvatbaarheid, hetwelk niet van ieder naoorlogs bedrijf kan worden gezegd. Met 21 man werkt deze putten-in- dustrie mee aan de Wederopbouw van ons land en levert aan zeer vele Nederlandse gemeenten de putten, welke in de nieuwe wegen van nieuwgebouwde woonwijken zorgen voor de afvoer van 't he melwater. In hetzelfde gebouw is ondergebracht de Soester Uzer- en Metaalgieterij van de Gebr. Abbel, welke firma de gietijzeren produc ten voor de firma Zimmermann vervaardigt, evenals dit door de Artillerie-inrichting te Hembrug gedaan wordt, met welk lichaam de heer Zimmermann een belan gengemeenschap heeft. Sanapirin helpt U er af. Koker 77 -41 cent Deze ijzergieterij die ook een werkruimte heeft van 40 bij 8 me ter, werkt met 20 man aan een productie van 4500 k.g. ijzer per week. Dit betekent, dat per week Axk ton ijzer in de grote oven van deze gie terij verdwijnt, om, na een verhit ting van 1300 tot 1400 graden, vloeibaar in de klaargemaakte vor men te worden gegoten. Deze vormen worden gemaakt van vormzand een kleiachtige substan tie, afkomstig uit België, vermengd met koolas. Het gloeiende ijzer vindt zijn weg tussen de vormen van deze zwar te klei, welke grondstof wordt ge bruikt door de gieterij, omdat klei, niet verbrandt. IJzeren en houten mallen en ker- nen geven de grondvormen aan, welke in de klei worden afgedrukt en waarin later de groeiende ijzer-i massa vloeit. Het product is na de afkoeling nog niet klaar en moet nog worden ontdaan van bramen en andere oneffenheden. Deze gieterij, door de gebroeders Abbel op 1 Januari 1948 beschei den opgezet door een klein ge bouwtje op de Eng, is door kundig vakmanschap uitgegroeid tot het nu bestaande en zal ongetwijfeld met de industrialisatie onzer ge meente meegroeien.

Soester Courant | 2002 | | pagina 9