Visser Niemand weet hoe het moet met de integratie nu verder NU HALVE PRIJZEN Chris van Vuuren lijsttrekker van ChristenUnie-SGP Soest Jan en Janine Jansen openen 5e concertserie Open Hof 'Brasserie Appelwijn Wie vergelijkt leest de Soester Courant Witgoed specialis Service voor alle merken WOENSDAG 16 JANUARI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 3 BRASSERIE KEUZEMENU Zonder lichten Allochtonen blijven weg bij discussie Twee gewonden bij aanrijding womenswear/ 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl TE KOOP Albert Cuyplaan 25, Soest Starters of kleine gezinnen opgelet! Dit is het appartement dat u zoekt. Een heerlijk vrij uitzicht over midden Soest aan de buitenrand van een woonwijk met appartementen. Dit goed onderhouden 3-kamer (voorheen 4) appartement ligt op de 3e ver dieping en heeft een berging op de begane grond. Ia/OOIs 1A/ t/^v De inzichten en ervaringen, die ik de afgelopen jaren op het gebied van .aankopen en verkopen van onroerend goed en van taxaties heb opgedaan, vormen - samen met mijn intentie om dit soort werkzaamheden snel, zakelijk en met oog voor het menselijk aspect af te ronden - de basis voor menige succesvolle transactie. VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 EtTAAL lOO,- EN HUUR VOOR 16Q - NATUURLIJK BIJ: DILLENBURGLAAN 12, SOEST TEL: 035-6012Ï40 WWW.VOORBIJ.NL We waren zondagmiddag 30 de cember in Middelburg iets te vroeg voor de bezichtiging van het stadhuis uit de 15e eeuw. In de hal, de voormalige rechtszaal, maakte ik een praatje met de mij volstrekt onbekende gids, die zich voorbe reidde op zijn laatste rondleiding van het jaar 2001. De oud-leraar uit Vlissingen doet dit werk sinds vier jaar en met veel plezier. 'Ik doe ook stadswandelingen voor de VW in de zomermaanden en elk weekend vertel ik hier binnen de bezoekers over het interieur, de geschiedenis en over de kostbaar heden in dit prachtige raadhuis. Ik vind het leuk om de mensen in al lerlei talen uitleg te geven.' In ons gesprek bleek de man Soest, waar zijn vrouw vandaan kwam, goed te kennen. Zelf is hij op 4 oktober 1936 in een ijskoude vriesnacht geboren in Baarn op de hoek van de Stadhouderslaan en de Praamgracht en hij logeerde als kind vaak bij zijn opa op de Tal- malaan 17. Grootvader was wa genmaker en later postbode op Soest. 'De Talmalaan loopt schuin af en dan fietsten wij met een rot- vaart naar beneden.'. Zijn vader was typograaf bij de Soester Courant, moest het blad staande zetten en werkte later ook bij de Baarnsche Courant, waarin hij o.m. een roddelrubriek ver zorgde. Tien jongens uit het gezin werden allen schilder, alleen hij mocht doorleren. In gezelschap van zijn moeder meldde hij zich aan bij de kweekschool. De direc teur vroeg of hij veel las. 'Ja, hij is gek op Tom Poes,' verklaarde ma. In 1964 verhuisde de leerkracht met zijn vrouw, die nog steeds fa milie heeft wonen op de Koningin- nelaan, naar Zeeland, waar hij les gaf bij het voortgezet middelbaar onderwijs in verschillende vakken. In zijn vrije tijd brouwt hij bier, maakt wijn van druiven en van ap pels en honing en stookt likeur. Een boomgaard van anderhalf ha. bracht vorig jaar 800 kilo fruit op. De ciderboompjes komen uit Frankrijk. Zijn hobby was deze maand te zien op de NCR V-televi- sie. De rondleiding door het monu mentale gebouw van de bouw meestersfamilie Keldermans is een feestelijke ommegang, mede dankzij de enthousiaste verhalen van de ex-Eemlander. Hij sprak Duits en Nederlands door elkaar, in verband met drie buitenlandse toeristen, en vertelde boeiend over de trouwzaal, het trappenhuis, de schilderijen, de raadzaal boven, de burgemeesterskamer met de ge heime kastjes, over het Middel burgse zilverwerk, het Japanse porselein en het Delfts blauw. Zijn verhaal stond bol van de anekdo tes en van de politieke intriges in de Zeeuwse hoofdstad. De rondleiding eindigde in de bur gerzaal, waar vroeger de laken handel werd bedreven, waar een schitterende staande klok uit dc 18e eeuw nog steeds de juiste tijd aangeeft en waar tegenwoordig kleine concerten worden georga niseerd. Ten afscheid bood de spraakzame gids ons een heerlijk glas droge witte appelwijn aan var eigen makelij. Bezoekt u ooit Middelburg en bent u geïnteresseerd in de rijke historie van deze oude VOC-stad. vraag dan naar Jan van Schalk (0118-460189). SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 BAR, GRILL RESTAURANT Onze beroemde stoofpotjes? Onze in de wok geserveerde roerbakgerechten? Al onze andere alom bekende vis- en vleesspecialiteiten? Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om af te halen) STEENHOfiFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 www.luykje.nl SUZUKI in Soest? Verkerk! Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uwtuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). 18,15 Omdat de verlichting van zijn auto niet aan was, trok een automobilist vrijdagavond Iaat op de Daiweg de aandacht van de politie. De man werd aangehouden en omdat het vermoeden bestond dat hij had gedronken, moest hij mee naar het bureau voor een ademanalyse. Hij had bijna twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. (/Crsbol'i*' Aardappelkoekjes met zalm en saus van zure room Oesterzwammen a l'escargot Roomsoep van groene erwten Elzasser zuurkoolschotel met worstje, spek en speenvarken Gegrilde ribeye met peperboter Gepocheerde zeewolffilet met een preisaus Petit grand dessert Warme peer in rode wijn sabayon Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief wijn en koffie (niet op feestdagen) Caroline Jogtenberg, makelaar/taxateur o.g. Als u nader geïnformeerd wilt worden over de verkoop van uw woning, de aankoop van een andere woning of een taxatie van de betreffende woningen, dan neem ik graag de tijd voor u. Belangrijke kenmerken woon- eetkamer met kurkparketvloer balkon op het zuidwesten nette keuken met plavuizenvloer en voorraadkast 2 slaapkamers met toegang naar balkon verbouwde moderne badkamer met ligbad/douche en wastafel bijkeuken met wasmachine aansluiting bouwjaar circa 1964 servicekosten 198,48 per maand inclusief erfpachtscanon en voorschot verwarming Vraagprijs 126.000,- k.k. Documentatie over dit leuke apparte ment kunt u vrijblijvend aanvragen. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 <T> RVT Bij een aanrijding op de kruising van de Biltseweg en de Konings weg zijn zondagmiddag twee men sen gewond geraakt. Een vrouw uit Bussum en een inwoner van Rotterdam moesten naar het zie kenhuis worden gebracht, maar over de aard van hun letsel was bij de politie niets bekend. Het tweetal zat in de auto die werd bestuurd door een Bussummer. De man reed over de Biltseweg, toen er ineens een auto uit het bos kwam aanrijden, die werd bestuurd door een 74-jarige vrouw uit Soest. Zij dacht dat de rijbaan vrij was, maar had de andere wagen over het hoofd gezien. Het ongeval ge beurde omstreeks kwart voor één. De kruising werd gedurende een uur afgesloten. Slechts twee Soesters van (her kenbaar) buitenlandse afkomst waren maandagavond aanwe zig bij de discussie over integra tie in de 'nieuwe' Emmakerk, die daar ter gelegenheid van de opening was georganiseerd. Zo'n veertig Nederlandse plaatsgenoten waren er wél. Die kwamen luisteren naar wat 'de politiek' in dit geval zeven van de acht lijsttrekkers bij de komende verkiezingen ervan vond. Helaas, die wist het ei genlijk ook niet. Dat een van de aanwezigen hen later verweet dat ze alleen maar spraken in termen van 'ik vind' en 'ik denk', zonder zich af te vragen wat de allochtonen ervan vonden, was dan ook een beetje onrecht vaardig. Politici worden tenslotte betaald om standpunten te venti leren. Ze kunnen het trouwens ook niet laten: meningen groeien aan politici nu eenmaal als wol aan de schapen. De politici - één dame, zes heren - stelden zich overigens wel tamelijk bescheiden op: ditmaal (nog) geen 'verkie zingspraatjes', hoewel... De discussie werd ingeleid door een 'ervaringsdeskundige': F. Ta- beian, een uit Iran gevluchte die renarts, die o.a. zeer dankbaar was voor de veiligheid die hem al zes jaar in Nederland geboden werd, maar toch ook duidelijk maakte dat het allerminst een pretje is om jarenlang met een gezin met twee kinderen op een kamertje door te brengen. Hij wees er verder op dat de groep 'vluchtelingen' onderling sterk verschilt, wat de integratie ook niet makkelijker maakt. Bo vendien: de Nederlandse normen en waarden zijn ook voortdurend aan allerlei veranderingen onder hevig. Kees van Eerten, o.a. docent aan een ROC en dus iemand die veel met buitenlanders werkt, signaleer de vervolgens een aantal ontwik kelingen. Hij stelde o.a. vast dat de culturen 'in elkaar groeien', maar dat er aan de benadering van 'vreemdelingen' nog een boel mankeert. Sommige Nederlanders mogen dan niet zo gelukkig zijn met de 'interculturele' samenle ving, die samenleving is inmiddels wél een feit, constateerde ge spreksleider Eddy Verrips, die voordat hij de politici het woord gaf het berijden der 'stokpaardjes' alvast maar verbood. 'Doet u maar net alsof de verkiezingen al achter de rug zijn...' Kantjes De lijsttrekkers - zónder Wim Roest (D66), maar mét Teun Mid delkoop (Soest 2002) - hielden zich inderdaad tamelijk gedeisd. Zo vonden ze het allemaal vrese lijk belangrijk dat de vreemdelin gen eerst goed Nederlands leren en dat de toelatingsprocedure veel sneller zou moeten verlopen. Bij het inburgeren helpt het wel als je een goeie opleiding meebrengt, dachten Ans Mann (GL) en Har- ry Witte (GGS). Middelkoop vond dat maar onzin: de Chinezen en Vietnamezen hadden nauwelijks opleiding en ze zijn in Nederland toch ook goed terecht gekomen. Hij meende dat er toch nogal wat nieuwkomers waren die Nederland voor hun gemak hadden opge zocht. 'Wij Nederlanders hebben nu eenmaal een hekel aan mensen die de kantjes erafrlopen...' Hij vond dat de vreemdelingen naast op hun rechten ook meer op hun plichten gewezen zouden mogen worden. Ook Chris van Vuuren (ChristenUnie-SGP) vond dat 'de taal leren en de handen uit de mouwen steken' de beste manier om snel te integreren was en dat vluchtelingen pas hun waardigheid zouden terugvinden als ze voor hun eigen gezin konden zorgen. De discussie spitste zich vervolgens toe op de vraag of men bereid was bijvoorbeeld de ('christelijke') tweede kerstdag in te ruilen voor een islamitische vrije dag, bijvoor beeld het Offerfeest. Erik Bervoets (PvdA) had zijn twijfels; dan óók 1 mei, vond hij als sociaal-demo craat. Ook Bart Krol (CDA) was niet voor zo'n ruil. 'Als je de inte gratie wilt bevorderen moet je je eigen waarden juist niet wegpoet sen.' Bert Krijger (WD), die meende dat de tweede kerstdag voornamelijk werd gebruikt voor bezoek aan meubelboulevards, vond dat christenen hun 'verwor ven rechten' maar ter discussie moesten durven stellen en dat alle vrije dagen opgeheven konden worden, zodat ieder - christen, moslim of wat dan ook - naar ei gen behoefte of inzicht zijn feest dagen zou kunnen kiezen. Ruimte geven Ds. Pieter van Winden, predikant van de Emmakerk, zag de christe lijke feestdagen ook als een 'ge loofsgoed' dat bij de Nederlandse samenleving hoort. 'Je moet ande ren de ruimte geven om hun fees ten te vieren, maar dat gebeurt al.' Ook Ans Mann (GL) durfde de christelijke feestdagen wel ter dis cussie te stellen. 'Moeten we nou echt tot in eeuwigheid tweede pinksterdag vrij houden...?' En Middelkoop stelde vast dat vroe gere vrije dagen als Maria Hemel vaart, Dankdag voor het Gewas en Allerheiligen ook niet meer ge vierd werden, maar ook dat er nie mand meer werkte op de vrijdag na Hemelvaartsdag. Van Vuuren vond dat iedereen zeven vrije da gen uit een serie van dertig zou moeten kunnen kiezen. Na de pauze discussieerde het ge zelschap over de vraag of de poli tiek in Soest in staat was geweest bruggen te slaan tussen de ver schillende culturen. 'Dat hoeft ook helemaal niet, vonden de meesten. 'De politiek is geen wonderdokter; ze kan alleen ondersteuning bie den,' vond Bervoets, die in dat vér band meer heil zag in het wijkwerk en de bevordering van de 'zelfred zaamheid' der allochtonen. Vol gens Witte is de hele samenleving verantwoordelijk voor de integra tie, maar dat lukt maar niet. De allochtoonse belangstelling voor het wijkwerk is trouwens ook ui terst gering, klaagde hij. 'Als de mensen 't niet doen, doet de politiek het ook niet,' stelde Aan Mann vast. 'Dé politiek be staat niet,' vond Bart Krol. Vol gens ds. Pieter Goedendorp (ook van de Emmakerk) gaat het bij in tegratie om het opbouwen van 'ge deelde ervaringen' en dus de be reidheid om buiten het eigen huisje te kijken. 'Maar ik ben ook nog allochtoon in Soest,' aldus de pas uit Friesland verhuisde predikant. Zeuren De manier waarop Middelkoop zich had uitgelaten over buitenlan ders die niet willen werken schoot anderen in het verkeerde keelgat. Ze vonden zijn opmerkingen bele digend. 'Wie drie jaar met z'n ge zin op een kamer zit wordt toch stapelgek! Dan ga je toch niet zeu ren over plichten?' Middelkoop hield het erop dat de problemen Soesterbergsestraat 49A Leusderweg 198 3768 EB Soest 381 7 KS Amersfoort 035-602 35 84 033-476 68 92 Het lijsttrekkers-zevental tijdens de discussie in de vernieuwde Em makerk alleen maar groter worden als de samenleving er de ogen voor sluit. Opmerkelijk was de uitspraak van Krijger dat de politiek op dit mo ment geen goed contact heeft met de 'buitenlanders' in Soest. Het was immers dezelfde politiek die nog niet zo lang geleden de advies commissie Minderheden om zeep hielp, waarin de Turkse en Marok kaanse organisaties vertegenwoor digd waren. Volgens de WD-er moest het contact op een of andere manier nog gerestaureerd worden. Ans Mann drong erop aan dat in de komende raadsperiode dan ook snel te doen, en dan niet te eisen dat het overleg weer 'zakelijk en efficiënt' afgewerkt moet worden, waaraan de commissie destijds ook ten onder is gegaan. Bervoets ver wachtte van commissies of plat forms juist geen heil ('ze komen toch niet'), maar wel van 'netwer ken' en persoonlijke contacten. 'Onbegrip' Hoe het nu verder moet werd niet duidelijk. Van Vuuren schilderde nog wel enkele hoogverheven bij bels-getinte vergezichten, maar Krol wees op de 'gebroken we reld', waarin (culturele, etnische en religieuze) tegenstellingen uitein delijk kunnen leiden tot zoiets als '11 september'. Ook Witte wees op het 'wederzijds onbegrip' dat de oorlog in Joegoslavië veroor zaakte, en op de situatie in Paki stan en India. 'Gebrek aan com municatie kan een samenleving infecteren met verkeerde ideeën, en dat kan op den duur heel fout uitpakken.' 'En wat gaan we nu dus concreet doen?' klonk ten slotte de vraag van Pieter van Winden. 'De kerk kan alleen haar netwerk aanbie den, maar de politiek moet toch iets ondernemen. Gaat u geen plan opstellen? Ik hoor niets!' 'We heb ben helaas geen kant en klaar pak ket,' erkende Krol, die zijn hoop vooral bleek te vestigen op de ste delijke vernieuwing. 'Maar alles faalt als we er niet samen aan be ginnen...' De politiek liet het daar verder bij. Hoe het nu verder moet met de integratie? Ach, misschien borrelen er gaande de verkiezings campagne nog originele ideeën op... grote showroom Open: ma t/m vrij van 7.30 -17.00 uur. Zondagmiddag (20 januari) opent de werkgroep Zondag middagconcerten in De Open Hof haar lustrumseizoen met een concert door Jan Jansen (orgel) en Janine Jansen (viool). Het concert begint om 16:00 uur en de toegang is vrij. Janine Jansen is al enkele jaren bezig aan een zeer succesvolle loopbaan in Nederland, maar ook Europa en de Verenigde Staten hebben al kennis kunnen maken met deze bijzondere muzikale per soonlijkheid. Jan Jansen is organist van de Domkerk in Utrecht waar hij naast een drukke liturgische praktijk samen met de Domcanto rij de landelijk welbekende Zater- dagmiddagmuziek verzorgt. Na de ingebruikneming van het orgel in De Open Hof in 1997 is het idee ontstaan om een concert serie te starten. De kwaliteit van het orgel en de akoestiek van het gebouw nodigden hiertoe uit. Het idee was ontstaan dat het orgel ook andere werken moet kunnen uitvoeren dan alleen kerkmuziek. Daarnaast is deze concertserie een permanent podium voor jonge musici. In een bondig programma van een uur wordt steeds het programma samengesteld. Niet alleen kerkmu ziek dus, maar ook oude muziek, romantische en modern klassieke werken. Op het programma van zondag 20 januari staan sonates voor viool en orgel van G.F. Handel en J.S, Bach, het Voluntary in d van John Stanley en het Preludium en fuga in e van J.S. Bach. De combinatie ChristenUnie- SGP heeft haar kandidatenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen gepresen teerd. Chris van Vuuren is aan gewezen als lijsttrekker, als op volger van Wiebe Meilof, die na 16 jaar uit de actieve poli tiek stapt. Sinds 1 januari 2001 vormen GPV en RPF in Soest samen een nieu we politieke formatie: de Christe nunie. Onder deze naam doen zij voor de eerste keer mee aan de komende gemeenteraadsverkiezin gen van 6 maart 2002. Zij vormen samen met de SGP een gecombi neerde lijst: ChristenUnie-SGP. Lijsttrekker Chris van Vuuren (56 jaar), vertegenwoordiger van de Christenunie, was de afgelopen vier jaar raadslid in de gemeente raad van Soest, waar hij sinds 1986 woont. Hij is bedrijfseconoom en werkt in het dagelijks leven als hoofd admi nistratie bij een jeugdhulpverle ningsinstelling. Hij is lid van een Evangelische Gemeente in Amers foort. De 21-jarige Just van Toor verte genwoordigt als tweede op de lijst de SGP. Hij draait inmiddels bijna vier jaar mee in de Soester poli tiek, eerst als lid van de steunfrac- AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's Jan Jansen. Janine Jansen. De lijst ziet er verder als volgt uit: 4. Jacques Christiaanse ChristenUnie 5. Ryanne Nederveen-Veenstra ChristenUnie 6. Wijnand Zondag SGP 7. Chris Beumer ChristenUnie 8. Marjan Haak-Griffioen ChristenUnie 9. Co Overduin SGP 10. Joop de Roon ChristenUnie 11. Job Mooij ChristenUnie 12. Reinier Veldman SGP 13. Folkert Bosma ChristenUnie 14. Esther Rullman-v.d.Meulen ChristenUnie Het gezamenlijke verkiezingsprogramma zal binnenkort gepubli ceerd worden. Henk Koppelaar (48 jaar) neemt op de lijst de derde plek in namens de ChristenUnie. Hij woont ruim driejaar in Soesterberg. Voorheen woonde hij in Houten waar hij ac tief was in de plaatselijke kiesver eniging. Als stedenbouwkundige heeft hij bij diverse gemeenten ge werkt. Op dit moment is hij werk zaam als directeur van een organi satie die zich richt op toerusting en vorming van christenen. Hij is lid van de Gereformeerde Kerk (vrij gemaakt) te Zeist. tie en op dit moment als fractie assistent. Hij volgt een deeltijdop leiding voor makelaar en is drie dagen per week werkzaam bij een bedrijf in Soest. Hij is lid van de Gereformeerde Gemeente te Soest.

Soester Courant | 2002 | | pagina 3