ft) Daelhoven huldigt medewerkers SÜI UARI T)ogterom Waldheimmavo werkt aan de toekomst De roeping van Rein Tupker Wel zin in zingen, maar geen heel seizoen? ^rouwen met afwijkend litstrijkje snel geholpen Het Baarnsch Lyceum, kleinschalig en veilig HANDEL WANDEL I i info PAG lN/u WOENSDAG 16 JANUARI 2002 SOESTER COURANT €8/5 €10,95 €9?5 €9?o €7?8 €7?8 «10?S PAGINA 7 Verpleeghuis hecht veel belang aan scholing en opleiding BOTTELIER faardij! irsmakelaardij.nl SCHRAVEMADE B.V. 15.00 uur inksterproject van Message Ziekenhuis Eemland reikt prijs uit Nederlandse Vereniging van I Huisvrouwen Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Persoonlijkheids- psychologie POWER-PLATE De trilplaat voor een strak lichaam. Méér resultaat in minder tijd en zonder extra belasting. De Power-Plate heeft vele positieve effecten zoals: Open huis zaterdag 26 januari de bestede lekkerste soesterScouramt, Soester smederij bestaat twintig jaar Heren <apsaloi\ Marcel Cursus expressief schilderen C-drie 'Open huis' bij 't Karrewiel Voor al uw Verzekeringen, A Financiële Diensten, (nrfy Hypotheken en Pensioenen Nieuwe INFO-borden voor Winkelkring Van Weedestraat Stoocker Jonge jenever 100 cl Passoa Passion Llqueur 70 cl Kalmoes Beerenburg ïoo cl Parade Vieux ïoo cl Gorter Rum Bfuln 70cl Gorter Rum Wit 7od Smirnoff Vod ka 7od f '9.28 24,13 21.93 ƒ21,82 /17,S9 17.59 De slijter die verrast I is kleurenbrochure die schijnwerpers zet, biedt alle ingrediënten voor 'koop! Bel voor een iptaxatie 035-6016251 Tien medewerkers van Dael hoven zijn donderdag gehul digd, omdat ze een opleiding, dan wel scholing met succes hebben afgerond. Hen werd bovendien het bijbehorend di ploma uitgereikt. De leiding van het verpleeghuis hecht veel belang aan opleiding en scholing. Jaarlijks worden tiental len medewerkers, meestal intern, verder opgeleid. Daarnaast volgen velen externe scholingstrajecten. (Donderdag kregen zes van de tien cstvarkens' uit handen van me- >n sfeervolle, gescha- >ning (bouwjaar 1990) met ga- m. Niet alleen het bos- en duin- lOlen, winkels en openbaar ver- ge binnen een mum van tijd te met fonteintje, riante living van 3r en openslaande deuren naar et inbouwapparatuur. 1e Verd.: aapkamer met Frans balkonne- amer te bereiken is alsmede 2 insluitend een werkkamer, bad- itafel. separaat toilet. 2e Verd.: t het woonhuis is er toegang tot als berging. Inhoud woonhuis Isgrootte 283 m2. .000,- k.k. vrouw M. Bosma van het ROC De Amerlanden het certificaat voor de deelkwalificatie 203, die be trekking heeft op de ondersteuning van de zelfzorg. Twee van hen gaan door om in deeltijd de oplei ding VIG niveau 3 te doen. Op deze manier bewerkstelligt Dael hoven dat medewerkers zonder opleiding binnen enkele jaren kun nen worden geschoold tot het ni veau dat voorheen ziekenverzor gende heette. Drie andere medewerkers van het verpleeghuis aan het Dalplein be haalden in het afgelopen jaar na een tweejarige studie dit niveau al. Weer anderen behaalden andere diploma's, zoals het HBO-V. (ver pleegkundige) Verder specialiseer de een fysiotherapeut van Daelho ven zich in de behandeling van neurologische aandoeningen. De huldiging van de tien mede werkers vond donderdag onder feestelijke omstandigheden en in het bijzijn van familie en bekenden plaats. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 age op uitmuntende gelegen, karakteristieke villa is een grandioze, diepe achter in loopafstand kunt u al vertoe- gebied. Indeling: entree, toilet, jen haardpartij, moderne halt en aanrechtblad en inbouw- 3 slaapkamers, badkamer met tilet. 2e Verd.: vaste trap naar ner. Perceelsgrootte is 563 m2. >0.000,- k.k. leren nog ongestoord •■Sfcël j deze goed onderhouden, net fraai aangelegde achtertuin begane grond: entree, toilet, rkt met spachtelputzwanden en rtuin. Open moderne keuken in pparatuur; gaskookplaat, RVS vasmachine en koel-A/rieskast. /aapkamers aan de achterzijde mwand, 3e slaapkamer aan de dubbele wastafel en 2e toilet, ing met a.s. wasmachine, dro- Iderkamer. 909,- k.k. 3l jasje: deze half ee neemt u mee terug in de dakoverstekken en erkers nog in turn-key woning! Ind.: royale, I aan de achterzijde in de eet- lar de tuin. Luxe Allmilmö keu- >kookplaat, afzuigkap, afwas- kast. Ook vanuit de keuken is en voorzien van sierbestrating, toilet, meterkast. Verdieping: (ca. 16 m2) en 2e slaapkamer laapkamer aan de achterzijde afgewerkt met hoogwaardige checabine, wastafel, 2e toilet •ar 2e verdieping met opst. cv- droger. Velux dakraam in het oyale kamer. De garage (ca. >che deur. Inhoud woning ca. '0,- k.k. 17.30 uur jr kelaardij.nl Message is al jaren een beken de naam in Soest en Baarn. Anno 2002 is het een klein koor met leden uit Baarn, Soest en Amersfoort in de leef tijd van 15 tot 40 jaar. Omdat de ervaring leert dat mensen wel graag willen zingen, maar vanwege allerlei andere drukke bezigheden geen vast lid willen worden van een koor, is Messa ge vorig jaar begonnen met het irganiseren van korte muziek trajecten rondom bepaalde thema's. ;Muziekprojecten duren 6 weken tot 6 maanden, worden opge bouwd rondom een thema, beteke nen veel zingen (veel variatie in het repertoire) en bezig zijn met bed iende uitdrukkingsvormen, zijn |rg gezellig en worden minimaal ;n keer opgevoerd voor publiek, jbrig jaar heeft Message twee suc- ïsvolle projecten georganiseerd. In de Julianakerk heen men in de Stille Week het resultaat van het eerste project rond de kruiswegsta tiën kunnen meebeleven en eind december 2001 werd meegedaan met de Herderstocht in Baarn. In februari start Message weer met een nieuw (Pinkster)project in Amersfoort, dat in mei wordt af gesloten met enkele optredens. Het thema van het project is: Zwart-wit of de kleur van je hart.' Message zoekt enthousiaste men sen die het leuk vinden om te zin gen en willen meehelpen om het project vorm en inhoud te geven (leeftijd: 15+). Het project neemt 14 maandag avonden in beslag, van februari t/ m half mei (20:00-22:00 uur). De locatie is hoogstwaarschijnlijk 'de Herberg' in Nieuwland (vervoer vanuit Soest naar Amersfoort is, in overleg, altijd wel te regelen.) Kos ten: 25,00. Informatie en aanmelding: Rianne Zevering: 88(035) 6031434, of e- mail: koormessage@yahoo.com. Krauwen die vanwege een af kijkend uitstrijkje naar de gy naecoloog moeten, kunnen in Ziekenhuis Eemland snel te recht op de zogenaamde CIN- polikliniek. Hier wordt de vrouw onderzocht, de diagnose gesteld en vindt als dat nodig is in dezelfde week een poliklini- sche behandeling plaats. De vrouw heeft dus binnen één week duidelijkheid. Op een eerste afspraak hoeft zij maximaal twee Weken te wachten. Deze vorm van onderzoek is uniek in Nederland. Patiënten blijken bovendien heel tèvreden. Begin januari reikte Zie kenhuis Eemland de jaarlijkse Peter-Kreekprijs uit aan gynaeco loog Jitze Duk, initiatiefnemer van hef spreekuur. Elke vijf jaar worden vrouwen bo ven de dertig opgeroepen om bij hun huisarts een uitstrijkje te laten maken. Wanneer daaruit blijkt dat in de cellen van dc baarmoeder- mond een afwijking te zien is, krijgt de vrouw alvast een folder van de huisarts en wordt zij door verwezen naar de CIN-polikliniek. Daar krijgt zij verdere voorlichting en ondergaat zij een gynaecolo gisch onderzoek. Vaak wordt ook een klein stukje weefsel uit de larmoedermond weggenomen )or onderzoek in het laborato- ium. De uitslag hiervan ontvangt' de vrouw een dag later. Als hier uit blijkt dat de vrouw behandeld moet worden, kan zij hiervoor nog dezelfde week terecht. Dan wordt in dagbehandeling onder plaatse lijke verdoving het weefsel met af wijkende cellen verwijderd. Zo wordt voorkomen dat later op die plaats misschien kanker ontstaat. Als al tijdens de afspraak op de CIN-poli blijkt dat een behande ling nodig is, wordt het weghalen /an weefsel voor laboratoriumon- lerzoek overgeslagen en direct een ifspraak gemaakt voor de behan- leling. Enkele dagen na het be zoek aan de CIN-poli of de poli klinische behandeling wordt de patiënt alweer op de polikliniek teruggezien. De uitslagen zijn dan bekend en er kan een controle schema worden afgesproken. Deze manier van werken is veel sneller dan in het verleden. Waar het hele traject van onderzoek, behandeling en bespreking van de uitslag voor heen zeker vijf a zes maanden duurde, kunnen patiënten er nu dus in Ziekenhuis Eemland op re kenen dat dit traject in één week is afgerond. Peter-Kreekprijs Elk jaar reikt Ziekenhuis Eemland de Peter-Kreekprijs -ingesteld door wijlen internist Peter Kreek- uit aan medewerkers met initiatie ven die bijdragen aan verbetering van de patiëntenzorg. De Peter- Kreekprijs bestaat uit een geldbe drag van 680 euro en een oorkon de. Er zijn in Ziekenhuis Eemland veel meer ontwikkelingen gaande die bijdragen aan verbetering van de gezondheidszorg. De Peter- Kreekprijscommissie besloot daar om ook een aanmoedigingsprijs uit te reiken. Deze viel ten deel aan het spreekuur van de orthopedie- consulent. Patiënten die voor on der meer een heup- of knie-opera tie in het ziekenhuis moeten wor den opgenomen, kunnen al vóór opname op dit spreekuur terecht. Dc patiënt komt dan goed voorbe reid voor de operatie, omdat op het spreekuur alle ruimte is voor het stellen van vragen. Ook zet de consulent met de patiënt op een rijtje welke zorg allemaal geregeld moet worden voor na het ontslag. Daardoor komt de patiënt niet voor verrassingen te staan en kan hij bij thuiskomst rekenen op de juiste medicijnen, (huishoudelijke) hulp en hulpstukken als krukken of rolstoel. Deze manier van wer ken verkort de opnametijd, omdat de nazorg goed en op tijd geregeld Secretariaat, tel. 601 52 83 Transsiberië Express Een avontuurlijke tocht met de Transsiberië Express zonder er ver voor te hoeven reizen. Dat kan dinsdag 22 januari bij de verenig de huisvrouwen. Zij komen bijeen in Het Brandpunt aan de Oude Utrechtseweg in Baarn en krijgen bezoek van mevrouw R. Brugman die een lezing houdt over de spe ciale treinverbinding. Met haar stappen de bezoekers in figuurlij ke zin in Hoek van Holland op de trein en doen ze vele plaatsen aan om uiteindelijk in Oost-Siberië te belanden. Mevrouw Brugman ver telt van alles over de reis en laat dia's zien. De dialezing begint om 14:00 uur en de toegang is gratis. Di Lassostaat 65% tel. 6022195 Op 23 januari start bij de Volks universiteit Soest een cursus over Persoonlijkheidspsychologie. Dit is het onderwerp uit de psychologie dat altijd de meeste belangstelling wekt. Van al het psychologische is je persoonlijkheid immers het meest nabij: waarom doe je zoals je doet? Hoe ziet je identiteit eruit en hoe is ze tot stand gekomen? En als er enige scheefgroei in je persoonlijkheid is opgetreden, is daar dan wat aan te doen? Omdat we allemaal kind geweest zijn en de persoonlijkheid haar wortels in de kinder- en jeugdjaren heeft, wordt veel aandacht besteed aan de persoonlijkheidsontwikkeling vanaf de geboorte tot een jaar of zeventien. Verder wordt aandacht besteed aan de kwestie erfelijk heid-omgeving, aan de belangrijk ste psychotherapeutische stromin gen en aan het al dan niet bestaan van verdringing en het onbewuste. Om de persoonlijkheid en haar ontwikkeling beter te kunnen plaatsen, wordt in de eerste en laatste les ook ingegaan op de cog nitieve respectievelijk de sociale psychologie. Aanvang van de cur sus: woensdag 23 januari, 19:30- 21:30 uur. Cursusduur: zes lessen. Cursusprijs: 70,00. Talen Spaans, Italiaans, Frans of Grieks op reis: voor de vakantiegangers naar Spanje, Italië, Frankrijk en Griekenland die de taal van het desbetreffende land niet kennen, is er dit voorjaar nog de mogelijk heid een taalcursus te volgen bij de Volksuniversiteit. Tijdens deze cur sussen leert u in een beperkt aan tal lessen hoe u zich in de meest voorkomende situaties kunt red den. Onderwerpen die aan de orde komen zijn bijvoorbeeld het be groeten en bedanken van mensen, teksten op verkeersborden lezen, eten en drinken (ook in restau rants). Ook wordt aandacht be steed aan de gewoonten en cultuur van het land. Aanvang van de cursus Spaans op reis: woensdag 30 januari, 20:35- 22:05 uur. Cursusduur: tien les sen. Cursusprijs: 52,00, lesma teriaal: 16,00. Aanvang van de cursus Frans op reis: maandag 18 februari, 19:00- 20:30 uur. Cursusduur: acht les sen. Cursusprijs: 42,00, prijs les materiaal is nog niet bekend. De cursussen Italiaans en Grieks op reis starten in maart. Informatie, inschrijving en cursus programma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, S16022195, e-mail: vu- soesl@csnet.nl; maandag 13:00- 16:00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. Vanessa, Cruijff en vele anderen trillen op de spierversterking i verbeterde doorbloeding I I HJ1 afname cellulitis I C J IT7D p. vetverbranding 11 IxLAnU Probeer het zelf uit in SOEST! Bel voor een proeftraining: 035-6668151 Kerkstraat 28 Het Baarnsch Lyceum, om ringd door groen - sportvelden en een grote tuin - ligt op de grens tussen Baarn en Soest. Geen grote brede scholenge meenschap. Maar een klein schalige en daardoor overzich telijke school voor gymnasium, atheneum en havo. Leerlingen van groep 8 krijgen ruimschoots de gelegenheid kennis te maken met deze school. Niet alleen door het gebruikelijke Open Huis te bezoeken, maar ook door zich in te schrijven voor een van de Open Woensdagmiddagen. In klei ne groepen van ca. 20 leerlingen volgen ze dan, begeleid door enke le docenten en brugklassers, een viertal minilesjes... proeven de sfeer van een echte havo/vwo- school en even wanen ze zich al in de brugklas. Starten in de brugklas De brugklasmentoren van Het Baarnsch Lyceum hechten er veel waarde aan hun kersverse brug klassers snel vertrouwd te maken met hun nieuwe school, nieuwe klasgenoten en natuurlijk de men tor zelf. Daarom organiseren zij in juni, dus al vóór de zomervakan tie, een sportieve en gezellige in troductiemiddag voor de toekom stige brugklassen. Tijdens de intro ductieperiode na aanvang van het nieuwe schooljaar schenken de mentor en de juniormentoren (en kele bovenbouwleerlingen) veel aandacht aan de ontwikkeling van een positief en veilig klimaat in de groep. Immers, een leerling die met plezier naar school gaat doet ook goed zijn best en presteert op niveau. Met een dagje 'survival', een activiteitenweek en een Spet terend schoolfeest voor klas 1 en 2 wordt de introductieperiode afge sloten. Persoonlijke begeleiding Op Het Baarnsch Lyceum krijgt de leerling veel persoonlijke aan dacht. In de lesweek van de leer lingen van Het Baarnsch Lyceum zijn, zowel in de brugklassen als in hogere leerjaren mentorurén inge roosterd, die ruimte bieden voor een adequate leerlingbegeleiding. Daarnaast heeft de school ook de nodige deskundigheid in huis - zoals bijvoorbeeld een schoolpeda- goge - om begeleiding van meer specifieke aard te kunnen geven (faalangstreductie, dyslexie, sociale vaardigheden, huiswerkklas e.d.). Meer dan school Goed onderwijs is heel wat meer dan een jarenlange voorbereiding op het eindexamen. Het Baarnsch Lyceum verzorgt binnen en buiten het gewone lesprogramma allerlei boeiende activiteiten, waar de leer lingen veel van opsteken. Sport evenementen, theater, muziek, denksporten, excursies, werkwe ken, uitwisselingen met partner- scholen in het buitenland, klassen avonden, schoolfeesten en zo meer. Maandag 21 januari vanaf 20:00 uur zijn belangstellende ouders welkom op de informatieavond in de aula van Het Baarnsch Lyceum. Zaterdag 26 januari van 10:30 uur tot 13:30 uur kunnen leerlingen van groep 8 en hun ouders het Open Huis van Het Baarnsch Ly ceum bezoeken. Zelf rondkijken of zich laten rondleiden door een gids, vragen stellen, actief mee doen... Leerlingen en medewerkers van Het Baarnsch Lyceum heten iedereen van harte welkom. BANKETBAKKERIJ Soestèrbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-60T2050 ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 8,25 per half jaar! tel.(035)6014152 Zoals de leerlingen zich voor bereiden op hun toekomst, zo zal ook <de school zelf aan haar toekomst moeten werken. De Waldheimmavo staat al jaren lang garant voor goed onder wijs. Dat wil ze ook in de toe komst graag blijven doen. Van daar het verzoek aan de ge meente Baarn een nieuwe school te mogen bouwen, volle dig aangepast aan de eisen van modern onderwijs. Een nieuw schoolgebouw zal nog even op zich laten wachten. Van daar dat de komende maanden een groot aantal aanpassingen in het huidige gebouw zullen plaats vinden. Zo zullen de practicumlo kalen van nieuw, modern inventa ris worden voorzien. Voor het vak verzorging wordt een nieuwe keu ken geplaatst met verschillende werkplekken waar leerlingen prak tisch kunnen werken. Naast het huidige computerlokaal komt een nieuwe studieruimte met compu ter- en samenwerkplekken. De computerdichtheid komt daarmee op 1:7 (1 computer per 7 lln.!). Het ruimtegebrek wordt gedeelte lijk opgelost door de plaatsing van een "noodgebouw". Omdat wij zeer aan een keurige huisvesting hechten, zal dit het predikaat "noodgebouw" zeker niet verdie nen. Hierin komt een theorielo kaal, een nieuw tekenlokaal, voor zien van' nieuw inventaris, en een ruimte voor de zorglessen (hulp bij dyslexie, NT2, enz.). Na de zomervakantie moeten alle veranderingen voltooid zijn. Wat heeft de Waldheimmavo uw kind te bieden? Een christelijke school Wij willen de leerlingen begeleiden op weg naar volwassenheid, geïn spireerd vanuit het Evangelie, waarbij er ruimte is voor de ver schillende opvattingen van onze leerlingen. Er is aandacht voor de dagopeningen en de gezamenlijke vieringen van kerkelijke feesten. Een veilige school Uit een groot onderzoek dat we onlangs hebben laten verrichten, blijkt dat de (320) leerlingen onze school als een.veilige school be schouwen. Zij geven aan dat er een goede onderlinge band is, ze de sfeer waarderen en de organisatie goed is. De mentoren van de brug klassers leggen huisbezoeken af, om ook de ouders persoonlijk te leren kennen. Dat bevordert de sa menwerking tussen ouders en school. Een zorgzame school Behalve goed onderwijs bieden we ook veel zorg. Er is hulp bij dyslexie en faalangst. Ook is er spelling- en rekenhulp. Voor leer lingen die problemen hebben met bepaalde vakken zijn er steunles- sen. Om de twee weken houdt de jeugdverpleegkundige spreekuur op school. Daarnaast is er perio diek overleg met het schoolconsul- tatieteam. Voor kinderen die pro blemen met hun huiswerk hebben, is er de gratis huiswerkklas. Daar leren zij hun huiswerk beter te plannen en daar leren zij leren. Zorgzaam zijn we ook in de infor matievoorziening naar de ouders. Negen keer per jaar krijgen de leerlingen een cij feroverzicht mee en wordt men op de hoogte ge houden van het wel en wee van de school door middel van het infor matiebulletin, het Waldheim- nieuws. Een actieve school Eén keer per jaar gaan we met de hele school op reis. Indien het weer het toelaat gaan we om de driejaar langlaufen. Ook is er één keer per drie jaar een Doedag met allerlei creatieve activiteiten. Sint- Nicolaas is bij ons een groot feest. Jaarlijks is er een kerstactie voor een goed doel. Daarnaast zijn er klassenavonden, sporttoernooien en de werkweek naar Parijs of de Ardennen in klas 3. Een informatieve school Wanneer u vragen over onze school hebt, kunt u terecht op ons OPEN HUIS op zaterdag 26 ja nuari a.s. van 10.00 tot 12.30 uur en op onze INFORMATIE AVOND op maandag 18 februari a.s. om 20.00 uur. Beide activitei ten worden gehouden in ons schoolgebouw aan de Vondcllaan 2 te Baarn. Als u een aparte af spraak met'de directie wilt maken, is dat natuurlijk ook mogelijk. Ons telefoonnummer is 035 - 5429743. Ook kunt u informatie aanvragen per e-mail. (directie@waldheim.nh. Tenslotte vindt u op de website www.waldheim.nl actuele informa tie over onze school. Twintig jaar geleden begon Rein Tupker aan de Dorres- teinweg met een eenmans-sme derij. Vandaag heeft hij aan de Veldweg een bedrijf met acht medewerkers, plus een winkel aan de Torenstraat. Het ver haal van 'de smid van Soest' is een success-story. Het is een roeping,' zegt Rein Tup ker (geb. 1961), als hem gevraagd wordt hoe hij eigenlijk in dit vak terecht is gekomen. Hij heeft 't niet geërfd van z'n vader, warit die heeft zijn brood verdiend in de ta- pijthandel. Op school - de LTS - drong het plotseling tot hem door dat hij liever geen automonteur wilde worden, maar smid. 'En ik had nog nooit een smederij van binnen gezien!' In die tijd was het smidsvak een min of meer uitster vend beroep. Er was ook geen smid in Soest en hij begon aan de Dorresteinweg ook als hoefsmid en 'kachelspecialist'. Tegenwoordig concentreert hij zich op de sier- en kunstsmederij, niet alleen in ijzer (met temperaturen tussen de 1000 en 1200 graden), maar ook in brons, waarvoor hij - na diverse experimenten - een eigen legering heeft ontwikkeld. Brons wordt - in een oven of niet behulp van gas branders - bij 600 a 800 graden gesmeed. Tupker heeft van het brons sme den inmiddels zijn specialisme ge maakt. 'Met brons kun je haast al les maken, ook beelden, zonnewij zers, hekjes,' zegt hij. De ontwer pen die in de smederij worden ge maakt komen grotendeels van zijn Behandeling volgens afspraak. BEETZLAAN 89, SOEST Telefoon 601 64 50 Op woensdag 20 februari start in cultureel centrum C-drie een kor te cursus expressief schilderen on der leiding van docente Judith Dekker. Deze cursus is gericht op een korte intensieve actie met di recte resultaten. Ervaring is niet vereist, wel lef! In vijf lessen laat Judith de cursis ten kennis maken met werken van diverse expressionisten. De lessen beginnen met een korte inleiding, ondersteund door kunstvoorbeel den. Daarna gaat men aan de slag, geïnspireerd door deze inleiding. Het programma ziet er in grote lij nen als volgt uit: Cobra, energiek schilderen met als inspiratiebron kindertekeningen. Schilderen met felle kleuren. Pollock en Gorki, verdunde acrylverf gaat zijn eigen weg. Het toeval gebruiken. Mate rieschilders Kiefer cn Tapies. Wat kun je door je verf mengen (zand, stro, textiel e.d.) Colorfield pain- ting: Who's afraid of red, yellow en blue? Betekenis en diepte van kleurvlakken ontdekken. Schilde ren en muziek: o.a. aan de hand van Kandinsky. Het onzichtbare zichtbaar maken, door ritme, com positie en klankkleur. De kosten zijn 56,72. Cursus nummer 33JD6; 5 lessen. Start: woensdag 20 februari, 11:00- 13:30 uur. Atelier 't KarrewielSoesterberg- sestraat 168, houdt 'open huis' op maandag 21 januari van 10:00 tot 14:30 uur en van 20:00 tot 22:00 uur, evenals op dinsdag 22 janua ri van 13:30 tot 17:00 en van 20:00 tot 22:00 uur. Onder het genot van een kopje koffie kunnen de bezoekers de creatieve cursus sen bekijken en zich eventueel in schrijven. Er zijn ook nog enkele plekjes vrij op de hobbyclub voor kinderen vanaf 7 jaar op woens dagmiddag, vrijdagmiddag en za terdagochtend. Ook zijn er weer leuke vakantieknutseldagen voor kinderen vanaf 7 jaar op 11 en 12 februari. Informatie: Thca Borger, 886026529. eigen hand, of die van Mirjam, zijn vrouw. Daarnaast voert hij heel wat werk van architecten uit. 'Op de oude manier iets eigentijds ma ken', zo omschrijft hij zijn werkwij ze en visie. 'Het is niet zo makke lijk en het kost ook veel tijd, maar in feite maak je met zeg maar, pri mitieve middelen als vuur, aam beeld en hamer, iets heel nieuws.' Voor het grotere werk wordt in de smederij overigens ook gebruik gemaakt van zogenaamde 'lucht- hamers'. 'Vrij werk' Kunst? Tupker: 'Ach, dat is zo'n breed woord. Voor mij is het ge woon nieuw werk, en voor een deel is het ook wat je noemt 'vrij' werk. Als het dan eenmaal ergens staat valt het op, en dat leidt soms weer tot nieuwe opdrachten.' Een voorbeeld van zijn 'vrije' werk zijn de Dennennaalden die destijds op de rotonde aan de Molenstraat stonden. Nadat vandalen het kunstwerk onder handen genomen hadden werd het neergezet op de hoek van de Kerkstraat, niet ver van de smederij. Ook grafmonumenten behoren tot zijn 'repertoire', uiteraard ook veel hekwerk, toegangspoorten en gro tere objecten, zoals onlangs een uit 1834 daterend bronzen prieel bij Nijenrode, dat in losse onderdelen in Soest wordt gerestaureerd. Ver der hield hij zich recent bezig met bijvoorbeeld muurankers van het Centraal Station in Amsterdam, het Scheepvaarthuis in de hoofd stad en de Rode Olifant in Den Haag. Ook is hij dikwijls betrok ken bij onderhoud en restauratie van oude kerken, her en der in het land. Geen lopendebandwerk Thpker houdt van zijn 'ouderwet se' vak. 'Als mensen iets willen la ten lassen zal ik altijd proberen ze over te halen tot het smeedwerk. Daar beleven wij plezier aan, en de opdrachtgever uiteindelijk ook, want die krijgt iets veel mooiers. Maar meestal duurt het dan wel wat langer. Ons uitgangspunt is nooit: hoe zetten we iets zo snel mogelijk in elkaar.' Hij stopt meestal ook een thema in zijn werk, zoals de 'grashekjes' die hij gesmeed heeft voor een woning in de Boerenstreek. Hij zoekt altijd iets persoonlijks, dat bij de op drachtgever past, of bij de omge ving waarin het werk komt te staan. 'Lopendebandwerk is het nooit...' De smederij is door zijn omvang vermoedelijk uniek in Nederland. 'We zijn misschien wel de grootste van het land. Er zijn natuurlijk ook wel constructiebedrijven die sme den in dienst hebben, maar bij ons zijn alle medewerkers volleerd smid, het hele team, dat vind je niet zo gauw.' Een smid maakt al tijd 'mooi werk', vindt hij. 'Mensen zijn eigenlijk altijd enthousiast, maar 't moetje natuurlijk wel aan spreken. Je moet iets 'hebben' met smeedwerk.' Dat het doorgaans niet erg goedkoop is spreekt van zelf. 'Het materiaal is nu eenmaal duur, en er gaan vaak heel wat uren in zitten...' Winkel Een speciale 'handtekening' heeft hij niet, al draagt elk werk dat zijn smederij verlaat zijn gestempeld meesterteken. 'Maar daar moet je goed naar zoeken.' Tupker is voor al herkenbaar aan zijn stijl: de or ganische vorm, bloemen (zoals aronskelken), takken, de groei vorm - dat is zo'n beetje zijn han delsmerk. Sinds vorig vooijaar be schikt hij in de winkel aan de To renstraat over een fraaie expositie ruimte, waar behalve smeedwerk ook allerlei andere artistieke voor werpen te bekijken (en te koop) zijn. Zijn vrouw Mirjam zwaait hier samen met Titia de scepter. Belangstellenden kunnen overi gens ook altijd een kijkje nemen in de smederij en mogen ook in de winkel 'zomaar' binnen lopen. Tupker laat zijn werk immers graag zien, en terecht. De sier- en kunstsmederij is geves tigd aan de Veldweg 6/6A en te bereiken via S16021552; ope ningstijden: maandag-vrijdag 08:00-17:00 uur; zaterdag 09:00- 16:00 uur. De winkel aan dc To renstraat 14, ^6423942, is don derdag en vrijdag open van 10:00 tot 17:30 uur, op zaterdag van 10:00 tot 17:00 uur. Zie ook de website: www.tupker.nl. www.soesteronderlinee.nlinfo@soesteronderlinee.nl SO©St©r Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 OildcHinfl© Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de leden van de Winkelkring Van Weedestraat is zaterdagavond het nieuwe INFO-bord onthuld. Femke Heerkens, smdent Bouwkunde aan de universiteit van Eindhoven, tekende de winkelpanden van de Van Weedestraat en de Burgemeester Gro- thestraat. Er zijn borden van gemaakt die in de loop van deze maand op vier locaties zullen worden opgehangen. De oude borden waren aan ver vanging toe. Op de foto Femke Heerkens en bestuurslid Hans Nota van de winkelkring.

Soester Courant | 2002 | | pagina 7