WIS RKEN Vrije Teugel terug naar de basis r irden A nd téu-f Themaclubs De Vrije Teugel tersport Hastens 7^: 1 PVO en A'foorts Mannenkoor op dreef in nieuwjaarsconcert Verdwenen Soest ZORGT U DAT 'T IN DE BUS KOMT? Soest 50 jaar geleden] 1 1 fZ\ pagina /z> Frisse start na kwestie, MKZ-crisis en fysieke aanpassingen januari 21.00 uur Gezelligheid Live music Dart Terras draat Hèt complete overzicht van alle Hastens bedsystemen. Biologisch tuinieren, knutselen en toneel ?ster Courant Pakketten voor Polen Riagg-inloopavond over schizofrenie Ruzie in winkel loopt uit de hand Bekeuringen Parkeerbonnen Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest Help het geluk 'n handje: collecteer voor Kinderhulp! Soest voorheen en nu. jn geldig t/m 23 januari 20o; in.com Vrijdag koopavond i.com Gratis parkeren WOENSDAG 16 JANUARI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 9 CAFE en aan het spoor ten aan het spoor, beren de geluidsoverlast Over onverwachte werk- wij u helaas niet vooraf t onze excuses aan. hoven anuari 06.00 vinden an werktreinen, erlast en trillingen den door het gebruik 'hankelijk van elkaar chten heeft, kunt u n van Railinfrabeheer iformatie op telefoon- tp internetsite 4 zo Kleinschaliger, terug naar de 'kinderboerderij en dat alle maal voor kinderen (0-12 jaar) I uit Soest. Dat is de insteek van het activiteitenaanbod op De I Vrije Teugel. Het kinderpara- dijs hield vorige week woens dag een open middag om het nieuwe seizoen in te luiden. Tientallen kinderen kwamen een I kijkje nemen aan het Vedelaarpad I en schreven zich al dan niet alvast in voor een van de nieuwe clubs of de activiteiten. Na de kwestie rond de vorige directeur, de gedwongen sluiting tijdens de MKZ-crisis en de fysieke aanpassingen om te vol doen aan de steeds strengere (brand)veiligheidsvoorschriften gaat de welzijnsinstelling er weer met frisse moed tegenaan. Het programma is behoorlijk ge wijzigd; voortaan geen schoolreis jes en zomerkampen meer op het terrein, waarvan een aantal afge keurde speelvoorzieningen is ver wijderd, zoals de kabelbaan en de paal met de autoband. 'We richten ons dit jaar volledig op de activi teiten die helemaal zijn gericht op de Soester kinderen', zegt manager Barbara Hiestand. Hoewel De Vrije Teugel vorig jaar veel inkomsten misliep, is de fi nanciële positie niet onrustbarend. De instelling fuseerde 1 juli vorig jaar met Balans en bespaart daar door overheadkosten. 'Het verlies van vorig jaar hoeven we dit sei zoen niet terug te verdienen, maar we gaan wel zuiniger begroten. De vervanging van bijvoorbeeld de speelvoorzieningen laat nog even op zich wachten', zegt Hiestand die vorig jaar april in dienst trad en toen vaststelde dat De Vrije Teu gel destijds met verlies draaide. Nooduitgangen In de afgelopen maanden werden er onder meer twee nooduitgangen gerealiseerd, een derde verbreed, de opslagplaats voor stro werd ver vangen en er is nu verder onder meer een speciale ruimte om brandgevaarlijke stoffen te bewa ren. De kosten van circa 45 dui zend euro werden door de ge meente opgehoest. Het is de be doeling dat de veiligheid nog ver der wordt uitgebreid, door onder meer het plaatsen van een hek langs de sloot die het terrein in tweeën snijdt. Nadat de vorige directeur in op spraak kwam wegens vermeend ontucht, waarvoor hij inmiddels is veroordeeld, verloren volgens Hie stand nogal wat mensen hun ver trouwen in De Vrije Teugel, maar daar is verandering ingekomen. De manager merkt het aan 'oude' be- since 1852 Hastens Store Amersfoort Westsingel 10-13, Amersfoort, Telefoon 033-4724649 zoekers die weer terugkomen. Bo vendien heeft ze vastgesteld dat veel mensen uit de wijk, die eerder nooit kwamen, nu ineens de weg naar De Vrije Teugel weten te vin den. Volgens haar wisten sommi gen niet eens van het bestaan af. Inmiddels werken er ook weer sta giaires bij De Vrije Teugel. Het afgelopen half jaar beperkte Hiestand vanwege de werkzaam heden in het hoofdgebouw het aantal activiteiten, omdat er toch minder plaats was dan normaal. Nu staat het hek wagenwijd open. 'We gaan terug naar de basis, het moet weer een kinderboerderij worden waar je de hele dag kunt binnenlopen en informatie kunt krijgen. Alle activiteiten hebben veel kwaliteit, er is goed over na gedacht en ze zijn opgezet volgens een bepaalde methode.' Thema's Zo is de formule van de verjaar dagsfeestjes veranderd. De partij tjes worden niet meer gecombi neerd en staan allemaal in het te ken van een thema (bijvoorbeeld piraten, indianen of circus) dat de jarige mag uitkiezen. Er zijn spe ciale themakisten voor ontwikkeld en de partijtjes vinden onder bege leiding plaats op de zolder. De kis ten kunnen desgewenst ook wor den gehuurd, zodat de jarige Job en zijn vriendjes en vriendinnetjes er thuis mee aan de slag kunnen gaan. Er zitten speelgoed en knut selmaterialen in, maar ook ver- kleedspullen. De georganiseerde verjaardagen zijn inmiddels tot maart volgeboekt. De activiteiten hebben een recrea tief en/of educatief karakter. De woensdagmiddaginloop blijft be staan en de komende maanden zijn er steeds voorstellingen in het kader van het Gouden Vlinderfes tival. Ook de peuter-ouderochtend op de dinsdag wordt voortgezet, evenals de natuur- en milieulessen, Knutselen was een van de activi teiten tijdens de open middag van De Vrije Teugel. Belangstellenden kregen er informatie over het nieu we programma. Tientallen kinde ren bezochten de instelling die door wethouder Harry Witte werd hero pend. die volgens Hiestand kwalitatief beter zijn geworden, mede door de nauwere samenwerking met het gemeentelijk milieu- en educatief centrum De Kwekerij. Door het schrappen van de school reisjes is De Vrije Teugel een niet onbelangrijke bron van inkomsten kwijt. Daartegenover staat dat voortaan voor alle activiteiten be taald moet worden, wat niet weg neemt dat belangstellenden vrij blijvend over het terrein kunnen zwerven om er te spelen en naar de dieren te kijken. De Vrije Teugel is maandag tot en met vrijdag geopend van 9:00 tot 17:00 uur en zaterdag van 12:00 tot 16:00 uur. Informatie over de activiteiten of het boeken van een veijaardagsfeestje kan op werkda gen van 9:00 tot 11:00 uur, SS 6018136. De Vrije Teugel start in februa ri met vier themaclubs voor kinderen. Biologisch tuinieren, (vertel)toneel en kunst vormen de rode draad in deze activitei ten die over een wisselend aan tal weken worden uitgesmeerd. De Boerenbuitenboelclub komt maar liefst 25 keer bijeen, telkens op dinsdag van 15:45 tot 17:15 uur. Op het terrein gaan ze zelf op milieuvriendelijke wijze een tuin bewerken en gewassen telen voor de dieren van het kinderparadijs. Ze hebben tevens de beschikking over een eigen gebouwtje, waarin ze hun werk kunnen voorbereiden en andere activiteiten kunnen ont plooien. Omdat er nog vorst in de grond zat, verzamelden de jon ge tuinders zich vorige week woensdag tijdens de open middag in hun onderkomen om pelpinda's aan een touwtje te rijgen voor de vogels. Tot nu toe heeft dierenver zorgster Irmgard Wortel, die de Boerenbuitenboelclub begeleidt, vijf kinderen in de leeftijd van 9 tot en met 12 jaar onder haar hoede. Dat moeten ër acht worden, omdat de kinderen anders te veel hooi op hun vork moeten nemen. Een van de deelnemertjes heeft al ervaring, want thuis is hij ook re gelmatig in de tuin te vinden. 'Nee, ik wil geen tuinder worden, liever iets met dieren. Ik ben veel met beesten bezig en nu gaan we voer voor de dieren verbouwen, dat is ook leuk', zegt hij vlak voordat hij - net als de rest - een rode of een blauwe boerenzakdoek om zijn nek krijgt gehangen. In de Boerenbuitenboelclub krij gen de kinderen ook alles verteld over de voedselketen. Behalve het praktische werk leren ze dus veel. Deelname aan deze club kost 114 euro, maar daarvoor worden de kinderen 25 middagen bezigge houden. Goedkoper zijn de ande re themaclubs die minder bijeen komsten houden. De Toneelclub staat acht dinsdagmiddagen op het programma, waarna de acteurs en actrices een voorstelling voor pu bliek zullen geven. De Kinder knutselclub is er voor verschillen de leeftijdsgroepen en bestaat in eerste instantie uit vier sessies. Ook is er een verteltoncelclub. Informatie over de themagebon den activiteiten is verkrijgbaar bij De Vrije Teugel, S86018136 (9:00- 11:00 uur). Op zaterdag 19 januari is er bij de fam. De Groot, Di Lassostraat 40, van 09:00 tot 12:00 uur weer ge legenheid om pakketten voor fa milie, vrienden en kennissen in Polen in te leveren. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Het moet goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevige kartonnen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw eromheen. De adressen van geadresseerde én afzender dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden. De pakketten mogen ook brieven, tijdschriften e.d. bevatten, echter géén geld. I.v.m. mond- en klauw zeer mogen er ook geen vleeswa ren naar Polen gestuurd worden. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kg. De kosten zijn 3,40 per pakket, plus 1,30 per kilo. Bij inlevering van het pakket is men verplicht een legitimatiebe wijs te tonen. Informatie: SB6024377. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Amersfoort Omstreken organiseert op maandag 21 januari in samenwerking met Ypsilon een inloopavond voor familie en di- rectbetrokkenen van mensen met schizofrenie of een psychose. Wan neer je als familielid betrokken bent bij iemand met schizofrenie, kan dat vragen oproepen over hoe schizofrenie te herkennen is en wat de ziekte inhoudt, maar ook wat de verschillen zijn met stoornissen die lijken op schizofrenie. Tijdens de inloopavond zal psy chiater Van Harten op deze vragen ingaan en informatie geven over schizofrenie en aanverwante stoor nissen. De bijeenkomst begint om 19:30 uur (tot 21:30 uur) en wordt gehouden in de vergaderzaal van het restaurant/zalencentrum 'De Amershof, Snouckaertlaan 11 te Amersfoort (zijstraat Stations straat). Men hoeft zich voor deze avond niet aan te melden. Infor matie: mevr. J. Leerlooijer, afde ling Preventie en Voorlichting, Riagg Amersfoort Omstreken, ^033-4603500). DIERENSPECIAALZAAK OOFDSTAD B.V. Soesterbergsestraat 59, Soest Telefoon 035 - 601 80 8.0 Een 70-jarige Soester is zaterdag middag per ambulance naar het ziekenhuis gebracht, nadat hij bij een handgemeen met een 37-jari- ge plaatsgenoot letsel had opgelo pen. De man kwam daarbij ten val en brak vermoedelijk zijn been, aldus de politie. De ruzie ontstond in een winkel aan de Smitsweg. In het weekein de tastte de politie nog in het duis ter omtrent de aanleiding. De 37- jarige man werd meegenomen naar het bureau, maar de politie heeft de zaak nog in onderzoek. De een scheurde met 64 kilometer per uur voorbij, de ander met 52. Beide bromfietsers hadden de pech dat de politie controleerde op de Soesterbergsestraat, uitgere kend daar waar verkeersbrigadiers scholieren helpen bij het overste ken. Beide, bestuurders werden bekeurd. Op de Van Weedestraat zijn vori ge week dinsdag vijf automobilis ten bekeurd, omdat ze hun wagen ineen laad- en loshaven hadden geparkeerd. Dat is tussen 9:00 en 11:00 uur niet toegestaan. De ha vens zijn dan gereserveerd voor vrachtwagen die overigens vaak gewoon op de rijbaan worden ge parkeerd. Vrijdagavond gaf muziekvere niging PVO haar traditionele nieuwjaarsconcert in De Open Hof. Zeven jaar geleden gaf de vereniging op diezelfde plek haar eerste nieuwjaarsconcert, toen nog zonder medewerking van een koor, en het publiek bestond toen uit 25 mensen. Nu zat de zaal bijna helemaal vol. PVO kreeg bij dit feestelijke con cert de medewerking van het Amersfoorts Mannenkoor, dat on der leiding staat van dirigent Paul Michèl Tijssen. Dit koor, dat in 1907 werd opgericht door enkele spoorwegbeambten, bestaat uit ruim 40 mannen. PVO, al 103 jaar actief in Soest, bestaat uit ruim honderd muzikanten. De avond werd geopend door voorzitter Peter Smeets en daarna aan elkaar gepraat door Ruben Smeets. Harmonie en koor musi ceerden afwisselend of gezamen lijk, in het laatste geval werd het koor meestal begeleid door een klein ensemble uit het orkest, het geen een goede keuze bleek te zijn. PVO opende met 'Overture to a new age' van Jan de Haan en maakte daarmee direct veel indruk op het publiek. Deze ouverture is een lang, indrukwekkend muziek stuk, spannend om naar te luiste ren. Het instuderen van de partijen zal menig PVO-muzikant de nodi ge zweetdruppeltjes gekost heb ben. Maar het resultaat van maan denlang oefenen mocht er dan ook zijn! Het koor zong voor de pauze wer ken van Schubert, Schumann, Bortnianski, Williams en Kinkel en een negro-spiritual. Opvallend was dat door de mannen van het koor goed naar de dirigent werd geke ken, waardoor alle inzetten op tijd waren. Onder de rustige, duidelij ke directie van Paul Michèl Tijssen werd mooi gezongen, waarbij vooral het Russische Onze Vader: 'Tibie Pajom', en Ritters Abschied van Johanna Kinkel, begeleid door een klarinet-ensemble van PVO, indruk maakten. Na de pauze was het programma iets luchtiger. Na de 'Mars der Medici' van J. Wichers zong het Amersfoorts Mannenkoor ook een lied in marstempo, 'Patriotjes', compleet met door zangers nage bootste trommels. Voor veel hila riteit zorgden de koorleden door voor het zingen van 'There is not- hing like a Dame', uit de musical 'South Pacific', allemaal een clownsneus op te zetten. Prachtig gezongen werd ook 'Morning has broken' van Gat Stevens, door d< dirigent begeleid op de piano. Na het gezamenlijk uitgevoerdi 'Landerkennung' van Edvari Grieg, met een verdienstelijke so lopartij gezongen door Bert Land man, volgde een slotwoordje doo diezelfde Bert Landman, nu in d< functie van voorzitter van he Amersfoorts Mannenkoor. Hij wa vol lof over de goede voorberei ding door PVO en de prettige sa menwerking die geresulteerd heef in een fijn concert. Na het uitrei ken van de bloemetjes sloot he orkest het nieuwjaarsconcert tradi tioneel af met de Radetzki Mars begeleid door een enthousias meeklappend publiek. Een fijne avond voor een dankbaai publiek, waarbij opgemerkt mag worden dat de kwaliteit van hel orkest de laatste jaren flink is ver beterd. Het aantrekken van eer aantal professionele leraren, lesser op de muziekschool en thuis par tijen studeren hebben hier zekei aan bijgedragen. Ook niet onver meld mogen blijven de drie slag werkers die aan het slagen van di concert zeker een goede bijdragt hebben geleverd. Marijke Verlaai Deze keer in Verdwenen Soest een foto van de jagersclub, vermoede lijk ook geen bestaande club meer. We denken dat de foto ongeveer in 1975 is genomen. We zien mensen, dubbelloops geweren, honden en ook een geringe buit. Kennelijk is de foto na de jachtpartij genomen. Is Soest te klein geworden voor een jagersclub of is de jacht verbo den? Waar is deze foto gemaakt en wie staan erop. Wie kan ons naar aanleiding van deze foto meer ver tellen over de jacht en de jagers? Wij wachten de reacties af via te lefoonnummer 6012158. Bij voor baat dank. Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant collecteweek 2002 12 t/m 18 mei Het Nationaal Fonds Kinderhulp komt al vele tientallen jaren op voor kinderen met minder kansen. Het succes van ons werk is sterk afhankelijk van de opbrengst van onze jaarlijkse landelijke collecte. Dit voorjaar is het weer tijd voor die collecte. En we kunnen er nog wel wat collectanten bij gebruiken. Collecteren voor Kinderhulp kost hooguit een paar uurtjes. Maar voor een heleboel kinderen in Nederland kan uw inzet een wereld van verschil betekenen. Helpt u mee? Bel 0570 611899. NATIONAAL FONDS KINDERHULP Brinkpoortstraat 32, 7411 HS Deventer, tel: (0570) 61 18 99, 'telefax: (0570) 64 56 02, internet: www.kinderhulp.nl, e-mail: info@kinderhulp.nl Uit de Soester Courant van Dinsdag 15 Januari 1952 HET AGRARISCH BEDRIJF. Soest is een agrarisch dorp geweest en het is lang geleden, dat de Soes ter bevolking in hoofdzaak be stond uit landbouwers, tuinders, tabaksbouwers en boomkwekers. Zoals wij reeds publiceerden wees een volkstelling op 4 Juli 1786 uit, dat van de 1124 Soester inwoners er 825 tot de boerenstand behoor den, oftewel ruim 73 procent. Soest groeide en vergroeide en ver loor zijn karakter als boerendorp. De Soester gemeenschap werd ver burgerlijkt en de in de landbouw werkzame bevolking groeide niet mee. Deze omvorming en verdringing ging niet geleidelijk. Het werd 'n tamelijk abrupt proces, dat zich na 1910 snel heeft voltrokken. Deze ontwikkeling heeft uiteraard psychische reacties gewekt. Er heeft in Soest een gefundeerde controverse bestaan tussen boeren en burgers, terwijl bovendien de boeren in eigen kring ernstig ver deeld waren. Van oudsher was de situatie van de grondeigendommen zo, dat de boeren in de oude kern van de be bouwing langs de Lange Brinkweg en de Birkstraat, behalve hun gronden in de Eempolder en op de Eng, een stuk bos en een stuk veen bezaten, verkregen door verdeling van vroeger gemeenschapsbezit. In later jaren zijn vodral de gron den in 't Soester Veen weer ver kocht aan landarbeiders, die zich hadden opgewerkt en zich als klei ne boeren vestigden. Historisch is verklaarbaar, dat de voor cultuur ongeschikte gronden niet zijn verdeeld en dat de zand en heidegronden gemeente-eigen- dom werden. Het voornaamste landbouwgebied werd de Eng en de gronden ten Zuiden van de Birkstraat tot de bosrand, terwijl de veeteelt, het hoofdmiddel van bestaan uitgeoe fend wbrd op de gronden ten Noorden van de rijksweg tot de Eem en het Soester Veen. Deze terreinen waren geheel aan het boerenbedrijf gebonden, dat echter ook tot die gronden was beperkt. De eerstelingen van de cmigran- tenstroom richtten zich niet naar de als cultuurgrond waardeloze gebieden, maar naar 't huidige Soestdijk en omgeving en gedeel telijk naar de Eng. Zoals vaak het geval is, overzag men de situatie te laat en onderkende men het gevaar toen 't kwaad reeds gedeeltelijk was geschied. Toen eenmaal de boerenstand zich door de burgerij in haar bestaan bedreigd achtte, was een verdere verdringing niet meer te keren en bleef slechts voor het gemeentebe stuur de taak de waardevolle land bouw en veeteeltgronden te be schermen. Thans kan men aannemen, dat de weidegronden geen gevaar meer lopen doch anders staat het met de Eng, een gebied, waarover intern de meningen van de boerenstand ernstig verdeeld waren. Enerzijds wenste men de Eng als landbouwgebied tot elke prijs te behouden, waarbij zich een groep vooraanstaande burgers, die de Eng om zijn natuurschoon wilde sparen, aansloot. Anderzijds waren er boeren, die de waarde van de Eng aanzienlijk gedaald achtten door de omknelling van de burger lijke bebouwing. Zij oordeelden, dat het bezoek van Soester burgers en toeristen niet alleen het nadeel van de schillen en de dozen ople verde, doch bovendien oorzaak was van vele vernielingen aan de te velde staande gewassen, terwijl het de jonge boeren demoraliseerde. Deze laatste groep wees ook op het feit, dat de bestemming van de Eng als landbouwgebied hen fi nancieel nadeel bracht, daar een bestemming van deze gronden als bouwgrond de grondprijs aanzien lijk zou doen stijgen en zij dus voor hun Enggronden een goede prijs zouden maken. Tegenover de minnaars van na tuurschoon stelde men, dat, indien uit overwegingen van natuurbe scherming de Eng ongerept moest blijven, de gemeenschap de gron den dan maar diende aan te ko pen, tegen bebouwingswaarde en daarna als landbouwgebied verhu ren aan de boeren. Dit standpunt vond de goedkeu ring van de bouwers, die alleen oog hadden voor de goede eigen schappen van de Eng voor wo ningbouw, zowel wat ligging als bodem betrof. In de loop der jaren is de Eng een fel omstreden onderwerp geweest bij alle uitbreidingsplannen, die ter tafel zijn geweest. Ook bij het uit breidingsplan, dat nu in bewerking is, speelde de Engkwestie een be langrijke rol.

Soester Courant | 2002 | | pagina 9