s Jac van Looy even terug in Soest 'Van heidehut tot residence' Soesterse genomineerd voor titel 'Jong MKB'er van het jaar' Spullenhulp klaar voor Carnaval [Soest 50 jaar geleden Cursus boerenerven Uit de historie van Soest(erberg) Seniorenvoorlichters SWOS helpen bij belastingaangifte Oecumenisch Avondgebed gaat tegen de stroom in mmer 2 Pascalle Kaljé van gelijknamig marketingbureau Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen PAGINA 8 WOENSDAG 23 JANUARI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 9 Soest Officiële mededelingen. Zondagavond, Oude Kerk Studente volgt spoor van Carl H.F. Klinkert Keurige 'BOB'ers' www.soesterontlerlinge.nlinfo@soesteronderlinge.nl Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Soester Onderlinge iat jrd voor een woning, dan wordt en na het verstrijken van de inaderd door de verhuurder, edingsbrief is het niet mogelijk men te bekijken. Het heeft geen i informeren naar uw kansen. AANMERKING BENT GEKO- :n woning ontvangt u ngtoewijzing van de woningtoewijzingen even in een overzicht. Daarbij in hoeveel reacties er op een ngen en of de woning aan een jmer is toegewezen. Qok wordt oonduur, de eventuele maat- economische binding en het e puntenaantal vermeld. Op die en inschatting maken van uw dergelijk type woning en onwensen aanpassen. zoekenden allen is het mogelijk om op iciale gronden een urgentie- rkrijgen. Slechts in een zeer gevallen zal een dergelijke chts van toepassing is voor een in verstrekt. Informatie hierover bij de afdeling Publiekszaken i, onderdeel huisvesting. iopt een serieuze klacht mocht voningtoewijzing, dan kunt u die nen bij de gemeente Soest, 3 Woonruimteverdeling, Post- :a soest. gen heeft over het toewijzings- it u daarvoor terecht bij Portaal N of de afdeling Publiekszaken i Soest. Ook zijn hier informatie- Rascalle Kaljé uit Soest is geno mineerd voor de titel 'Jong MKB'er van het jaar'. De 29- jarige onderneemster heeft een marketingbureau voor de ont wikkeling van huisstijlen, bro chures en catalogi en onder steuning of advies bij het orga niseren van beurzen en evene menten. Dè verkiezing van het (jong) Mid den- en Kleinbedrijf vindt voor de derde keer plaats en krijgt op woensdag 13 februari zijn beslag. Evenals haar twee mannelijke 'concurrenten' (uit Tilburg en Har derwijk) zal Pascalle dan een pre sentatie moeten geven in Kasteel Ophemert. Op het spel staat een geldprijs van 2500, te besteden aan het eigen bedrijf. 'Dat is leuk, maar belangrijker vind ik de titel.' 'Ik was helemaal perplex', zegt de i^föestcrse over het moment dat ze op de hoogte werd gebracht van haar nominatie. Ze had met onge veer 30 collega's uit het land ge reageerd op de oproep van Jong MKB, waarvan ze lid is, om mee te doen. Ze meent dat zoiets goed is voor de contacten en de erva ring. Op het aanmeldingsformulier moest ze onder meer invullen wat ze doet, wat haar visie is op onder- temen en waarom zij de beste on- fcrneemster is. 'Ik ben veelzijdig, vind ik zelf ten minste, en ik bied klanten meer service dan waar ze om vragen. Ik geef wat extra's. Als ik bijvoor beeld een huisstijl heb ontwikkeld, geef ik er een kleine animatie bij over hoe deze tot stand is geko men, of ik doe er een stempel bij of een brief die het bedrijf naar zijn klanten kan sturen om uit te leggen waarom het van stijl is ver anderd.' Tot haar verbazing kreeg ze bericht dat ze bij de laatste vijf zat. Om dat er slechts drie jonge onderne mers worden genomineerd, moest ze een recente balans inzenden en ook die selectie overleefde ze. De verrassing is inmiddels ietwat weg gezakt. 'Ik ben bezig een marke tingproduct te introduceren. Dat is innovatief en dat heeft ze bij de MKB aangesproken, denk ik.' Kaljé Marketing Trading, geves tigd aan de Schoutenkampweg, werkt samen met onder anderen grafisch vormgevers, dtp'ers en fotografen. Eén van de klanten is de Unie Group uit Nieuwkoop, dat kunststof materialen levert aan gemeenten, Ikea, Hema en Intra- tuin. Verder richt Pascalle zich op de ICT-sector en startende onder nemers. Zelf begon ze 1 april 2000 voor zichzelf, nadat ze verschillende marketingfuncties in de ICT-sector had vervuld. De jonge onderneem ster streeft ernaar de komende vijf jaar te groeien naar een bedrijf met Vit de Soester Courant van Dinsdag 22 en Vrijdag 25 Januari 1952 In 1930 overleed hij, 75 jaar oud. Hij zal nog vaak aan zijn tijd in Soest hebben teruggedacht, maar Soest was hem -ondanks zijn unie ke nalatenschap in woord en beeld- al gauw vergeten, helemaal toen in 1932 Zomerzorg werd af gebroken. Even nog, toen in de jaren zestig Soest in beeld kwam als één van de plaatsen die in aanmerking kwamen voor stichting van een museum met het werk van Jac. van Looy, werd hij in de herinnering van een enkeling teruggeroepen. Toen de collectie in het Frans Hals Museum werd opgenomen, ver dween Van Looy in Soest weer in de vergetelheid. In 1955, bij de herdenking van het honderdste geboortejaar van Van Looy, kon zich dan ook niemand meer herin neren dat hij twaalf jaar lang in Soest had gewoond en gewerkt, de kunstenaar over wie een criticus rond de eeuwwisseling schreef: "Wij benijden dezen stillen, fijnen en rustigen werker, des zomers schrijvend en schilderend, met weinig aandacht voor het schel ge schetter van politieke raadsels en problemen, schilderend en schrij vend, schrijvend en schilderend, niet meêdoend aan massaproduc tie van los en flodderig maaksel, in beeld noch geschrift, maar arbei dend met zijn geest en hart van edel kunstenaar". Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, S$6017065. rmatie kunt u ook vinden op iest.nl, bouwen en wonen, leling). nland bestaat uit de gemeenten 'n, Bunschoten, Eemnes, Leus- oudenberg. lad door de desbe- gevulde bonnen of te n. i verhuurder. )etrokken verhuurder. b.datum:_ b.datum: i) onder de 18 jaar werk: ige woning: •artner atum invullen) 'orstromer zie spelregels) imland. >loten periode van ledraagt uw enkele se* noeve van een gehandi- len behorende persoon EMIGREREN EN NOG WAT. jok vele Soestenaren hebben Jannen om te emigreren, weg te ïkken uit Nederland en in de reemde een nieuw bestaan op te iuwen. ïige honderden van hen kwamen [insdagavond in de zaai van iemland" bijeen, waar het Reis- eit Passage-bureau Lissone-Linde- man N.V. een bijeenkomst had georganiseerd. De chef van het 'Kantoor Amersfoort van dit bu- ïau, de heer J. Klein, sprak een ïlkomstwoord, waarin hij wees pp de functie van dit bureau, n.1. alle mogelijke hulp te bieden aan emigrerende landgenoten, als het gereedmaken der formulieren, het idi orde brengen van passage- en reisbiljetten e.d. literaard kan men zich niet tot dit bureau wenden om te emigreren, Barvoor moet men zijn bij het (gewestelijk Arbeidsbureau en an dere instanties. Hierna volgde een welverzorgd filmprogramma, waarin de K.L.M. 1 jet zien hoe snel men per vliegtuig naar Canada emigreert. Een film- pje. opgenomen op het kantoor van het Centraal Bureau voor de Sttatistiek, liet de heer J. Idenburg, Jrecteur van dit bureau, zien en [oren met zijn toespraak "Neder- ïd is vol", waarbij hij er op wees, it de bevolkingsaanwas thans >0.000 mensen per jaar bedraagt er in de toekomst voor velen [en plaats meer zal zijn in de Ne- ïrlandse samenleving. De inspecteur van de afdeling Emigratie van het reisbureau Lis- sonc-Lindeman, de heer J.C. Op teer, sprak daarna over 't uitge- reide werk van dit wijdvertakte jiireau en wees op de vele moge- Hkheden van vervoer naar de ver- „«hillcndc landen. Uitstekende films over Zuid-Amerika, Austra lië en Canada volgden nog. Zij ga ven een goed beeld van de grote arbeidsmogelijkheden aldaar. HOUTEN SCHUUR DOOR BRAND VERNIELD. •Sistermiddag werd de brandweer lealarmecrd voor een uitslaande ffand in een grote houten schuur an perceel Dorrensteinweg 20. In schuur was tot voor kort de jjoppenindustrie van de heer Smit gevestigd, terwijl een andere pop- penfabrikant, de, de heer J. Gaas- peck, het pand dezer dagen zou petrekken. Een half uur vóór de jbrand uitbrak, had de heer Smit zijn werkplaats, waarin nog enke le oude machines stonden, nog bezocht. De brandweersirene bracht slechts een drietal brandweermannen op de been, die met de hogedruk-ne- velspuit de door de krachtige wind aangewakkerde vuurzee aantastte. Na de tweede alarmering kreeg de commandant de beschikking over vele manschappen. (Het bestaan de alarmeringsysteem blijkt bij krachtige wind onvoldoende te zijn.) Met twee slangen van de nevel spuit en een slang op de waterlei ding bedwong de brandweer de brand, doch men kon niet verhin deren, dat de schuur en de machi nes grotendeels verloren gingen. Verzekering dekt de schade. Nader vernemen wij, dat de brand aan de politie is gemeld, in plaats van de melding te doen via nummer 3333, welk nummer speciaal voor brand melding is ingesteld en dus nooit in gesprek kan zijn. Men onthou- de dus het telefoonnummer 3333, want het komt een snelle alarme ring en 'n snel optreden van de brandweer ten goede. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van be langhebbenden, dat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pok ken wordt gegeven op Woensdag 30 Januari 1952. Te SOEST, om 2 uur n.m. precies, in een leslokaal der o.l. school Kerkebuurt, aan de Middelwijk- stfaat, en om 3 uur n.m. precies in een leslokaal van de Mariaschool, aan de Mariastraat hoek Beet- zlaan. Te SOESTERBERG, om 2 uur n.m. precies, ten huize van dokter A.Th.M. Splinter, gemeentege neesheer, Amersfoortsestr. 3 te Soesterberg. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt verzocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepalingen der Inentingswet, wel ke de verplichting bevatten van de inentingen vóór de eerste verjaar dag der kinderen óf indiening van een bezwaarschrift volgens vastge steld model, ten gemeentehuize verkrijgbaar. iet uw woonbon i juist ingevulde woonbonnen j. Bovendien wordt gecontro- ille voorwaarden voldoet. De alles klopt, wordt in volgorde :ers geldt de leeftijd en de chappelijke of economische gio Eemland.* geldt de periode dat men net huidig adres, criteria bovenaan de kandi- orden uw persoonlijke gege- tijd, gezinssamenstelling en oleerd met de gegevens uit de Jasisadministratie Persoons- gegevens juist dan wordt de ligenaar/verhuurder aangebo- de woning dan krijgt u via de :ceptgiro waarmee u de leges een huisvestingsvergunning Wie durft in te gaan tegen de gangbare opvattingen? Waar haalt een mens, zoals Martin Luther King of Nelson Mande- la dat bijvoorbeeld deden, de kracht vandaan om alleen te durven staan en staande te blij ven? Voel je je gesteund om niet in alles mee te gaan met de massa? Dat zijn centrale vragen in het Oecumenisch Avondgebed dat zondag 27 januari vanaf 19:00 uur wordt gehouden in de Oude Kerk aan de Torenstraat. 'Men zegt...' is het motto van de avondbijeen komst. Gangbare, vaak geventi leerde opvattingen als 'Vindt u ook dat Nederland te vol is, dat groe ne stroom niet helpt, dat Amnes- ty niks uithaalt, dat stemmen geen zin heeft?' worden tegen het licht gehouden en de vraag aan de be zoekers is dan ook of ze de moed kunnen opbrengen om iets anders te zeggen. Zoals de vrienden van Daniël in het bijbelse verhaal dat aan de orde komt niet kapot te krijgen waren, hoewél ze pertinent weigerden voor een afgod te knie len. Aan dit avondgebed werken mee Henna van Heil, predikant van De Open Hof, leden van de werk groep Oecumenisch Avondgebed, de gelijknamige Koorgroep (die dringend verlegen zit om bassen), dirigent i'aui bnoek, pianiste An- nemieke Jussen en de dwarsfluitis- tes Marlinde van Delzen en An- nette van Dijk. Er worden liederen gezongen met teksten van Huub Oosterhuis en Erik Borgman. Van Oosterhuis wordt tevens het ge dicht 'Aan de massa' voorgelezen. De opbrengst van de collecte gaat naar twee 18-jarige meisjes uit Soest, Marleen Vernhout en Ellen Kwantes, die in Nepal een jaar als vrijwilliger werken. Ze geven En gels op een basisschool aan kinde ren van 4 tot en met 12 jaar. Elke klas krijgt een uur per week les. Het is een heel eenvoudige school die een groot gebrek heeft aan leermiddelen. Marleen en Ellen gaan het gebouw in hun vakantie opknappen, waarvoor elke gift welkom is. Bezoekers wordt aangeraden alvast het eerstvolgende, bijzondere Oe cumenisch Avondgebed in hun agenda te noteren. Dat vindt plaats op zondag 17 maart. Dan komen aan de orde de liederen die de Amsterdamse theologe Jannet Delver heeft gemaakt op basis van oude teksten van de mystica Hil- degard van Bingen. Jannet Delver is ook verbonden aan de Domini- cuskerk in Amsterdam. De koorgroep oefent eens in de twee maanden op drie maandag avonden van half negen tot half elf. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Edith Davelaar, Insingerstraat 59,1316520312. Voor eigenaren die meer wil len weten over de onderdelen van het boerenerf en/of van plan zijn het erf te gaan veran deren, worden door Land schapsbeheer Utrecht cursus sen Boerenerven en erfbeplan- ting gehouden. Op een fraai boerenerf is er een duidelijke samenhang tussen de gebouwen, de beplanting en het omliggende landschap. Veel on derdelen van het boerenerf zijn ontstaan vanuit de inrichting en gebruik in het verleden. Voor he dendaagse functies is meestal evenzeer ruimte gemaakt. In de praktijk komen nogal eens situaties voor waar dit minder goed is sa mengegaan. Met een goed door dacht erfbeplantingsplan kan vaak weer een samenhangend geheel verkregen worden. Het boerenerf was en is vaak een afspiegeling van de bedrijfsvoe ring, de bodemsoort, de welvaart en de persoonlijke smaak van de bewoners. Historische erven ken merken zich door soberheid en gebruik van bomen en struiken die van nature in de streek thuishoren. De boerderij vormt een eenheid met het omringende landschap. In tegenstelling daartoe staat het erf om een nieuwgebouwde boerderij. De siertuin met exotische bomen en struiken, sierbestrating en erfaf- scheiding met de altijd groene co niferen of naaldbomen, zijn beeld bepalend. De meeste boerenerven vormen een combinatie van histo risch en modern. Cursus De cursus 'Boerenerven en erfbe- planting' van Landschapsbeheer Utrecht is bedoeld om de samen hang tussen de beplanting en be drijfsgebouwen te leren zien en de inpassing daarvan in het omrin gende landschap. Bovendien wor den er beheeradviezen gegeven om landschappelijke waarde en na tuurwaarden van de erfbeplanting te vergroten. Deelnemers aan de cursussen zijn agrariërs en particu lieren in het buitengebied van de provincie Utrecht. De cursus wordt in samenwerking met het Wellantcollege te Houten georganiseerd. De cursus bestaat uit vijf avonden en een dag excur sie: 21 en 28 februari en 7, 14 en 21 maart en een excursie naar voorbeeldtuinen op 6 april. De kosten bedragen 136,15 inclusief cursusmap. Cursuslocatie: Wel lantcollege (voorheen AOC Mid- denNederland) te Houten. Infor matie en opgave: Wellantcollege, ®030-6377024. De belastingdienst is dezer da gen begonnen met het verzen den van de aangifte biljetten Inkomstenbelasting 2001. Tot vorig jaar konden senioren ge bruik maken van de service van de belastingdienst Amersfoort. In de ontmoetingscentra in Soesterberg en Soest kon met hulp van een belastingambte naar het aangiftebiljet ingevuld worden. In 2000 is de belastingdienst met deze service gestopt. De Senioren- voorlichters van de Stichting Wel zijn Ouderen Soest zijn vervolgens hun hulp gaan aanbieden. Veel 55- plussers hebben van deze moge lijkheid gebruik gemaakt. Pascalle Kaljé was perplex over haar nominatie. De eretitel 'Jong MKB 'er van het jaar'; vindt ze be langrijker dan de bijbehorende geldprijs van 2500. Foto: Soester Courant minimaal vijf medewerkers en een vast klantenbestand op te bouwen. Twee weken geleden sprak ze titel houder Theo Wouters uit Dord recht en die vertelde haar, dat hij leuke reacties én opdrachten had overgehouden aan de verkiezing van vorig jaar. Over drie weken moet de Soester se haar visie en dienstverlening verkopen ten overstaan van een volle zaal, waarin een onafhanke lijke jury haar zal beoordelen op managementstijl, strategie, creatief vermogen, maatschappelijke ver antwoordelijkheid, innovatie en andere aspecten. 'Ik ga er niet van uit, dat ik win, dan kan het alleen maar meevallen', zegt Pascalle be scheiden. Ieke van der Huijzen uit Limmen volgt het spoor van Carl Heinrich Friedrich Klinkert, de kunstschil der die van 1938 tot 1945 met zijn moeder - mevrouw B.S. Schroe- der - op de Hartweg woonde. De belangstelling van de studente kunstgeschiedenis voor de man komt voort uit de doctoraalscrip tie die ze schrijft. Vandaar dat ze op zoek is naar mensen die Klin kert (1905-1995) hebben gekend. Ook wil ze graag weten of er in Soest nog schilderijen zijn van de kunstenaar. Wie Ieke van der Huijzen verder op weg kan helpen, wordt verzocht contact met haar op te nemen, tel/ fax. 072-5055144 of e-mail: newspnt@euronet.nl Ook dit jaar bieden de Senioren- voorlichters van de SWOS de ouderen in Soest en Soesterberg de mogelijkheid om met hun hulp hun aangifte Inkomstenbelasting 2001 in orde te maken. Er is een en ander veranderd in het nieuwe belastingstelsel. De Seniorenvoor lichters kunnen veel ouderen met kennis van zaken van dienst zijn. Ook voor wie geen aangiftebiljet ontvangen heeft kan worden uitge rekend of men wellicht te veel be lasting betaald heeft en in aanmer king komt voor teruggave. Bij een regionale alcoholcontrole zijn vrijdagnacht in Soest 62 auto mobilisten verzocht te blazen. Alle bestuurders bleken keurige 'BOB'ers' te zijn en hadden dus niet te veel gedronken. De controle vond plaats op de Biltseweg. Het naderende afscheid na 24 jaarvgemeentepolitiek van wet houder Neks Blommers die onder meer de portefeuille cul tuur beheert, is aanleiding tot het houden van een bijzondere tentoonstelling van 17 maart tot en met 14 april in het ge meentehuis. Naast werk dat er al hangt van en kele hedendaagse Soester kunste naars als Jean-Marie van Staveren, Dick van Arkel en Otto Prinsen gaat het om het werk van een kunstenaar die in het verleden in Soest actief is geweest, de in Haar lem geboren Jac. van Looy. Deze veelzijdige kunstenaar (1855- 1930) bracht een deel van zijn le ven, van 1895 tot 1907, in Soest door. Het door hem bewoonde huis Zomerzorg aan de Van Weedestraat werd in 1932 afgebro ken om plaats te maken voor win kels (woninginrichting Veenendaal en Schoemaker beeld en geluid) die inmiddels ook alweer zijn ver vangen. Veel van het oeuvre van Jacobus van Looy is te zien in het Frans Hals Museum in Haarlem. De conservatrice, Joyce van der Smit, verzorgt bij de opening van de ex positie op 17 maart een lezing over Van Looy met ruime aandacht voor zijn werk dat hij in Soest maakte, zoals zijn schilderijen De driekleur; De tuinman van Zomer zorg, in de herfst aan het werk; de Soester wasvrouw; bedelvrouwen (die elke dinsdag langs Zomerzorg kwamen); Koningsfeest (het ko- ninginnefeest in Soest in 1898); Soester hooiwagen op 't Lange Eindt langs de heg van Zomer zorg, en een aantal Soester inwo ners, zowel mannen als vrouwen. Eén van zijn meest bekende zo merstukken is Het meisje met de geit; dat meisje is Aaltje van Doorn; de koorknaap (Piet Butze- laar); Lachende jongenskop; het zieke kind. Hij bracht met zijn penseel in beeld hoe het Soest van rond de eeuwwisseling eruit zag en hoe de mensen er leefden en werk ten. In zijn Soester jaren is Van Looy erg productief geweest. De bewij zen daarvan bestaan nog, vooral doordat zijn werk zelden of nooit in de kunsthandel te zien of te koop is geweest. Hij was met wei nig tevreden en verkocht zelden een schilderij uit financiële over wegingen. Hij zocht niet de roem, wel de voldoening in en van zijn werk. Wat vooral in de stil voor zich heen levende kunstenaar treft, is de grote liefde voor het gekozen onderwerp waarmee niet alleen zijn schilderstukken, maar ook zijn boeken en gedichten zijn door straald. Of hij nu een maaier schil dert op het veld die met brede zwaaiingen van zeis of sikkel de ruisende korenaren links en rechts van zijn moeizaam zwoegend lijf laat vallen; een Calvinistisch boer tje met een fanatieke glinstering in de ogen, of bloemen of een bloe menveld in rijke kleuren weergeeft, overal treft zijn liefde, zijn gene genheid het gevoel van de kijker en dc lezer. "In zijn kop, oranje als de dageraad, daar is 'et altijd zo mer en in zijn lichtende oogen daar In de tweede helft van februari wordt in o.a. de Soester Courant meegedeeld hoe men zich kan op geven voor hulp bij de aangifte. Seniorenvoorlichters zijn via het secretariaat van de Stichting Wel zijn Ouderen te bereiken: 356023681 of 6027997. Zoals altijd maakt ook het Soester kringloopcen trum Spullenhulp aan de Schans zich op voor het jaar lijkse Carnaval. Het feest staat voor zaterdag 9 februari en de daarop volgende dagen op de kalender. Bij Spul lenhulp hebben ze de afgelopen weken en maanden speciaal daarvoor een flinke voorraad carnavalskledij De schilder/schrijver Jac. van Looy op 70-jarige leeftijd. Foto: Eemland Pers. dromerige burgerweesje een groot kunstenaar. Van Looy was niet al leen schilder en tekenaar, maar ook schrijver, woordkunstenaar, dichter, novellist, vertaler. Zijn aanvankelijk ambachtelijke arbeid (hij was letterzetter en schilders knecht) heeft beslist een vaste structuur aan zijn heldere, waarne mende geest gegeven. Dat bewijst ook zijn geschreven werk. Van Looy is meer een rus tig bouwer dan een driftig vernie ler geweest. Zijn proza, zijn 'Gek ken', zijn 'Feesten', zijn 'Jaapje en Jaap', het is het oeuvre van een nijvere werker in de literatuur, een kunstenaar met prachtige plasti sche gaven, wiens beschrijvings kunst een gedragenheid heeft en een vol- en rijkheid van taal ver toont als van geen ander in zijn tijd. Hoewel hij verknocht was aan Zo merzorg, had zijn geboorteplaats Haarlem toch zo'n grote aantrek kingskracht op Van Looy, dat hij in 1907 daarheen uit Soest vertrok. verzameld, zoals broeken, hemden, jassen, brillen snorren, pruiken en wat dies meer zij. Voor een leuke 'outfit' - van een simpele boerenkiel tot een gewaad uit het sprookje van duizend-en-één-nacht - kan men vanaf heden bij Spullenhulp goed terecht. Let ook op het nieuwe bord met de openingstijden! Foto: Soester Courant Hoe veelzijdig Jac. van Looy was, bewijst de collectie in het Frans Hals Museum. Daarbij is ook het uit 1910 daterende boek 'De Won derlijke Avonturen van Zebedeus'. Daarin beschrijft hij nauwkeurig het huis Zomerzorg (met tuin, prieel, bloemen, boomgaard en bewoners) dat hem door de rust die het witte huis uitstraalde en de fraaie omgeving zo dierbaar was. 'Zebedeus' is een boek van grilli ge bespiegeling, maar dikwijls oer wijs. Van Looy werd in Haarlem gebo ren. Hij verloor zijn ouders al vroeg en groeide op in een wees huis. Na die periode studeerde hij aan de Amsterdamse schildersaca demie. Daar ontpopte zich uit het js 'et altijd zon", schreef in 1925 een criticus die zijn werk had ge zien. Werk dat hij niet zelden op de ak kers op de Eng maakte, of op een plek waar hij die kon zien. In Soest leerde men hem vooral kennen door zijn opvallende verschijning: hij droeg meestal een zwarte cape en een zwarte flamband op het hoofd als hij met zijn schetsboek onder de arm op pad ging. De villa Zomerzorg aan de Van Weedestraat 80, toen nog het Lan ge End A56, waar van 1895 tot 1907 de kunstenaar Jacobus van Looy woonde. In zijn Soester jaren schilderde en schreef hij veel waar devols dat aan het oude Soest her innert. Zomerzorg werd in 1932 afgebroken. Foto: Eemland Pers.

Soester Courant | 2002 | | pagina 9