et referendum, Nieuw systeem helpt u sneller in ge ntehuis detóvekeri? I op 't Hoogt* rekkers ogelijkheid om raadsbesluit te herzien at ief rum an de i* eine zieningen mü 7 i Hallo, met Madelief! Cursus milieuvriendelijk tuinieren woensdag 30 januari 2002 Pagina 3 -um dat in voorbereiding 'ouw aan de Smitsweg2a, iet hart van de wijk vvor- in met Cora van Visvliet rers vormt hij het pr0jen Jm. Het streven is de2e rigen in augustus 2003 in it centrum worden diverse een openbare basisschool dercentra Soest, Mickey's' Deze Participanten iber vorig jaar een intentie, in ze voor dezelfde peda. :en samenwerking die niet iing moet uiteindelijk ook r en medewerking uit de entrum zal ook goede con- oorbeeld de politie en het taanvraag aan de gemeen- projectteam komt maan- •ep van de participanten 1. Bovendien heeft het Kt met de klankbordgroep en gebruikers van de ig Balans zijn vertegen- Igskrant Op 't Hoogt hou- de ontwikkelingen omtrent agenda Communicatie' keek van nnen'. De subgroep nam het samenspel tussen >urgers vanuit de wijk Verder op de rit is daar 2p Fundament' bijgekomen, lalyseert van buitenaf hoe e en politieke systeem i hoe het beter zou kunnen. -INGEN Jen jaar werken, zijn de ver dat ze hun aanbeve- anbieden aan de politiek. i aanwezigheid van de sdag 6 februari om 17.00 zaal van het gemeentehuis, een beknopte presentatie de voorzitters van de sub- an bevelingen aan alle lijst- gemeenteraadsverkiezingen. '•30 tot 22.30 uur, eveneens ak debat plaats. Aan dit n van de Burgerwerkgroep interesseerde inwoners amen. Over het programma are informatie. Reserveer w agenda. i Soest stelt voor ldget van 22.689 aar voor 'kleine Mie Soester :uliere instellingen idienen voor een 5e gemeenteraad aria vast: Tvoorziening kunnen ngediend; sning mogen, per dan €3.176,46 ïlang moet de te ng voor een zo'n groot alijk zijn; 'delen wordt rekening ig van voorzieningen aen en spreiding van iche zin; ■r geval afgewezen als 22.689 (f 50.000,-) tot bijdrage uit <an vóór april bij de g S.O.W., RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN U heeft vast het televisiespotje al gezien: het referendum. Met het referendum krijgt u als inwoner van de gemeente Soest gelegenheid om achteraf besluiten van de gemeenteraad ongedaan te maken. Burgemeester drs. J.J.L.M. Janssen juicht het referendum toe. "Met het referendum kunnen we burgers tijdig en in voldoende mate betrekken bij allerlei zaken die voor de samenleving van belang zijn", zegt hij. "Dit middel past goed bij de weg van bestuurlijke vernieuwing die wij zijn ingeslagen als gemeente Soest. Het referendum doet recht aan de betrokkenheid, de belangstelling, de deskundigheid en het belang van onze burgers." deelneming aan privaatrechtelijke rechtsvormen, het toetreden tot of uittreden uit gemeenschappelijke rege lingen en het wijzigen van de gemeentenaam of gemeentelijke grenscorrecties. Over de gemeentelijke belastingen kan geen referendum plaatsvinden, omdat bij dit onderwerp het persoonlijk belang kan prevaleren boven het algemeen belang. "Het referendum heeft ook een nadeel", aldus burge meester Janssen. "Vertraging; besluiten waarover een referendum kan worden gehouden, kunnen pas na zes weken in werking treden. Vooral als vooraf goed en uit voerig overleg is gevoerd met betrokkenen, is het soms onrechtvaardig als een aanvraag onnodig lang wordt opgehouden." 21 februari; 25 februari: 26 februari: 27 februari: 28 februari: gemeenteraadsvergadering; commissie algemene bestuurszaken, volksgezondheid en maatschappelijke dienstverlening; commissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en recreatie; commissie sport, onderwijs, welzijns zaken en milieu; commissie financiën, economische zaken, sociale zaken en cultuur; r zijn twee soorten referendums; het correctief raadgevend referendum en het raadplegend referen dum. Bij het raadgevend referendum ligt het initiatief bij de gemeenteraad. Voordat een besluit wordt genomen, tan de gemeenteraad de samenleving raadplegen over iet betreffende onderwerp. Bij het correctief raadge vend referendum kan de samenleving de krachten bun delen binnen drie weken nadat een in haar ogen omstreden besluit is genomen. "In Soest zijn 200 handtekeningen nodig voor het initia tief een referendum te organiseren", legt burgemeester lanssen uit. "Het referendum komt er alleen als de gemeente binnen zes weken 2.250 handtekeningen neeft ontvangen. Bij dit aantal is de gemeenteraad ver dicht om een publieke stemming over een raadsbesluit te organiseren." Het referendum is geldig als 30 procent van het aantal kiesgerechtigden zijn of haar stem uit brengt. In Soest moeten dan zo'n 10.000 mensen gaan stemmen. BINDEND OF NIET De uitslag van een referendum is niet bindend. De gemeenteraad neemt kennis van het resultaat, maar kan dit wettelijk gezien naast zich neerleggen. Burgemeester Janssen: "De uitslag van het referendum is een extra sig naal naar de gemeenteraad. De raad zal dit zeer serieus nemen. Want wat breng je teweeg als je een meerder heidsbesluit negeert?" ONDERWERPEN De inwoners van de gemeente Soest kunnen een raad gevend referendum organiseren over bijvoorbeeld alge mene regels die de raad vaststelt, de oprichting van of rechtsaf JULLIE HêT MAAR linksaf linksaf LINKSAF LINKSAF RECHTSAF) 7'f RECHTSAF rechtsaf llHKiAF [.„iksaF)~~M LINKSAF: hoetem we hier links OF RECHTSAF r itt BESLUITEN NIET ONNOE>I<5 UANG i3pHöUI>EN Aan onnodig wachten hebben we allemaal een hekel. U heeft wel iets beters te doen. De gemeente Soest wilt u snel en efficiënt helpen, zowel in het gemeentehuis als aan de telefoon. Daarom is een nieuw systeem ingevoerd om onze dienstverlening te verbeteren. Het nieuwe cliënten-begeleidingssysteem dat de gemeente heeft inge voerd, past in het kader van de verdere verbetering van de dienstverlening. Volgens Sjaak Pot, hoofd Publiekszaken en projectleider één loket, hoeft men niet thuis te zijn op de computer om met het systeem overweg te kunnen. "Door simpelweg de vragen te beantwoorden, komt men vanzelf op het punt waar men wil zijn. Prettige bijkomstigheid van het systeem is, dat je niet aan de receptioniste hoeft te vertellen waarvoor je komt. Je kunt je verhaal direct kwijt bij het juiste loket. Je hoeft het dus niet zoveel keer te herhalen." MEER AANDACHT Het apparaat neemt veel werk over van de receptioniste. Sjaak Pot: "Hierdoor kan de receptioniste meer aandacht besteden aan iemand die bij haar komt. Heeft iemand voor een reisdocument een pasfoto vergeten, dan print de receptioniste het vragenformulier uit met de voor hem specifieke informatie. Thuis kunnen de vragen dan rustig worden nagelezen, zodat hij met de benodigde spullen opnieuw naar het gemeentehuis kan gaan om direct te worden geholpen." msres8sp*s&m/mimimm*>ss£»vis. U komt het gemeentehuis binnen. Na de eerste automatische schuifdeuren ziet u aan de linkerkant een apparaat staan. U loopt naar dat apparaat en drukt op 'rijbewijs'. U heeft namelijk een nieuw rij bewijs nodig. Op het apparaat ziet u wat u alle maal nodig heeft voor een nieuw rijbewijs, bijvoor beeld het oude rijbewijs, pasfoto's en geld. Het apparaat vraagt of u dit allemaal bij u heeft. Is dat zo, dan drukt u op 'ja'. Van het apparaat krijgt u een vervolgnummer. U neemt vervolgens plaats in de grote hal. Op de borden boven de balies ziet u wanneer en aan welke balie u wordt geholpen. U belt met het gemeentehuis, telefoon (035) 609 34 II. CJ hoort een bandje met informatie over de openings tijden van het gemeentehuis. Vervolgens hoort u een keuze menu. Wilt u meer informatie over reisdocumenten of over het rijbewijs, dan toetst u res pectievelijk een I in of een 2. Maakt u hiervan geen gebruik, dan krijgt u automatisch de telefoniste van de gemeente Soest. Alle commissie- en raadsvergaderingen beginnen om 19.30 uur (tenzij anders aangegeven), zijn openbaar en vinden plaats in de raadzaal van het gemeente huis aan het Raadhuisplein te Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. wijkbeheerteams DE ENG EN SMITSVEEN In de wijken Smitsveen en De Eng zijn actieve bewoners georganiseerd in wijkbeheerteams. Naast bewoners nemen ook gemeente, politie, welzijns- stichting (Balans) en woningcorporaties (SCW en Portaal) en onderwijsinstellingen deel aan deze overlegvorm. Elk voorjaar loopt het wijkbeheerteam mee in de wijkschouw. Bewoners laten dan zien aan de gemeente, politie en corporatie welke zaken in de woonomgeving' verbetering of onderhoud nodig hebben. Het gaat om zaken die binnen één of twee jaar kunnen worden geregeld. Heeft u belangstelling voor deelname dan kunt u contact opnemen met de wijkcoördinator van de gemeente Soest; Carrier? Eenhoorn, telefoon (035) 609 34 83 óf de wijkopbouwwerkers van Balans; Pieter Henke (Smitsveen), telefoon (035) 601 95 46 of Jolanda Dijkman (De Eng), telefoon (035) 602 19 87. TAKEN Tot de taken van deelnemers aan een wijkbeheerteam hoort: Het plannen, voorbereiden en uitvoeren van concrete activiteiten en maatregelen in het belang van de leefbaarheid in de wijk/buurt; Het volgen van de ontwikkeling van de leefbaarheid in de wijk/buurt, het in stand houden daarvan en waar nodig te (laten) verbeteren; -v Het tot stand brengen en in stand houden van de betrokkenheid en verantwoordelijkheid van bewoners, instellingen en bedrijven; Het inzichtelijk maken en signaleren van. knelpunten die móeten worden opgepakt door het wijkbeheerteam of een van de deelnemers; Het deelnemen aan de wijkschouw; Het meepraten als klankbordgroep over het wijkperspectief; Het inspreken als belangengroep bij aangelegenheden die in de wijk spelen of het belang van de wijk raken. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 19 februari, 19 maart, 16 april en 14 mei. De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in buurthuis De Eng. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 28 maart, 30 mei en 25 juli. De vergaderingen vinden plaats om 20.00 uur in buurthuis De Praatpaal. 1\ iel-' De gemeente Soest is een groene gemeente. Daar zijn we trots op. Om het groen mooi groen te houden, 'steken vele medewerkers van de gemeente Soest hun handen uit de mouwen. Wij informeren u graag hierover. Deze maand wintersnoei, één keer in de vier jaar noodzakelijk. Onze medewerkers van wijkbe heer zijn begonnen met de wintersnoei, een karwei dat ieder jaar tot vragen leidt van buurtbe woners., Waarom hier, waarom juist nu en waarom zo kort? zijn de meest gestelde vragen. Volgens Johan Ossendrijver en Gerard Wallet van wijkbeheer is wintersnoei, eens in de vier jaar noodzakelijk. Dit in tegenstelling tot de voorjaarssnoei die jaarlijks wordt uitgevoerd. In deze winterperiode gaan een deel van de Eng en Klaarwater en een deel van Overhees en de Schaepmanstraat ónder het mes'. "lot eind maart wordt de wintersnoei uitgevoerd. De wintersnoei houdt in hoofdzaak in het snoeien van heesters en roosplantsoen, het opkronen van bomen, het verwijderen van opslag en het bij de grond afzetten van beplanting. "De beplanting zetten we als we een snoeiachterstand hebben opgelopen", vertelt Johan Ossendrijver. "Daarvan is nu sprake door onderbezetting van het personeel. Met achttien medewerkers maken we nu een inhaalslag. Het voordeel van afzetten is dat je in het voorjaar weer snel hergroei krijgt. Halverwege de zomer is het beeld dan weer redelijk terug zoals het was. Door deze inhaalslag kunnen we in de toekomst weer gaan snoeien zoals het hoort. Het beeld wordt dan niet zo erg ver stoord als nu." Na de wintersnoei begint de voorjaarssnoei, niet zoals bij de wintersnoei per wijk maar in heel Soest. Met name vlinder- en rozenstruiken worden dan gesnoeid. "Zou je die voor de vorstperiode snoeien, dan bevriezen ze en ben je ze kwijt", legt Gerard Wallet uit. "In de zomer is enkel sprake van randsnoei. Dat betekent dat we groen snoeien, dat over stoepen hangt en op straathoeken en plekken staat waar de verkeersveiligheid in het geding is." Voor vragen en/of opmerkingen kunt u contact opnemen met het Meldpunt Woonomgeving, telefoon (035) 609 36 66 of 06 - 51284815. T/M 27 FEBRUARI 2002 Een tentoonstelling over communicatie in de natuur. In een kleurig verhaal met veel foto's, verrassende geluidseffecten en op een luchtige manier laat de ten toonstelling ons zien, dat die ren en planten in geuren en kleuren, door geluid, houding en gedrag van alles aan elkaar vertellen. Het afbakenen van een territorium met zang en reuksporen, het versieren van een vrouwtje door imponeergedrag en mooie kleu ren, het hoofd bieden aan vijanden door camouflage of intimidatie, het komt allemaal aan bod. 2, 9 EN 16 APRIL 2002 De gemeente Soest gebruikt bij het groenbeheer geen chemische bestrijdingsmiddelen. Om mensen - die ook zelf in hun eigen tuin geen chemische bestrijdingsmiddelen en kunstmest meer willen gebruiken - verder te helpen, organiseert het milieucentrum de Kwekerij (afdeling groen milieu) voor het tweede jaar de cursus milieu vriendelijk tuinieren. In 2001 was er zoveel animo, dat er in het najaar zelfs een tweede cursus is georganiseerd. Ook deze was vol. Er is veel kennis over en praktijkervaring met milieu vriendelijk tuinieren tuinieren zonder gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en kunstmest]. Deze kennis en ervaring gaat veel verder terug in de tijd dan die van kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen. Het belangrijkste voordeel van milieuvriendelijk tuinie ren is, dat in een tuin met een gezonde bodem (veel bodemleven), gezonde planten groeien, die minder gevoelig zijn voor ziek- Gö?AAM M£T W K LW1Z£ti- i£V£NTsie,..; "Door de gedrevenheid en het enthousiasme waarmee Joop Kiers de cursus geeft, wil je meteen aan de slag in je eigen tuinl" (deelnemer le cursus) Door de keuze van de foto's is de boodschap meteen helder. De tentoonstelling is geschikt voor kinderen en volwassenen. Met een knipoog naar de mensenwereld wordt duidelijk gemaakt dat mensen, dieren en planten als het om communiceren gaat eigenlijk veel minder verschillen dan je zou denken. U kunt de tentoonstelling bezoeken tijdens openingstij den van het milieucentrum De Kwekerij. De toegang is gratis. ten plagen en dus min der verzorging en hulp middelen nodig hebben. Het gevolg van gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen en kunstmest is tegenovergesteld. Het middel verwoest weliswaar een ziekte/plaag, maar daar bij ook het bodemleven en de natuurlijke weerstand. Hierdoor wordt de plant zwakker en gevoeliger voor andere ziekten plagen of dezelfde in ergere mate. De plant kan het bijna niet meer zelf, zonder hulp en hulp middelen. Dit kost uiteindelijk niet alleen het milieu, maar ook veel geld en inspanning. Gelukkig worden meer mensen zich bewust van de werking van chemi sche middelen op de lange termijn. De aangeboden cur sus is een prima opstap om milieuvriendelijk te gaan tuinieren, omdat hij erg gericht is op de praktijk. De cursus zal worden gegeven door Joop Kiers (DLV - de Landbouwvoorlichting). Joop Kiers heeft ruim twintig ADRES: Molenstraat 157 OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00- 16.3' MEER INFORMATIE (tijdens kantooruren): *9 Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 of Johan Simon (035) 609 32 02 E-MAIL: milieucentrum@soest.nl 1 jaren praktijkervaring met milieuvriendelijk tuinieren en geeft door het hele land cursussen. Voor wie? ledereen met een tuin (tuin bij het huis) Onderwerpen: bodem en bemesting, voorkomen van ziekten en plagen, "sterke" planten, natuurlijke afscheidingen en het belangrijkste snoeiwerk in de tuin. Kosten: 15,- per persoon Waar: Milieu Educatief Centrum De Kwekerij, Molenstraat 157 in Soest. Data tijd: 2, 9 en 16 april 2002, van 19.30 - 21.30 uur. Inschrijven: telefonisch, E-mail of schriftelijk bij Johan Simon (035) 609 32 02, afdeling groen milieu, gemeente Soest

Soester Courant | 2002 | | pagina 15