m Co Kagenaar: 'Mensen bij elkaar houden, daar gaat het om...' n LAATSTE RONDE ELK ARTIKEL HALVE PRIJS Elk artikel 1/4 van de prijs SB233KS Groots afscheid voor bode Teus van Gent Gilde viert zondag feest van patrones Sint Aechten 2E ARTIKEL V. VAN DE PRIJS Soest houdt krampachtig vast aan eigen archief PAGINA^ I i/OENSDAG 30 JANUARI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 19 •v r koffie lfilter of afïnevrij 250 GRAM IA# i 'O0 ikker kker Q.99 sKOSS-voorzitter neemt vrijdag afscheid PLAYSTATION 2 'Een fundament om op te bouwen' I VLEE Tuinonderhoud Inventarisatie wél in Amersfoort Controles deze aanbieding geldt do vr deze aanbieding geldt alleen zaterdag WOMENSWEAC VanderGoen Ijj Sigaar FNV helpt bij invullen van aangiftebiljet Vrouw rijdt rond zonder rijbewijs 'bicden in de regio de Subsidieregeling 52) het ontwerp natuur- er 4 februari 2002. >rovinciaal natuurbeleid, he Hoofdstructuur (F.HS). nd netwerk van bestaande Nederland. De provincie igen (een sluitende lijn tde natuurgebieden en de langebied ligt ten noorden van Soest, Baarn, Maarn i de gemeenten Doorn, Leersum, uurbeheer plaatsvinden of erheid. aanleg, beheer en onder- sis van de age van maandag akken inzien: op werkdagen van 9.00 tot 582409; Amersfoort, Amerongen, iden, Maarn, Rhenen, trechtse Heuvelrug, dan puteerde staten van tbus 80300,3508 TH te chtse Heuvelrug. Als u lt u verzocht dat te ver- ie Utrecht (sector Natuur, 12, 14 en 19 februari i Heuvelrug. etekenis van het natuur- uw leefomgeving, ,en u uit een inloopbijeen- -l'jk voor de totstand- nemen met mevr. L.M. 'trecht, tel. 030-2582409. PER KILO 3.00 iamrollade hooghoudt I dubbele graan jenever literfles Van een 'tijdperk-Kagenaar' zul je hém niet horen spreken. Daar is-ie veel te bescheiden voor. Hij heeft ook nooit echt zijn stempel willen drukken op de club die hij sinds haar ont staan in 1993 aanvoerde: de Stichting Katholiek Onderwijs Soest/Soesterberg, kortweg SKOSS. Maar Co Kagenaar was in veel opzichten de ver persoonlijking geworden van het katholiek onderwijs hier ter plaatse. Komende vrijdag (1 februari) neemt hij afscheid. Dat gebeurt met een eucharistieviering (16:00 uur) in de Caroluskerk in Soester- i berg, zijn woonplaats, gevolgd door een feestelijke receptie in de Sint Carolusschool aan de Chr. Huijgenslaan (vanaf 17:00 uur). Want daar liggen ook de wortels van zijn bestuurslidmaatschap, dat in 1980 begon toen hij door het schoolteam werd gevraagd om zijn schouders onder het 'gedemocra tiseerde' bestuur te zetten, waarin niet meer alleen de pastoor het voor het zeggen had. Vanaf dat moment begon Kage naar aan een opmerkelijke be stuurlijke onderwijscarrière bij wat toen nog de SKOS (met één slot- S) heette: de Stichting Katholiek Onderwijs Soesterberg. Na de fu sie met Soest (1993) werd dat de SKOSS en bijna vanzelfsprekend werd Kagenaar daarvan de voor zitter. Uit die functie vloeiden in de loop der jaren nog een aantal 'bijbanen' voort: zoals het be stuurslidmaatschap van de ROAB (administratiekantoor voor het onderwijs) en de ANSA/N1S (Nieuw Interzuilair Samenwer kingsverband). Toen Kagenaar bestuurslid werd in Soesterberg telde het dorp nog vier katholieke scholen: de 'lagere' Sint Carolus en Titus Brandsma met de kleuterscholen Gabriêl en Don Bosco. Daarvan is inmiddels één school over, de onlangs geheel ver nieuwde Sint Carolusschool. Kage naar heeft dus de schaalvergroting in het onderwijs van zeer nabij meegemaakt. Hij begrijpt dat zo'n ontwikkeling onafwendbaar is ge weest, al heeft hij de nadelen ervan ook gezien. Het heeft zijn grote betrokkenheid bij de katholieke scholen niet aangetast. Scholenbezoeker Kagenaar leek, hoewel afkomstig uit een 'onderwijsfamilie', aanvan kelijk weinig met scholen te maken te hebben. Hij werd brood- en banketbakker ('ik heb alle papie ren'), maar kwam al spoedig tot het inzicht dat het een behoorlijk zwaar beroep was. Hij stapte eruit en werd vertegenwoordiger, eerst in chocola en suikerwerken', zoals hij het omschrijft, later als 'scho lenbezoeker' voor diverse uitge vers. En zo kroop het bloed uitein delijk toch een beetje waar het niet gaan kon... In het begin van zijn bestuurders loopbaan had Kagenaar te maken met een duidelijk afkalvend katho liek onderwijs. Er waren bijvoor beeld grote zorgen over het voort bestaan van o.a. de Driesprong. Door de keuze van een nieuw schoolconcept en andere onder wijsmethode - Dalton - wist de school een nieuwe bloei te realise ren. Kagenaar kijkt daar met gro te tevredenheid op terug. Het katholiek onderwijs staat in het hele land, maar zeker ook in Soest, hoog aangeschreven, con stateert hij. Dat komt ook door de grote betrokkenheid van bestuur ders, ouders en van tal van vrijwil ligers. De scholen hebben wat hem betreft die katholieke identiteit hoog in het vaandel. Als hij nog eens voor de keus zou staan zou hij zonder aarzeling opnieuw kiezen voor de katholieke school. Die identiteit staat wat hem betreft ook niet ter discussie, al wisselt de be trokkenheid van het onderwijs en de parochiegemeenschap nogal. 'Dat varieert van school tot school.' Voor een oecumenische school lijkt de tijd in Soest(erberg) hem nog niet echt rijp, al zal hij zal het gesprek daarover met het protes tants-christelijk onderwijs zeker niet uit de weg gaan. 'Het zou een goede zaak zijn, maar wij zijn waarschijnlijk toch nog wat ge- makkelijker als het om de identi teit gaat. Op bestuursniveau wil de samenwerking ook nog niet erg van de grond komen.' Dat hij vertrekt wordt bepaald door het rooster van aftreden. Hij heeft er inmiddels twee perioden als voorzitter opzitten, en dus zit zijn tijd erop. Op de vraag wie zijn opvolger wordt kan hij nog niets zeggen. Wel is hij blij dat Henny Klein Hofmeijer, de secretaris, nog een poosje in het bestuur blijft. In het SKOSS-bestuur zijn ze jaren lang bioederlijk met elkaar opge trokken. Wat hij straks gaat doen, met al die vrije tijd, wil hij nog niet kwijt. Besturen is altijd zijn hobby geweest. Niet omdat hij altijd en overal een dikke vinger in de pap wilde hebben, maar omdat hij op die manier steeds in contact kwam met mensen. En dat heeft hem al tijd geboeid. Kagenaar gaat niet de geschiedenis in als een strenge voorzitter. Hij heeft nooit de dienst willen uitma ken, integendeel. 'Mensen bij el kaar houden, daar gaat het om. Bruggen bouwen is misschien een groot woord, het is meer zorgen dat alles soepel verloopt/ Het be sturen is in de loop der jaren wel van karakter veranderd, beaamt hij. Het is ook een stuk ingewik kelder geworden, net als het on derwijs zelf. Meer en meer is er daarom aandacht gekomen voor het zoeken naar de kwaliteit en deskundigheid waar de scholen werkelijk wat aan hebben.' Onder zijn leiding heeft ook het SKOSS-bestuur daarom een ont wikkeling gekozen die de kwaliteit heeft bevorderd, o.a. door het in stellen van commissies (waarin bestuurders, directeuren en ad juncten zitting namen) voor de fi nanciën, het beheer van de scho len, personeelszaken en andere 'fa ciliteiten'. Ook is er een commis sie ingesteld die zich buigt over een nieuwe structuur. Hij is er har telijk voorstander van dat initiatief en uitvoering van het beleid meer bij de directeuren komt te liggen. 'Dat zijn immers de mensen die het spel spelen...' Co Kagenaar, bij het glas-in- lood-raam van de oude Carolus school. Foto: Bell. NATUURLIJK BIJ: DfLLENBURCLAAN T2. SOEST TEL: 0J5-6012J40 WWW.VOORBIJ.NL Met een 'volle bak' in het be drijfsrestaurant van het ge meentehuis - vroeger ook wel de kantine geheten -heeft be stuurlijk en ambtelijk Soest vo rige week op grootse wijze af scheid genomen van Teus van Gent, gemeentebode sinds ruim 22 jaar. 'Een derde deel van uw leven,' stelde burge meester Janssen vast. De geboren Weesper had er eerst een loopbaan in 'de metaal' opzit ten, o.a. als plaatwerker bij Fokker en Van den Dijssel Carrosserie- bouw in Soest, voordat hij 22 jaar geleden uit 33 sollicitanten werd benoemd tot bode. Volgens de burgemeester had hij sindsdien de principes van het vak - 'horen, zien en zwijgen' - met ere hoog gehouden. Hij was onder de in druk van de lijst met werkzaamhe den die Van Gent al die jaren had verricht, vooral ook ten behoeve van de gemeenteraad en bij tal van andere avondvergaderingen, maar ook bij huwelijksvoltrekkingen, de ontvangst van bezoekers, de post bezorging en nog veel meer. Zo had Van Gent als chef inkoop ook zijn 'eigen winkel' en was de laat ste tijd het begrip 'Teus on line' bekend geworden. Van nieuwe technologie was hij sowieso niet bang. De burgemeester prees hem voor zijn speciale humor en gaf daarvan een aantal mooie praktijkvoorbeel den. Hij verontschuldigde ook oud-burgemeester Scholten, die wegens verblijf in Amerika verstek moest laten gaan. 'Uw populariteit is grenzeloos.' Verder waren zowat alle nog in leven zijnde oud-be stuurders present. Directeur Jaap van Gent sprak woorden van lof over de rol die Van Gent binnen de gemeentelijke organisatie had gespeeld en over zijn discretie, maar noem hem ook wel eens een beetje 'mopperig, al kon hij ook heel goed relativeren. Vervolgens werd hij toegezongen door de drie 'babsen' (de ambte naren der burgerlijke stand), vol gens wie hij alle geheimen van het huwelijk kende, waarna nestor Bert Krijger hem namens de ge meenteraad nog eens hartelijk uit luidde en hem 'een halve griffier' noemde. Krijger bood hem een TOSS-tasje aan ('Teus Ontmoet Soest/Soesterberg') en een 'super- bodebus', omdat hij de (in ere her stelde) traditionele bodebus altijd met verve had gedragen. 'Wereldgoser' Ook oud-wethouder Jan Menne haalde diverse anekdotes op en stelde vast dat de gemeente nooit spijt had gekregen van het feit dat ze Van Gent bij Van den Dijssel hadden 'weggekocht'. 'Je was een wereldgoser, en dat ben je nog...! Ben Wels, hoofd facilitaire zaken, schetste hem - op rijm - als een unieke bode, altijd in voor grap pen, waarna een ca. twintigkoppig koor van collega-ambtenaren in uitbundige carnavalsuitmonstering de kantine betrad en Van Gent volstrekt onverstaanbaar toezong. Later keerde het gezelschap nog een keer terug voor de aanbieding Burgemeester Janssen wenst bode Teus van Gent en zijn vrouw alle geluk voor de toekomst. Foto: Soester Courant. van een taart en moest Van Gent mee met de polonaise, echter niet dan nadat oud-collega Wim Bos, die hem omschreef als een 'vak man op het gebied van de dienst verlening' en iemand met onver moede technische gaven, hem nog hartelijk had toegesproken. Teus van Gent zelf stelde ten slotte in zijn terugblik vast dat hij 'maz zel' had gehad toen hij op z'n 40e bij de gemeente terechtkwam. 'Ze maken bij de overheid wel meer bijna-fouten...' Hij maakte o.a. nog eens duidelijk hoe hij in vroeger jaren van de een naar de andere gemeentelijke vestiging moest zwerven, voordat het nieuwe ge meentehuis er stond, en hoe hij getroffen was door het meeleven en de vriendschap toen hij tien jaar geleden een hartinfarct had gehad. 'Ik heb aan mijn werk veel vrien den over gehouden...In de tussen tijd en na afloop drukten de talrij ke (oud)collega's, (oud)politici en andere belangstellenden Van Gent en zijn familie nog persoonlijk de hand. Het ambtenarenkoortje dat de af scheidsreceptie van Teus van Gent opluisterde. poto; soester Courant. Komende zondag, 3 februari, zal het Groot Gaesbeeker Gil de of Sint Aechten Schuttersgil de van Soest weer uitgebreid de naamdag gaan vieren van zijn patrones Sint Aechten ofwel Sint Agatha. De dag wordt om 11:00 uur geopend niet een viering met Gilde-eer in de pa rochiekerk van de H. Familie in Soest^Zuid. Het thema van deze viering luidt: 'Een funda ment om op te bouwen'. Dit thema sluit aan bij de evange lielezing van die zondag over de bekende Bergrede. In de Bergrede worden eigenlijk de grondrechten vastgelegd van het Koninkrijk Gods'. Ook de gilden kennen zo hun basisregels, die zijn vastgelegd in een Caert. De Caert van het Groot Gaesbeeker Gilde dateert uit 1560. In een grondwet of Cae rt worden fundamentele zaken vastgelegd rondom de gebruiken van een organisatie, waarmee men zich vaak onderscheidt van ande ren. Tijdens de viering zal dit the- in Scd<MM,tuituuw£ee4. Exclusief vlees per pakket van 112,5-25 kg of meer (voor uw vriezer) B.S.E.vrij S I GERDA TUPKER TEL. 035-6023755 J Krijn Spaan, be kend van zijn ra diopraatjes,- ver telt bij Groei en Bloei woensdag 6 februari van alles over tuinonder houd. Het scheu ren en stekken van (vaste) plan ten komt ook aan de orde. De bij eenkomst, waarvan de organisatie beloofd dat er ook gelachen kan worden, begint om 20:00 uur en wordt gehouden in het EHBO-ge- bouw aan de Parallelweg. BLOEI Maatschappij Afd. SOEST Onder geen voorwaarde lijkt Soest bereid het gemeentear chief uit handen te geven aan 'grote broer' Amersfoort, waar de zorg over de oude stukken van een reeks gemeenten intus sen op professionelé wijze is gecentraliseerd. Vooral om emotionele redenen houdt de Soester politiek het spul in ei gen beheer. Dat bleek maandagavond in de raadscommissie Algemene Be stuurszaken, waar gesproken werd over een nieuwe 'dienstverlenings overeenkomst' met Amersfoort. In Soest is de archiviste inmiddels vertrokken (nadat ze al een tijd ziek was geweest) en dat levert al lerlei problemen op, met name voor de hoognodige inventarisatie. In Amersfoort beschikt het ge meentearchief daarvoor over alle faciliteiten, en daarom laat Soest dat inventariseren graag over aan de 'buren'. Dat wil echter niet zeggen dat Amersfoort de spullen straks ook mag houden, want daar is Soest heel erg op tegen. De archiefstuk ken moeten dan ook, na de 'ver werking', onmiddellijk terug naar Soest, waar in de duistere krochten van het gemeentehuis ook e?n heel goed geoutilleerde archiefbewaar plaats is ingericht. Het zou zonde zijn om die niet te gebruiken, is ook de redenering, al schijnt het zo te zijn dat Amersfoort daarvan ook gebruik zou willen maken omdat daar te weinig opbergruim te is, en zo verandert er dus eigen lijk weinig. Volgens raadslid Wim Roest (D66) menen deskundigen dat het 'krankzinnig' is om zo'n klein eigen archief in stand te hou den... Maar in Soest ligt dat allemaal vre selijk gevoelig. In 1999 is wel uit voerig gesproken over de mogelijk heid om het hele archief maar aan Amersfoort over te doen - wat zeker voordelen zou hebben - maar dat stuitte toen vooral op bezwaren van de Soester gebrui kers, die vaak profiteren van de mogelijkheid om de oude paperas sen hier na te pluizen. Hoevéél Soesters dat nu eigenlijk zijn werd maandagavond allerminst duide lijk, want ook gemeentesecretaris Wim de Kam hield dat getal zorg vuldig achter zijn kiezen, al werd het hem expliciet gevraagd door Henk Koning (CDA), die verder niet aandrong. Aan de broodnodige inventarisatie van de stukken uit de periode 1925 tot 1975 kan nu in elk geval sneller gewerkt gaan worden. Door de achterstand kan Soest op dit moment niet voldoen aan de wet telijke plicht tot het openbaar ma ken van de archieven die ouder zijn dan twintig jaar. ma verder worden uitgewerkt en zal de omgang tussen en met me demensen een centrale plaats krij gen. Voorganger is pastor H. v.d. Schepop. De gezangen, waaronder de Mis gecomponeerd door Gou- nod, zullen worden verzorgd door het parochieel zangkoor Cantate Domino. Ook het gildekorps zal weer een actieve bijdrage aan deze viering leveren. De viering van het feest van Sint Agatha wordt na de viering in de kerk van de H. Familie voortgezet in het Gildehuis. Daar wordt weer een informele ontmoetingsmiddag georganiseerd voor leden, vrienden en bekenden van het gilde. Na tuurlijk is daar weer de mogelijk heid om kennis te nemen van foto's en artikelen over het gilde van het laatste verenigingsjaar. Zoals gebruikelijk hebben de be zoekers van het Gildehuis op deze zondag ook gratis toegang tot het Museum Oud Soest. Daar is niet alleen de eigen gildehoek te bezoe ken, maar is er ook de gelegenheid de wisseltentoonstelling rondom de werken van de illustrator Isings nog te bezoeken. Isings was een van de belangrijkste historieschil ders van Nederland. Een groot deel van zijn leven heeft hij in Soest doorgebracht. Het is een unieke gelegenheid in combinatie met een bezoek aan het Gildehuis kennis te maken van de rijkdom men die in het Museum Oud Soest geëxposeerd zijn. De viering van het feest van Sint Aechten in 2002 in Soest sluit weer aan op een eeuwenoude tra ditie, die al is vastgelegd in de eer dergenoemde Caert van 1560. Uit geschriften uit de 16e eeuw is be kend dat in Soest het feest van Sint Aechten als een hoogfeestdag ge vierd werd, zoals Kerstmis en Pa sen, en dat er speciaal voor het gil de een priester/monnik naar Soest kwam om te prediken. De eucha ristieviering met Gilde-eer, die het feest opent, wordt wisselend ge vierd in een van de vijf Soester parochiekerken. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Bij twee controles heeft de politie in totaal dertien bonnen uitge schreven. Negen daarvan kwamen zaterdag tot stand in de Van Weedestraat, waar automobilisten hun parkeerschijf niet hadden ge bruikt. Enkele dagen eerder waren vier bestuurders bekeurd, omdat ze de gesloten verklaring op de A.P. Hilhorstweg negeerden. DIERENSPECIAALZAAK OOFDSTAD B.V. Soesterbergsestraat 59. Soest Telefoon 035 - 601 80 80 O Soesterbergsestraat 49A 3768 EB Soest 035-602 35 84 l Leusderweg 198 3817 KS Amersfoort 033-476 68 92 Foto: Aldo Allessie Zoals bekend houdt de lande lijk en ook internationaal be faamde advocaat mr. Bob van der Goen kantoor in Soest. Zijn praktijk kent natuurlijk ook kleine, menselijke gebeurtenis sen die niet direct in het nieuws komen, maar toch vermeldens waard zijn. Daarover schrijft hij in zijn maandelijkse column in de Soester Courant. Dr. Zuckerman was geneesheer-di recteur geweest van een ziekenhuis, maar had zijn onroerend goed op het goeie moment verkocht en was vervroegd uitgetreden. Om fiscale redenen was bij verhuisd ntiar even over de grens van België en sinds dien verveelde hij zich te pletter. 'Zelfs dit mormel doet niet wat ik zeg,mopperde hij en wees op de tackel die hij met zich meezeulde als zijn vrouw naar Milaan was om haar garderobe aan te vullen. Hij was bij mr. Just omdat hij 'een zaakhad. Omdat hij koste wat het kost terugwilde had hij zijn kapitale boerderij in België te koop aange boden. En dr. Zuckerman wist het zeker: hij had het voor een uitste kende prijs verkocht. Maar het was telefonisch gegaan en daar had hij geen getuigen van. De koper, een Belgische zakenman, ontkende. En nu was hij bij mr. Just om de za kenman, die Vandamme heette, aan te pakken. Maarmr. Just moest hem teleurstel len: hij dacht niet dat hij 'een zaak had. Zo'n telefoontje was onmoge lijk te bewijzen. Dr. Zuckermani was niet tevreden met dit ad vies. 'Kunt u toch niet. Als Vandamme merkt dat we door zetten, dan geeft hij misschien toe. Maar Vandamme liet via zijn advo caat weten dat hij niet aan toegeven dacht. En,zo zagen partijen elkaar voor de rechtbank. Zoal de ge woonte was van de president schorste hij na de pleidooien de zit ting om partijen de gelegenheid te geven met elkaar te praten. Als de zen alsnog een schikking bereikten kon dat in het proces-verbaal wor den vastgelegd, hetgeen de presi dent het maken van een ingewik keld vonnis bespaarde. 'Ach meneerke, 'sprak in de koffie kamer Vandamme tot mr. Just, 'al heeft mijn advocaat mij ervan ver wittigd dat ge geen schijn van kans maakt, ik wil best wat betalen. 'Hij bood aan een boete van tien pro cent van de koopprijs te betalen. Maar dr. Zuckerman wilde daar niet van weten: gekocht is gekocht en Vandamme moest het pand af nemen, meende hij. De tijd was om en mr. Just duwde de tegenstribbelende dr. Zucker man de rechtszaal binnen. Op aan raden van zijn raadsman tekende hij zuchtend het proces-verbaal. 'En hiermee is de zaak afgelopen, zei de president. Maar dr. Zuckerman haalde een doos sigaren tevoorschijn en hield deze de president voor. 'Mijn advo caat zei dat ik moest schikken, maar als ik nu eens een goeie sigaar geef, kunt u mij dan vertellen hoe de zaak zou zijn afgelopen? Mr. Just trok zijn cliënt aan de mouw. Weliswaar hij hem verteld dat het er bezuiden de grote rivieren wat anders toeging, maarzo anders nou ook weer niet. Maar de president gaf mr. Just een knipoog. 'U mag mij niet omko pen,' glimlachte hij. 'Maar voor deze ene keer... Zonder getuigen had u natuurlijk geen schijn van kans. En eh... heeft u voor de grif fier ook nog zo'n sigaar?' Leden van de FNV kunnen hulp krijgen van de vakbond bij het in vullen van het aangiftebiljet van de inkomstenbelasting 2001. Deze belastingservice van de werkgroep is gratis. Voor Soesterbergse leden bestaat deze mogelijkheid van 25 tot en met 28 februari. Een af spraak kan worden gemaakt met C. Baars, SS 353706 (uitsluitend tussen 18:00 en 20:00 uur). De FNV verzoekt de agenda bij de hand te houden tijdens het bellen. Op de kruising van de Van Weer den Poelmanweg en de Amers- foortsestraat reed een 44-jarige vrouw uit Zeist vrijdagavond door het rode licht. Ze werd betrapt door de politie die haar vervolgens met moeite kon aanhouden. Daar na bleek dat ze geen geldig rijbe wijs heeft en evenmin over verze keringspapieren beschikte. De vrouw werd bekeurd voor het rij den zonder rijbewijs en het nege ren van het rode licht. De auto, die werd weggesleept, mag ze ophalen zodra ze verzekeringspapieren kan

Soester Courant | 2002 | | pagina 19