'Radio Soest is een charmant station dat een plek in de plaatselijke samenleving méér dan waard is'. Gedichtendag Omroepkrant van 'Radio Soest' op Radio Soest ON AIR RADIO SOEST, Gezellig EtherFM 105.9 MHZ Kabel:107.9 MHZ Kunt u Radio Soest niet vinden? Wij helpen u graag! 035 - 6093851 'On Air' verschijnt 1 x per kwartaal als bijlage van de Soester Courant Oud-AROS-man Antho'n van der Neut: Morgen, 31 januari: Thema: Levensliederen Als u niet weet waar Radio Soest op de zender of op de kabel zit of hoe u ons onder een voorkeurtoets moet zetten, dan kunt u de hulpdienst van Radio Soest bellen op werkdagen tussen 9 en 16 uur. Wij lossen uw probleempje dan of telefonisch op of we komen even bij u langs. Dat geldt ook voor het invoeren van 'TekstTVSoest', de kabelkrant van Radio Soest op uw televisietoestel. 'On Air' is een kwartaaluitgave van 'Radio Soest' en verschijnt als bijlage van de Soestei Courant. Druk; Drukkerij Smit, Vanadiumweg 6, 3812 PZ Amersfoort. Advertenties: 035 - 601 41 52 Redactie 'On Air': Radio Soest, Postbus 3062, 3760 DB Soest. Studio's: Raadhuisplein 1, (Gemeentehuis) 3762 AV Soest. Tel.: 035 - 609 38 51 035 - 609 38 52 Fax.: 035 - 609 38 60 In samenwerking met de 'Stichting Literaire Acitiviteiten Soest' (SLAS) stemt Radio Soest de hele programmering morgen, donderdag 31 januari, af op de Nationale Gedichtendag, die in 2002 voor de derde achtereenvolgende keer wordt georganiseerd. Zie over deze landelijke manifestatie de website www.poetry.nl/gedichtendag Om 8.00 uur 's morgens besteedt Hef van der Horst in zijn dagelijkse programma 'Goedemorgen Soest en Soesterberg' aan dacht aan internationale levensliederen, terwijl Thari Schröder 's middags om 14.00 uur alleen Hollandse smartlappen laat horen van de Zangeres zonder Naam tot aan Jacques Herb. Na het muzikale programma 'Poezzje-plaatjes' interviewt Ernst Jawetz de Soester vertaler van oud- Franse verzen Dick Koblenz. 's Middags ontmoet Peter Ensdorff de in Soest woon achtige en werkzame dichter Tuna Prekpalaj uit Kosovo en praat Jan Visser met de Soester zondagsdichter Ton Majoor. Deze drie praatprogramma's wor den opgeluisterd met veel poëzie. De reguliere nieuwsprogramma's 'Soest Actueel' en 'Lunchroom' geven informa tie over de door de SLAS uitgeschreven poëzieversjes-wedstrijd voor basisscholie ren en over de tentoonstelling hierover in de openbare bibliotheek, waar burgemees ter Janssen op de Gedichtendag om 15.30 uur de prijsuitreiking verricht. Productie: Jan Visser. Programmering Gedichtendag donderdag 31 januari 2002 De professionele radiomaker van vandaag bij Radio 'M' denkt met veel plezier terug aan zijn avontuurlijke Aros-tijd van toen: Anthon van der Neut, vier-en-veertig jaar, 'Soester in hart en nieren'. Hij woont in het huis aan de Beetzlaan waar de opa en oma van zijn vrouw jarenlang van elkaar en van het dorp hebben genoten. Anthon zet die traditie graag voort, gebakken aan Soest én aan de microfoon. Dat lijdt, na een paar minuten praten al, geen enkele twijfel. 08.00 uur: Goedemorgen Soest/Soesterberg 09.00 uur: Soest Actueel 10.00 uur: 'Poezzie-plaatjes' 11.00 uur: Een programma over oud-Franse verzen 12.00 uur: Lunchroom 13.00 uur: De dichtkunst van Tuna Prekpalaj uit Kosovo 14.00 uur: Hollandse smartlappen 15.00 uur: Soest Actueel (herh.) 16.00 uur: Lunchroom (herh.) 17.00 uur: De Soester zondagsdichter Ton Majoor 18.00 uur: Verkiezingsprogramma 19.00 uur: Radio M. Vlot babbelend, de ene anekdote na de andere vertellend, muzikaal: er staan twee glanzende gitaren in de hoek van de gezelli ge uitbouw die een meter of vier van de tuin heeft opgeëist. 'Ik kroop vroeger al heel jong in de luid spreker van die goeie ouwe radio thuis. Ik stam uit de tijd van de kolenkachel. Om half zeven al beneden, hup, radio aan: de berichten voor land- en tuinbouw, de Stem des Volks, de kraaiende Vara-haan, het gedragen Morgenrood... het zit nóg in mijn kop, prachtig man. Dat wilde ik later ook wel, radio maken. Maar, weetje, eerst die school doen en dan doorleren, h£t liefst voor professor. Ik deed Nederlands, maar daarnaast had ik het snel gevonden: de Algemene Radio Omroep Soest, toen nog zich louter en alleen inspannend voor de zieken en bedlegerigen in 'Zonnegloren', onze verdwenen trots'. Hij kijkt er een beet je sip bij: 'net zoals dat fraaie Mariënburg, ik ben er geboren, en die prachtige kerk ernaast. Weg. En wat denk je van het Oranjehotel? Zonde, doodzonde...'. De bedroefdheid duurt niet lang. Schaterend vertelt'ie van zijn reportage op een Koninginnedag. Samen met Thari Schröder verraste hij de luisteraars met een interview met Prins Bernhard op het voorjaarsgroene gazon van Paleis Soestdijk. Thari stelde de vragen, Prins Anthon 'Bernhard' van der Neut beantwoordde de Koninklijke vragen. Met dat fraaie accent, niet van echt te onderscheiden. De voorzitter van de Aros van toen was de omroeper, wist niet beter of het was echt en kondigde dat historische stukje onschuldige radio-grappenmakerij bloedserieus en bewonderend aan. Hoe het is afgelopen weet Van der Neut niet meer; nee hij is niet geschorst en er is niemand boos geworden. Ook de Prins niet, maar er zal wel niemand van het Huis van Oranje naar de Aros hebben geluisterd. Er lag immers geen enkel familielid in het zieken huis... slaggevers die weten hoe je iemand moet interviewen, de juiste vragen moet stellen waardoor ze exact achter de kern van zaak kunnen komen. Dat soort technieken moet je Ieren van andere professionals. Ik doe het nu bijna vijftien jaar en ik voel me nog niet zo heel erg lang een ervaren radiomaker. De weg omhoog is inhoudelijk tamelijk taai'. Betrokken Anthon van der Neut maakt mooie warme reportages, discussieprogramma's op loca tie. 'De stem van 'M' is van hem en is te horen, ook via Radio Soest,'s avonds tussen zeven en acht uur. Hij zoekt plaatselijke en regionale problemen op en de" mensen die erbij horen. Samen met een technicus trekt'ie erop uit. Naar de plek waar een wei tje voor woningbouw moet verdwijnen. Waar het pony paardje moet wijken voor een parkeerplaats en hij laat de actievoerders, die tégen zijn, aan het woord. Ze kunnen er lees verder op pagina 3 Radio Maar we zijn niet op visitie bij de inmiddels tot routinier geworden radiomaker om uit sluitend naar vermakelijke anekdotes te lui steren. We willen zijn visie, zijn kijk op het fenomeen radio, wat hij vindt van een loka le omroep, of die wel bestaansrecht heeft en zijn kijk op de programmering. Bijna fel: 'Eerst dat bestaansrecht dan maar. Natuurlijk hoort Radio Soest er helemaal bij, hóe helemaal hangt een beetje van hun manier van werken af. Het zijn bijna alle maal vrijwilligers die hun hart aan die club hebben verpand en daarom alleen al vind ik het zo 'n charmant product, dat je niet moet en mag vergelijken met een volledig profes sioneel opgezette radiozender. Radio 'M' vergeet dat even niet, kan bogen op zo'n zestig professionele medewerkers die er hun vak van hebben gemaakt. Gewiekste ver- Anthon van der Neut, begonnen als 'lief hebber' bij de Aros, nu professionele radiomaker bij Radio Midden Nederland, beter bekend als Radio 'M'.

Soester Courant | 2002 | | pagina 29