/isser agina 2 Loes Moraal stelt zich voor: RADIO SOEST, CultureelEtherFM 105.9 MHZ - Kabel:107.9 MHZ Marijke de Jong, de de nieuwe stem bij 'Soest Actueel' Charmante omroep... 012874 ZAKEN SLOOT ZEGMAAR 'U houdt morgenochtend een lezing voor de Soes ter Kring?' vraag ik door de telefoon in 'Soest Actueel' aan de man, die ik aan de lijn heb. 'Klopt' antwoordt de geïnterviewde. Klopt is een zeer vaak gebruikt stop woordje in de Nederlandse taal. Je hoort het dagelijks om je heen. Hel betekent zoiets als: je hebt gelijk of dat is juist. Ischa Meijer, een man die ik zeer bewonderde om zijn schrijfkunst en interviewtechniek, had een bloedhekel aan dat woord. Tegen iemand die klopt gebruikte, zei hij keihard voor de camera en de microfoon: wilt u dat nooit meer zeggen! Dc laatste tijd is een nieuw stopwoordje in zwang: 'zegmaar'. Het lijkt wel een virus, dat door het strottenhoofd heen woekert en waar menig spreker door besmet is. Valt het u ook op? Of het nu een dom popsterretje is bij Barend Van Dorp of een milieudeskundige in Vroege Vogels, ze zien geen kans die kreet te vermijden. 'Dat liedje is mij heel veel waard, zegmaar', bekent het succesvolle zange resje. 'Deze groenstrook ligt tussen de Maas en zegmaar de bebouwing', beweert de hoogleraar. Zegmaar als een soort koppelteken tussen twee verschillende groothe den. Erger is het als een spreker om de drie zinnen het stopwoordje gebruikt om daarmee zijn onzeker- heid te camoufleren, veronderstel ik. Zou men er op school aandacht aan besteden? Laatst werd ik geïnter viewd door drie lieftallige meisjes van Griftland, die een scriptie voor bereiden over de Soester Cenirumplannen in de zeventiger jaren. Zegmaar zou ik graa« van deze scholieren in chocoladeletters uitbetaald willen krijgen. In Buitenhof, NOVA en TROS- Kamerbreed is het virus niet uit te roeien. Zowel staatssecretaris Vermeend als staatssecretaris Vliegenthart hebben er last van. Is het een oprisping tussen neus en lip pen of een papegaaienziekte? Bekende (sport)versiaggevers van Radio I, beroemde programmama kers van televisieuitzendingcn en populaire artiesten in soapseries ont komen er niet aan. Ook Paul Haenen bij Hanncke Groenteman en Freek de Jonge bij Paul Witteman betrapte ik op zegmaar. Je hoort het in winkels bezigen door charmante, behulpzame verkoopsters en op TOSS-avonden door vakkundige, spraakzame ambte naren. Wie niet? Mensen luisteren niet kritisch naar zichzelf. Ik probeer stopwoordjes te mijden als de pest. Dankzij Ischa 'iMeijer zult u mij nooit kunnen betrappen op klopt. Zegmaar liet ik mij een keer ontvallen, prompt gevolgd door een pijnscheut in mijn taalknob- bel.'Wil je dat nooit meer zeggen?' Januari 2002 'On Air' Radio Soest pagina 3 NVM. 'Zoekt en gij zult vinden.' Dat ongeveer moet de dagelijkse, innerlijk verlangende stem zeggen die iedere Radio Soest-mede- werker/ster begeleidt bij het zoeken naar goede nieuwe collega's. Radio is voor de niet ingewijden vast en zeker een span nend en vooral onbekend medium; daar geef je je niet zomaar even voor op. Af en toe lukt het of komt zo'n 'gouden stem' toevallig op hun pad. Marijke de Jong was, nadat ze als voorzit ster van de 'Vereniging Baarnse Beeldende Kunstenaars' door iemand van de onvolpre zen Soester zender was geïnterviewd, eigen lijk meteen verkocht. 'Het sfeertje beviel me direct', bekent ze. 'Ik ontmoette daar onderin het Gemeentehuis Ad van Wijngaarden, één van de redacteurs/pro grammamakers. Of ik niet wat voelde voor Radio Soest... Het interview, dat ik net ach ter de rug had, liep lekker, de babbel was kennelijk vlot genoeg. Ik had er meteen zin in. Zoiets overkomt je en dat is leuk'. Van Wijngaarden liet het er niet bij zitten. Er werden rap wat proefopnames gemaakt; ze kwam onder anderen -tegenover de routi nier Jan Visser te zitten. Iedereen was het er snel over eens. Het opengevallen plaatsje bij 'Soest Actueel' leek perfect bij Marijke te passen. Ze deed het. Affiniteit Marijke komt uit de communicatiewereld, werkte zelfs voor twee omroepen. Ze deed ergens in de jaren zeventig drié jaar lang productiewerk bij de Tros-radio en later nog een jaar dezelfde soort arbeid bij Veronica- TV. Helemaal zonder enige ervaring was ze dus niet. Affiniteit voldoende lijkt ons. Drukte, spanning en gezonde stress deed ze ook op via haar werk als partner van het Baarnse Reclamebureau Snijder en Partners. Begrippen als advertising, marketing, copy writing, doelstellingen, doelgroepen en pre sentatietechniek waren haar zeker als toen dienstdoende Account Director niet vreemd. Organisatie en planning golden als haar interne specialismen. Kortom, Marijke de Jong is een vrouw die weet hoe je zaken communicatief scherp op de consument moet afstemmen. En het maakt in essentie weinig uit of dat nou door middel van advertenties, folders, direct mails, enzo voorts of via radio gaat. Elke boodschap dient immers vakkundig te worden verpakt en op radio doe je dat vooral met een vlotte stem en een smaakvolle muziekkeuze. U kunt het warme 'De Jong-effect' iedere woensdagmorgen tussen 9 en 10 uur op Radio Soest checken: 'kabel FM 107.9 MHZ, ether FM 105.9 MHZ'. Ze kent ze uit haar hoofd. Vroeg op Marijke: 'Eigenlijk zit er maar één lastig kantje aan. Je moet er redelijk vroeg je bed voor uit, want een goede voorbereiding is het halve werk. Samen met Van Wijngaarden loopt dat als een trein. Prima samenwerking. We gaan er iets moois van maken.' TE KOOP: VRIJSTAANDE BUNGALOW IN STILTEGEBIED Jn stiltegebied van 'De Lage Vuursche' gejegen vrij staande bungalow, voorzien van alle comfort. Geschikt voor permanente bewoning. Nieuwe cv-installatie, nieuwe keuken met alle inbouwapparatuur. Optimaal geïsoleerd, Grondoppervlakte 750 m2. Woonoppervlak ca. 100 ni2. Natuurlijke tuin met zeldzame wilde bloe men. bosbessen en bramen. Indeling, hal met meterkast" en toilet. Kleine slaapkamer annex bijkeuken met aan sluiting wasmachine en wastafel.Grote slaapkamer met doorgang naar moderne badkamer met douchecabine en wastafelmeubel met dubbele spoelbak, vloerverwar ming en tweede toilet.Groie woonkamer mei opep haard en open keuken. Aparte studeerhoek. gemakke lijk om te vormen tot extra slaapkamer. De bungalow is geheel voorzien van plavuizen. Parklasten per jaar ca.; 748,-. Te aanvaarden per I maart 2002. Te bevragen Bij Marijke de Jong, telefoon 0356031210 of 06-51829477. Loes Moraal in de discotheek, samen met haar vaste technicus Henk Enserink Sinds 1 november jl. ben ik waarschijnlijk wel de jongste loot aan de stam van Radio Soest. Jongste in de zin van hét aantal radio-uurtjes dat ik heb gevuld; zeer zeker niet in de zin van het aantal levensjaren. Radio Soest is de vierde omroep waar ik voor werk. Via de VARA, De AVRO en de Baarnse Ziekenomroep maak ik nu dus sinds kort radio in de catacomben van uw gemeentehuis. Héérlijk.... écht waar! Ik kreeg totale vrijheid om de tune, de naam en de inhoud van een eigen programma zelft te verzinnen. En dan ook nog een vaste technicus...wat een luxe! Hel is een feest om donderdagsmorgens om 11 uur samen met Henk Enserink en u 'even uit te blazen'. Loes Moraal. ...vervolg van voorpagina. in discussie gaan met de beleidsmakers die er vanachter hun ambtelijke bureaus vaak heel anders over denken. Mooie betrokken programma's, dichtbij, warm, menselijk en vooral sociaal. 'Democratie op de vierkante centimeter' zegt Anthon en verder: 'dat moet Radio Soest ook gaan doen. Daar hoef je niet zozeer een 'professional' voor te zijn. Goede onderwerpen zoeken, gedreven actievoerders erbij halen en misschien waren we, als we dat tóen ook hadden gedaan, dat mooie, rustieke Oranjehotel niet kwijtgeraakt. En dan flink wat publiciteit eromheen maken. Zorgen datje genoeg luis teraars hebt of krijgt /Vaamreclame maken voor je zender, overal bij zijn, je neus laten zien, met die microfoon in je knuist. Radio is prachtig, man, het snelste medium dat er is. Op al 'dat andere' in Soest moetje wach ten, op de krant zelfs een week. En geld hè, geld. Radio Soest moet het zonder meer met veel te weinig doen. Radio 'M' wordt regio naal prachtig gefinancierd en dat zou plaat selijk ook moeten. Ik heb er wel een extra belastingcentje voor over. Ik weet dat de gemeente Soest best heel toeschietelijk is, maar het is lang niet genoeg. Dat verander je niet zomaar. De gemeente kan. dat niet één, twee, drie oplossen en ik ook niet, maar 't zou eigenlijk wel moeten ja...' Disco-dancing Het is met Anthon van der Neut al niet anders als met al die andere omroepmensen die hun zegje voor 'On Air' doen. Ze praten aan één stuk door en zitten barstens vól ver halen en ideeën. Ééntje nog; 'We maakten vroeger niet alleen ziekenhuisradio hoor, we gingen ook de muzikale boer op bij bijvoor beeld verstandelijk gehandicapten, 'Vosseveld' aan de Birkstraat, daar zit nu 'De Blauwe Vogel' geloof ik, die tot voor kort aan de Bosstraat huisde. Aan die Birkstraat organiseerden we als Arosmensen disco-avonden. We gingen er met draaitafels en al heen en het waren grote, aandoenlijke feesten die tot in de late uurtjes konden duren. Die mensen hadden de avond van hun leven en gingen muzikaal en alsmaar dansend en swingend volledig uit hun dak. We hadden er allemaal ongelooflijk veel plezier in. Nee hoor, het werd niet eens uit gezonden, het was een link, er was grote behoefte aan. Enig toch als je dat voor ande ren kunt doen?' Meer dan enig, vinden wij. dende teksten voorziet en zelf optreden? In mijn vrije tijd met de band 'John Cameron and the Websters', traditionele volksmuziek, Engels, Iers, Schots, maar ook American Country and Western en gezellige, universe le volkse meestampers. Morgen spelen we bij de Britse ambassadeur. Ik speel basgi taar en mondharmonica en ik zing.' Anthon. Hij deed en doet van alles, vliegt van hot naar her, maar ook daarin heeft hij veel ervaring; 'Toen ik bij de Aros zat had ik nog drie andere baantjes, weetje. Ik werkte bij de Amersfoortse Courant als cor respondent voor het Soester gebeuren, maar ik was ook badmeester in het Soester Natuurbad, 's Morgens vroeg knalde ik op de motor, met typemachientje voorop de tank, naar dat mooie bad toe, ook weg trou wens..., hielp ik de eerste golf zwemmers door de hekken en dan tikte ik in het kassa hokje als een razende op dat portable machientje mijn artikelen voor de krant. Dan mocht ik een uurtje vrij om die produc ties weg te brengen, 's Middags stond ik in de platenzaak van Ger de Roos in Hilversum, 's Zaterdags was ik nog postbo de ook. Dat hield ik allemaal tegelijk niet- vol. Ik koos voor Radio 'M' en daar ben ik nog steeds groots mee. Ik heb daar als jon getje van gedroomd. Ik werk nu ook voor BNN, die nieuwe omroep van Bart de Graaf. Jong en snel, dat houdt je wakker'. Anthon van der Neut bruist alom, heeft meningen, gestoeld op een brede, rijke erva ring als radiomaker. 'Ze moeten bij Radio Soest eerder met het nieuws beginnen, en het nog actueler maken, er bovenop gaan zittten. Naar het nieuws luister je als je je staat te scheren. Onderzoek heeft dat uitge- wezen.Tussen zeven en acht uur en alles erbij slepen dat de avond ervoor en, wie weet, tijdens de nacht in ons dorp is gebeurd. Niet de krant nemen en erin blade ren en er leuke dingetjes uithalen. Dat is wat anders. Dan ben je een dag te laat. Nou ja, het valt ook niet mee hoor om het professio neel aan te pakken. Te weinig geld, te wei nig mensen en als je een echte goeie hebt stroomt 'ie snel door. Allemaal logisch. Ze hebben twee magnifieke gangmakers aan boord, die zitten er al vanaf het begin bij: Eefvan der Horst en Thari SchrÖder, dat zijn keien, volhouders, petje af! Charmant en alleszins de moeite waard, dat vind ik van Radio Soest Anthon pakt één van zijn glanzende gitaren en tokkelt en zingt moeiteloos een Irish folksong. Zijn stem is aangenaam, "t Is maar goed dat ze niet zien dat ik me nog niet heb geschoren... dat is het grote voor deel van radio ten opzichte van televisie, de mensen denken erzelf wel een kop bij'. We nemen snel een paar foto's voor de krant, voordat Anthon zich alsnog gaat scheren. Beweeglijk mens, boeiende radio maker. Muziekmaker In de hoek van de eethoekuitbouw staan twee gitaren. 'Maak je ook muziekprogram ma's, speel je zelf? De vragen liggen voor de hand. 'Ja hoor, plaatjes draaien doe ik ook graag, leuke muziek die je van verbin-

Soester Courant | 2002 | | pagina 31