i mm Ria Bremer, creatief, maar vooral veelzijdig televisie talent n informatief met 350 0 Bruisende duizendpoot in Omroepland Radio Soest Ab van Schaik: 'Blues uit Artishock' Atie Derksen over haar programma 'Senioren vragen' RADIO SOEST, Informatief! EtherFM 105.9 MHZ - Kabel:107.9 MHZ ON AIR >agina 4 a f ia 002 804 72 9.00 uur Januari 2002 'On Air' Radio Soest pagina 5 Ze is er eigenlijk nog maar net mee gestopt. Live-uitzendingen doet ze liever niet meer. Het houdt een keer op, vindt ze. Een mens wil op een zeker moment eens wat anders gaan doen. Veertig jaar lang bleef ze haar AVRO trouw. Verliefd op die publieke omroep waar ze zich lekker voelde, veel vrijheid had, haar mannetje stond. Vakkundig, snel, overal bij en bovenop, veelzijdig. Ze deed van alles, van speelse kinderprogram ma's (StuiPs in) tot en met vaak ingewikkelde medische reportages over ziektes en ope raties (Vinger aan de pols). Ze was lange jaren mede het gezicht van AVRO's Televizier, crosste het land door voor Regio-Vizier, deed een magazine dat 'Via Ria' heette en werkte recentelijk ook nog voor Netwerk. Ze heeft sinds 1997 haar eigen bedrijf: 'Medical Multi Media'. De medische aspecten van haar vak winnen het van al het andere. Ze geniet van drukte. Praat graag met mensen. Met ons bijvoorbeeld. Er waren en er zijn een paar duidelijke rust punten in het jachtig lijkende bestaan van Ria Bremer. Het mag dan zo zijn dat ze van hot naar her vliegt, dag in dag uit bezig is met televisie; ze weet maar al te goed dat een mens van tijd tot tijd tot rust moet komen, zich steeds in een vertrouwde omgeving op moet laden om de volgende missie op het juiste niveau tot een goed einde te brengen. Daar is ze de AVRO altijd trouw bij gebleven, ondanks de opkomst van de 'commerciëlen'. 'Weet ik', legt ze meteen uit, 'ik had misschien hemeltje schatrijk kunnen zijn als ik die kant was opgegaan. Maar rijk ben ik toch wel, op mijn manier, ik geniet van mijn werk en van mijn thuis. Misschien heb ik wel eens wat teveel hooi op de vork genomen, maar last heb ik daar nooit van gekregen.' Achttien jaar lang deed ze met Mieke Benda - 'zalige tijd' - 'StuiPs in'. Zc werkte tegelijktertijd in een veel harder sfeertje voor AVRO's Televizier. AVRO-corifeeën als Jaap van Meckren en Wibo Van der Linde waren haar mede-razendsnelle- nieuwsjagers. 'Regio-Vizier' was in die tijd een soort afgeleide en ook daaraan deed ze mee. De naam belooft hel al: ze jakkerde het hele land door. Onder de naam Marian Tersteeg leidde ze nog een dubbel ether- leven bij de radio. Bob, haar man, die in die tijd Hoofd Sport bij de Avro was, zag ze toch teveel 'en passant'. Ria heeft op tijd gas teruggenomen en vond een op haar gezonde lijf geschreven interessegebied in de medische wereld. Daar maakte ze naam mee, het werd een deel van haar leven, hel werd haar specialiteit. Zeg 'Vinger aan de pols' cn iedereen vult spontaan haar naam erbij in. Ze heeft het presentatieslokje onlangs overgegeven aan Pia Dijkstra. Twee dagen per weck is ze er zelf nog volop mee bezig binnen haar eigen Televisieproductiebedrijf 'Medical Multi Media'. Er werken inmiddels 60 mensen full-iime. Goede T.V.- programma's beden ken en produceren vréét tijd. Is het tóch een soort verslaving dan? Geen droom Geboren in Rotterdam, belandde ze als enig kind met haar ondernemende vader en moe der in de Friese hoofdstad Leeuwarden. Pa en ma hadden drie zeer florerende winkels waar kousen, panty's en sjieke Jago-shawls werden verkocht. In die tijd hot items, dc oorlog was nog niet zo lang over. De lagere en de middelbare schooljaren kabbelden probleemloos aan haar voorbij. 'Nee nog niks met radio of T.V., daar droomde ik niet van, ik had geloof ik geen idee wat ik wilde worden. Mijn ouders zullen er wel ooit rekening mee hebben gehouden dat ik in een van hun drie winkels terecht zou komen. Ik denk dat ik dat toen geen goed idee zou hebben gevonden. Zie jij mij in een winkel staan?' In Rotterdam probeerde zc nog wel even om onderwijzeres te wor den, maar dat doek viel al na een halfjaar: van school gestuurd... Journalistiek Haar eerste vriendje was journalist, zó zit het inelkaar. Dié wereld sprak haar aan. Ze liet zich inlijven bij het Noordhollands Dagblad. Die hadden een kopblad: 'Ons Noorden'. Haar werk verscheen niet alleen daarin, maar ook de Friese koerier was een perfecte uitlaatklep voor de prille verslag geefster. Talent blijft nooit onopgemerkt: ze werd gevraagd door de Volkskrant. Radio- en TV-verslaggeving. Het omroepkwartje valt: de AVRO was haar ontdekker en dat werd ruimschoots gehonoreerd niet Ria's ongekende leergierigheid met betrekking tot alle in en ouls van dat wonderschone vak van telelvisie- en radiomaken. Binnen de kortste keren was ze op tal van fronten inzetbaar. Hoewel ze verdedigt dal ze het ook altijd erg getroffen heeft met de mensen met wie ze heeft gewerkt - Mieke Benda bijvoorbeeld - kan het niet'anders of er moet toch altijd al sprake zijn geweest van een sluimerend veelzijdig fenomeen. Ze draaide haar hand niet om voor een druk en ingewikkeld wekelijks kinderprogramma, ze ging tegelijkertijd op elk nieuws af en maakte er altijd een interessante reportage van. Ze bedacht dingen, produceerde ze, regisseerde ze, monteerde ze. En ze kreeg liefdevolle steun van een AVRO-vakbroe- der: het hoofd van de afdeling Sport, Bob Bremer, zoon van de baas van het in de jaren vijftig/zestig uiterst populaire week blad 'Sport en Sportwereld'. Samen met hem bouwde ze naast de AVRO aan wat haar tweede rustpunt in haar leven zou wor den: een gezellig gezin met drie zonen, dat tientallen jaren lief en leed zou gaan delen in en om een knus en magnifiek verbouwd huis op een schitterend plekje in de buurt van één van de bosranden van Soest. Creëren Ria Bremer mag je ongestraft een alles-eter noemen. Als je haar vraagt welk onderdeel van haar werk ze het liefste doet, twijfelt ze geen tel: 'Alles! Ik doe het liefste alles.' Ze ziet dat we het niet écht geloven, er is toch altijd wel iets... 'Monteren!' roept ze dan. 'Editten heet dat tegenwoordig. Het hok ingaan met de editor niet die soms meer dan 8 uur aan videobanden waar je maar 25 minuten van mag gebruiken. Monteren is creëren. Hel programma opnemen is regis treren, op band zetten, de dingen maken die je van tevoren hebt bedacht. Ook die voor kant is spannend, dat bedenken, zoeken naar invalshoeken, de goeie vragen verzamelen, hel onderste uit de kan zien tc krijgen, het voor de kijker interessant maken. Dat gebeurt tijdens het monteren...ja, dét is het leukste, het moeilijkste ook.' Radio Radio, televisie zonder beeld? 'Nou nee, je doet sowieso een beroep op de verbeel dingskracht van de luisteraar, dat heeft natuurlijk zijn eigen charme, maar je moet wel steeds proberen om dat wat de luisteraar niet ziet zo creatief mogelijk te behandelen. 'Een hoorspel? Vréselijk moeilijk om te maken. Verbaast me niks dat het niet mee valt om zoiets weer ingevoerd te krijgen. Radio zal toch altijd een belangrijke plek in de samenleving blijven houden. Het is en blijft een uiterst snel medium. Het kan direct de lucht in. Dat kan met TV ook wel, maar dat heeft wel wat meer voeten in aarde. Radio is bij goed gebruik meestal gezellig. Heeft ook dikwijls een achter grondfunctie. Je kunt toch niet hele dag naar dat scherm zitten kijken? Je moet vooral je doelgroep in de gaten houden. Als je weet dat de jeugd niet luistert, hoefje daar ook niks voor te maken. Ik denk dat Radio Soest de ouderen goed kan bedienen, het plaatse lijke nieuws en de sociale ontwikkelingen zijn uitstekende items hoor. Als je dat goed weet te brengen - het nieuws van om de hoek - is daar heus grote belangstelling voor. Er zijn hier in de buurt ooit plannen geweest voor veel nieuwbouw. Daar wilden we alles van weten en we hebben het mooi voorelkaar gekregen dat het niet doorging. Regionale zenders pakken dat ook zo aan en die hebben vaak zeer belangwekkende dis cussieprogramma's. Je moet wel zorgen dat de mensen weten dat je dat soort dingen doet. Die krant die je nou aan het maken bent kan dat uitdYagen, maar ook op andere manieren kun je de bekendheid van Radio Soest verder uitbreiden. Alert overal bij zijn, waar mensen komen, waar wat te doen is. En volhouden, al heb je maar 500 luiste raars die van je genieten, dan moet je gewoon dóórgaan. Wel steeds voor zoveel mogelijk kwaliteit blijven zorgen. Kritisch zijn op wat je maakt. Na elk programma evalueren, met elkaar. Doen wij ook hoor, het kan altijd beter. Hole in one Wie zal beweren dat ze ongelijk heeft? Ze weet van wanten. Ze is er deels mee gestopt. Achter de schermen draagt ze haar kennis over. En ook man Bob zette er onlangs een punt achter. De laatste jaren hoog in de top van de NOS als net-coördi nator van Nederland 2. Het is wel mooi geweest, vinden ze alle twee. Tijd om meer te gaan reizen. Natuurlijk blijven ze met van alles bezig. Stilzitten is er niet bij. Ria nog steeds druk met haar 'Medical Multi Media', Bob hevig organiserend en coördi nerend als voorzitter van de Golfclub Soéstduinen. De familie Bremer: hét liefst alles wat ze doen, hole in one! Ab van Schaik. Geboren in Rotterdam. Sinds 1978 woonachtig in Soest. Muziekliefhebber in hart en nieren, al meteen vanaf zijn 5e... In de zestiger jaren ontdekte Ab de bluesmuziek. Gek op Engelse bands, zoals de Rolling Stones, de Animals, Pretty Things etc. Ze speelden vooral nummers van zwarte, Amerikaanse artiesten, die als het ware met die geweldi ge blues-ritmes geboren schijnen te zijn. 1 Bluesmuziek, het was al jong niet meer weg te denken bij Ab. Er kwam niet alleen in Engeland, maar in heel Europa een ware rage van de grond met artiesten als Fleedwood Mac, John Mayall, Eric Clapton, Alexis Corner en vele anderen. Door deze ontwikkelingen kwamen de Amerikaanse 'uitvinders' van deze muziek ook in eigen land veel sterker in de belangstelling te staan en werd hun muziek ook hier steeds beter verkrijgbaar. Ab: 'De liefde voor de bluesmuziek heeft zich bij mij automatisch uitgebreid naar vórmen die gestalte kregen via bijvoor beeld de slide-guitaar, de mondharmonica en de piano, waarbij we uiteraard de tallo ze sfeervolle 'vocals' niet mogen vergeten. Het is een muzieksoort die zich energiek voortzet in de jeugd, die het enthousiast overneemt van de ouderen. De toekomst lijkt wat dat betreft mooi verzekerd en ook Radio Soest staat volledig open voor deze magnifieke muziek. Soest en omgeving kunnen er volop van genieten.' Laatste vrijdag van de maand Samen met Cock Schouten die de techniek verzorgt, is Ab van Schaik regelmatig in de lucht met zijn grote liefhebberij. De drukbezochte 'blues-nights' in Artishock, die live worden uitgezonden, bewijzen dat er in de regio grote belangstelling bestaat voor de bluesmuziek. Elke laatste vrijdag van iedere maand kan men, tussen 18.00 en 19.00 uur meegenieten van Ab's keuze en grote kennis, de sfeer daar in dat mooie historische gebouw aan de Steenhoffstraat 46, waar ook altijd van harte welkom bent! Al was het alleen al om de unieke entourage. Onthouden dus: 'Blues uit Artishock' gepresenteerd door Ab van Schaik, techniek Cock Schouten. Atie Derksen maakt het programma samen met Riet Libbens en technicus Henk Enserink. Enthousiast als ze is ver telt ze het bijna in één adem: 'Ik ga de verzorgingscentra in Soest langs om muziekaanvragen los te krijgen. Eenmaal aan een tafeltje plaatsgenomen, komen, na een babbeltje, de wensen wel los. De laat ste keer dat ik in één van de huizen was, kwamen er ook verschillende verzoeken van andere bewoners en bewoonsters om ook eens bij hen langs te komen voor het 'aanvragen van een plaatje'. Meestal ont spint zich tijdens die bezoeken een leuk gesprekje. Op die manier leer ik steeds meer senioren en hun wensen kennen. Sinds kort werkt Riet Ribbens mee aan dit Atie Derksen op zoek naar de aangevraagde nummers. programma. Ze gaat wellicht binnen afzienbare tijd ook de presentatie doen, zodat ik mij meer bezig kan houden met het zogenaamde 'voorwerk': het voeren van de gesprekken, het zoeken naar de aangevraagde nummers, waar dan ook, en de samenstelling van het programma voorbereiden'. lees verder op pagina 7 MIMB

Soester Courant | 2002 | | pagina 33