DE LIJSTTREKKERS AAN HET WOORD PAGÏN/TTq WOENSDAG 27 FEBRUARI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 11 Onveiligheid en criminali- telt zijn de laatste jaren ook oest nog steeds merkbaar aan- ig. De politie is echter uiterst ghoudend met informatie rover. Wat vindt u daarvan? En t de brandweerkazerne nog op de goede plek? Soest heerst (gelukkig) geen e stad vandalisme en crimina- t. Opletten moet je echter wel ie politie doet dat ook. Maar incident uitvergroten in de i, belemmert het zicht op de sn en leefbaarheid welke ge- >n goed zijn. Dat moet ook ge- i kunnen worden. er de informatieverstrekking )r de politieleiding zijn wij best reden. Ik weet dat een deel van Soesters zich onveilig voelt. De ale overheid moet alles -doen t in haar macht ligt Soesterberg Soest veiliger te maken, locatie van de brandweerka- ne is voor ons geen discussie- at. vind dat de politie openheid i zaken moet geven. Grote pro- men moeten bekend zijn zodat kunnen worden aangepakt. Sa- inwerking van gemeente, wel- i en politie is daarbij de manier echt iets te bereiken. De indweerkazeme staat op de ede plek. grijpelijk. Je kunt voor alle wijken idaadstatistieken bijhouden. No- maar met cijfers vang je geen ïven. Met misdaadcijfers kun je ik ook alle kanten op. Is Soest nu lig of juist onveilig, als je die turf- tjes bekijkt? Een veilige wijk be- t met mensen die elkaar op hun irag durven aanspreken, simpel- g omdat ze elkaar kennen. Die antwoordelijke Soester kan het 2raard niet in z'n eentje en moet kunnen rekenen op een slimme effectieve ondersteuning van de itie, omdat hij ook niet alles kan mag. En wie weet dat beter dan brandweer of de kazerne op de ide plek staat? órmatie over onveiligheid én minaliteit moet wel openbaar naakt worden aan de politiek, begrijp wel de terughoudend- id, omdat er snel een verkeerde ïldvorming ontstaat, die niets levert. De brandweerkazerne at niet op een goede plaats. Als plaats nu zou worden gekozen, j ik die een meer centrale plaats /en. >6 wil dat de gemeenteraad zich iever bemoeit met de politie, rughoudend zijn met informatie er onveiligheid en criminaliteit inacceptabel. De brandweerka- me staat niet op de ideale plek het centrum van het dorp. Het echter niet reëel om de gloed- :uwe, functionele kazerne te an verplaatsen. laas is 'blauw op straat' nog eds een schaars goed. Het ver- ekken van uitgebreide informa- over criminaliteit kan leiden tot >eiende angst bij veel mensen. Ik i me voorstellen dat de politie h meer op preventie wil richten a op het aanwakkeren van angst. omdat er door het rijk nog eds volstrekt onvoldoende wordt laan om werkelijk meer politie straat te krijgen, heeft de poli weinig mogelijkheden tot ge- tstellende signalen. Zolang niet aangetoond dat de brandweer Dr de huidige ligging niet op tijd i komen, staat de brandweerka- ne op een prima plek. at die brandweerkazerne maar an waar die staat. Het heeft inig zin die te verplaatsen. Aan veiligheid op straat kan niet ge- eg worden gedaan. Het zou llicht zinvol zijn eens na te gaan ar de oorzaak ervan echt pre- s ligt. Het komt ons voor dat :n te snel de verkeerde groepen schuld geeft. Het is o.i. onjuist t de politie voorzichtig is met ormatieverstrekking. Openheid )p ieder punt van het beleid van 7 Wat is volgens u het ideale tracé voor een 'omleidings- route' - hoe die ook genoemd wordt voor de Van Weede straat? Op welke (andere?) ma nier zou u het verblijfskliniaat in het winkelcentrum willen verbe teren? 8 Welke mogelijkheden ziet ziet u om de files op de Von- dellaan/Ossendamweg tegen te gaan? Hoe staat u tegenover een tunnel onder het spoor? Moet er wellicht een alternatieve verbin ding met Amersfoort komen? 9 Wat vindt u van de ideeën van de Soester Zakenkring om in de polder woningbouw, kantoren en lichte industrie (Gro te Melmweg) te ontwikkelen? Waar zou volgens u elders nog uitbreiding mogelijk zijn in Soest(erberg)? -J A Hoe denkt u de overlast JA/ en het vandalisme onder de 'opgeschoten' jeugd van Soest te bestrijden? En op welke manier is te voorkomen dat de Boeren- streek een slaapwijk wordt waar de jeugd zich, op ongewilde hang plekken, stierlijk verveelt? UMoet de nieuwe gemeente lijke rekenkamer - die straks toezicht gaat houden op de besteding van de Soester 'gemeen schapsgelden' - uit leden van de gemeenteraad gaan bestaan? Of geeft u de voorkeur aan controle door onafhankelijke buitenstaan ders? 'f In hoeverre spreken de I ideeën van de burger werk groep Bestuurlijke Vernieuwing u aan? Wat vindt u bijvoorbeeld van de gesuggereerde opdeling van Soest in wijken (met een eigen wijkraad), rayons en straten? Zal dat de kloof tussen burgers en bestuur dichten? BHoe kijkt u aan tegen de grote financiële problemen bij de zwaar gesubsidieerde instel lingen C-drie en Balans, en de ge meentelijke verantwoordelijk heid? Wie is daarvoor te blameren en wat moet er volgens u, op korte en langere termijn, gebeuren? *1 Wat is uw commentaar op JL™r de 'geldverspilling', waar aan de gemeente Soest zich schul dig zou maken door bij wegen bouwprojecten een loopje te ne men met de aanbestedingsproce dure? Het kleine lusje van de VVD zoals dat 8 jaar geleden werd voorgesteld, kan niet meer. Daarom denken wij dat in samenhang met een herinrichting van het bedrijventerrein aan de Melmweg voor het bestemmingsverkeer winkel gebied van Weedestraat/Steenhoff- straat daar een buitenom wordt aange legd. Dat laat de Lange Brinkweg zelf in een meer authentieke staat en door bij de brandweerkazerne op de Dalweg uit te komen kan een centrumfunctie ontstaan. Die functie kan nog versterkt worden door de Stadhouderslaan niet meer te laten aansluiten op de van Weedestraat. De vrijkomende grond van de weg kan worden bebouwd met een voorziening die een knipoog be tekent naar het verleden, een soort Eemland anno 2008. Parallel aan spoorbaan Amers- foort-Baarn lijkt ons het meest ideaal. Maar het gaat ons in eer ste instantie om het resultaat, dus het autoluw maken van de Van Weedestraat. Indien dat mogelijk (realistisch) is d.m.v. een ander tracé, dan valt daar best met ons over te praten. Omleidingsroutes trekken alleen maar meer verkeer aan en veroor zaken nieuwe problemen. Zo kun nen files ontstaan op de punten waar de omleidingsroute aansluit op de bestaande routes. Het ver- blijfsklimaat kan o.a. verbeterd worden door het aanbrengen van zeer stil asfalt op de weg. Wij kiezen voor de 'Buitenbrink' die ter hoogte van Albert Heijn de Stadhouderslaan kruist en achter de Korte en Lange Brinkweg om naar de Dalweg gaat. Winkelen in de Van Weedestraat wordt nóg gezelliger met meer ruimte op de stoep, het handhaven van de 30 km-limiet, meer controle op par keer- en verkeersgedrag en stallin gen waarin je met een gerust hart je fiets kunt stallen. Het verkeer weg uit de Van Weedestraat of éénrichtingsver keer zal ook geen oplossing zijn. De winkeliers moeten niets uitstal len op het vaak smalle trottoir, want dat kan voor o.a. gehandi capten en mensen die slecht ter been zijn heel gevaarlijk zijn. De politie moet ook meer handhaven t.a.v. de regels voor het laden/los sen. En die regels zelf moeten nog eens nader bekeken worden op hun praktische uitvoerbaarheid. De omleidingsroute gaat achter de AH langs. D66 wil dat het stuk Van Weedestraat langs de HEMA voetgangersgebied wordt. De weekmarkt krijgt dan daar ook een plaats. Na de rotonde (Stad houderslaan) gaat het zuidelijk verkeer in één richting verder door de Van Weedestraat; het noordelijk verkeer komt via de Lange Brinkweg in één richting naar de rotonde. We leggen geen dure weg buiten de bebouwing in de polder aan. Deze weg zou vooral voor niet-Soesters interes sant zijn en nog meer verkeer aan trekken. De veiligheid en doorstroomsnel heid van verkeer door de Van Weedestraat kan worden bevor derd" door instelling van eenrich tingsverkeer en in omgekeerde richting over de Lange Brinkweg. Door tevens de kruising met de Stadhouderslaan voor gemotori seerd verkeer af te sluiten wordt de doorloop van het winkelgebied bevorderd. Het levert enkele plaatsen op voor bijv. kraampjes/ kiosken en een terrasje en er is mogelijkheid voor meer parkeer plaatsen. Het winkelgebied verder aantrekkelijker maken met win kels in de F.C. Kuiperstraat. 'Soest2002' is voor een zo milieu vriendelijk mogelijke rondweg, die voor een groot deel van het traject aangelegd zou kunnen worden langs de spoorbaan Baarn-Amers- foort op een strook grond die ligt, gezien vanuit het dorp, aan de voorkant van deze spoorbaan. Het verblijfsklimaat in de Van Weede straat heeft natuurlijk vooral te maken met de intensiteit van de dagelijkse verkeersstroom die mede door een rondweg verbeterd gaat worden. De files op de Vondellaan zijn alleen oplosbaar als doorgaand verkeer van uit Amersfoort geweerd kan worden. Daarvoor moet op Amersfoorts gebied een verbinding komen met de Stichtse rotonde en de A28. Voor de file Ko ningsweg/Ossendagweg vinden wij een open tunnelbak gewenst. Dat laat de 'helften' van o.a. de Schoutenkampweg weer tot elkaar komen en versterkt de wijk weer omdat het verkeer 'onder de grond' voorbijgaat. Voor de 'stop' Os sendamweg/Soesterbergsestraat/Von- dellaan zal een rotonde nodig zijn met verkeersregelinstallatie omdat een ro tonde op zichzelf de verkeersstroom kan belemmeren. Een alternatieve ver binding naar Amersfoort achten wij de niet noodzakelijk. Zie het begin van het antwoord op deze vraag. In ieder geval geen tunnel, de file schuift dan gewoon een kruispunt op. De genoemde 'omleidingsrou te' (vraag 7) kan ook een positie ve uitwerking hebben op deze ver keersdrukte Zie boven. Er zijn geen files op de Ossendamweg, hooguit langzaam rijden, de echte files beginnen pas als je buiten Soest komt. Wanneer komen alle opgespaarde, eenvoudige, betaalbare maar nooit uitgevoerde oplossingen eens uit de bureauladen? En dan de be stuurlijke moed tonen om de knoop door te hakken. Zo zien wij dat. Voor de files op de Vondellaan/ Ossendamweg bepleiten we bete re afstelling van de verkeerslich ten, wellicht het busstation ver plaatsen en onderzoek naar moge lijkheden van tunnelbouw. Geen alternatieve verbinding met Amersfoort, maar wel openbaar vervoer bevorderen. Aan de doorstroomproblemen op de Koningswegroute is, ondanks de beloften 4 jaar geleden, niets gebeurd. De spitsproblemen zijn zelfs nog verergerd door afsluiting van de spoorwegovergang bij de Den Blieklaan. Dat was erg dom en moet worden teruggedraaid. D66 wil mogelijkheden onderzoe ken van verdiepte ligging van de Ossendamweg tussen spoorweg overgang en de Soesterbergse- straat. Dus eerst de bestaande doorstroming verbeteren en niet de problemen van Amersfoorters oplossen. In de ochtendspits zou het verkeer dat Soest uitgaat meer voorrang moeten krijgen dan het verkeer uit Amersfoort dat via deze route bij Soesterberg op de A28 gaat. De avondspits is lastiger. Een tunnel onder het spoor is duur en niet een echte oplossing, omdat de kruising Soesterbergsestraat/Os- sendamweg/Vondellaan het grootste knelpunt is. Een alterna tieve verbinding naar Amersfoort is lastig te vinden, vanwege de slechte toegankelijkheid van Amersfoort zelf. Wat Soest zou proberen op te lossen, staat enkele kilometers verderop weer vast. Het doorgaande, niet-bestem- mingsverkeer dient uit ons dorp te worden gehaald. Een rondweg, zoals door ons wordt voorgestaan, is een onderdeel van de te nemen maatregelen, die nauwkeurig moe ten worden bestudeerd en waarbij ook de bestaande voorzieningen zoals de vele straatafsluitingen, de al of niet tunnelproblematiek bij de spoorwegovergang Station Soest-Zuid, meer rotondes, snel heidsbeperkingen, verkeerslich- tengebruik, etc. worden betrok ken. Het komt ons veel te grootschalig over. De herinrichting van het gebied Grote Melmweg, zoals in het WD- programma staat, biedt wel wat meer ruimte aan bedrijvigheid, maar ons staat een wijkje voor ogen met actue le vormen van wonen en werken (aan huis). Dan is Soest 'aan het eind van zijn Latijn'. Als Soest voor uitbreiding dan toch nog iets van het buitengebied wil gaan gebruiken, waar de WD dus niet voor kiest, zal dat alleen kunnen als er voor dat gebruik compensatie wordt gevonden. Terugtrekken uit na tuurgebieden, zoals het Kodak-terrein, kan dan een legitimatie daarvoor zijn. Daar ben ik niet voor. Maak uit breiding van werken en wonen in Soesterberg mogelijk. Zodat het dorp een levende gemeenschap blijft Gemeentebelangen Groen Soest is voor een groen en leefbaar Soest(erberg). Nieuwe autowegen, nieuwe bedrijfsterreinen en het volbouwen van groen passen daar niet in. Wat ons betreft, is Soest(erberg) vol! Soest heeft vooral behoefte aan betaalbare huizen voor ouderen en beginners op de woningmarkt. Soms is aanpassing of splitsing van bestaande woningen de enige ma nier om huizen betaalbaar te hou den. Aan luxe villa's geen gebrek. Hiervoor offeren wij geen lande lijk gebied op. Ook niet de schaar se open ruimten tussen de bebou wing. Die zijn broodnodig om wij ken bewoonbaar te houden. Dus kiezen wij voor bebouwing langs de rafelranden van Soest en in Soesterberg voor het gebied gren zend aan Apollo. Slecht idee. Kantoren staan al voor 9% leeg. Men spreekt steeds over het opheffen van verkeer sproblemen en tegelijkertijd over bouwen. Men creëert dus zelf weer nieuwe problemen. In Soesterberg kan gebouwd worden om het dorp levensvatbaar te hou den. Wij denken in eerste instan tie aan de hoek Kampweg/Ban- ningstraat. Absoluut niet doen. Groen is het kapitaal van Soest. Geen onom keerbare kapitaalvernietiging. Het betreffende gebied is een kwetsbaar overgangsgebied tussen de Utrechtse Heuvelrug en de Bemvallei. Het bedrijventerrein Soestdijk kan planologisch veel beter worden benut. In Soester berg moet alle energie naar de Ri- chelleweg. Wij zijn daar pertinent tegen. Dit is blijkbaar de manier voor de fi nanciering van de naar onze me ning onaanvaardbare rondweg. Soest beschikt over zowel bos en duinen als over een landschap met een agrarisch karakter aansluitend aan de Eem, die van veel meer dan plaatselijke recreatieve en mi- lieuwaarde zijn. Aantasting bete kent: voorgoed verdwenen. De verdere uitgroei van woningen en industrie zal daarom ook in de be staande gebieden en in een grotere regio gevonden moeten worden. Wij zijn tegen elke vorm van be bouwing op de door u genoemde plaatsen. Kwalificeren dit zelfs als onbespreekbaar. Uitbreiding van industrie/bedrijventerrein moet o.i. uitsluitend plaatsvinden bin nen of vlakbij de reeds bestaande industrieterreinen in Soest. Uit breiding in Soesterberg kan o.i. het beste gebeuren langs, om en in de buurt van de Richelleweg. Eerder overleg met 'de' jeugd duurde veel te lang. Als er oplossingen waren doorgepraat was de betrokken jeugd alweer te oud. Dus het overleg met de jeugd zoals dat eind 2001 is begonnen, werkt veel beter. Er zijn nu dus concre te voorstellen en de jeugd die heeft meegepraat ziet ook resultaat van dat overleg. Zo moet dat volgens de WD. De VVD vindt ook dat de Bóeren- streek geen slaapwijk wordt. De recente inrichtingsplannen geven ook aan dat er voldoende ruimte is voor 'uit waaien'. Als er flexibel overleg met de jeugd in de Boerenstreek gevoerd kan worden, kan dat leiden tot aanpassin gen. Duidelijke aanpak van wie zich echt misdragen. Daarnaast heeft een goede samenwerking van jon gerenwerkers, wijkagenten en de jeugd zelf er al toe geleid dat er voor jongeren is Soest en Soester berg op een flink aantal plekken voorzieningen aangelegd gaan worden. De Boerenstreek is zo dichtbij allerlei voorzieningen dat ik me daar niet zoveel zorgen over maak. Jongeren zijn (kijk naar hun uitgaansgedrag) veel mobie ler dan de vraag suggereert. Overlast van jongeren is van alle tijden. De plekken waar de groot ste overlast is zoals in Smitsveen worden in overleg met politie, Balans en jongeren minder hin derlijke plekken gekozen. Daarbij worden ook strenge afspraken ge maakt over wat wel en niet mag. Overlastplegers en vandalen, of ze nu jong zijn of op leeftijd, verdie nen een straffe aanpak. Alleen goede afspraken en een goed con tact tussen bewoners en politie kunnen Overhees of de Boeren streek nóg veiliger maken. Jonge ren zonderen zich graag af, thuis en buitenshuis. Een eigen ruimte is een logische vraag. Dat kan alleen met duidelijke afspraken over ge bruik, toegankelijkheid, veiligheid en overlastbeperking. Voor wat hoort wat. Overlast en vandalisme onder 'op geschoten' jeugd moet voorkomen worden door netwerken in dé wij ken op te zetten. De jeugd moet al heel vroeg toegeleid worden naar sportverenigingen. Daar moet in de basisscholen al vroeg naar toe gewerkt worden. Samenwerking is nodig tussen onderwijs, welzijn en sport. Je hoeft je dan ook niet te vervelen in de Boerenstreek. Jeugd hangt in een bepaalde fase van hun leven. Dat is altijd zo ge weest. De grens ligt echter bij het hinderen van anderen. De jeugd heeft behoefte aan: Duidelijkheid. Lik op stuk-be- leid. Alternatieven waarbij ze zelf worden betrokken of waarvoor ze zelf verantwoordelijkheid dragen. We denken aan: jongerencentrum in Smitsveen, beter benutten sportaccommodaties en activitei ten voor jongeren in de zomerpe riode. Opgeschoten jeugd heeft behoefte aan onderling contact Maar hoe voorkom je dat het doorslaat naar vandalisme en verveling. Uiteindelijk gaat het om het meehelpen volwas sen te worden, verantwoordelijkheid aan te kweken. Problemen met thuis, school, relaties, drugs, alcohol be spreekbaar maken en aanpakken. Daar moet al vroeg mee worden be gonnen. In consultatiebureau willen we risico's voor opvoedings- en op leidingsachterstanden onderkennen en de ouders ondersteunen bij de op voeding met voorschoolse opvang. Helaas te laat voor de huidige pro bleemjongeren. Daar moet veel des kundiger hulp aan te pas komen. Dat is een uiterst lastige zaak. Het heeft met mentaliteit van doen en die buig je bij de jeugd niet zo maar even om. Overleg met de jeugd kan een bijdrage leveren. Goede, gewenste, voorzieningen, waar ze dan ook echt iets mee (kunnen) doen, eveneens. Elke vorm van gedoogbeleid is voor ons onbespreekbaar. De Soester Tekenkamer' moet niet al leen naar de centen kijken, ook of het doelmatig is besteed. Deze rekenka mer moet ook nagaan of verwachtin gen en beslissingen tot het gewenste resultaat hebben geleid. Dus de gevol gen van beslissingen controleren. De nieuwe functie van de griffier, aange vuld met een enkel raadslid en enkele externe deskundigen, kan die rol ver vullen. Die methode heeft in een aan tal gemeenten als goed gewerkt. Het gaat om een controle op al het beleid. Niet alleen om de contro le op de uitgave van geld, maar ook wat is er van gewenst beleid terecht is gekomen. Als er vol doende deskundigheid in de Raad zit is kan dat prima door raadsle den gedaan worden. Anders is het beter gebruik te maken van bui tenstaanders. De gemeenteraad heeft een grif fier aangesteld die opdracht heeft om een rekenkamer te vormen. Het beste lijkt ons een mix van raadsleden en deskundigen. Gemeenteraadsleden zijn vaak zelf al betrokken. Daarom vindt de PvdA het verstandig om de ge- meentefinanciën te laten controle ren door onafhankelijke buiten staanders. Het rapport van deze commissie aan de gemeenteraad hoort naar onze mening openbaar te zijn. GroenLinks geeft de voorkeur aan een combinatie van onafhankelij ke leden en gemeenteraadsleden. De rekenkamer moet bestaan uit onafhankelijke buitenstaanders. Het werkt niet als de controleurs (de raad) zich zelf controleren. De gemeenteraad beschikt over raadsleden met een gevarieerde deskundigheid en ervaring. Het ligt voor ons voor de hand dat de rekenkamer in eerste instantie be staat uit raadsleden. Voor de be nodigde specifieke deskundigheid kan de rekenkamer worden aan gevuld met buitenstaanders. De gemeentelijke rekenkamer moet onafhankelijk zijn. Er dienen echter minimaal twee gemeente raadsleden in zitting te nemen, zodat de verantwoordelijkheid voor de uitkomsten van de bevin dingen en de aanbevelingen ook daadwerkelijk tot uitvoering wordt gebracht. Er zijn heel praktische aanbevelingen gedaan om in ieder geval voor een be tere informatie te zorgen. Door een verder uitwerken van het aantal wijkbe- heerteams zal de betrokkenheid van de wijkbewoners kunnen toenemen. Er staat voorzichtig 'kunnen', niets moet. Burgers mogen ook gewoon iets goed vinden zo. Maar meer betrokkenheid kan voor betere besluiten zorgen. Het begint al zo simpel in het Nederlands, 'twee weten meer dan één'. Zo is het ook. Een aantal suggesties zijn zeker de moeite waard. Specifieke zaken m.b.t. een wijk enz. kunnen heel goed door de bewoners zelf gere geld worden. Het is wel van be lang dat een dergelijke opdeling niet ten koste gaat van de samen hang in Soest. De kloof tussen burgers en bestuur is m.i. niet zo groot als wel eens gesuggereerd wordt. Gemeentebelangen Groen Soest is altijd voor meer invloed van burgers geweest. Gelukkig heeft de gemeente nu ook het besef dat ze mee moet in de tijd, veel van de problemen die de burgerwerk groep Signaleert worden ook door ons gezien. De gemeente moet meer klantgericht werken. De in woners moeten meer invloed krij gen door klankbordgroepen en referenda. Wijkraden betekenen nóg meer bureaucratische rompslomp en nóg meer macht voor vergadertij gers. Zit iemand daarop te wach ten? Wij willen praktische steun voor de doeners in de wijken. De mensen van de wijkkrant, de vrij willigers van het Slangenbosje, noem maar op... Dat zijn onze grote helden! Daar zijn we zuinig op en royaal in onze steun. Help de actievelingen een handje met (wijk)budgetten. Niet om een denkbeeldige kloof te dichten, maar gewoon voor een betere ver deling van verantwoordelijkheden. GroenLinks staat positief tegen over veel ideeën van de burger- werkgroep Bestuurlijke vernieu wing. Opdelen in wijken zal in de eerste plaats toch moeten plaats vinden daar waar de concentratie van woningen het dichtst is. Dit kan de kloof tussen burgers en be stuur op zijn minst gedeeltelijk dichten. De ideeën van de burgerwerk groep sluiten nauw aan bij de voorstellen van D66 in de afgelo pen 4 jaar. In ons verkiezingspro gramma komen onderwerpen als wijkraad, wijkbudget en samenle vingscontract tussen overheid en inwoners al voor! Overigens kan de kloof tussen inwoners en be stuur alleen maar kleiner worden als de raadscultuur verandert. Nodig is meer openheid en min der onderonsjes. De burgerwerkgroep Bestuurlijke Vernieuwing heeft een aantal goe de, bruikbare ideeën op papier ge zet, die in de gemeenteraad zeker nog nader zullen worden beoor deeld. De opdeling in wijken kan een hulpmiddel zijn bij het reali seren van initiatieven, omdat er dan gezamenlijk aan een goede voorbereiding en draagvlak wordt gewerkt. De 'kloof tussen burger en bestuur, zo die al in die mate bestaat, overbrug je er mijns in ziens niet mee. De burger die wer kelijk iets wil weten of bereiken, weet de raadsleden heel goed zelf te vinden. Daar zijn wij niet voor. We zijn klein genoeg om vanuit één cen traal punt te worden bestuurd. Een organisatievorm als door u aangesneden, leidt tot teveel gede tailleerde regelgeving, mogelijke hinderlijke ambtenarij en onover zichtelijk beleid, dat bovendien teveel tijd vergt. Zoveel zinnen, zoveel meningen. Te ingewikkeld. Niet doen. Wat er NIET moet gebeuren is dit soort voorzieningen 'bureaucratiseren'. Het zijn particuliere initiatieven die een belangrijke rol voor de Soester samenleving vervullen en daarvoor ook financiële steun krijgen. Om dat ze strak begroot hebben (de gemeente wil nooit meer geld geven dan stnkt nood zakelijk) is er bijna nooit ruimte om tegen vallers op te vangen. Als de gemeente zich als een bedrijf zou opstellen, zou ze kunnen zeggen 'laat ze maar kapot gaan'. Maar zo werkt het niet Er zijn geen andere 'aanbie ders' van deze voorzieningen. Ze zijn wel nodig. De instellingen worden bestuurd door Soester inwoners? Burgerparticipatie? Is dat dan een nieuw woord? Gelukkig niet Als het dus eens misgaat, kan de gemeente ruggesteun bieden, zoals is gebeurd bij de verbouwing van De Willaert en bij de pro blemen bij Balans/Kinderboerderij. Je zet als overheid een instelling op afstand en hebt er dus feitelijk niets meer te zeggen terwijl je wel verantwoordelijk blijft voor bijna alle uitgaven. Dat werkt niet goed. De gemeente moet veel duidelij ker aangeven wat ze belangrijk vindt en alleen daarvoor middelen beschikbaar stellen. De instellin gen moeten daarnaast ook veel beter aangeven wat ze wel en niet kunnen doen. De instellingen hebben te weinig bedrijfsmatige aanpak, waardoor de financiële problemen te laat aan het licht zijn gekomen. De op lossing is een betere bedrijfsvoe ring en duidelijker afspraken met de politiek waarvoor wel en waar voor geen subsidie is. Als je instellingen jarenlang op een (financieel) te smal koord laat dansen, moet je niet gek opkijken als ze met moeite in balans blijven. Tot nu toe toont de gemeente zich erg veeleisend maar weinig vrijge vig. Niet de (ver)bouw, maar de vaste kosten voor gebruik en ver nieuwend beleid vergen aanzien lijk meer dan de bedragen waar mee Soest wil rekenen. En luidt het gezegde niet: goedkoop is duurkoop? Wie te blameren is voor de grote financiële problemen bij C-drie en Balans is moeilijk te zeggen, maar als raadslid word je steeds verrast met tegenvallers. Dit moet onder zocht worden door een onafhan kelijke rekenkamer. Vooral de financiële problemen bij C-drie/bieb zijn gevolgen van falend beleid van College en raad. Als de raad in 1998 had gekozen voor een D66-plan om C-drie/ bieb in het centrum nieuw te her bouwen mede gefinancierd door winkels/woningbouw op de plaats van C-drie, dan had dat miljoenen gescheeld. Dat plan blijft gezien de beperkingen van het gebouw en de huidige kostenontwikkelin gen nog steeds actueel. De problemen bij C-drie en Balans zijn niet geheel vergeüjkbaar. C-drie exploi teert een kostbaar gebouw en wat doe je om de exploitatie te verbeteren? Ba lans heeft o.a. subsidies ontvangen tot vergroting van bijv. naschoolse opvang. Balans is mede daardoor snel gegroeid, moest nieuwe activiteiten en opvang plaatsen opzetten, terwijl onduidelijk is of het publiek er voldoende gebruik van zal maken. De verantwoordelijkheid moet grondig uitgezocht worden. De gemeente heeft gemakkelijk geld van het rijk kunnen krijgen en dat als van zelfsprekend bij Balans ondergebracht. Balans heeft te gemakkelijk aangepakt, zonder aangetoond te hebben dat ze de doelen kon waarmaken. Dat is te wijten aan het ontbreken van een goed controlerend orgaan, dat niet alleen signaleert, maar dat er ook voor kan zorgen dat er maatregelen kunnen worden ge nomen om verspilling en mis-be- steding tegen te gaan en sancties kan doen ontwerpen om herhalin gen te voorkomen. Een sterk ma nagement op dit soort projecten voorkomt natuurlijk al veel onheil. Dat is een 'broodje aap'-verhaal. Ook de gemeente wordt gecontroleerd en er wordt nauw toegezien op de juiste pro cedures. Als er één zaak is waar de ho gere overheid (provincie bijvoorbeeld) goed in is, is het controleren van de procedures. Maar ook de Raad zelf let op. Je gezonde verstand moet meespe len. Zo vonden wij (de WD) een be groting voor het aanleggen van de echte Voetgangers Oversteek Plaatsen aan o.a. de van Weedestraat vreemd hoog. Te hoog en dus deden wij het niet. Maar door als VVD een 'concurreren de' offerte te vragen, bleek het goedko per te kunnen. Als de gelegenheid zich voordoet, zullen wij dat weer doen. De gemeenteraad houdt de aanbe stedingenprocedures nauwkeurig in de gaten. De bewering van geldverspilling is nergens op geba seerd. Geldverspilling van de gemeente komt voor, als politieke partijen vanwege kritiek van burgers, plan nen veranderen, zoals bij de ze bra's in winkelgebieden. De ver spilling is wel minder dan gesug gereerd. De aanbestedingsproce dures zijn sinds enkele jaren trans parant. Het is ook aantoonbaar dat tegenwoordig vaker andere dan de bekende aannemers werk krijgen. We zijn ervan overtuigd dat onze gemeenteraad de eer en goede ze den van bestuurders en ambtena ren bewaakt als betrof het haar eigen dochters en zonen: met een onverdiend, maar gezond wan trouwen. En als het tegendeel waar mocht zijn, wat wij niet den ken, dan laat dat weer zien hoe belangrijk een lokale Rekenkamer (vraag 11) is om een onafhanke lijk onderzoek uit te voeren naar het gemeentebeleid. Ik ben geschrokken van de brief van de heer Huart en ik wil zo snel mogelijk samen met andere par tijen in de raad een onderzoek. Het is het best dat met de nieuwe raad aan te pakken. D66 pleit al jaren voor openbare aanbesteding en herziening van het aanbestedingsbeleid Openheid en meer controlemogelijkheden zijn essentieel. De gemeenteraad maakt zich vaak druk om kleine uitgaven maar heeft te weinig aan dacht voor mogelijk grote bespa ringen bij aanbestedingen. Ik heb thans geen reden om aan te nemen dat de gemeente Soest niet correct te werk gaat. Dat is natuurlijk op geen enkele wijze acceptabel te maken. Zulke ontwikkelingen zijn niet alleen on begrijpelijk, maar tasten het ver trouwen van de burger in de over heid geweldig aan. De overheid handelt en wandelt met het geld van de burger. Het beheer hiervan heeft vooral met het verantwoor delijkheidsgevoel van de betref fende ambtenaren te maken. Wij wijzen elke vorm van loopjes ne men met aanbestedingsprocedu res, maar ook met elke andere procedure, af.

Soester Courant | 2002 | | pagina 11