SPOED nonnen' Stellig behoefte aan verandering' I02 itte: 'rondweg komt er dus niet' Jongste raadslid is 19 jaar 'Een soort Pim Fortuyn-effect' CDA houdt vast aan College 'Brug slaan tussen culturen' iPOLITIEK I >t Yaleska it zadel NIEUWE BEZORGERS niet Boodschap van kiezer volgens Soest 2002 wel duidelijk ïitiatief onderhandelingen ligt bij de grootste: GGS 1 z *vdA: 'opboksen legen gevestigde Orde en lokalen' Roder van Arkel (GGS) scoort met persoonlijke campagne Hogere opkomst en 'Wiebe-effect' nadeel voor Just Op voorkeur in de raad: 25 van kiesdeler Prijs 5 beste voorspellers WD likt wonden en kondigt andere werkwijze aan Henk Koning had niet gerekend op zetelverlies Hüseyin Önal (GroenLinks) met voorkeurstemmen in raad Meer over de verkiezingen op de pagina 1,3,9 en 10 j^gj^lyVOENSDAG 13 MAART 2002 SOESTER COURANT PAGINA 11 ien, al mag hij zich „fllJ aimer dat Jacques (ft»! ed.) er niet is ingekomej u de raad nog hebben I :hen. Maar omdat ik signj-9 i heel veel mensen heb o«.| i, dat ze op mij z0UjJ Valeska die in het een leidinggevende funcïl politie in Utrecht vervult, vliegdorp ligt veel werk u -n. Het lijkt er immers J m meerderheid) van de de wens van de bevolkinf i litbreiding van woningen ei] /en gaat honoreren. 'Dat vil e het liefst in samenspraak! 2 bewoners gaan uitwerken', e 28-jarige. Of daarin :en taak ligt, is nog nietje! 'Ik denk zelf dat de kans is dat Gert Nijhoff zich daaf; ,aat bezighouden, maar daa: :n we het in de fractie nog lebben.' ff, ook Soesterberger, was :igen dorp goed voor 13i| ten, tien minder dan lijsttrek; ;un Middelkoop. de eerste tussenstand stond] 2002 woensdagavond op en dus was het niet ondenk-j dat er wellicht een zetel zodl nen, die de deur naar de' aal voor Valeska (5C op tic :ou openen. 'Tuurlijk was hel lend, maar ik vond vier zetels! •oi voor ons, eigenlijk is nijn gokje geweest. Maar ik| it geen idee van dat ik op] zeurstemmen gekozen zou] totdat het bekend werd ge- J-SG Soest 2002 59 85 65 111 39 88 69 123 45 107 68 137 63 119 49 93 40 156 33 177 71 207 57 168 57 103 45 156 88 133 41 72 73 142 72 103 69 195 38 84 23 153 24 162 26 133 214 3007 1 4 ntages en zetels) let stip binnen op en met vier! p angst voor Soest 2002, die n tactische of strategische re- Knen niemand hardop durfde te spreken, was er wel dege- k. Maar dat de nieuweling in ii klap vier vliegen zou slaan, [groot was de vrees van de be lande fracties nu ook weer It. lis een volslagen nieuwe partij ^cel steun krijgt, geeft dat wel dat er stellig behoefte is aan bndering', concludeert Teun [ddelkoop, lijsttrekker van de hte winnaar van de gemeente- Jidsverkiezingen in Soest. Wat Bgens hem beslist niet betekent dat Soest 2002 alleen maar door [tevreden burgers de raadzaal is gelood st. 'Niet als je bij het CDA erf de WD kiezers weghaalt, want gt zijn van huis uit geen protest- nmers. We zijn ten onrechte geschilderd als een protestpartij, fee sociale paragraaf is de groot- j van allemaal. Ik denk dat wij I alle lagen van de bevolking Immcn hebben gekregen, behal ve! uit de 'groene hoek.' laatste ligt aan de weg die lest 2002 wil aanleggen. 'Niet Bor de polder, maar direct langs da spoorlijn, van de Praamgracht n aan Birkhoven in Amersfoort, ^«iat de bewoners en de vogels, Be in de polder broeden of verblij- er geen last van hebben', be- [drukt Middelkoop. 'Wij willen pder ook geen nieuwbouw in de Volgens leider Teun Middelkoop van het winnende Soest 2002 kan er bij de gemeente nog steeds structureel geld worden bezuinigd. Zijn frac tie zal daar op terugkomen. polder, alleen wel het verkeerspro bleem oplossen. Laten we het maar aan de bevolking voorleggen, maar dan wel met een goede uit leg erbij en een adviserend referen dum houden. Tenzij er 20 raadsle den voor zijn, dan kun je meteen beginnen met de aanleg.' Middelkoop werd de laatste weken herhaaldelijk aangevallen op zijn CDA-periode (april 1998-april '99), waarna hij vanwege vermeen de belangenverstrengeling (Nieuw bouw Rabobank) uit de raad stap te. Al snel bleek dat de fractie hem ook niet meer pruimde, omdat hij tegen de interne afspraken in bleef schermen met een bezuinigings plan van anderhalf miljoen gulden. Middelkoop zal er met zijn nieuwe fractie zeker op terugkomen. 'We moeten het actualiseren, want het plan is van vier jaar geleden. We moeten kijken vvat er inmiddels allemaal is veranderd, maar er is zeker nog structureel geld te bezui nigen.' Een rol in het College ziet Middel koop niet weggelegd voor zijn par tij. 'Wij hebben nooit de ambitie uitgesproken en de indruk is dat de VVD, CDA en GGS met elkaar verder willen. We zullen ons als een onafhankelijke, zelfstandige partij opstellen, eerlijke politiek bedrijven en willen met iedereen samenwerken.' Of dat andersom ook het geval is, blijft nog even de vraag gezien de aanvaringen in de afgelopen weken. Prestatie Net als GGS in 1990 maakt Soest 2002 met vier mensen zijn entree in de gemeenteraad. Een geweldi ge prestatie, meent Middelkoop, omdat de partij pas in november vorig jaar is opgericht en er veel werk moest worden verricht. Toch vindt hij dat zijn partij meer stem men had kunnen krijgen. 'Wc heb- oen veel tegenwerking van enkele partijen en bepaalde journalistieke organen gekregen, die hadden wij niet verwacht', zegt de Soester die vindt dat de lage opkomst is te ver klaren door de ongeïnteresseerd heid van de kiezer. 'Dat kun je de kiezer niet kwalijk nemen, maar de politiek wel. Hoe je dat moet ver anderen? Door open, eerlijk en glashelder beleid te voeren en geen dingen uit de hoge hoed te tove ren, door niet de ene keer met de tekorten te komen en dan ineens geld over te houden. We zullen met een aantal zaken komen, die in de afgelopen periode niet zijn goed gekomen. Daar zullen som mige raadsleden kleur van op de wangen krijgen.' tien jaar voerde Ge- eentebelangen Groen Soest &GS) oppositie, voordat ze in i persoon van Harry Witte fiotseling in het College te- echtkwam. Nu, anderhalf jaar (ter, ligt het initiatief bij GGS Hs het gaat om het beleidspro- ïamma voor de komende vier aar en de daaraan gekoppelde amenstelling van het College. jet is een vreemde rol voor Witte Be er alles aan gelegen is om wet- [ouder te blijven. Direct na het ;kend worden van de uitslag laakte hij er geen geheim van, dat lij het liefst met de WD (Bert rijger) en het CDA (Bart Krol) ;rdcr gaat. 'De afgelopen ander- ialf jaar is de samenwerking mij »ocd bevallen en ik zie geen alter natief, aldus de lijsttrekker van iGS die beseft dat de rondweg én heikel punt op de agenda voor Ie komende onderhandelingen zal feijn. 'De rondweg komt er dus wat ins betreft niet', zei Witte vorige /eek woensdagavond rond elf uur, jak voordat hij met zijn partijge- ïoten de overwinning ging vieren. |e moet naar de uitslag kijken. De 'D en het CDA hebben verlo- [n, het initiatief ligt bij ons. Oké, iet Soest 2002 zou je op 15 stern- jen komen voor een buitenweg, jaar dat is veel te mager voor een irgelijk ingrijpend besluit.' ;n ander struikelblok zou de re- ïatieplas in het Soesterveen kun- Jn worden. 'Dat wordt een hard mnt, maar niet zo hard als jullie Tnken. Het. recreatiedeel wordt ïgeblazcn alsof het een Oud- Harry Witte (GGS) 'de samenwerking van de afgelopen anderhalf jaar is mij goed bevallen, ik zie geen alternatief'. Valkeveen of Henschotermeer wordt, maar dat is helemaal onze bedoeling niet. Als wij het hier hebben over recreatie, denken we aan wandelen en fietsen met een kleinschalige plas erbij.' De waterberging, achter het bedrij venterrein, moet er in elk geval komen, meent Witte. 'Door deze berging zal de waterafvoer in de wijken juist groter zijn. De voor stelling dat de boel onder water wordt gezet door het verhogen van het grondwaterpeil, is onjuist. Je denkt toch niet dat het Waterschap huizen onder water gaat zetten?' Witte wil graag milieu in zijn por tefeuille houden, net als dat wat hem. betreft onderwijs weer bij hem wordt ondergebracht. Het lijkt hem logisch, nu hij sinds ruim een jaar verantwoordelijk is voor de ontwikkeling van het Breed Educatief Centrum aan de Smits- weg. GGS kwam in 1990 de raad bin nen met vier zetels. Nooit eerder waren voor een lokale partij zoveel stoelen in de raadzaal (destijds nog de aula van het Griftland College) gereserveerd. Vier jaar later moest GGS er eentjefafstaan en verover de nieuwkomer Burgers met een Andere Mening (BAM) drie ze tels. Deze partij bleek een 'een dagsvlieg', want ze verdween in 1998 roemloos van het politieke toneel. Niet GGS dat met vijf per sonen sterker terugkwam en in 2000 het kleed van de oppositie van zich aflegde om de PvdA te vervangen in de coalitie met WD en CDA. Witte en Hans van Wuijckhuijse zijn de twee GGS-ers die vanaf het begin namens deze partij in de raad zitten. Van Wuijckhuijse zal ongetwijfeld frac tievoorzitter blijven. Nu is GGS met 4543 stemmen zelfs de grootste partij in Soest ge worden. Dat is even wennen voor de WD dat na twintig jaar deze eretitel moet afstaan. 1994 1998 2002 l Z X :o,9 6 21,7 6 17,72 5 ■5,9 7 26,3 8 19,25 6 1,7 3 12,4 3 7,47 I 8,6 2 5,5 1 5,45 1- 6,6 2 8,9 2 8,64 2' 5,9 1 6,6 2 1 5,74 1- 10,0 3 16,3 5 21,05 6 10,4 3 2,4 0 14,23 4' 27 27 V 'Je kunt zeggen dat we van 3 naar gizijn gegaan, maar ook dat we van Mop 2 zijn gekomen. Pasgeleden zag het er nog naar uit, dat we niet eens zouden meedoen aan de ver kiezingen. Als je uit de raad ver- ÖWijnt, is het heel lastig om terug 'te komen, nu zijn we er nog', zegt Èric Bervocts, tot vorige week lijsttrekker en vanaf morgen voor- feitter van de PvdA-fractie, waarin ook Paul Lemmen zit. Het zijn moeilijke tijden voor de sociaal-democraten in Soest die yuim twee jaar geleden hun krach tige fractievoorzitter Kees Boer- jcoel zagen vertrekken. Het duurde daarna niet lang of Pieter ten flove, verstrikt in problemen op onderwijs- en sportgebied, trok zich terug als wethouder. De par tij, begin jaren 90 nog met vijf ^mensen in de raad, vloog na 14 jaar uit het College pardoes de Spositic in. Met louter nieuwe eezichtcn maakt de PvdA een foorstart. verlies van weer een zetel is ivolgens Bervoets niet alleen terug [te leiden op het vertrek van de Kopstukken Boerkoel en Wil Ste- Icelcnburg. 'Het heeft wel invloed lis je ziet dat sommige kiezers op personen stemmen, maar het is bok een signaal dat de PvdA het pp een aantal punten beter moet I»aan doen dan de afgelopen vier [aar. Verder is er de landelijke in vloed en de manier waarop je rcampagne hebt gevoerd.' bervoets rekent zich tot de linker- _vleugel binnen zijn partij en zal de |komende jaren moeten opboksen Itcgen de bestaande macht van IVVD, CDA en GGS die daar in- 1 middels ook toe mag worden gcre- Ikend, maar ook de lokale partij 1 Soest 2002. Roder van Arkel (GGS) is min of meer verrassend het jongste raadslid in de geschiedenis van Soest geworden. De negentien jarige Soester stond achtste op de lijst maar gaat dankzij 252 voorkeurstemmen tot de loka le volksvertegenwoordiging be horen. 'Ja, ik heb zelf intensief campagne gevoerd', beaamt de student be- stuurs- cn organisatiewetenschap pen in een eerste reactie. Hoe dan? 'Ik wil natuurlijk eerst de mensen bedanken die op mij gestemd heb ben', haast de GGS-er zich eerst te zeggen, alsof hij al jaren in het po litieke circus optreedt. Van Arkel mocht vorige weck zelf voor het eerst stemmen. In de daar voorafgaande weken bezocht hij bejaardentehuizen, sprak hij zijn vriendenkring aan en trok hij vanuit zijn woning aan het Kerkpad de buurt in om zich in de kijker te spelen. 'Ik heb me gepro fileerd als iemand met idealen. Het milieu is erg belangrijk, zeker ook voor de toekomst, de samenleving moet goed cn veilig zijn. Meer blauw op straat vind ik een gemak kelijke kreet, ik zou zeggen: ge richter blauw op straat.' Zo mogelijk nog resoluter dan zijn lijsttrekker en wethouder Harry Witte is hij tégen de aanleg van welke rondweg dan ook in het pol dergebied. Van Arkel denkt dat deze stelling zijn partij veel stem men heeft opgeleverd. 'Een rond weg zou een grote fout zijn. Kijk maar naar Leusden cn Amers foort, waar ze het wel hebben ge daan, daar helpt het niet, alle we gen staan er nog steeds vol. Het zou bovendien zonde van de pol der zijn', zegt het aanstaande raadslid dat vanuit zijn huis de groene buffer tussen Soest en de keistad kan zien. Van Arkel had niet verwacht, maar wel gehoopt dat hij op basis van persoonlijke stemmen in de ge meenteraad zou belanden. Blijk baar had zijn campagne succes, want hij kreeg van de kiezers de voorkeur boven Ingrid Koomen en René Corbeij. Van Arkel scoorde vooral in de stembureaus Van der Hucht Paulus Potterlaan (29), het voormalige Braamhage (55), Mo lenschot (74) en De Rank (52). Partijgenoot Hans van Wuijck huijse en CDA-wethouder Bart Krol waren tot dusver de jongste 'binnenkomers'. Twaalf jaren gele den werden zij op 25-jarige leeftijd gekozen, Van Arkel heeft hun 're cord' flink aangescherpt. Dat hij de politiek in wil, heeft te maken met idealen di& hij erg be langrijk vindt. 'Ik ben ermee opge groeid', zegt hij, wat zijn vader - die 'discreet' een metertje verder op staat - een glimlach ontlokt. 'En in de politiek kun je daar wat meedoen.' Goed Roder, succes ermee. 'Ja, bedankt, wel grappig, dit was mijn allereerste interview.' De iets hogere opkomst, maar ook het feit dat Wiebe Meilof zich na 16 jaar uit dc politiek terugtrok, zijn de oorzaken dat ChristenU- nie/SGP haar tweede zetel is kwijtgeraakt. Dat denkt Just van Toor die net buiten de boot viel. Terwijl er bijna duizend mensen meer naar de stemmachine togen dan vier jaar geleden, viel 111 keer minder de keus op de christelijke combinatie. Een lage opkomst is meestal gunstig voor de Christe- nUnie/SGP, omdat de achterban trouw komt opdagen als er moet worden gestemd. Zo waren de 1325 stemmen in 1998 genoeg om GPV/RPF/SGP voor het eerst in Soest aan een tweede (rest)zetel te helpen, nu bleef de teller op 1214 staan, wat deels verklaard wordt door het vertrek van Wiebe Mei lof die ook buiten de naaste aan hang op persoonlijke kiezers kon rekenen. 'We wisten dat het moeilijk zou worden, maar het was niet onhaal baar', zegt Van Toor die de afge lopen vier jaar eerst in de scha- duwfractie cn daarna als fractieas sistent actief was. 'Persoonlijk vind ik het erg jammer, maar ik zal niet gefrustreerd afhaken. Ik ga in ieder geval een commissie zelfstandig draaien, anders wordt het veel te veel werk voor Chris van Vuuren. Waarschijnlijk wordt het de com missie ruimtelijke ordening en/of financiën. Dat hangt af van de ver edeling van de portefeuilles', aldus de 21-jarige SGP-er. Gehoopt was dat kerkelijke leeftijdgenoten voor hem zouden kiezen. 'Ik heb spreekbeurten gehouden voor jon geren, maar je kunt de uitslag niet tot op de stem verklaren', zegt Van Toor op wie 109 stemmen werden uitgebracht. De jonge politicus zal zich de ko mende jaren niet vervelen. Over twee jaar hoopt hij zijn (deeltijd) opleiding voor makelaar af te ron den, daarnaast werkt hij parttime als administratief medewerker. 'Je moet je tijd bewust verdelen, dan lukt het wel.' De Benjamin van de raad, de negentienjarige Roder van Arkel GGS): 'idealen zijn voor mij belangrijk, ik ben ermee opgegroeid. En in de po litiek kun je er iets mee doen. Het is vrij eenvoudig. Je deelt het aantal stemmen (21.132) door het aantal raadszetels (27) en je hebt de kiesdeler (782,67). Elke keer dat de kiesdeler wordt gehaald, le vert dat een zetel op. Vervolgens kunnen aan de hand van een re- kenformule de restzetels worden verdeeld. Die kwamen deze keer terecht bij GGS, VVD, CDA en Soest 2002. Daarna hoeven alleen nog de 'poppetjes' worden ingevuld. Hier voor worden van boven af de lijs ten van de politieke partijen afge werkt. Krijgt iemand op een lage re positie echter voldoende stem men (een kwart van de kiesdeler), dan passeert hij iedereen binnen zijn partij, die minder stemmen heeft gekregen, en komt dan auto matisch in de raad (mits natuurlijk het aantal zetels van de partij toe reikend is). Bij de verkiezingen van vorige week was een kwart van de kies deler 195,5. Aan deze norm werd voldaan door Hüseyin Önal van GroenLinks (354), Roder van Ar kel van GGS (252) cn op het nip pertje door Valeska KJeczewski van Soest 2002 (200). Bij de VVD kwam Gert Beijen 34 stemmen te kort om zijn rentree te maken in de raad, waarvan hij in de jaren tachtig deel uitmaakte. Ook CDA-ster Annet Oostrom (173 voorkeurstemmen) liep een verkiezing op een haar na mis. Er van uitgaande dat partijgenoot Bart Krol weer wethouder wordt en zijn zetel dus afstaat, zal Oost rom alsnog tot het gemeentebe stuur kunnen toetreden. Zeventig mensen hebben mee gedaan aan de prijsvraag van de gemeente, waarin ze de zetel verdeling voor de nieuwe ge meenteraad moesten voorspel len. Niemand bleek de juiste inschatting te hebben gemaakt, maar vijf inzenders hadden bij vijf van de acht deelnemende partijen het juiste aantal zetels ingevuld. Zij krijgen morgena vond om 19:15 uur, een kwar tier voor de installatie van de nieuwe raadsleden, een prijs overhandigd door burgemeester Koos Janssen. Dat gebeurt in de kleine trouwzaal, direct naast de raadzaal. De raadsleden en de fractieas sistenten van de VVD krijgen het de komende vier jaar druk, ïvant ze zullen zich - naast hun directe raadswerk - met grote regelmaat onder de burgers mengen. Dat heeft hun leider Bert Krijger direct na de ver kiezingsnederlaag (2 zetels) aangekondigd. De liberalen likken hun wonden, voor het eerst sinds de periode 1978-1982 is de VVD niet meer de grootste partij in de Soester ge meenteraad. Ruim 1200 van de 5300 stemmen (in 1998) keerden vorige week woensdag niet terug bij de partij die het initiatief bij de onderhandelingen voor het Colle geprogramma aan GGS-voorman Harry Witte moet laten. Binnen de partij zijn daarom ver anderingen te verwachten, al zaten die volgens Krijger al in de pijplijn. 'De werkwijze zal vanaf nu heel anders zijn. Leden van de fractie Verliezers op een rijtje. V.l.n.r. Pieter Borderwijk, Ellen Huberts (beiden VVD) en Chris van Vuur en (Christenunie/SGP) zien op het scherm in de raadzaal dat ze zetel(s) hebben ingeleverd. zullen voortaan overal bij aanwe zig zijn, bij de wijkbeheerteams, bij andere groepen, noem ze maar op.' Het contact met de burger is toe aan verbetering, lijkt de VVD te beseffen, nu het gewicht van de kiezers in toenemende mate op lokale partijen gaat leunen. De extreme winst van deze par tijen op nationale schaal, de aard verschuiving in Hilversum, de klap die de PvdA in Rotterdam kreeg, ook in Soest heeft een politieke storm huisgehouden. 'Het is een soort Pim Fortuyn-effect. Als het in Den Haag regent, drupt het in Soest ook', zegt Krijger die de winst van Soest 2002 echter niet alleen wil afschuiven op onvrede en proteststemmen. 'Soest 2002 heeft mensen van on besproken gedrag op de lijst staan. Iemand als Tijmen Koelewijn is een keurige man die vast en zeker stemmen van ChristenUnie/SGP heeft afgesnoept. En zo hebben ze veel meer mensen die op een eigen achterban kunnen rekenen. Je kunt ze niet vergelijken met BAM in 1994, ook inhoudelijk niet.' 'Jaloers' Hoewel de uitslag heel hard en vervelend aankomt, toont Krijger zich een goed verliezer. 'Iedereen dacht dat Harry (GGS-red.) zou verliezen, nadat hij wethouder werd. Maar GGS heeft goed cam pagne gevoerd en veel aan de naamsbekendheid gedaan. Daar kun je best een beetje jaloers op zijn.' Krijger die, na twintig jaar raads lidmaatschap voor het wethou dersschap gaat, gelooft niet dat de samenstelling van het College zal wijzigen. 'Andere combinaties zijn niet werkbaar. Soest 2002 wil op positie voeren. Ze zal het CDA zeker niet steunen en heeft ruzie gehad met Witte.' De Collegevorming kan volgens Krijger snel worden afgerond. 'We moeten een boek maken met een programma op hoofdlijnen, daarna kunnen het College en de raad af zonderlijk aan het werk en moeten we ieder half jaar het dualisme evalueren.' De discussie over een rondweg zal zeker nog veel tijd vergen, ook binnen het College. 'Wil je er bij de onderhandelingen uitkomen, dan zal je een aantal zaken open moeten houden. Voordatje er aan begint, moet er een grote meerder heid voor zijn. En als de raad straks zegt: er moet een rondweg komen, dan heeft Harry een pro bleem. Laat er dan maar een refe rendum konjen.' 'Gefeliciteerd Henk!' 'Dat is omdat ik jarig ben hoor, niet vanwege de uitslag natuurlijk', legt CDA-fractievoorzitter Ko ning uit, een minuut of twintig nadat bekend is geworden dat zijn partij een zetel zal moeten afstaan. Het is een nederlaag die de teleur gestelde christen-democraat niet had zien aankomen, zelfs niét met de wetenschap dat er bij Soest 2002 CDA-ers rondlopen. Zoals Konings voorganger Teun Middel koop die in 1999 opstapte, maar nu met zijn nieuwe partij de deur naar dc raadzaal forceerde en vier van de 27 stoelen in beslag nam. Ook dat verbaasde Koning. Jan Smeeing, die een jaartje later de CDA-fractie de rug toekeerde, stond nu ook op de lijst van Soest 2002, zij het op een onverkiesba re plaats. Koning: 'Ik wil niet ontkennen dat ik teleurgesteld ben. Net hoorde ik iemand zeggen, dat we na het ge modder in de fractie blij mogen zijn, dat we vijf. zetels hebben ge kregen, maar dat is niet wat ik vind. We zullen intern de zaak eva lueren, dat doe je ook bij winst. We hadden een goede lijsttrekker (Bart Krol-red.), maar er is een algemene tendens om tegen de gevestigde partijen te stemmen. En als je voor het eerst meedoet, is het gemakkelijk, omdat je nog geen fouten hebt gemaakt.' Voor de Collegevorming zal de verkiezingsuitslag geen gevolgen hebben, verwacht Koning. De sa menwerking met GGS en VVD is hem goed bevallen. 'Soest 2002 staat verder van GGS dan wij, ik zie geen ander College komen, wat mij betreft blijft de coalitie.' Wat in de ogen van Koning niet wegneemt dat er de komende ja ren 'stevige gesprekken' gevoerd zullen worden tussen de plaatselij ke bondgenoten als het om de rondweg gaat. 'Er zijn drie opties voor de rondweg: helemaal niet als GGS haar zin krijgt, een kleintje als het aan de VVD ligt en. een grote als wij het mogen zeggen. De rondweg is een kwestie van onder handelen, ik weet niet of het een struikelblok zal zijn. Wc zijn er nog lang niet uit met dit traject, maar de rondweg blijft overeind wat ons betreft.' Een College van VVD, CDA ert Soest 2002 zou meteen een meer derheid (in ieder geval 15-12) op leveren voor een buitenweg. Maar dat vindt Koning een wankele ba sis voor een besluit van dergelijke proporties. 'Ik weet niet of je het dan nog wel moet uitvoeren. We zullen een stevige discussie gaan voeren. Meer nog dan het zetelver lies zou het me teleurstellen als het huidige College niet zou door gaan.' Zijn opdracht is hem helder. 'Een brug slaan in deze culture le samenleving en de integratie bevorderen. Er zijn allochto nen die hier 30 jaar wonen, maar geen Nederlands spre ken. Dat stimuleert mij in dit werk.' Hüseyin Önal is tot verrassing van menigeen gekozen als raadslid. Hij stond vierde op de lijst van Groen Links, maar omdat hij 354 voor keurstemmen kreeg, passeerde hij Jos Tak (54 stemmen) en Guus Kruis (42) cn zal hij met lijsttrek ker Ans Mann de tweemansfractie De Soester Courant zoekt met spoed voor diverse wijken. Heb je op woensdagmiddag wat tijd over om een krantenwijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. gaan vormen. De volkssteun voor Onal kwam vooral uit de wijken de Engh en het Smitsveen, waar veel mensen met een buitenlandse af komst wonen. Voor hemzelf kwam zijn verkie zing niet zomaar uit de lucht val len, zegt Önal zonder blikken of blozen. 'Ik heb geen campagne gevoerd, maar wel heel veel ge daan voor de allochtonen. Van hen heb ik gehoord, dat ik iets voor hen kan betekenen.' Morgen wordt hij geïnstalleerd als raadslid, daarna wil hij eenmaal per maand om dc tafel gaan zitten met Soesters uit Türkije, Marokko, Somalië en welk land dan ook! 'Dan gaan we zitten, praten en punten verzamelen om te zien wat we kunnen verbeteren. Daarmee ga ik dan aan de slag. Na 11 sep tember is het nóg belangrijker ge worden dat er aan de integratie wordt gewerkt.' Zijn bekendheid onder allochto nen heeft Önal te danken aan zijn vrijwilligerswerk voor onder meer het Turks Comité en in de moskee. 'Ik hou van eerlijkheid, dat weten dc mensen', zegt hij. Het is evenwel verkeerd om te ver onderstellen, dat Önal alleen voor allochtonen aan het werk gaat. 'Ik hou van het milieu, van mensen, van dieren, daarom ben ik bij GroenLinks gekomen. Daarnaast ben ik in Turkije altijd lid geweest van een sociaal-democratische par tij, ik was er vakbondsvoorzitter',' vertelt Önal die inmiddels zes jaar in ons land woont, waarvan de Hüseyin Onal kreeg 354 voor keurstemmen, vooral in het Smits veen en de Engh. laatste vier in Soest. 'Ik denk dat ik geïntegreerd ben. Ik ben eerst Nederlander, dan pas allochtoon.'

Soester Courant | 2002 | | pagina 11