College-onderhandelingen lijken meer op gezapig verkiezingsforum TUIN ZONDAG bij Intratuin SOEST Visser 'Ithaka, Ithaka' trekt volle aula f w intratuin gratis IJS Bibliotheek en C-drie nu officieel gefuseerd 1 ACTUEEL Flexibele kinderopvang bij woning aan Bosstraat jru HET GROENE .WAGENHUIS BEDANKT! WOENSDAG 13 MAART 2002 SOESTER COURANT PAGINA 3 BRASSERIE KEUZEMENU CBrasserie <Ucr paasbrunch SOESTER KALENDER Geen vuurwerk tijdens eerste ronde Voor ouders met wisseldiensten 'Stichting Brede Bibliotheek Soest' Spektakel en blijvende vriendschappen Griftland College Service voor alle merken Zaterdag 16 maart hoorn met 1 bolletje ijs naar keuze Zolang de voorraad strekt. r\ De jeugd 18,15 Salade van Spaanse ham en croutons Huisgemaakte gamalenkroketjes met tomatensaus Lichtgebonden witlofsoep Geroerbakte kalfsbiefstukpuntjes met krabsaus Lamskoteletjes met mintsaus Scholfilet met champignons in bladerdeeg Griesmeelpudding met tutti frutti Walnoot-chocoladevingers met kokosijs Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) Reserveer nu voor de brunch op één van beide Paasdagen. Bel voor informatie over onze beide dagen 19,50 p.p. 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl 20:15 Lezing Lika Smirnova over Moskou, Cenakel, Amers- foortsestraat 18 (Soesterberg), 4,00/5,50. Zondag 17 maart 13:00 Bingo 55+, Drie Eiken, Dorpsplein 18, 3,50. 15:00 Lezing Joyce v.d. Smit over Jac. van Looij, gemeente huis, Raadhuisplein 1. 19:00 Oecumenisch avondge- bed, Oude Kerk, Torenstraat 1. Maandag 18 maart 19:30 College-onderhandelin gen, gemeentehuis, Raadhuis plein 1. 20:00 Lezing Thea van Leemst, Paso, Nachtegaalweg 8A, 2,00/4,50. 20:30 Film 'Nynke', Artishock, Steenhoffstraat 46, 3,50/ 5,00. Dinsdag 19 maart 14:00 Lezing dr. W. Albada, reumapatiëntenvereniging, De Speeldoos, Rembrandtlaan 35 (Baarn). 15:00 Open huis 'Maatjespro ject', Stimulans, Valeriaanstraat 2B. 19:30 Lezing over Matthaus Passion, Volksuniversiteit, Griftland College, Noorderweg 79, 15,00. Woensdag 20 maart 09:30 Lezing M. Timmer over opvang thuislozen, CDA-vrou- wenberaad, Open Hof, Veen besstraat 2. 10:00 Lezing G. Schaap over Piet van Egmond, Soester Kring, NPB-kerk (Pieter de Hooghlaan), 2,30. 19:30 College-onderhandelin gen, gemeentehuis, Raadhuis plein 1. 20:00 Lezing H. v.d. Wilt over tuinen in Toscane, Groei Bloei, EHBO-gebouw, Paral lelweg 7A, 2,50. De kracht van de reclame ligt in de herhaling m De inzichten en ervaringen, die ik de afgelopen jaren op het gebied van aankopen en verkopen van onroerend goed en van taxaties heb opgedaan, vormen - samen met mijn intentie om dit soort werkzaamheden snel, zakelijk en met oog voor het menselijk aspect af te ronden - de basis voor menige succesvolle transactie. Caroline Jagtenberg, makelaar/taxateur o.g. Als u nader geïnformeerd wilt worden over de verkoop van uw woning, de aankoop van een andere woning of een taxatie van de betreffende woningen, dan neem ik graag de tijd voor u. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 AB Soest RVT fel 035 6037490 Fax 035 6037491 Onder leiding van 'King Harry' (Witte), zoals de aanvoerder van de grootste partij (Ge meentebelangen Groen Soest) hier en daar gekscherend al wordt genoemd, is de Soester politiek maandagavond aan de gang gegaan met de onderhan delingen over een beleidspro gramma voor het nieuwe Colle ge, hoe dat er dan ook mag gaan uitzien. Over de 'poppe tjes' werd nadrukkelijk nog niet gesproken. Deze en de komende week gaan de acht lijsttrekkers op maandag en woensdagavond met elkaar in conclaaf over een programma dat geacht wordt alleen op hoofdlijnen richting te geven aan het beleid voor de komende vier jaar. Daar bij hoeven ze overigens niet te re kenen op veel ruimte voor 'leuke dingen', want de financiële cijfers zijn niet erg rooskleurig en 'over schotten' zijn de komende jaren nauwelijks te verwachten. Die boodschap kregen de onderhande laars direct al mee van gemeente secretaris Wim de Kam en de nieuwbenoemde raadsgriffier Rien van Vliet, die met z'n tweeën de politici ter zijde staan, voor de ver slaglegging zorgen en ook de for mulering van de tekstvoorstellen voor hun rekening nemen. Het ambtelijk tweetal geniet het volste vertrouwen van alle andere betrok kenen, zo bleek maandagavond eens te meer, en dat is maar goed ook, want zij doen eigenlijk het belangrijkste en zeker het 'gevoe ligste' werk. De politici hoeven daarvan straks alleen maar te zeg gen of ze het ermee eens zijn of niet. Dat zal dan in de loop van de on derhandelingen moeten blijken, want 'formateur' Harry Witte deed maandagavond - 'ik ben alleen maar technisch voorzitter' - nog niet veel moeite om het gesprek in overzichtelijke banen te leiden. Bij de bespreking van het eerste hoofdstuk (Algemeen Bestuur) liet hij na conclusies te trekken, zodat het voor de 'tribune' - waar op zowat de hele toekomstige ge meenteraad de verrichtingen van de lijsttrekkers volgde - nogal duister bleef wat er nu eigenlijk was afgesproken. De discussie leek daardoor nog het meest op een van die gezapige forumdiscussies tussen de lijsttrekkers, zoals ze ook voor de verkiezingen plaatsvon- „iniillHlHM11111!! den, in plaats van een rondje on derhandelen op het scherp van de snede. Maar dat komt misschien nog... Referendum Maandagavond leken de lijsttrek kers in elk geval nog een redelijk harmonieus, zelfs wederzijdse ge negenheid uitstralend gezelschap. De stemming was prima en van enig chagrijn (over zetelverlies) of opvallende vrolijkheid (over zetel winst) was weinig te merken. Eerst drong Bart Krol (CDA) alvast aan op meer geld voor 'stevige' ingre pen in de woonbuurten, om 'het ambitieniveau van de raad' op dat punt waar te kunnen maken, maar algauw stortten de onderhande laars zich op een punt dat ook voor de verkiezingen al leefde: het vroegtijdig betrekken van de bur gers bij het bestuur en de rol van een referendum daarbij. Teun Middelkoop (Soest 2002) pleitte voor een referendum over belang rijke zaken vóórdat de raad een besluit neemt, maar de meerder heid hield het voorlopig op de mogelijkheid om de raad na een duidelijk besluit terug te laten flui ten door de bevolking, al dan niet op initiatief van de raad zelf. 'Voor of na, het doet er niet veel toe,' meende Hans van Wuijclchuijse (GGS). 'Als de burger nee zegt fs het ook nee. Alle partijen omarmden uiteraard het idee om de burgers vroegtijdig bij de besluitvorming te betrekken, al dan niet in klankbordgroepen en wat dies meer zij. Ook de specia- Bewoonster Schrijvers van de Bosstraat wil achter haar huis een kinderopvang starten met maximaal 12 kindplaatsen. Het moet een zogenoemde flexibele opvang worden, zodat kinderen er op wisselende tij den terechtkunnen. De opvang is dan vooral geschikt voor kinderen van ouders die in wisseldiensten werken. Bij de op vang hoeven geen vaste plaatsen worden afgenomen, maar kunnen de ouders dat helemaal afstemmen op de behoefte. Volgens de afdeling welzijn van de gemeente lijkt het erop dat de markt voor kinderopvang lang zaam aan het verzadigen is, maar biedt dit plan prima mogelijkhe den voor medewerkers van bij voorbeeld Daelhoven en Molen- sohot. Zij werken immers onregel matig en zouden dan hun kinderen door Schrijvers kunnen laten op vangen. Ook planologisch lijkt niets de ves tiging van een kinderopvang aan de Bosstraat in de weg te staan. Volgens het bestemmingsplan mag de woning standaard twaalf meter worden uitgebreid en is er vol doende mogelijkheid voor de bouw van bijgebouwen, met een maximum tot 64 vierkante meter. Volgens de afdeling r.o. van de gemeente is het ook mogelijk om vrijstelling te verlenen om het aan gebouwd bijgebouw voor bewo ning en praktijk aan huis te gebrui ken. Daarom heeft het College positief gereageerd op het verzoek tot principe medewerking van me vrouw Schrijvers. Wat niet auto matisch inhoudt, dat ze mag begin nen. Ze zal eerst alle nodige ver gunningen moeten aanvragen en krijgen, voordat de flexibele kin deropvang kan starten. Met ingang van 1 maart zijn de Stichtingen Openbare Biblio theek en Cultureel Centrum C- drie te Soe^t gefuseerd. De ge fuseerde stichting draagt de naam 'Stichting Brede Biblio theek Soest'. De fusiestichting heeft de functies en activiteiten van de eerdere stichtingen overgenomen. De Brede Bibliotheek heeft als doel het bevorderen van de maat schappelijke en culturele participa tie van de inwoners van de ge meente Soest. Daarnaast wil zij een professionele partner zijn in een netwerk van aanbieders van informatie, educatie en cultuur. De Brede Bibliotheek streeft actief sa menwerking met andere bibliothe ken en culturele centra na en wil 'een inspirerende ontmoetingsplek' zijn voor allen die de kunsten een warm hart toedragen. Dat reikt verder dan wat de bibli otheek en C-drie tot nu toe afzon derlijk wilden. 'We zijn niet meer alleen maar een bibliotheek en wc zijn ook niet alleen maar een kun stencentrum. Onder de nieuwe naam zullen we onze plaats binnen de Soester gemeenschap gaan ver sterken en zullen we het Soester publiek mooie, en ook nieuwe, producten en diensten aanbieden,' aldus waarnemend directeur W. Otto in een persbericht. Kernfuncties De activiteiten van de Brede Bibli otheek zullen de komende tijd toe groeien naar vier kernfuncties: Uitleencentrum: hierin zijn de functies van de traditionele bibli otheek ondergebracht; Informatie: de informatiever strekking en de ontwikkeling naar gespecialiseerde informatiebemid deling; de virtuele diensten; Educatiecentrum: voor kunst-, cultuur- en media-educatie (crea tieve cursussen, workshops, lezin gen enz.); Podium van Soest: voorstellin gen, kindertheater, film, tentoon stellingen, leescafé. De Brede Bibliotheek heeft, in het gebouw Willaert, ook de bowling banen en de horeca van C-drie overgenomen. 'In het Meerjarenperspectief uit juni 2001 is de verdere ontwikke ling van de Brede Bibliotheek ge schetst. We werken er hard aan om de plannen uit te voeren,' aldus Otto. 'Formateur' Harry Witte, geflankeerd door griffier Rien van Vliet (links) en gemeentesecretaris Wim de Kam, maandagavond tijdens de eerste on derhandelingen over het beleidsprogramma. Links) stond alleen met haar sug gestie om alle raadscommissies le aandacht voor de wijken onder vond aller steun, inclusief een wijk budget (variërend van tienduizend tot misschien wel honderdduizend gulden) ontmoette veel sympathie - maar voorlopig alleen voor de Engh en Smitsveen, later mogelijk ook Overhees - hoewel Middel koop vond dat het bestaande wijk beheer eerst maar 's geëvalueerd moest worden. Tietjerksteradeel Ondanks de innerlijke tegenstrij digheden bleken alle onderhande laars zeer gecharmeerd van de TOSS-aanbevelingen, dus die zul len t.z.t. wel als bijlage achter het beleidsprogramma worden ge plakt. De meeste lijsttrekkers von den ook dat de werkzaamheden van de burgerwerkgroep bestuur lijke vernieuwing op de een of an dere manier gecontinueerd zou moeten worden, desnoods met twee leden in een speciale raads commissie. Ans Mann (Groen- maar af te schaffen en tweemaal per maand met de helefraad te ver gaderen, zoals in Tietjerksteradeel schijnt te lukken. De meeste ande re lijsttsrekker hielden vast aan minstens drie commissies: eentje voor Ruimtelijke Ordening en Ver keer, eentje voor Welzijn en On derwijs, en eentje voor de 'midde len' (Financiën dus). Alle andere onderwerpen moeten (kar aange hangen worden. Dat :geldt ook voor de nieuwe portefeuille 'Jeugd- en Gezinszaketf, waarvoor door Krol werd gcpleijf met inbe grip van een 'coördinèrend' wet houder. Ook op het stuk van de voorlich ting/communicatie was het gezel schap van de beste voornemens bezield. Het moet allemaal beter, helderder, duidelijker, vond Mid delkoop, en vooral ook klantvrien delijker. Roest (D66) vond dat burgers ook de raadsstukken via internet moeten kunnen bekijken, maar volgens Krol en Krijger fWDï is dat al lane zo. De ko mende 'dualisering' heeft nog heel wat voeten in de aarde, maar de lijsttrekkers gaan er fris en vrolijk tegenaan. Van Wuijckhuijse wil daarvoor een speciale raadscom missie in het leven roepen, die alle aspecten gaat bekijken, inclusief de rekenkamer functie en een 'integri- teitscode voor B. en W en de raadsleden', wat dat ook wezen moge. Flinkheidstendens Ook de regionale samenwerking kwam even aan de orde. De meer derheid hield het erop dat die sa menwerking mooi is zolang Soest er aantoonbaar voordeel van heeft, 'en anders maar niet'. Daarna werd deze eerste ronde afgesloten met een discussie over Openbare orde en Veiligheid, waarbij vooral veel aandacht werd gevraagd voor pre ventie. Bervoets (PvdA) (zelf po litieman!) waarschuwde tegen de landelijke 'flinkheidstendens' - 'meer dienders lost ook niet alles op'; Ans Mann zag van de be stuurlijke preventie en het integraal veiligheidsbeleid eigenlijk alleen maar de 'machteloze vergaderclub jes' en vroeg meer aandacht voor het 'huiselijk geweld'. Voor allen was het hoofdstuk veiligheid 'ab solute topprioriteit,' zoals Krol het omschreef. Die maakte, samen met Chris van Vuuren (CU-SGP) nog maar eens duidelijk dat het CDA tegen elke vorm van gedo gen is, en dat de coffeeshop wat hem betreft dus ook onmiddellijk het veld zou mogen ruimen. Daarmee zat de eerste ronde erop, zonder dat er sprake was geweest van vuurwerk. Vanavond (woens dag) staat het hoofdstuk Verkeer en Vervoer op de agenda, met o.a. de rondweg en andere knelpunten. Misschien leidt dat tot enig spek takel, want als zich érgens de scheiding der geesten in politiek Soest moet voltrekken, dan is het wel op dit punt... In tegenstelling tot de inmid dels stopgezette musical Grace is 'Ithaka, Ithaka' een grote pu bliekstrekker geworden. Alle vijf voorstellingen van het mu ziektheater in het Griftland College leverden een bomvolle aula op. Zo'n vijftienhonderd toeschouwers waren er vorige week getuige van hoe tachtig leerlingen, tien muzi kanten en achter de schermen di verse docenten een show van to neel, dans, muziek en zang voor schotelden, die het schoolniveau ontstijgt. Na een spervuur van en thousiaste mondelinge reacties, spuwde de fax van de school aan de Noorderweg de afgelopen da gen herhaaldelijk schriftelijke com plimenten uit. Sponsoren deden reeds toezeggingen voor 2004 wanneer het volgende spektakel op de agenda staat. De inspannin gen zijn niet voor niets geweest. Al in mei vorig jaar schreven leer lingen zich in om te kunnen mee doen aan het tweejaarlijks cultureel hoogtepunt van het Griftland Col lege de school die het televisiepro gramma 'Starmaker' ver voor was. Scholieren, van mavo 2 tot en met vwo 6, mochten in september im proviseren en laten zien wat ze kunnen. Ze konden liedjes en tek sten schrijven,.-alles in het teken van de reis van OdysSeus, de held uit de Griekse mythologie. Met eigen, moderne versies gingen ze aan de gang met regisseur Bert van der Roest (die bij alle producties betrokken was), de niet meer weg te denken muziekdocent Freek Berrier en diens collega Hannie van Hunen (Nederlands), een trio dat volgens coördinator Rob Duit een onschatbare rol speelde in het project. Stelletjes 'Vanaf het najaar is er elke vrijdag gerepeteerd, op een gegeven mo ment ook op de zaterdagen, het is een hechte groep geworden. Dat is leuk om iedere keer weer te con stateren. Er zijn blijvende vriend schappen uit voortgekomen, zelfs stelletjes ontstaan', aldus Duit die de voorstellingen zelf in verknipte vorm zag, omdat hij tijdens de voorstellingen de genodigden, pers en andere gasten begeleidde. Zeker in de week van de optre dens trok het bijna drie uur duren de 'Ithaka, Ithaka' een zware wis- Foto: Herman van Dam sel op de betrokken leerlingen en docenten. Zoals gebruikelijk mochten acteurs, zangers, dansers en muzikanten de ochtend na de voorstellingen twee uur langer in bed blijven liggen, sommigen werd zelfs te verstaan gegeven dat ze zich 's avonds pas weer in het schoolgebouw hoefden te melden. Het resultaat van alle voorberei dingen en inzet mocht er zijn. Het publiek kreeg een wervelend spek takel te zien, dat geen moment ver veelde. Deze week is het afkicken geblazen voor de leerlingen en het schoolteam die zoveel energie in 'Ithaka, Ithaka' stopten. Na alle vrijstellingen gaan de leerlingen over tot de orde van de dag en moeten ze zich voorbereiden op de uitgestelde repetities en proefwer ken. Anderen kijken nog verder. Duit: 'Vanmorgen heb ik nog een paar jongens gesproken, die nu qua tekst misschien een bescheiden rol speelden. Zij zeggen: deze er varing pakken ze ons niet meer af, over twee jaar zijn we er weer bij. En wat ook leuk is: je ziet telkens dat veel oud-leerlingen, die in het verleden meededen, nu komen kij ken. Het blijft trekken.' SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Wij zijn geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Intratuin Nijkerk is gesloten! Bij Intratuin komen je ideeën tot bloei. Amersfoort, Amsterdamseweg 139. 033-4611203, donderdag/vrijdag koopavond. )j^f BANKETBAKKERIJ Van Weedestraat 76 3761 CH Soest Telefoon 035-601 28 23 Fax 035 - 602 61 42 4543 STEMMEN SOEST/SOESTERBERG. WIJ GAAN ERVOOR. Gemeentebelangen Groen Soest zet zich persoonlijk in voor de mooie piekjes van Soest. Dé jeugd bestaat niet. Toch wil de gemeente door het op stellen van 'leefregels' een conve nant afsluiten met dé jeugd van Soest om overlast te voorkomen, zeggen ze. Om mij als modaal bur ger te vrijwaren van baldadigheid, kleine criminaliteit, graffiti, rond- schreeuwende jongeren, vernielin gen, herrie van scooters en brom mers en andere hinderlijke jeugd- perikelen. De jeugd is verdeeld in groepen en culturen. Er is een wereld van ver schil in Soest tussen 'Upstairs' aan de Steenhoffstraat en 'The Cardi nal' aan de Stadhouderslaan. Mu ziek, sport, kleding, schooloplei ding en vrijetijdsbesteding vormen de splijtzwammen onder de jonge ren. Een kind met mazelen gaat ook niet op ziekenbezoek bij een kind dat de bof heeft. Voor een allesomvattende oplos sing bezocht ik de wethouder die jeugdzaken in zijn portefeuille heeft tot 6 maart. Ik trof hem uit eindelijk zwemmend aan in zijn Wiekplas, een fraai puzzelstukje landschap in het Soesterveen, co pyright Ton Paauw. Rondom de plas stonden 400 angstige demon stranten en 250 verontruste hand tekeningenjagers, die spandoeken meedroegen met 'Houd Soest droog' en 'Soest blijft Soest'. Toen ze weg waren klom een te leurgestelde Harry Witte, bijge staan door zijn bodyguard Big Mack, uit het bruine water en ver wees mij voor de jeugdproblema tiek op korte termijn naar de bur gemeester. Deze had achter de rug om van Raad en burgerij een plan gelanceerd om voor honderddui zend euro deze zomer drie nieuwe hangplekken aan te kopen. Pro blemen opgelost, dacht hij. Ik ging terug naar het Gemeente huis, waar diens beleidsambtenaar onrendabele zaken (binnenkort met emeritaat) juist bezig was het raadsvoorstel in de papierversnip peraar te stoppen, omdat de Raad het plan niet pikte. De bedroefde burgemeester was net op verkie zingstournee (om te oefenen?) naar het Griftland College voor een heus Lagerhuisdebat: 'Wie niet stemt, verliest het recht iets te zeggen en moet zijn mond hou den'. 'Flauwekul,' reageerde een alert pikkie uit 5 havo, Ve leven in een democratie, dus je hoeft hele maal niets'. Hij won het debat en kreeg de eerste prijs. Ten einde raad wendde ik mij tot de Stichting Balans, sinds kort on der leiding van een boswachter. Tenslotte had deze Welzijnsstich- ting aan de Molenstraat 160 tie ners uitgenodigd voor een talk show over de wensen van dé jeugd. Twee meisjes slechts kwa men opdagen. Plus één 'under cover' voor een concurrerend weekblad, omdat de pers niet aan wezig mocht zijn. Resultaat van dit povere jongerenpanel onder lei ding van Judith, Secil, Nazire, Lei- la en Omer (leuke meiden op de foto in een regionaal dagblad): we willen een jongerenwebsite met chatroom, een natuurbad, uitbrei ding van The Cardinal en een mul ticultureel feest. Prima. Nu nog dat convenant, in clusief leefregels, voor dé jeugd. Maar ja, het is zoals de directeur van Balans het uitdrukt: 'Wie vele hazen gelijktijdig na wil jagen, zal er 's avonds geen naar huis toe dra gen'. Wedden dat die tweede talkshow op 16 april niet doorgaat? En dat convenant komt er ook nooit. VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uwtuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Nieuwegracht IA, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl I Open: ma t/m vrij van 7.30-17.00 uur.

Soester Courant | 2002 | | pagina 3