Literair Soest in het teken van De Liefde 10% EXTRA KORTING BOEKHANDEL JONGERIUS 1 BOEKENWEEK Boekenweek, 13 t/m 23 maart Hebban olla vogala ne§tas Lezing over Jac. van Looy Literair theaterprogramma 'Soms hoor ik onverwacht...' 'Met alle liefde!' - columns en gedichten Fleur Bourgonje PAGÏNAi WOENSDAG 13 MAART 2002 SOESTER COURANT PAGINA 5 2002 Zondag 17 maart, gemeentehuis: Donderdag 21 maart, C-drie: Boekenweekagenda Soest 2002 Service bij Schoemaker De drie laatste dagen in Soest geven wij op alle reeds afgeprijsde artikelen nog eens DUS GRIJP NOG SNEL UW KANS! SLAS-Boekenweekfeest in C-drie Vrijdag 15 maart, C-drie: Beste kiezer Hartelijk bedankt voor het in Soest 2002 gestelde vertrouwen. Wij zullen u op de hoogte houden. ✓'elke week eenN en bekend dat zij 'an de Wet milieu- ilieubeheer: de Burgt Strooij iar worden inge- 7 de algemene treffende algeme- FESTIVITE1T ken bekend dat in sport en recreatie- C (Henriëtte ;en 15.00 en 22.00 eeserlaantje 21) op d- en trillingsvoor- n 6 weken na be- 6 maart 2002 en 2 ndienen bij de bur- er een verzoek om igediend. ^ORDENING aken bekend dat jntracting BV onthef- van de Algemene ;t verrichten van di- t de weekenden van rtraject Baarn- sn 6 weken na be- dit besluit een be- ïeester en wethou- n verzoek om ngediend. TENBELEID SOEST IEUWE LEDEN. )rdening "Cliënten- ptenbeleid" st, is er ook een einde aid Soest.De leden er gaan onder een A/aarvoor de raad is tiging van Chronisch est en Soesterberg. ;roep verder gaat luidt: an Gehandicapten illen toenemen en om i/an de taken van raad nieuwe enthousiaste de raad uit vijf leden, iwe taken volledig op Ie belangen van men en/of handicap in daarbij o.a. gevraagd emeente Soest en i mogelijke verbete- D.a. de WVG, toeganke- /ervoer. tenraad vertegenwoor- van de doelgroep of is iden aan deze cliën ten nog beter te kun- uwe leden die ook een ligen of nieuwe leden I deel uitmaken van aand, overdag. Leden een beperkte onkos- komen en belangstel- hap van de raad, kun- secretaris van de en Gehandicapten ieukenlaan 22, 3762 >r 28 maart bij het se- mgst van de brieven termijn worden uitge- een vertegenwoordi- zich telefonisch wen- ëntenraad 35-6027076. Op woensdag 13 maart start de Boekenweek 2002. Het motto: 'Hebban olla vogala nestas - Verhalen en gedichten over de liefde. En dat is midden in de roos, zo'n anderhalve maand na het huwelijk van Maxima en Willem-Alexander en aan de vooravond van de lente, het sei zoen waarin de liefde nogal eens wil toeslaan. Het motto is ontleend aan de eerste geschre ven tekst in de Nederlandse taal: 'Hebban olla vogala nes tas hagunnan hinase hic enda thu wat umbidan we nu (Zijn alle vogels met hun nest begon nen behalve ik en jij, waar wachten we nog op?)'. Speciaal voor deze boekenweek heeft de CPNB nieuwe initiatieven ontwikkeld: de Boekenweektest, waarin Peter van Straaten 25 be roemde liefdesromans verbeeldde, verkrijgbaar via de bibliotheken, en de hoogst persoonlijke dicht bundel 'Liefste', via de boek handels. Op de website www.komliefste.com staan zo'n 500 gedichten. Daaruit selecteert de lezer de tien gedichten naar zijn hart en legt die via de computer vast. Betalen 7,50) gaat ook via internet. Van de tien gedichten wordt een boekje gemaakt van 60 pagina's, compleet met de bio- en bibliografieën van de opgenomen dichters en dichteressen. En even tueel met de naam van de samen steller en een opdracht: er is ruim te voor enkele persoonlijke gege vens. Kortom: een persoonlijker cadeau kunt u uw geliefde bijna niet geven! Uitsluitend te bestellen tijdens de boekenweek. Af te ha len bij de boekhandel vanaf twee weken daarna. -23 MAART Boekenweekgeschenk Dan is er natuurlijk ook weer een Boekenweekgeschenk: De ijsdra gers', geschreven door Anna En- quist. In deze novelle vertelt Anna Ênquist de geschiedenis van een verzandend huwelijk. Nico en Loes van der Doelen wonen in een ouderwets en ruim huis, schitte rend gelegen aan de duinrand. Maar of dit veel bijdraagt aan hun levensgeluk? Hun dochter Maj is het voorgaande jaar van huis weg gelopen en heeft niets meer van zich laten horen. Loes, lerares klassieke talen, is gevlucht in haar passie voor tuinieren. Nico heeft zich met grote verbetenheid toege legd op zijn werk in de staf van een psychiatrisch ziekenhuis. Onder tussen verschijnen er flinke deuken in de pantsers van beide partners... 'De ijsdragers', omvang 96 pagi na's en gestoken in hardcover, is het begeerlijke cadeau voor ieder een die tijdens de Boekenweek voor tenminste 11,11 aan boeken koopt. Boekenweekessay Marek van der Jagt schreef het boekenweekessay 2002, getiteld 'Monogaam'. Het essay - 'een ver handeling over macht en seksuali teit, over liefde Maar ook over verliefdheid die ontstaat omdat je van die ander redding verwacht, misschien wel in de vorm van de dood' - benadert op originele wij ze het fenomeen liefde. Niet alleen de stijl imponeert, ook de rijkdom aan ideeën. Te koop in de Boeken week voor slechts 2,25. De SLAS (Stichting Literaire Ac tiviteiten Soest) organiseert voor 'literair Soest' in de boekenweek een aantal interessante evenemen ten. De veelzijdige schilder Jac. van Looy (1855-1930) woonde een groot deel van zijn leven van 1895 tot 1907 - in Soest. Zijn huis stond aan de Van Weedestraat en heette 'Zomer- zorg'. Van Looy bracht het Soest van rond de wisseling van de 19e naar de 20e eeuw in beeld; op veel van zijn schilde rijen zijn Soester locaties en personen terug te vinden. Hij schreef ook boeken en gedich ten. Een deel van het oeuvre van Van Looy wordt in het voorjaar samen gebracht in het gemeentehuis. Deze expositie, ter gelegenheid van het afscheid van cultuurwet houder mevrouw N. Blommers- Biezeno, wordt op zondag 17 maart (15:00 uur) geopend met een lezing van drs. Joyce van der Smit, conservatrice van het Frans Halsmuseum in Haarlem, waar veel schilderijen van Jac. van Looy zijn ondergebracht. Jac. van Looy was bijzonder pro ductief in zijn Soester jaren. De be wijzen daarvan bestaan nog, vooral doordat zijn werk zelden of nooit in de kunsthandel te zien of te koop is geweest. Hij was met wei nig tevreden en verkocht zelden een schilderij uit financiële over wegingen. Hij zocht niet de roem, wel de voldoening in en van zijn werk. Wat vooral in de stil leven de kunstenaar treft is de grote lief de voor het gekozen onderwerp, waarmee zijn schilderstukken zijn doorstraald. Hij maakte zijn werk dikwijls op de akkers van de Soes ter Eng, of op een plek waar hij die kon zien. In Soest leerde men hem kennen door zijn opvallende verschijning: hij droeg meestal een zwarte cape en een zwarte flam bard op het hoofd, als hij met zijn schetsboek onder de arm op pad ging- Van Looy, die o.a. contact onder hield met Lodewijk van Deijssel en Herman Gorter, was zeer veelzij dig. Dat bewijst de collectie in het Frans Halsmuseum. Daarbij is ook het uit 1910 daterende boek 'De Wonderlijke Avonturen van Zebe- deus', waarin hij nauwkeurig het Jac. van Looij huis Zomerzorg beschrijft, dat hem door de rust die het uitstraalde en de omgeving zo dierbaar was. Van Looy werd in Haarlem geboren, verloor zijn ouders al vroeg en groeide op in een weeshuis. Hij studeerde aan de schildersacade mie in Amsterdam en daar ont popte hij zich als een groot kunste naar - in de stijl van de tachtigers, met wie hij zich zeer verwant voel de schilder, tekenaar, schrijver, woordkunstenaar, dichter, novel list, vertaler, zoals ook uit zijn ge schreven werk blijkt. Gekken', 'Feesten'Jaapje en Jaap1 - het is het oeuvre van een nijvere werker in de literatuur, een kunstenaar met prachtige plastische gaven, wiens beschrijvingskunst een ge dragenheid heeft en een vol- en rijkheid van taal vertoont als van geen ander in zijn tijd. De expositie op de eerste verdie ping van het gemeentehuis duurt tot 14 april. Van Van Looy zijn daarin ca. 16 schilderijen opgeno men, o.a. te zien in de wethouders kamers en rondom de vide. In de tentoonstelling is ook werk van ei gentijdse Soester kunstenaars als Jean-Marie van Staveren, Dick van Arkel en Otto Prinsen opgeno men. (Gegevens en foto o.a. ontleend aan 'Van heidehut tot résidence, uit de historie van Soest en Soesterberg', in de Soester Cou rant, Eemland Pers.) Aanvang van de lezing: 15:00 uur in het gemeentehuis, Raadhuis plein 1. De toegang is vrij. De dichtkunst en het lied ho ren bij elkaar. Zijn ook uit de zelfde bron ontstaan. Helaas is dat na de Middeleeuwen uit el kaar gegroeid. Gelukkig zijn er dichters die regelmatig een brug slaan tussen het lied en het gedicht. De verteller is in dit programma een centrale rol toebedacht. De contactper soon tussen publiek en dich ters. Er ontstaat een samenspel tussen verteller, dichters en pu bliek. De muzikale vertolking van goede Nederlandstalige teksten neemt een belangrijke plaats in. De verteller in dit programma is Kick van der Veer. Hij is vooral bekend als presentator van het ra dioprogramma: Andermans veren, waarvoor hij de Zilveren Reismi- crofoon kreeg. Ook als TV-pro- gramma geniet Andermans Veren grote bekendheid. Tevens is hij sa mensteller en producer van caba- ret-cd's en samensteller van bloemlezingen. De dichters zijn Liselore Gerritsen en Rob Chrispijn. Rob Chrispijn is al meer dan 25 jaar tekstschrijver. Zijn succesvol le loopbaan begon hij met een vrije vertaling van Suzanne van Leo- nard Cohen, die in de uitvoering van Herman van Veen een grote hit werd. De samenwerking met Herman van Veen resulteerde in een groot aantal shows en platen. Andere artiesten die teksten van hem zongen zijn Frans Halsema, Leonie Jansen, Paul de Leeuw, Stef Bos. Ook schreef hij met Hans Dorrestij n en met Peter Faber een toneelstuk. Het is door zijn mede werking aan het programma Dich ter bij jou, waarin Jacques Klöters het publiek laat kennismaken met tekstschrijvers en hun werk, dat Rob ontdekte hoe leuk het is om zelf voor het publiek te staan. Dit resulteerde in een eigen program ma: Ogen met uitzicht op zee. Liselore Gerritsen maakte in de jaren '70 naam in het Leids stu dentencabaret. Daarna komt ze terecht bij Cabaret Pepijn samen Liselore Gerritsen. met Paul van Vliet en Fred Huges. Zij blijkt een begenadigd vertolker van haar eigen liedjes en theater teksten te zijn. Daarna verrast zij een ieder met een aantal bijzonde re muzikaal literaire theaterpro gramma's. In 1992 verschijnt het boek 'Het jaar van de Kaapse Viool' waarin alle prozawerk dat tot dan toe van haar is verschenen, is opgenomen. Andere bundels zijn' Het meisje en de dood', 'Alles opz'ntijd', 'Oktoberkind', 'Je kunt niet alles hebben De muzikale vertolking wordt uit gevoerd door Alex Roeka. Hij is de winnaar van de Annie M.G. Schmidtprijs 1999. In zijn teksten gaan rauwheid en vertederende poëzie samen. Aanvang: 20:00 uur. De toegang is 11,50/10,20 (SLAS-pas CJP/Pas65). Reserveren en infor matie bij Cultureel Centrum C~ drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest. Theaterkassa: 035- 6095829. Openingstijden: ma t/m vr van 10:00-18:00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Literair theater: 'Soms hoor ik on verwacht...' Voorjaar-Zomer 2.002. Stoffen vormen de inspiratiebron voor de mode van dit moment- Het voelen laten we aan u over Kleuren vormen een belangrijk nieuw element Styling van sportswear tot nieuwe vrouwelijkheid Over tuig uzelf mode flitsen bij Uno Vrijdag 15 maart 19.00 tot 22.00 uur Zaterdag 16 maart 12.D0 tot 16.00 uur Exclusieve damesmode, Bvoux, Beenmode, Leder-accessoires,^ Schoenen. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 6024314 Vrijdag 15 maart, 13:30 uur, C-drie: Lezing Fleur Bour- gonje Zaterdag 16 maart, 20:00 uur, C-drie: Columnwed strijd en gedichten over de liefde Zondag 17 maart, 15:00 uur, gemeentehuis: Lezing Joyce van der Smit over Jac van Looy Donderdag 21 maart, 20:00 uur, C-drie: Literair theater: 'Soms hoor ik onverwacht...' Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen sneile en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleurervtv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! SHnert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 CHRISTEN UNIE-SGP wil alle kiezers die op hen gestemd hebben hartelijk bedanken. Vanaf dinsdag 19 maart a.s. kuntu vooral uw service, reparaties en garan tie terecht in onze vestiging te Baarn, Laanstraat 18, tel. 035 -54159 37. Wij hopen u daar weer te ontmoeten. Aaron Sassoon. De volledige lijst van deel nemers die zaterdagavond hun favoriete liefdesgedicht lezen tijdens het SLAS-Boe kenweekfeest 'Met alle lief de' in C-drie, is thans be kend. Zij luidt in alfabeti sche volgorde: Neks Blommers Lenora Crom Bob van der Goen Bert Jansen Wim de Kam Christl Kop Evelien Korthuis Guus Kruis Jan Menne Corrie Poortvliet Koos Postema en Janny Westdijk. Het thema van de 67e Boeken week is De Liefde. Tijdens de Soester literaire bijeenkomst 1 'Accordeon Mélancolique'. worden de drie winnaars be kend gemaakt van de column wedstrijd over De Liefde, die door de SLAS is uitgeschreven. De jury licht haar keuze toe en de drie beste worden voorgele zen door de winnaars zelf. Muziek Het internationaal bekende duo 'Accordéon Mélancolique', be staande uit Cherie de Boer en Jean-Pierre Guiran, speelt ro mantische liefdesmelodieën uit Brazilië, Colombia, Grieken land en Frankrijk. Ze speelden ooit voor Bill Clinton, op radio en tv, in Hotel New York en in het Vondelpark, maar ook in verzorgingstehuizen en in ge vangenissen. Het feest in C-drie begint om 20:00 uur. De toe gang is vrij. 'Je kunt de waarheid niet be schrijven, of het verlangen, of de liefde. Je kunt er alleen maar omheen schrijven. Je kunt haar proberen te vangen in beelden..' Tijdens de boe kenweek zal Fleur Bourgonje op vrijdagmiddag 15 maart (13:30 uur) een lezing verzor gen over haar werk in de thea terzaal van C-drie. Fleur Bourgonje (55) woonde van af 1970 tien jaar in Latijns-Ame- rika, eerst in Chili en na de machtsovername van Pinochet achtereenvolgens in Argentinië en Venezuela. Ze schrijft voor Spaan se en Nederlandse kranten en doet vertaalwerk. De jaren in Latijns- Amerika ervaart ze als boeiend en verrijkend, maar later neemt ze in een essay in De Groene afstand van het revolutionair elan en de identiteit die haar daarmee opge legd werd. Het reizen heeft ze no- dig om haar verbeelding te prikke len en vooral de donkere, bizarre en extreme kanten van het leven die ze onderweg tegenkomt boeien haar. In 1985 verschijnt haar eerste ro man, Spoorlooswaarin ze haar, vaak schokkende belevenissen in Latijns-Amerika verwerkt. Een belangrijk thema hierin is het ver zet tegen overheersing en verlan gen naar vrijheid. In de novelle 'De terugkeer'komt een ander thema naar voren: de reflectie op het leven. De hoofd persoon overdenkt haar leven en haar stukgelopen relatie tijdens een treinreis van Parijs naar Am sterdam. Dit thema raakt aan de andere thema's uit haar werk: ver vreemding, buitengesloten zijn, ontworteld zijn, het zoeken naar de eigen identiteit. Haar eerste poëziebundel, 'Stenen voor het beginverschijnt in 1987. Zelf zegt ze hierover: 'Het is wel zo dat ik in de poëzie mijn thema, mijn "waarheid" het dichtst kan benaderen. Door een beeld, een ritme, de toon vooral. In de poë zie voel ik mij het zuiverst.' In 1988 ontvangt Fleur Bourgon je voor haar werk de Betje Wolff- prijs. De jury prijst haar onafhan kelijkheid van geest en de wijze waarop haar vrouwelijke hoofdper sonen zich rekenschap geven van hun plaats in de wereld. De me- Fleur Bourgonje. ningen over het werk van Fleur Bourgonje zijn vanaf het begin ver deeld geweest. De poëtische stijl ervan wordt echter door veel cri tici geprezen. In 1999 verschijnt haar roman 'De dijk waarlangs we lagenwaarin het decor wisselt van Zuid-Ame rikaans naar Nederlands. Na der tigjaar ontmoeten acht jeugdvrien den elkaar tijdens een reünie. Het is een bock over vriendschap, ide alen, illusies en een nostalgisch verlangen naar het landschap van de jeugd. De vrouwelijke hoofdpersoon in haar laatste roman, 'Araya', reist terug naar het schiereiland Araya voor de kust van Venezuela, op zoek naar de vrouw in het zwart die ze zich van 25 jaar geleden uit een documentaire herinnert. De grote veranderingen op het eiland en de hernieuwde kennismaking met de vrouw in het zwart voeren de hoofdpersoon terug naar haar herinneringen en bepalen haar bij de veranderingen in haar eigen le ven. Fleur Bourgonje zal vrijdagmid dag 15 maart voorlezen uit haar werk, over haar thema's vertellen en vragen van het publiek beant woorden. De lezing begint om 13:30 uur en duurt tot 15:30 uur. Boekhandel Van de Ven is aanwe zig met boeken van de schrijfster, die in de pauze en na afloop haar werk zal signeren. De entree is 2,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de receptie van C- drie, de bibliotheek, boekhandel Van de Ven en de bibliotheek Soesterberg. L6UÜ idéé? 'Kinderkaasfeestje' bij Kaasboerderij 'De Staelenhoef' Dat is weer 'ns heel iets anders: met de kinderen kaasmaken op een echte kaasboerderij! Liedjes erbij zingen, limonade drinken, een kaas je maken met de naam van de maker of maakster erop, koëien kijken, praten met de boerin over alles wat er op de boerderij gebeurt... Bijelkaar zo'n anderhalf uur een oergezellig kaasfeestje. Meer weten? Bel even met Trudie: 035-6013781 KAASBOERDERIJ 'DE STAELENHOEF' Birkstraat 123, Soest pani Steenhoffstraat 15, 3764 BH Soest, lel. 035-0012132 www.goudensnaar.nl digitaal Veel SOESTER-COURANT \INDE BUS?^/ Neem een abonnement: 8,25 per half jaar! tel.(035)6014152 liefs! Tinyen Pietjongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 boekhandeljongerius@wxs.nl

Soester Courant | 2002 | | pagina 5