'Van heidehut tot residence' 'Vakken vullen' bij supermarkt Soester schilder Jac. van Looij krijgt na honderd jaar volop belangstelling Met 32 squadron ook zender uit de lucht ïoest 50 jaar geleden Voorjaarstentoonstelling in Kunstuitleen Soest Uit de historie van Soest(erberg) Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen WOENSDAG 20 MAART 2002 SOESTER COURANT PAGINA 9 jnummer 6 Parkeerterrein bij Albert Heijn uitgebreid met 75 plaatsen Expositie in raadhuis tot half april jgjUit de Soester Courant van Dinsdag 18 Maart 1951 Nijverheidsschool sloot de cursus. ZONDAG 24 MAART v.a. 10.00 uur OPEN DAG maison www.soesteronderlinge.nlinfo@soesteronderlinge.nl Soester Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 OndCflillfl© een grote voorstelling maken. De medewerkers 'zaten niet in een luxe ingerichte studio. Alle appa raten en een wandrek met de voor raad banden waren ondergebracht in een ruimte van twee bij drie meter op de verdieping van één van de gebouwen. Overigens had men nog wel de beschikking over een aparte 'spreekcel', een zo mo gelijk nog kleinere ruimte, waarin de omroeper z'n aankondigingen deed en de regionale en plaatselij ke nieuwsbulletins voorlas. Was het in de beginperiode behel pen, in de loop der jaren werd de ruimte voor AFRS wel enigszins uitgebreid. Dit was nodig ook, want Socsterberg ging steeds meer over op het maken van eigen pro gramma's. Bovendien ging ook dc televisie een rol spelen. Een eigen camcrateam leverde de Soester- bergse bijdragen binnen de pro gramma's die centraal vanuit Wiesbaden naar de Amerikaanse zenders in Europa werden overge seind. AFRS werd toen Armed Forces Radio and Television Servi ce. Dertig jaar heeft dc Amerikaanse zender op Soesterberg bestaan. Met het squadron verdween medio 1994 ook AFRS uit dc lucht, de zender op Camp New Amsterdam die zowel voor de militairen op de basis als hun gezinnen in het dorp in een behoefte had voorzien. Het Het begin van Armed Forces Radio Service op Soesterberg. In de 'spreekcel' van nauwelijks twee vierkante meter brengt de Ameri kaanse nieuwslezer in 1964 het nieuws voor de Amerikanen op Camp New Amsterdam op de vliegbasis en hun gezinnen in het. dorp Soesterberg. Bron: Eemland Pers. gebouw waarin ARFS was geves tigd, werd met de grond gelijk ge maakt, zoals met zoveel andere gebouwen op het voormalige Amerikaanse deel van de vliegba sis. Ook dc hoge zendmast, met in de top een obstakellicht voor vliegtuigen, verdween grotendeels. Er is nog een klein deel boven gronds overgebleven. Meer als herinnering dan in dc veronder stelling dat het ooit nog nuttig zou kunnen zijn. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie:i Juul van de Poll8&6017065. t er met uw woonbon dig en juist ingevulde woonbo andeld. Bovendien wordt gec aan alle voorwaarden voldoet aarbij alles klopt, wordt in vol starters geJdt de leeftijd en maatschappelijke of economi de regio Eemland." )mers geldt de periode dat is op het huidig adres, ns de criteria bovenaan de ka-,- aat worden uw persoonlijke g&- leeftijd, gezinssamenstelling! econtroleerd met de gegevens u?- ke Basisadministratie Persoo- lijn de gegevens juist dan wordt; r de eigenaar/verhuurder aanga eert u de woning dan krijgt u via' ien acceptgiro waarmee u de 1 voor een huisvestingsvergu Of hij tijdens zijn leven zoveel belangstelling voor zijn werk heeft ondervonden lijkt twijfel achtig, maar de naam Jacobus van Looij blijkt in 2002 - zo'n honderd jaar later - nog voor een geheel gevulde raadzaal van het Soester gemeentehuis te kunnen zorgen. Of was het de naam van wethouder Neks Blommers die zoveel kunst minnaars van binnen en buiten Soest afgelopen zondagmiddag op de been bracht? In de expositie 'Niets is zo mooi als zien...', die te harer ere (bij ge legenheid van haar afscheid als wethouder) in het gemeentehuis is ingericht, neemt Van Looij in elk geval de belangrijkste plaats in. Aanzienlijk minder prominent is werk aanwezig van de (levende) Soester kunstenaars Jean-Marie van Staveren, Dick van Arkel en Otto Prinsen, van wie altijd al en kele werken in het raadhuis te be wonderen waren. De tentoonstel ling ging zondagmiddag van start met een volledig aan Van Looij gewijde lezing (met dia's) door kunsthistorica Joyce van der Smit, die bestuurslid is van de Stichting Jacobus van Looij en verbonden aan het Frans Halsmuseum in Haarlem, Van Looijs geboortestad. Daar bevindt zich ook een flink deel van zijn oeuvre. Mevrouw Van der Smit wist een hoop over Van Looij te vertellen. Ze deed dat aan de hand van een aantal kenmerkende dia's van Van Looijs schilderijen, waarvan een flink aantal op de eerste verdieping van het gemeentehuis te bewonde ren is. Ze stond uitvoerig stil bij Van Looijs jeugdjaren en zijn ont wikkeling tot de schilder (en schrij ver) die hij uiteindelijk zou wor den, met de meeste aandacht voor zijn 'Soester jaren': van 1894 tot 1907, toen hij in het voorhuis van 'Zomerzorg' aan het Langeind (Lange Brinkweg) woonde. Een van zijn bekendste schilderijen was gewijd aan zijn buurmeisje Aaltje van Doorn ('Aaltje met geit'), van wie ook nazaten aanwezig waren. Van Looij vestigde zich in Soest omdat hier al familie van zijn vrouw woonde. Hij bleek een groot liefhebber van de landelijke rust hier. 'Ziener' Oud-wethouder Neks Blommers - ze nam vorige week na 24 jaar af scheid van de gemeentepolitiek - Het Kamp van Zeist blijft in de belangstelling staan. Was het eerst de komst van de Ameri kanen in 1954 die aanleiding was tot nationaal maar ook in ternationaal nieuws, later was hetzelfde het geval bij het ver trek van de Amerikanen in 1994. Een volgende internatio nale belangstelling voor de lo catie was de tijdelijke over dracht van liet deel van het Kamp dat ooit bij de Amerika nen in gebruik was aan Schot land. Dit vestigde hier een rechtbank voor het proces tegen de Libische verdachten van de vliegtuigaanslag boven het Schotse Lockerbie. Nu dit proces is afgelopen, wordt dit 'stukje Schotland' aan Nederland teruggegeven. Dit zou waarschijn lijk geruisloos zijn gebeurd als niet inmiddels een nieuwe bestemming voor de gebouwen is gevonden: gevangenis voor op Schiphol aan gehouden drugskoeriers, met name bolletjesslikkers. Als de Amerikanen in 2004 op nieuw en waarschijnlijk weer mas saal naar Soesterberg terugkomen voor een reünie van het 32 squa dron, zullen ze een heel andere vliegbasis aantreffen dan ze tien jaar eerder verlaten hebben. Tal van gebouwen zijn verdwenen of hebben een andere bestemming gekregen. Niet alleen op de vlieg basis zelf, maar dus ook op het Kamp van Zeist. Ze zullen alleen de buitenkant herkennen, maar binnen heg noch steg meer weten. Dat zullen de Amerikaanse media, waarvan een grote belangstelling voor de reünie wordt verwacht, ook berichten. De radio- en tele visieverslaggevers hebben daar voor de beschikking over de meest moderne en geavanceerde appara tuur. Ze hoeven zich geen zorgen te maken over een goede ont vangst van hun berichten waar ook ter wereld. Dat is wel wat anders dan de manier waarop degenen die destijds op het Amerikaanse deel van de basis (Camp New Amster dam) aanvankelijk alleen de radio- later ook de televisie-uitzendin gen voor de Amerikaanse gemeen schap verzorgden. Zij zullen niet alleen met weemoed, maar zeker ook met enige jaloezie over de huidige middelen terugdenken aan de ruimte waarin en de middelen waarmee zij moesten werken; de omroepers, reporters, dj's, camera mensen, technische staf, noem maar op. In 1964, tien jaar na de komst van de Amerikanen op Soesterberg, ging het eerste radioprogramma de lucht in. Dat gebeurde door mid del van een bescheiden FM-zen- dertje, dat dagelijks van zes uur 's morgens tot twee uur 's middags en van half vijf 's middags tot twaalf uur 's nachts uitzond. Met een vermogen van niet meer dan tien watt zond het station als on derdeel van Armed Forces Radio Service (AFRS), 'the voice of in- tormation and education', non stop muziekprogramma's uit, slechts onderbroken door korte nieuwsbulletins rechtstreeks uit Amerika, en eenmaal per week de hitparade. Aan de oprichting van de eigen zender op Camp New Amsterdam voor de Amerikaanse militairen op de basis en in hun gezinnen in het dorp lag absoluut geen concurren tieslag met de Nederlandse om roep ten grondslag. De meeste Amerikanen konden door taalpro blemen de Nederlandse uitzendin gen slecht of helemaal niet volgen, en bovendien, zoals luitenant Tom Curtis ooit eens over de Neder landse radio zei: 'They talk too much.' (Ze praten te veel.) De tweede reden was dat de program ma's van de AFRS uit Duitsland, zoals Frankfurt, Munchen en Stut- tgart, hier 's avonds nauwelijks en overdag vaak helemaal niet te ont vangen waren. Met toestemming van de Nederlandse autoriteiten besloot men daarom ook in Soesterberg een zender te bouwen. AFRS Soesterberg zond, naast een enkel hoorspel en een korte lezing, voornamelijk muziekprogramma's uit. Deze werden, telkens voor de duur van twee weken terwijl ook nog rekening was gehouden met reserve-programma's, kant en klaar per schip uit Los Angcles aangevoerd. Het afspelen van elke band duurde zes uur. Aan de be diening van de apparatuur kwa men in dc beginperiode nauwelijks mensenhanden te pas. Van de behuizing van AFRS op Soesterberg moet nicipand zich bracht hulde aan gemeentesecreta ris Wim de Kam, die het idee voor de expositie had bedacht, in plaats van een receptie. Ze beschreef Van Looij als een 'ziener', die op een bijzondere manier de aanblik van Soest had vastgelegd, zoals dat op een geheel andere manier ook ge beurt in het werk van Van Arkel (in de raadzaal), Van Staveren en Prinsen. Van het 'sprookjesachtige' werk van Van Arkel vond ze het knappe 'dat het ruimte geeft en zich niet laat afkaderen'. Van Prin sen bewonderde ze de minutieuze precisie en de doordachtheid van zijn 'pessimistische' schilderijen en Van Staveren had haar getroffen door de kracht en de 'absoluut onvrouwelijke manier waarop zij kwast en kleur hanteert'. Aardappelrooier Na de bijeenkomst in de raadzaal onthulde Blommers in de leeg staande wethouderskamer de on langs voor deze gelegenheid (met instemming van de kunstcommis- jningzoekenden gevallen is het mogelijk om of sociale gronden een urgent? :e verkrijgen. Slechts in een z? intal gevallen zal een dergel/ lie slechts van toepassing is voort- norden verstrekt Informatie hierom rijgen bij de afdeling Publiekszafe leente, onderdeel huisvesting. verhoopt een serieuze klacht mor: I r de woningtoewijzing, dan kunt uc; i indienen bij de gemeente Sok. Tiissie Woonruimteverdeling, Pos 760 CA SOEST. g vragen heeft over het toewijzing: J n kunt u daarvoor terecht bij Porta- j SCW of de afdeling Publiekszake eente Soest Ook zijn hier informafe :hikbaar. informatie kunt u ook vinden n vw.soest.nl, bouwen en woner everdeling). >t Eemland bestaat uit de gemeente Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leut an Woudenberg. dit blad door de desbe- ist ingevulde bonnen of te omen. Dkken verhuurder, de betrokken verhuurder. Soesterbergsestraat 32A, 376S EJ Soest Tel. 035 -601 31 82 Geb.datum:_ _Geb.datum: (eren) onder de 18 jaar nr: >nplaats: oon werk: huidige woning: ien partner (datum invullen) 'ip doorstromer zie spelregels) st Eemland. !ngesloten periode van nd. Bedraagt uw enkele i nee* n behoeve van een gehandi- houden behorende persoon ng: Vrijdagavond sloot de Nijverheids- school alhier de cursus 1951-'52 met de gebruikelijke bijeenkomst van leerlingen, leraren, directeur en bestuursleden alsmede andere belangstellenden, waarbij behalve de ouders, ook aanwezig waren de j$Burgemeester, wethouder Van Za- fpelhoff, dc heer W. Schlosser, con troleur van de avondschool-in- ipcctie uit Amersfoort, bestuurste len van de Soester Bestuurders Bond en de heer Jansen, directeur /an de P.T.T. alhier. )r. J. Rupcrt sprak 'n welkomst- oord en uitte zijn vreugde over le grote belangstelling op deze ivond. De resultaten op deze cur- ;us waren bevredigend, doch het tantal leerlingen was minder dan indere jaren. Dank zij de ontrui- ning van het gebouw door de Van Ier Huchtschool kon over meer uimte worden beschikt. De directeur van de school, de leer J.H. van Nocsel, sprak hierna. De verhoging van de leerplichtige eeftijd tot 15 jaar, aldus spr., vcr- linderde dit jaar een normale vor ming van de lc klas, zodat deze klas dit jaar met een ongewoon klein aantal leerlingen moest aan vangen. De 5-jarige cursus is, op aanwij zing van dc Minister, gesplitst in een 3-jarige cursus (diploma A) en een tweede cursus van 2 jaar (di ploma B). Dit jaar worden voor het eerst de A-diploma's uitgereikt aan hen, die drie jaar de cursus hebben ge volgd. De hoogste klassen hebben een grote bezetting gekregen, doordat het diploma B aansluiting geeft aan de Ambachtsschool en verschillende leerlingen een leer overeenkomst gesloten hebben, waarbij het bezoeken van een Avond-Nijverheidsschool verplicht is gesteld. Het aantal leerlingen bedroeg 94 bij de aanvang van de cursus, waarvan een tiental tijdens de cur sus de school verlieten. Zij waren als volgt over de klassen verdeeld: lc klas 11, 2° klas 13, 3° klas 11, de klas 31 en 5° klas 19, terwijl 1 leerling voor het 6Cjaar de cursus heeft gevolgd. Naar de be roepen werd de volgende indeling gemaakt: bouwvakken 39, metaal nijverheid 42 en schildersvakken 13 leerlingen. GEMEENTEGELD IS GEMAKKELIJK GELD. De politie heeft procesverbaal op gemaakt tegen een inwoner, die sinds September 1950 het reisgeld, hetwelk hij voor zijn kinderen van de gemeente vergoed krijgt, niet besteed. De kinderen van deze in woner gaan te Zeist naar school en om deze reis per autobus te kun nen maken, worden dc kosten van het abonnement door de gemeen te betaald. Het bleek, dat sinds September 1950 geen abonnement voor deze kinderen was genomen. IEDEREEN IS WELKOM VOOR KENNISMAKING MET GOLF PRO'S AANWEZIG VOOR EERSTE BEGINSELEN VAN GOLF BALLETJE SLAAN, RONDJE SPELEN, MEELOPEN MET GOLFERS INFO OVER LIDMAATSCHAP EN LESSEN (LET OP AANBIEDING) WELKOMSTDRANKJE GRATIS TOT ZIENS OP HET ROYAL PARC INGANG HOLIDAY INN V. WEERDEN POELMANWEG 8, SOESTDIJINEN TEL. 035-588 00 05 sie) voor 10.000 gulden aange kochte pastel 'De aardappelrooier' van Jacobus van Looij, dat hij in 1903 in Soest heeft geschilderd. Bij de tentoonstelling is ook een fraaie catalogus 5,00) verschenen, evenals een aantal prentbriefkaar ten. De expositie is gratis toegankelijk op werkdagen van 10:30 tot 12:00 uur en van 13:30 tot 16:30 uur, evenals op zaterdag en zondag van 13:30 tot 16:30 uur. Op 29 maart Mevrouw Blommers onthult 'De aardappelrooier' van Jacobus van Looij, met assistentie van kunsthis torica Joyce van der Smit (L). Foto: Soester Courant. (goede vrijdag), 30 maart (stille zaterdag) en 31 maart (eerste paasdag) is de expositie gesloten; op tweede paasdag 1 april) is ze geopend. Het nieuwe gedeelte werd vorige week in gebruik genomen, zodat er nu ongeveer 200 auto's kunnen worden geparkeerd. Zeker op de vrijdag en de zaterdag is dat geen overbodige luxe. Nu kan men er nog - tijdens de openingsuren van AH - onbeperkt zijn auto laten staan, maar de be drijfsleiding heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om een blauwe zone in te voeren op het oude gedeelte van circa 125 plaat sen. Honoreert de gemeente dat, dan mag op dit deel maximaal an derhalf uur worden geparkeerd, mits de schijf wordt gebruikt. Nog afgezien van de procedure verwacht de supermarktmanager Erwin Steendam dat het nog wel even kan duren, voordat de blau we zone wordt ingesteld. Daarom heeft hij in een brief aan de colle ga's in het winkelgebied Van Weedestraat/Burgemeester Gro- thestraat een brief geschreven met het verzoek dat zij en hun mede werkers in geval van langparkeren Nieuwe parkeervakken bij AH. Op de achtergrond wordt hard ge werkt aan de voltooiing van de ro tonde op de Stadhouderslaan die een aansluiting krijgt met de Beek en Daalselaan. zoveel mogelijk het nieuwe terrein benutten en hun auto niet dichtbij de supermarkt plaatsen. Zoals reeds gemeld zal in het na jaar worden begonnen met de uit breiding van de supermarkt die nu over 1500 vierkante meter aan winkel- en magazijnoppervlakte beschikt en er nog eens 400 vier kante meter bij krijgt. ndidaat lecteerd vooreen woning, danwer 0 dagen na het verstrijken van jn benaderd door de verhuur aanbiedingsbrief is het niet moge an binnen te bekijken. Het heeft ge. jds te informeren naar uw kans? T IN AANMERKING BENT GEK' R EEN WONING ONTVANGT ICHT woningtoewijzing .ten van de woningtoewijzir srgegeven in een overzicht egeven hoeveel reacties er op e ontvangen en of de woning aan?: lorstromer is toegewezen. Ook we de woonduur, de eventuele m; 3 of economische binding en h )rende puntenaantal vermeld. Opi t u een inschatting maken van een dergelijk type woning w woonwensen aanpassen. Hoewel de uitbreiding van Al- bert Heijn nog moet beginnen, kunnen er bij de supermarkt aan de Beek en Daalselaan in middels wel aanzienlijk meer vakken worden gevuld. Par keervakken wel te vetstaan, want het terrein biedt nu plaats aan 75 auto's meer. Vijftig aanwinsten zijn op za terdag 23 maart te zien in de Kunstuitleen, gevestigd in de Brede Bibliotheek Soest aan de WilJaerfstraat 49. De aan winsten, waaronder werk van Desiré Haverkamp, Simon Kramer, Liesbeth Rahder, Lon Buttstedt, Bert Houweling, Hetty van der Linden en Bill Bodewes zijn vanaf 23 maart te leen. In de vitrines in de hal is een nieu we collectie sieraden, tassen en keramische objecten van verschil lende kunstenaars te koop. De col lectie van de kunstuitleen volgt de ontwikkelingen in de hedendaagse beeldende kunst en bestaat uit meer dan 700 werken: schilderijen, aquarellen, gouaches, collages, gra fische technieken, foto's en objec ten in brons, hout, metaal of steen. Men kan zich laten inschrijven als lid (legitimatie meenemen) en meteen een kunstwerk mee naar huis nemen. Voor kinderen tot 13 jaar is er, voor een aangepast ta rief, een speciale kunstcollectie te leen in de jeugdafdeling van de bi bliotheek. Zoekt men originele kunstwerken voor in huis of het bedrijf: de meest eenvoudige en goedkope manier is lenen bij de kunstuitleen. Voor wie graag de laatste trends wil volgen, of juist eigen smaak belangrijk vindt, is er keus genoeg. Bij twijfel of voor meer informatie zijn de medewerkers van de kunst- Werk van Bill Bodewes in de col- prtip van de Kunstuitleen Soest. uitleen natuurlijk altijd beschik baar. Zo kan men thuis ontspannen ge nieten van lekker dik opgebrachte lagen verf, de spanning volgen van een lijn of kippenvel krijgen van een esthetisch hoogstandje. Om ruilen van kunstwerken kan zo vaak men wil. De openingstijden van de Kunst uitleen Soest, gevestigd in de Bre de Bibliotheek Soest, zijn van dins dag tot en met vrijdag 11:00-20:00 uur en op zaterdag 11:00-15:00 uur. Op maandag gesloten. Voor meer inlichtingen kan men bellen naar Kunstuitleen Soest/Marja Kuipers, S8 035- 6095811. Internetadres: w ww. kunst uitleen hilversum- soest.nl

Soester Courant | 2002 | | pagina 9