JMac Qshxm Wisseling van de wacht bij de katholieke ouderenbond VOORJAARS AKTIE Fakkeldraagsters twee jaar na brand in nieuw clubhuis 5 EURO KORTING Soest 50 jaar geleden) Verdwenen Soest soestebScöuraot paasbrodeH, paas- haanfje*> paasgebaken paartaart VAh koffteh op de NIEUWE COLLECTIE CARSBROEKEN Giel Wester gaat, Co Kagenaar komt 857,. 570,- 208,- 592,- 1.019,- 299,- 489.- Sinds 1954 PVO mikt op Guinness Book of Records [OP SOEST i PAGINA 9 SCHOEMAKER (voor kids 4 volwassenen) (deze aanbieding is geldig van 29 maart t/m 6 april 2002) Soesterbergsestraat 3b, 3768 EA Soest Tel. 035-6021933 LauraStar uit: i modern 1KOM Soest voor 30 jaar. Opening op zaterdag 6 april aan de Den Blieklaan Muziekmarathon op 24/25 mei _PAG||\|/( WOENSDAG 27 MAART 2002 SOESTER COURANT Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest ELKE WEEK EEN Voor paasïfoUen, gaat u natuurlijk naar Kom zaterdag 30 maart van 10.00 -17.00 uur naar de grote LauraStar j demonstratie bij expert SCHOEMAKER en ontdek dat het strijken sneller en beter kan! b4ARN In samenwerking met Fotoservice Willem Van Oosten WICE EN PRIJS TEL. 035 - 601 32 80 Afgelopen vrijdag heeft Giel Wester het voorzitterschap van de plaatselijke KBO - de ka tholieke ouderenbond afdeling Soest(erberg) overgedragen aan Co Kagenaar. Dat gebeur de, uiteraard met enig ceremo nieel, tijdens de drukbezochte ledenvergadering van de bond in De Klarinet. 'Het is wel een slijtageslag ge weest,' zegt Wester in een vraagge sprek met deze krant, samen met Kagenaar, kort voor de officiële cojnitandowisseling. 'Hij doelt daarbij niet zozeer op het werk voor de KBO als wel voor het Cosbo (de 'koepel' waarin de KBO samenwerkt met PCOB en ANBO), waarin hij de afgelopen jaren een vooraanstaande rol heeft gespeeld, evenals in de regionale Cosbo-Eemland. De ontwikkelin gen maken die samenwerking noodzakelijker dan ooit. Wester is geen opschepper. 'Het resultaat is magertjes,' antwoordt hij dan ook als hem wordt ge vraagd naar wat hij in de vier jaar van zijn voorzitterschap heeft be reikt. Zo vindt hij het wel jammer dat het ledental de afgelopen jaren niet flink gestegen is (in Soester- berg overigens wel), al is de KBO met-1500 leden zeker de grootste 'ouderenclub'. Hij stelt met dank baarheid vast dat het werk van de ouderenbonden, de SWOS en het eenzaamheidsproject volop erken ning hebben gekregen, maar tot zijn spijt is het bijvoorbeeld nog niet gelukt een 'zorghuis' van de grond te tillen. 'Het is volstrekt on duidelijk bij wie je daarvoor moet zijn of wie je daarvoor kunt aanspreken...' Wester kwam twintig jaar geleden in Soest wonen en het is hem hier zo goed bevallen dat hij destijds wel wat 'terug wilde doen', zoals hij het uitdrukt. Daarom stapte hij in het ouderenbestuurswerk. 'Je moet je partijtje meeblazen, vind ik.' Dezelfde motivatie geldt voor zijn opvolger Co Kagenaar, die met name op onderwijsgebied in Soest(erbcrg) zijn sporen heeft ver diend en nu beschikbaar was voor de voorzittersfunctie. Hij lijkt de kat nog enigszins uit de boom te willen kijken, maar gaat enthou siast aan de slag. Strijdbaar is Wester ook nu nog, al zit zijn 'bewind' er nu op. Hij rea geert dan ook enigszins geprikkeld op de opmerking dat de ouderen bonden met hun 3000 leden nau welijks representatief zijn voor de meer dan 11.500 'senioren' (ouder dan.55) in Soest(erberg). 'Dat heb ik Ans Mann tijdens de verkie zingscampagne ook horen zeggen. Kijk maar naar je zelf, zeg ik dan tegen de politiek, want de geza menlijke partijen hebben hier lang geen 3000 leden en verbeelden zich toch de hele bevolking te ver tegenwoordigen... Wat zowel de gaande als de ko mende voorzitter betreft staat de katholieke identiteit van de KBO niet ter discussie. Kagenaar: 'De nestgeur is belangrijk voor men sen. Je spreekt eikaars taal en je deelt een gemeenschappelijke tra ditie, bijvoorbeeld tijdens de vie ringen rondom de feestdagen. Als de KBO niet bestond moest-ie be slist worden uitgevonden, vinden ze dan ook. Maar het is natuurlijk ook een gezelligheidsvereniging, met een blije-bourgondische sfeer...' Kagenaar, die meer dan 40 jaar bestuurlijk actief is geweest, o.a. in het onderwijs, ziet al een duidelijk verschil. 'Het onderwijs is behoor lijk geprofessionaliseerd en be schikt over veel middelen. Bij de KBO moet je ieder dubbeltje om' draaien en ben je volstrekt aange wezen op vrijwilligers. Die doen gelukkig altijd graag een stapje De verstandhouding tussen de ge meentelijke overheid en de georga niseerde ouderen heeft de laatste jaren wel wat te lijden gehad van wederzijds onbegrip. De teloor gang van de commissie Ouderen beleid is daarvan wel het duidelijk ste voorbeeld. De commissie was, meent Wester, eigenlijk te bang om tegen het gemeentelijke apparaat in te gaan, omdat ze het gevoel had daarmee het eigen nest te be vuilen, of iets van dien aard. 'De commissie had wel wat flinker mogen zijn. Het apparaat heeft nooit een poot naar haar uitgesto ken en haar maar een beetje laten zwemmen...' Meer 'power' Een van de oorzaken van het 'om zeep helpen' van de commissie is volgens hem ook het gebrek aan 'ervaringsdeskundigheid' bij amb tenaren en bestuurders. 'Ze zijn zelf niet oud; ze hebben nog niet aan den lijve gevoeld wat het be tekent oud te zijn...' Nu de com missie verdwenen is zal het Cosbo de ontwikkelingen zoveel mogelijk op de voet blijven volgen, maar daarvoor zal deze organisatie wel wat meer 'power' moeten krijgen, aldus Wester en Kagenaar. De laatste denkt in dat verband aan de mogelijkheid om het Cosbo rechts persoonlijkheid te laten verwerven, zodat ze een 'gewichtiger' ge sprekspartner voor de gemeente zal kunnen zijn. 'Het ontbreekt het Cosbo overigens aan de simpelste voorzieningen. We kunnen wel een zaaltje krijgen, en dan ook nog wel een pot koffie, maar je moet zó enorm veel nota's, rapporten en andere stukken doorworstelen, dat lukt je niet met zes mensen...' In zijn toespraak tijdens de leden vergadering heeft Wester vrijdag middag nog even 'uitgepakt' over de regionalisering die hij overal om zich heen ziet grijpen. 'Het lijkt wel een virus,' aldus Wester. 'Alles moet groter en breder, interlokaal en regionaal.' Hij meende dat de praktijk wel uitwijst dat al die schaalvergroting heus niet altijd efficiënter en goedkoper werkt, integendeel. 'Je weet niet meer wie er verantwoordelijk is en waar je hem of haar kunt bereiken. Voor de politie moet je naar het gewest, voor de bus naar de provincie, het vuilnis wordt samen met Zeist op gehaald en als het om de zorg gaat .steekt het gemeentebestuur ook de handen in de lucht, want dat wordt ook regionaal geregeld, en daar komen nu ook de sociale diensten bij. Als troost komt het kantoor naar Soest, maar morgen moeten we voor iets anders ongetwijfeld naar Amersfoort of Leusden...' De KBO-ledenvergadering zwaai- Giel Wester (r.) draagt de voor zittershamer over aan zijn opvolger Co Kagenaar. Foto: Herman van Dam. de ook vice-voorzitter Bep van der Heijden en de bestuursleden Riet Groen en Louk Nachbar uit. Nieuw in het bestuur zijn Jan Rit selaar en Henk van Veen. Penning meester Toon Smits bedankte Giel Wester ten slotte voor zijn inzet, waarna laatstgenoemde de hamer overdroeg aan Co Kagenaar. Die liet weten vooral getroffen te zijn door het enthousiasme van de vele vrijwilligers en noemde als zijn 'adagium' een uitspraak van wijlen pastor Gerard v.d. Beek: 'Er is meer toekomst dan verleden'. Uit de Soester Courant van Vrijdag 28 Maart 1952 Dertig jaar geleden verscheen het eerste nummer van De Soester Courant en het is interessant te le zen wat er 30 jaar geleden alzo in onze gemeente gebeurde. Om onze lezers een terugblik te geven, zullen wij regelmatig op het nieuws en de toestanden van 30 jaar geleden teruggrijpen onder de titel "Soest voor 30 jaar". "Dezer dagen waren wij in de ge legenheid inzage te nemen van 't plan tot exploitatie van de mooie buitenplaats "Rustoord" (voor heen eigenaar de heer Stork), ge legen aan de Burgemeester Gro- thestraat, in het centrum van ons dorp. Aan de uitvoering van dit plan, dat is opgedragen aan het Architectenbureau Van Zanten- Batenburg, is een naar onze me ning goede oplossing gegeven, aangezien het natuurschoon rond om het "Rustoord" volkomen ge spaard blijft. De bestaande vijver, gelegen ach ter in de plaats, wordt in stand ge houden. Wanneer straks aldaar enige landhuisjes zullen verrijzen belooft dit een mooi geheel te wor den." Zo schreven wij in 1952 over "Rustoord", dat later de naam "Braamhage" kreeg. Zoals hierbo ven vermeld zouden er op dit bui tengoed meerdere landhuisjes ge bouwd worden, maar die zijn er nimmer gekomen. Nu praten we over flats en grote villa's, welke er geplaatst zullen worden, maar die staan er ook nog niet. Dertig jaar geleden werd de bouw aanbesteed van de Nijverheids school tevens lagere school, aan de Molenstraat. Soest bezat toen schijnbaar minder aannemers dan nu, want van heinde en ver werd op deze bouw ingeschreven. De Soester inschrijvers waren J.J. Mets en J. van Breukelen voor f 55.875,- en J. Hilhorst f49.875,- De hoogste inschrijver was J. de Jong en Zn. uit Zaandam, met f71.500,-. We zijn zo gauw geneigd te spre ken over die goede oude tijd, maar toen vielen de prijzen toch ook niet mee. Dat de brandweer op de Mclmweg oefende met de nieuwe motor brandspuit, welke aan de gestelde eisen bleek te voldoen, was toen al groot nieuws. Maar maakt U hier bij vooral geen vergelijking met de spuiten, die de Vrijwillige Brand weer thans gebruikt. Deze motor spuit was in staat het water door een in een sloot gelegde slang op te zuigen maar... moest door een paard naar de brand gebracht wor den. Tot nu toe had men het steeds moeten stellen met de ouderwetse handpomp, zo een, waarvan de zwengel met 10 a 12 man in bewe ging moest worden gebracht. Ruim een halfjaar later, op 4 Juni' 1923, werd de Vrijw. Brandweer opgericht, waarna de zaken goed werden aangepakt. Verder lezen we in een der eerste nummers van ons blad het volgen de: "Enkele personen uit onze ge meente, met een goede naam in de muziek, hebben 't plan opgevat op zeer bijzondere wijze hun vacantie dienstbaar te maken voor de nood lijdenden in Rusland. Hiervoor was toestemming gevraagd en met grote instemming verkregen van het Nansen-comité. Op Ameri kaanse wijze heeft men de zaak aangepakt. Met een grote vracht auto van de Firma Haks, waarop grote borden met als opschrift "Nansen-comité" en een verzoek om steun, heeft men eerst verschil lende plaatsen in de omtrek afge reisd, waarna gedurende enige da gen te Amsterdam de kroon op het werk werd gezet. De daar onder vonden belangstelling was uiter mate groot, zoals ook enige foto's in een der ochtendbladen van "De Telegraaf" te zien gaven. Op deze wijze werd pl.m. f 2000,- bijeen gebracht." Zouden er nu in Rus land niet veel meer noodlijdenden zijn op ander terrein? Het bekende blauwe uni form van PVO is aan vervan ging toe! De jasjes vertonen slijtageplekken en de broe ken worden vaal door 'de tand des tijds'. Deze unifor men dateren dan ook uit 1989 en hebben regen en wind bij straatmarsen, felle schijnwerpers bij concerten en natuurlijk menig zweet druppeltje moeten door staan! Kortom, ze zijn echt aan ver nieuwing toe. Zo'n uniform, colbertjasje, broek, giletje en strikje kosten veel geld en PVO heeft 70 uniformen nodig. Na tuurlijk is er de laatste jaren flink gespaard en gereserveerd; er staat inmiddels de helft op een speciale rekening. PVO wil nu proberen om de andere helft in een snel tempo op haar reke ning te krijgen. Vandaar dat PVO in het week end van 24 mei en 25 mei een '24-uurs marathon' gaat organi seren in de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. PVO gaat dus 24 uur achtereen - zonder onderbreking (behalve sanitaire stops) - muziek ma ken. Twee jaar geleden - bij het 100-jarig bestaan van PVO - is dat ook al eens gedaan. Toen is er een flink bedrag bij elkaar geblazen t.b.v. het jubileum. Familieleden, collega's, vrien den en kennissen hebben toen gesponsord. Nu heeft PVO ook het Soester bedrijfsleven bena derd voor sponsoring. De marathon is een grote klus... maar het wordt dan ook groots aangepakt. PVO heeft zich aan gemeld voor een recordpoging die opgenomen zal worden in het Guinness Book of Records. Het record staat nu op naam van de 'Screamin Freeman and the World Record Band'. Zij hebben op 29 en 30 januari 1999 in het Lyric Theatre te Harrison, Arkansas, USA, ge durende 24 uur maar liefst 108 verschillende stukken uitge voerd. PVO streeft tijdens de recordpoging naar 125 verschil lende stukken! PVO gaat er voor en hoopt zich in het komende najaar te kun nen presenteren in gloednieuwe uniformen. Op 16 april is het twee jaar ge leden dat het clubhuis van De Fakkeldraagsters voor een groot deel door brand werd verwoest. Op zaterdag 6 april wordt het nieuwe onderkomen van de scouts op dezelfde loca tie aan de Den Blieklaan geo pend. Tal van acties werden de afgelopen periode door de mcisjescouts ge houden om geld in te zamelen en met bijdragen van de gemeente, bedrijven en particulieren lukte het uiteindelijk om de herbouw te fi nancieren. De inspanningen berei ken volgende week zaterdag hun climax als Marit Stam van de ge meente Soest de opening verricht. Zij is door de scoutingclub ge vraagd, omdat ze de groep steeds behulpzaam is geweest. Zover de namen van gulle gevers bekend zijn, worden ze op houten bordjes geschreven, die een plaats krijgen in het clubhuis, waarvan volgende weck ook de nieuwe naam wordt onthuld. Hetzelfde geldt voor de namen van de leden van de bouwcommissie die volgens de scouts allemaal een eervolle vermelding hebben verdiend. Hoewel de capaciteit van het club huis na de brand met meer dan de helft was afgenomen, gingen alle activiteiten gewoon door. De ver woesting bracht ellende, maar uit eindelijk zijn De Fakkeldraagsters er beter van geworden. Ze werkten er samen aan om de wederopbouw mogelijk te maken en beschikken straks over een clubhuis dat is be rekend op de groei die De Fakkel draagsters de laatste jaren heeft doorgemaakt. In dat verband zijn de scouts op zoek naar extra leidinggevende vrijwilligers. Het gaat daarbij om de begeleiding van meisjes van 5 tot 17 jaar. Wie daar wel oren naar heeft, kan contact opnemen met Marjolein ten Brinke, SS 6024436. Programma De opening door Marit Stam en de onthulling van de naam van het clubhuis zijn zaterdag 6 april om 11:15 uur. Dan wordt ook bekend gemaakt wie de naam heeft be dacht en derhalve de prijsvraag heeft gewonnen. Het programma wordt omlijst met een optreden van de Soester muziekgroep Knijn. Belangstellenden zijn van harte welkom om het her- en verbouw de clubhuis te komen bezichtigen. Dat kan tot circa 13:00 uur. In ver band met de schaarse parkeergele genheid wordt bezoekers gevraagd zoveel mogelijk per fiets te komen. Wie toch de auto neemt, wordt verzocht deze te parkeren op het terrein aan de Fockenlaan, net over de spoorlijn. IN DE BUS?- Neem een abonnement: 8,25 per halfjaar! tel.(035)6014152 Deze week brengen we in Ver dwenen Soest weer twee foto's in: vermoedelijk een Soester boerenechtpaar. De foto's zijn afkomstig uit boerderij Het Klooster, waar Teunis Kuier boerde, die getrouwd was met Mijntje (Wilhelmina) Kok - Kok op 't Klooster, zeiden ze vroeger. We willen graag weten wie het zijn. De beide mensen zien er niet al te vrolijk uit, maar het was in die tijd een hele belevenis om je te laten portretteren. We hebben met de foto's in de hand al enkele insiders gevraagd, maar helaas tot nu toe geen resultaat. Daarom denken wc nu aan de gegoede boerenstand van weleer, waar zonen en doch ters elkaar bij dé Gildcfecsten en kermis ontmoetten en soms trouw den. Heel wat Soester boerenfami lies zijn aan elkaar verwant. Er zijn wellicht nog oude albums met fo to's op kaartjes geplakt, waarop ook deze mensen zouden kunnen staan. We hopen uit die kringen een telefoontje te krijgen met het antwoord op de vraag wie deze twee mensen zijn. Graag even bel len naar 6012158. Wij zijn u daar voor erg dankbaar. BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Birkstraat 93 Beukenlaan 46 Van Weedestraat 46A - Soest - Soest - Soest -Tel. 601 23 54 - Tel. 601 20 65 - Tel. 601 38 77 usiness Edition ECC CV 00 navigatie Nocturno Blue 1 26.371 km BURG. GROTHESTRAAT 9 - SOEST/TEL. 035-601 03 44

Soester Courant | 2002 | | pagina 9