i Toename klachten over vliegbasis Kamp van Zeist, toevluchtsoord voor vluchtelingen Gewonde ervandoor na aanrijding Nog acht jaar slapeloze nachten door de A28 [kerkdiensten Meer uit Soest dan uit Soesterberg zelf MEDISCHE DIENST Kinderkleding- en speelgoedbeurs in Soesterberg Alcohol in spel: auto van de weg Orkest van Koninklijke Luchtmacht in concert met American Music Geen bezwaar tegen het wijzigen van bouwvergunning In Eerste Wereldoorlog plaats voor 13.000 vreemdelingen in houten barakken PAGINA 10 soesterbergseULcourant WOENSDAG 3 APRIL 2002 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Het aantal klachten (492) over loor de vliegbasis Soesterberg ■roorzaakte geluidshinder is .,i 2001 opnieuw (met 4 oegenomen ten opzichte van iet jaar ervoor (473). Het me- •endeel van de klachten was af komstig uit de vier gemeenten net de kleinste afstand tot de vliegbasis: Zeist (61 Soest (14 De Bilt (9 en Leus den (5 De overige elf ovam uit dertien andere ge- neenten. De helikopters zorg den voor 42 van de klachten, de vastvleugelige vliegtuigen yoor 55 en het grondlawaai voor 3 De klachten uit de gemeente Soest (14 kwamen voor het meren deel niet uit Soesterberg, maar uit Soest (40), de rest uit Soesterberg (26) en Soestduinen (4). In Soest leidde de helikopters tot de mees te klachten, 31 tegen 9 ten opzich te van vastvleugelige vliegtuigen, terwijl dit in Soesterberg nagenoeg gelijk was, resp. 12 en 14. Dit staat in de klachtenanalyse 2001 van de Vereniging Overlast Vliegbasis Soesterberg. De vereni ging is erkentelijk voor de inspan ningen van basiscommandant ko lonel C.J. Lorraine om de hinder voor omwonenden zoveel mogelijk te beperken. Het aantal klachten over vastvleu gelige Vliegtuigen zoals de F16 en de Orion namen met 54 toe, na een stijging in 1999 met 105 en in 2000 met 36 De situatie voor "'"Huk wat betreft deze toestellen ver slechtert in een snel tempo. Voor al twee oefendemonstraties met een F16 veroorzaakten veel hinder en riepen zelfs angstgevoelens op bij omwonenden. De vereniging blijft van mening dat zulke oefen demonstraties niet boven de vlieg basis gehouden moeten worden. Een meerdaagse oefening met twaalf F16's werd als bijzonder en tot nu toe onbekende auto- ïobilist is zaterdagavond om- treeks zes uur gewond geraakt ij een eenzijdig verkeersonge- uk op de Amersfoortseweg. )at gebeurde even voor de af slag Soesterberg. Getuigen zagen dat enkele voorbij gangers uit een auto stapten, de bestuurder uit de auto hielpen en direct daarna met hem vertrokken. Ze verdwenen spoorloos. De ver ongelukte auto is vermoedelijk van diefstal afkomstig. Getuigen die meer kunnen vertellen over de identiteit van de bestuurder kun nen de politie bellen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De automobilist reed in de richting Utrecht. Op een gegeven moment moet hij de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. De auto schoot naar links, kwam in de brede berm terecht, botste met de rechterkant op een lichtmast, reed een verkeersbord omver, schoot de dubbele rijbaan voor het verkeer richting Amersfoort over en kwam ten slotte zwaar beschadigd in de berm tot stilstand. Brokstukken van de auto lagen over grote af stand verspreid. Het kopstuk van de lichtmast was al stuiterend over de weg vele tientallen meters ver derop in de middenberm terecht gekomen. Direct na de aanrijding werd de brandweer van Soesterberg ge waarschuwd omdat het aanvanke lijk leek dat de auto in brand stond, maar achteraf bleek het om stoomvorming te gaan. De brand weer kon zich beperken tot het schoonmaken van het wegdek. De politie heeft ter plaatse uitvoerig onderzoek verricht, maar de iden titeit van de veroorzaker werd niet achterhaald. Foto: Eemland Pers storend ervan. Hierover werden 105 klachten ingediend, 20 van alle klachten! Over de helikopters liep het aantal klachten met 30 terug, hoofdzakelijk doordat een aantal in het buitenland was gesta tioneerd. Het aantal klagers steeg van 183 in 1999 naar 197 in 2000 en 252 in 2001, een toename met 28 De klagers dienden gemiddeld twee klachten in. Ruim 40 van de klachten had betrekking op hinder buiten de normale openingstijd van de vliegbasis, een stijging met bijna 170 ten opzichte van 2000. Het lokaal avondvliegen met helikopters was het meest storend. Hoewel het aantal klachten over helikopters daalde, steeg het per centage klachten over hinder hier van in de avonduren met 120 Het optrekken van zweefvliegtui gen met het motorvliegtuigje Hus ky geeft 's avonds maar vooral in het weekend nog steeds hinder, zij het in een beperkt gebied. Er is een bespreking geweest met de speciale klachtencommissie over maatregelen die kunnen leiden tot vermindering van deze 'hobby- overlast'. Sluiting banen Op termijn zullen de start- en lan dingsbanen van de vliegbasis Soesterberg worden gesloten en wordt het groot onderhoud ge staakt. Dit betekent dat de banen tot minstens 2003 nog voor opera ties met straalvliegtuigen open staan en tot 2014 voor overige vastvleugelige vliegtuigen. Dit zal geen beperkingen geven voor ope raties met helikopters. In de klachtcnanalyse staat verder onder meer dat een aantal omwo nenden ondanks de door hen erva ren hinder geen klacht heeft inge diend omdat zij van mening waren dat dit toch niets uithaalde of om dat zij naar hun mening onvriende lijk te woord werden gestaan. Het is volgens de vereniging echter on juist om bij hinder een klacht ach terwege te laten. 'Het aantal klach ten is namelijk mede een indicatie om veranderingen in routestruc tuur aan te brengen en bepaalde activiteiten achterwege te laten dan wel te verminderen.' Zaterdag 6 april zondag 7 april Rooms-katlioliek, Caroluskerk, Rademakerslraat 75 Vrijdag 14:30 pr. G. Claasscns (De Heybcrgh) Zondag 10:30 aalms. R. v.d. Vring en J. Schutte; gezinsviering Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. J. van Marion, Nijmegen Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: SS0346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek (lange dienst), vanaf vrijdag 17:30 uur: Apotheek Planetcnbaan (Bilthoven), SB030-2261415. Apotheek (korte dienst), zaterdag 10:00-18:00 uur; zondag 12:00- 17:00 uur; maandag t/m vrijdag 17:30-20:00 uur: Apotheek Planetenbaan (Bilth.oven), S3030-2261415. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen.tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 8Ü352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat heeft pas in 2010 geld beschikbaar voor het uitvoeren van benuttings- maatregelen op de A28. In een brief van 4 januari aan Gede puteerde Staten van de provin cie Utrecht geeft zij dit college in overweging om de pro bleemanalyse van de A28 te baseren op twee scenario's, na melijk een scenario dat uitgaat van de situatie na de uitvoering van de benuttingsmaatregelen, en het andere dat uitgaat van een situatie zonder benuttings maatregelen. Het bestuur van de Vereniging Soesterbergs Belang' (VSB) staat niet te juichen over de uitspraken van de minister. Door het opvoe ren van de druk op de overheids- ketel via de gemeente Soest en Gedeputeerde Staten hoopte men op een spoedige oplossing van de geluidsproblematick van de A28. Dat blijkt een te voorbarige con clusie te zijn geweest: 'Want het praten over oplossingen lost niets op omdat er de eerste acht jaar toch geen geld beschikbaar is.' Een andere brief, gedateerd 17 ja nuari 2002, ditmaal van de hoofd ingenieur-directeur van Rijkswa terstaat, de heer Pcreij, aan de ge meente Soest geeft eveneens geen reden tot optimisme. Hierin geeft Pereij aan, dat 'bij de aanleg van de A28 is uitgegaan van geprognoti- seerde verkeersgegevens. Deze zijn opgesteld voor de situatie 10 jaar na openstelling (1986) van de weg. In zijn algemeenheid kan gesteld worden, dat de (auto)mobiliteit het laatste decennium meer is toege nomen dan destijds voorzien was. Dit is een landelijk beeld, maar geldt zeker voor de randstad en dus ook voor de A28. Eerst bij een reconstructie van de weg zal met de geactualiseerde verkeersprog- nose rekening worden gehouden. De Wet geluidshinder kent geen tussentijdse momenten waarbij nagegaan dient te worden of nog steeds voldaan wordt aan de des tijds vastgestelde normen.' De VSB vindt het een kwalijke zaak, dat verkeerde inschattingen door tekortkomingen in de wetge ving gesanctioneerd worden. De toezegging van Pereij, dat de direc tie Utrecht besloten heeft om 'reeds nu' een akoestisch onder zoek te starten naar de geluidshin- dersituatie voor de gemeenten langs de A28 ziet ze dan ook als een doorzichtig doekje voor het bloeden. Praktijk F.P. Prause huisarts gesloten wegens verbouwing van: MAANDAG 15 APRIL t/m ZONDAG 21 APRIL De collega's nemen waar voor spoedgevallen. Dorpshuis Burgstede is zaterdag 13 april de plaats waar de traditio nele beurs in tweedehands kinder kleding en speelgoed wordt gehou den. De beurs duurt van 9:00 tot 12:00 uur. Inbreng van kleding en speelgoed is mogelijk op vrijdag 12 april van 18:00 tot 20:00 uur, eveneens in het dorpshuis. De ar tikelen die aangeboden worden, moeten schoon zijn en in goede staat verkeren. De beurs biedt ruimte aan kleding van maat 74 tot en met 176. De ervaring heeft ge leerd dat vriendelijk geprijsde ei gentijdse kleding uitstekend in de markt ligt. Op het gebied van tweedehands speelgoed is vooral het kwalitatief betere speelgoed gewild. Dit geldt ook voor kinder fietsjes. Aan koper en verkoper wordt over het af te rekenen be drag 15 procent onkostenvergoe ding gevraagd. Niet verkochte ar tikelen kunnen zaterdagmiddag 13 april van 14:30 tot 15:00 uur wor den opgehaald. Dan gebeurt ook het afrekenen met de verkopers. Niet opgehaalde kleding en speel goed worden ter beschikking ge steld van verschillende projecten. Voor inlichtingen staan in Soester berg de volgende telefoonnum mers open: 352295; 351269; 352961 en 352961. Donderdagavond vond er een on geval plaats op de Amersfoort- sestraat waarbij een 48-jarige au tomobilist uit Zeist onder invloed van alcohol had gereden. Door nog onbekende oorzaak raakte de man met zijn auto van de weg en botste tegen de vangrail. Onder zoek wees uit dat de man alcohol had gedronken. Hij blies op het bureau 0.95 promille. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. De auto raakte zwaar beschadigd. Het orkest van de Koninklijke Luchtmacht verzorgt op donder dag 18 april in Studio De Hoef aan de Algolweg in Amersfoort een optreden onder de titel 'American Music in concert', aanvang 20:00 uur. Het orkest staat voor deze gelegenheid onder leiding van gastdirigent Josef Suilen. Op het programma staan werken van Aar- on Copland en Leonard Bernstein. Onder het sublabcl Classical Series gaat het orkest van deze bijzonder aantrekkelijke muziek een cd op nemen, die in mei uitkomt. De cd kan in de pauze of na het concert worden gereserveerd. Het gemeentebestuur heeft geen bezwaar tegen het wijzigen van een al aan Pearlc BV verleende bouw vergunning voor het bouwen van kantoorgebouwen met bedrijfshal aan de Laan Blussé van Oud Al- blas 2 in Soesterberg. De wijziging houdt in dat op een verdiepings vloer in een gedeelte van de hal een fitnessruimte, een proefopstel ling voor de winkels en een kanti ne worden ingericht. Deze zijn alle bestemd voor het eigen personeel uit zowel de kantoren als de pro ductiehal. Door de verdiepingsvloer wordt de bebouwde oppervlakte (bij de ver leende bouwvergunning een dis cussiepunt voor de buurt) niet ver hoogd. Het gebruik van de ruim tes op de verdieping zal niet leiden tot meer vierkante meters aan kan toor. Anders zou de verhouding kantoor/productiehal in gevaar komen. Daarom vindt het gemeen tebestuur ook het gewijzigde bouwplan niet in strijd met het geldende bestemmingsplan Amersfoortsestraat. Over de noodzakelijke wijziging van de ge vel aan de entreezijde en de zijge vel waarin ramen worden aange bracht, heeft de welstandscommis sie een positief advies gegeven. Ook de gewijzigde bouwvergun ning kan daarom op grond van het bestemmingsplan worden ver leend. Soester Courant overal thuis is Soest en Soesterberg an-wMKAMi' ALUmvr* DOR F »ir««t t:v. :-i- bantkh* )e discussies over het asielzoe kersbeleid en het nemen van epaste maatregelen om de troom buitenlanders naar ons and in te perken, zijn niet lieuw. Ook tijdens de Eerste Vereldoorlog van 1914-1918 ras er sprake van onvrede over iet vreemdelingenbeleid. De troom vluchtelingen, vooral lelgische, was zo groot dat de levolking begon te morren. Dit eidde ertoe dat nog voor het ind van de oorlog de Vreem- lelingenwet zodanig werd aan gepast dat voortaan sprake was an een restrictiever vreemde- ingenbeleid, een ontwikkeling lie zich in feite tot op de dag van vandaag heeft voortgezet. Dit maakte Evelyn de Roodt dui delijk in de op de opvang in Socst(erbcrg) toegespitste lezing die zij vorige week hield na het luishoudelijk gedeelte van de jaar vergadering van de Historische Vereniging Soest-Soesterbcrg in de Vredekerk in Soesterberg. Zij is de ichrijfster van het boek Oorlogs gasten over vluchtelingen en krijgsgevangen in Nederland tij dens de Eerste Wereldoorlog. In de gemeente Soest werden in het Kamp van Zeist z'n 13.000 vluch telingen gehuisvest. 3ns land werd met zoveel buiten anders geconfronteerd dat in de oop van vijf jaren oorlog het draagvlak in de samenleving ver minderde voor de opvang van vluchtelingen, zo'n 1,3 miljoen op een bevolking van in totaal 6 mil- oen. Naarmate de oorlog vorder de, merkte men steeds meer de gevolgen ervan. Het lag voor de tand dat men z'q frustraties ging afreageren op onderdanen van lan den waar men in welke vorm dan ook zoveel last van had. Kwaad uloed zette vooral het feit dat vluchtelingen een hogere uitkering cregen dan een Nederlandse werk- oze. Nederland was weliswaar neutraal n de Eerste Wereldoorlog, maar dat betekende niet dat er hier niets van de oorlog te merken was. Ons land is gedurende al die jaren een toevluchtsoord geweest voor enor me stromen vluchtelingen. Ook de gemeente Soest kreeg ermee te maken na het Duitse beleg van Antwerpen in september 1914. Nederland had toen al gekozen voor een humanitaire opstelling ten opzichte van vluchtelingen. In de Troonrede van 15 september 1914 zei koningin Wilhelmina on der meer: 'Diep begaan met het lot van alle volken die in den krijg zijn meegesleept, draagt Nederland gewillig de buitengewone lasten die het worden opgelegd en ont vangt met open armen alle onge- lukkigcn die binnen zijn grenzen een toevlucht zoeken.' 'Redelijke druk' Op 10 oktober 1914 brak de oor log uit. Al vijf dagen later, na de capitulatie van Antwerpen, deed het Antwerpse gemeentebestuur een oproep aan de burgervluchte lingen om terug te keren. Binnen landse zaken deed een duit in het zakje door bij de gemeenten aan te dringen op het hanteren van zachte drang. Ook het gemeentebestuur van Soest spande zich in om de Belgen naar hun vaderland terug te sturen, zij het dat er nooit spra ke was van enige dwang, hooguit van 'redelijke druk'. In Soest zelf bleven nog slechts 159 vluchtelin gen over. Inmiddels was op een deel van het terrein van het Geniekamp (waar tot voor kort het Scottish Court gevestigd was, nu aangewezen als gevangenis voor bolletjesslikkers) een begin gemaakt met de bouw van een vluchtelingenopvang op Kamp van Zeist. Dit was cén van de acht grote kampen, elk voor 10.000 tot 15.000 mensen, waar Belgische militairen werden geïn terneerd. Het had een oppervlak te van 25 ha. en bestond uit drie delen; twee grote interneringskam pen die met elkaar verbonden wa ren door een met prikkeldraad af gezette gang, en een kleiner kamp voor de Nederlandse bewakings militairen. Voor de aanleg van het barakkenkamp werd het hout aan gevoerd naar (het speciaal daar voor uitgebreide) station Huis ter Heide. Daar werd het overgeladen in goederenwagons die via het mi litaire smalspoorlijntje het kamp bereikten. Na dag en nacht doorwerken was na drie weken het eerste kamp zo ver gereed dat de eerste Belgische militairen uit Amersfoort overge bracht kon worden naar het Kamp van Zeist. Voor het eind van 1914 verhuisden alle Belgen uit Amers foort erheen. Het kamp bestond uit lange rijen slaapbarakken en verder alle mogelijke voorzienin gen, zoals een recreatieruimte, een badinrichting, een sanitaire vleu gel, twee kerken, waaronder een rooms-katholieke met aparte biechtkamertjes, en winkeltjes. Die werden gerund door middenstan ders uit de wijde omgeving. Tot zover leek het allemaal in orde. Toch was het leven er op z'n zachtst gezegd onaangenaam. De omstandigheden waren primitief. Hoewel er een aparte vleugel was, was er een schrijnend tekort aan sanitaire voorzieningen. Er was geen riolering. Daarom werden er putten gegraven, waarin de kamp bewoners niet alleen hun behoef te deden, maar ook hun vuil in deponeerden. Er hing dan ook een verschrikkelijke stank in het kamp. Rat als lekkernij De strozakken waarop de militai ren op houten britsen sliepen, we melden van de vlooien en de lui zen. De enige remedie daartegen was af en toe het stro verbranden. Ook krioelde het er van de ratten. De geïnterneerden konden hun soldij aanvullen door ze te vangen, want dat leverde 2,5 cent per rat op. Soms echter woog de behoef te aan een stukje vlees zwaarder en werd een rat ogenblikkelijk ge slacht, bereid en opgegeten. De geïnterneerde militairen had den niets om handen. Ze gingen elkaar op de zenuwen werken. Ve len vluchtten in de drank. Er groeide een geest van lijdelijk ver zet rebellie. Dit zou leiden tot een opstand in december 1914. Aan leiding hiertoe was het opsluiten van drie geïnterneerden die had den geprobeerd in burgerkleding het kamp te ontvluchten. De kampbevolking eiste hun vrijlating. In wat er toen gebeurde, ontlaad de zich alle opgekropte agressie. De Belgen gingen met stenen gooien en de Nederlandse bewa kers richtten hun geweren op de opstandelingen. Het resultaat: acht doden en achttien gewonden. Het kamp was in een diepe rouw ge dompeld. In heel Nederland was de verslagenheid groot. Hoe had zoiets kunnen gebeuren? De minister van Oorlog, Bos boom, liet een onderzoek instellen en kwam in januari 1915 met een rapport. De conclusie was dat de Nederlandse kampleiding geen enkele blaam trof. 'Hoe kan het anders, hoe herkenbaar', zei me vrouw De Roodt. Hoewel het rap port in de pers nogal wat kritiek kreeg, ging het parlement akkoord met de conclusies. Maar de op stand was toch niet helemaal voor niets geweest. Hij markeerde een duidelijke verandering in het Ne derlandse interneringsbeieid. Voor de opstand werd het voldoende geacht de geïnterneerde militairen een dak boven hun hoofd en te eten te geven. Maar na de opstand kreeg men meer oog voor hun wel zijn. Dit leidde tot enkele ingrij pende maatregelen. Er kwamen onderwijsmogelijkhe den voor analfabete Belgen. Ver der werden er werkscholen opge richt waar Belgen een vak konden leren. De ontspanningmogelijkhe den werden uitgebreid, bezoekre gelingen verruimd, maar de be langrijkste maatregel was dat in april 1915 de geïnterneerden bui ten het kamp mochten gaan wer ken. Gezinsdorpen In de loop van de oorlog werden gezinsherenigingen steeds vaker toegestaan. Daardoor kwamen rondom het Kamp van Zeist steeds meer familieleden van de geïnter neerde militairen te wonen. In de loop van 1915 waren het er al dui zenden. Een jaar later was er spra ke van een grote verandering toen er gezinsdorpen voor de Belgen werden gebouwd. In de omgeving van het Kamp van Zeist kwamen drie gezinsdorpen, in de omgeving van de Vlasakkers Elisabcthdorp, Nieuwdorp en aan de Amersfoort sestraat Albertsdorp (nu De Me- ijerij). Aanvankelijk woonden er alleen de vrouwen en de kinderen van de Belgen, later mochten de militairen zich bij het gezin voegen. Omdat de Belgen uit heel Neder land familie en kennissen zochten die bij elkaar bleven als ze elkaar gevonden hadden, waren er op een gegeven moment in de omgeving van Amersfoort en Soest 25.000 Belgen. Amersfoort werd dan ook de Belgenhoofdstad van Neder land genoemd. Niet iedereen was blij met de aan wezigheid van de Belgen. De hu ren stegen door de toenemende vraag naar woonruimte. De arme re gezinnen werden er de dupe van. Het kwam zelfs voor dat grote gezinnen zonder pardon uit huis werden gezet om plaats te maken voor beter betalende Belgen. Dat zette veel kwaad bloed. Er kwam bij dat veel Nederlanders bang waren hun baan te verliezen aan Belgen, want die waren bereid har der te werken voor minder geld. Het verblijf in het Kamp van Zeist van degenen die om welke reden ook niet in ccn gezinsdorp terecht konden, was vrij uitzichtloos. Ve len van hen leden dan ook aan depressies en psychosomatische aandoeningen. In ccn enkel geval leidden die zelfs tot zelfmoord. Kortom, het gedrag van veel geïn terneerden leidde ertoe dat men in het Kamp van Zeist grote proble men had om de orde te bewaren. Dat deed men bijvoorbeeld door het intrekken van gunsten, inhou ding van soldij of zelfs opsluiting. Wie zich helemaal niet wist te ge dragen, werd overgeplaatst naar een militair strafkamp in Vlissin- gen. Daar probeerde men onder meer door lange dagmarscn het gedrag te verbeteren. Het haalde nauwelijks iets uit. 'De plaag van Zeist' In de loop van de oorlog slaagden steeds meer Belgen erin een be staan in Nederland op te bouwen. Het Kamp van Zeist kwam voor de helft leeg, evenals het kamp Harderwijk. Daarom besloot de minister nog maar één kamp open te houden. Het gerucht dat de mi litairen uit Harderwijk naar het Kamp van Zeist overgebracht zou den worden, leidde tot grote com motie, want dit kamp stond erg slecht bekend. De Belgen in Har derwijk vreesden er erg op achter uit te gaan. 'Voor de plaag van Zeist bewaar ons Heer' stond er als kop boven een artikel in de kampkrant van Harderwijk. De minister koos uiteindelijk eieren voor z'n geld en besliste dat de militairen uit Zeist naar Harder wijk zouden verhuizen. Dat ge beurde in september 1918. De ge zinsdorpen bleven bestaan tot de cember van dat jaar, toen de be woners gerepatrieerd werden. Inmiddels waren de leefomstan digheden voor de Nederlanders steeds verder verslechterd. Vooral de voedselvoorziening werd steeds nijpender. Bovendien kwamen er nog steeds nieuwe vluchtelingen naar Nederland, onder wie 40.000 Fransen. Daardoor verminderde het draagvlak voor opvang van vluchtelingen in de samenleving. De rek was er een beetje uit bij de Nederlanders. De Fransen waren dan ook duidelijk minder welkom dan in het begin van de oorlog de Belgen. De hulp aan de Fransen beperkte zich dan ook tot een hu manitair minimum. Omdat het Kamp van Zeist inmid dels leeg stond, namen de Fransen er in oktober 1918 hun intrek. Dat leverde veel problemen op. Door de leegstand was het kamp ver pauperd. De Fransen schrokken zich een ongeluk toen ze zagen waar ze terecht waren gekomen na al de jaren van ellende in eigen land. Ze klaagden dan ook over de slechte behandeling. De omstan digheden waarin ze verkeerden haalden zelfs de Franse pers. Die sprak er schande van dat de Fran sen in Nederland zo behandeld werden. Ook het hoge sterftecijfer onder hen werd aan de orde ge steld. De Nederlandse Gezond heidsraad kwam bij onderzoek tot de conclusie dat het sterftecijfer inderdaad hoog was, maar dat lag voor ccn deel aan de verzwakte Fransen zelf, kortom: niets aan te doen! Direct na de wapenstilstand op 11 november 1918 kwamen er weer andere vluchtelingen in het Kamp van Zeist terecht. Tienduizenden geallieerde krijgsgevangen uit Duitsland moesten via Nederland naar huis terug. De transportmo gelijkheden in ons land waren daarvoor onvoldoende. Daarom moesten zij tijdelijk worden opge vangen; dat gebeurde ook in het Kamp van Zeist. De situatie in de barakken was slechter dan ooit. De gebouwtjes verkeerden zo langza merhand in vervallen staat en de bewoners liepen haveloos in het kamp rond. Ze hadden bijna geen kleren meer aan hun lijf en zaten onder de schurft en ongedierte. Ze hadden het ook verschrikkelijk koud in de winter van 1918. De barakken werden nog verder ge sloopt om van het hout vuurtjes te stoken om het nog een beetje warm te krijgen. Sommige krijgs gevangenen bleven er maar een paar dagen, maar er waren er ook die enkele weken moesten blijven. Het was voor de autoriteiten on doenlijk om uit te zoeken wie ver antwoordelijk was voor de vernie lingen. Langzamerhand werd de situatie zo zorgelijk, dat er nog maar één oplossing was: de bewo ners zo snel mogelijk te laten ver trekken. Tot opluchting van ieder een vertrokken de laatste bewo ners, de Fransen, eind februari 1919. Toen kon het kamp eindelijk worden opgedoekt. De enorme stroom vluchtelingen in de Eerste Wereldoorlog zorgde toen voor enorme problemen, zo wel voor de regering als voor de bevolking. De omgeving van Soest nam hierin een speciale plaats in door de aanwezigheid van het Kamp van Zeist en de gezinsdor pen op de Vlasakkers en langs de Amersfoortsestraat. Wat betreft de opvang van de vluchtelingen in Soest en omgeving kan gezegd worden dat die niet noemenswaar dig afweek van de rest van Neder land. De gastvrijheid en het en thousiasme van de inwoners ver minderden weliswaar in de loop van de tijd, maar er was nooit sprake van grootscheepse protes ten of rellen van de bevolking. Het was net alsof de mensen vonden dat er ccn prijs betaald moest wor den voor de toch wel redelijk com fortabele positie van Nederland door zijn neutraliteit in de oorlog. De Eerste Wereldoorlog markeert wel het einde van een tijdperk. Het tijdperk waarin nagenoeg alle vluchtelingen, ook de economi sche, werden toegelaten. Nog tij dens de oorlog, in juni 1918, kwam er een nieuwe Vreemdelingenwet tot stand, waarin het beleid verder werd aangescherpt.

Soester Courant | 2002 | | pagina 11